In de lang van de duivel. REISTAS 52.65 ie*t Duitsec, die anU*taori was. Middelburgse Herstelraad ver strekte vele textielgoederen. (jewwtden strijd Antwerpse zakenlieden willen een goedkope franc. De muzikale toekomst van ons volk. De vlag gaat neer. Blank tuiglederen Grote maat met 2 voortassen en riem GOESl Russische dictatuur in Duitsland. Wat een Nederlander in Hitler-land ondervond Te boek gesteld door J. W. Ooms Jakob Akkerman kon niet rekenen op consideratie jegens hem. In alle Duitse kampen stonden de Nederlanders bij de bewakers precies even slecht aangeschreven als de Polen en de Russen. De „koppigheid" van de Nederlanders, hun beginselvastheid en hun afkeer voor het nationaal-socialisme hadden by kampcommandan ten en bewakers lage sadistische instincten opgeroepen. Waar schijnlijk kwamen deze voort uit een minderwaardigheidsgevoel, dat men trachtte te verbergen achter een grenzeloze en wrede machtsvertoning. Het eten in het kamp was ontstellend slecht, terwijl de hoe veelheid, die men elke dag ontving, zo gering was, dat velen van honger stierven. Met de kleding was het eveneens droevig gesteld. De gevangenen hadden slechts een werkjasje en werkbroek, dat was alles. Ondergoed droeg men niet en ongeacht de temperatuur, altijd moest men in hetzelfde pakje lopen. Voeg daarbij de onmen selijkheid van de bewakers dan zal het duidelijk zijn, dat Akker man geen uitzondering was op de regel en spoedig zo mager was als een lat. De gevangenen stierven in grote getale. Het crema torium, dat niet anders was dan een grote, plompgebouwde oven, kon soms de hoeveelheid lijken niet verwerken. In de barak was een medege vangene, waar Akkerman zich toe gevoelde aangetrokken. For- ster heette die gevangene. Hij was Duitser, doch een Duitser, die onder geen enkele voorwaar de Hitier en zijn kliek wenste te dienen. Hoewel Forster een stil en enigszins teruggetrokken persoon was, vertelde hij bij stukjes en beetjes hoe hij in het kamp was terecht gekomen en Akkerman hoorde tot zijn verbazing, dat de man reeds in 1935 achter prik keldraad werd gezet. Forster was zeventien jaar oud toen Hitier rijkskanselier werd. Op zijn negentiende jaar kon hij zich niet meer verenigen met de Nazi-denkbeelden, omdat hij zag, dat het regiem dingen deed die niet door de beugel konden. For ster, die een eenvoudige arbei dersjongen uit München was, stak zijn mening niet onder stoelen of banken en het gevolg was dat hij in een concentratiekamp werd opgesloten. Twee jaar hield men hem vast, toen kon hij naar huis gaan. In die twee jaar had hij schrikbarend veel ellende gezien en veel slagen en vernederingen moeten ondergaan. Maar hij was niet gebroken. Hij had nog een dosis meer haat gekregen tegen alles, wat Nazi was. Hij was wel iswaar in vrijheid gesteld, doch hij wist heel goed, dat dit geen vrijheid mocht worden genoemd. De Partei regeerde en de Ges tapo loerde op slachtoffers. Forster werd weer vrachtrijder, zoals voorheen. Hij kon niet na laten om de arbeiders, waar hij dagelijks mee omging de ware gedaante van het nationaal-socia lisme te tonen. Hij vertelde van het lage, brute optreden van de S.S. in de kampen. Hoe deze lie den aan vrouwelijke gevangenen opdracht gaven, zich geheel te ontkleden, waarna ze moesten defileren voor de sadistische wel lustelingen. Was een vrouw niet in staat om een of ander door de S.S.