JinvmuygaBMff 'ïfORT De strijd om Singapore. Export-franc van de baan. Britse lof van Nederlandse hulp. ,M deden meer dan hun plicht" Financiële zelfstandig heid tier gemeenten. Het gebeurde te KaHoerang «mn^TBiTRr en penningmeester uitgebracht. MIDDELBURG. .Het aantal leden bedraagt 21. DemobUlsatieraad. Door de heer L. Kraak werd Donderdagavond a.s. zal in een een inleiding geleverd over vergadering van de plaatselijke Demobilisatieraad (welke verga dering in het tijdelijk gemeente huis zal worden gehouden) lui tenant Dankers, een uiteenzet ting geven van de door de rege ring t.b.v. de gedemobiliseerden getroffen regelingen. GOES. Surinameiilm. Dinsdagavond zal in de „Prins van Oranje" een Suri- namefilm worden vertoond. Zr. de Borst, die als verpleegster in Suriname onder de melaatsen heeft gewerkt, zal de film toe lichten. KLOETINGE. Lezing S. K. Phaff. De vereniging van Oud-leer lingen van land- en. tuinbouw- cursussen hield een ledenverga dering in de gemeenteherberg waar na opening door de heer W. P. Beije, hgt woord werd gevoerd door de heer S. K. Phaff, ambt. bij de Plantenziektenkun- dige dienst, uit Goes, die het onderwerp behandelde: Nieu were bestrijdingsmiddelen en haar manier van toepassing. De heer Phaff behandelde o.m. de bestrijdingsmiddelen die in land- en tuinbouw worden ge bruikt. Zowel de reeds gebruik te als de voor velen nog onbe kende middelen kwamen onder de loupe. Aan het eind werden door spr. nog verschillende vragen beantwoord. Vergadering Geïtenvereniging. De geitenverenigmg „Hoop op Beter" kwam in jaarvergade- ring bijeen ondei voorzitter schap van de heer L. J. Dekker. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging <hans 8i leden telt. Er bleek een klem batig saldo ir> de kas te zijn. Als penning meester werd herkozen de heer W. Nieuwdorp. LEWEDORP. Jaarvergadering N.C.L.B. Vrijdagavond hield de afd. van de N.C.L.B. zijn jaarver gadering o.l.v. de heer W. v. d. Guchte Jz. Uit de jaarversla gen van secr. en penningm. bleek, dat de afd. thans 54 le den telt. De aftredende be stuursleden de heren J. Jan- sens en A. v. d. Klooster wer den herkozen, terwijl tot bode werd benoemd J. v. d. Plasse. Hierna trad als spreker op de heer B. Coolaard te Strijen met het onderwerp „Onze taak nu". Spreker behafidefde achtereen volgens de conlrac' en en de be- drij f spensioenregeling. De Christenarbeider mag niet in de eerste plaats op de voor grond stellen de loonsverhogin gen, maar allereerst moet het Koninkrijk Gods gezocht wor den en al het andere zal dan worden toegeworpen. Dat is al ler taak en roeping. De heer Coolaard drong er op aan, dat de arbeider goed voorlichting krijgt. YERSEKE. Oester- en mosselverzending. De oesterverzending is in de 2e helft van Januari weer beter geworden. De vraag naar België is toegenomen en ook naar En geland wordt weer verzonden. Gaan naar België veel 5 nullen en 4 nullen, naar Engeland is veel vraag voor de kleinere soorten, speciaal 2 nullen en daar van dit soort weinig hele goede worden aangeboden, is de totale hoeveelheid naar dat land wel iets minder dan vóór nieuwjaar. Toch is wel aan te nemen, dat de gecontracteerde 2,000.000 oesters wel bereikt zullen worden. De mosselverzending was ver leden week belangrijk minder dan de verwachting was. Vooral naar Frankrijk is ze minder, een ge volg van de weinige licenties naar dat land. Deze week kan men weer beginnen aan de nieuw toegestane 50.000 ton. De kwaliteit der mossels is nog goed te noemen. Do vraag is nog, goed, zodat er wél reden is om aan te nemen, dat de eerste maanden van dit jaar nog veel mossels verzonden zullen wor den. Op 't ogenblik wordt nog ge tracht om Frankrijk een invoer vergunning van 100.000 ton toe té staan voor de eerste helft van '48. KAPELLE. Oranje-vereniging. Donderdagavond vergaderde alhier in het Hotel de Zwaan de Oranjevereniging Kapelle. De aftredende