Wie wordt President der Veren. Staten? BOWL GLAZEN 6.90 Truman tegenover de populaire Republikein Vandenherg. Middelburgse Reinigingsdienst wordt gereorganiseerd. Henry Wallace zit op de wip. v^enberg, die ook Nederlands kapitein zat Duitsers aan de Donau dwars. Weinig belangrijke ontmoetingen. NIEUWSTE Gemeenteraad Wissekerke New York, 16 Januari. De presidente-verkiezing in de Verenigde Staten zal weliswaar pas op 2 November a.s. plaats vinden, doch vormt nu al de over heersende factor, waaraan het politieke leven tot aan die datum toe wel ondergeschikt zal bleven. Evenals nu vormde ook bij de laatste presidentsverkiezing in 1944, de buitenlandse politiek één van de voornaamste strijdpun ten. Maar toen was het nog oorlog en ondanks de oppositie van de zakenwereld was er een ruime meerderheid voor de voortzet ting van Roosevelt's buitenlands beleid. Onze na-oorlogse jaren, die ook voor de gemiddelde Amerikaan de voorspoed en wel stand van vredestijd nog allerminst hebben doen terugkeren, scheppen een geheel andere achtergrond voor de verkiezingen van 1648. De inflatie is nog geenszins geremd. Een officiële schatting deed uitkomen, dat wat men in 1939 met 500 dollar kon kopen, thans 825 dollar vereist. Loonsverhogingen hebben nauwelijks ge lijke tred gehouden met de stygende voedselprijzen. Voor dit alles moet een politieke zondebok worden gevonden. r het dichts bij het democratisch Zoals ook In de jaren kort voor standpunt staat. Misschien ls het ook zijn Europese (Nederlandse) Amerika's Intrede ln de oorlog, 1 staan de democraten dichter bij de gevoelens der Europese landen dan de republikeinen, bij wie men schakeringen kan vinden, zowel ln de richting van het oude Isola tionisme als van 't imperialisme. De democraten en ook een par tijloze figuur als George Marshall tonen meer begrip voor de stel ling, dat de welvaart der V.S. nauw verbonden is aan die van de overige werelddelen en van Euro pa <n het bijzonder. Verder is daar de figuur van Henry Wallace. Al maakt hij, bij het Amerikaanse kiesstelsel of welke andere democratische ver kiezingsmethode ook, geen schijn afkomst, die hem meer dan wie ook onder zijn partijgenoten doet inzien, dat de in twee kampen verspleten wereld van thans geen verdere versplintering door onver schilligheid voor e'kaars welzijn toelaat. Hij ziet het als zijn taak, het plan-Marshall er bij de Senaat door te krijgen. Voetangels en klemmen. Maar het plan-Marshall zit, voor Amerikanen in een verkiezings jaar, vol voetangels en klemmen. Republikeinse voorstanders van drastische belastingverlaging (de populaire „zaak", die de meeste van kans gekozen te worden, zijn i stemmen oplevert), zijn geneigd betekenis schuilt in het feit, dat hij op de wip zit en vermoedelijk ten gunste van de republikeinen de doorslag zou kunnen geven, wanneer in de huidige constellatie geen verandering komt. In eerste instantie richt hij zich tegen de „oorlogszuchtige buitenlandse po litiek" der belde grote partijen. Hij ls het oneens met de Truman- leer (het beteugelen van Rusland binnen de huidige invloedssfeer van de Sovjet-Unie) en hrj is van oordeel, dat betere internationale samenwerking en wereldvrede slechts bereikt kunnen worden door een toenadering tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, waarbij vooral Amerika concessies zou moeten doen om het vertrouwen der Russen te winnen. Hij ls voor een plan-Marshall voor Europa, maar wil het initiatief daartoe ge heel laten aan de V.N. Voor het ogenblik echter heeft zijn candidatuur er klaarblijkelijk bij de democratie de schrik in ge jaagd. De Republikeinen. Voor de Republikeinse partij ligt het groo.ste probleem in de betrekkelijk geringe populariteit