-ers gegeven onzinnig be vel snel uit te voeren, dan werd ze onbarmhartig geslagen, zodat veelal de dood onmiddellijk in trad. Na vijf maanden vrijheid, die geen vrijheid was, werd Forster weer gegrepen. De Gestapo voer de hem met twee van zijn kame raden mee. Ze kregen een „spe ciale" behandeling van zeven weken. Forsters kameraden over leefden deze behandeling niet, doch Forster, die oersterk was, kwam er door. In October 1937 werd hij overgebracht naar een „verbeteringslager". Daarna werd hij van het ene kamp naar het andere gedirigeerd, van de ene hel naar de andere. Inmiddels brak de tweede wereldoorlog uit. Forster was en bleef in het con centratiekamp. Pas na het uitbreken van de oorlog gingen de ogen der wereld open voor hetgeen zich afspeelde in Duitsland. Lang voor die tijd waren er al duizenden gemarteld en doodgeknuppeld, maar de we reld had zich in slaap gesust met de gedachte: „Het zal zo erg niet zijn Maar het was wèl erg. En erg was het ook, dat wij rustig voort leefden, terwijl in een buurland de vrijheid was gemuilkorfd. „Foster was een edel mens", zegt Akkerman. „Hij had alles voor een ander over. Soms moes ten wij werken in een steengroe ve en dan liepen wij krom van vermoeidheid. Dan was Forster altijd bereid om onze nood te verlichten door allerlei kleine at tenties. Dikwijls huilde hij als een kind, omdat zijn eigen volk ons dit verschrikkelijke aandeed". Akkerman zwijgt geruime tijd. Ik zie, hoe zijn ogen glimmen. Blijkbaar wordt de herinnering aan Forster hem te machtig. Als hij tenslotte zijn relaas hervat, is zijn stem laag en trilt er de ontroering in. Akkerman was ongeveer drie weken in het kamp, toen hij er getuige van was, hoe Forster werd gestraft. Ze moesten bomen rooien en For ster, die zoals de meeste gevan genen, aan hevige ingewand stoornissen leed, zette zich ach ter een boom. Hij werd gesnapt en de bewakers legden het uit als luiheid en een motief om het werk te ontvluchten, 's Avonds werd Forster vastgebonden op een bank en toen kreeg hij vijf- en-twintig knotsslagen. Hij gaf geen kik, maar Akkerman ver klaart, dat hij z'n leven lang niet zal vergeten, hoe Forsters ge zicht verwrongen was van haat. (Wordt vervolgd.) Kantonrechter Middelburg. (Strafzitting.) Voor het onvoorzichtig rijden, waarbij het tot een aanrijding kwam onder de gemeente 's-H. Arendskerke tussen de auto van de verdachte J. H. V., chef We deropbouw bij de Provinciale Directie te Middelburg, wonen de te Goes, en een in de rich ting Goes rijdende personen auto werd V. beboet met f 200 subs. 50 d. h. Voor het rijden met een aan hangwagen waarop geen num merbord was aangebracht en een achterlicht ontbrak, werden aan de eigenaar D. S., molenaar te Grijpskerke, twee geldboeten van f 5 opgelegd, waaraan hij ter zitting voldeed. Uitkeringen uit het sigaretten-fonds. De Herstelraad te Middelburg heeft zijn werkzaamheden beëin digd. Vanaf het einde van 1946 heeft deze Herstelraad zeer vele werkzaamheden verricht in het kader van de extra-textielverstrek- king aan personen, die op enigerlei wijze door de oorlog werden getroffen. Het administratieve werk werd verricht door het per soneel van de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Er ts in de afgelopen maanden kens, waarde f 25.800,448858 slo- voor niet minder dan tot een to- pen, waarde f 16.808,29 475 kin- taalbedrag van f 189.948.50 aan j derdekens, waarde f 3.341,57 en goederen verstrekt. Er kwamen 71 wiegendekens tot een bedrag 4578 aanvragen binnen. Aan van f 289,57. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, don daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or ganen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw apotheker of Drogist en neem van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Ingez. Med.). Feuilleton. door H. Lourense. 97) _o— Als het zo is, trekt hij er nog gauw op uit Het is al meer dan veertien dagen geleden, dat hij de laat ste keer aan de Kandelaar was. In Vlietdorp is hij al langer tijd niet gezien. Maar hij kan toch wel even gaan! Als hij buiten de stad om rijdt wel, wie zegt dan, dat hij het cantonnement verlaat? Hij komt er niet eens in! En op zo'n slikpad als de Vlietweg is geen controlepost. Maar als hij aangehouden wordt? 