Politieke spanning te Djogja. WET of K.B.? Politieke grondslagen door beide partijen aanvaard. Heftige strijd in Griekenland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GEVAARLIJK. Sterke tegenstand tegen de Renville-overeenkomst. Duitse invasie van Denemarken. Tsjechoslowakije zet invoer over Antwerpen stop. Cargadoors vragen minister om hulp. -BINNENLANDS JZOURNAAL 32-jarige Professor benoemd tot Minister. Brits-Amerikaanse zóne moet economisch zelfstandig worden. Handvest door militair bestuur samengesteld. Grote belangstelling om de Utrechtse Jaarhenrs. Arabisch Comité weigert voor Palestina-Gommissie te verschijnen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Viissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 850 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DINSDAG 20 JAN. 1948 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HÏ1IZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Viissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. By het debat ln de Tweede Ka mer oVer de regeringsverkla ring betreffende het Indische vraagstuk kwam een merkwaar dig punt aan de orde. Het ging over de samenstelling van het collegiaal orgaan. In de z.g. witte stukken, die aan de Ka merleden worden verstrekt werd daaromtrent gezegd: „Aan het hoofd van dit lichaam zal vanzelfsprekend de Landvoogd staan, aan wiens zorg ln de thans bestaande structuur de jure nog steeds de behartiging der Indone sische belange'n is toevertrouwd". Vanzelfsprekend Maar één of twee dagen later was het niet meer vanzelfspre kend. dat de Landvoogd aan het hoofd zal staan. In de „Handelingen" wordt n.l. gezegd: „Dit lichaam het jure-fede- rale orgaan zal uiteraard heb ben samer\ te werken met de Landvoogd, aan wiens zorg in de thans bestaande structuur de jure nog steeds de behartiging der In donesische belangen is toever trouwd". Dat is dus heel iets anders. Hier staat niet meer, dat de Landvoogd aan het hoofd van dit lichaam zal staan. Die woorden zijn weggelaten. Waaruit zou kun nen volgen, dat het orgaan met de Landvoogd zal moeten samen werken. Dit is van belang omdat de Re gering voornemens is deze zaak bij Kon. Besluit, dus niet bij de wet zonder de Staten-Generaal af te doen. Nu zou dit ln het tweede geval nog enigszins te verdedigen zijn, maar in het eerste geval zeker niet. Gelukkig ls ln de Kamer van verschillende zijden er op aan gedrongen, deze zaak wettelijk te regelen. Het schijnt echter, dat de Regering, die wat in „De Hande lingen" staat als officieel erkent, aan een K.B. de voorkeur geeft. Van betekenis is in dit geval, dat Prof. Romme, die ook hier het beslissende woord spreekt, aan een wetsvoorstel de voorkeur schijnt te geven. Schijnt, want bjj Prof. Romme kan men nooit te vroeg een conclusie trekken. Hij heeft wel meer zijn draal geno men. Merkwaardig is, dat de P. v. d. A. gaarne bereid schijnt te zijn, deze zaak bij K.B. dus buiten de Staten-Generaal om, tot stand te brengen. Een nieuwe vorm van democra tie! Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.37 u., onder 17.06 u. Maan op 12.25 u., onder 3.26 u. Hoogwater te Viissingen. Woensdag 21 Januari: 8.41 u. 1.36 m„ 21.30 u. 1.47 m. Bij de bespreking van de Rege- aeuitunu suo'ui SuuetspieAsguu 'van j.l. Woensdag, hebben wij als ons oordeel uitgesproken, dat Soekarno en zijn revolutionaire vrienden over de ontwerprege ling tevreden kunnen zijn. Als eenmaal het hoofddoel: los van Holland is bereikt, dan zal het voor de republiek een kleine kunst zijn in de Verenigde Star ten van Indonesië de leiding te nemen. En dan krijgt het com munisme vrij spel. Het trok onze aandacht, dat „Elsevier" zich in dezelfde geest uit. „Wanneer aldus het blad de republiek het aanbod van den heer Beel zou aannemen, dan zou dit practisch betekenen, dat een puur communistische bacil, door en door anti-Westers georiën teerd, bewerktuigd met alle hulp middelen van een terroristische dictatuurstaat, in het overigens gezonde lichaam wordt gehaald." Zo is het. De voorstellen van