Basis voor verdere politieke besprekingen. De Van Oldenbarneveld vertrok Het Zeeuwse Bataljon op thuisreis. Amerikaanse hulp voor Indonesië. Nieuwe gegevens over Plan-Marshall. Geen „Engelse" Zaterdag }hr Ir DE RANITZ nam afscheid WANNEER VER KIEZINGEN? Tekst van de zes aanvullende politieke punten. De Aandelen der Nederlandse Bank in de Tweede Kamer Commissie der V.N. betwijfelt of zenden van troepen noodzakelijk is. Aruba wil los van Curacao. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAAKAGANG No. 851 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per tn.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 21 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, s J. KARELSE te Goes, Ds R. SJLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon ent Maan. Donderdag: Zon op 8.36 onifa* 17.08 u. Maan op 13.52 u., ondev 4.50 u. a t Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 22 Januari: 9.58 u. 1.45 m., 22.46 u. 1.57 m. IJ et staat thans wel vast, dat A Mn de loop van dit jaar ver kiezingen voor de Tweede Ka mer gehouden zullen worden. Hieraan is in verband met de komende grondwetsherziening, noodzakelijk in verband met het Indische vraagstuk niet te ont komen. Maar wanneer? Onlangs werd meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt, dat on geveer Mei de kiezers naar de stembus kunnen gaan. Maar nu komt de „Linie", een R.-K. orgaan meecielen, dat de Kegering besloten zou hebben, de verkiezingen r.iet te doen plaats vinden voor October. De Regering zou tot dit besluit ge komen zijn uit overweging, dat het niet gewenst is de Gods vrede van het Regeringsjubilé te storen door het stembusru- moer van de strijdende par tijen. Erg geloofwaardig klinkt dit bericht niet. De komende grondwetsherzie ning heeft geen ander doel, dan de staatkundige hervorming van het Koninkrijk beter gezegd misschien, de afbraak van het Koninkrijk zo spoedig moge lijk, in elk geval vóór 1 Januari 1949 een wettelijke basis te geven. Wij krijgen dus dit, dat eerst de voorstellen tot herziening van de grondwet door de Staten- Generaal moeten worden behan deld. Daarna volgt Kamer-ont binding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Is de nieuwe Tweede Kamer geko zen, dan moet de herziening van de grondwet in tweede le zing worden behandeld. En is dat achter de rug, dan moeten de wetten die de mogelijk ge maakte staatkundige hervorming moeten consolideren worden voorbereid en door de beide Ka mers behandeld. Dat alles zou zich dus als de voorspelling van de „Linie" juist is, binnen drie maanden moeten afspelen. Dat is niet mogelijk. Maar het is ook niet nodig. Hare Majesteit de Koningin hoopt in September haat rege ringsjubileum met haar volk te vieren. Worden in October de ver kiezingen gehouden, dan zullen de partijen de September-maand nodig hebben voor de voorbe reiding. Veel beter is het daar om, de verkiezingen zo tijdig te houden dat in September „het krijgsgedruis van de partijen- strijd" volkomen is gestild. T~\ e „Linie" verbindt aan bo- vengenoemde beschouwingen de opmerking, dat de partijen dus nog alle tijd hebben en dat zij zich bij de voorbereiding van de verkiezingen volstrekt niet behoeven te haasten. Een zeer gevaarlijk advies. Wij staan voor uitzonderlijk belangrijke verkiezingen. En daarom is het noodzakelijk, dat reeds thans de voorbereidingen worden getroffen, cm straks met volle kracht aan de stembus strijd te kunnen deelnemen. Wij weten niet Jioe de uitslag zal zijn. Maar wel weten wij, dat wij voor die uitslag en voor wat daarna gebeurt, mee de ver antwoordelijkheid dragen. Dit brengt mee, dat het in geen enkel opzicht te verdedi gen zou zijn, als thans naar het advies van de „Linie" werd ge handeld. Door de Nederlandse en de republikeinse dele gaties zijn de volgende zes punten als basis voor de verdere politieke besprekingen aanvaard en ondertekend 1. De souvereiniteit over geheel Nederlands-Indië is en zal blijven bij het Koninkrijk