Republiek erkent de Oost-lndonesië. staat zoekt naar samenwerking „Afwikkeling der geldzuivering terrein vol voetangels en klemmen." Commissie van goede diensten legt nog meer verklaringen af. DEMOCRATIE. Algemene politieke amnestie. Alliantie met Benelux voorgesteld Readies in het buiten* land. Trygve Lie in ons land gearriveerd. Voorstel naasting Nederlandsche Bank. t Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorsty #tr. 70, Tel. 2438, Giro 27428a Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 853 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 28 JAN. 1948 f Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEGENDEVVEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.33 u., onder 17.11 u. Maan op 14.29 u., onder 7.31 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 24 Januari: 12.12 u. 1.81 m., u. m. A an het einde van de jongste regeringsverklaring werd nog even stilgestaan bij de vraag hoe de staatsinrichting van Indië een democratische gestalte moet krij gen. In verband daarmede werd o.m. opgemerkt: „De democratie heeft geen voor alle volken en alle tijden binden de vorm. De vormgeving der de mocratische gedachte hangt over al ten nauwste samen met de eigen aard van het land, njet zijn eigen ontwikeling, zijn eigen denkbeelden, zijn eigen gegroeide instellingen. Bij het zoeken naar de concrete vorm van de demo cratie moet enerzijds aansluiting worden gezocht bij hetgeen reeds eeuwenlang bestaat, moet ander zijds echter de ontwikkeling der nationale en sociale bewustwor ding op de voet gevolgd worden, moeten de hinderpalen op de weg naar de vooruitgang worden weg genomen en de voorwaarden wor den geschapen die het begaan van deze weg mogelijk maken". Wat hier door dr Beel ge zegd werd verdient volle over weging. Democratie is althans wat de toepassing betreft geen vast staand begrip. Wij bedoelen hiermee niet wat in Rusland, in de Balkanlanden gebeurt, waar de gruwelijkste tyrannie met 'n beroep op de de mocratie verdedigd wordt, of de politiek van de P. v. d. A., die het drijven naar staatssocialisme tracht voor te stellen als een vrucht en een eis tevens van de democratie. Niets is minder waar. Dit alles heeft met democratie niets te maken. Als wij van democratie spre ken dan doelen we daarmee op de invloed van het volk, naast het gezag van de Overheid. Dat is gezonde democratie. Maar die volksinvloed kan niet overal op dezelfde wijze tot zijn recht komen. Democratie zal in Nederland een andere betekenis hebben en moeten hebben, dan in een land waar de politieke ontwikkeling van het volk nog in de kinderschoenen staat. Ook daarom is wat thans in Indië met medewerking van de Nederlandse regering die ook hiervoor verantwoordelijk is gebeurt, een hoogst gevaarlijk experiment. De vrees is niet zonder grond dat wat als toepassing van de democratische gedachte bedoeld is op deze wijze op despotisme uitloopt. Paul van Zeeland kan geen commentaar geven. Gisteren is om achttien uur Javatijd door de Republikeinse regering en door de regering van Oost-lndonesië de erkenning door de Republiek van Oost-lndonesië als deelstaat in de Verenigde Staten van Indonesië bekend gemaakt. In deze verklaring wordt van de zijde der Repu bliek gezegd, dat thans de nationale beweging reeds zover is gevorderd, dat Oost-lndonesië een eigen staat met staatsmiddelen heeft kunnen vormen om zijn streven naar souvereine en democratische Ver. Staten van Indonesië voort te zetten. Zoals in de republiek moeten ook in Oost-lndonesië het volk en de regering actief werken aan de vervolmaking van dit streven. In de huidige toestand kunnen de republikeinse regering en haar volk samenwerken met de natio nale regering en het volk van Oost-lndonesië tot een spoedige verwezenlijking van de idealen van het Indonesische volk. Aan de 12 punten, die de basis vormen voor de politieke bespre kingen, had de Commissie van goede