van haar candidaten. Dewey's aanhang ls vrijwel beperkt tot de in de mllliardennota van het plan het mes te zetten. Naarmate meer producten naar het buitenland ge ëxporteerd zullen worden, vrezen zij een toenemende schaarste op de binnenlandse markt bij stijgen de prjjzen. Maar al vrezen zij een versnelling van het inflatie-proces toch zijn zg felle tegenstanders van rantsoenering, op welke basis ook. Want dat is bij de sterk in dividualistische Amerikaan hoogst onpopulair. Hetgeen ook al weer de populariteit der democratiën niet verhoogt, die in een georden de rantsoenering van grondstof fen, materialen en producten het beste middel zien om de inflatie aanzienlijk in toom te houden, zonder afbreuk te doen aan het volledige plan-Marshall. Een tweede, voornaam conflict tussen belde partijen ln het kader van het plan-Marshall ls de wyze waarop het in de betrokken lan den geadministreerd zal worden. De democraten zijn sterk geneigd de zestien Europese landen, bin nen bepaalde grenzen, volledige vrijheid te geven. De Republikei nen vrezen dat de Europese lan den hun economie zullen herstel len ten koste van die van Ame rika. Vandaar hun aandringen op een nlet-polltiek, maar zuiver za kelijk beheer, zo mogelijk bulten het State Departement om, met inschakeling van prominente Amerikanen uit landbouw en In dustrie. De strijd hierover ln het Huis van Afgevaardigden en de Senaat gaat niet louter om de mérites van de zaak. Voor beide partijen is de wijze, waarop de Amerikaan se kiezers in November op de thans genomen besluiten zullen reageren, zo mogelijk van nog groter belang dan de kwestie zelf. Hij ontvangt hoogste Hongaarse onderscheiding. De kapitein der Koninklijke Marechaussee Harm J. Lieneman van de 7 Deoember-divisie te Buitenzorg ontving van de Hon gaarse president Zoltan Tildy de hoogste onderscheiding voor zijn betoonde dapperheid bij het verzet tegen de Duitsers. Hem werd dezer dagen de Hongaarse Vrijheidsorde in zilver verleend. Kapitein Lieneman behoort tot de eerste tientallen militairen en burgers aan wie deze onderschei ding te beurt valt. De Vrijheids orde is ingesteld in brons en zil ver. Op een dubbellint in de Hon gaarse nationale kleuren bevindt zich een zilveren ster, waarin de beeltenis van de vrijheidsheld Kossuth is geslagen. Bij het in stellen van de orde werd be paald, dat deze slechts bij hoge uitzondering in zilver zal worden verleend. Kapitein Lieneman, die 34 jaar geleden te Bloemendaal werd ge- boren, werd tijdens de bezetting staat New York. Senator Warren a's. eerste luitenant by de infan- heeft uitsluitend steun in Califor- terie in Stanislau geïnterneerd, nië. Harold Stassen paart grote -it kamp werd tijdens de Rus kennis aan matige populariteit, Elsenhower's candidatuur wordt door de Republikeinse partij niet zeer toegejuicht. Mendis huiverig voor „nog een militair in de ho gere leiding van de staat". In het huidige stadium hebben de niet- briliante maar gedegen conserva tieve senator Taft en zijn partij genoot ln het huls, speaker Joe Martin, de beste papieren. De meest vooraanstaande repu blikein van deze dagen, is Senator sische opmars begin 1944 ver plaatst. Gedurende het transport braken hy en enige medegevange nen 'n treindeur open en ontsnap ten. Na 'n moeilijke reis door Roe- thenië en de Karpathen kwamen zij aan de Hongaarse grens. Op last van hogerhand werden deze officieren pro forma in een holel aan het Balaatonmeer geïnter neerd, doch al spoedig, in Febr. 1944, waren zij in Boedapest on dergedoken. Luitenant Lieneman kwam al spoedig in aanraking met anti-Duitse Hongaren en toen de Duitsers in Maart van dat jaar Hongarije bezetten, werkte hij mee in het verzet. Hy spande