Oorlogsslachtoffers ontvangen ruim twee milliard gulden meer dan volgens thans geldende regeling. Kabinet Sjarifoetldin afyetreden. Mohammed Hatta Kabinetsformateur. Wie zal het betalen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE KERN DER ZAAK. Volledige vergoeding voor kleine eigen woning en kleine eigen bedrijf zlij. die i/ieten. ChurchillGeen duurzame vrede, zolang grenzen van Azië aan Elbe liggen. De „Willem Ruys" weer terug. Uitgave Stichting „ZcrJW-sch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 854 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 24 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGIN DE WE Y te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.32 u., onder 17.13 u. Maan op 15.46 u., onder 8.31 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 25 Januari: 0.41 u. 1.93 m., 13.10 u. 2.05 m. F) e stelling dat we leven in •L-' een verwarde wereld, ont moet weinig tegenspraak. Het einde van de wereldoor log en de vernietiging van het nazi-systeem in Duitsland heb ben niet geleid tot een toestand van rust en orde; tot een ge meenschappelijk pogen om de aiepgeschokte mensheid weer de verloren krachten te herge ven. Van de eenheid waarvan ve len tijdens de oorlog droomden is niets, maar dan ook niets te recht gekomen. Het kookt en het borrelt over al; hier, in Indië, op de Balkan, door heel de wereld. Voor het ontstaan en de ont wikkeling van deze chaotische verhoudingen zijn tal van oor zaken aan te wijzen. Daar is de al gemene verwildering die van elke oorlog het gevolg is, het verminderde verantwoordelijk heidsbesef, het ontwaken van het Oosten, teleurstelling over niet vervulde beloften, de zucht van de mensheid om nu einde lijk eens verlost te worden van oorlog en armoede en ellende en zoveel meer. Het is alles niet zonder be tekenis. Maar het raakt toch niet de kern der zaak. De diepste oorzaak van de el lende en de verwarring die wij thans beleven, is gelegen in de veldwinnende idee der revolu tie, in de doorwerking van de revolutie-beginselen in de prin cipiële zin van het woord. Het gaat maar niet om een revolutie, een opstand tegen een of andere overheerser, maar het gaat hier om de doorwerking van de zonde, de verwerping van Gods almacht, van de waar heid van Zijn Woord en van het Koningschap van Christus. De zonde, zegt Gods Woord, is ongerechtigheid, wetteloos heid. Dat is het waarom het hiér gaat. De mens weigert de opper heerschappij van God te erken nen. Hij wil zichzelf een wet zijn. Het is nog altijd de oude leuze: „Wij willen niet dat deze over ons Koning zal zijn". UJ et is deze revolutie, deze 1 •'■weigering om te leven naar de normen en verordeningen van het geopenbaarde Woord Gods, die overal het leven be roert en de levensverhoudingen ontzet en omkeert. Men weigert God te erkennen als de oorsprong van het gezag onder de mensen, maar stelt zichzelf op de plaats van God. En dat is te erger, omdat maar al te vaak de gezagsdragers, zij die geroepen zijn het gezag te handhaven, hierin voorgaan. Door het gezag van God te mis kennen,. ondergraven zij hun eigen positie en missen zij de bevoegdheid en de innerlijke kracht om te eisen ontzag voor het gezag. Is het niet mogelijk met gezag te spreken en te han delen. Zo komt men er toe met macht en geweld zijn positie te handhaven, zoals we dat hebben gezien in Duitsland en Rus land. Of ook wel toe te geven waar niet toegegeven mag wor den waarvan we in de Indië- politiek van onze regering een duidelijk voorbeeld zien. Wat daar in Indië gebeurt kan voor een deel verklaard worden uit het ontwaken van de Aziatische volken en mis schien de tekortkomingen van het vroegere koloniale systeem. Maar al zit hierin een ele ment van waarheid, dan behoeft daar toch niet uit te volgen een opstand tegen het wettige ge zag. H. M. de Kon.r.gin heeft in 1942 duidelijk uitgesproken, dat onmiddellijk na de capitulatie van Japan de staatkundige en staatsrechtelijke organisatie ter hand zou worden genomen. Er is daar echter niet alleen de drang