diensten nog 6 punten toe gevoegd, de z.g. additionele prin cipes voor de onderhandelingen over een politieke regeling, waar over het bekende meningsverschil is ontstaan. Aan dit document heeft de Commissie nog eens een vijftal punten toegevoegd, die betrek king hebben op het verband tus sen de bestandsovereenkomst en de twaalf punten. In deze vijf commissie er van op de hoogte is gesteld, dat de partijen, hoe wel zij haar juridische interpre tatie van de inhoud der resoluties van de Veiligheidsraad geheel voorbehouden, op het ogenblik dat de bestandsovereenkomst is getekend, zich binden aan de twaalf politieke beginselen. Het uiteindelijk aanvaarden van deze politieke beginselen kan op geen enkele wijze verandering brengen in de status van par tijen, in het bijzonder ten aan zien van de Veiligheidsraad. De Commissie voor de goede diensten stelt de partijen voor, dat de Commissie partijen en vol ken van Indonesië steun verleent door het gebruiken van alle be schikbare middelen, zoals radio, dagbladen, redevoeringen e.d. om deze volken, hetzij in de door de Republiek en door de Nederlan ders gecontroleerde gebieden, hetzij in de gedemilitairiseerde zones, op de hoogte te stellen en I sprekingen van het economisch- te houden van alle zaken, diefinanciëel verkeer tussen Indië betrekking hebben op een gun- en Engeland en Amerika achter- tie voor militairen, ex-militairen, ambtenaren en ex-ambtenaren van beide partijen. Voorts vestigt de Commissie de aandacht van de Nederlandse autoriteiten op de wenselijkheid het republikeinse vertegenwoor digers toe te staan de militaire assistenten van de commissie te vergezellen, binnen en buiten ge demilitairiseerde zones, teneinde sneller en gemakkelijker de be wegingen van troepen en uitrus tingsstukken uit te kunnen doen voeren. Kirby rechtstreeks naar Lake Success. Het Australische lid der Com missie van goede diensten Kirby, die Zondag jl. naar Australië vertrok, zal niet meer naar Ba tavia terugkeren voor zijn reis naar Lake Success. De Renville, die met Graham en enkele andere delegatieleden aan boord, thans in de Javazee vaart, zal vandaag naar Batavia terugkeren. Soetomo trekt zich terug. „Antara" meldde dat de be kende republikeinse revolution- naire leider Soetomo, later gene- raal-majoor van de T.N.I., de volgende week ontslag zal nemen uit het republikeinse leger en zich zal terugtrekken uit het lei derschap in de Indonesische strijd. De redenen hiervan zijn niet be kend. Grondwet voor Oost-lndonesië. De Commissie, die belast zal worden met het ontwerpen van een grondwet voor Oost-lndone sië is thans samengesteld. Voor zitter is Mr Soemokil, minister van Justitie. De heer v. Hoogstraten naar Batavia. De heer J. E. v. Hoogstraten, directeur van het dep. van eco nomische zaken in Indonesië, die sedert 7 October 1947 voor be- stige regeling van het geschil. Er behoort te worden voorzien punten wordt o.m. gezegd, dat de in een algemene politieke amnes- Gisteravond heeft Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Britse regering, samen met de Franse, de Beneluxlanden zal uitnodigen een verdrag van Alliantie en vriendschap aan te gaan. Bevin achtte de tyd voor consolidatie van West-Europa aangebroken, waarbij ook het nieuwe Italië een rol zou moeten spelen. Hij wees er in zijn redevoering op, dat het voorstel niet tegen de Sowjet-TJnie is gericht, en achtte zeker een recht aanwezig om „verwante zielen in het Westen" te organiseren zoals de S. TJ. dit in het Oosten gedaan heeft. In zijn rede zeide Bevin het vol gende: De tijd is gekomen om wegen en middelen te vinden, om onze betrekkingen met België, Luxem burg en Nederland te ontwikkelen Met deze landen zullen wij de be sprekingen aanvangen in nauwe overeenstemming met onze Fran se bondgenoot. Ik hoop, dat met de Benelux-landen verdragen ge tekend zullen worden. Tezamen met ons verdrag met Frankrijk kan dit