^rovinrig^ÉM® SCHALEN "tfORT S.50 Wijzigingen Surinaamse en Curacaose Staatsregelingen. Zeeuwse afdeling Bond van Ziekenverpleging bijeen. OJetU^zcndin GOE5 Commissie van Uitvoe ring Herverkavelings- wet Walcheren. De Commissie van Uitvoering der Herverkavelingswet Walche ren, ingesteld door de Herverka- vellngscommissie, bestaat uit de heren Ir P. C. D. Toxopeus, In spect. v. Zeeland v. d. Rijksdienst v. Landbouwherstel, A. D. Ganze- man, hoofd Landbouwherstel voor Walcheren, W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling tevens secreta ris) en Ir A. G. Wiersma, inge nieur van de Polder Walcheren. Het lid der Herverkavelingscom missie, wiens naam wij nog niet vecjrieldden, is Ir van Hees, Rijksconsulent grond- en pacht zaken in Zeeland. VEER ANNA JACOBA-ZIJPE. De K.N.A.C. deelt mede dat ter verbetering van de veerdienst bin nen enkele maanden een nieuwe veerboot in de vaart zal worden gebracht. De Rijkswaterstaat zal de aanlegplaatsen verbeteren. AANBESTEDINGEN POLDER WALCHEREN. Donderdagmiddag vond in het gebouw van de Technische Dienst van de Polder Walcheren de aan besteding plaats van het delven van de Arnemuidense watergang in de Zuidwatering met bijkomen de werken. Ingeschreven werd door 4 aan nemers t.w.: Fa. Gebr. van Oord, Werkendam voor f 12.937; Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f 14.516; Fa. Gebr. Geldof, Serooskerke f 15.307 Fa. Gebr. van 't Verlaat, Har- dinxveld f 15.500. Eveneens aanbesteed werd het afrasteren der duinen in de ge meenten Zoutelande en Westka- pelle. Hiervoor luiden de inschrij vingen: Fa. Gebr. v. Oord, Werkendam f 3200; G. J. Eland, Vlissingen f 3500A. C. Haeck, Souburg f 4993Gebr. Geldof, Serooskerke f 5422G. H. L. G. H. Steenvoor den, Noordwijk f18.590; Fa. M. C. A. v. Teefelen, Rotterdam f 20.950. GOES. Jeugdconcert. Voor de leerlingen der middel bare- en beide U.L.O. scholen ga ven Carel van Leeuwen Boom kamp, violoncel en J. Kuiler, pia no, onder auspiciën van de Zeeuw se Volksuniversiteit Vrijdagmid dag een paedogogisch concert in het Schutterhof. Gespeeld werden een oud-Itali aanse sonate van Gamatini, varia ties van Beethoven op een the ma van Handel, werken van Men delssohn en Schumann en van Anton Dvorak de bekende Tsje chische componist, terwijl het con cert besloten werd met een twee tal werken van Franse componis ten. Deze concerten zijn van gro te paed£gogische waarde, temeer daar ze door spelers van naam ge geven worden, waardoor de jeugd het beste van het beste krijgt. De heer van Leeuwen Boomkamp gaf op ieder deel een nadere toelich ting om de scholieren vertrouwd te maken met de componisten. 6-delig nest roomkleur aardewerk PUNTEN VRIJ Lange Kerkstraat (Ingez. Med.) KRUININ GEN. Jaap Kolkman over de walvisvaart. Vrijdagavond trad op uitnodi ging van de Nuts-afdelingen Krabbendijke en Kruiningen op, de heer Jaap Kolkman met het onderwerp: ,,De walvisvaart met de Willem Barendsz" en „Onze reis naar de Zuidelijke IJszee". Na ingeleid te zijn door de voor zitter, burgemeester Vader van Krabbendijke gaf spreker een dui delijk betoog, aan de hand van mooie lichtbeelden, de aanwezigen een uiteenzetting van de walvis vaart, de bereiding, de „Willem Barendsz" en zijn eigen bevindin gen tijdens de reis. WOLPHAARTSDIJK. ..Landbouwbelang". Donderdagavond hield de Land- bouwver. „Landbouwbelang" een vergadering onder voorzitterschap van de heer J. M. Klompe in Café Ossewaarde. Hoofdschotel van deze avond was de vertoning van de film „Het vruchtbare land". In de pauze werd een en ander verteld over de meststoffen. Daarna werd een film gedraald over winning en bereiding van Chili-salpeter. Tenslotte werd vertoond de film van het prinselijk huwelijk er. een korte Zuid-Amerikaanse film. De zaal was geheel bezet. KRUININGEN. Verkoop certificaten Damplantsoen. Ook in deze gem. treed 't col lege van B en W op als plaatselijk comité voor de verkoop van cer tificaten voor het Damplantsoen te Amsterdam. Zoals bekend, is de opbrengst bestemd voor oprichting van een centraal nationaal monument ter herdenking van