Debat Regeringsverklaring uitgesteld. SLAPHEID. Eerste Kamer herstelt door Tweede Kamer gemaakte font. Breskens heeft weer Industrie. Nederlandse delegatie heeft ziGh alle reGhten voorbehouden. Bergen-op-Zooms Oester-expert naar Amerika PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nadere verklaring van Minister Jonkman. Naasting van de Nederlandse Bank. Uitbreiding verdrag van Duinkerken? Vertrouwelijke besprekingen in Ministerraad geheim. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 852 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 22 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZDÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HÜIZENGA, Middelburg U<s .1. K R VI .SB1, fa f^aoo He I> CS* Tic mr> O' Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY té Poortvliet! P en van de fouten door de Nederlandse regering ten op zichte van Indië gemaakt is deze en het is een zeer be langrijke fout dat zij geen karakter toont, dat haar „laatste woord" in werkelijkheid nooit een laatste woord is, maar dat zij met zich laat spelen en sol len en daardoor mede oorzaak is, dat er geen ontzag is voor het gezag. De republiek, die herhaalde lijk blijk gaf, dat zij voor een krachtig 'dn doelbewust optre den respect heeft, maakt daar van een handig gebruik Eerst heeft zij het zover we ten te krijgen, dat in het ac- coord van Linggadjatie het ge zag van de republiek over Java en Sumatra de facto werd er kend. Het gevolg was, dat de repu bliek kans zag het „geschil" bij de V.N. aanhangig te maken. De Nederlandse regering in- plaats van vast te houden, dat het hier een interne kwestie be treft, aanvaardde nadat eerst was betoogd, dat de regering van de republiek geen gezag heeft en ook geen aanspraak op erkenning van haar gezag kan make» het optreden van de commissie van goede diensten. Met het gevolg, dat Sjahrir triumphantelijk verklaarde, dat de Nederlandse regering door de bemiddeling in üeze vorm te aanvaarden, niet langer kan volhouden, dat het hier een in terne aangelegenheid betreft. In verband hiermede staat weer het besluit van het werk comité van het voorlopig parle ment van de republiek betref fende het vriendschapsverdrag met Egypte. De Nederlandse regering pro testeert omdat in het eerste der zes punten van de commissie van goede diensten ls gesteld, dat de souvereiniteit over ge heel Indië is en zal blijven aan het Koninkrijk der Nederlan den, totdat deze zal worden overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. Met deze uitspraak schijnt zij sterk te staan. Over het hoofd wordt echter gezien, dat dit de republiek ten slotte helemaal niet interesseert. Haar doel is - hoe dan ook in Indië de leiding te nemen. Met geweld bleek het niet te gaan. Daarom is nu een ar.dere weg gekozen. Langzaam maar zeker gaat zij op haar doel af. Schijnbaar doet zij soms onder de druk der omstandigheden een stap terug. Maar meer dan schijn is het niet. En als straks, dank zij de slapheid van de Nederlandse re gering, de band wordt doorge sneden, Nederland zich uit Indië terugtrekt en de Nederlandse vlag wordt neergehaald, dan is de opperheerschappij van de repu bliek over wat nu Indonesië ge noemd wordt, voorgoed verze kerd. Het is wel een droevige ge dachte, dat het regeringpjubi- leum van H. M. de Koningin sa menvalt met de ontbinding van het Koninkrijk. Vliegtuigpassagiers te Boston aan de dood ontsnapt. 20 Passagiers en een 5-kopplge bemanning zijn aan de dood ont snapt, doordat zij net op tijd de ingang van een vliegtuig konden verlaten, dat bij Boston een nood landing moest maken en in brand vloog. Het vliegtuig, een toestel van de „Eastern Airlines", was op weg van Miami naar Newark (N. Jersey) en kon door slecht weer niet te Newark landen. Bij de noodlanding stootte het toestel op een sneeuwbank en kantelde. Enkele personen, onder wie 2 Nederlanders, werden gewond. Hilversum verdween uit de aether. Om kwart voor zeven verdwe nen gisteravond de beide Hilver- sumse radiozenders uit de aether tengevolge van een lichtstoring op het Amsterdamse electriciteits- net, die 3 kwartier duurde. De oorzaak van deze storing was het doorslaan van een grote generator in een centrale te Am sterdam. De oorzaak Bij het inschakelen van een ka bel trad, tengevolge van een sto ring in deze kabel, in de centrale een overslag op, met het gevolg, dat een netgedeelte overbelast werd. en de gevolgen. De gevolgen waren niet prettig voor vele Amsterdammers. In het donker zitten is geen pretje en gevangen zitten in een Uft, die halverwege blijft hangen ls wel zeer onaangenaam. In de studio's te Hilversum heerste enige verwarring, toen be merkt werd, dat de uitzendingen de huiskamers niet meer naar be horen konden bereiken. Vele luis teraars konden echter nog juist de woorden van een omroeper verstaan, die mededeelde, dat de uitzendingen onderbroken moes ten worden. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadsla ging over de regeringsverklaring nopens de ontwik keling der gebeurtenissen in Indië in verband met door de C.V.G. aan de Indonesische delegatie ge dane toezeggingen (zie 3e pagina) niet voortgezet. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft bij het begin der vergadering het volgende mede gedeeld „Tot goed begrip van de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor goede diensten aan de reeds gesloten overeenkomst toegevoegde pun ten, moet ik de Kamer mededelen, dat de republi keinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „conceptions and clarifications", die door de Commissie voor goede diensten, tijdens de bijeenkomst te Kalioerang op 13 Januari j.l. aan de republikeinse delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Nederlandse dele gatie niet bekend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Com missie voor goede diensten gewezen en stelde uit drukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aan gelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Ne derlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voorbehouden met betrekking tot de opvatting der republikeinse delegatie en de toelichting, op de zes punten, door de Commissie voor goede diensten gegeven tijdens de vorenvermelde bijeenkomst." De heer Schouten (A.R.) vraagt of thans het debat wel kan worden voortgezet. De Ne derlandse regering is nog ophel dering wachtende. Hij vraagt, welk karakter de repliek krijgt, als het debat woj-dt voortgezet. Er is geen zekerheid, daarom vraagt hij, of de replieken nu moeten beginnen, of dat ze uit gesteld moeten worden. De regering zal de twijfel op de kortst mogelijke termijn willen opheffen. De heer Romme (K.V.P.) verklaart de- vraag van de heer Schouten goed te kunnen begrij pen. Spr. meent, dat bij voort zetting van het debat er onze kerheid bestaat over de inhoud van een bepaald stuk. Het lijkt hem wenselijk thans het debat niet voort te zetten. De vraag van de heer Schouten, of de beraadslaging moet worden opgeschort, is spr. geneigd beves tigend te beantwoorden. De heer Joekes fArb.) sluit zich bij de overweging van heide vorige sprekers aan. Z.i. verdient het aanbeveling thans niet in be- MINISTER LIEFTINCK VER DEDIGT HET ONTWERP. Gistermiddag heeft in de Twee de Kamer de behandeling van de wetsontwerpen in verband met de naasting van „De Nederlandsche Bank" voortgezet. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, betoogde, dat de Bankwet van 1937 gebreken van zodanigen aard vertoont, dat te rugkeer tot deze wet niet in aan merking komt. Spr. bestreed de opvatting, dat hij bezig zou zijn de Duitse lijn tijdens de bezetting door te trek ken. Ten aanzien der doelstellingen betoogde de minister, dat op lan ge termijn de monetaire politiek gericht zou moeten zijn op bevor dering van een gestadige verho ging van het algemene levensni veau. Tegen deze achtergrond moest men z.i. de zaak zien. Op korte termijn zal het voorkomen van economische storingen richt snoer moeten zijn. Een wettelijke regeling van het particuliere bankbedrijf moet rus tig worden voorbereid. Voor be paalde gevallen zal de minister moeten kunnen optreden. Het leek hem beter, hem daarvoor thans een machtiging te geven, dan wanneer een bepaald geval zich plotseling voordoet. De vrees ls geuit, dat het met de zelfstandigheid van de bank- directie uit zou zijn. Daarmede was spr. het niet eens, gezien ook de wijze van benoeming. Men be hoeft niet beducht te zijn, dat de directie zou ontaarden in een ge zelschap slaafse figuren. De minister was bereid de af wijzing van een beroep door het kabinet te doen bespreken. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag l uur. raadslagingen te treden, maar zo spoedig mogelijk de beraadsla gingen te houden. De voorzitter meent, dat de discussies steeds opnieuw in gesteld kunnen worden met het oog op de ontwikkeling der toe standen. Aanvankelijk meende hij, dat in derde termijn op 'de zaak zou kunnen worden terug gekomen. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat de moeilijkheid is, dat men thans slechts hypothetisch kan spreken. Het lijkt hem het beste de be raadslaging niet voort te zetten, ervan uitgaande, dat de regering op de snelste wijze opheldering zal geven. Daarna wordt besloten de be raadslagingen uit te stellen. Officiële verklaring over de overeenkomsten in Indonesië. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: De Nederlandse regering heeft de zes punten, voorgesteld door de Commissie voor Goede Diensten, in -hun geheel onvoorwaardelijk aanvaard als basis voor politieke besprekingen met de republiek. Het is thans gebleken, dat de republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige interpretaties. De Nederlandse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restricties zo als zij door de Commissie voor Goede Diensten zijn voorgesteld alvorens zij de nadere uitwer king ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt be reikt, dat over de verplichtingen van belde partijen geen misver stand ontstaat. In kringen van de Commissie voor Goede Diensten werd Woens dagavond aan Aneta verklaard, dat de moeilijkheden, ontstaan door het accepteren van de over eenkomst door de republiek, op basis van de concepties en de ver duidelijkingen, gegeven te Kali Oerang op 13 Januari, „op een misverstand berusten". „De Ne derlanders" aldus de zegsman van Aneta „hebben zoals .zij beloofd hadden, de zes additionele punten van de Commissie voor Goede Diensten geaccepteerd voor wat ze zijn. De republiek dient hetzelfde te doen en niet de aanvaarding af hankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zij zich verbonden had de zes punten te aanvaarden. In het bijzonder niet, nu de verduide lijkingen niet zijn, zoals de repu bliek het voorgeeft." Uitvoering van het bestand. De eerste contacten. Naar het persbureau „Antara" uit iegerkringen verneemt, zullen op 24 Januari tussen de geweste lijke republikeinse en Nederlandse militaire commandant de eerste besprekingen plaats hebben be treffende de militaire aangelegen heden. Deze besprekingen zullen plaats vinden op vijf plaatsen op Java. Ook ons land zou uitgenodigd worden. Men verneemt in welingelichte Engelse kringen, dat de regerin gen van Engeland en Frankrjjk het er over eens zijn geworden Nederland, België en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek ver drag, dat zou kunnen worden be schouwd als een uitbreiding van het indertgd te Duinkerken tussen Frankrijk en Engeland gesloten vedrag. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal vandaag in het Lagerhuis een toespeling op dit voorstel maken en men ver wacht te Londen, dat Bidault te Parijs gelijktijdig een mededeling In dezelfde geest zal doen. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de ministeries van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxenburg gisterochtend door de onderscheidene vertegenwoordi gers van Engeland en Frankrijk van het voornemen der laatstge noemde landen in kennis gesteld. Bij het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken kon nog geen commentaar worden verkre gen. Belgische senaat klaagde over sluis van Terneuzen Tijdens het debat over de ha vens van Gent en Terneuzen in de eergisteren gehouden vergadering van de Belgische senaat, heeft" de Katholieke volksvertegenwoordi ger Ronse erop gewezen, dat de werkloosheid, die op het ogenblik onder de havenarbeiders te Gent heerst, voornamelijk is toe te schrijven aan de ontoereikendheid van de sluis te Terneuzen en aan onvoldoende diepgang van het ka naal, hetgeen bovendien ook de scheepvaart op Gent in belangrij ke mate belemmert. Minister Van Acker was 't met deze spreker eens, doch achtte overplaatsing der Gentse arbei ders naar Antwerpen onmogelijk wegens het verschil in technische behandeling der lading. De minister kon echter tot zijn genoegen mededelen, dat in het plan voor de wederopbouw van België, ook werken voorzien zijn aan de sluis te Terneuzen en aan het kanaal van Gent. Uranium in Australië, „The Sydney Morning Herald" bericht, dat in een verlaten koper en zilvermijn in een afgelegen ge bied van Nieuw Zuid-Wales urani umerts is aangetroffen. Enige tijd geleden is door de Tweede Kamer een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de enquête omtrent het in Londen gevoerde beleid zich ook zou uitstrekken tot de besprekingen in de ministerraad. Doordat vele leden afwezig waren, werd dit ontwerp met een kleine minderheid aangenomen. Gisteren kwam dit voorstel in de Eerste Kamer aan de orde. Het werd