de regering zijn niet zonder gevaar, maar geven aanleiding tot het meest sombere pessimisme. TTet betalingsverkeer met België. Nieuwe bepalingen in werking. Ter voorkoming van moeilijk heden, die zich in het betalings verkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie zouden kunnen voor doen, werd door de beide rege ringen na overleg over een aan tal te nemen maatregelen over eenstemming bereikt. O.m. zullen met ingang van heden nieuwe bepalingen in wei'king treden, die teri doel hebben voorshands de vooruit betalingen op deze invoer niet te doen plaats hebben. In de toekomst kunnen derhalve slechts bij hoge uitzondering een geheel of gedeeltelijke vooruit betaling op in België geplaatste bestellingen worden toegestaan. Alhoewel deze maatregelen een beperking betekenen in de na-oorlogse betalingsusances, blijft niettemin voor de Neder landse importeurs onvermin derd de mogelijkheid bestaan hun betalingsverplichtingen aan de Belgische leveranciers te ga randeren in de vorm van een te stellen onherroepelijk accredi- tief. Deze regeling heeft geenszins een verminderde trasfer-zeker- heid in het Nederlands-Belgische betalingsverkeer tengevolge. De van Nederlandse zijde af te ge ven invoervergunning blijft een garantie, dat de vordering yan de Belgische leverancier in elk geval zal kunnen worden over gemaakt Volgens binnenkomende berichten doen zich in Djogja grote moeilijkheden voor. Gezaghebbende Nederlandse kringen in Batavia hebben aan Aneta verklaard, dat het beeld heden sterk beinvloed wordt door de inmiddels binnen komende reacties, speciaal van de zijde der Mas- joemi, die er op wijzen, dat grote tegenstand onder een invloedrijk deel van de republikeinse politici bestaat, t.a.v, het accepteren van de wapenstilstand. Volgens het republikeinse pers bureau Antara verwerpt de „Sa- jap Kiri" (concentratie van link se partijen) de wens van som migen om het huidige verant woordelijke kabinet te vervangen door een presidentieel kabinet. Antara meldt voorts, dat de P. N. I. (Nationalistische Partij) Zondag te Djogja in plenaire ver gadering besloot in te stemmen met het standpunt van het hoofd bestuur dezer partij, dat de Ren ville-overeenkomst verwerpt. Voorts is de partijraad van mening, dat de republiek met het huidige kabinet de moeilijkheden en de strijd van het Indonesische volk niet zal kunnen te boven gom'en. In verhand hiermede kan de P.N.I. geen verdere verant woordelijkheid dragen voor het kabinet in de huidige samenstel ling en eist een spoedige vervan ging van het tegenwoordige ka binet door een aantal ministers, dat aan de eisen van de strijd voor de vrijheid voor het vader land voldoet. Dat ziet er niet mooi uit. Immers, wanneer opnieuw de toestand zou ontstaan, dat de wapenstilstand slechts op papier bestaat, dan zou wederom een impasse intreden met alle gevol gen van dien. Persstemmen over de overeenkomst. Naar aanleiding van de onder tekening van de wapenstilstand op de Renville schrijft „Het Dag blad" ondermeer, dat alles af hangt van de geest, waarin de partijen hun wederzijdie verplich tingen zuil enuitvoeren. Het blad noemt als voornaamste der poli tieke beginselen het plebisciet. De „Nieuwsgier" schrijft, dat thans iedereen er van doordron gen is, dat dit slechts een begin is, een eerste stap op de lange weg, die bezaaid zal zijn met moeilijkheden. Slechts met het uiterste geduld en goodwill en de ruimste zin des woords zullen de partijen, die nog geen half jaar geleden feller dan ooit tegenover elkaar stonden, kunnen komen tot de noodzakelijke samenwer king om het doel te bereiken. „Daar ben ik voor hier Bij Blakang Kebon te Sema- rang sloeg een voor een „Ma jor" gespannen paard op hol. Niet zó'n klein beetje, maar in bittere ernst. Het paard ging er in een woeste vaart vandoor en het publiek eveneens om het paard te ontwijken. Plotseling dook op de weg een Nederlands soldaat op, die het hollende dier greep en totstil stand bracht. Zoals het hier staat lijkt het erg eenvoudig, maar dat was het niet. Er hadden