leiden tot een belangryke kern in West-Europa. We zullen andere Europese lan den van historische betekenis in dit grote plan moeten opnemen, onder meer het nieuwe Italië". Bevin wees op de politiek van de Sowjet-Unle, om met alle mid delen communistische controle in Oost-Europa te bewerkstelligen. In verband hiermede wees hij op de houding van Griekenlands naburen, die de spot dreven met de V. N. en maande tot de groot ste voorzichtigheid aan. Provocaties van deze soort lei den soms tot ernstige verwikke lingen, waarvan wij en ik hopen, dat zij vermeden zullen worden, aldus Bevin. Als men voortgaat met een po litiek, waarin getracht wordt Eu ropa direct of indirect te doen be-„ heersen door een macht, waarbij van elk middel gebruik wordt ge maakt, zijn wij genoodzaakt de conclusie te trekken, dat dit zal Naar uit betrouwbare bron te leiden tot een nieuwe wereldoor- Londen verluidt, zou het nieuwe log. Ik hoop, dat dit denkbeeld verdragsstelsel voor West-Europa door niemand van ons zal worden i eerder besproken kunnen worden aangemoedigd. op een conferentie van de betrok- Bevin zeide verder, dat de Brit- ken landen dan langs dlplomatie- se regering kleine mogendheden kanalen. niet als politiek instrument zou Er zijn reeds tekenen in het La- gebruiken om moeilijkheden tus- gerhuis, dat de critiek Bevins sen de grote mogendheden te ver- 1 voorstellen te schuchter acht om oorzaken. De Britse regering kan j de bedreiging van economische en geen samenwerking tussen vier politieke chaos in West-Europa af mogendheden aanvaarden, als een te wenden. Bevin zou vandaag de gelegen heid hebben tijdens de zitting zijn voorgestelde plannen een vastere vorm te geven. De gevolgen van het schema voor de Benelux vooropgesteld, dat het Britsch-Franse aanbod Over de verbrokkeling van Duitsland zeide Bevin, dat deze onvermijdelijk het ontstaan van een soort inlijvingsbeweging tot gevolg zou hebben, die een oorlog zuchtige geest met zich zou bren gen. Over West-Europa verklaarde Bevin, dat de vertegenwoordigers van West-Europa op vlugge en effectieve wijze samenwerken, wat hij een goed teken voor de toekomst achtte. Alles zal moe ten gedaan worden om samenwer king te bevorderen. Over de organisatie zeide Be vin, dat deze economisch moet ge steund worden en hij wees er daarom op, dat er de nauwst mó gelijke samenwerking tussen het gemenebest en de overzeese ge biedsdelen moest bestaan, zowel voor de Britse als de Franse, de Nederlandse, de Belgische en de Portugese landen. Deze gebiedsdelen bezitten grondstoffen, voedsel en hulp bronnen, die tot groot wederzijds voordeel aangewend kunnen wor den in het belang van de bevol king van het gebied zelf van Eu ropa en de hele wereld. Bevin zag geen aanleiding voor wrijving met de V. S. en de S. U., daar deze ontzaggelijke hulpbron nen bezitten. WASHINGTON. Het „Plan-Bevin" voor de di plomatieke consolidatie van West- Europa, als tegenwicht voor de groeiende invloed van de Sowjet- Unie, werd te Washington begroet als een krachtige aanvulling en een logisch gevolg van het Plan- Marshall. Senator Arthur Vandenberg noemde wat Bevin zei over een samengaan met de landen van de Benelux een der hoopgevendste geluiden uit Europa. PARIJS. Te Parijs ziet men de rede van Bevin als een waarschuwing aan de Sowjet-Unie. Men wilde geen commentaar geven. De Franse minister van buiten landse zaken, Bldault, legde geen verklaring af, waarschijnlijk om dat hrj deze wenst te bewaren voor de parlementsvergadering van volgende week. BRUSSEL. In Belgische politieke kringen is men van mening, dat hetgeen Bevin zeide over de crltieke toe stand van de internationale be trekkingen en diens aanbod om het verdrag van Duinkerken uit te breiden waarschijnlijk een vol ledige ommekeer zullen teweeg brengen in de neutraliteitspolitiek waartoe door de landen van de Benelux was besloten en welke tot de mislukking van de jongste