't Is te riskant. Als Aay in de barakken te ruggekeerd is, komt de tegen valler. De bewegingsvrijheid is nog meer ingekrompen. Deze avond is er zelfs een tussentijds appèl. Na het avondeten zoekt Aay schrijfpapier op, en gaat aan een tafel zitten. Maar eens een brief naar V,ietdorp schrijven. Dan weten ze daar ook wat. Hij is er be trekkelijk gauw mee klaar. Wat algemeenheden, wat vra gen en de groeten. Niets persoonlijks. Als hij de brief gesloten heeft, blijft hij zitten. Ans heeft nog steeds het ant- oord niet. Plechtigheid in Nieuwe Kerk te Delft. Een plechtige herdenking van het feit, dat 300 jaren geleden te Munster het Vredesverdrag werd getekend zal op Vrijdag 30 Januari aanvangende 3 uur :n de Nieuwe Kerk te Delft plaats vin den. Deze herdenking, waartoe vele hoge autoriteiten, de Minis terraad, leden van hoge Staats colleges en kerkelijke autoritei ten van verschillende gezindten zijn uitgenodigd, wordt georga niseerd door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en het Gemeentebe stuur van Delft. Na een korte toespraak van de Delftse loco—burgemeester wethouder Lausberg, zal min. Dr Jos. J. Gielen een herden kingsrede uitspreken. De voor zitter van het bestuur der Stich ting Het Prinsenhof, ir H. Stof fel, zal met een korte rede slui ten. Voor toepasselijke muzikale omlijsting zorgen de organist J. Zwart, het a capellakoor „De Delftse Zangers" er. het „Delfts kleinorkest". Gedacht wordt aan de moge lijkheid om voor deze herden king de Verenigde Kamers der Staten-Generaal te Delft in bui tengewone vergadering bijeen te doen roepen, hoewel hieraan bezwaren van protocolaire aard zijn verbonden. Alvorens de plechtigheid een aanvang neemt zullen ten stad- huize te Delft de Regerings- en andere hoge autoriteiten wor den ontvangen. De hoge verte genwoordigers van stad en land zullen zich van hier en cortège naar de Nieuwe Kerk begeven onder het luiden van de Bour don, de zwaarste luidklok in Ne derland. slechts weinigen is het maximum (1 éénpersoonsdeken, 1 tweeper- Met deze verstrekkingen ls uiteraard de textielnood niet op- soonslaken of 2 éénpersoonsla- geheven, wel verminderd. Dat de kens, 1 slöop en 50 punten) toege wezen. Gemiddeld werd per aan vraag verstrekt éénpersoons deken, tweepersoonsdeken, l1/,, éénpersoonslakens, l*/,„ tweeper- soonslakens en bijna 2 slopen. In totaal werden 442.170 punten uit gereikt, hoofdzakelijk ln twee ge deelten. Per aanvraag bedroeg dit aantal gemiddeld 98 of, omgere kend in geld, een bedrag van f 140.—. De gedetailleerde cijfers der verstrekte goederen en de gelde lijke waarden zijn; 3415 tweeper soonsdekens tot een bedrag van f 62.637,75; 2169 éénpersoonsde kens, waarde f36.016,22 7477 tweepersoonslakens, waarde f 45.054,46; 4972 éénpersoonsla- textielnood niet is verdwenen, blijkt uit het feit, dat regelmatig aanvragers om grotere toewijzin gen terugkwamen en dat nogal eens de klacht werd gehoord; wij krijgen veel minder dan anderen. Deze klacht was echter geheel on gemotiveerd, daar de betrokken ambtenaren door het toepassen van een nummersysteem zelf niet eens in de gelegenheid zijn ge weest enige willekeurige beslis- sing te nemen. De aanvragers van kinder- en wiegendekens konden allen wor den tevreden gesteld. De kwaliteit der lakens en slopen was goed tot zeer goed; die der dekens varieer de in prijs zowel als in kwaliteit. Een achttal personen ls later in de gelegenheid gesteld een deken van mindere kwaliteit voor een betere om te ruilen. Niet afgehaald werden 27 slo pen tot een bedrag van f 56,95, 135 lakens, waarde f 784,67 en 222 dekens tot een bedrag