naar vrijheid die zich openbaart, maar het is veel meer de doorwerking van de rcvolutiegedachte zoals die ja renlang ook vanuit Nederland is gepredikt, die r.ier tot uiting komt en waarbij van de Japan se wapenen een ijverig gebruik :s gemaakt. T~\ c revolutie in Indië is niet de vrucht en het resultaat van eigen organisatie en van de staatkundige ontwikkeling van de Indische volken, maar van de principiële revolutie, van de j wens het leven naar eigen men selijk goeddunken in te richten, een streven dat altijd eindigt met terreur, diefstal en dood slag. I Er was in Indië de openbaring van het revolutiebeginsel, l maarook in eigen land. De Kabinetten ciie in Neder- land na de bevrijding aan het bewind kwamen, zijn niet uit gegaan van de grondgedachte, dat Nederland iri Indië van Godswege een roeping had te vervullen om daar bij Gods gra tie het gezag uit te oefenen. Dit principiële inzicht heeft in het regeringsbeleid ontbroken. Daarom stonden de ministers zwak en ontbrak hun de kracht tot handelen. Daardoor en dat is de kern der zaak is het Indiëbeleid gemaakt tot een zaak van tak- tiek en opportuniteit. Door M ij regeren de Koningen en stellen de Vorsten gerechtig heid. Door Mij heersen de heer sers en da prinsen, al de rech- 'ers der aarde. Spr. 8 15 en 16. Wetsontwerp op de materiale schade Bij de Tweede Kanier der Staten-Generaal ls thans ingediend het wetsontwerp op de Materi ele Oorlogsschaden. Bij aanvaarding van dit ontwerp zullen alle tot dusver in verschillende besluiten verspreide bepalingen op het gebied van de door particulieren geleden oorlogsschade komen te vervallen. Het ontwerp geeft geheel nieuwe grondsla gen, welke tot uitkomsten leiden, die voor de neemt en de lasten welke ingevolge de bestaan de maatstaven reeds op hem zijn gelegd. Het wetsontwerp komt tot een totaalcijfer van f 5132 millioen. De geldende maatstaven ble- j ven hier ruim f 2 milliard onder en zouden tot een totale verplichting hebben geleid van f 3104 millioen. Ondanks deze haast astronomische bedragen verstrekt het wetsontwerp toch nog niet over getroffenen belangrijke verbeteringen betekenen de gehele lijn een integrale vergoeding van de Het belang dier verbeteringen komt sterk j geleden schade. Een oplossing van het vraag- naar voren in de Memorie van Toelichting, stuk van de materiële oorlogsschade in deze zin, waarin een vergelijking wordt gemaakt tussen j welke nog een het totaal van de verplichtingen welke de Staat gevraagd, heeft bij aanvaarding van het wetsontwerp op zich vaarden. VERDELING VAN HET BEDRAG GESCHIEDT NAAR NIEUWE MAATSTAVEN. Draagkracht van getroffene belangrijke voorwaarde De verdeling van de f 2 milliard, welke het ontwerp meer aan schadevergoeding toekent dan volgens de geldende maatstaven zou worden uitgekeerd, geschiedt naar geheel nieuwe maatstaven. Volgens het geldende oorlogsschaderecht wordt bij de verdeling van de voor vergoeding van oorlogsschade beschikbare gelden In het algemeen slechts rekening gehouden met de omvang van de geleden schade. Ingevolge het ontwerp zal echter ook in zeer ernstige mate rekening worden gehouden met de draagkracht van de getroffene. Het ontwerp leidt er dus toe dat de schadevergoeding aan de economisch zwakkeren vollediger zal worden gemaakt dan die aan de economisch sterkeren. Ieder getroffene, die zijn bijdra ge wil besteden voor de bouw van een woning of de aankoop van 'n na de bevrijding gebouwde wo ning, niet groter dan 500 kub. m, zal steeds op zodanige faciliteiten kunnen rekenen dat het pand op zichzelf genomen voor hem een rendabele belegging wordt. Er zal daarbij worden uitgegaan van een bouwsom welke ten tijde dat met de bouw zal worden be gonnen, redelijk is de achten. Het bedrag waarvoor de getrof fene de bouw zal weten te gun nen, zal mitsdien buiten beschou wing blijven. Verwacht wordt dat het voordeel, hetwelk dit systeem voor de getroffenen kan opleve ren indien zij in staat zijn te gunnen beneden het bedrag waar op de met hen aangegane finan cieringsregeling is gegrond in