Kravchenko keerde zich met walging af van de hamer en sikkelbanier. De vrede van Munster 1648. Burgemeesters en politie. Dreigen de walvissen nit de sterven? Kon. Rotterciamsche Lloyd heeft grote plannen. „Ik verkoos de vrijheid" Men hoede zich voor de burgermans filosofie „Het is niet zo erg" Een opzienbarend boek. 'IzwoftHe** stzifd Spannende redding in volle zee. door CHR. W. J. TEEUWEN. Men kan over het communisme denken zoals men wil, maar men zal moeten toegeven, dat Kravchenko's befaamde boek „Ik koos de vrijheid" met domweg te bagatelliseren is. Tenslotte weten wij met *n allen Mets af van wat ln het enorme land achter het stalen scherm nu al tientallen jaren bekokstoofd wordt. Wij zullen het van ooggetuigen moeten hebben. Dat daarvoor journalistieke gees ten niet het allereerst in aanmerking komen, spreekt vanzelf Een gigante staatsapparatuur, zoals die naar Ideologisch model en politiek en sociaal en cultureel ln de Sowjets is opgebouwd beoor- deelt met niet in vogelvlucht. Hoe scherp men van achter zijn brilleglazen ook de ontwikkeling van het technisch Sowjet-systeem pleegt te begluren, het merendeel van alle mogelijke reisverhalen, dagboeken en indrukken meestal van Amerikaanse zijde gepubliceerd, kan als waarde loos worden beschreven. Zelfs een boek als van John Davles, de voor malige Amerikaanse ambassadeur aan het Kremlin, „Mission te Mos kou", lijdt aan hetzelfde euvel. De overzichtelijkheid ontbreekt ten enenmale ondanks het feit, dat de schrijver door de Sowjet-autoritei- ten werd toegestaan zelf steek proeven te nemen en te gaan, waarheen hij wilde. Zulks was in de oorlog het geval. Na de oorlog zijn deze bezwaren eerder toe dan afgenomen. De Sowjets hullen zich vooralsnog ln een sflnx-ach- tige geheimzinnigheid. Telkens blijkt weer opnieuw, dat men zich op de grote beer heeft verkeken. De een men denke aan Fritz Lieb's „Rusland Onderweg" schildert hem ln ideologisch op zicht te mak, de anderen bij voorbeeld David J. Dallin ln zijn „The real Sowjet Russia" waarschijnlijk grimmig genoeg. Wie zal ons het tegenwoordig Rusland openbaren zoals het wer kelijk is? Vertrouwen afgegrendeld. Het nadeel van Kravchenko's boek is, dat het te accuraat is in zijn memories. Hier zijn aanteke ningen van een voormalig Sowjet- beambte op de wereldmarkt ge worpen, die in haar romantische aankleding de indruk geven van een vrij sombere, opzettelijke dra matisering van feiten en toestan den. Ieder, die het boek gelezen heeft, vraagt zich af, hoe het mo gelijk is, dat de schrijver zich zo- veel gebeurtenissen en feiten, die zich over een aanmerkelijke peri ode uitstrekken, nog zo minltleus en zorgvuldig kon herinneren. Te meer als men in aanmerking neemt, dat dank zij het spion- nage-systeem van de Russische Staatspolitie, de N.K.V.D. het vrijwel uitgesloten geacht moet worden, dat de auteur de teboek- stelllng van zijn herinneringen op schriftelijke aantekeningen geba seerd heeft. Dit neemt echter niet weg, dat de memoires van deze Sowjet-renegaat als totaal geno men een Indruk achter laten, die niet bepaald geschikt is om de de mocratieën met het totalitaire sy steem achter het stalen gordijn te verzoenen. Bovendien ls de herme tische afgeslotenheid van Sowjet- Rusland er zelf de oorzaak van, dat de hier als waarheid gepubli ceerde „gruwelverhalen" er bij de massa buiten de Sowjetgrengen zullen Ingaan als gesneden koek. Fritz Lleb kan het Europese Westen, duizendmaal oproepen om de Sowjets 'met vertrouwen tege moet te treden, maar wie vertrou wen wekken wil zal zelf aan de eerste voorwaarden van vertrou welijkheid moeten voldoen en dat is: OPENHEID. Het stalen gor- „Dit is het niet Vandaar, dat Kravchenko's boek zo daverend ls Ingeslagen. Hier ls een mens aan het woord, die in jong enthousiasme zich een maal schaarde onder de hamer en de slkkelbanler, maar die zich op de duur met afgrijzen van het to talitaire systeem en zijn dwang methoden heeft afgewend. Het moge-waar zijn, dat het Russische vrijheidsbegrip meer collectief ver staan