Wetsontwerp verplichte werkloosheidsverzekering. Bouwers aan de afsluitdijk tegen steeds hogere rode golven. Beide partijen aanvaarden de zes beginselen. Veeltalig fantasie-rijk. Oplichtster gegrepen. Incident aan grens van Sewjet-zone. Geraffineerde eiersmokkel naar België ontdekt. Devaluatie van de Franse franc. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 26 JAN. 1948 MATERIELE OORLOGS SCHADEN. Uitvoering in handen van bedrijfsorganen. Reacties op Bevin's rede. Oproer in de Oekraïne? Uitgave Sticining „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3© JAARGANG No. 855 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E BARON v a rpi T7 Ds J KARELSF te Poe. M. s> o.ï,' BAKON v' d' FEI TZ. Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Met grote belangstelling zal ongetwijfeld, inzonderheid in onze provincie, het thans bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp inzake de regeling van de materiële oorlogsschaden zijn ont vangen. Ook met Instemming? Het ls niet mogelijk op deze vraag reeds thans een afdoend antwoord te geven. Voor een volledige beoordeling ia het noodzakelijk, dat dit Inge wikkeld ontwerp dat niet min der dan 119 artikelen telt grondig wordt bestudeerd en van alle kanten wordt bezien. Op dit ogenblik ls het nog slechts mogelijk een zeer opper vlakkige indruk te geven. En dan kan dit worden gezegd, dat die eerste indruk niet ongunstig ls, ook al beantwoordt dit ontwerp niet geheel aan wat door het ka- binet-Schermerhorn In een aan de Staten-Generaal gerichte nota, ln uitzicht werd gesteld. ,,Het Nederlandse volk zo heette het toen heeft door ver zet te bieden, collectief have en goed in de waagschaal gesteld. Het besef, dat men de schade die daaruit voortvloeld ook collectief moet dragen verdient ln een daad van het gehele volk te worden om gezet". Welnu, tot die daad komt het hier niet. Althans niet volledig. Een deel van de oorlogsgetrof fenen naar schatting ongeveer 3f5 ptc., zal "een vergoeding op basis van vermogenswaarde ontvangen. De regering acht het afge zien van de financiële consequen ties niet nodig dit over de ge hele lijn te doen. „Zij die het laatste ee_. cis van rechtvaardigheid achten aldus de memorie van toelichting en een logische consequentie van het uitgangspunt, dat de schade col lectief moet worden gedragen, vinden de Regering niet aan hun zijde. De economische zwakkeren be horen niet op gelijke wijze te staan voor de sterkeren als de sterkeren voor de zwakken staan. In de Nederlandse wetgeving is de stelling, dat een integrale ver goeding van de oorlogschade een eis van rechtvaardigheid zou zijn, dan ook nergens aanvaard zelfs niet ln de gevallen waarin de per soonlijke vrijheid, de lichamelijke ongedeerdheid, het leven, zijn aan getast, gevallen welke eerder aan leiding zouden geven naar de uiterste benadering van de Inte grale schadeloosstellingsgedachte te streven, dan de onderhavige ge- vaillen, waarin het gaat om de ge volgen van oorlogshandelingen, ten aanzien van eigendommen". Naar het ons voorkomt zal te gen deze stelling gezien ln het licht van het thans ingediende wetsontwerp, niet al teveel be zwaar worden gemaakt. Zo trof het ons, dat in een on langs verschenen studie van A. Schoenmakers en -JCh. Merx, waarin zeer sterk het recht op een Integrale vergoeding op de voor grond wordt gesteld en elkema- liglng van dit recht wordt bestre den, toch ook dit gesteld wordt. „Vergoed moet worden de wer kelijke schade, dat ls dus prac- tlsch het bedrag dat nodig is om nieuwe goederen aan te schaffen onder aftrek van een redelijk be drag voor het verschil tussen oud en nieuwi.Dat voor verloren luxe voorwerpen weer luxe voor werpen zouden worden hergeven, zou zeker in de huidige situatie strijdig kunnen zijn met het so ciale recht, zodat voor luxe voor werpen het herstel moet worden bewerkt door waardevervanging in de vorm van sociaal verant woorde objecten (woningen en productiemiddelen bij voorkeur). Welnu, dit is het wat de rege ring beoogt en wat tot uitdruk