belangrijke mate een druk op de bouwkosten zal uitoefenen. Degenen, die hun bijdrage zul len aanwenden voor herstel of ver vanging van bedrijfspanden en uitrusting, zullen in het algemeen evenzeer, mits het bedrijven be treft met een bedrijfsvermogen beneden f 50.000.op credieten met financiële faciliteiten kunnen rekenen. In deze gevallen zal op grond van het thans in de wet neergelegde draagkrachtbeginsel, een meer individuële methode ge volgd worden. Ter bepaling van f 2 milliard meer zou hebben de Regering niet kunnen aan- algemeen worden opengesteld voor die bedrijven wier fiscaal vermogen beneden de f 50.000. ligt en financiële steun behoeven. Deze zullen een extra bijdrage tot maximum 100 pet. van de reeds verleende bijdrage kunnen ontvan gen. VOOR DE ZONDAG VOLLEDIGE VERGOEDING - VOOR KLEINE EIGEN WONING EN KLEINE EIGEN BEDRIJF. Bij de toepassing van het begin sel, dat bij de vergoeding van de geleden oorlogsschade mede reke ning wordt gehouden met de draagkracht, is er in de eerste plaats van uit gegaan, dat als de zwaarst getroffenen kunnen wor den aangemerkt zij die schade ge leden hebben aan een door hen zelf bewoonde of gebruikte wo ning of bedrijfspand (mitsgaders schip). Aan deze categorie van getrof fenen kent het ontwerp een inte grale vergoeding toe, althans voor zover het betreft kleinere wonin gen en kleinere bedrijfspanden. Zij krijgen dus de bouwkosten vergoed, berekend naar de prijzen op het moment van herbouw, mi nus een bedrag voor afschrijving naar de prijzen van Mei 1940. Voor een woning, waarvan de bouwkosten per Mei 1940 f 4000 zouden hebben bedragen en waar op 40 pet. had moeten zijn afge schreven (f 1600) zal, indien de herbouwkosten f 12.00 bedragen, mitsdien f 10.400 vergoed worden. Voor woningen is aangehouden een grens van bouwkosten Mei 1940 f 5000.voor de bedrijfs panden bedraagt deze grens even eens f 5000.voor woningen an nex bedrijfspand f 800.0en voor schepen f 9000.De omstandig heid, dat het hier betrekkelijk kleine panden betreft, gevoegd bij de eis van het eigen gebruik, het geen ook weer met zich brengt, dat hier niet de economisch ster keren in 't geding zijn, is voor de Regering motief geweest om in deze gevallen een vergoeding op basis van vervangingswaarde te verstrekken. Deze regeling geldt uiteraard, gezien de eis van het eigen gebruik, slechts voor één woonhuis en één bedrijfspand of voor één onroerend goed bevat ten woon- en bedrijfsruimte, of voor één schip. AANZIENLIJKE VERBETE RING IN DE VERGOEDING VAN HUISRAADSCHADE. In dezelfde richting vergoe ding naar draagkracht werkt voorts de in het ontwerp opgeno men huisraadschaderegeling. Bo ven de bijdrage welke krachtens de oude regeling is toegekend, wordt op de bijdrage welke in '43 of later is vastgesteld, een aan vullende bijdrage verleend, welke het mogelijk zal maken dat het j oorlogsslachtoffer zich in de meest voorkomende gevallen weer in zijn oude staat zal kunnen in richten. Oude bijdrage en aanvul lende bijdrage wordt in deze rege ling gebonden aan het maximum van 2 maal de oude bijdrage en bovendien aan het bedrag van f 11.250,vermeerderd met een toeslag wegens inwonende gezins leden. Deze toeslag bedroeg tot heden f 150.per gezinslid bene den 6 jaar en voor elk ouder ge zinslid f 250.Thans is deze toe slag gebracht op onderscheiden lijk f 300.— en f 500.—. MOGELIJKHEID VAN AAN VULLENDE FINANCIERING VOOR ALLE ANDERE GEVALLEN. In alle andere gevallen dan de hiervoren besprokene, kunnen de getroffenen bij de herbouw van hun pand of de wederinrichting van hun bedrijf, worden gesteund met overheidscredieten of althans niet een periodieke bijdrage in de vorm van een rentevergoeding, welke het de getroffenen mogelijk zal maken op de particuliere markten een crediet op te nemen. Wat ons in dit woord wel bijzonder treft, is het vol strekte wat Marcus nog scherper doet uitkomen: ,fln zij, terstond, hun netten verlatende, zijn Hem gevolgd" Wat is het toch geweest, vragen wij ons af, wat hen zo maar overwon, naar het lijkt zonder strijdWat