van f 3191,84. Deze textielgoederen zijn toegewezen aan het Gasthuis, het Rusthuis „De Griffioen", het Een onderzoek naar een nieuwe behandeling bij ernstige ziekten. In de N.R.C. van 21 October heeft een geneeskundig medewer ker er op aangedrongen, dat er 'n officieel onderzoek ingesteld zou I Rusthuis Geref. Diaconie, het Ou- worden naar de juistheid van de j demannen- en Vrouwenhuis en de De Surinaamse delegatie voor de Rijksconferentie voor de West in Kasteel Oud-Wassenaar. Zittend v.l.n.r. A. Karamat Ali, Dr Buiskool, Mr Pos, Mr Lim Apo. Staand v.l.n.r. Ezechiels (Secr.), Salikin M. Hardjo, Findlay (pers), Kaulessar Sukul, de Miranda, Wijngaarde. Krijgen we meer deviezen voor België? Strenger toezicht door de Belgische douaniers. (Van onze Haagse correspondent.) De rollen zijn omgedraaid. Voor de oorlog stak de Nederlander f 25.in zijn binnenzak en ging daarmede als een rijk man naar België. Hij reisde voor 75 ct. per luxe touringcar van Nederland er heen en kwam belast en beladen met rookgerei terug. Het leeft nogdiep in onze herinnering. Thans drukken de Nederlanders in Antwerpen en Brussel hun neus plat tegen de winkelruiten, waarachter luilekkerland tot waarheid schijnt te zijn geworden: fijne costuums, popeline-over- hemden, Engelse en Amerikaanse sigaretten (Van Houtens) choco lade, echte Schiedammer, nylons, bontjassen, rozijnen, krenten, hazelnoten, slagroomgebak, sinaasappelen, bananen, enz. Alle lek kernijen ter wereld liggen hier uitgestald, zonder bon, zonder zegels, maar metfrancs. En die hebben we niet. De doorsnee Nederlander, die de gezien daarvan zijn de Rosendaal verleiding niet meer kan weer- se douaniers dusdanig uitgekookt, staan en de Belgische rijkdom wil gaan bekijken, krijgt van de Ne derlandse bank 200 francs toege wezen (één maal per jaar) als hij tenminste een schriftelijke uitno diging heeft van een familielid om België te komen bezoeken. En die 200 francs vliegen door de vin gers. Een trammetje, een paar glazen Export plus een doosje si- geretten enc'est fini. Zwarte francs kosten het dubbele en af- En ze blijft haar woord ge trouw. Ze wacht. Aay neemt een velletje pa pier voor zich. Zal hij haar schrijven? 't Zou de eerste keer zijn. En het antwoord, waarop ze wacht, kan hij haar toch niet geven. Hij weet het nog niet. dat verstandige mensen zich er niet aan wagen. De Nederlander, vroeger de graag geziene gast in Antwerpen en Brussel, die zijn mooie, grote zilveren guldens en rijksdaalders kon laten rollen, staat er nu be schaamd, als een armoedzaaier. Ook de Antwerpse en Brusselse zakenlieden zijn echter helemaal niet gelukkig met deze situatie. In Eén voor één zoeken z'n karn^, raden hun slaapplaats op. Aay hoort er niets van. Hij merkt ook niets van het avondappèl. Hij is in vaste slaap. Opeens schrikt hij wakker, gaat overeind op z'n bed zitten, j Het geronk van zware vlieg tuigmotoren doet de wanden van Och, heeft hij er ernstig naar de barak trillen, gezocht? Hij kijkt om zich heen. Hij moest maar nietschrij- 1 In de vale schemering ziet hij ven- 1 meerderen in dezelfde houding. Dan, gevolg gevend aan een Het is nacht, onbewuste aandrang, zet hij zich I „Nou nou" zegt een stem in weer aan de tafel en schrijft, I het duister. Daar gaan er een maar niet naar Vlietdorp. 