der Nederlan den tot op het tijdstip, dat het Koninkrijk der Nederlanden zijn souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië overdraagt. Gedurende de periode, vooraf gaand aan dit tijdstip, kan het Koninkrijk der Nederlanden be paalde rechten, verplichtingen en verantwoordelijkheden overdra gen aan een voorlopige federale regering voor het territorium der toekomstige Verenigde Sta ten van Indonesië. De Verenigde Staten van In donesië, eenmaal tot stand geko men, zullen zijn een souvereine en onafhankelijke staat in gelijk waardig deelgenootschap met het Koninkrijk der Nederlanden ver bonden in een Nederlands-Indo nesische Unie, aan welker hoofd de Koning der Nederlanden zal staan. De status der republiek Indonesia zal zijn die van een staat binnen de Verenigde Sta ten van Indonesië. 2. In elke voorlopige federale regering, tot stand gekomen voor de ratificatie van de constitutie der toekomstige Verenigde Sta ten van Indonesië, zal aan alle staten een passende vertegen woordiging worden aangeboden. 3. Voor de ontbinding van de commissie van goede diensten zal elk der beide partijen kunnen verzoeken, dat de commissie haar dienst voortzet om behulpzaam te zijn bij het beslechten van ge schillen tussen de partijen, welke betrekking hebben op het poli tieke accoord en welke kunnen rijzen gedurende de interim-pe riode. De andere partij zal aan zulk een verzoek geen enkel be zwaar in de weg leggen. Een zo danig verzoek zal door de rege ring van het Koninkrijk der Ne derlanden onder de aandacht van de Veiligheidsraad worden ge bracht. 4. Binnen een periode van niet minder dan zes maanden en niet Interdepartementaal orgaan herstelprogram- Marshall. De regering is voornemens op korte termijn een interdeparte mentaal orgaan „Herstelpro- gram-Marshall" :n te stellen, cat belast zal worden met de coördinatie van voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden met betrekking tot het Europese herstelprogram, zodra dit ook voor Nederland van toepassing zal zijn. Als regeringscommissa ris zou in dit verbard optreden dl' Hirsehfeld, die sinds de aan vang van de Parijse conferentie reeds optrad als vertegenwoor diger van Nederland bij de be sprekingen, die ter zake worden gevoerd. langer dan een jaar na de onder tekening van deze overeenkomst zal een volksstemming worden gehouden om te bepalen of de bevolkingen van de verschillen de gebieden van Java, Sumatra en Madoera wensen, dat hun ge bied deel uitmaakt van de repu bliek Indonesia of een afzonder lijke staat binnen de Verenigde Staten van Indonesië. Zulk een volksstemming zal worden gehou den onder toezicht van de com missie van goede diensten, indien een der partijen, in overeenstem ming met de procedure in punt 3 uiteengezet, hiervoor de diens ten der commissie zou verzoeken. De partijen kunnen echter met elkander overeenkomen om een andere methode te volgen bij het vaststellen van de wens der be volkingen. 5. Na de vaststelling der sta ten volgens de procedure uiteen gezet in punt 4 zal op democra tische wijze een conventie wor den bijeengebracht voor het op stellen van een Grondwet der Verenigde Staten van Indonesië. De vertegenwoordiging der on derscheidene staten in deze con ventie zal in verhouding zijn tot het aantal inwoners van die sta ten. 6. Zal enige staat besluiten de constitutie niet te ratificeren en verlangen om in overeenstem ming met de beginselen, vervat in artikel 3 en 4 van de overeen komst van Linggadjati, een spe ciale verhouding tot de Verenig de Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden aan te gaan, zal geen der partijen zich hiertegen verzetten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de op de „Renville" gesloten overeen komst begroet als een „Gezonde basis voor de politieke en econo mische ontwikkeling van Indone sië' en verklaard, dat de Ameri kaanse regering „wegen en mid delen onderzoekt om economische en financiële hulp te bieden". Volgens de voorlopige en op geen enkele wijze bindende ramin gen, die het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken gisteren heeft gepubliceerd over de financiële hulp aan de Europe se landen in het kader van het plan-Marshall, zullen Groot Brit- tannlë, Frankrijk, de Brits-Ame rikaanse bezettingszones van Duitsland en Italië tezamen iets meer dan twee derde ontvangen van het bedrag ad 6.800.