moet worden dan het Wes terse, dat neemt niet weg, dat allé onderdrukking der vrijheid op zichzelf toch vloekt met- alle marxlstisch-bepaalde Idealisme. In talrijke „zuiveringen" heeft Kravchenko de onderdrukking van het Sowjet-systeem ln de let terlijke zin aan de lijve ondergaan. Wanneer hij straks murw gebeukt in een derde rangs hotel het por tret van Stalln zal verscheuren en wegspoelen ln het watercloset, dan is dat voor hem meer dan slechts een persoonlijke breuk met het systeem. Hij wordt niet moe de te verzekeren, dat hij persoon lijk de vrijheid koos om daarmede de bevrijding van al de onder drukte Sowjetvolken te helpen be werkstelligen. Het totalitaire dwangsysteem hoe luid in de communistische leer ook verkondigd dat het slechts van tijdelijke aard zal zijn totdat alle, klassenverschillen to taal zijn uitgebannen verdraagt zich niet met de vrijheidsgedaehte waarvoor eenmaal de oudere revo lutieleiders in de bres zijn ge sprongen. Het is daarom, dat Kravchenko's vader, een commu nist van de oude garde, altijd wei gerde zich bij de party als lid aan te melden. „Dat is het niet waarvoor wij geleden hebben", ls zijn steevaste verzuchting. Het kan de bedoeling* van een waarlijk socialistische samenle ving niet zijn, dat gedurende de oorlog naar schatting niet minder dan 20 millioen Sowjet-slaven om de meest luttele vergrijpen en vaak op grond van zeer onwerke lijke verdachtmakingen hadden te zwoegen ln de ellendigste slaven kampen. Hier ls wel bewezen, dat de revolutie steeds haar eigen kin deren verslindt. Wie in een athe ïstische samenleving alle godde lijke autoriteit .ontkent, valt ten prooi aan de democratische ver schrikking van de autoritaire mens, met name ln de meest on meedogende en harde dictatuur. De misdaad viert hoogtij en de massa is er door aangetast, voor dat zij er zelf erg in heeft. Het merkwaardige boek van Kravchenko „Ik verkoos de vrijheid" ls in vede opzichten een opzienbarend boek. De za kelijke positie van de boekhan del is in dit derde jaar na de bevrijding allerminst rooskleu rig en zelfs de geroutineerde boekhandelaar zal van het bes te boek van de meest vooraan staande auteur niet durven voorspellen, dat het zal „lo pen". Er is echter een vaste regel, waarop geen uitzonde ring bestaat, en die regel luidt: Er is geen regel zonder uit zondering (als u de contradic tie in deze ene zin voor lief wilt nemen). Kravchenko's boek vormt zo'n uitzondering. Ondanks de zeer kostbare prijs waren de eerste duizenden exemplaren 'onmiddellijk uit verkocht en het wel zeer merk waardige feit doet zich voor, dat men voor de goedkoopste editie, die thans Is verschenen, ln de boekwinkels ln de rij staat. Wat is dat dan voor een merkwaardig boek, dat „Ik verkoos de vrijheid" Ds Chr. W. J. Teeuwen geeft er in bij gaand artikel zijn .oordeel over. Terugkerende oorlogs vrijwilligers en hun universitaire studies. De uit Ned.-Indië terugkeren de O.V.W.-ers, die hun middel bare opleiding ontijdig hebben afgebroken, zullen krachtens een bijzondere regeling ook zonder einddiploma of staatsexamen diploma tot de universitaire studie zullen kunnen worden toegelaten. Gegevens kunnen belanghebbenden verkrijgen bij plaatselijke demobilisatiecomi- té's of sociale dienst van de Kon. Landmacht of afd. demo bilisatie van hét Ministerie van Marine. Zaterdag geen tweede bestelling. Aan de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer over de begroting van het Staatsbedrijf der P.T.T. voor het dienstjaar 1948 is o.m. het vol gende ontleend: In de plaatsen, waar thans op Zaterdag een bestelling wordt uitgevoerd, zou een tweede post bestelling slechtsvan betekenis, zijn, indien deze zou aanvangen op het tijdstip, waarop deze be stelling ook op andere werkda gen begint. Daar op deze wijze de vrije Zaterdagmiddag van het Wilde het Derde Rijk te Munster de vrede dicteren By een bezoek dat een A.N.P.