1 paar naar Engeland. Wat zal Het schemerdonker hangt aldat er van lusten, in de barak, als hij opstaat. Opeens davert ae lucht van Hij post de brieven niet di- een zware slag. De ruiten rinkelen in de ra men. Naast hem springt een man op, schiet haastig een tuniek aan reet, maar steekt ze in de tu- niekzak. Eén nacht wil hij over wegen, of hij de «aatste verzen den zal of niet. t o Daar roept een enkele trom- loopt naar de deur aPPèl. Aay volgt z'n voorbeeld, grijpt naar z'n kleding. Dan merkt hij pas, dat hij zich de vorige avond niet ont kieed heeft. Haastig schiet hij z'n schoe- hij nen aan. Hij is het eerst van allen bui- Vijf minuten later komt Aay lerug op z'n zaal en laat zich op z'n strozak neervallen. Even liggen, dan gaat hij di rect na het gewone appèl onder de wol. Een half uurtje later schrikt, hij uit een onrustige sluimering. ten Hij huivert. Er wordt druk ge-1 't Is te donker om iets duide praat. Is dat de oorzaak van z'n I lijk te onderscheiden. Het ge- onrustige slaap? j luid van de ronkende motoren Een behaaglijke warmte trekt lis veel sterker geworden, door z n leden. J Of is het binnen zoveel min- Even blijven liggen, straks der hoorbaar? zai zich wel van z'n kleren j Er komen meerdere soldaten ontdoen. naar buiten. Ze lopen tct aan ötraksI het open terrein. Daar wordt Het stemgeroes vermindert, het uitzicht niet door de gebou- bewering van Dr J. Samuels te Amsterdam, dat hij een vrij een voudige niet-operatieve behande lingsmethode zou hebben gevon den om kanker en andere belang rijke ziekten te genezen. Aan een in medische bladen op genomen oproep aan de Neder landse artsen blijkt, dat de minis ter van sociale zaken aan de voor zitter van de gezondheidsraad Dr J. J. Brutel de la Rivière opgedra gen heeft een onderzoek in te stel len naar de kortegolven-stralen- behandeling, welke Dr Samuels en een enkele andere arts toepassen hij patiënten lijdende aan kwaad- gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het Sigarettenfonds. Ter tegemoetkoming in de kos ten van aanschaffing der textiel goederen werd als eerste gift uit het z.g. Sigarettenfonds van Ned. Volksherstel ontvangen een be drag van f 10.000. Later volgde nog een gift van f 8770,50. Voor uitkering kwamen in aanmerking gezinnen en personen, wier totaal inkomen lag beneden anderhalf maal het bedrag, dat door Maat schappelijk Hulpbetoon als maat staf voor onderpand wordt geno- aardige gezwellen. In deze oproep men. Tot nu toe ls aan 165 gezin- waarin de hulp van artsen wordt nen een bedrag van f 8421,94 uit gevraagd, schrijft de voorzitter gekeerd of gemiddeld f 51,04 per alle talen uiten ze hun ontevre denheid. Vooral de café's zijn voor een deel ingesteld op Nederlandse gasten. Men klaagt steen en been. En wie krijgt de schuld: de Bene lux. Natuurlijk getuigt het niet van enig inzicht, maar feiten zijn feiten. „Awel menier, veur den oorlog adden we ginne Benelux. Toen ad- de de OllaandeTS goeie guldens en kwamen hier hun potteke drinke. Nou ebben we nun Benelux, zulle, maargin Ollaanders mee goeie guldens". Natuurlijk is deze mening on juist. Van meer begrip getuigde een winkelier in Antwerpen: As de Benelux let wil doen menier, awel, laot hum dan zorgen da de Ollaanders meer frenskens krijge, zulle. Dan zijn wij content en gij. Daar zit iets ln. Inmiddels-vernamen wij, dat de Antwerpse en Brusselse zakenlie den via hun eigen organisaties zullen pogen door te dringen tot de Benelux teneinde de Nederland se bank te bewegen royaler te zijn met het uitreiken van deviezen voor reisjes naar België. Strengere controle. Inmiddels ls ook de controle door de Belgische douane ver scherpt. Tot op heden waren al leen de Nederlandse douaniers de struikelblokken, waarop te vurige rokers en snoepsters wel eens vast Hepen. Thans doen er ook de Bel gen een schepje op. Wel is waar gebeurt het door de Belgische douaniers nog wel met de gebrui kelijke gemoedelijkheid, doch voorschrift is voorschrift. Autobanden, koffie, rookgerei, nylons en vele andere artikelen worden thans ook aangeslagen door de Belgische douaniers, zo dra het de perken te buiten gaat. Wat zegt U? Vroeger ook? Inder daad. Alleen gaat U de laatste da gen