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening in de eerste 15 maanden beschik baar zou worden gesteld. Volgens het departement zou voor ons land een bedrag van 705 millioen dollar zijn uitgetrokken. Het nieuwe door het departe ment van Buitenlandse Zaken ge publiceerde document bevat geen raming van de verhouding tussen de bedragen die als schenking of in de vorm van leningen zullen worden uitgegeven. Onlangs is evenwel meegedeeld dat 2010 pet. van de voor hulp verlening bestemde bedragen als leningen en 6080 pet. als schen kingen zullen worden verstrekt. Nederlands' jongste Excellentie. De nieuwe minister van Economi sche Zaken, Prof. Dr J. R. M. v. d. Brink. Vertrouwensproef al ten dele mislukt. Op de Rijksweg tussen Den Haag en Utrecht is, zoals gemeld, dezer dagen voor het eerst, als proefneming, bij een autotanksta tion voor nachtelijke automobilis ten, de gelegenheid opengesteld om zich van benzine en lucht te voorzien, zonder dat er personeel aanwezig is. Een kwestie van ver trouwen dus. Dit vertrouwen werd de eerste week niet beschaamd. Helaas bleek dezer dagen ech ter, zo vernam de ,,N. Haagsche Crt., de 8 m. lage dubbele rubber slang, voor „lucht" te zijn ver dwenen. Het resultaat Is nu, dat de eigenaar de nieuwe slang weer op moet bergen, zodat men geen lucht meer 's nachts kan krijgen. Met de benzine blijft de proefne ming doorgaan totdat Rijksdiensten blijven werken. Meermalen is de vraag gere zen, of het niet wenselijk is voor de Rijksdienst als regel over te gaan tot sluiting van de kanto ren en bureaux op Zaterdagoch tend, uiteraard gepaard gaande met een evenredige verlenging van de werktijden op de overige werkdagen. Naar aanleiding daarvan heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de overige ministers en de colleges van B. en W. ge schreven, in overeenstemming met het oordeel van zijn ambt genoot van Sociale Zaken, dat het z.g.n. Engelse weekend om economische en sociale redenen in het belang zowel van de dienst als van het burgerlijk overheids personeel naar hun mening geen aanbeveling verdient. Hiermede is uiteraard niet in tegenspraak, dat de brandstoffen- schaarste tijdelijk gedurende het stookseizoen tot een andere ge dragslijn zou kunnen nopen. Nieuwe leden Eerste Kamer. Mr Th. R. J. Wijers te Vught, die tot lid der Eerste Kamer be noemd is verklaard ln de vacatu re van De Mortel, heeft deze be noeming aangenomen. Indien Prof. van den Brink, die tot minister van Economische Za ken is benoemd, voor het lidmaat schap der Kamer bedankt, komt op de desbetreffende lijst in aan merking Ir H. J. M. Verhey te Di- dam. Generaal Spoor kwam afscheid nemen Op 16 Januari vertrok het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" van Priok met het eerste grote con tingent demobiliserenden naar Neederland. De inscheping van de militairen van het K.N.I.L. met voor een groot deel hun vrouwen en kinde ren, het O.V.W.-bataljon „Zee land" (H-14-R.I.) en een kleine groep mariniers, begon al vroeg in de ochtend en had, dank z\j de uitstekende organisatie, een vlot verloop. Enige minuten nadat de laatste jongens aan boord waren gegaan, arriveerde geheel onverwacht de legercommandant, de It. gen. S. H. Spoor, die persoonlijk afscheid kwam nemen van hen, die het eer ste onder zijn bevel kwamen en nu na jaren van grote moeilijkheden en volmaakte plichtsvervulling de eersten zijn, die huiswaarts keren. In een korte toespraak wees de legercommandant op het grote be lang van de taak, die deze man nen van K.N.I.L. en K.L. zij aan zij hebben vervuld en dankte zijn mannen voor hun zo zware werk. Vervolgens inspecteerde hij de verblijven voor de militairen en hun gezinnen. Overal sprak Z.E. even met verschillende mannen en wenste hun persoonlijk een goede reis. Voor de militairen van het K.N. I.L. en hun gezinnen, die na ze ven harde, bittere jaren eindelijk een welverdiende rust gaan genie ten in het moederland, was het afscheid van dit land, waaraan zij gedurende zo lange tyd hun beste Gisteren werd door ons aan het Zeeuws O. V. W.