allerlei on gelukken kunnen gebeuren en er was iemand nodig die snel kon beslissen en handelen. Dat deed deze soldaat, een boeren zoon vermoedelijk, gezien de wijze waarop hij met hgt paard omging. Het aardigste komt echter nog. De koetsier kon van de schrik geen woord uitbrengen. Maar een Indonesiër, die. het geval gezien had, stapte op de soldaat toe en zei: „Mijnheer, ik wil U toch even complimen teren met de manier waarop U dat paard tot stilstand hebt gebracht. Alle respect voor Uw moed en zelfbeheersing". De soldaat keek even lichtelijk be duusd bij zoveel lóf. Toen zei hij rustig: „Och, daar zjjn we hier tenslotte voor". Bescherming... ook daar!! De openbare aanklager aan bet Amerikaanse tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg, waar momenteel voormalige nazi diplomaten en regerings-functio- narissen van het Duitse departe ment van buitenlandse zaken te rechtstaan, heeft een document voorgelezen, waarin wordt be weerd, dat Duitsland Denemarken binnenviel, „om het land tegen Britse agressie in bescherming te nemen". 9 April 1940 deelde de Duitse gezant te Kopenhagen, Von Ren- the Flnk, aan de Deense minister van Buitenlandse Zaken mede, dat Duitsland „positieve bewijzen" had, dat Engeland militaire bases in Denemarken wilde bezetten. „Ten einde de Denen te bescher men", aldus had Von Ren the Fink verklaard, „trekken troepen van de Duitse wehrmacht thans Dene marken binnen". Hij voegde er aan toe, dat Duit se bommenwerpers zich boven Kopenhagen bevonden, die nadere instructies afwachtten en dat iedere Deense tegenstand de „ver schrikkelijkste gevolgen zou heb ben." De Deense minister van Buiten landse Zaken noemde de bewering betreffende Britse aanvalsplannen ongegrond, en protesteerde for meel tegen de Duitse schending van Deens gebied. Verdere besprekingen. Gistermiddag om kwart voor vijf plaatselijke tijd hebben de Ne derlandse en republikeinse delega tie aan boord van de Renvilie de zes, aan de politieke grondslagen van dé overeenkomst toegevoegde, punten van de Commissie voor Goede Diensten, officieel aan vaard. Het betreft de volgende pun ten: a. De kwestie van de souve- reiniteit. b. De representatie van de voorlopige federale regering. c. Het continueren van' het ge bruik maken van de goede diens ten der commissie van de Vei ligheidsraad. d. Het plebisciet. e. De conventie voor het sa menstellen van de grondwet. f. De speciale verhouding tot de Verenigde Staten van Indo nesië. Er werd een brief overhandigd van de Nederlandse delegatie, waarin wordt verklaard, dat de Nederlandse delegatie van de Nederlandse regering toestem ming heeft ontvangen deze zes punten te accepteren met de toe voeging, dat de Nederlandse dele gatie op deze zes punten com mentaar zal geven in een later te zenden brief, zodra instruc ties van de Nederlandse regering zullen zijn binnengekomen, het geen zeer binnenkort per tele gram wordt verwacht. 'Ook de republikeinse delegatie aanvaardde de zes punten. In een desbetreffende brief wordt gezegd, dat de republi keinse delegatie de punten ac cepteert op basis van de concep ties en de verduidelijking welke NEDERLANDS COMMENTAAR VOLGT LATER. BELGISCHE WAGONS VERDWIJNEN IN DE RUSSISCHE ZONE. Tsjechoslowakije heeft zijn in- voerhandel over Antwerpen stop gezet. Oorspronkelijk werd deze maatregel geweten aan de moei lijkheden met de Rijns.cheepvaart. In werkelijkheid betreft het een ingewikkelde spoorwagengeschie denis. De Belgische Spoorwegen wensen geen wagons meer'ter be schikking te stellen voor het ver voer naar Tsjechoslowakije, om dat het nieuwe rollend materiaal geleidelijk verdwijnt. Volgens de Tsjechen hielden de Amerikanen in Duitsland de wa gons vast, maar de Amerikanen verzekerden, dat de Tsjechen de Amerikaanse wagons niet terug stuurden. Van Tsjechische zijde werd ten slotte toegegeven, dat dé Russen zich van de Tsjechische goederen wagons meester maakten en de Tsjechen dus noodgedwongen de Amerikaanse wagons „leenden", waarop de Amerikanen het Belgi sche materiaal, dat uit