dwong hen dien Onbekende te volgen, spontaan, zonder overleg, terstond, zonder eni ge aarzeling? Wij kunnen op deze vraag het beste antwoorden met het woord van de vrofeet. Jere- mia: ,,Heer, Gij hebt mij overreed en ik ben overreed geworden, Gij zijt mij te sterk geweest en hebt overmacht". Het geloof is geen vrucht van onze wil, van onze fan tasie, het is geen product van ons bewustzijn, maar het is allereerst een overwonnen zijn door God. Hij heeft ons aanaesvroken, overreed, over weldigd. Dat maakt de kracht en de zekerheid van het geloof. Er is dus een goddelijke en daarom myste rieuze kant aan het waar achtige geloof. God heeft ons aangesproken. Luk. 5:11: ,fln als zij de schepen aan land gestuurd hadden, verlieten zij alles en volgden Hem". Hierop antwoorden wij door hem te vertrouwen, door ons ootmoedig voor Hem te buigen, door aan Hem ons leven bereidwillig te wijden. Zo openbaart zich het geloof naar zijn mense lijke kant. Van dit vertrou wen heeft Petrus blijk gege ven. De hele nacht heeft Petrus tevergeefs gearbeid. Niets heeft hij gevangen. Dan beveelt hem de Heer af te steken naar de diepte en het net uit te werpen. Wat is het hard om zijn mooiste plannen te zien mislukken en ondanks alle arbeid niet te slagen! Dan kan het zo zwaar vallen om opnieuw te moeten beginnen. Hoe groot wordt Petrus dan hier in zijn vertrouwen: ,.Heer, op Uw Woord zal ik het net uit werpen!" En dan de verba zing van Petrus, toen het net bij het ophalen scheurde door de grote menigte vissenf- Petrus beschouwt deze vangst niet als een billijke beloning voor zijn gehoor zaam vertrouwen. Integen deel overstelpt is hij door de genade van Hem, wiens bevel hij gehoorzaamd heeft. Opeens beseft hij de afstand, die hij later wel eens ver geten zou. Hier durft hij niet eens danken. Danken is hem nog niet ootmoedig genoeg. Hij kan alleen maar uitroe pen: fleer, ga uit van mij, het is te veel. Ik verdien dat niet!" En toch, door dit woord van huivering wordt hij aan Christus verbonden. Hij ver laat alles om Christus te vol gen. Welk een bereidwillig heid! Bij de mensen is dit onmogelijk. Dit is het moei lijkst. Maar door Christus' genade wordt het onmogelij ke mogelijk. Eerst heeft hij tevergeefs gearbeid. Daarna moet hij opnieuw beginnen. En als zijn pogingen succes hebben en hij doet een mooie vangst, zo heet het: opstaan. Mij volgen! Welk een gena de, als we dan mogen Wijven bij de Heer, Die ons doet triomferen. Hoe zalig is het en goed, als we ons dan we ten in de greep, in de vaste greep van Christus! L. J. C. V. Belastingverhoging zal in 50 jaar de oorlogsschadeschuld afwikkelen. Hierboven is aangegeven dat 't totaal van de omvang van de ver plichtingen welke uit de wet voort vloeien, moet worden gesteld op f 5132 millioen. In de Memorie van Toelichting is voorts naar voren gebracht dat naast deze uitgave nog- enkele soortgelijke evenzeer uiterst om vangrijke uitgaven van volkomen gelijke aard door de Staat zullen moeten worden gedaan. Deze uit gaven, welke in de eerste plaats betreffen de vergoeding van oor logsschade van publiekrechtelijke lichamen, en voort uitgaven, ver band houdende met de uitvoering van de Zee- en Luchtvaartverze keringswet en van het Zeesche penbesluit, alsmede vergoeding van defensieschade, worden in to taal geraamd op f 2601 millioen. Kbehoeft geen betoog, dat het totaal van deze verplichtingen t.w. f 7733 millioen, gedurende 'n lange reeks van jaren een zware belasting zal vormen voor 's Rijks schatkist. De Regering heeft het daarom noodzakelijk geoordeeld een schema te ontwerpen voor be lastingverhoging en belastingher ziening, welke per jaar een bate van f 250 millioen zullen moeten afwerpen. Langs deze weg zal in 50 jaar de oorlogsschadeschuld zijn afgewikkeld. Als nieuwe belastingen zijn ge dacht in de eerste plaats een huurbelasting en voorts een belas ting op onroerende goederen met uitzondering van kerk- en schoolgebouwen toebehorende aan instellingen van de dode hand het registratie- en zegelrecht, de personele