- medewerker aan het algemeen Byksarchief bracht, toonde de al gemene Rijksarchivaris, Jhr Mr D. Graswinckel, hem enige docu menten, betrekking hebben op de vrede van Munster. In de eerste plaats bezit het al gemeen Ryksarchief natuurlijk het tractaat van de vrede, die 30 Januari 1648 in Munster in het thans door oorlogshandelingen vrywel geheel verwoeste raadhuis aldaar werd gesloten. Bij dit tractaat, dat aan het slot de zegels en handtekeningen van twee Spaanse en acht Nederland se afgevaardigden draagt, doet den georganiseerd, waarop het tractaat van de vrede van Mun ster van 1648 zou moeten prijken. Op 15 Mei 1648 werd de vrede geratificeerd en het algemeen Rijksarchief bezit 2 exemplaren van deze ratificatie: een Spaans en een Frans. Volgens een oud verhaal, dat Mr Graswinckel laat voor wat het is, zouden de Nederlanders niet tevreden zijn geweest met de ont vangst van de in het Spaans ge stelde ratificatie en dat zou dan de reden geweest zijn, dat er een, Frans exemplaar werd vervaar digd. Men beweerde namelijk de Spaanse taal niet machtig te zijn. De ratificatie draagt de hand- zich de merkwaardige omstandig- j tekening van Philips IV en verder held voor» dat twee zegels „in de een groot metalen zegel. Deze xmrriT*lilrlrir» cr 7nn o-zaLr/-vr»-izxr» Tl/-, verdrukking" zijn gekomen. De afgevaardigden van Utrecht en Zeeland, resp. de heren van Reede en de Knuyt, wensten namelijk-] eerst hun handtekening niet te zetten en toen zij er, na overre ding, toe overgingen, moesten hun zegels tussen de reeds geplaatste worden gevoegd. De Duitsers wilden in Septem ber 1940 het tractaat naar Mun- personeel in het gedrang zou ko- s'e„ overgebracht zien, maar door men, ontmoet het bezwaar, tot krachtige oppositie, die Prof. Ijl. D A «ton algemene invoering van de twee- G. A. van Poelje, destijds In elk geval is duidelijk, dat we hier met een schokkend boek te doen hebben. Al is slechts een tiende juist van wat hier in een sombere opsomming bladzij na bladzij wordt verhaald, dan is de werkelijkheid allerminst geschikt om voor een dergelijk despotisme onder de vlag van de meest idea listische leuzen in het krijt te treden. Het „zij weten niet wat zij doen" is in dit opzicht wel een barmhartig woord, maar aller minst een verschoning, bij zoveel ellende. Men moge Kravchenko's onthul lingen critiseren zoveel men wil, dat neemt niet weg, dat zijn re laas op zichzelf stellig de moeite waard is au-serieux genomen te worden. Vrijheid problematisch. „Het is zo erg niet" was ook de brave burgermangfilosoffe waarmee wij een al te gemakke- lgke prooi werden van de Nazi bestaliteit. Zal een dergelijk stom fatsoensbegrip ten tweede male de oorzaak worden, dat het Euro pese Westen weer ondergaat ln een zondvloed van bloed en tra inen? Kravchenko kiest ten einde raad de wijk naar het vrije Ame rika. Het ls in het licht van de na oorlogse historie de vraag of hg daarmee de vrijheid voor zijn on derdrukt volk, dat volgens zijn zeggen het Sowjet-bewind meer haat dan dat. het ooit het Tsaris me vervloekt heeft, kan helpen meewerken? In een al meer ont kerstende wereld blijft de vrijheid altijd een zeer twijfelachtige grootheid. In dit opzicht is het Amerikanisme even „barmhartig" als het despotistische „commu nisme". Tenslotte brengt geen enkel hu manistisch systeem de vrijheid. Alle humanisme slaat op de duur toch weer om in zijn tegendeel. De vrijheid is een waarde, die ln mensenhanden nooit veilig ls. De "4 enige uitweg ls het consequent leven gaan de geest van Christus. de bestelling op Zaterdag over te I waarnemend generaal van "aan O. K. en W., hier tegen bood, stel- Om het bezwaar gelegenheid te geven drie belangrijke documenten wor den in een speciale brandkast be waard. Op 5 Juni, de datum van de plechtige afkondiging van de vre de van Munster gaan deze stuk ken naar Delft, om in het Prin senhof geëxposeerd te worden. Men hoopt daar tevens portretten van bekende figuren uit de eerste helft der 17de eeuw tentoon te stellen benevens een collectie pamfletten, kunstvoorwerpen enz. Wie reist er mee? Dat bezuiniging op de publieke uitgaven, nu we staan voor be angstigende tekorten, noodzake lijk is, behoeft geen betoog. Ook de regering heeft meer malen uitgesproken daarvan over tuigd te zijn. Maar nu de practijk. Bij Binnenlandse Zaken was voor 1947 aaa iels-, verblijf- etf verplaatsingskoeten, geraamd op f 66.00,0. Voor 1M8 ls dit bedrag verlaagdperdon, verhoogd met f75.000.