bestuursleden de he ren J. Sinke en C. Tramper werden herkozen. In een volgende vergadering zal er nader gesproken worden over de te houden feestelijkhe den bij het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. WOLFAARTSDIJK. Jaarvergadering Geref. Mannen- vereniging. Donderdag hield de Geref. Mannenvereniging onder leiding vflr de heer J. Verschuure haar ju. - ergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 34 leden telt: het verslag van de penningm. gaf een batig slot van f 38,75 aan Door A. van Keulen en M. v d. Vrede werden inleidingen ge houden. Afgevaardigden van zusterverenigingen brachten hun felicitaties f over, terwijl de avond afgewisseld werd met zang en voordracht. Jaarvergadering Hcrv. Mannen- Ook d p?ren,£ln!' M I toegelicht" m?t, "zij hermet >eei uok de Hervormde Mannen- inspanning en geduld vervaardw- ye!™'S,ng Weid Donderdag haarde pracht^e foto's van vogéls jaarvergadering. Na het ope- op dit eiland nmgswoord van de voorzitter dej Na de pauze sprak de heer L. «w d y de Velde wer- Geelhoed, hoofd der OLS te den de verslagen van secretaris jKruiningen over „Volksonderwijs Openbaringen 16. De samen komst werd afgewisseld met voordrachten. Ds van Dijk sprak een slotwoord.. ST. PHILIPSLAND. Toeristenclub opgericht. Onder leiding van de heer C. de Braber vergaderden een aan tal personen om te komen tot oprichting van een toeristen club. Na een uiteenzetting van de heer de Braber, die zeide, dat een spaarkas gevormd moet worden, werd bij de bestuurs verkiezing de heer de Braber tot voorzitter gekozen, J. Plan soen tot secretaris en W. Neele tot penningmeester. De burgemeester werd tot ere-voorzitter benoemd. HAAMSTEDE. Harmonie-uitvoering. Donderdagavond werd in Ho tel Bom een uitvoering gegeven voor donateurs en genodigden door de Harmonie „Witte van Haemstede". De voorzitter me moreerde de geboekte sen van de harmonie. Onder leiding van de direc teur D. C. Steur werden daarna een 5-tal muzieknummers ten gehore gebracht. Ter afwisseling werd een schets „Geld wat stom is" opge voerd. Vervolgens werden nog en kele nummers door de. harmo nie gespeeld. In z'n slotwoord dankte de voorz. alle medewerkers en her innerde de aanwezigen nog aan het feit, dat „Witte van Haem stede dit jaar haar 65-jarig be staan hoopt te vierën. Vrijdagavond werd de uitvoe ring te Burgh herhaald. HEINKENSZAND. Jaarvergadering Mussengilde. Woensdagavond heeft het Mus sengilde zijn 35-jarig bestaan herdacht. In de jaarvergadering memo reerde de voorzitter, de heer C. Nijsse, de belangrijkste feiten uit de voorbijgegane jaren. Met name in 1947 zijn in to taal 6764 mussen ingeleverd. Ver schillende personen ontvingen een premie voor een groot aantal in geleverde mussen. Alle aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze werd een feest maaltijd gehouden. BOUSSELE. Groepe Kruis. Donderdagavond vergaderde de Groene Kruis-afdeling onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Velde. De ontvangsten over 1947 be droegen f 494.25, de uitgaven f 384.45: alzo een goed slot van f 159.80. De begroting voor 1948 omvat een bedrag van f 560.Besloten werd zich aan te sluiten bij de Stichting voor Kraamzorg; in het bestuur daarvan zal de heer Mal- jaars zitting nemen. Er werd de Stichting een subsidie van f 0.10 per lid toegezegd. Wegens aan schaffing van materiaal is con tributieverhoging dringend nodig. Deze werd daarom gebracht op f 2.De heren Dr Kieviet en A. Nieuwenhuize werden in 't be stuur herbenoemd. Naar de al gemene vergadering werden af gevaardigd Joh. Walhout en W. Perrels. TERNEUZEN. Komt oud-directeur G.A.B. terug? Met een simpel berichtje werd een dezer dagen bekend gemaakt dat in Den Haag beslist is om de heer J. Brinkman met ingang van 1 Februari a.s. weer in zijn vroö= gere functie van directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen te herstellen. Als ooit een in Den Haag geno men beslissing in Z.