Tsjecho slowakije terugkeerde op hun beurt vasthielden. Het Antwerpse stadsbestuur heeft reeds een regeling getroffen met de Amerikanen voor het te rugsturen der wagons en deze re geling gaat op 1 Maart in. Inmiddels hebben de Tsjechen reeds Poolse schepen gecharterd om de goederen, die nu ln Ant werpen liggen over de haven van Gdynia te importeren. De Antwerpse Vereniging van Cargadoors heeft er nu bij de ml- fisch op aangedrongen, onmiddel lijk Belgische goederenwagons ter beschikking te laten stellen, ten einde het onderbroken handelsver keer te hervatten. Treedt Mackenzie King af? Volgens politieke kringen te Ottawa verwacht men, dat W. L. Mackenzie King, minister president van Canada, die in 1945 verklaard heeft; dat hij niet van plan is het volgend jaar bij de algemene verkiezin gen aan het hoofd van zijn par tij te staan. Vandaag zal hij zijn aftreden bekend maken. Als op volger van de 73-jarige premier wordt genoemd Louis St. Lau rent, die in 1941 minister van Justitie werd en thans het ambt van minister van Buitenlandse Zaken bekleedt. Volgens Reuter heeft Macken zie King gisteren een wijziging in het kabinet aangekondigd. De hergroepering betreft vier ministeries: van handel, visserij, wederopbouw. (Het vierde ver meldt Reuter niet). de eis om 30 pet. loonsverho ging, waarom de Hamburgse ha venarbeiders onlangs vier dagen hebben gestaakt, is door de geal lieerde bestuursraad te Berlijn af gewezen. In het kader van de maatrege len tot gedwongen arbeid is mén heden overgegaan tot de registra tie van alle Britten, geboren tus sen 1923 en 1929, die geen volledi- D""Vil, Cl 1114 Dij UC HU" OCU JL\7dJ%J CU Ivllv UIC gCOU TU11C' uister van Verkeerswezen telegra-ge betaalde arbeid verrichten. de commissie van goede diensten tijdens de formele bijeenkomst van 13 Januari te Kalioerang aan de republikeinse delegatie heeft gegeven, alsmede op basis van de verklaring der commissie van goede diensten, toegevoegd aan de documenten, welke Zaterdag j.l. op de Renville zijn voorgelegd (bedoeld is de verklaring van de commissie van goede diensten, bestaande uit vijf punten). Besloten werd subcommissies in te stellen ter bestudering van de diverse onderdeler der poli tieke grondslagen en voor het uitbrengen van rapport. Hierna kunnen t.z.t. op -basis van de rapporten in plenaire ver gadering besluiten worden geno men. De voorzitter van de week, dhr Herremans, stelde daarna voor de plenaire zitting enige minuten te schorsen, waarna ieder der dele gaties een of twee leden zou aan wijzen om te zamen met de com missie van goede diensten voor bereidingen te treffen tot het vaststellen van de hoofdlijnen der verdere procedure. Economische Zaken weer bezet. 200 ton kolen gezonken. Twee dekschuiten met bunkerkolen kapseisden in de IJmuidense vis sershaven, doordat geen rekening gehouden werd met het dalen van het water hij het vastleggen van I de schuiten. Tweehonderd ton bunkerkolen verdwenen in de diepte. Staking in Zaandamse haven. Omdat een toegezegde extra belo ning voor het lossen van hout boten Zaterdagmorgen niet uit betaald werd, hebben de Zaan damse bootwerkers hun werk ge staakt. Van werkgeverszijde was medegedeeld, dat de uitbetaling van de f 10 in ieder geval zou geschieden, maar dit kon de sta king niet voorkomen. Een deel der bootwerkers maakte n.l. be zwaar tegen de uitkering van f 10 daar dit te weinig zou zijn. In middels wachten«-3 houtboten in de Zaandamse haven op lossing. Hilversumse C.C.D. ambtenaren hebben een nieuw strijdmiddel ge vonden. Met lichtkogeis en een waarschuwende róffel uit een stengun wisten zij een complot van 12 clandestiene slachters in te rekenen. Te Halsteren is de 14-jarige I». j. van A. op heterdaad betrapt, toen hij in de kerk trachtte het offerblok te lichten. Daar het was opgevallen, dat het blok de laat ste tijd weinig resultaten oplever de, werd Zondag een val opgezet, met het gevolg dat de jeugdige dief gegrepen kon worden. Gisteravond moest, vrijwel plot seling, alle verkeer met voertui gen over de Schipbrug te Deven ter stopgezet worden, omdat nabij de brug het IJsselwater was ge stegen tot de kruin van de Rijks weg naar Apeldoorn en daardoor de dijkdoorsnijdlng op de linker IJsseloever afgesloten diende te worden. Prof. v. d. Brink slaat alle records. DR HUYSMANS GERIDDERD. Met ingang van 21 Januari is bij K. B. benoemd tot minister van Economische Zaken Prof. Dr J. R. M. van den Brink te Laren (N.