de oorlogsslacht offers, het verzorgen van de oor logsgraven en steun aan achter gebleven betrekkingen van oor logsslachtoffers. De certflcaten vanaf f 0.50 zijn ter gemeentesecretarie verkrijg baar. RILLAND. Landbouwfilm. Vorige week werd in de zaal van de heer Colpaart de geluids film „Het vruchtbare land" ver toond. Deze film gaf o.a. de land- aanwinst in Zeeland en de droog legging van de Wieringermeer en de N. O. Polder te zien. Deze leer zame film werd door de Coöp. Zeeuwse Aank. Vereniging te We- meldinge gratis aangeboden aan haar afnemers. Jammer was dat halfverwege de electrische stroom werd afgesneden zodat het onmo gelijk was de voorstelling verder te laten doorgaan. Toneelavond Volksonderwijs. Vorige week werd in ,,'t Wapen van Rilland" voor de afd. van Volksonderwijs in deze gemeente het blijspel „Haar andere man" opgevtferd, door de toneelclub uit Krabbendijke. De bijeenkomst werd geopend door de afdelingsvoorzitter, de heer A. A. Mol, terwijl de secre taris, de heer C. van Gorsel het slotwoord sprak. In de pauze werd een loterij gehouden. WESTKAPELLE. Feestvergaderïng Ned. Chr. Bouwarb. bond. Woensdagavond werd in de Zwits. Cantine het 15-jarig be staan der afdeling van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond gevierd. Na opening hield de voorzitter, de heer J. Westerbeke, een inlei ding over het gelezen Schriftge deelte uit Filémon. In het verslag van de secreta ris werd o.m. de oprichting en de oorlogsjaren gememoreerd. De le den die in de oorlog het leven ge laten hadden werden herdacht, door één minuut stilte in acht te nemen. De districtsbestuurder de heer Koetsveld sprak over het onder werp: „God strijdt, maar wij moe ten meestryden". Hij liet dus dui delijk uitkomen, dat het strijden naar hoger loon nooit het doel van de N.C.B. is geweest en ook nooit worden zal, maar dat de strijd voor het recht van de werknemer in het maatschappelijk leven, pri mair Is. De prestaties der Chr. Gem. Zangvereniging, enkele toneel stukjes, voordrachten en mondor- gelspel brachten in deze avond de nodige afwisseling. In de pauze's werd getracteerd op gebakjes, limonade, sigaretten en sigaren. De aan het slot ge houden collecte ten bate van het T.B.C.-fonds bracht f 82.op. Röntgenwagen Rode Kruis. De bevolking is van gemeente wege opgeroepen, om van ieder inwoner boven de drie jaar een röntgenfoto te laten nemen, dit in verband tot het bestrijden der T.B.C. Hier zijn geen kosten aan verbonden, dank zij de hulp van het Rode Kruis, welke een rönt genwagen beschikbaar stelde. SOUBURG. Spoor- en Tramwegpersoneel. Donderdagavond hield de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel, afd. Vlis- singen-Middelburg-Souburg. alhier in Rehoboth haar jaarvergadering. De leiding berustte bij de voor zitter, de heer van Haveren. De feestrede werd uitgesproken door de bondsvoorzitter en verschillen de felicitaties werden uitgebracht. Opgevoerd werd het toneelstuk „Noodlanding". Ds J. v. d. Berg sprak een slot woord. A. R. Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de A. R. Kiesvereniging haar jaarvergade ring onder leiding van de heer M. A. v. d. Putte. Na de jaarverslagen had be stuursverkiezing plaats. Herkozen werden de voorzitter en de pen ningmeester de heer W. Huson. De secretaris de heer J. v. d. Put te, kon zich niet meer herkies- boor stellen wegens drukke werk zaamheden. De voorzitter behandelde daar na het rapport over Bedrijfsorga nisatie. THOLEN. Do brand in de Ned. Herv. Kerk. Ons bericht over de brand in de Ned. Herv. Kerk behoeft in zover re aanvulling, dat de koster der kerk met enkele mannen reeds be zig was om het vuur met emmers water te blussen voor dat de uit voerder en de heer J. Schot aan wezig waren. BRUIN ISSE. Feestelyke herdenking „Schuttevaer". Donderdagavond vond in hotel Storm te Bruinlsse de feestelijke herdenking plaats van het 50-ja- rig bestaan van de afdeling Schouwen Duiveland der Kon Schippersvereniging „Schutte- vaer". De avond werd geopend door de voorzitter der afdeling de heer Jac. de Rijke te Zonnemaire, die