-Vlaanderen opzien heeft gebaard, aldus „De Stem", dan is het zeker deze. Men zal zich nog wel kunnen her inneren dat deze directeur voor meerdere tribunalen heeft moeten terechtstaan i.v.m. zijn houding tijdens de bezetting. AI moet na tuurlijk de uftefndelijke vrijspraak worden geëerbiedigd, het feit, dat hij in Z.-Vlaanderen onmogelijk is geworden blijft, terwijl de reacties in Terneuzen op» het bericht van zijn terugkomst allesbehalve in zijn voordeel zijn. De burgemees ter van de onder het arbeidsbu reau Terneuzen ressorterende ge meenten hebben in Den Haag te gen zijn terugkeer geprotesteerd, terwijl ook het bedrijfsleven zich niet onbetuigd laat en in meerdere gevallen reeds heeft verklaard on der geen voorwaarde met hem te willen samenwerken. Bijaldien hij toch zou terugkeren zullen zij van elke arbeidsbemiddeling afzien. Men Is te Terneuzen niet ver geten, dat In Juni 1945 om zijn persoon ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, waarbij zijn gehele Inboedel werd vernield en verbrand. Alles samen gevat neemt men aan, dat Den Haag deze beslissing zal moeten her zien terwilie van de rust in Ter neuzen en de goede gang van za ken op het thans te goeder naam en faam bekend staande Arbeids bureau aldaar. YVEMELDINGE. Vergadering Volksonderwijs. Donderdagavond had in de zaal van ae Gez. Korstanje een algemene vergadering plaats van de afd. Volksonderwijs, onder voorzitterschap van het hoofd der O.L.S. de heer Phernabucq, en waar door de heer L. Pieterse, hoofd der O.L.S. te Wolphaarts- dijk gesproken werd over „Het vogelleven op het eiland Texel', en de Openbare School". Spr. wees op de artikelen 26 en 42 van de Lager Onderwijs wet, waar sprake is van de op voeding der kinderen in Christe lijke en Maatschappelijke deug den en ook onderwezen worden. Dat de schoolstri^l wel geluwd, doch niet geheel opgegeven is, blijkt volgens spr. soms duidelijk. NISSE. Chr. Gemengde Zangvereniging. Dezer dagen is een Chr. Ge mengde Zangvereniging onder de naam „De Lofstem" met aan vankelijk 26 leden opgericht. Tot directeur is benoemd de heer A. v. d. Bos alhier. Tot bestursle- den werden gekozen R. Bogerd, voorzitter, P. Riemens, secreta ris. L. Bosman Johz., penningm. en B. van Damme en Adr. Eek- hard bestuursleden. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners 356 mannen en 321 vrouwen, in totaal 677 per sonen. De bevolking nam door geboor te van 11 jongens en 5 meisjes en door vestiging van 9 mannen en 4 vrouwen toe met 29 per sonen. De afname bedroeg door over lijden van 3 mannen en 1 vrouw en door vertrek van 22 mannen en 12 vrouwen in totaal 38 per sonen. Op 1 Januari 1948 bestond de bevolking dus uit 675 personen, waarvan .351 mannen en 324 vrouwen. AAGTEKERKE. Loop der bevolking. 1 Jan. 1947 bedroeg het aan tal inwoners 735 personen/waar van 378 manen en 357 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door ge boorte van 12 jongens en 7 meis jes en door vestiging van 12 man nen en 14 vrouwen met 45 per sonen. De bevolking nam af door overlijden en vertrek van res pectievelijk 2 mannen en 3 vrou wen en 12 mannen en 15 vrouwen met 32 personen. Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal inwoners 3S8s'mannen en 360 vrouwen, in totaal 748 per sonen. DOMBURG. De begroting. Naar aanleiding van het be grotingsdebat in de gemeente raad, delen wij omtrent de be groting mede dat deze voor de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 327.722 omvat en voor de kapitaaldienst aan inkomsten en uitgaven f379.562. De nieuwe uitkeringen volgens de commissie Oud bedragen: algemene uitke ring geraamd f 8475, garantie uitkering f 4096, bijzondere uit kering f 19.153. KATTENDIJKE. Gemeenteraad. Vrijdagmorgen vergaderde de gemeenteraad. Op zijn verzoek werd de onderwijzer D. van Ba len wegens vertrek naar elders tegen 1 April eervol ontslag ver leend. De