-Bataljon aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt", het volgende telegram gezonden „Namens lezers en lezeressen betuigen we blijdschap over jullie thuiskomst. Goede vaart toegewenst. Alles wel aan boord? Zeeuwsch Dagblad, Goes." hebben gegeven en dat hun twee de vaderland werd, vanzelfspre kend moeilijker dan voor de Zeeu wen en mariniers. Toch heerste ook bij de laatsten niet die uitbundige feeststemming die de buitenstaander zou ver wachten. Ruim twee jaar geleden gingen zij vrijwillig naar de onbe kende Oost en vaak onder de grootste ontberingen hebben zij de spits afgebeten voor hen, die later kwamen. Daar In de eenzaamheid van de Nieuwe frankeerzegels. In de tweede helft van de maand Januari komen nieuwe frankeer zegels van het type Hartz in om loop, in de waarden van 45, 50 en 60 cent. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk. De zegels van 50 en 60 cent zullen echter niet in om loop worden gebracht, voordat de zegels in het oude type zijn uit- krachten in voor- en tegenspoed verkocht. EEN GOEDE STAAT VAN DIENST. De overstromingen in Oost-Frankrijk. Meer dan 50.000 mensen zijn in Oost-Frankrijk uit hun huizen verdreven door de ergste over stromingen sinds 1778. De ge zwollen rivieren hebben meer dan 100 bruggen meegesleurd en een schade van totaal 8 milliard francs veroorzaakt, aldus offi cieuze persberichten. De Meurthe en de Moezel zijn buiten hun oevers getreden en hebben dui zenden vierkante kilometer land tussen Metz en Nancy onder wa- ter gezet. Naar te Parys van betrouwba re zijde wordt vernomen, heeft de Franse regering het ln de Russi sche taal verschijnende Sowjet- weekblad „Sovletski Patriot" ver boden. Vele burgemeesters en wethouders van Zeeuwse gemeenten maakten gisteren van de gelegenheid gebruik de heer De Ranitz dank te zeggen voor de diensten, die hjj aan hun gemeenten heeft bewezen. Het Provinciaal Bestuur was vertegenwoordigd door het lid van Ged. Staten, Mr A. J. van der Weel en de Griffier, Dr B. D. H. Tellegen. Verder werd de afscheidsreceptie bezocht door Ir M. de Vink, dir. van de Prov. Planologische Dienst, Ir Th. Heybiom, hoofding.-dir. van de Rijkswaterstaat, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, voorz. van de Polder Walcheren, de directeur van het Centr. Bouw- en Woningtoezicht W.Z. Vlaanderen, enige gemeente-architecten en anderen, die op het gebied van de weder opbouw met Ir de Ranitz in relatie hebben gestaan. Na afloop van het officiële ge- Zeeland en West Noord-Brabant deelte nam het personeel van de bij elkaar werden gevoegd. Ir de provinciale wederopbouw en volks Ranitz was geen vreemde ln Zee huisvesting en van de Stichting land, want voor 1937 had hij reeds Herbouw Walcheren, waarvan de heer De Ranitz eveneens directeur was, van hun vroegere chef af scheid. Zij deden hun woorden verge zeld gaan van enige geschenken. Des avonds tenslotte hebben de ln Zeeland werkzame architecten In Goes de heer De Ranitz een af scheidsdiner aangeboden, waarbij diverse sprekers uitdrukking ga ven aan hun waardering voor het werk van Ir de Ranitz en nader ingingen op hetgeen door hem in Zeeland is gedaan. Jhr Ir de Ranitz is tien jaar in onze provincie werkzaam geweest In 1937 werd hij benoemd tot in specteur van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting). In dat jaar werd deze dienst gereorganiseerd. Was daarvoor het ambtsgebied Zuid-Holland en Zeeland, in 1937 werd het gesplitst in deze zin, dat medegewerkt aan de tot standko ming van het streekplan voor W. Z.