zijn krachten in voor een clan destiene drukkerij voor valse identiteitspapieren en „ausweise" doch „stuntte" bovendien op gro te schaal explosieven en ander oorlogstuig voor de Hongaarse ondergrondse. Na de verovering van Boedapest door de Russen staken dezen hem en zijn ver loofde, de zuster van een der hoofden van het Hongaarse ver zet Boldizsar, in Russische uni formen en gaven hun uit erkente lijkheid verlof om via Odessa naar Engeland te reizen. Zij kwa men juist in Londen toen de Duitse capitulatie werd afgekon digd, hetgeen het plan van luite nant Lieneman om de Duitsers ook aan de Nederlandse kant de rekening te presenteren, in dui gen deed vallen. Te Londen werd bruiloft ge vierd, luitenant Lieneman ont ving in Engeland een moderne militaire opleiding en had daar na een werkzaam aandeel in de training van de zeven December- divisie, met welke divisie hij la ter als kapitein der marechaussee naar Indonesië ging. Zijn vrouw en hij kunnen het heuglijk feit van de onderscheiding niet samen vieren. Zij wacht op een Haagse huurkamer met haar stevige baby, een dochter, die natuurlijk sprekend op papa lijkt, op de eerste de beste gelegenheid om haar echtgenoot naar Indonesië te volgen. Onze jongens in Indië weten zich ook te vermaken. Hier heb ben zij van een paar planken en oude tafels een prima ping- pongtafel gemaakt. Zelfs de kok heeft zijn werk in de steek ge laten en kijkt gespannen toe. Feuilleton. (ftwöïiyvMt sidjd door H. Lourense. 9S) o Neen dat kan niet, dat mag niet, hij is er niet klaar voor. O, nu weet hij het zeker, de dood is niet het laatsteer is een ander, een Hoger leven En hy, hij heeft het niet ge zocht Z'n gedachten dwarrelen weer. Hy ziet bekende gezichten, Tante Francien, oom Siem, dan, lichtend haast, Ans Hij tracht de handen bij elkaar te brengenhet lukt niet „O God, laat me niet zó ster ven, laat meU Dan is het, alsof de heldere dag plotseling tot diep zwart verduistert. Flauw hoort hij nog het zware geronk van optrekkende vlieg tuigen, het felle ratelen van mi trailleurs, verder niets meer Als hij de ogen weer opslaat, ziet hij boven zich in een sche mering licht, het wit van een plafond,, om zich heen het doek van een kamerscherm. Langzaam dringt het tot hem door, dat hij in een bed ligt. Het hoofd kan hij vrij bewe gen. Hij ziet het witte ijzerwerk van een ledikant. Een ziekenzaal, flitst het door z'n gedachten. Z'n linkerhand kan hij bewe gen, de vingers van de rechter worden stijf bijeen gehouden. Dan herinnert hij zich: de aanval van vliegtuigen, de bom inslag, z'n wegzinken in duis ternis. Hij betast zich, met z'n vrije hand. Z'n benen kan bij niet bewe gen, de minste aanraking ver oorzaakt hevige pijn. Maar hij leeft nog! Hij voelt zich stijf, probeert zich wat te verleggen. Hij kreunt van pijn. Dat gaat niet! Het kamerscherm wordt iets cmgeschoven en een verpleeg ster komt bij hem. Aay wil iets zeggen, maar zijn tong weigert dienst. Zijn lippen zijn als ver droogd, zijn mond is er pijnlijk van. „Water", wil hij vragen, „geef me wat drinken". Het lukt niet. De verpleegster neemt een vochtig gaasje, verfrist daar zijn lippen wat mee. 't Is Aay een marteling. Wa ter, wil hij, met volle teugen. Waarom krijgt hij het niet? Raadt de verpleegster z'n ge dachten? Ze buigt zich tot hem over. _„U moet rustig liggen blijven, Van Andel, vooral niet bewe gen. Uw wonden zijn nogal ern stig. Ik mag u ook geen drin ken geven. Dat is heel erg. Ik begrijp het, maar het mag nu eenmaal niet. Morgenvroeg komt de dokter weer." Ze loopt terug, schuift het Begraven de olifanten hun doden? Majoor Cuming, commissaris van het district Bar in de val lei van de Boven Nijl, heeft een merkwaardige ontdekking ge daan. Cuming doodde een Oli fant, die deel uitmaakte van een tamelijk grote groep. Toen hij de volgende dag kwam om het lichaam van het dier weg te halen, bleek dit verdwenen te zijn. Enige dagen later von den inboorlingen het lichaam terug onder een laag zand. Cu ming is nu overtuigd dat de Olifanten zelf hun doden be graven. scherm weer op zijn oude plaats. Morgenochtend? Dus is het nacht? Ach ja, vanzelf. Maar welke r.acht is het? En hoe lang ligt hij al hier? 