heer J. Braam kreeg eervol ontslag als klokkenluider te Wil helminadorp. Op het verzoek van Ged. Staten aan de gemeen teambtenaren tegemoet te komen in de verplaatsingskosten, werd gunstig beschikt. De raad besloot, dat de ge meente zal toetreden tot de nieu we regeling voor bouw- en wo ningtoezicht, daar de oude rege ling niet voldeed. Tot gemeente-werkman werd benoemd J. Cornelisse, waarvoor tevens een instructie werd vast gesteld. Op voorstel van B en W werd besloten een kasgeldlening aan te gaan van f15.000.Na enige bespreking werd de voor gestelde verordening ingevolge de woonruimtewet aangenomen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Hundersmarck beter toezicht op de woningwetwoningen. DORP IN ONRUST. De rust van het dorpje Sint Hubert bij Mill werd in de loop van het jaar 1945 wredeljjk ver stoord door een groot aantal ano nieme brieven, die aan de pastoor, de veearts, de politie en... een 20-jarig meisje gericht waren. De stroom dezer brieven bleef maar aanhouden, tot het zo erg werd en de inhoud dermate grof en beledigend, dat geadres seerden zich genoodzaakt zagen er de politie in te mengen. Na een onderzoek ging men over tot aanhouding van een dorpsgenoot, die als schrijver dezer brieven ernstig verdacht werd. Zijn schrift toonde n.l. tref fende overeenkomst met dat van de anonieme briefschrijver. Ook een schriftdeskundige kwam tot deze conclusie, met gevolg, dat de-man door de rechtbank te Den Bosch tot 4 maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Maar W., die beweerde volko men onschuldig aan deze affaire te zijn, ging in hoger beroep. De procureur-generaal van het ge rechtshof te Den Bosch eiste nu vrijspraak. Maar wie was dan wel de schrijver? De verdediger van beklaagde, mr Hengst en andere belangheb benden stelden een minutieus on derzoek in en konden bij verras sing eens een kijkje nemen in het tasje van het bovenbedoelde meisje, dat eveneens aangifte had gedaan van het ontvangen van voor haar zeer beledigende brie ven. Dit kijkje nu leidde tot een onverwachte ontdekking. In het tasje bevond zich n.l. een nog niet verzonden anonieme brief, gericht tot de pastoor van het dorp. De schrijfster stond Donderdag voor de Bossche rechtbank te recht. Een uitgebracht psychiatrisch baar. Daarmee rekening houdend eiste de officier van justitie 6 m. gevangenisstraf, waarvan 3 m. voorwaardelijk en een proef tijd van 3 j. zou willen verschaffen, niet pu- 100 textielpunten voor f42.50 ge- b lie eren zonder nadrukkelijke kocht. -Straf resp. f100 of 25 d. Naar een Frans-Britse douane-unie Naar Reuter uit Parijs meldt vond Woensdagavond laat een spoedzitting plaats van het Fran se kabinet, waaraan ook werd deelgenomen^ door de gouverneur ^ing bataat 'evenaisde"stuk ken, die sedert de onderteke- machtiging van de C.G.D. Een dergelijke machtiging is niet verkregen. Er zijn in de onder handelingen van de laatste maanden dozijnen stukken tus sen de Nederlandse en republi keinse delegaties en de C.G.D. gewisseld. Publicatie van dergelijke tus- senphases in onderhandelingen over punten waaromtrent ten dele wel, ten dele geen overeen stemming wordt bereikt, kan slechts verwarring stichten. Alle stukken waarover tus sen de partijen overeenstem van de Banque de France en door deskundigen vaivhet minis terie van Financiën. Hoewel naafloop van de zit ting geen communiqué werd ver strekt is toch van betrouwbare zijde vernomen, dat de plannen inzake de invoering van nieuwe franc-wisselkoersen voorlopig zijn opgeschort," in afwachting van een verder onderzoek van de Britse bezwaren hiertegen. Naar verluidt heeft sir Edmund Hall Patch, hoofd van de economische afdeling van 't Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die mo menteel te Parijs vertoeft, na mens de .Britse regering een ge heel nieuw voorstel aan de Fran se regering overhandigd. Dit Brit se voorstel zou volgens Engelse