—. Zo gaat het goed! De ministère hebben voortdu rend behoefte om zich niet alleen hier, maar ook in Indië „ter plaat se op de hoogte te stellen". En waar volgens Prof. Scher- merhorn feitelijk de hoge ambte naren regeren, ligt het voor de hand, dat ook bij deze heren de behoefte om er eens op uit te gaan, groter wordt. En waarom ook niet? Wat betekent nu een bedrag van f 75.000.als er toch een te kort is van f 300 millioen dezelfde reden ontmoet de" zij' zlch ften„Io"eA tevreden 1 met een zeer fraai te Amsterdam tot het afhalen van de post op Zaterdagmiddag, daar hiervoor de gehele post zou moeten wor den gesorteerd. Wordt de thee duurder? Er hangt een verhoging van de theeprijs in de lucht. Een der bladen meldde m.i.v. 26 Febr., 6 ct. per ons, maar dit schijnt nog geenszins zeker te zijn. Mocht de verhoging doorgaan, dan zal dit voor de handel toch nog een maand eerder zijn, dan voor de consument. Opzienbarend relaas. Weliswaar zijn Kravchenko's i onthullingen in documentair op zicht „onbewijsbaar" (wat ls er in een ten top gevoerde politiestaat i tenslotte wel te maar de beschuldigingen, die hg de wereld lnsllngert. zijn toch op zienbarend genoeg. Het is dan toch maar een feit. dat alle oud strijders van de revolutie geleide lijk uit de weg geruimd zgn, dat de weduwe van Lenin alleen ge duld werd, omdat men haar posi tie als vrouw van de grote profeet niet durfde aantasten. Wat dit laatste betreft heeft het laatste Volgens het V.V. van de be- „bewijzen" j handeling der begroting Binnenl. Zaken in de afd. der Eerste Ka mer, werd o.m. de vraag gesteld, of de regering nu eens duidelijk uiteen wil zetten, hoe zij de posi tie van de burgemeester, als ver antwoordelijk orgaan voor orde en rust in de gemeente, denkt te ver enigen met een plaatselijk georga niseerde politie. dijn staat alle toenadering dan j boek van Trotsky „Stalln" er nog toch maar danig in de weg. En een schepje bovenop gedaan. Deze vervaardigd facsimile. Dit facsimile is bij de verwoes ting van het Munsterse raadhuis verloren gegaan. In 1940 deed een verhaal de ronde waarvoor overigens de Rijksarchivaris niet de minste ver antwoordelijkheid aanvaardt dat Duitsland met September be halve Frankrijk ook Engeland „op de kieën" dacht te hebben en dat het Derde Rijk te Munster de vre de zou dicteren. Annex de vredesonderhandelin gen zou een tentoonstelling wor- XVII. 1648 Vrede van Munster Zeeland tegen. alle Sowj'et-propaganda, zoals we deze met name ln de politieke film (Neurenberg), de oorlogsfilm (Regenboog, De Belofte), de sportfilm en de culturele film ver- beweert niet minder dan, dat Sta lin ongetwijfeld er zelf de hand ln heeft gehad om Lenln te vergif tigen. Of dit waar is Kravchenko geeft op zijn beurt de suggestie, toond krijgen, lijden te zeer aan j hoe het ln de omgeving van het het manco van opzettelijk show j Kremlin als vaststaand wordt dan dat zg voor de kritische nuch- aangenomen, dat de dictator zijn tere Westerse geestesgesteldheid j eigen vrouw het leven ontnomen nog aanvaardbaar zou zgn. Een heeft. In hoeveyre hier de angst- werkelijkheid die zelfs door de psychose, die in het Kremlin over- communlstische meer bezonnen geestverwanten in 't Westen moeiiyk geloochend kan worden. Feuilleton. al te tasten is, tot de gruwelijk ste fantasieën kwam, blijve een onopgelost probleem. •loor H. Lourense. 