belasting, de inkomsten de draagkracht zal naast de ver- belasting, de vermogensbelasting mogenspositie de rendabiliteit van en omzetbelasting, het bedrijf een rol spelen. De rendabiliteitsmogelijkheid I MOLESTVERZEKERING. zal zoveel mogelijk naar objectie- j t.a w,nr»fc«f,ifA*/iAn tmef.va T~)p prfictijk kent twee groepen van molestverzekering. De eerste worden vastge- ve maatstaven steld. Een bezwaar verbonden aan dit systeem van credieten met daar aan vast gekoppelde financiële fa ciliteiten is, dat er een band blijft bestaan tussen Overheid en ge troffene. Er wordt van uit gegaan dat die band zal worden geslaakt zodra de runst in de maatschap pelijke verhouding zal zijn her steld. Alsdan zullen de financiële faciliteiten worden omgezet iu 'n op dat tijdstip te bepalen aanval lende bijdrage. De wet spreekt op dit punt van uitgestelde bijdra ge". De mogelijkheid is evenwel ge opend om in bijzondere gevallen of groepen van gevallen in plaats van de credieten met faciliteiten, welke, zoals gezegd, te gelegener tijd zullen uitlopen op uitgestelde bijdragen, een reeds thans te be palen extra bijdrage te verlenen. Blijkens de Memorie van Toelich ting zal deze mogelijkheid in het betreft de z.g.n. premieverzeke ring, de tweede de z.g.n. molest verzekering op onderlinge grond slag. Voor de schaden welke door de z.g.n. premieverzekering niet op onderlinge grondslag waren gedekt, ls nimmer een bijdrage in uitzicht gesteld. Dit brengt dus mede, dat de verzekeraar, die de schade heeft betaald, geen aanspraak tegen 't Rijk verkrijgt. Deze regeling wordt in het ont werp gesanctionneerd. De premieverzekering was van slechts geringe omvang. Het be trof doorgaans transportverzeke ringen. Veel omvangrijker en voor de oorlogsgetroffenen belangrijker is de molestverzekering op onderlin ge grondslag. Bij de molestverzekering op on derlinge grondslag zonder aanvul lende clausule ligt de zaak aldus. De maatschappij begint met aan de hand van het totaal der i erkende schaden vast te stellen j welk bedrag moet worden uitge- keerd. Verder stelt zij vast het be- drag van haar maximum-capaci- j teit, d.w.z. het bedrag dat zij uit de voorschotpremie en uit de na- heffing ten hoogste tot uitkering,] kan brengen. Door deling wordt j dan het percentage vastgesteld dat afgezien van de rijksbijdra ge aan de getroffen deelnemers kan worden uitgekeerd. Deze verbintenis" van de ver zekeraar wordt nu verminderd met hetgeen de deelnemer als rijksbijdrage ontvangt. Waar deze opzet is gevolgd en veel schade is geleden, zal weinig tot uitdrukking komen en in het algemeen geen omslagheffing plaats hebben. Bij de molestverzekering op on derlinge grondslag met aanvul lende clausule ligt de zaak geheel anders. De aanvullende clausule maakt het mogelijk in ruimere mate een omslag te heffen, omdat de verzekerden afstand hebben gedaan van de bevrijdende wer king, voor zoover er erkende schade is die niet door de rijksbij drage wordt gedekt. Tot nog toe was voorgeschre ven een zodanige verdeling, dat alle deelnemers aan rijksbijdrage en molesttoeslag een zelfde per centage zouden ontvangen. De voorkeur wordt echter gege ven aan een systeem, waarbij alle verzekerden een gelijk percentage van hun zuivere schade verkrijgen d.w.z. van de schade na aftrek van de rijksbijdrage. Het ontwerp bepaalt, dat de molestverzekeringsmaatschappij- en bij de berekening van de uit kering slechts acht zullen behoe ven te slaan op de uitkeringen welke in het systeem onmiddellijk worden vastgesteld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week 16 soldaten zijn ge sneuveld. Hierbij \yas een Zeeuw, name- 1 lijk Serg. W. J. Zeeman uit Oosterland, die op 14 Januari j j.l. sneuvelde. Besprekingen over het Plan-Marshall te 's-Gravenhage. In het kader van het plaatsvin- j dende inter-Europese contact in zake het Plan-Marhall zal op 3 i Februari te 's-Gravenhage een be- spreking gehouden worden tussen een Belgisch-Nederlands-Luxem burgse delegatie, onder leiding j van Dr H. M. Hirschfeld en enige vertegenwoordigers van de Engel se en Franse regering. Waterman vertrok met troepen naar Indonesië. Met aan boord een batalj'on In fanterie uit Den Bosch, een com pagnie aan- en afvoertroepen uit Zuidlaren, een detachement mari niers uit Bergen op Zoom en het 50ste veldhospitaal uit Kampen, tezamen ongeveer 1500 man. ver trok gistermiddag omstreeks kwart over vijf het s.s. „Water man" naar Indonesië. liijz. Gerechtshof Middelburg. 