mening een verlichting brengen voor de Franse situatie zonder dat de Britse positie er door zou worden ondermijnd. Bijzonderheden over dit voor stel konden niet worden achter haald, doch in gewoonlijk góed- ingelichte niet-officiële kringen werd verondersteld dat het Britse voorstel in verband zou staan met een aanbod voor een verstrek kende Douane-unie, waarbij de sterling- en franczone zouden gorden samengevoegd, terwijl de Beneluxlanden zich na desbetref- rapport beschouwde beklaagde 1 fende onderhandelingen hierbij als verminderd toerekeningsvat- 'zouden kunnen aansluiten. ning op de „Renville" van Ne derlandse zijde aan de C.G.D. werden overhandigd, zijn aan Kamer en publiek bekend ge steld. De cinq avis en de notulen van Kalioerang zijn eenzijdige verklaringen, die de Neder landse regering niet heeft aan vaard. Derhalve acht zij een van haar uitgaande bekend making daarvan onjuist. Tuchtrechter Middelburg. Worst, bier, turf en vitrage. Allereerst kwam voor op Dinsdag j.l. C. v. P. te Vlissin- gen, die als hofmeester met worst belegde broodjes aan boord van een schip te duur had verkocht. Verdachte zei, dat van Horeca-zjjde destijds geen bezwaar was gemaakt tegen deze prijs. Boete f 125. J. L. te Hanswt ert had cakes, eier- en biscuitkoeken en wit speculaas te duur verkocht. Boete f 50. D. C. N. te Kapelle had even eens zijn bakkferswaren te duur d'^ëtTerb. veria" en f 50 of 20 d. H. v. D. te Zierlkzee had een tabakskaart gekocht voor f 24. f 10 of 5 d. met verb, verkl. J. V. te Middelburg had 3 rij- wlelbandenbonneri voor f 40 ge kocht. f30 of 10 d. D. V. te Veere werd wegens het onbevoegd voorhanden hebben van een oliepers veroordeeld tot f40 of 20 d. met verb, verkl. F. O. te Hoek, had een hoeveel heid scheerzeep ln ontvangst ge nomen zonder afgifte van bannen f25 of 10 d. C. D., te Vllssingen verkocht van zijn textielkaart 30 punten voor f 9. terwijl hij zijn tabaks- kaart van de hand deed voor f 20. f 30 of 15 d. P. J. J. K. te Vllssingen werd wegens het kopen van bovenbe doelde textielpunten veroordeeld tot f25 of 10 d. C. B. te Middelburg werd we gens onbevoegd voorhanden heb ben van 4 knotten wol veroordeeld tot f 20 of 10 d. R. G. E. L. V. te Terneuzen. ten laste gelegd dat hij op de door hem ln ontvangst genomen bon nen, toewijzingen of vergunningen een geringere hoeveelheid brand stoffen afleverde dan die waarop deze bescheiden recht gaven werd vrijgesproken. G. E. te Kruiningen vervoerde 'n partij vlas op een geleidebiljet van foutieve datum f 7.50 of 3 d. A. v. A. echtgen. van A. C. de B. te Axel werd wegens fraudu leuze invoer van wol en katoen veroordeeld tot f 50 of 20 d. en 1 m. gev. voorw. proeft. 3 jaar. H. J. W. te Kapelle had op de openbare weg appels en peren uit gevent zonder in het bezit te zijn van een bewijs van erkenning als kleinhandelaar, f 25 of 10 d. J. J. M. te Goes, bleek 24 knot ten katoen en 3 knotten: wol onbe voegd voorhanden te hebben, f 20 De Britse regering heeft het eerste rapport gepubliceerd over de strijd tegen de Japanners ln 1942 op Malakka en de daarop volgende val van Singapore. gens Sir Robert Brooke-Popham te wijten aan een onderschatting van de strategische en technische mogelijkheden van de Japanners. Deze verklaringen van Brooke- De toenmalige opperbevelhebber Popham zullen over enkele dagen voor het Verre Oosten, luchtmaar- schalk Sir Robert Brooke-Pop ham, zegt daarin over de hulp, die Nederland heeft gegeven: „De Nederlanders in Neder lands Oost-Indië hebben getronw hun in de overeenkomsten vastge legd aandeel uitgevoerd en zelfs méér gedaan. In elk geval was de samenwer king met ons hartelijk. Zij zonden drie escadrilles bommenwerpers en éen escadrille gevechtsvlieg tuigen in de eerste dagen reeds van de gevechten op Malakka. Hun onderzeeboten opereerden met groje moed ln de Golf van Siam. In een later stadium van de operaties waren zij, naar