't Is ernstig met de verwon ding. Wat is er dan? Z'n rug doet pijn, maar dat is van het steeds in één stand liggen. Hij probeert weer zich voor zichtig iets te verleggen, om op hetzelfde ogenblik die pogingen te staken. Bijna slaakt hij een kreet van pijn. Nog even ziet hij de rand van het kamerscherm tegen het ros sige licht van de nachtbrander. Dan glijdt hij weer weg in het duister. 't Is helder dag, als hij de ogen weer opslaat. Waar is hij? Een gevoel als van zware hoofdpijn belet hem helder te denken. Hij wil met de hand langs het voorhoofd strijken. Z'n hand is stijf omwonden. Dan herinnert hij zich, o ja, hij is op een ziekenzaal, ge wond Hij sluit de ogen weer. Opeens is het, als voelt hij de tegenwoordigheid van een an der bij z'n bed. Hij slaat de ogen weer op, ziet even opzij. Naast het ledikant staat een kleine man, in een witte jas. De dokter, weet hij opeens. Een verpleegster staat er naast. Deze slaat de deken iets te- Dem-obilisatiespeld voor terugkerende militairen. Op voorstel van de kolonel Goe- dewagen, hoofd yan het bureau inspectie mobilisatie, heeft de mi nister van oorlog bepaald, dat aan militairen van de koninklijke landmacht (ook aan het personeel van de luchtstrydkrachten) by hun demobilisatie een demobilisa- tiespeld zal worden uitgereikt, in dien zy minstens drie maanden in Indië zijn geweest en door hun plicht naar behoren hebben ver vuld. De militairen ontvangen dit embleem, dat alleen op burger kleren gedragen mag worden, by aankomst in Nederland in het de mobilisatiecentrum Huls ter Hei de. De speld gaat vergezeld van een op naam gestelde en door de minister van oorlog ondertekende oorkonde. Bij de Koninklijke Begeer te Voorschoten wordt deze speld ge slagen van wit metaal. Zij is ongeveer 12 mm groot en stelt voor een helm zoals die ge dragen wordt door de K. L. met daarachter gekruist een kort zwaard en een palmtak. Voor dit herinneringsteken ko men ook die soldaten in aanmer king, die, reeds uit Indië terugge keerd, in Nederland gedemobili seerd werden. Zij kunnen het in signe via hun regimentscomman dant aanvragen. Christel. Hist. Jongeren. De Alg. Verg. van de Federatie van C.H.-jongerengroepen in Ne derland zal op 3 April a.s. in Utrecht worden gehouden. In de voormiddag vindt de huish. verg. plaats, en des namiddags een Toogdag. De heer Pollema, lid van de Eerste Kamer zal daar het woord voeren. Ned. Jongel. Verbond. Het ligt in het voornemen van het Hoofdbestuur van het N.J.V. om geleidelijk de staf van secre tarissen met een bepaalde taak belangrijk uit te breiden. In die zin, dat in iedere provincie een eigen secretaris komt, waardoor geregelde aanraking met bestuur ders en leden in de honderden dorpsverenigingen mogelijk is. De provincie Zeeland heeft in de heer Gordeau Jr. reeds een eigen functionaris. De onkosten aan dit plan verbonden stelt het Hoofd bestuur voor te bestryden door de verhoging der afdelings-Bonds- contributie van f X.of f 2. Sedert het verschijnen van het laatste jaarboekje van het Nederl. Jongelings Verbond zijn in totaal 22 verenigingen met 260 leden tot het Verbond toegetreden, terwijl 26 jongelingsclubs met 375 leden zich eveneens aansloten. Van deze nieuwe afdelingen zijn er