18 jaar voor Zimmerman. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond gisteren te recht R. J. Zimmerman uit Mid delburg, die zich gedurende de be zettingstijd in Zeeland zeer ge haat heeft gemaakt door zijn anti Nederlands optreden. De procureur-fiscaal eiste le venslang. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek sedert 8 Mei 1945. Reacties op Bevin's rede. Attlee. Eisenhower weigert candidatuur voor het Presidentschap. Generaal Eisenhower heeft Vrij dag medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar zal stellen als candi- daat voor het presidentschap der V. S. Bij een onlangs gehouden onder zoek van de openbare mening werd Eisenhower aangewezen als degene, die de meeste kans zou hebben de a.s. presidentsverkie zingen als republikeins candiidaat te winnen. Kremlins bedoelingen in Lagerhuis ontmaskerd. De rede van de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken, Be- vin, die door verschillende com mentators als uiterst belangrijk wordt beschouwd, heeft overal ter wereld weerklank gevonden, het Russische gedeelte buiten be schouwing gelaten. De bundeling der landen van West-Europa tot een z.g.n. „Der de Macht" wordt in de meeste Attlee, de Britse premier, ge loofde niet, dat er oorlog dreigde. Hij herhaalde Bevins mening, dat een verenigd Europa geen uitsluiting van de rest van de we reld beduidt. Attlee legde er de nadruk op, j dat Groot Brittannië de meest vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie verlangt, I doch geenszins bereid is het Com- munisme te aanvaarden, temeer j daar „Rusland op het gebied van kringen beschouwd als een open- menselijke ^rechten geheel achter lijk getrokken consequentie uit aan kwam Ruslands politiek, die juist het te gengestelde van samenwerking beoogt. Churchill. De oud-premier Winston Chur chill en leider van de oppositie, de man, die reeds op 5 Maart 1946 in Fulton dezelfde denkbeelden naar voren bracht, heeft gisteren gezegd, dat de Westerse democra tieën zo spoedig mogelijk tot een heid moeten komen. Wachten op gunstige afloop van een discussie met de Sow jets achtte hij onver standig en hetzelfde met wachten op de atoombom. Hij wees erop niet in een duur zame vrede te geloven „zolang de Elbe de grens van Azië vormt" Tevens maande hij tot geduld en voorzichtigheid. Ontvangst te Batavia was „Knal". Het vïaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", heeft zijn maidentrip heen en terug volbracht. De reis is, behalve enige deining langs de Portugese kustdie veel zee ziekten veroorzaakte in goede conditie verlopen. De passagiers prezen de ruimte en de accamodatie op dit nieuwe schip. een tweetal avonden gegeven en de opbrengst daarvan was niet onbelangrijk. De drie marconisten hebben zo wel op de heen- als op de terug reis een ontstellende hoeveelheid telegrammen moeten verwerken. „Zoiets hebben wij nog nooit mee gemaakt", verklaarden zij. De „Willem Ruys" die voor de eerste drie reizen reeds volgeboekt ls, zal gemiddeld zes reizen per jaar heen en terug meiken. De eerstvolgende afvaart van Rotter dam ls op 17 Februari gesteld. In die tussentijd zullen allerlei klei nigheden van gering belang ver holpen worden, zoals dit na Iedere maidentrip gebruikelijk is. Rest nog te vermelden dat de Radio-Unie thans haar Kortegolf- zender, die destijds In Southamp ton aan boord was blijven staan en de reis meemaakte, ook weer terug heeft gekregen. President Soekarno maakte in een radio-redevoering bekend, dat het Kabinet-Sjarifoeddin is afgetreden. Aan Mohammed Hatta is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk he denochtend