101) Toch is er iets ongewoons. Wat? Na een poosje merkt hij, dat de pijn, zo al niet verdwenen, dan toch heel wat draaglij ker is. De linkerhand neeft hij altijd vrij kunnen bewegen, hij pro beert nu de rechter. O, wat blijdschap! Hij heeft de hand iets verlegd, zonder noe- Verder kan hij zich later maar weinig meer herinneren. Flauw weet hjj nog op de operatietafel te zijn gelegd, on- menswaardige pijn. der de kap. Hij heeft bevél gekregen te tellen. De cijferreeks, zoals hij die 'als kind op school leerde, heeft hij opgedreund. Verder weet hij niets meer. Als hij de cgen weer opslaat, ligt hij bin nen het afgebakende gedeelte tussen het kamerscherm, dat hem nu al vertrouwd is. Hij voelt overal pijn, niet zo Derde Christelijk-Sociaal Congres. Het dagelijks bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft reeds geruime tijd bespre kingen gevoerd over de mogelijk heid van het houden van een Der de Christelijk-Sociaal Congres in 1949. In de deze week gehouden vergadering van het bestuur van het C.N.V. is daarover rapport uitgebracht. Op grond hiervan is besloten, dat het C.N.V. het ini tiatief zal nemen tot het vormen van een congrescomité. Het ls niet alleen ln deze tijd, dat het met vredesonderhandelin gen niet vlotten wil, ook onze voorvaderen konden het niet één-twee-drie eens worden, toen ze met Spanje vrede wensten. We weten allen, dat deze vrede in 1648 te Munster gesloten werd, op 30 Januari juist 300 jaar ge leden. Maar wist u, dat ruim 10 jaar vroeger Spanje bij de gezan ten van Frankrijk reeds aanzoe ken heeft gedaan om tot vrede te geraken? Dat de vredesbesprekin gen reeds begonnen zgn in 1643, wel niet permanent, nu en dan onderbroken door een veld tocht en een verovering, maar dat er toch vele vergaderingen en her haaldelijke samensprekingen zgn geweest Er zou een krant vol, ja een boekje te schrijven zgn over alles wat daar behandeld ls, maar het is mijn bedoeling in een paar ar tikelen - alleen de houding van Zeeland uiteen te zetten. Het opschrift zegt hef al: Zee land was er tegen, en natuurlijk vraagt u naar het „waarom" hier van. Het was niet de eerste keer, dat onze provincie zijn „neen" liet ho ren, tegenwoordig zou men het misschien een „veto" noemen, het stokpaardje van Rusland! Ook ln 1609 toen het 12-jarig Bestand werd gesloten, was Zeeland er te gen, evenals trouwens Prins Mau- rlts. Ze wilden doorvechten, om dat ze bang waren, dat Spanje de twaalf jaar zou benutten om daar na des te flinker weer voor de dag te komen, wat we na de onver kwikkelijke godsdiensttwisten ge durende die wapenstilstand ook wel enigszins ondervonden hebben. Iets dergelijks vreesde Zeeland ook bij de onderhandelingen te Munster. Zou men als er eenmaal vrede was niet zorgeloos worden op defensie-gebied, zou men niet ai te sterk demobiliseren? Daar om sprak men zelfs over een wa penstilstand van 12 a 20 jaar, waarin men met het oog op de daarna voort te zetten oorlog wat meer op zijn hoede moest zijn dan bij een definitieve vrede. Later wordt er echter niet meer over een bestand, maar steeds over „een eeuwige vrede" gesproken. Hier uit blijkt, dat Zeeland Spanje, ook na de gesloten vrede, niet ver trouwde, een vrees, die echter on gegrond is gebleken. Verder drong Zeeland vooral aan op handhaving van de gere- Volgens een recent bericht uit 'Kaapstad acht een der leiders van de Noorse Walvis-expeditiês het twyfelachtig of voor April a.s. de geraamde „16 millioen barrels" walvistraan door alle aan de vangst deelnemende expedities zal worden bereikt. Volgens hem zou den de walvissen dreigen uit te sterven en zouden veel expedities, die thans in de Zuidpoolwateren opereren voor April weer huis waarts keren. Naar aanleiding van dit bericht deelt de Nederlandse Maatschappij voor de walvisvaart N.V. het vol gende mede: „De uitlatingen in dit persbe richt moeten wij geheel voor reke ning van de Noorse zegsman la ten. Onzerzijds geloven wij zeker, dat de voorschriften van de Inter national Whaling Conference het walvisbestand zo effectief moge lijk beschermen. Dit seizoen nemen 17 expedities aan de vangst deel tegen 15 ln het vorig seizoen, maar 34 in het laatste seizoen vóór de oorlog. Dat er expedities zouden zgn, die we gens slechte resultaten de vangst ontijdig zouden opgeven, zou ons gezien ln het licht van de tot nu toe behaalde resultaten ten zeerste verwonderen. Tenslotte nierken wg nog op, dat in plaats van 