twee in Zeeland. Nieuwe stortplaats aan de Oude Veerseweg. II. De bestaande stortplaats aan de Nieuwlandseweg heeft zeer vele bezwaren en deze ligging aan het begin der stad is niet meer houdbaar. Bovendien zal deze stortplaats binnenkort geheel zyn opgehoogd. Enige lage gronden aan de Oude Veerseweg zijn als stortplaats zeer geschikt. Zij kun nen worden aangekocht en in orde gebracht door het uitgraven en in depot brengen van de ko- rengrond voor het afdekken van het huisvuil. Voor het oprijden der auto's dienen ijzeren rijpla ten te worden aangeschaft. De Oude Veerseweg moet grondig worden verbeterd. Voor de werk zaamheden op de stortplaats zijn 3 man nodig. Personeelsbezetting. Wanneer de dienst met auto- tractie zal worden uitgerust zul len 8 chauffeurs en 12 man no dig zijn; 3 man in vaste dienst en 10 man op arbeidscontract zullen moeten worden afgevoerd, terwijl 6 chauffeurs moeten wor den aangesteld. De mogelijkheid bestaat om het onderhoud van alle gemeen telijke auto's bij één dienst on der te brengen. Naar de mening van B. en W. zal daarvoor de vaste kern van de brandweer het meest aangewezen zijn. Uit de kostenvergelijking in het rapport blijkt, dat de jaarlijkse vergelijkbare kosten bij invoe ring van autotractie ongeveer f 6000 lage» zullen zijn dan bij handhaving van de bestaande toestand. Het oude terrein. De kosten van egalisatie van de bestaande stortplaats aan de Nieuwlandseweg worden gesteld op f 10000. B. en W. menen ech ter beter tot aankoop te kunnen overgaan voor een bedrag van f 6045, in welk geval het afdek ken etc. waarschijnlijk aan de pachter van de gronden (het wordt hier dan bouwland) kan worden overgelaten. Dan zou ook het aanwezige woonwagenterrein kunen worden gehandhaafd, al willen B. en W. hiermede niet vastleggen, dat dit inderdaad wenselijk is. Het nieuwe terrein. Voor het in orde brengen der nieuwe stortplaats is een bedrag van f 60000 geraamd. Met dit be drag dienen de kosten voor de reinigingsdienst te worden ver hoogd, zodat de totaalkosten ge steld dienen te worden op f119000. Een bedrag van f 70000 zal nodig zijn voor het verbeteren en gedeeltelijk verleggen van de Oude Veerseweg, teneinde de stortplaats goed bereikbaar te maken. In verband met het heffen en invorderen van reinigingsrechten stellen B. en W. een verordening voor. De voornaamste bepaling hiervan is wel, dat voor de gere gelde lediging tweemaal per week van een emmer f 4 per jaar zal zijn verschuldigd. B. en W. stellen de Raad voor de volgende credieten te verlenen f 150000 voor de motorisering van de reinigingsdienst; f 120000 voor aankoop van het ldein-in- dustrieterrein en stichting van dienstgebouwen; f60000 voor egaliseren van de bestaande stortplaats en f 70000 voor verbe tering enz. van de Oude Veerse weg. Tunnel onder het Kanaal? Voordat de huidige Engelse re gering in 1950 moet aftreden zal aan het Britse parlement ver zocht worden het voorstel voor de aanleg van een tunnel tussen Engeland en Frankrijk op de agenda te plaatsen. Na terugkomst van de bespre kingen met de Kanaaltunnel commissie van het Franse parle ment heeft Shawcross, voorzitter van de Engelse tunnelcomissie, verklaard, dat zijn commissie spoed achter de zaak wil zetten. De gemeenschappelijke Engels- Franse commissie zal de volgende maand te Londen bijeenkomen om het ontwerp van het object te bestuderen. Volgens Shawcross handhaaft de Engelse generale staf haar bezwaren tegen dit plan. Een nieuwe aardappel- rooimachine. De Engelse uitvinder Packman heeft een aardappelrooimachine geconstrueerd, die in één dag het werk doet van 20 geoefende aardappelrooiers. De machine wordt slechts door 3 man be diend, bespaart de landbouwer minstens 50 