Londense conferentie van de vier ministers gericht was tegen de vorming van een Westelijk blok. eenvolgens in ons land, in Enge land en Amerika heeft vertoefd, is gistermorgen per K.L.M. van Schiphol naar Batavia vertrok ken. Eveneens vertrok dr. ir. M. H. Damme, commissaris der K.L.M., die gedurende vier weken in In dië besprekingen zal voeren over de interne vliegdiensten, het aan leggen van vliegvelden e.d. op Java. Voorzitter Republikeinse delegatie naar Lake Success. Het republikeinse blad Merde- ka meldt, dat de voorzitter der republikeinse delegatie Mr San- tro Amidjojo op 25 Januari naar Lake Success zal vertrekken i. v. m. de besprekingen van het In donesische probleem in de Vei ligheidsraad. Te Wiesbaden (Hessen), in de Amerikaanse zone van Duitsland, hebben 1500 industrie-arbeiders besloten om zich bij de 7000 fa brieksarbeiders te voegen, de Maandag uit protest tegen de lage voedselrantsoenen in staking zijn gegaan. Protest van Oud-gouverneurs uit Nederlands-Indië. Tien oud-gouverneurs uit Ne derlands-Indië hebben in een brief aan de voorzitter der Tweede Ka mer verklaard, dat zij zich vol strekt verenigen met de inhoud van het aan de voorzitter toege zonden protest-telegram d.d. 16 dezer van naar hun aan de Ka mers der Staten-Generaal aange boden schrijven d.d. 13 December 1946. Zij waarschuwen met de mees te klem tegen het verder besten digen der z.g. noodwetgeving i.z. Indië, die sedert de terugkeer der normale regering reeds twee jaren, geheel overbodig is gewor den. Niettemin gaat de luit. G. G. nog steeds voort op dictatoriale wijze maatregelen te treffen, die niet nader bekrachtigd zijn door de wet en de grondwet. Een afschrift van de brief is gezonden aan H. M. de Koningin, aan de Ministerraad en aan de Eerste Kamer der Staten-Gene raal. Gisteravond zeven uur arriveerde de secr.-generaal der V. N. Trygve Lie met zijn dochter Gurie en enkele autoriteiten te 's-Gravenhage. Vervolgens reed men naar Wassenaar, waar in Kasteel Oud- Wassenaar de heer Lie ontvangen werd door de plaatsvervandende chef van de onderafdeling der V. N., mej. Dr A. F. Lunsingh die hem een album met foto's van ons land aanbood, voorlichtingsdienst. Het gezelschap had een goede reis gehad en gaf zich even over aan een aanval van verschillende fotografen, waarbij de heer Lie er zelfs in toestemde zijn overjas uit te trekken. Iets mededelen over hun bezoek wilde hij echter nog niet; dit zal wellicht morgen het geval zijn, als men een indruk van ons land heeft opgedaan. Vanochtend zou een contact plaats vinden tussen de commis sie der V. N. en de vertegenwoor digers van de Nederlandse depar tementen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij het zoeken naar vergader ruimte zal de heer Tryve Lie de steden niet zelf bezoeken, dit is voor zijn deskundige medewer kers. Door de Tweede Kamer met 52 tegen 23 st. goedgekeurd. Gisteren heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de wets ontwerpen in verband met de naasting van de „Nederlandsche Bank" voortgezet. Bij de replieken heeft de heer de Wilde (A.R.) o.m. nog ver klaard, dat hij het gevaarlijk acht, dat de „Nederlandsche Bank" schatkistbiljetten zal kunnen op nemen zonder dat ze in handen van derden zijn geweest. De heer Bier erna (Vrijh.) meent, dat de procedure van scha deloosstelling met medewerking van de rechterlijke macht niet zo uitgebreid zal zijn als de minis ter vreest. Hij handhaaft zijn be zwaren terzake. Spr. zou het niet verstandig achten als thans werd overgegaan tot wettelijke regeling van het toezicht op de andere banken. Voorts betoogt hij, dat hij geen zakelijke argumenten heeft ge hoord, die pleiten voor nationali satie van de Nederlandsche Bank. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) betoogt, dat de aandeel houders der „Nederlandsche Bank" geen recht hebben op een vergoeding van meer dan het no minale bedrag van hun aandelen. Spr. verklaart verder, dat er geen voldoende waarborg is tegen de macht van een minister van Fi nanciën, welke funest zou kunnen zijn. Bij wijziging in de geldomloop wenst spr. inschakeling van de Volksvertegenwoordiging. In de Bankraad moet z.i. het arbeids- element de plaats krijgen, welke het toekomt. De heer Van der Feltz (C.H.) verklaart o.m. socialisatie van het geldwezen niet gelukkig voor het Nederlandse volk te ach ten. Hij handhaaft overigens zijn bezwaren tegen de wetsontwer pen, waaraan zijn fractie haar stem niet zal kunnen geven. De heer Hofstra (Arb.) be strijdt o.a. de opvatting van de heer de Wilde. De heer Sassen (K.V.P.) in gaande op desbetreffende opmer kingen van de heer de Wilde geeft te kennen, dat hij van de Bank niet een „Staatcreatuur" wil ma ken zoals de heer de Wilde het uitdrukte en dat deze wetsontwer pen niet noodwendig de eerste stap behoeven te zijn op de weg naar socialisatie van het gehele bankwezen. Inschakeling van de Stichting van de Arbeid bij de benoeming van de Bankraad acht hij niet juist, omdat daardoor niet de ze kerheid wordt verkregen, dat het werknemerselement vertegen woordigd wordt. Bij de beantwoording der ge maakte opmerkingen wijst de mi nister van Financiën, de heer Li e f t i n c k, de heer Bierema er op, dat wanneer zoals deze wil de rechterlijke macht wordt inge schakeld ter bepaling van de schadevergoeding, men er met één procedure niet af is. Hij wijst er verder op, dat het streven naar socialisatie en de voorgestelde In het Nederlandse voorlopige plan is gedacht aan een inschake ling van verschillende steden. Eerst wordt er een algemene vergadering gehouden, welke naar schatting ongeveer 10 dagen ln beslag neemt. Voor deze algeme ne vergadering van de V. N. zou den het Concertgebouw en de Ri- viere-hal te Amsterdam in aan merking kunnen komen. Deze al gemene vergadering splitst zich dan in een zestal commissies, wel ke b.v. in 's-Gravenhage zouden kunnen bijeenkomen. De hotel- accomodatie zou verdeeld kunnen worden over Amsterdam, 's-Gra venhage, Rotterdam en Noordwijk In een onderhoud met de heer Stoneman, „public relations offi cer" van de V. N. vernamen wij, dat de commissie Genève, Bern^ Parijs en Brussel bezocht heeft. Trygve Lie heeft overal met de betrokken regeringen de mogelijk heden besproken. Het zal niet gemakkelijk vallen een keuze te doen, want de reis leerde hem, dat er zowel in Zwit serland en Frankrijk als in België beslist mogelijkheden zyn. Vergelijkingen met de V. S. zijn eigenlijk niet te treffen, omdat men, met uitzondering van Genè ve, in Parijs en Brussel nog niet gereed is. In deze steden, zowel als in ons land, kan men alleen zien in hoeverre er mogelijkheden zijn, om na de noodzakelijke voor bereidingen en werkzaamheden tot een geschikt centrum voor een vergadering der V. N. te komen. In elk geval kan reeds gezegd worden, dat de drie bezochte lan den ernstige gegadigden zijn, om de V. N. te ontvangen. De heer Lie keert 12 Februari naar de V. S. terug, waar hij dan een technisch rapport zal uitbren gen over zijn bezoek. Men verwacht dat de beslissing vóór 15 Februari genomen wordt. De vergadering der V. N. zou n.l. op 16 September van dit jaar een aanvang moeten nemen. AhtwCHMcl vxui cU J&Hfy&KS'! Op ons telegram dat wij Dinsdag aan het Zeeuws O. V. W. Bataljon aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt' zon den, ontvingen wij gisteravond het volgende antwoord: „Hartelijk dank voor telegram. Prachtig schip. Alles wel aan boord!" Commandant Bataljon Zeeland. De heer Laport tot Goesse A. R. Kiesvereniging: VANDAAG NADERE TOELICHTING. van die vier blijft voortgaan zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leggen. „Ik heb, zo ging Bevin voort, altijd de ruimste voorstelling aan gaande Europa gehad met inbe- hoop gaf voor het herstel van de politieke stabiliteit in Europa en derhalve een basis schiep