king gebracht wordt in de bepa ling dat volledige vergoeding ge geven wordt voor een woning en een bedrijfsgebouw, elk tot 500 Ma, voor een schip tot een vroege re waarde van f 10.000 en vervan gingswaarde van het verloren ge- gane huisraad voor zover dit als noodzakelijk kan worden be schouwd. Voor grotere panden en bedrij ven is de regeling minder gunstig maar hiertegenover staat dan ook weer, dat men nu de beschikking krijg over een moderne woning of tor, die zeker niet geheel uit het oog mag worden verloren. Het ls niet mogelijk,, het thans ingediende wetsontwerp in zijn onderdelen te bezien. Ongetwijfeld zullen nog wel veranderingen en aanvullingen nodig zijn. Zo schijnt b.v. weinig bevredigend, dat het ontwerp geen urgentie-bepaling bevat ten op zichte van het ter beschikking komende bouwvolumen, waardoor ln verband met de onlangs afge kondigde bepalingen, Walcheren b.ó. opnieuw dreigt gedupeerd te worden. Maar in het algemeen menen wij te mogen zeggen, dat wat dit ontwerp biedt, aan redelijke ver langens voldoet. Althans, wanneer het uitvoer baar zal blijken zonder dat de ambtenarij ln de kwade zin zich van deze zaak meester maakt en zoals wij dat zo vaak zien in deze tijd de worst aan de zweep wordt gebonden waar door ze practisch onbereikbaar blijft. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.29 u., onder 17.17 u. Maan op 18.52 u., onder 9.44 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 27 Januari: 2.23 u. 2.26 m„ 14.52 u. 2.38 m. Totale kosten geraamd op 240 millioen gulden per jaar. By de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver plichte verzekering van werkne mers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werldoosheid. Overeenkomstig het standpunt, ingenomen door de Stichting van de Arbeid, is de regering de me- ning toegedaan, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen een wachtgeldregeling en een werk loosheidsverzekering, waarvoor het onderhavige ontwerp een re geling wil treffen, terwijl de zorg voor de werkloze werknemer, die aan de regeling betreffende de ge noemde verzekeringen geen aan spraak op uitkering kan ontlenen, geheel van de overheid moet uit gaan in de vorm van een sociale bystandsregeling. In het ontwerp is de uitkering krachtens de verzekering gebon den aan een zekere maximum-ter- myn, welke op 126 dagen is ge steld. Geen overheidsorganen. De vraag moet onder het oog worden gezien, of de uitvoering aan bedrijfsorganen dan wel aan overheidsorganen moet worden opgedragen. De regering heeft te dezen opzichte voor bedrijfsorga nen gekozen. De regering heeft verder over wogen of de wet de mogelijkheid dient te openen, dat het risico der verzekeringen door bepaalde werkgevers of groepen van werk gevers zelf wordt gedragen. Zij meent, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. De be doelde mogelijkheid zou hun in ziens niet voldoende recht doen wedervaren aan de solidariteitsge- dachte, die althans aan verzeke ringen als de onderhavige ten grondslag ligt. Geraamd wordt, dat de totale kosten van wachtgeld- en werk loosheidsverzekering voor de werkgevers, de werknemers en het Rijk gezamenlijk ongeveer 250 miljoen gulden per jaar zul len bedragen. Het aandeel van het Rijk hier in zal dan, indien de hierboven uitgesproken verwachtingen aan de werkelijkheid blijken te beant woorden, omstreeks 60 millioen gulden belopen. Daartegenover vervallen de kosten van subsidi ering van wachtgeldregelingen en een gedeeltë van de kosten van overbrugglngs- en sociale bij standsuitkeringen, tot een geza menlijk bedrag, dat vermoedelijk op omstreeks 25 a 30 millioen gul den kan worden gesteld. De kleine zelfstandigen zullen niet onder de wettelijke regeling vallen. De losse arbeiders zullen ver zekerd zijn op grond van de bepa lingen dezer wet. De land- en tninbouwarbeiders zullen eveneens in de verzekering worden opgenomen. Een bepaling is ontworpen, die het mogelijk maakt, dat door een ministeriële beschikking bepaalde groepen vein personen, die bij wij ze van