16.000.000 bar^ I reis kennelijk bedoeld zal zijn het formeerde godsdienst. Het maakte geen onderscheid tussen Spanjer j (j0or de eerder genoemde Confe- en de Paus en hier zien we de rence vastgestelde en door de ge- vrees der Zeeuwen voor Roomse j zamenlijke expedities te vangen invloed, vooral door het werk der i totale quantum van 16.000 walvis- Jezuïeten, ook na de vrede. Ook I eenheden, welke een opbrengst de classis Walcheren en enkele j van ca> i_g millioen barrels traan predikanten stuurden adressenvertegenwoordigen' naar de vergadering der af gevaar-1 digden om op dit punt volkomen zekerheid te hebben. En de be sliste houding van ons gewest is bij de totstandkoming van de vre de niet zonder resultaat geweest. Een andere bedenking tegen de vrede was het feit, dat Frankrijk bleef doorvechten. Dit land was n.l. gedurende de laatste jaren on ze bondgenoot in de strijd tegen Spanje. Bij ons verbond met Frankrijk was bepaald, dat geen der bondgenoten afzonderlijk vre de zou sluiten. Terwijl Spanje en Frankrijk het niet eens kunnen worden en de strijd dus voortzet ten, sluiten wij tegen de bepa lingen van het verbond in een aparte vrede met Spanje, wat Zeeland verbitterd doet uitroepen: „Zolang Spanje en Frankrijk vlak bg onze grenzen strijden, is onze vrede nutteloos, daar nu toch de koophandel en scheepvaart ge stremd worden". De Fransen zijn misnoegd en hun gezant voegt ons de „vrien delijke" woorden toe: „De koning, mijn meester, zal niet nalaten zich te gelegener tijd gevoelig te to nen". Uit het verdere verloop van de geschiedenis weten we, dat we Ruim vier dagen over tijd is de „Union Victory", komende van New-York van de Black Diamond Line, Donderdagmorgen de Rot terdamse haven binnengestoomd. De oorzaak van de vertraging was gelegen in de redding van Ti schipbreukelingen van de „Jo seph v. Cortnolly", die met 5406 doodkisten geladen naar Antwer pen onderweg was, voor het af halen van oorlogsgesneuvelder», doch midden op de Oceaan iri) brand vloog en reddeloos verlo ren ging. Drie en een half uur, nadat noodseinen van de „Joseph, v. Connolly" waren ontvangen, dat de machinekamer in brand stond en het vuur al naar de lading was overgeslagen, was men ter plaatse. Vier uur lang werd zon der resultaat gezocht. Daarna volgde de „Union Victory" full speed eên vliegtuig, dat de „Con nolly" had ontdekt. Toen men Ha anderhalf uur ter plaatse kwart», brandde het schip als een toorts. Op een kwart mijl afstand zwalkten drie reddingsboten en in de verte nog een, herkenbaar aan een brandende fakkel. Spoedig lag de eerste reddingsboot langs zij met 12 totaal uitgeputte mannen er in. De kapitein was bovendien gewond. Twaalf uur hadden zij in een sneeuwstorm rondgedobberd. Een kwartier la ter waren ook de 15 man uit de tweede boot opgepikt. Het inmiddels gearriveerde Amerikaanse s.s. „General Re- Collan" nam de andere twee bo ten voor zijn rekening. Het onfortuinlijke schip werd achtergelaten als een speelbal van vuur, water en wind. De Kon. Rotterdamse Lloyd h eeft grootse plannen voor de toe komst. De vraag echter, of er een tweede „Willem Ruys" komt, is een kwestie van overleg met de regering en met andere vervoers- lickamen. In ieder geval staat de Lloyd op het standpunt, dat /ij haar rechten op passagiersvervoer naar Indonesië niet zonder meer kan prijs geven. Voorzichtig probeert hg nu z'n benen wat te verleggen. Het gaat! Een ogenbblik bekruipt hem de lust, een poging te doen om zich op te richten. Maar het j stevige verband, dat hem ter hoogte vap zijn lendenen inge pakt houdt, doet hem van dit besluit afzien. Hij voelt zich haast volmaakt hevig, maar toch erg genoeg, gelukkig, om hem alle belangstelling voorAls nu die brandende dorst het andere te doen vergeten, fhem niet meer zo kwelde, zou hij de gelukkigste mens van de De geluiden van de zaal drin gen tot hem door, maar hij neemt er geen notitie van. La ter is hij zich flauw bewust, stemmen binnen zijn „box" ge hoord te hebben. Wie het- ge weest zijn? Hij weet het niet. Hij voelt zich meer vermoeid, dan vóór zijn tocht naar de operatiekamer. Wanneer hij» met meer belang stelling de vertrouwde omge ving opneemt, is dit bij het schemerige licht van de nacht anders. wereld zijn. Zacht wordt het kamerscherm wat verzet, en de nachtzuster kijkt om de hoek. Als ze ziet, dat Aay het hoofd omwendt, komt ze naar net bed. Ze neemt het drink glas van het kastje, en, het hoofd een weinig steunend, laat ze Aay drinken. Hij weet niet, of hij waakt of droomt. 