voor 'n duurzame vrede. Labour en de uiterst linkse fractie leverden heftige erltiek en waren van oordeel, dat de politiek van Bevin een terugkeer tot de machtspolitiek inhield en de grondslag voor een nieuwe oorlog zou leggen. Nadat de Minister van Staat en Bevin's plaatsvervanger op „Bui tenlandse Zaken", Hector Mc Neil de sprekers beantwoord had, be sloot men het debat vandaag voort te zetten. VRIJGEVEN VAN GEBLOKKEERDE GELDEN EEN IJDELE HOOP. De hoop, die velen koesterden, dat nu eindelijk de geblokkeerde gelden zouden worden vrijgegeven, blijkt een ijdele hoop te z(jn. Nog minstens vijf lange jaren zullen wij met het laatste bedrijf van de afwikkeling der geldzuivering opgescheept zitten. Een afwikkeling vol voetangels en klemmen. Ondanks de geldsaneriug moet de vraag gesteld worden of ons geld werkelijk gesaneerd is. De bankbiljettencirculatie is gestegen tot boven de drie milliard gulden en de uitgaven over de laatste twee en een half jaar waren 7000 millioen gulden hoger dan de ontvangsten. De gulden wordt gewantrouwd, evenals het beleid der regering. grip natuurlijk van de Sowjet- 1 door de drie landen wordt aan- Unle. Niets van hetgeen onze re gering gaat ondernemen zal ge richt zjjn tegen de Sowjet-Unle of enig ander land, maar wjj heb ben het recht de verwante zielen in het Westen te organiseren zo als de Sowjet-Unie de verwante zielen in het Oosten georganiseerd heeft". vaard, zijn moeilijk te voorspellen als niet eerst meer bijzonderheden bekend zijn van de omvang van het aanbod en de Amerikaanse en Sowjet-Russische reacties erop. In het debat, dat op Bevins ver klaring volgde, zeide, namens de conservatieven. Eden, dat de door Bevin geschetste politiek alle uitbetaald. Volgens een mededeling van de Belgische minister van openbare werken zijn momenteel in België ongeveer 1400 politieke delinquen ten werkzaam In de steenkoolmij nen, 2000 bij particuliere onder nemingen en 5850 bij administra tieve instellingen. Per maand wordt ongeveer 5.776.000 frs aan deze gedetineerden als vergoeding Over dit onderwerp sprak gis teravond voor de A. R. Kiesvere niging te Goes de heer Laport. Spreker releveerde in de eerste plaats de motieven die In 1945 voor de geldsanerlng golden en welke zijn het opsporen van zwar te winsten, het terugbrengen van de hoeveelheid geld tot normale verhoudingen en het herstel van het evenwicht tussen goederen en geld. In zijn bekende radiorede van 12 September 1945 sprak minis ter Lieftinck de volgende woor den: „De Staat mag zich de benodig de gelden boven hetgeen de belas tingen aan inkomen opleveren, niet gaan verschaffen door het laten draalen van de bankblljet- tenpers. Deze methode is on-Ne- derlands". Meer dan 3 milliard gulden heeft Intussen de regering aan bankbiljetten in omloop gebracht en de begrotingen brachten ieder jaar een tekort van 2 milliard gulden. Wanneer men op deze wjj ze doorgaat met een dergeljjk beleid, moet dit op een liasco uitlopen. De gulden wordt reeds gewan trouwd, niet alleen in eigen land, maar ook in het buitenland. Wanneer het geblokkeerd geld ln vrij geld terug zou worden ge geven, zou dit betekenen, dat de bankbiljettenpers opnieuw moet gaan draalen en daarom moet het grootste gedeelte daarvan naar de belastingen, of belegd worden in Investeringscertificaten of andere Nederlandse Staatsfondsen. Slechts een klein deel van het geblokkeerd geld wordt ln vrij geld terugbetaald. Spreker gaf een uiteenzetting van de wijze waarop het geblok keerd geld naar optierekening en van optierekening naar de beleg- gingsrekening kan worden over geboekt en hoeveel voetangels en klemmen op deze weg worden ge plaatst. Van deze afwikkeling is een legpuzzle gemaakt, die zelfs de geleerde mannen niet meer vermogen te reconstrueren. Vervolgens liet spreker zien wat er met de gelden op optierekening en beleggingsrekening kan gebeu ren. Ook hier is van enige soepel heid