werkverruiming zijn te werkgesteld, in de wettelijke re geling worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat in nor male gevallen een werknemers die werkloos wordt, aanvankelijk uit kering krachtens de wachtgeld verzekering ontvangt over ten minste 48 dagen per uitkerings jaar, terwijl hij bij langer duren de werkloosheid daarna aanspraak heeft op een uitkering krachtens De Bestandsovereenkomst. In een gisteren uitgegeven communiqué verklaart de Commissie voor Goede Diensten, dat zij duidelijk wenst te maken, dat zowel de Nederlandse als de republikeinse delegatie de zes punten van de Com missie onvoorwaardelijk als basis voor de politieke versprekingen aanvaardden. Republikeinse Kabinet. Het communiqué zegt voorts, dat vanwege het misverstand, dat gerezen is naar aanleiding van de brief der republikeinse delegatie betreffende de zes punten, welke brief op 19 Januari is bekend ge maakt, de commissie te Djogja deze kwestie besproken heeft met de leden van de republikeinse re gering. Na deze bespreking, aldus het communiqué, adresseerde pre sident Soekarno een brief aan de Commissie, waarin wordt ver klaard, dat de republikeinse rege ring de zes punten van de Com missie onvoorwaardelijk aan vaardde. De Commissie verwacht, dat de onderhandelingen tussen de beide delegaties Woensdag 28 Januari zullen worden voortgezet. Een communiqué van de repu blikeinse regering zegt eveneens dat de republikeinse regering de betrokken zes punten „geheel en onvoorwaardelijk aanvaardt". Dit deelt de regering der republiek In donesia mede zowel aan de Neder landse regering als aan de Com missie van drie. Deze aanvaarding zo voegt het communiqué er aan toe, is natuurlijk verenigbaar met de voorwaarden, waaromtrent men het met de Nederlandse dele gatie eens was geworden en die vervat zijn in de brief der repu blikeinse regering van vijftien Ja nuari. Evenals Nederland behoudt de republiek zich het recht voor op enig punt commentaar te leve ren of enigerlei kwestie op te wer pen, die met de punten samen hangt. 'BINNENLANDS 7QURNAAL - O Zaterdag hebben ongeveer 1000 Chinese studenten voor het Britse consulaat te Tsjoenking gedemon streerd. De op 16 Maart 1881 te Tholen geboren Chr. Joh. Uanooy, Neer- lands meest bekende pottenbakker is Zaterdag plotseling te Epe in Gelderland overleden. In 1947 heeft Lanooy zijn 50-jarig jubi leum als pottenbakker herdacht. Hij zou dit jaar naar Zweden ver trekken om de Keramische fabrie ken van Gustavberg als artistiek adviseur ter zijde te staan. Zieke militairen in Indië krijgen een radio. Half Februari worden 100 toestellen, door Jezers van de Nieuwe Hoagse Crt en de Rotter dammer aan de jongens geschon ken, in Batavia verwacht. Dr J. H. van Haeringen, rector van het Maerlandt Lyceum te 's-Gravenhage is Zaterdag in de leeftijd van 60 jaar overleden. Ter voorbereiding van de 22 Augustus tot 4 September a.s. te Amsterdam te houden vergadering van de oecumenische raad van kerken zijn te Genève de leidende persoonlijkheden van deze raad bijeengekomen. Onder de aanwezi gen bevindt zich de algemeen sec retaris van de raad, de Neder lander Dr Visser 't Hooft. Aan Geessen Bleeker, is by K.B. gratie verleend. Tegen haar werd twee maai het doodvonnis Uitge sproken. Programma nieuwe De republikeinse kabinetsforma teur, Moh. Hatta, heeft na bespre kingen met politieke partijen ver klaard, dat het nieuwe kabinet voorlopig een presidentieel zaken kabinet zal zijn totdat een ver antwoordelijk ministerieel kabinet kan worden gevormd, aldus deel de radio-Djogja mede. Het program van het nieuwe republikeinse kabinet luidt: 1. Voortzetting van de onder handelingen op de Renville op ba sis van de bereikte grondbeginse len; 2. Bespoediging der vorming van de Verenigde Staten van In donesië. 3. Rationalisatie. 