ik meen, enigszins critisch gestemd ten aanzien van de hulp, die wij naar Nederlandsch-Indië zouden zenden. Zou dit in de toekomst tot bittere gevoelens aanleiding ge ven, dan hoop ik, dat de snelle en spontane hulp, die zij ons heb ben verleend, niet zal worden ver geten", aldus Sir Brooke-Popham. De val van Singapore was vol- worden aangevuld met mededelin gen van luitenant-generaal Arthur Ernest Percival, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten op Malakka ten tijde van de val van Singapore. AANBESTEDING RIJKS DIENST VOOR LANDBOUW HERSTEL. Donderdag vonden een twee tal aanbesteding^ plaats voor de Rijksdienst voor Landbouw- herstel. De inschrijvingen hier voor luiden: Bestek P.W.L.H. 13: Het ma ken van nieuwe wegen bewes ten de Provinciale weg Koude- kerkeVlissingen met bijbe horende werken: Fa Gebr. Gel dof, Serooskerke, f 88.124; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 90.800; J. Bot N.V., Medemblik, f212.780; fa. van 't Verlaat, Har- dinxveld, f 97.900- Aannemings bedrijf Zeeland N.V., Middel burg, f 95.950; G. J Eland, Vlis singen, f 86.150; fa. D? Monshou- wer, Zwijndrecht, f 99.600; J. H. Dunnewold, Dordrecht, f 106.800; S S. de Vlieger, Rijswijk, f 98.750; L. J. 'Dekker, Veere, f156.800; Gebr. v. Oord, Wer kendam, f 85.400. Bestek P.W.L.H. 14; het gra ven of verruimen van waterlo pen met dragline-graafwerktui- gen en _het uitvoeren van bij komende werken in de Oost watering van de Polder Wal cheren: Gebrs Wijnands en Cor net, Werkendam, f 77.777; S. S. en V., Rijswijk, f46.750; Gebr. v. Oord, Werkendam, f55.800; fa. J. D. Janse, Colijnspldat, f55.200; fa. v. 't Verlaat, Har- dinxveld f 64.580' fa. Gebrs. Geldof, Serooskerke, f 59.998; W. Uil, Amsterdam, f 33.173. Te Nieuwdorp is een Chr. Re- citeerclub opgericht met aan vankelijk 12 leden. Te Hans weert arriveerde de Nederlandse "motorcoaster „Ma ry", komende van Fulham (Lon den), geladen met 200 ton pitch masticblokken, v/elke alhier worden overgeladen in binnen schepen. Aan de hierover in de afde l.ngen der Eerste Kamer ge maakte opmerkingen ontlenen v/ij: Al kan met dankbaarheid wor den erkend, dat er meer begrip komt voor de grote waarde van de provinciale en gemeentelijke zelfstandigheid, in verschillend opzicht blijken de centralisti sche tendenzen zich toch nog sierk te doen gelden. Sommige leden verklaarden, zich thans te willen beperken tot de aantekening, dat verschillen de gemeenten, door een regeling, waarbij zij de nadelige saldi der laatste jaren voor haar reke ning moeten nemen, in een wan hopige positie zullen worden ge bracht. Met volle instemming-hadden zij kennis genomen van het ge voelen van de minister, dat hij de bevoegdheden van de ge meenteraad, in het algemeen, niet wenst te beperken. Voorts werd in dif verband de opmerking gemaakt, dat de stimulans voor een zuinig be heer in de gemeentehuishou ding zeer zou», kunnen worden versterkt, indien een regeling werd getroffen, waarbij een ver hoging van de gemeentebelas tingen niet terstond haar weer slag zou vinden in een verla ging van de rijksbijdrage. Hoewel de regering herhaal delijk heeft verklaard, dat zij de autonomie der gemeenten wenst te respecteren en te bevorde ren, zfjn er toch telkens symp tomen, die in een andere rich ting wijzen, zoals onlangs de abrupte verhoging c.q. in voering van de vermakelijk- hedenbelasting. De uitvaardiging van deze cir culaire, aan de vooravond van de totstandkoming van een wet, die het herstel van de finan ciële zelfstandigheid der ge meenten moet inluiden, welke circulaire op zo ^ernstige wijze ingrijpt in de autonome be voegdheden der gemeente, heeft in de kring der gemeenten te leurstelling gewekt. Men was van oordeel, dat deze materie, zo de gemeenten vrijwillig niet zouden voldoen aan een verzoek van de regering tot verhoging der vermakelijkhedenbelasting, bij de wet, behoort te worden geregeld. Ook