geen spoor te ontdekken. Het bezorgt de houders van ge blokkeerd geld en de bankinstel lingen veel werk en narigheid. Spreker was er van overtuigd, dat deze afwikkeling aanleiding zal geven tot veel verwikkelingen. Evenzo is dit met het over draagbaar maken van de Groot boekinschrijvingen 1946. Spreker was van mening, dat het niet ge makkelijk zal gaan om deze te verkopen, omdat ook hiervoor al lerlei belemmerende bepalingen zijn gemaakt. Hij laakte het perfectionisme waarmede alles keurig netjes in vakjes en hokjes wordt geplaatst, maar dat slechts Improductieve ar beid afwerpt, waaraan wij, als hierin geen verandering komt, te gronde gaan. Hoewel de minister met de af wikkeling der geldsanering het sparen wil bevorderen, zal blijken, dat hiervan in de praktijk niets terecht komt. Er wordt een aanslag gepleegd op het kapitaal van de Nederland se bevolking, zowel het grootka pitaal als de spaarduitjes van de kleine man. De kleine luiden zijn nu reeds het kind van de reke ning. De vele moeilijkheden waarvoor men in deze tijd geplaatst wordt ten volle erkennend, was de heer Laport er ten volle van overtuigd dat, wanneer de regering het roer niet radicaal omgooit, haar poli tiek ons naar honger en chaos zal voeren en wij hierdoor ln de ar men van het Communisme zullen gedreven worden. Hij besloot zijn woorden met de wens, dat er straks een waarlijk nationaal kabinet gevormd zal worden, waarin mannen zullen zitting nemen, die, hoe moeilijk 't ook ls, bekwaam zullen zijn om te regeren. naasting niet met elkaar te Iden tificeren zijn. Met de heer Hofstra zegt hij het eens te zijn. De minister verdedigt de voor gestelde vertegenwoordiging in de Bankraad, en merkt verder op, dat de bedoeling is te komen tot een vernieuwing van de raad van commissarissen. Daarna komen de artikelen van 't eerste wetsontwerp aan de or de, n.l. dat tot verklaring van het algemeen nut van de naasting van de aandelen in het maat schappelijk kapitaal van „De Ne derlandsche Bank" N.V. door de staat en regeling dier naasting. Ze worden zonder stemming goed gekeurd. Over het ontwerp zelf wenst de heer de Wilde (A.R.) stem ming. Het wordt goedgekeurd met 52 tegen 23 stemmen. Leen- en pachtovereenkomst tussen V. S. en s. u. Radio Moskou deelt mede, dat binnen enkele dagen te Washing ton de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de V. S. over de regeling van kwesties, die ver band houden met de leen- en pachtovereenkomst van 1942, zul len worden hervat Rotterdams wapen „Sterker door strijd". Rotterdam heeft van H. M. de Koningin toestemming ontvangen om aan het wapen van Rotterdam de woorden „Sterker door st rijd" toe te voegen als herinnering aan de moed en de kracht waarmede Rotterdams bevolking alle beproe ving van de oorlog dapper heeft weten te dragen en het belangrijk aandeel dat zij genomen heeft in de bevrijding van ons land. Te Berlijn is bekend gemaakte- dat de Sowjets in de loop van de tweede helft van 1947 365.000 Duitse krijgsgevangenen gerepa trieerd hebben. A.P.P. meldt uit Boekarest, dat de garnizoenscommandant a'.daae is gearresteerd. Nieuw Zeeland zal Tsjecho-Sio- wakije een crediet van 1 millioen pond sterling verlenen voor de aankoop van wol. De „verloren" portefeuille. Bij de recherche te 's-Gravt.i- hage werd aangifte gedaan van vermissing van f 44,000. De be trokkene beweerde zijn portefeuil le tijdens een val met zijn fiets verloren te hebben. De politieman nen geloofden hem niet en vonden het „verloren" bedrag onder het zadeldekje van zijn rijwiel in een linnen zakje. DE BILT ZEGT: Bewolkt. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Aanvan kelijk zwakke en veranderlijke wind. Later wat toenemend en draaiend naar Oostelijke richtin gen. Enige daling van tempera tuur, die later op de dag in het Zuiden en midden des lands weer enige graden zal oplopen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1