gulden per acre en rooit 60 ton aardappelen in 8 uur. Het Britse ministerie van landbouw heeft de machine goed gekeurd. Er wordt thans een be gin gemaakt met de productie er van op grote schaal. Zaterdagmiddag-voetbal. Derde bekerronde. le Klasse Yerseke III. De bekerwedstrijden brengen de nodige vertraging in de af werking der gewone competitie, welke daarvan overigens weinig schade ondervindt, omdat de zeer milde winter weinig stagnatie heeft veroorzaakt en het pro gramma zo goed als afgewerkt is. Arnemuiden zal er wel voor zorgen, dat haar reputatie niet verder afbrokkelt en met de hekkesluiters afdoende afrekenen. 2e Klasse A: Kortgene I De Bevelanders I; Kapelle I— Arnemuiden II; Kattendijke I— Kats I. Het wordt voor Kortgene een gemakkelijk spelletje, dat voor deze ploeg wel geen onoplosbare puzzles zal meebrengen. Kapelle, dat een zo slecht figuur sloeg te gen Nieuwland mag Arnemuiden II nu ook niet onderschatten maar vindt in deze ontmoeting een mooie gelegenheid om de be gane misstap weer goed te ma ken. Kats vindt in Kattendijke geen al te willige prooi, maar kan toch zonder al te grote in spanning winnen. 2e Klasse B; Krabbendijke IIKortgene II; Kloetir.ge II Colijnspl. Boys II; Wolfaartsdijk IIWemeldinge II; Kats II--'s-H. Hendrikskinderen I; Hansw. Boys III—Rilland Bath II. Krabbendijke II kan op haar Arnemuiden Islofjes winnen van de Kortgene reserves en ook Colijnspl. Boys H zal er tegen Kloetinga II wel niet-al te veel moeite mee heb ben. Minder gemakkelijk heeft het reserve ploegje van Wol faartsdijk het, nu tegen Wemel dinge II gebokst moet worden en hier is de overwinning dan ook wel voor de bezoekers. Op passen schijnt het te zijn tegen Kats II, hetgeen Krabbendijke II ondervond. Een gewaarschuwd man geldt ook hier voor twee en dus is er voor 's-H. Hendrikskin deren nog niet al te veel te vre zen. Dat Hans. Boys III enig voordeel zal kunnen behalen te gen Rilland Bath II is niet te verwachten. Nieuwe regeling voor het ziekenvervoer in Zeeland. Er is thans een nieuwe rege ling voor het ziekenvervoer van ingevolge het Ziekenfondsenbe- sluit verplicht en vrijwillig ver zekerden. In het vervolg zal steeds van tevoren moeten wor den aangevraagd het vervoer per auto naar ziekenhuis, consulta- I tiebureau e.d. en niet meer, na dat dit heeft plaats gevonden. Blijft men in gebreke, dan ver liest men het recht op uitkering. Aanvragen kunnen worden inge diend bij de administrateurs der ziekenhuizen en ziekenfondsen in Zeeland. rug De dokter neemt hem scherp op. „Zo, hoe gaat het?" Aay tracht wat onsamenhan gende klanken uit te stoten. „Waar heb je zoal pijn?" Aay sluit de ogen. Spreken gaat toch niet. De zuster bevochtigt zijn lip pen wat. Drinken mag hij dtis nog steeds niet hebben! Moe slaat hij de ogen op. Ze branden achter z'n oogleden. „Je mag niets gebruiken, Van Andel. Geen slok water zelfs. Dat kan gevaarlijk voor je wor den. We zullen zien, of we je vandaag of morgen helpen kun nen. Vooral rustig blijven, hoor!" De dokter stapt weg. De zuster schikt het kussen goed, legt de deken recht, gaat dan ook. Aay kijkt rond in de enge ruimte. Boven het scherm ziet hij het licht van de volle dag. Opeens treft zijn oor een ron kend geluid. Hij schrikt. Vliegtuigen! Ver weg hoo-t hij de huilende janktoon van een sirene. Oorlog!! Hij luistert scherp, of hij niet het blaffende geluid hoort van het luchtafweergeschut. Niets! Waar is hij dan toch? (Wordt vervolgd.) Laboratorium voor kosmische stralen. Op een plateau van de Monte Rose aan de Italiaans- Zwitserse grens is onder auspiciën van het centrum voor onderzoek op het gebied van de kern-phy- sica een laboratorium ingericht voor onderzoek van kosmische