't Moet hem van z'n gelaat ge straald hebben, want, het glas neerzettend, zegt de verpleeg ster: „Dat had je niet verwacht, hè? Nu, ik ook niet, hoor! De dokter evenmin. Maar 't mag heus! Je verwondingen zagen ei veel ernstiger uit, dan ze in werkelijkheid waren. Alleen, je moet rustig blijven liggen!" Aay wil nog wat vragen, maar de zuster schuift het scherm al weer dicht. Rustig voor zich starend, ligt Aay in z'n eenzaamheid, denkt over het zo pas gehoorde na. Hij mag blijven. Hij wordt beter. O, hoe kan hij God hier ooit genoeg voor danken. Langzaam komen de herinne ringen aan de voorbije Vrijdag. Het is oorlog. Maar waarom hoort hij dan geen gedreun van het geschut? Waarom geen gezoem van vliegtuigen? Zou de vijand verdreven zijn, zodat hier betrekkelijk rust is? Kon hij maar eens met .een ander praten. Hoe is het met de anderen van de batterij afgelopen? Waren er meer gewonden? Dat moest haast vel Zou hij bericht naar Vlietdorp kunnen zenden? Dat éne neergeschoten vlieg tuig is vast niet ver van Zuid veen neergestort. Of zou het bij de Kandelaar terecht gekomen zijn? AnsKreeg hij maar eens een berichtje van hgar. Morgen misschien Hij zal Aay doezelt weg 's Morgens staat de -dokter weer naast z'n bed. Na de gewone informatie blijft hij even een praatje maken. van die „gevoeligheid" van Lode- wijk XIV nog danig last hébben gehad. Bilderdijk drukt het aldus uit: „Van dat uur werd de grond slag gelegd van de eeuwige en on uitwisbare haat bij Frankryk te gen onze Staat, hetgeen men beter te vriend had gehouden, maar moedwillig en met opzet beledig de. L. v. W. „Nog maar wat geduld, dan vrijding. Politieke broeikasplant. In de na-oorlogse kou bezweken, Mr P. J. Oud heeft,in de uni versiteit te Leiden een rede ge houden over de politieke verhou dingen in Nederland na de be komt het met jou best in orde, Van Andel." „Maar ik -zal wel nooit meer kunnen werken, dokter!" „Hoe kom je daar bij? Als ze er allen zo goed afgekomen wa ren als jij De dokier zwijgt even. Maak je maar geen zorgen, hoor! We hebben het eerst wel zwaar ingezien, maar 't is mee gevallen. Enkele wat zwaardere, maar toch meest lichte vlees- vonden. Ook die wond in je zij. Geen edele delen geraakt." „Maar m'n benen, dokter?" vraagt Aay, bevreesd voor het antwoord. „Dat is het minste. Je zult het misschien niet geloven, maar met 'n paar dagen zou je al weer kunnen lopen, als het moest. Nu, ik kan dat begrij pen. Je schijnt in een regen van granaatsplinters te hebben gelegen. We hebben er tenmin ste heel wat uitgehaald. En met een week of wat ben je er ook voor het verdere bovenop. De dokter gaat naar het vol gende bed. (Wordt vervolgd.) Spreker trad tot de P.v.d.A. toe, zo zeide hij, om zijn poli tieke vrienden niet in de steek te laten. Thans kwalificeerde hij de P.v.d.A. als de broeikasplant van Michelsgestel. Deze plant is wel zeer spoedig in de na-oorlog se kou bezweken: de doorbraak mislukte. Doordat de P.v.d.A. zowel op de republiek Indonesia als op de Nederlandse regering een beroep deed, kreeg Soekarno de kans voor zijn plannen de steun te vinden van een der regeringspar tijen. Veel te lang is er met de republiek gesproken, alsof er geen andere stroming bestond en daardoor is Soekarno op een on evenredige hoogte geplaatst. Linggadjati is ondertekend, ter wijl de interpretatie niet vast stond. Ook de politionele actie kwam volgens spreker te laat. De heer Oud verklaarde er van overtuigd te zijn, dat meer dan ooit de christelijke beginselen in de staatkunde moeten worden uitgedragen, zulks in tegenstel