4. Opbouw. Op een vraag of Sjahrir en Sja- rifoeddin in het nieuwe kabinet zitting zullen hebben, verklaarde Hatta, dat hij zulks gaarne zou zien. de Werkloosheidsverzekering over 78 dagen. Het wachtgeldreglement van een bedrijfsvereniging stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan 80 voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwinners en ongehuwde man nelijke of vrouwelijke kostfinners; 70 voor ongehuwden, niet-kost- winners, van 18 jaren en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 voor de overige werknemers, van het dagloon. o Washington: Vrede! Moskou: Gevaar! De reacties op Bevin's rede te Washington en Moskou verschil- 1 len logischer wijs als de dag en de nacht. De Amerikaanse dagbladen be groeten over het algemeen met in stemming de actie van Bevin voor een politieke, militaire en econo mische organisatie van West- Europa. Zy zien hierin een bewys, dat Europa onder Britse leiding eigen hulp begint te organiseren en zich by de V.S. begint aan te sluiten in het verzet tegen het op dringen van de Sowjet-Unie. Moskou, by monde van de radio commentator Leo Tspernïefsky reageerde anders en zeide dat Be- vin in herhaling was getreden van de „welbekende voorstellen van Churchill" en geen aawyzing had gegeven van een nieuwe wending in de Britse buitenlandse politiek. De Sowjetpers. „Taegliche Rundschau", het blad van het Sowjet-Russische le ger te Berlijn, beschuldigt Enge land er van, dat het Europa be dreigt met een gevaar, dat niet minder groot is dan dat van het voormalige Duitse imperialisme. Washington hbopt op beschermend verdrag. In officiële kringen te Washing ton koestert men veel hoop, dat tenminste België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Enge- and in staat zullen zijn een be schermend verdrag op te stellen en aldus een kern zullen vormen, waarbij andere landen zich kun nen aansluiten. Sir Neville Bland, Ambassa deur van Groot-Brittannië in Nederland, gaat ons land ver laten. Als zodanig heeft hij af scheid genomen van H. M. de Koningin. Tijdens de inspectiè van de opgestelde erewacht op de Dam te Amsterdam. Leefde op kosten van hotelhouders De Bergen op Zooms e recherche heeft een Amsterdamse juffrouw gearresteerd wegens oplichting. Zij wendde haar ryke fantasie aan om op kosten van anderen een luxueus leventje te leiden. Ver schillende hotelhouders in alle. de len van Nederland had zy verteld de dochter van een rijke Engels man te zijn. In de hotels deed zij zich enige weken te goed en ver telde dan dat zij „toevallig" zon der contanten zat, maar dat „pa pa" binnen enkele dagen zou over komen en een lief kapitaaltje voor haar zou meebrengen. De hotel houders zagen nimmer een cent. Toen een gedupeerde Be'gen op Zoomenaar aangifte bij de politie deed werd de oplichtster aange houden. Aanvankelijk sprak zij Engels, maar men wist haar te dwingen Nederlands te spreken en toen bleek al gauw, dat zij geen Engelse was. Nadat proces-ver- De New York Times schreefj baal tegen haar was opgemaakt, „Dé overeenkomst tussen Enge- werd zij op vrije voeten gesteld, 100*000 eitjes in beslag genomen* Een gearresteerde chauffeur van een vrachtwagen heeft Zater dag bekend, dat hij laat in de avond van 13 Januari j.l. bijna 47.000 eieren bij Clinge op een voor de volgende morgen gedige uitvoervergunning en geleidebiljet naar België smokkelde, vervolgens met de papieren in zijn lege auto naar Rotterdam terugkeerde om dan met een tweede eierenvracht die voor export was aangewezen, legaal de grens te passeren. Dinsdagavond j.l. probeerde hij om half elf hetzelfde spelletje nog eens. Hij liep daarbij het risico door ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen te worden aangehouden, maar vertrouwde op zijn papieren, die voor Woensdag ochtend 7 uur geldig waren. In derdaad werd hij gecontroleerd en zeide van plan te zyn de nacht aan de grens door te brengen om des morgens om 7 uur de reis naar België voort te zetten. De ambtenaren vertrouwden de zaak niet, temeer omdat een week te voren een vrachtauto, eveneens laat in de avond, ondanks een stopsein over de grens was gere den; Zij namen de auto voorlopig in beslag en stelden zich via hun chef onmiddellijk in verbinding met de douane-recherchedienst te Rotterdam