verdedigd door Ir L. A. Donker. der bestuurscolleges verlamt, Volgens de heer Anema (A.R.), staat men hier voor een beslissing van hoogst ernstige aard, n.l. de al of niet handhaving der vertrou welijkheid van besprekingen in publiekrechtelijke bestuurscolle ges. Dit geldt ook voor de Interne besprekingen van de ministerraad Nu schrapt het voorstel die ver trouwelijkheid over de gehele li nie. In onze grondwet vormen de koning en de ministers een ge heel, waarin de koning onschend baar is. Dit sluit reeds het recht van doordringen in de discussies van de ministerraad uit. Het gevaar van dit wetsvoor- ste lis, dat het de bestuurskracht Dr Korringa door Amerikaanse biologen geinviteerd. In Mei of Juni van dit jaar, zal de bekende bioloog, Dr P. Korrin ga, die verbonden is aan 't Ryks- instituut voor Visserij te Bergen op Zoom en in kringen van oester kwekers als een expert op het ge bied van oestercultuur beschouwd wordt, naar Amerika vertrekken. Amerikaanse biologen hebben hem namelijk uitgenodigd lezin gen te komen houden en Dr Kor ringa heeft de invitatie aanvaard omdat het hem hierdoor mogelijk wordt de Amerikaanse methodes inzake oestercultuur nader te be studeren. Het was de bedoeling, dat Dr Korringa reeds het vorig jaar zou vertrekken. De tijd van voorbe reiding bleek echter te kort. In een telefonisch onderhoud, dat wij met deze „oesterexpert" mochten voeren, vertelde hij ons grote verwachting te koesteren over de te bereiken resultaten. KOELAGGREGATENFABRIEK VAN DE K.M. „DE SCHELDE" OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. Bijdrage tot deviezen- besparing. In het gemeentehuis van Bres kens vond, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford de heren A. Schout eri A. Locke- feer, leden van Ged. Staten, de heren H. C. Wesseling en H. W. van Tijen, directeuren van de Mij „De Schelde", het gemeentebe stuur van Breskens, de hoofding,- di.r. van de Rijkswaterstaat Ir Th. Heljblom, de heren D. van Heijst voormalig en D. C. Bouwen se, di recteur van de Stichting Herstel Zeeland 1945 en vele andere auto riteiten, de officiële ingebruikne ming plaats van de koelaggrega- tenfabriek van de My „De Schel de". De opening. In zijn openingswoord zette de heer Ir H. C. Wesseling, directeur der Maatschappij, in het kort de betekenis uiteen van het bedrijf voor de gemeente Breskens, zo wel als voor de Mij „De Schelde" zelf. Spr. bracht hulde aan de heer Van Herjst en de burgemeester van Breskens, van wie het initia tief is uitgegaan. „Het is een bescheiden begin", zeide de heer Wesseling, „doch de hoop mag worden gekoesterd, dat deze nieuwe afdeling zal groeien". Voor Breskens betekent dit te vens, dat zij zorg moet dragen voor de mogelijkheid tot uitbrei ding, o.m. door het aanleggen van een grotere haven, waarvoor de plannen in studie zijn. Rede Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin, die hierna sprak, verklaarde met bijzonder genoegen de uitnodiging om bij deze ingebruikneming aan wezig te zijn, te hebben aanvaard, daar dit de laatste gebeurtenis op dit gebied in zijn ambtelijke loop baan zal zijn, welke hij meemaakt. Spr. herinnerde aan de teleur stelling, welke ontstond, toen bleek, dat de firma Van Melle niet meer in Breskens zou terugkeren en met welke blijdschap kort daarop de trjding werd ontvangen dat „De Schelde" zich in Breskens zou vestigen. Na lof te hebben gebracht aan burgemeester Eekhout en de he ren Van Heijst en Bouwense van de Stichting Herstel Zeeland 1945 voor het grote aandeel, dat zij in de vestiging dezer industrie in West Zeeuws-Vlaanderen hadden, besloot de Commissaris der Ko ningin met het gemeentebestuur van Breskens ernstig op het hart te drukken, bij de regering bijzon der aan te dringen op de aanleg van een binnenhaven in het be lang der Industrie, handel en vis serij en sprak hij de hoop uit, dat deze dag voor W. Zeeuws-Vlaan deren een nieuw tijdperk van toe nemende welvaart, voorspoed en innerlijke vrede zou inleiden. Burgemeester Eekhout. Ook burgemeester Eekhout noemde de opening het begin van de industrialisatie van groot be lang voor het gewest. Hij bepleitte de instelling van een industrieschap, waarin naast het gemeentebestuur het handels- en industrieleven vertegenwoor digd moeten zijn, daar het kan voorkomen, dat enge gemeentebe langen de overhand hebben boven streekbelangen. Vervolgens voerden nog het woord de heren A. Hoolhorst, de voorzitter van de Stichting West Z. Vlaanderen', de heer C. A. Kammeraad namens de Kamer Bezichtiging