eerder" de perken te buiten. Dat is het verschil. van de gezondheidsraad, dat aan de mensheid een onschatbare dienst zou zijn bewezen, indien de bewering van Dr Samuels juist blijkt te zijn. Indien echter deze bewering niet juist blijkt te zijn, dan is het in hoge mate gewenst dit zo spoedig mogelijk vast te stellen. gezin. Er blijft dus nog een be drag van f 10.348,56 over. Inmid- déls is een groot aantal gezinnen uitgenodigd tot het verstrekken van nadere inlichtingen omtrent hun financiële omstandigheden. Zodra deze gegevens binnen zijn, zal een begin worden gemaakt met de verdeling van dit restant. v/en belemmerd. Er zijn er onder met niets dan een tuniek aan, de blote voeten in de schoenen. Plotseling is daar een scherp gierend geluid, gevolgd door een daverende slag. „Dat is mis, jongens, dat gaat niet om Engeland", zegt iemand. Maar niemand vult verder aan. Oorlog, besluit Aay voor zich zelf. Hij vouwt de handen. Hij hoort de stem van de of ficier van piket. „Gereed ma ken, voor appel in volledig te nue, mannen. We moeten zor gen klaar te zijn." Ook hij noemt net verschrik- kei:ike woord niet. Ze drommen weer naar bin nen, kleden zich zoeken hun wapens op. Wat later sta^n ze in een grauwe schemering op de ap pèlplaats. 't Is enkele minuten stil. De vliegtuigen zijn overgetrokken. De commandant spreekt z'n mannen toe, vraagt hen hun plicht te doen, nu het Vader land in dit benauwende uur" op hen rekent. Wat later staat Aay tussen de anderen bij de stukken. Het zware geronk van vlieg tuigmotoren komt uit de verte tot hen over, steeds duidelijker. Er hangen morgennevels. Het uitzicht is niet best. Het geluid wordt al sterker. Opeens zijn de vliegtuigen vlak boven hen. (Wordt vervolgd i. Over dit onderwerp schrijft ons Mevr. KuilerPuype, corres pondente der Gehrelsvereniging in Zeeland: Men hoort vaak de klacht uiten, dat ons volk vergeleken bij andere volken niet bepaald muzikaal is. Deze opmerking is echter ten enenmale onjuist. Dat wij die indruk maken heb ben we te danken aan het feit, dat er aan de muzikale vorming van ons Nederlandse volk nogal het een en ander ontbreekt. Via het particulier muziekon derwijs, wat alleen voor bevoor rechten en beter gesitueerden is, krijgt een klein procent van ons volk de gelegenheid zich in de muziek te bekwamen, maar de grote massa blijft hiervan ver stoken. Dit is een treurige toestand, te meer daar muziek maken een levensbehoefte is voor ieder mens en geen luxe. Bovendien schaadt het in hoge mate de groei onzer cultuur. Immers een gezond cul tuurleven is ondenkbaar indien dit beperkt blijft tot een zeer klein gedeelte van het volk. Wil het cultuurleven bloeien dan moet het volk in al zijn geledin gen daaraan deelnemen en ver trouwd zijn met de, zij het dan ook eenvoudige, vormen van deze cultuur; op muziekgebied dus met het volkslied, de volksdans, de huismuziek. De muzikale vorming van ons volk, die ik zie als de basis, het fundament van het culturele le ven is tot op heden lang niet wat het zijn moet. Velen hebben getracht hierin verandering te brengen en onder alle waarde ring voor haar streven bleek het echter dat de resultaten pover waren. De laatste jaren valt er een grote opleving te constateren. De man die dit teweeg heeft ge bracht is niemand minder dan Willem Gehrels. Door de zaak in de kern aan te vatten wist hij dermate resultaten te bereiken, dat degenen, die met zijn werk in aanraking komen, spontaan in stemmen met zijn werkwijze en enthousiaste voorstanders van zijn methode worden. In 1931 richtte hij de Volksmuziekscholen te Amsterdam op. Alle grote steden des lands volgden. Deze, alsmede de cursussen, lezingen, wekelijkse radioles wekten ten zeerste de belangstelling. Dit mo ge blijken uit de