met het verzoek een onderzoek in te stellen in de ga rage van dé afzender, „Oliviers Eierencentrale" te Rotterdam. In deze garaga troffen de recher cheurs een gereedstaande auto aan, waarop zich eveneens 47.000 land, Frankrijk en de Benelux zal geen uitbreiding van van de Bene- lux-tolunie, doch eer een uitbrei ding van het Brits-Franse verdrag van Duinkerken, een verdrag te gen Duitse agressie. Dientengevolge valt zij eerder onder de categorie van 'de oude militaire allianties dan dat zy thuis hoort in de nieuwe beweging voor het verminderen of verwijde ren van economische grenzen". maar zij scheen nog niet veel ge leerd te hebben. Weinige weken later „vereerde" zij B. op Zoom opnieuw met een bezoek. Zij had in Rotterdam kennis gemaakt met een caféhouder en een accountant. De caféhouder wilde zijn zaak ver kopen en de oplichtster wendde voor alsof zij daarvoor een gega digde was. Aan de accountant ver telde ze op een bank te Bergen op Zoom een kapitaal van ongeveer Het Franse Kabinet heeft Zaterdag een wet aangenomen, „die betrekking heeft op de regeling van de markt In buitenlandse deviezen en in goud". Volgens Pierre Abelin, secreta ris van het kabinet, voldoet het wetsontwerp aan de bestaande leviezenbepalingen en beoogt de •nstelling van een vrije markt in goud en bepaalde buitenlandse valuta. Het ontwerp zou vandaag de Nationale Vergadering worden voorgelegd. Abelin ontkende nadrukkelijk, dat er enig verschil van mening zou bestaan onder de Franse mi nisters over de financiële politiek of de onderhandelingen die met buitenlandse regeringen worden gevoerd. Naar verluidt, hebben Franse functionnarissen duidelijk ge maakt, dat Frankrijk bereid was zich uit het internationale mone taire fonds terug te trekken, wan- neer zrjn voorstellen niet aanvaard werden. Uit betrouwbare bron werd daaromtrent nog vernomen, dat het Internationale Monetaire Fonds een volledige breuk met Frankrijk over de devaluatiekwes tie zou vermijden, doch ook het Franse optreden niet volledig zou goedkeuren. Het standpunt van het Internationale Monetaire Fonds. In een communiqué heeft het Internationale Monetaire Fonds te~ Washington te kennen gegeven, dat de devaluatie van de Franse franc noodzakelijk was maar dat het fonds het Franse voorstel tot een vrije markt ln harde valuta's van de hand wees. Ook de Britse regering onderschrijft dit stand punt. Het Fonds drukte er zijn spijt uit, dat Frankrijk niettemin de be slissing ln kwestie genomen had. Het Fonds zal trachten een op lossing te vinden voor de Franse moeilijkheden op het gebied der valuta. De Franse regering heeft be kend gemaakt, dat vanaf vandaag de verkoopkoers voor alle buiten landse valuta, vergeleken met de huidige wisselkoersen, tachtig procent zal stijgen. De dollarno tering wordt 214.392 franc. De notering voor het pond sterling wordt 846 franc. Het Franse publiek heeft „de nieuwe devaluatie van de franc" door de Franse regering met ge mengde gevoelens" ontvangen. Men bleek over het algemeen nog al onthutst door de term „deva luatie" en verwachtte „terecht of ten onrechte een verdere sterke stijging der prijzen op de binnen landse markt". f 35.000 te hebben staan, de man kon daar de koopsom (f22.000) gaan halen en meteen de huur re gelen van de woning, welke de juffrouw in Bergen op Zoom zou hebben. De accountant bemerkte echter vrij spoedig het bedrog en deed aangifte bij de politie. Bij het tweede verhoor bleek eerst hoe fantasierijk de vrouw was. Zij beweerde de dochter van een notaris te zijn en gaf zelf diens telefoonnummer op. Later bleek, dat de man nooit kinderen heeft gehad. Vast is komen te staan, dat alle verhalen van de op lichtster, die Engels, Frans Rus sisch en Pools sprak, op pure fan tasie berusten. De vrouw is inge sloten en ter beschikking van de Off. van Justitie te Breda gesteld. -teo Aardbeving op Philippijnen. Volgens radioberichten zijn de centrale Philippijnen getroffen door een der hevigste aardbevin gen sinds vijftig jaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat tenminste twintig personen gedood en ette- lyke tientallen gewond zijn. Er zijn in totaal elf schokken waar genomen. Het ergst is klaarblijkelijk Pa- nay er aantoe, waar dertien per sonen om het leven kwamen. Eni ge mensen zijn daar bedolven door het puin van de klokketoren van de Tohpling-kathedraal. Ook de eilanden Cebu, Negros en Ley te zijn getroffen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Als resultaat van de Zaterdagochtend gehouden vergadering van Je Partij van de Vrijheid te Amsterdam, werd besloten samen te gaan met het comité ter yoorbereïding van de oprichting van een Democratische Volkspartij en een nieuwe party „De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" te stichten. Het voorstel tot de fiisie, uitgegaan van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid, werd aangenomen met 189 tegen 2 stemmen. Eerste vergadering na oprichting. Zaterdagmiddag hield de nieuwe part\j haar eerste openbare ver gadering onder presidium van Mr D. U. Stikker, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de vroe gere Party van de Vrijheid. Bp acclamatie werd Mr Stikker benoemd tot voorzitter der nieuwe party en Mr P. J.'Oud tot onder voorzitter. Als eerste spreker voerde de voorzitter van de nieuwe partij, Mr Stikker het woord. Hij zeide o.m. het volgende: „In de eerste plaats wil de nieuwe partij zijn een beginsel partij. Van-het begin der bespre kingen af heeft het v.oor alle deel nemers als vanzelfsprekend gegol den, dat eerst moest komen vast te staan, of men het ln beginsel eens was. De nieuwe partij wil zijn het verenigingspunt van allen, die overtuigd zijn, dat - vrijheid, ver antwoordelijkheid en sociale ge rechtigheid de fundamenten beho ren te zijn van een op Christelijke grondslag berustende samenleving als de Nederlandse en zij wil de Christelijke geest ln ons volk ver sterken, al moge deze door de on derscheidene groepen des volks nog zo verschillend worden ver staan. Wij zijn geen brekers, maar bouwers. Bouwers aan de afsluit- dyk tegen de steeds hogere rode golven. Nog altijd meen ik, dat de In deling van de politieke partijen ln drieën juist ls. Bevrijd van ver ouderde leuzen en antithese, van toevallige belangen-eonfllcten en persoonlijke ambities, vertoont het politieke leven in Nederland toch een duidelijke geïeding ln drie de len: de op onze Protestant-Chris- eieren bevonden. Ook deze werden telijke traditie stoelende midden in beslag genomen. De chauffeur stof, de rode radicalen en het poll van de vrachtwagen, de Belg O. i tiek Rooms-Katholieisme. Penneman uit Clinge, zal terecht Van die Protestant-Christelijke staan voor een Nederlandse middenstof wil onze partij naast Rechtbank. de confessionele protestantse par tijen een belangrijke stroming zijn, die diep overtuigd is, dat de grondslagen van de Nederlandse samenleving wortelen in het Christendom in al zijn verschei denheid. Wij blijven aldus spr. in de oppositie tegen liet tot dusver door dit 'Kabinet gevoerde beleid en wq zullen daaraan uiting ge ven. Wij wijzen het socialisme af, omdat het geen geestelijke wa pens heeft om zich tegen de tota litaire collectivlstische staatsop vatting van het communisme te verweren. Integendeel het bevor dert die. Het socialistisch streven naar socialisatie zoals nu weer bij de nationalisatie van de Neder- landsche Bank, leidt onvermijde lijk tot een machtspositie van de staat, die uiteindelijk alle gebieden des levens onderwerps aan een dwang, welke ook de geestelijke vrijheid en de rechtsstaat te niet doet. Daarbij vergeleken ls de bu reaucratie, die thans reeds ln Ne derland tiert, nog maar een peule schilletje". Het beginselprogram der nieuwe partij noemde spr. „antl-soeialls- tisch", doch „sociaal vooruitstre vend". Mr P. J. Oud, die daarna het woord voerde, zet o.m.: „De Volkspartij vóór Vrijheid en Demooratie wil streven naar een juiste verhouding tussen vrijheid en gebondenheid. Zij staat op het standpunt, dat het particulier eigendomsrecht en het particulier bedrijf niet mogen