-H.), hoogleraar te Nymegen en lid van de Eerste Kamer. Prof. van den Brink zal de jong ste minister zyn in het huidige kabinet. Hij is tevens de meest jeugdige minister, die ooit de Ne derlandse regering gesierd heeft. Dr C. Lely, die in 1891 minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid werd in het ministerie- Tienhoven, had toen de leeftijd van 36 jaren bereikt, hetgeen reeds een uitzondering kan wor den genoemd. Later, in 1934, trad Mr M. P. L. Steenberghe op 35- jarige leeftijd in het derde mini- sterie-Colijn als minister van Eco nomische Zaken op. Ook Mr Dr J. Donner, die in 1926 minister van Justitie werd, ha4 toen de leeftijd van 35 jaar. Wat de jeugdige leeftijd betreft worden allen overtroffen door de thans benoemde functionaris, die 12 April 1915 geboren werd en dus pas 32 jaar is. Hij bezocht de R.K. H.B.S. te Hilversum en studeerde vervol gens aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij cum laude het candidaatsexamen in de economie aflegde en in 1940 cum laude het doctoraal examen. In datzelfde jaar volgde zijn be noeming tot adviseur bij het di rectoraat voor handel en nijver heid aan bet departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. In 1941 die tot adviseur bij de dienst tot regeling van de prijzen en kort daarop die tot chef der afdeling prijzenpolitiek. Tijdens de bezetting nam hij als Het Britse en Amerikaanse mi litaire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn de bepalingen van een handvest bekend gemaakt, dat tot doel heeft de ontwikkeling van de Britse en de Amerikaanse zone tot een zelfstandige economische eenheid te bevorderen, die niet langer financieel door Engeland en Amerika behoeft te worden ge steund. VOLLEDIGE BEVOEGDHEID. Volgens het handvest worden 't Brits-Amerikaanse bureau voor import en export en het gemeen schappelijke deviezenbureau tot een eenheid die volledige bevoegd heid bezit om de export van de dubbele zone tot een zo hoog mo gelijk peil op te voeren. GRIEKSE REGERING KRIJGT GOUD TERUG. Volgens het Atheense nieuws agentschap hebben de Griekse guerillastrijders, die Flatanos, 20 km ten Noorden van Lepanto aan de Golf van Corinthe hebben aan gevallen, een „verpletterende ne derlaag" geleden. Honderd gueril lastrijders zouden gevangen geno men z(jn tijdens de aanval op Pla- tanos. Het garnizoen van die plaats heeft 30 uur stand gehouden tot Zondagochtend. Griekse legereen heden met artillerie en tanks arri veerden, die de aanvallers terug dreven. In Oost-Macedonië, dat aan Bul garije grenst, verdreven Griekse regeringstroepen guerillastrijders uit hun stellingen, ajdus meldt 't Atheense nieuwsbureau. Volgens het Griekse ministerie van Oorlog namen 400 verzetslie den aan de strijd bij Nestos deel. Griekse regeringstroepen, voor zien van tanks, zo wordt bericht, sloegen de verzetslieden ten noor den van Platanos terug. Uit Patras wordt gemeld, dat de guerillastrijders daar 300 do den en 100 gewonden achterlieten. Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland, heeft medege deeld, dat de V. S. hebben beslo ten het Griekse goud terug te ge ven, dat zich onder berusting van de Federal Reserve Bank bevindt. Hij waarschuwde de twee par tijen ln het Griekse parlement de liberalen en de populisten voor een onderlinge strijd. „Een politieke crisis als gevolg van partijstrijd zou het vertrou wen ln de stabiliteit van Grieken land kunnen schokken", zei hij, „en kan op zichzelf druk in de richting van inflatie veroorzaken" Van de 10.800.000 dollar goud- Scheepvaartverkeer te Sas van Gent morgen gestremd. In verband met herstellings werkzaamheden