aan de eis, dat de her ziene verordening op 1 Januari 1948 reeds in werking zou tre den kon in de praktijk niet wor den voldaan. Verklaring ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar aanleiding van de be- richten in de pers over de thans berucht geworden cinq avis en de notulen van Kalioe rang heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken het volgen de verklaard: Het is inderdaad juist, dat de tekst van de cinq avis tege lijk is ontvangen met die van de wapenstilstandsovereenkomst en de politieke basisovereen komst. Deze laatste twee docu menten waren op de „Renville" ondertekend. Zij konden dus zonder meer aan de Kamers en de pers worden vrijgegeven, hetgeen onmiddellijk geschied is. De cinq avis waren een vol komen nieuw document, dat de Nederlandse regering tevoren niet bekend was. Terecht heeft de Nederlandse delegatie na voorlezing van dit stuk onmid dellijk gezegd daarover instruc ties van de Nederlandse rege ring te zullen vragen. Het is niet gebruikelijk om stukken aan de Kamer over te leggen of voor publicatie vrij te geven, waarover nog wordt onder handeld. Dit stuk was een document van de C.G.D. en de Nederland se regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de C.G.D. zelf uitmaakt welke stukken zij al dan niet wenst te publiceren. Toen ons gebleken was, dat de C.G.D. de cinq avis in Ba tavia had vrijgegeven bestond geen aanleiding om de publi catie in Nederland op te schor ten, zodat deze intussen heeft plaats gehad. De notulen van Kalioerang zijn Vrijdagmorgen grotendeels ontvangen. De Nederlandse re gering kan dit stuk hoe gaarne zij ook volledige inlichtingen verkocht. Besch. zei, dat hij zelf over het brood en zijn zoon over het gebak ging. Hij kon niet be grijpen, dat zijn waren niet ge prijsd waren. Boete f 25. W. A. R. te Middelburg, die flesjes stout bier te duur had verkocht, kreeg een boete van f 10. M. M. en B. M„ lesp. te Krab- bendijke en Rilland-Bath, had den beiden z.g.n. baggerturf te duur verhandeld. Zij verklaar den, dat de inkoop in "Drente reeds te duur was, waarbij het vervoer en het losser, nog kwam. Ze hadden het gedaan om de mensen te helpen. Boete M. M. f 50 plus teruggave van_.de op brengst van de pl.m. 38851 stuks in beslaggenomen turf en B. M eveneens met f 50. J. H. te Domburg, die vlees waren te duur had geleverd aan het zeehospitum „Zonneveld" zag zich gestraft rr.et f 5 boete. H. de H. te Kortgene had een motorrijwiel tegen een fantas tisch hoge prijs gekocht. Hij ge bruikte die om wekelijks zijn in Z.-Vlaanderen woonachtig zijr- de ouders te' kunnen bezoeken. Het kwam de tuchtrechter voor, dat deze motor overwegend „voor plezier" gekocht was. Boete f 75. Dit motorrijwiel was afkom stig van G. J. de K. te Kortgene. Bij verstek kreeg aeze een boete van f 350. J. M. de R. te Kats, die bo venbedoeld motorrijwiel het eerst had verkocht aan G. J. de K. te Kortgene kreeg bij ver stek een boete van f 650. T. W. en C. W. v. V., beiden te J. A. R. te Sluis, werd wegens invoer van f48 veroordeeld tot f15 of 10 d. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I, (301,5 M.): 6.00 Klanken van Hawaii. 6.15 Sportrubriek. 7.00 Nieuws én weeroverzicht. 7.15 Onder de N.C. R.V.-leeslainp. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Regeringsuitzending (nat. monumentenactie). 8.00 Nieuws. 8.05 Progr. proloog. 8.15 Solisten uit Omroeporkest. 8.45 Orgelwerken van Willem Wey- land. 9.10 Voordracht, fragmenten uit „Kaïn". 9,30 Kwartet van Mo zart (IV). 10.00 Cursus Kerkelijk orgelspel. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Ensem ble „Extase". HILVERSUM II, (415 M.): 6.00 Nieuws. 6.15 Silvcstri-kwartet. 6.40 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Jo Vineent zingt. 8.00 Nieuws 8.05 Dingen van de dag. 8.45 Richard Tauber zingt. 9,15 Kunst in miniatuur. 9.45 The Ramblers. 10.45 Rusland en wjj: De Russi sche buitenlandse politiek. 