stralen, het eerste in zijn soort in Europa. Bij het laboratorium zijn per manente verblijven ingericht voor vier deskundigen. Het gebouw is te bereiken per kabelbaan. Men heeft er de beschikking over een radio-zendinstallatle. Paardenmiddel. Twee politie agenten te Detroit zijn er achter gekomen wat de beste behandeling is voor een bevroren eend. Zij troffen er namelijk een aan in de Detroit en hakten hem los uit het ijs. Het beest gaf geen teken van leven meer. Een van de agenten wrong echter de snavel van het beest open en goot er een scheut Whisky in. De eend begon ter stond» te kwaken, klapte met zijn vleugels en vloog er vandoor. Koude-slachtoffers in V.S. Grote gebieden van Noord-Amerika be vinden zich in de greep van de bitterste koudegolf van deze win ter, aldus A.P. In de laatste be richten wordt gesproken van tem peraturen tot 32 graden onder nul in streken zo Zuidelijk gelegen als Tennessee. In korte tijd had de kou reeds een 20-tal doden op haar rekening staan. In grote gedeelte van Noord- Oost-Amerika is nieuwe sneeuw gevallen. In New York City, waar nog steeds grote sneeuwhopen lagen van tweede Kerstdag, viel op nieuw ongeveer 7.5 c.m. sneeuw. Fantasieën. Prof. Schermerhorn, die als minister „op de brug" soms rare capriolen maakte, en ook nadien zijn fantasie soms al te veel liet werken, heeft zich weer eens ver- gallopeerd. In een vergadering van de P. v. d. A., die in hem nog steeds de „komende man" ziet, heeft hij onder veel applaus zijn partijge noten-ministers een aantal plui men op de hoed gestoken. Lieftinck, Drees, Vos enz., dat waren de mannen van de voor uitgang. Maar de rest Soms deden ze „als of" en verder moes ten ze door de mannen van de P. v. d. A. worden meege sleurd. In de Kamer werden hierover nadere inlichtingen gevraagd. De heer Joekes, die de eer had zijn leider te verdedigen, vertelde dat de bedoeling was dat als twee arm in arm gaan, de een wel eens liever wat links van de weg wil houden en de andere liever meer rechts houdt. Dat heet dan in de tale Schermerhorns: „mee sleuren". 't Is maar een weet. Of liever, een kwestie van fantasie. mei geslepen décor Per '/a dozijn Lange Kerkstraat GOES (Ingez. Med.) Uitspraken Bijz. Gerechtshof. Bij beschikking van de Raads heer belast met de vereenvou digde gerechtelijke afdoening van strafzaken bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenha- ge, Kamer voor Zeeland te Mid delburg, zijn op 20 Februari 1948 veroordeeld: Philippus J. Blok, land arbeider te Zlerikzee, thans in het kamp te Sluis, wegens: „op zettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen" tot 2 jaar en 9 maanden gev. straf, met aftrek voorarrest sinds 13 April 1945; met bevel tot onmiddel lijke invrijheidstelling; Ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven. J o z i a s R. v. d. Poll, timmerman te Middelburg,; thans ln het kamp te Domburg, wegens: „opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen, meermalen gepleegd", tot 4 jaar gev. straf, met aftrek voorarrest sinds 7 Mei 1945; en ontz. uit de kiesrechten voor het leven. Johannes P. de Waele, metselaar te Axel, thans in het kamp te Vught, wegens: „het voortgezet misdrijf van opzettelijk ln tijd van oorlog de vijand hulp verlenen", tot 3jaar gev. straf, met aftrek voorarrest sinds 8 Mei 1945 en ontz. uit de kiesrechten voor het leven. y Willem J. Wolders, be drijfsleider te Middelburg, thans in het kamp te Sluis, wegens: „als Nederlander vrijwillig in publiek dienst treden bij een buitenlandse mogendheid en opzettelijk hulp verlenen aan de vijand", tot 4% jaar gev. straf, met aftrek voor arrest sinds 10 Mei 1945 en ontz. uit de kiesrechten voor 10 jaar. Abraham A. de Munck, vishandelaar