worden be schouwd als een euvel. Zij erkent, dat van het particuliere bedrijf en het particuliere eigendomsrecht misbruik kan worden gemaakt en zij wenst mede te werken om de organisaties in het leven te roe pen, die de misbruiken zullen kun nen beteugelen. Zij meent echter, dat het doel lnstede van op af schaffing op uitbreiding van het particulier bezit moet zijn ge richt. Zij is in een woord voor standster van een zeer sociale po litiek, doch ls tegelijkertijd anti socialistisch. De partij weet, dat bij de staat kundige verhoudingen, zoals die in Nederland zijn, samenwerking tussen verschillende politieke par tijen onmisbaar ls. Zij ls tot die samenwerking, waar maar enigs zins mogelijk, ten volle bereid. Zij gelooft, dat principieel samenwer king alleen onmogelijk is met die groepen, die door hun beginselen of hun gedrag anti-nationaal zijn". Wrok tegen slechte be handeling door Moskou. De Nankingse correspondent van de „Journal American" heeft verklaard, dat de, Chinese gehei me dienst te weten is gekomen, dat de eerste „grote opstand in de geschiednis van de Sowjet-Unie in de Zuidelijke Oekraïne ontvlamd is". Anderhalf millioen personen zouden bij de opstand betrokken zijn, waarbij een eeuwenoud natio nalisme en wrok tegen slechte be handeling door Moskou een rol zouden spelen. De bevolking in de Zuidelijke Oekraine zou de steun hebben van een sterfte guerilla- macht. Gedeelten der bevolking zouden naar Siberië gedeporteerd zijn, doch het zou echter niet gelukt zijn, de honderdduizenden gueril la's te verslaan. Deze zouden zich in de dichte wouden verbergen en vaak slagen toebrengen aan de Sowjet-troepen. De guerilla's zouden trachten oud-strijders van andere Sowjet- republieken te werven voor een grote algemene revolutie. o Naar officieel te Nanking is be kend gemaakt, zal worden overge gaan tot een kapitaalheffing ten bate van de hulpverlening aan vluchtelingen en andere behoef- tigen. Britse militaire trein door Russen opgehouden. Amerikaanse luitenant te Berlijn beschoten. Een luitenant van het Ameri kaanse leger is ln de Amerikaan se sector van Berlijn door een Sowjet-Russisch soldaat bescho ten en gewond geraakt. De luitenant Het in een donker portaal zrjn zaklantaarn op de soldaat schijnen, waarop deze drie geweerschoten op hem afvuurde. Een der schoten trof hém ln de schouder. De soldaat ls gearres teerd. Duitsers mochten niet uit Berlijn. Op bevel van Sowjet-Russische autoriteiten is een Britse militaire trein, die op weg was van Berlijn naar de Britse zOne op de grens van de Sowjet-Russische zóne tegengehouden en op een zijspoor gereden. De militaire bevelhebber had ge weigerd aan de Sowjet-Russiscne grensambtenaren toestemming te geven de zegels op de cóupédeurqn te verbreken en de papieren van zestig Duitse passagiers te con troleren, die in twee wagons de reis meemaakten. De Russen wensten deze papie ren te onderzoeken, omdat volgens hen, slechts inter-zönale passen geldig zouden zijn.Twlntig Britse soldaten stonden echter met de bajonet op het geweer voor de coupédeuren en lieten de Russen niet binnen. Tenslotte werden de twee wa gons afgekoppeld en naar Berlrjn teruggestuurd. De Britten moch- laten. Men vermoedt, dat de Russen geen toestemming hebben gege ven, omdat zich onder de zestig Duitsers twee vooraanstaande Sociaal-Democratische leiders be vonden, die op weg waren naar Hannover. o Voorlopig geen huwelijk van ex-Koning Michaël. Volgens majoor Jacques Ver- gotti, Vleugeladjudant van ex- Koning Michaël van Roemenië, wiens verloving met Prinses Anne van Bourbon-Parma Vrijdag voor het eerst officieel erkend ls, zal het huwelijk de eerste maanden niet plaats hebben, daar de Ko ning niét de indruk wil wekken, dat hij om zijn huwelijksplannen Roemenië heeft verlaten. DE BILT ZEGT Toenemende wind. Weersverwachting geldig hedenavond. Toenemde Zuid-Oostelijke wind. Meer bewolking met hier en daal tot ten dë Sowjet-Russische zóne vér-knevel van temperatuur. Adfl

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1