-Vlaanderen, alsmede aan voor bereidingen van uitbreidingsplan nen voor enige gemeenten in Zee land en het streekplan Walcheren. Gedurende zijn ambtsperiode is er op het gebied van volkshuisves ting en de bouwnijverheid, mede door zijn initiatieven, veel tot stand gekomen. Met succes heeft hij ook gewerkt aan de stichting van centrale diensten voor bouw en woningtoezicht in diverse delen der provincie. In de oorlogsjaren moest het werk hoofdzakelijk worden be perkt tot het geven van adviezen aan de gemeentebesturen. Vele gemeenten deden hiermede hun winst wat betreft het ontwerpen en vaststellen van uitbreldings- en woningbouwplannen, zodat na de oorlog hiermede veel tijd kon ge- Gistermiddag is door zeer ve len in Huize „de Sprenck" af scheid genomen van Jhr Ir J. de Ranitz, die tot 1 Januari j.l. hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie van de wederopbouw en volkshuisves ting in Zeeland is geweest en die zich met ingang van ge noemde datum heeft geassoci eerd met een particulier archi tectenbureau in het centrum des lands. wonnen worden. Dg heer De Ranitz ls enige tijd gegijzeld geweest door de Duit sers en na zijn ontslag uit gijze ling mocht hij niet in Zeeland te rugkeren. In Bergen op Zoom heeft hij de bevrijding afgewacht en ln stilte vele adviezen gegeven aan burgemeesters. Na de bevrijding volgde zijn be noeming tot hoofdingenieur-direc teur. In 1946 verbleef hjj een 8-tal maanden in Amerika als lid van de internationale commissie, die had te onderzoeken waar de ge bouwen der Ver. Naties het best konden worden gebouwd. Op ver zoek van de regering bracht hij 't volgend jaar een bezoek aan ar chitecten en stedebouwkundigen in Engeland. Hij was voorts lid van talrijke commissies, o.m. van de Staatscommissie tot Herzie ning van de Woningwet van ge meentelijke en provinciale com missies etc. buitenposten hebben zij echter dit land ook anders leren kennen dan alleen maar als een rimboe vol ge varen. Er groeide daar een hechte kameraadschap. „Ook al zien we elkaar ln Hol land nooit meer terug, toch blij ven wij kameraden", aldus drukte een van hen het uit. Zij leerden elkaar waarderen en menige O.V. W.-er laat zijn beste vriend hier achter. Zij rusten op de kerkhoven op Java en Sumatra en het deed de mannen goed, dat de legercom mandant op deze dag, nu de „Cease-Fire" voorstellen zijn ge accepteerd. heeft bevestigd, dat hun offer niet vergeefs is geweest Mackenzie King trekt zich terug als partijleider. De Canadese premier, Macken zie King, heeft Dinsdagavond be kend gemaakt, dat hij zich terug trekt als leider van de liberale partij. Hij verzocht het Nationaal Liberaal Verbond een conventie bijeen te roepen voor het kiezen van een nieuwe leider. Mackenzie King noemde niet de naam van een opvolger, die hij persoonlijk zou verkiezen. Men verwachtte, dat hij dit wel zou doen. Het terugtrekken van Mackenzie King wordt vermoede lijk van kracht, zodra de conven tie, die waarschijnlijk ln Augustus zal worden gehouden, een nieuwe leider heeft gekozen. De 73-jarige premier legde zijn lang verwachte verklaring af ln een toespraak tot meer dan 800 partijaanhangers, bijeen tijdens 't jaarlijks diner van de adviesraad van het verbond. Mackenzie King sloot niet de mogelijkheid uit, dat hij een her verkiezing als leider der partij zou aanvaarden. Trygve Lie naar Nederland. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Trygve Lie, die momenteel in Brussel vertoeft, wordt Donderdagavond 6.47 uur met de „Etoile du Nord" aan het Hollandse-Spoorstation te 's-Gra- venhage verwacht. Het gezel schap zal bestaan uit zeven per sonen, onder wie de heer Pelt, adjunct secretaris-generaal en de dochter van de heer Lie. Men zal zijn intrek nemen in Kasteel Oud Wassenaar. Zondagavond vertrekt de secre taris-generaal naar Praag. Het programma van zijn verblijf hier te lande is nog niet vastgesteld. KAMERLEDEN ZETTEN ZICH SCHRAP Debat over de Regeringsverklaring uitgesteld De Tweede Kamer zou gistermiddag de beraadslaging over de Regeeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortzetten. In verband met de inmiddels ontvangen teksten van de op de „Renville" tot stand gekomen wapenstilstand en politieke overeen komsten werd dit debat echter uitgesteld tot hedenmiddag. Stabiel bankbeleid een betogende, dat de laatste sporen landsbelang. Gisteravond hebben enkele le den in de Tweede Kamer, nadat 's middags de begroting van het Zniderzeefonds en het Staatsvis- serybedrijf te IJmuiden was goed gekeurd, hun mening geuit over de wetsontwerpen betreffende het algemeen nut van naasting (toe- eigening) van de aandelen en het maatschappelijk kapitaal van „De Nederlandse Bank" N.V. door de staat, regeling dier naasting en de nieuwe bepalingen aangaande het statuut van de Nederlandse Bank N.V. De heer De Wilde (A.R.) ontwikkelde bedenkingen tegen de voorstellen en betoogde, dat de aanvaarding ervan een voortzet ting betekent van de situatie tij dens de Duitse bezetting: De Nederlandse Bank wordt vol komen ondergeschikt gemaakt aan de minister van Financiën, al thans de regering. De minister van Financiën wordt tenslotte de man, die de beslissingen neemt. De raad van commissarissen wordt benoemd door de regering. Het Rijk zal net zoveel schuld bij de „Nederlandse Bank" kunnen maken als het wil. Sprekers bedenking tegen het statuut was, dat men af raakt van de tijdelijke regeling van het K. B. van Oct. 1945 en dat wordt bepaald, dat de Nederl. Bank het schatkistpapier kan kopen, zonder dat het in handen van derden is geweest. Spr. had er bezwaar tegen, dat het bankbeleid in handen komt van de minister van Financiën, die hier onbeperkte bevoegdheden krijgt, en niet slechts tijdelijk, maar voor altoos. Volgens de heer De Wilde heeft het land belang bij een stabiel bankbeleid, onafhankelijk van wisselende ministers van financi en en van verkiezingsuitslagen. Nieuwe geld-theorieën ver trouwde spr. liever toe aan de lei ders der bank dan aan een wille keurige minister, omdat diens verantwoordelijkheid een heel an dere is dan die van de president van de Nederlandse bank. Spr. betoogde, dat hij niets heb ben moest van een stelsel op de lange baan, dat het Nationaal-so- cialisme in enkele jaren wilde verwezenlijken. Hij meende, dat er geen prac- tische redenen zijn om de minis ter de gevraagde bevoegdheden te verlenen. Het algemeen nut van de naasting der aandelen kon hij niet inzien. De heer B i e r e m a (Vrijh.) ontwikkelde eveneens bezwaren tegen de ontwerpen en bestreed de argumenten van de minister, van onafhankelijkheid der „Ne derlandse Bank" verdwijnen, om dat ze ondergeschikt worden ge maakt aan de minister van Finare- ciën. De heer Van der Fe ltz (CL H.) zeide het evenmin eens te zijn met de minister, dat naasting der aandelen een onteigening te aft- gemene nutte is. Ter bepaling vaa zijn standpunt zal hij het ank- woord van de minister afwachtea. De heer Sassen (K.V.P.J achtte de zaak principieel van grote betekenis. Hij achtte het noodzakelijk, dat er een wezenlijk verschil is in de vormgeving, ia de organisatie der „Nederlandse Bank." De naasting acht spreker eensdeels juist. De heer Hof s tra (Arb.) uit te zijn tevredenheid over de ont werpen, waarin volgens hem de „synthese van het particulier be lang en het gemeenschapselement** was gezocht. Te kwart voor 12 werd 't wooni verleend aan minister Lleftinck, die verzocht zijn rede later te ma gen vervolgen. De voorzitter verdaagde daarna de vergadering tot hedenmiddag 1 uur. Oud-burgemeester Jhr W. Z. van Teylingen ten grave gedragen. Gistermiddag is op de begraait- piaats te Oostkapelle het stoffe lijk overschot van de in Berge» op Zoom overleden 76-jarige outT- burgemeester van Oostkapelle en Serooskerke, Jhr W. Z. van Tey lingen, ter aarde besteld. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door de Commis saris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford en W. F. vaa Sprenge, burgemeester van Oost kapelle en Serooskerke. Beidea belichtten de figuur van de over ledene en het werk, dat in zij a bijna 40-jarige ambtsperiode al» burgemeester tot stand kwam. Ds Richard eindigde de droeve plechtigheid met het „Onze Va der''. Een neef van de overledene dankte de aanwezigen voor de be langstelling. Jhr W. Z. van Teylingen was ia leven lid der Zeeuwse Provinciale Staten, Kamerheer i.b.d. der Ko ningin en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Volgens gezaghebbende kringea is het mogelijk, dat de Britse re gering deze week enige concessie» zal doen met betrekking tot het reizen naar het buitenland gedu rende de aanstaande zomer, zodat Engelsen meer dan 5 pond ster ling bij zich mogen hebben. De Palestijnse kwestie. Gevechten duren voort. De commissie voor Palestina der V. N. heeft voor het eerst ge sproken over de kwestie der troe pen. Men kwam tot de algemene overeenstemming, dat er slechts troepen kunnen worden verschaft met strikte inachtneming van de resolutie der algemene vergader- ring betreffende de verdeling. De commissie trok in twyfel, of perstelegrammen, bij afwezigheid van officiële mededelingen van ter plaatse vertoevende functionaris sen der V. N., zouden kunnen die nen als bewijs voor de noodzake lijkheid van het zenden van troe pen. De werkgroep voor het toekom stige internationale statuut voor Jeruzalem achtte het niet aanbe velenswaard een tweevoudig bur gerschap voor de bewoners van Jeruzalem in te stellen. Ongeveer 500 Arabieren hebben gisteren een oud kruisvaarderska steel te Jehian in Opper-Galilea dat door een 100-tal Joden was bezet, bestormd. De aanvallers legden zwaar mortier- en mitrailleurvuur op de vesting en vielen van alle kanten tegelijk aan. Een Brits verken ningsvliegtuig, dat de gevechten opmerkte, riep versterkingen te hulp. Deze arriveerden juist op tijd, want de munitievoorraad van de verdedigers geraakte uitgeput en de Arabieren waren er bijna ln geslaagd de buitenste verdedi gingsgordel van het kasteel te doorbreken. 9 Joden werden ge dood en 19 gewond. Men neemt aan, dat de aanval lers uit de omliggende dorpen kwamen en niet uit de Libanon. Het is niet bekend, of zij verliezen hebben geleden. De Britse autoriteiten hebben er bij het Joods bureau op aange drongen het afgelegen kasteel te doen ontruimen, daar zwaardere Arabische aanvallen kunnen wor den verwacht. Petitionnement aan H. M. de Koningin. Naar het A.N.P. verneemt, heeft een groot deel van de be volking van Aruba in verband met de komende rijksconferentie te Den Haag uitdrukking gege ven aan de wens tot afscheiding van Curagao en opneming van Aruba als aparte zelfstandige eenheid in het Koninkrijk der Nederlanden. De heer C. A. Eman, afgevaardigde ter Rijks conferentie, zal in verband hier mede een Vrijdag, na zijn aan komst op Schiphol, een petition nement aan H. M. de Koningin aanbieden. De spoorweg Mecheler»- Terneuzen. Met ingang van 21 Januari a.s. zal de N.V. Ned. Spoorwegen, in afwachting van een defini tieve regeling, krachtens een tij delijke overeenkomst met r'e S.A. Internationale Spoorwegm MechelenTerneuzen, de in Ne derlands gebied gelegen spoor weg van Terneuzen over Sluis kil en Sas van. Gent tot de Be gische grens voorlopig huren en exploiteren. Met ingang van dezelfde da tum wordt de op Belgisch ge bied gelegen spoorweg van de grens af over Klinke naar St.- Nicolaas voorlopig gehuurd en geëxploiteerd door de Nationale Mij. der Belgische Spoorwegen. De thans bestaande tarieven blijven van kracht. De huidige dienstregeling wordt voorlopig practisch niet gewijzigd. Tot algemeen vertegenwoor diger werd met ingang van 21 Januari a.s. benoemd de heer J. A. van Oortmcrssen, inspec teur voor de standplaats Ter- DE BILT ZEGT: Nog vrij koud. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen. Hier en daar nog enige neer slag. Geleidelijk toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1