fabrieks gebouw. Na de plechtigheid in het ge meentehuis vond de bezichtiging plaats van het ruim en modern ingerichte fabrieksgebouw, waar compressoraggregaten worden ge fabriceerd. Thans werken hieraan een 30- tal mensen, maar men hoopt dit spoedig op te voeren tot een klei ne 100 man. Nationaal belang. Naast nog twee dergelijke hier te lande gevestigde bedrijven, draagt „De Schelde" met de in gebruikneming van deze fabriek het hare er toe bjj, dat de Neder landse industrie zich ook op het gebied van de kleinkoelaggrega- ten onafhankelijk van het buiten land maakt, hetgeen bij de hui dige deviezenschaarste van natio naal belang is; zelfs zijn bespre kingen over export van dit artikel naar Engeland reeds in een ver gevorderd stadium. Sinds 1932 ontwikkelt „De Schelde" deze kleine compresso ren, Na enige tijd van stilstand werd tijdens de bezetting de fabri cage wederom ter hand genomen en werden plannen uitgewerkt om na de bevrijding tot serieproductie in een aparte fabriek te geraken. In verband met het tekort aan arbeidskrachten werd besloten de afdeling kleinkoelcompressoren over te plaatsen. De door „De Schelde" gefabri ceerde aggregaten, welke door de N. V. „Landaal-Schelde" te Utrecht ln de handel worden ge bracht, hebben een minimum-ca- citelt van c.a. 300 kcal/uur en sluiten met de grotere capacitei ten aan bij de overige door „De Schelde" vervaardigde typen standaard-compressoren voor het land- en seheepsgebruik. De compressor-aggregaten vin den hun toepassing bij bedrijfs- koelinstallaties. Wat de speciale electromotofen betreft is men thans nog aange- waarbij de betekenis der verte genwoordigende colleges treedt bulten hun rechtmatige en staat kundig juiste grenzen. Dit wetsvoorstel kwetst onze staatsorde op een vitale plek. Het is onaanvaardbaar. De heer Molenaar (Vrijh.) zei- de o.m., dat zijn hoofdbezwaren tegen de schending der vertrou welijkheid ging tegen de homoge niteit van de raad en tegen het doen blijken van de mening van het staatshoofd. Hij achtte het ook onjuist, dat de enquêtecom missie reeds beschikt over een ge deelte der notulen van de minis terraad. Volgens de heer Kropman (K. V.P.) had zijn fractie overwe gend bezwaar tegen het artikel, dat de vertrouwelijkheid van de discussie ln de ministerraad schendt. Wordt op deze basis een enquête gehouden, dan zou dit uitermate bedenkelijk zijn. Het geldt hter immers een onderzoek naar het regerlngs beleid, niet naar de persoonlijke mening van oud- ministers, Krachtens een honderd jarige praktijk zijn de beraadsla gingen in de ministerraad geheim geweest. Het gaat allerminst aan, deze geheimhouding achteraf op te heffen. De heer Pollema (C.H.) had met bijzondere waardering kennis genomen van het initiatief voor stel uit de Tweede Kamer en hij achtte het een glgemeen belang, dat deze enquête ook inderdaad slaagt. Maar evenmin ais het in- terpeilatlerecht uitgestrekt dient te worden tot beraadslagingen in de ministerraad, wil sprekers fractie dit ten aanzien van het enquêterecht. De vertrouwelijkheid van de be sprekingen in de ministerraad achtte hij van grote, maar niet van volstrekte waarde. Het be lang van de staat moet prevale ren. De heer Van Santen (C.P.N.) was eveneens voorstander van het wetsvoorstel. De heer Donker (Arb.), het ontwerp namens de commissie verdedigend, betwistte de heer Anema, dat de vertrouwelijkheid der besprekingen ln de minister raad geschreven staatsrecht zou zijn. Het ls geenszins de bedoeling der commissie, aan oud-ministers te gaan vragen wat zij gezegd en gedaan hebben ln de Londense pe riode. Het gaat er slechts om, in belangrijke gevallen niet te staan voor een barrière. Hoe nodig de wijziging is, blijkt o.a. hieruit: de commissie heeft foutieve beschuldigingen ontvan gen tegen enkele oud-ministers, die met de wisseling van het op perbevel een rol gespeeld zouden hebben met de bedoeling een door tocht van Duitse troepen toe te staan, waardoor Nederland geko men zou zijn in de Deense situa tie. Zonder opheffing van het mi nisterraadgeheim van vroegere kabinetten is deze beschuldiging niet te onderzoeken en kunnen de betreffende oud-ministers eventu eel niet van blaam gezuiverd wor den. Zonder wijziging zal het resul taat der enquête Illusoir zijn. Het wetsvoorstel werd tenslotte verworpen met 27 tegen 15 stem men. Vóór stemden de P. v. d. A. en de Communisten. Op- en ondergang van Zon en Maan, Vrijdag: Zon op 8.35 u„ onder 17.09 u. Maan op 13.31 u„ onder 6.14 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 23 Januari: 11.09 u. 1.59 m., 23.44 u. 1.71 m. BONNENLIJST. Geldig van 25 Januari tot en met 7 Februari 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 802. 