10.30 Meester-Trio. 11.00 Nieuws. Dinsdag 27 Januari. HILVERSUM I (301,5 M.)8.00 Lichtbaken. 9.30 Concert. 10.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Kleuterprogr. 10.40 Voordracht- progr. 11.40 Koorwerken. 12.03 Plano-duo. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.20 Lunchconcert, vervolg. 2.00 Kwadendamme, hadden vitrage Kamerkwartet. 2.30 De gezond- te duur gekocht zonder de heidszorg van vroeger. 3.00 vereiste distributiebescheiden, stichts Pianokwart. 3.30 Gedeel- Boete f5.ieder. J. L. j ten uit opera „Carmen". 4.00 Ra dioziekenbezoek. 5.00 Na school tijd. 5.15 Elck wat wils. 5.45 Re- te Kwadendamme, een koop-1 ster van deze vitrage, kreeg bij verstek een boete van f 250. J. P. S. te Middelburg, welke gekruide speculaas tegen te hoge prijs verkocht, kreeg bij ver stek f 35 boete. J. L. te Koudekerke kreeg wegens levering van melk te gen, te hoge prijs, bij verstek een boete van f 35. In de middagzitting kwam nog voor de zaak tegen W. J. de G. en A. P. de G., beiden te Kloetinge, die. werkzaamheden hadden verricht aan een z.g. b'roodkar en ook nog andere werkzaamheden ten behoeve van J. L. v. D. te Kloetinge. Na het hor.en van deskundi-' gen en de verdediger werd W. J. de G. van rechtsvervolging ontslagen; A. P. de G. kreeg f 100 boete. geringsultzending. 6.00 Franse chanchons. 6.30 Ned. Strijdkrach ten. 7.00 Nieuws. 7.15 Mustcale melange. 7.45 Gram. 7.50 Rubriek der Wederopbouw. 8.00 Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 Phll- harmonisch orkest. 10.07 Actuali teiten. 10.30 Nieuws. Bijzondere Politierechter. Zitting te Middelburg van 20 Jan. A. C. S. te Hoek vervoerde een partij peulvruchten op een ver- voerbewijs waarop een reeds ver streken datum was Ingevuld f 10 of 5 d. L. K. te 's-Heer Arendskerke had van J. de W., 19 j. te Goes HILVERSUM II (415 M.)8.00 Nieuws. 8,15 Aubade. 8.45 Orkest. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeids vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Vioolspel. 10.50 Kleu terprogr. 11.00 Viool- en orgelspel. 12.00 Orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Ons platteland. 12.43 Piano spel. 1.00 Nieuws. 1.15 Vaudeville orkest. 1.45 Gram. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Concert. 4.30 Pia nospel. 4.40 De schoolbel. 5.00 Dat kun jij ook'. 5.45 Zlgeunermu- ziek. 6.Ó0 Nieuws. 6.15 Oud en nieuw, van alles wat. 6.30 Politie over voorrangsregels. 7.00 Het l klokje van 7 uur en dus7.05 'Tom Poes. 7.15 Amsterdams Trio. 7.45 Gesprekken met dokters. 8.00 Nieuws. 8.15 Bonte trein. 9.30 Mr Stikker en Mr Oud spreken over: De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 9.55 Contact. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.30 Cho pin progT. 11.00 Nieuws. door D. S. 39. „Ha, ha!" lachte Kobus, „ik heb zo pas nog met 'n politie- Kobus vond een lang recht el- „haastige spoed is zelden goéd!" man gepraat. Die zal jou ook wel "Zenstammetje en dat gebruikte Het gelukte de man met veel te pakken krijgen!" hij als een polsstok. Zo kwam hij moeite op de wal te komen. Daar stond hij aan de overkant, druip nat en hij keek met woedende blikken naar Kobus. „Ha, ha!" lachte Kobus. „Zeg hoe vind je zo'n bad, van de crisisdienst? Toen Kobus over de politie be- veilig aan de overkant, gon, greep de dief opeens z'n nat- Toen trok hij de fiets uit het te pet en verdween in 't bos. water. „Ik .wed", zei Kobus, „dat hij 40. Die vent heeft zeker heel de fiets ook gestolen heeft. Die ambtenaar wat op z'n kerfstok", dacht Ko- is hij dan toch lekker kwijt. Ik bus. „Apders liet hij z'n fiets niet haal eerst eventjes mijn klompen De dief stond even besluiteloos zomaar in de steek. En hoe kom op en dan rijd ik fijn op "de fiets rond te kijken. ik over de sloot nu de plank ka- naar huis". „Wacht maar, baas" zei Kobus, pot is.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3