oprichting der Gehrelsvereniging (haar orgaan is „De Pyramide") en het Geh rels Instituut. Ook de regering erkent de noodzaak van vernieuwing van dit gedeelte van het onderwijs; de subsidie die zij toegezegd heeft stelt het G. I. in staat intensie ver te gaan werken in alle delen van het land. Velen van U zullen zeggen, dit alles interesseert me niets, met de opmerking er bij: wij zijn niet zo muzikaal en onze kinderen evenmin. Dit is ten enenmale on waar. Een ieder is meer of min der muzikaal. Zoals ik reeds eer der opmerkte, de muzikaliteit is onontwikkeld gebleven. Veel valt hierover nog te zeggen. Laat ik besluiten met één ding: Muziek brengt vreugde in Uw leven en in dat van Uw kinderen en is blijkbaar een onmisbare factor. Dit bewijst de zo populair gewor den radio, wat echter altijd een passief muzikaal genot is. Het actief, dus zelf musiceren, brengt de ware vreugde. Dit zelf musi ceren is, wat de Methode Geh rels het kind en ook de volwas sene wil brengen. U vraagt zich af, hoe is die methode nu eigenlijk. Dit laat zich in een kort artikel moeilijk beschrijven. Misschien mag ik U in dit verband wijzen op de le zingen die ik voor de Z.V.U. zal houden over dit onderwerp (te Domburg, Middelburg, Vlissin- gen). Toch zal ik proberen er iets over te zeggen. Het uitgangs punt der methode is: zingen. En liefst het oude volkslied, waar van ons volk, dank zij de cursus sen van Pollman en Tiggers, de smaak steeds meer te pakken krijgt. Verder worden er canons gezongen, toonladders. Dit toon ladder-zingen is onontbeerlijk en wordt door de kinderen geenszins eentonig of vervelend gevonden; daar zorgt de methode voor. Im mers het biedt allerlei mogelijk heden. Het gehoor wordt dermate ont wikkeld, dat de leerlingen al spoedig zonder hulp der piano weten te beoordelen of de toon ladder zuiver gezongen is. Zelf mogen ze rhythmische variaties geven, waarmee we dus het ter rein der improvisatie betreden. Verbeteringen worden aange bracht op het gebied van uit spraak en ademhaling. Door het zingen der 11 toongeslachten (oude kerktoonsoorten majeur, mineur met variaties, chrom. toonladder, hele toonstoonladder) wordt het gehoor veelzijdig ont wikkeld en het zuiver zingen Strafbare grondwet- scheitnis. De „Nederlander" uit zich ln scherpe bewoordingen over het re sultaat der onderhandelingen ln Indië, met het gevolg, dat vóór 1 Januari 1949 de Driekleur naar beneden gaat. De vlag gaat neer! „Dat betekent een chaos in In dlë. De grootste kenner van het Verre Oosten, de heer Kat Ange- llno, heeft eens gezegd, dat bij deze chaos vergeleken, China nog een voorbeeld is van burgerlijke orde. Het neerhalen van de vlag betekent het sterven van millioe- nen, het tyrannlseren van allen, die deze vlag tot aan het bittere einde trouw waren, het verpau peren van de Indo-Europeaan. Het neerhalen van deze vlag be tekent fascisme; betekent uitbui ting door vreemde kapitalisten en nochtans durft men het neerhalen van deze vlag de naam te geven van progressieve staatkunde. Voor Nederland betekent het armoede. Méér dan armoede het einde. Negen en een half mil- lioen mensen kunnen hier niet le ven zonder onze verbinding met overzee. Het einde van onze welvaart en het einde van onze staat. Reeds nu maakt de politiek Beel-Schermerhorn ons tot een horige van Amerika. De tien milliard, waarvan wij de grootste helft pas de laatste jaren, aan Indië geleend hebben, zijn weg. Erger nog, het fundament van deze staat is weg. Door het verlies van Indië en Indië 13 verloren komen wij in een ken tering van de tijden niet ongelijk aan die, welke wij in de zestiende eeuw doormaakten. Een vlag is iets vreemds. Wie de geschiedenis kent, weet wat een vlag waard is. Op dit dundoek hebben onze gezagsdragers, heb