147 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 145 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel 144 Algemeen: 1 ei. 142 Algemeen: ca. 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. 141 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig tot en met 21 Februari a.s.). 140 Algemeen: 1800 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) 135 Algemeen: 800 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) 138 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) Bonkaarten KD, KE 802. 647 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. 646 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram versnaperingen, 646 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of klnderblscults. 644 Algemeen: 1 ei. 642 Algemeen: c.a. 450 gram huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. 641 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig tot en met 21 Febr. a.s.). 640 Algemeen: 200 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) 639 Algemeen; 400 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) 634 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 31 Jan. a.s.) 638 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1045 Suiker: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, KB, QC 802. 01, 02 Tabak: 2 rantsoenen 'siga retten of kerftabak. 05 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 03 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen, of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 06 Versnaperingen100 gram ver snaperingen, of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Januari wor den gebruikt. Een rantsoen gebak bedraagt: c.a. 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram bis cuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast of 400 gram specu laas, koekjes of 560 gram ontbijt koek, taai-taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel ls verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Pa- rijse wafels en oliebollen. MEER MELK EN KAAS. Met Ingang van 1 Februari zal het melkrantsoen op het oude peil van vóór October 1947 worden gebracht. Het melkrantsoen zal dan be dragen voor: volwassenen van 21 jaar en ouder: 2 liter per week; de jeugd van 5 tot en met 20 jaar 3"' j liter per week en de kinderen van 0 tot en met 4 jaar: 6 liter per week. Naast dit herstel van het oude melkrantsoen is eveneens een rui mere verstrekking van kaas mo gelijk geworden, zij het dan dat het oude kaasrantsoen van vóór October 1947 nog niet kan worden hersteld. Met ingang van 15 Februari zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder en kinderen van 5 tot en met 14 jaar 75 gram kaas en de z.g.n. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar 125 gram kaas per week ontvangen. De rantsoene ring voor de allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947, n.l. kinderen van 1 tot en met 4 jaar ontvangen 50 gram kaas, terwijl de kinderen van 0 tot en met 1 jaar geen kaas krijgen. Bomaanslag te Neurenberg. Gisteravond is ln een groot ho tel te Neurenberg, waar veel A- merikanen komen, een helse ma chine tot ontploffing gekomen op een moment, dat zich veel gasten ln de eetzaal bevonden. Ofschoon er enige materiële schade is aangericht, zijn er geen slachtoffers te betreuren. In Griekenland hebben ruim 400.000 personen, van wie bijna 170.000 minderjarigen, tengevolge van de guerilla hun woonstede verlaten. van Koophandel en Fabrieken ln wezen op import, doch over enige Zeeland en de heer Van Heijst,maanden zal een Nederlandse mo- die thans burgemeester is van torenfabriek deze gaan vervaar- Dirksland c.a. I digen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. ls per trein uit Parijs ln Brussel aangekomen. Hij zal la ter een ontmoeting hebben met Belgische deskundigen, die hem 'n rapport zullen overhandigen, wel ke de Belgische argumenten be vatten voor de aceomodatle van de algemene vergadering. DE BILT ZEGT: Somber weer. Weersverwachting tot heden avond: Zwaar bewolkt, met hier en daar nevel of mist. Tijdelijk enlgo regen of sneeuw, voornamelijk la ter op de dag in het Zuiden van het land. Aanvankelijk meest zwakke, later wat toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, Temperatuur om het vriespunt»

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1