aan de spilcon- structie van de oostelijke draai brug te Sas van Gent, zal morgen de scheepvaart door de brug van 7 tot 22 uur zijn gestremd. De scheepvaart kan gebruik maken van de middenkanaalarm en de middensluis te Sas van Gent waarde zal 2 millioen worden vrij gegeven en omgezet in Griekse valuta door de band van Grieken land, teneinde het snelle stijgen van de goudprijs op de vrije markt te doen eindigen. De beschikbaar stelling van de rest van het goud zal afhangen van „de'^snelheid en doeltreffendheid, waarmee de re gering de overeengekomen maat regelen ten uitvoer legt." De regering van Eire heeft de distributie van stoffen en kleding stukken opgeheven, aldus de „Times". Di ecteur-generaal van het ge organiseerde bureau wordt Willi am John Logan, een Amerikaan se bankier, die zich uit zaken te ruggetrokken heeft. J. H. Cahan van het Britse mi nisterie van financier^ wordt on der-directeur. BIZONDERE FUSIEOVEREENKOMST. Het handvest is opgesteld over eenkomstig de herziene bizonale fusieovereenkomst, die de vorige maand te Washington is gesloten. Het nieuwe bureau, dat zal wor den geleid door een raad van com missarissen, ""bestaande uit de fi nanciële en economische adviseurs van het Britse en Amerikaanse bestuur, zal inmiddellijk stappen doen om het bestaande apparaat voor de controle van de buiten landse handel der beide zones ef ficiënter te doen functioneren. Volgens de herziene bizonale overeenkomst zal Amerika, uit hoofde van zijn grotere financiële deelneming, de meeste zeggen schap in het nieuwe bureau heb ben. Het ligt in de bedoeling, dat de taak van het bureau zo spoedig mogelyk door het Duitse bestuur wordt overgenomen. Er zal Duits personeel worden opgeleid om te zijner tijd het geallieerde perso neel te vervangen. De ter beschikking van het bu reau gestelde deviezenbronnen zullen worden aangebroken, opdat de voor de staatshuishouding en de ontwikkeling van de export der dubbele zone benodigde grond stoffen kunnen worden aange schaft. Voor de jubileumbeurs 25.000 M2< tekort* Voor de 50ste Kon. Nederlandse Jaarbeurs, welke van 6 tot en met 15 April zal worden gehouden, heeft thans het ruimte-tekort een ontstellende omvang aangenomen. Niet minder dan 600 firma's en sommige van hen reeds voor de 5e keer hebben wegens dit gebrek aan beschikbare standruimte van deelneming moeten afzien. De door hen in totaal aangevraagde expositieruimte be draagt rond 53.000 vlerk, meter, waartegenover slechts rond -30.000 vierk. meter beschikbaar was. Neemt men hierbij, dan nog wen noodzakelijk maakten. in aanmerking, dat de buiten landse collectieve inzendingen de plannen hunner groepen aan merkelijk hebben gereduceerd in verband met het ruimte tekort, en voorts dat nog regel matig nieuwe aanvragen om standruimte bij het secretariaat der Jaarsbeurs binnenkomen, dan is een schatting van het ruimte-tekort op 25.000 M2. aan de lage kant. Door de verschillende groe pen van deelnemers wordt dit tekort aan beschikbare stand ruimte als volgt gedragen: Standhouders, die aan vooraf gaande beurzen deelnamen, heb ben met 12.000 M2. minder ge noegen moeten nemen, dan zij hebben aangevraagd. Zij, die zich als nieuwe deelnemers heb ben aangemeld, vroegen een ex positieruimte van 11.800 M2., waarvan hun niet meer dan rond 900 M2. kon worden toe gewezen. Voor een deel is dit tekort opgevangen door aan een aantal deelnemers, die eigenlijk in gebouwen thuisbehoren, een plaats op open terreinvakken toe te wijzen. Het grote tekort drukt vooral op de deelnemers, van wie de inzendingen plaatsing in gebou- Terwijl namelijk de aangevraag de standruimte in gebouwen op 13 Januari j.l. 47.329 M2. be droeg, ken daarvan slechts 25.010 M2. ofwel 52.8 pet. be schikbaar worden gesteld. Bij beoordeling van de boven staande cijfers houde men intus sen in het oog, dat het hier de netto standruimte betreft, waar aan bij een vlot functionneren der Jaarbeurs-organisatie nog ongeveer eenzelfde ruimte moet worden toegevoegd voor loop gangen, trappen, restauratie en dienstruimte. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat aan de verzoeken om standruimte, welke nog steeds bij het secretariaat der Jaarbeurs worden ontvangen, geen gevolg meer kan worden gegeven. zodanig ontslag. In December '42 promoveerde hij aan de Hoge school te Tilburgcum laude tot doctor ln de economische weten schappen op proefschrift: „Maat schappelijke structuur en werkge legenheid". In 1945 werd Dr v. d. Brink be noemd tot hoogleraar in de econo mische wetenschappen aan de R. K. universiteit te Nijmegen. De heer van den Brink ls lid der Eerste Kamer, economisch ad viseur van de Katholieke arbei dersbeweging en van verscheidene ondernemingen. In Nijmeegse universiteltskrin- gen zowel bij professoren als bij studenten staat hij in hoog aan zien. Naar wij vernemen is Dr G. W. M. Huysmans, de afgetreden Mi nister van Economische Zaken, benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. H. M. de Koningin. Gisteren is H. M. de Konin- gin van Amsterdam naar het paleis Soestdijk gereden om daar, temidden van de Prinse lijke familie, de 5e verjaardag van Prinses Margriet te vieren. Do Commissie voor Palestina der Verenigde Naties heeft van 't Arabische Hoge Comité een ant woord ontvangen, waarin het Co mité weigert voor de Commissie te verschijnen. De boodschap werd overgebracht door de Syrische gedelegeerde. Dé commissie is gereed geko men met haar werkzaamheden aangaande de kwesties, die voor gelegd moeten worden aan de per manente Britse gedelegeerde bjj de V. N., Cadogan. Het betreft de vraagstukken van veiligheid en verantwoordelijkheid voor het be stuur. De commissie heeft besloten 'n grenscommissie van niet meer dan drie leden, allen niet-Palestij- nen, om onpartijdigheid te garan deren, te benoemen. Deze zal zich hebben bezig te houden met de kwestie der grenzen tussen de Arabische en Joodse staat. - Betreffende de economische as pecten van het werk, besloot men, dat er zo spoedig mogelijk een economische commissie ter voor bereiding van de economische unie tuisen de Arabische en Joodse staat zou worden samengesteld. ■Deze zou niet bestaan uit verte genwoordigers van de landen, die in de commissie voor Palestina zelf zitting hebben. Een harer le den zou zijn een lid van het secre tariaat der V. N., als verbinding tussen de beide commissies. Met ingang van Maandag ls op de door de Amerikanen geleide vliegvelden te Frankfort en Ber lijn voor het eerst na de oorlog douane-controle ingesteld. Alle Amerikaanse en geallieerde on derdanen, alsook Duitse burgers, voor zover zij niet in opdracht «van de militaire autoriteiten reizen, zullep door Duitse beambten wor den gecontroleerd. M Het Weense communistische blad „Tageblatt am Montag" ver meldt, dat in het* centrum van Wenen een geheim wapenarsenaal is ontdekt. In de V. S. zijn minstens 36 per sonen öm het leven gekomen door de meest intense koudegolf in dit jaargetijde. Sleepboot verongelukt. Nabij Felixstone (Gr. Brit.) is een sleepboot van een scheeps werf ln de lucht gevlogen en daar na gezonken- Vermoedelijk is de gehele bemanning van 16 koppen omgekomen. Scheepje voor Walcherse kust gestrand. De 4 opvarenden aan wal gezet. Ter hoogte van Zoutelande ls het Harlingse vissersvaartuig, de H.A. 105, op de paalhoofden ge lopen. Een Vlissings vaartuig heeft de vier opvarenden aan boord geno men en ln Viissingen aan land ge zet. De aanwezigheid van het Friese vissersscheepje in de Zeeuwse stromen is wellicht te verklaren door de rijke haringvangsten. De sleepboot „Blankenburg"- van de Fa. L. Smit Co. zou gis termiddag uitvaren om te pogen het scheepje te bergen. Men ver wacht echter, dat deze poging te vergeefs zal zijn. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Wisse lend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Nagek. Advertenties. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje ELISABETH JANNETJE. C. Kamerling. J. M. Kamerling-de Bat. Meliskerke, 17 Jan. 1948. Tijdelijk adres: Gasthuis£ Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1