ben de officieren, onder-officieren en manschappen van leger, vloot en luchtmacht trouw gezworen. Deze trouwbelofte vond haar weerklank in de eed, die de Minis ters, de Kamerleden en de per soon des Konings op de Grondwet aflegden. Een lange en moeilijke strijd heeft het gekost om tot een Grondwet te geraken. Pas op: rechten van onderdanen zijn gemakkelijker te verliezen dan te verwerven. En wat is er van die eed van trouw terecht ge komen? Een der hoogste raadgevers van de Kroon schreef ons dezer dagen: „Staatsrechtelijk is de rede van de Minister een brutale schending van Grondwet en Wet en van mi nisteriële beloften. Schending ook van de rechten van het Parle ment. Het is een brutale wilsop- legging ln de richting van partij politiek tegen uitdrukkelijke wets voorschriften in en tegen de wil van de meerderheid van het volk. Behalve de de facto stichting van nieuwe staten en de daadwerke lijke ontbinding van het Konink rijk, is van belang, de rechtstreek se schending van de artikelen in Grondwet en Wet over de rege ring Nederlandsch-Indië. De in stelling van het collegiaal bestuur door een commissie van drie is rondweg onwettig. Met onafwijs bare ernst dringt zich de herinne ring op aan de woorden van Prof. Aalberse, dat strafbare grondwet- schennis is gepleegd". (Ingez. Med.)' komt op steeds hoger plan. Bo vendien wordt hierdoor de liefde aangekweekt zowel voor het stoere oud-Nederlandse volkslied als voor de moderne muziek. (Slot volgt.)! De C.D.U. mag geen partijcongres houden. De hand van het Sovjetbestuur drukt zwaar op de bevolking van de door de Russen bezette gebieden in Duitsland. Rusland heet op te komen voor de democratie, maar in de prac- tijk is het zo, dat wie het niet met de communistische leerstel lingen eens is,- het even hard te verantwoorden heeft, dan de vroegere tegenstanders van het nazi-regiem. Dat ondervindt elke dag de Christelijk Democratische Unie, die waarschijnlijk de meerderheid onder de bevolking heeft, maar die door het Sovjet-bestuur op alle mogelijke manieren de voet wordt dwars gezet. Door de voorzitter van de C. D. U. en de Berlijnse afdeling, was dezer dagen meegedeeld, dat men voornemens was een partij congres te houden. Dit vooral ook om te zien hoe het Russische bestuur daarop zou reageren. Het antwoord kwam in de vorm van een verbod. Het con gres mag niet gehouden worden. In een rede, welke Kaiser ge houden heeft, heeft hij dit ver bod het bewijs genoemd voor het feit, dat ook de Russen weten, dat de partijleden in de zone nog voor 90 procent achter Kaiser staan. Hij beschuldigde de Rus sen er van in de volgende maan den door voortgezette druk ta willen trachten de partijfunctior - narissen verder van hen te ver vreemden. Deze laatste twee weken rijn, naar men ons mededeelde, vee. - tien vooraanstaande leden der, partij uit de Sowjet-zone ver-, dwenen, waarvan er vier naar het Westen zijn gevlucht. Ook de functionnarissen uit de Sovjet-sector van Berlijn zijn on der druk gezet. De fractieleider der partij in het Berlijnse stads- parlement heeft 4eze week slechts aan de zitting van dit college willen deelnemen, nadat hem een vrijbrief werd verstrekt. In C.D.U.-kringen hoopt men, dat het werk van de door de Sovjet-autoriteiten aangewezen partijleiding zal stranden op pas sieve tegenstand. Men legt er de nadruk op, dat aan een ophef fing der partij in de zone niet gedacht wordt, daar verwacht wordt, dat bij de dit jaar te houden verkiezingen 60 procent zich uit protest tegen de S.E.D. achter de christelijke partij zal scharen. Kaiser zelf zal in Ber lijn blijven en hier een functie in het verbond der christelijke partijen in Duitsland aanvaar den. o

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2