worden bekend gemaakt. De ontvangst te Batavia. In Batavia was de ontvangst zo onverwacht „knal", met kanon salvo's en geronk van vliegmachi nes, dat sommige passagiers een ogenblik de angst om het hart sloeg. Ze dachten dat er oorlog uitgebroken was. Op de thuisreis kwamen te Sin gapore 140 Engelsen aan boord met Southampton als bestem ming. Onder hen bevonden zich de gouverneurs van Birma en van Bombay, die voor het eerst met een Nederlands schip een derge lijke reis meemaakten en zich ui termate tevreden toonden. Ook bevond zich aan boord Prof. Marvelly, een „Indischman", die behalve scheikundig ingenieur ook goochelaar is. Hrj heeft op het schip ten bate van het Prinses Margrietfonds geheel belangeloos Communiqué regerings voorlichtingsdienst. De regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft 't volgende com muniqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de mede deling van de heer Paul van Zee land te Brussel, als zouden beide partijen aan de commissie voor goede diensten vragen hebben ge steld, op grond waarvan de com missie het haar plicht achtte op eigen verantwoordelijkheid haar mening over zekere punten tot uitdrukking te brengen, wordt van officiële zijde het volgende opgemerkt. De opvatting, dat de Nederland se delegatie behoefte zou hebben gevoeld aan verklaringen van de commissie omtrent haar opvat ting over bedoelde punten, moet op een misverstand berusten. De Nederlandse delegatie had haar zienswijze over de zes politieke beginselen te goeder tijd schrifte lijk aan de commissie kenbaar ge maakt. Op grond hiervan kon het de commissie duidelijk zijn, dat de Nederlandse delegatie in dit sta dium geen verdere interpretatie wenste en uiteraard niet bereid zou zijn interpretatieve verklarin gen te aanvaarden, welke de bete kenis van die beginselen aanmer kelijk zouden veranderen. Omtrent hetgeen na de onder tekening van het bestand ter ken nis van de Nederlandse delegatie is gekomen met betrekking tot de zes beginselen zal, ter voorkoming van mogeljjk verder misverstand, nader overleg met de commissie plaatsvinden." Attlee begreep niet hoe men te gen het Plan-Marshall kon zijn als men er niets tegenover kon stellen. De ontvangst van Bevins rede in het buitenland. In Haagse officiële kringen werd de rede met sympathie ont vangen. Men acht het van grote betekenis hoe de V. S. tegenover het project zullen staan. In België heeft Spaak, de mi nister van Buitenlandse Zaken, tegenover journalisten verklaard, dat Bevins rede een belangrijk do cument in de wereldgeschiedenis vormde. Evenals de officiële krin gen in ons land, wees hij erop, dat slechts na diepgaande studie een ter zake dienend oordee kan wor den geveld. Wat het aanbod aan Benelux betreft, dit was met gro te voldoening ontvangen. Bevins rede, in Bern beschouwd als de uiteindelijke Britse erken ning van de verdeling van Euro pa, heeft Zwitserse functionaris sen nogmaals de bevestiging ont lokt, dat Zwitserland vastbesloten is neutraal te blijven. Berlijn. I Volgens de „Berliner Zeitung", die ongeveer 40 regels aan 3 door het onder Sowjet-Russische controle staande persbureau ver strekte rede van Bevin wijdt, be dreigt Bevin de landen van Oc t- Europa met complicaties, die naar oorlog toegaan. „Zuiderkruis" met troepen naar Nederland. Donderdag zijn 634 man stoot troepen en 130 man G.B.I. op het troepentransportschip „Zuider kruis", dat naar Nederland zal reizen, ingescheept. Te Soerabaja was reeds een afdeling mariniers aan boord gegaan. Ex-koning Michael en Prinses Anne ontmoetten elkaar Vrijdag op het station te Davos voor het eerst sinds Michaels abdicatie. Zij zullen geruimen tijd te Davos ver blijven. o DE BILT ZEGT: Oostenwind. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Matige, tijdelijk krachtige Oos telijke wind. Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van t land hier en daar enige sneeuw of regen. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Temperatuur om t vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1