ling tot zijn vroegere opvatting. De Lloyd en de K.L.M. De maatschappij deelt in grote grote trekken de mening van de Stoomvaartmij. „Nederland" ten aanzien van het standpunt, dat de regering inzake deelneming van de scheepvaartmaatschap pijen aan het luchtverkeer heeft gemeend te moeten innemen. De Kon. Rott. Lloyd is van oor deel, dat dit regeringsstandpunt geheel los staat van de vraag, op welke wijze de kapitalisatie van de K.L.M. plaats vindt. Zij acht met name, dat het grote bezit van aandelen in handen van de regering geen rol mag, noch be hoeft te spelen ten aanzien van de verdere politiek, die tegen over de scheepvaartmaatschap pijen zal worden gevolgd. De Lloyd acht het daarom van het grootste belang, dat een regeling tot stand komt, waarbij met haar belangen zo wel als met die van de Mij. „Nederland" ten aanzien van het passagiersvervoer naar In donesië rekening wordt gehou den, aldus werd ons in tegen woordigheid van een van de di recteuren van de Lloyd mede gedeeld. De Kon. Rott. Lloyd meent, dat voor de naaste toekomst de combinatie passagiers-vracht schip, ook met het oog op het „verdienen van deviezen", de ideale oplossing is. Niet verge ten mag worden, dat zij behalve haar dienst op Batavia ook bui tenlijnen exploiteert, die de Ver. Staten, Afrika en Zuid-Amerika aandoen. Gedoeld wordt hier op de JavaNew-York lijn en de vier Java-Pacaficlijnen. De mo gelijkheid valt opening van meer lijnen moet voor de toekomst niet uitgesloten worden geacht. In 1939 bezat de Lloyd 31 schepen, hiervan gingen er 19 tijdens de oorlog verloren. Thans telt de vloot weer 22 schepen, behalve 8 in charter varende schepen. De Lloyd verwacht, dat haar van de zes baby flattop-schepen, welke de regering in Amerika koopt, er twee zullen worden toegewezen. Behalve deze ko men er dit jaar nog twee an dere -in de vaart, n.l. de „Ga- roet", die in Maart of April bij Wilton-Fijenoord te Schiedam gereed zal komen en de „Sla mat", die bij Droogdokmij. op stapel staat. Dit zijn twee vrachtschepen van i de „Brastagi"-type 12.000 ton draagvermogen en een passagiersaccomodatie voor 35 personen. Nieuwe opdrachten. Binnen enkele dagen zullen de contracten worden gete kend voor drie nieuwe opdrach ten, n.l. voor de bouw van drie andere schepen van het Bras- tagi-type. Een opdracht wordt aan Wilton-Fijenoord gegeven, de twee andere aan de machine fabriek en scheepswerf van Piet Smit té Rotterdam. Wanneer deze schepen zullen worden opgeleverd is nog niet bij benadering te zeggen. Zij zullen de namen krijgen van in de oorlog verloren gegane sche pen, n.l. „Langkoeas", „Blitar" en „Mataram". Aan boord van alle nieuwe schepen zal een ge denkplaat worden aangebracht met een afbeelding van het oude schip van dezelfde naam en een naamlijst van de omge komenen. De „Langkoeas" en de „Blitar" zullen als z.g. pelgrims schepen worden uitgerust. Twee oudere schepen, n.l. c.e „Tosrai" en de „Kedoe", resp, in 1919 en 1921 gebouwd, zullen binnenkort van de hand v/t - den gedaan, omdat zg niet mee.' op het peil van deze tijd staan. In de ruim 100 jaar, dat da" Lloyd bestaat, liet zij. 120 scl. ■- pen bouwen en werd er allee.i in Nederland voor een bedrag van 250 millioen gulden aan op drachten verstrekt. Bouwt zelf uw huis! Philipsmensen met hamer en troffel. Teneinde in het nijpende wo ningtekort enigszins te kunnen voorzien, gaat Philips over tot „zelfbouw". Groepjes van vier mensen uit het bedrijf zullen, met één bouwvakarbeider als bouwvakdeskundige, samen in de vrije uren hun eigen huis gaan bouwen. De bedoeling is aan de rand van de gemeente Eindhoven blokjes van vier tot acht wonin gen te bouwen. Het departement van Wederopbouw heeft reeds goedkeuring aan de plannen ge hecht. Bouwmateralen zullen be schikbaar worden gesteld. Het houtwerk komt kant en klaar nvan de timmerfabriek. Het pijp- de Rotterdamse werk en de leidingen kunnen door vrijwilligers in hun vrije tijd op de Philipswerkplaatsen worden met I vervaardigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2