te Breskens, thans in het kamp te Sluis, wegens: „als Nederlander vrijwillig in krijgs dienst treden bij een buitenlandse mogedheld, wetende dat deze met Nederland in oorlog was" tot 6 jaar gev. straf, met aftrek voor arrest sinds 30 Oct. 1947. Maandag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester van der Maas. Afwe zig de heer J. C. Noordhoek. De voorzitter sprak een nieuw jaarsrede uit waarin hij naast een opsomming van de belang rijkste momenten in het afgelo pen jaar en ten opzichte van het sluitend maken van de begroting voor het nieuwe jaar een optimis tisch geluid liet horen. De heer Kramer dankte als oudste raadslid de voorzitter voor de uitgesproken gelukwensen. Besloten werd aan de Stich ting Econ. Techn. Instituut een subsidie van 10 cent per inwo ner toe te kennen. Het voorstel van B. en W. tot aanleg en huur van een sportveld bij de hofstede van C. J. Schip pers te Kamperland werd na am pele bespreking aangenomen met de stemmen van de heren Bustraan en Kramer tegen. Besloten werd te verklaren dat de instandhouding der O. L. School te Wissenkerke wordt gevorderd. Na enige bespreking werd be sloten tot opheffing van de ge- meenschapelijke regeling Dienst Openbare Werken Bevelanden en instelling van een nieuwe ge- meenschapelijke regeling waarbij de gemeente 's-Heer Arendsker- ke als centrum optreedt. Nie en Ds Six-Dijkstra benoemd de heeren U. Schuil en Ds Post- ma. Bij de rondvraag vroeg de heer Zuijdweg of de bouw der woning wetwoningen niet vlugger kan geschieden waarop de voorzitter antwoordde dat dit naast perso neelsgebrek ook te wijten is aan materiaalgebrek. Verder vroeg de heer Zuijdweg of al een oplossing is gevonden voor het beschikbaar stellen van een terrein voor een pakhuis voor de heer Wilderom. De voorzitter antwoordde dat dit niet het geval is maar dat B. en W. terzake altent blijven. De heer M. J. Noordhoek klaag de over het geringe politietoezicht te Geersdijk. De heer Bustraan vroeg de put ten in het trottoir te Kamperland te lichten. De heer Leendertse vestigde nog eens de aandacht op de plan nen tot demping der sloten aan de Molenweg te Kamperland. De heer Kramer informeerde naar het plan van uitbreiding voor Kamperland waarop de voorzitter mededeelde dat mo menteel het definitieve ontwerp nog niet gereed is. De heer Smit vroeg of er te Wissenkerke nog een monument voor oorlogsslachtoffers wordt op gericht waarop de voorzitter me dedeelde dat dit op korte ter- Verder vroeg de heer Smit de straatverlichting 's morgens een uur langer te laten branden waartegen zij dan 's avonds een uur later ontstoken zou kun nen worden. De voorzitter zegdu onderzoek toe. Hierna sluiting. Geen paratyphus nvur door eendeneieren? De machinist Ligtemoed van de Finofabrieken te Harderwijk zou er, volgens „Het Vrije Volk", in geslagd zijn eendeneieren vrij te maken van paratyphusbacillen. De Regering zou belangstelling koesteren voor deze ontdekking. De heer Ligtemoed wil zijn vin ding zelf exploiteren. Het pro cédé zou het product slechts wei nig duurder maken. Rectificatie bonnenlijst. In de bonnenlijst, gisteren ge publiceerd, zijn twee fouten ge slopen. De eerste betreft de bon kaarten K.A., K.B. en K.C. 802. Niet op 135 Algemeen, maar op 135 Reserve kan men tot en met 31 Jan. a.s. 800 gram brood ko pen. Niet op bon 646 Algemeen van de kaarten K.D. en K.E. 802 kan men 100 gram bloem of zelf- rijzendbakmeel of kindermeel of Tot leden van de commissie I mijn zal geschieden hetzij van kidrbiscuits betrekken, maar op tot wering van schoolverzuim gemeentewege betzy van partij werden in de vacature H. N. de culiere zijde. bon 645 Algemeen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2