in het bijzonder welkom heette de vertegenwoordiger van het hoofd bestuur de heer de Korte, B en W van Bruinisse en de ere-voorzitter de heer Jan van den Berg-Jume let, die ondanks zijn 82 jaren, toch deze avond bijwoonde. Burgemeester van den Berg van Bruinisse sprak daarop de ju bilerende vereniging toe, memo reerde het vele goede dat in de loop der jaren door de afdeling en door Schuttevaer was bereikt, niet in het minst ook voor de ge meente Bruinisse zelf. Hij stelde vast, dat de binnenscheepvaart zich op een keerpunt bevond, door de grote concurrentie van het ver voer per rail en langs de weg. Hij hoopte dat de binnenschip- perij met succes uit de con currentiestrijd zou mogen komen en dat voor haar nog een grote taak in de toekomst zou zijn weg gelegd. Ook de heer W. van den Berg Beekman richtte zich nog in en kele bewoordingen tot het zeer talrijke publiek. Op verdienstelijke wijze brach ten de padvinders vervolgens gui- taarmuzlek ten gehore, waarna de heer Immerzeel, een door hem zelf vervaardigd gedicht voor droeg waarin hij zijn waardering uitsprak voor het werk van de Kon. Ver. „Schuttevaer" in het algemeen en van de afdeling in het bijzonder. „Altijd Wat", deed goed haar best, de vertolking van het opge voerde was goed, een schets van dhr Immerzeel werd verdienste lijk voorgedragen, maar dit alles kon toch niet doen vergeten de meer „waardige wijze" waarop in dertijd 't 40-jarig bestaan der af deling werd herdacht. Wethouder van Vessem vertolk te de dank van het publiek voor het gebodene. Middenstandstentoonsteiling. Woensdagavond hield de afde ling Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond haar jaarver gadering in Café Centrum. Het aantal leden dezer afdeling bedraagt thans 44. De voorzitter de heer L. Stoel heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het jaarverslag van de secreta ris de heer J. Huibers wees uit, dat het jaar 1947 in sommige op zichten had teleurgesteld. Hij wekte de leden op de uiter ste service te betrachten, daar de Coöperatie steeds op de loer ligt het debiet van de Middenstand over te nemen. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat 1948 in alle opzichten zou meevallen, De heer Huibers werd by accla matie herkozen, de eveneens af tredende penningmeester de heer M. van den Berge Cz., wenste zijn mandaat niet langer verlengd te zien. In zijn plaats werd gekozen de heer J. A. van 't Leven. In principe werd besloten dit jaar een „Middenstandstentoon steiling" te organiseren, zo mo gelijk in de week waarin het Re geringsjubileum van HL M. de Ko ningin zal worden herdacht. Het bestuur werd gemachtigd de no dige stappen hiervoor te doen. ZAAMSLAG. Tentoonstelling „Semper Avanti", Na een welkomstwoord door de voorzitter, de heer R. Galle, die tevens dank bracht aan allen die hadden meegewerkt, om deze ten toonstelling in orde te brengen werd Donderdag door de burge meester met kort woord de ten toonstelling geopend. Zowel onder hanen en kippen als onder konijnen ei), duiven wa ren fraaie inzendingen te bewon deren. Ongetwijfeld vertoonde deze „Semper Avanti" tentoonstelling een merkbare vooruitgang, verge leken met die van vorig jaar. WISSEKERKE. Hedenmiddag zal de Ge meenteraad om 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Streven naar meer autonomie. Suriname zal zelf financiële aangelegen, heden regelen. Algemeen, aldus het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer, werd de strekking van de aangeboden voorstellen van wet toegejuicht. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de regering terecht voor stelt te bevorderen, dat binnen het kader der geldende grond wettelijke regelen de verantwoordelijkheid van Nederlandse orga nen zoveel mogelijk aan organen van Suriname en de Nederlandse Antillen overgedragen wordt. Zeer vele leden die hun vol- halve die gevallen, waarin belan- doening uitspraken over de in diening van deze ontwerpen, be treurden het, dat het aanhangig maken dezer voorstellen bij de Staten-Generaal zoveel vertra ging had ondervonden. Aan het vertrouwen van de zij de van Suriname en de Neder landse Antillen heeft deze trage loop van zaken afbreuk gedaan. Verscheidene leden stonden sceptisch tegenover de onderha vige voorstellen van wet. Naar de aanvankelijke mening zou het getuigen van een wijs en vooruitziend beleid om de re- geiing der onderhavige materie uit te stellen tot na de grond wetsherziening. Tegenover het gevoelen van de regering, dat zij bij deze voorstellen zover gegaan is als haar binnen het kader der gel dende grondwet mogelijk scheen stellen vele leden de gebieds delen Overzee-West te recht, dat naar hun mening onze con stitutie zich tegen verder gaan de hervormingen met verzet. Op grond van het bepaalde in artikel 29 wordt als bijstands- orgaan van de gouverneur een college van gecommitteerden in gesteld. Vele leden juichten zulks toe. Zij spreken daarbij de hoop uit, dat spoedig de tijd moge aanbreken, waarin dit college ten volle verantwoordelijk zal zijn aan de Staten. Het gaat bij de voorgestelde wijzigingen, aldus vele andere leden, om het vraagstuk van de autonomie. Bepaald wordt, dat de gou verneur op zijn beurt voor zijn doen en laten verantwoordelijk is aan de koning. Van een eigen autonome sfeer blijft op deze wijze niet veel ever. Dit zou ondervangen kunnen worden door te bepalen dat aan de gou verneur -wordt opgedragen te handelen overeenkomstig het advies van gecommitteerden, be- gen van het Konmkrijk als ge heel of van een van zijn andere delen betrokken zijn. In dit laatste geval blijft de beslissing bij de Kroon. Verschillende ieden waren verlangend te vernemen, wat de regering vervat acht te zijn on der de begrippen opperbestuur, algemeen bestuur en inwendig bestuur. Al konden meerdere leden zich dan ook verenigen met de afschaffing van het instituut der benoemde leden, zij wilden niet nalaten te wijzen op het feit, dat thans vermoedelijk de groep die het gehele economische le ven der Antillen araagt, niet tot vertegenwoordiging zal geraken, hetgeen deze leden meenden te moeten betreuren. De voorgestelde regeling van het kiesrecht kon vele leden in het geheel niet bevredigen. Wel licht wil de regering zich over de inhoud van de door haar ge achte beperkingen van het alge meen kiesrecht duidelijk en scherp omlijnd uitspreken. Zeer vele leden konden zich wel verenigen-met het voorstel, dat de wetgevende macht voor onderwerpen, de :nwendige aan gelegenheden der gebiedsdelen betreffende, in het algemeen komt te berusten bij gouver neurs en staten. Zij spraken de hoop uit, dat het beleid van re gering en gouverneurs er ook verder op gericht zal zijn de Surinaamse en Curacaose wet gever in inwendige aangelegen heden zelfstandig te doen wer ken. Algemeen werd ingestemd met de nieuwe regeling van de vast stelling der begrotingen in Suri name en de Nederlandse Antil len. Suriname zal nu zelf de fi nanciële aangelegenheden rege len en de jaarlijkse subsidiëring naar de thans geldende rege ling vervalt. o Arrond.-Rechtbank Middelburg. Fietsendiefstal moest verloving mogelijk maken. Piet Bakker over West-Indië. KAMPERLAND. Zanguitvoering. In de Hervormde Kerk gaf de zangver. „Soli Deo Gloria" Don derdagavond haar jaarlijkse uit voering. Na opening door Ds Postma werd een uitgebreid en gevari eerd zangprogramma afgewerkt; o.m. een bas- en sopraansolo en een tweetal duetten. Hoewel de bezetting van het koor te gering is, getuigde de uit voering van intensieve studie en het talrijke publiek kan dan ook op een welgeslaagde avond terug zien. ZONNEMAIRE. Jaarvergadering Meisjesvereni ging „Maria Martha". Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereniging „Maria Mar tha" haar jaarvergadering in de Chr. school. Nadat de heer Aal- bersberg de aanwezigen een har telijk welkom had toegeroepen, werd door de secretaresse en de penningmeesteresse verslag over het afgelopen jaar uitgebracht. De vereniging had voor het welslagen van deze avond hard gewerkt, hetgeen bleek uit de vlotte voordracht en opvoering der stukken. Het muzikale ge deelte werd keurig verzorgd door de heer L. Verseput. De bijeenkomst werd door de heer J. de Ridder gesloten. Rattenbestrijding. Dat de rattenbestrijding in deze gemeente niet zonder resul taat werkt, bleek wel uit het feit, dat een landbouwer, die Dins dagavond enige blokjes „Fini- ïat" had neergelegd, 's morgens reeds een 10-tal dode ratten ont dekte, Van verschillende zijden vernemen wij, dat de actie veel succes heeft. ST. ANNALAND. Nationale Monumenten Commissie. Ook in deze gemeente is dè ver koop ter hand genomen van de certificaten voor bovengenoemde commissie. Enige dames zullen huis aan huis deze certificaten te koop aanbieden. AXEL. A. R. Kiesvereniging. Dezer dagen heeft de A. R. Kiesvereniging, onder leiding van de voorzitter dhr Boggende haar jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 238 bedraagt. Tengevolge van het nadelig sal do zal de contributie verhoogd worden. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden de heren Boggende, Goossen en Scheele herkozen. Na dit zakelijk gedeelte werd het woord gevoerd door de heer A. Schout, te Vlissingen. Spr. be gon met er op te wijzen dat in ons land het politiek meeleven achteruitgaand is. Vooral de jon geren zijn er door de oorlogsjaren uitgegroeid. Misschien is ook het ontbreken der A. R. pers met zijn voorlichting één der oorzaken. Vooral nu we staan voor de ver kiezing moet er in de A. R. gele deren liefde en geen tweedracht of strijd gevonden -worden. Spreker noemde drie problemen dte bij de a.s. verkiezing naar vo ren zullen komen, n.l. Indië, Vrijdagavond werd door de afd. Zeeland van ae Nederland se Bond van Ziekenverpleging een propaganda-r.vond gehou den in de Sociëteit „De Ver genoeging" te Middelburg. Na een kort openingswoord door dr L. J. H. Brongers als voorzitter der afdeling, was het. woord aan dr P. A. Heeres uit Haarlem, die in zijn kwaliteit van voorzitter van het Hoofd bestuur van'genoemde bond een inleiding hield over haar doel en werkwijze. Spreker ging allereerst in op de vraag wie er lid kunnen zijn der vereniging. Dit zijn voor namelijk de artsen en de ver pleegsters, doch tevens belang stellenden. De ziekenverpleging heeft zich 1 zal worden stelling; in verhouding tot an dere tropische gebieden is Su riname een gezond land. De bo dem is onnoemelijk rijk, doch steeds weer wordt het gewas door ziekten aangetast. Hierdoor moet men zich voortdurend in stellen op andere gewassen en producten, waardoor men arm blijft. Thans gaat men het oerwoud en de bauxiet mijnen zelf ex ploiteren. Dat dit land tot nog toe een vergeten land was, blijkt we! uit 't onderwijs. Spr. zegt scho len gezien te hebben waar in e enlokaal 270 leerlingen bijeen waren met slechts 2 onderwijs krachten. Er is echter hoop dat dit beter tijdens de oorlog bijzonder goed gehouden en ook in de na-oor- logse tijd kan Nederland op dit gebied concureren met het bui tenland. De Bond stelt zich in de eerste plaats ten doel het stimuleren der verpleging en de culturele ontwikkeling er van. Spreker ging in op de nieuwe salarisregeling, die verschilt met de oude. Wat betreft de sociale zorg, deelde spreker mee dat het Rusthuis voor verpleegsters in Oosterbeek door de oorlog zeer gehavend, nu weer in gebruik is. In Hilversum is een tehuis, waar de oudverpleegsters rustig van hun oude dag kunnen ge nieten. Ten slote zijn er nog twee ondersteuningsfondsen. Na de pauze sprak Piet Bak ker, de bekende schrijver over zijn bezoek aan West Indië. Na een kort aardrijkskundig overzicht, behandelde spreker eerst Suriname, daar het juist hier zich vele Zeeuwse families vestigden. Nederland bezit in Suriname een gebied, dat nog maar voor een klein gedeelte in kaart is gebracht. West-Indië is het land van tegenstellingen. Hel is een feit, dat in Paramaribo gebrek is aan timmerhout, terwijl op enkele kilometers buiten de stad het oerwoud begint. In 1873 schafte onze regering daar de slavernij af en het was niet te verwonderen, dat men toen een grote trek kreeg naar de steden, waardoor de planta ges onbevolkt, zonder arbeids krachten achterbleven. Wie echter denkt dat de Cre oolse bevolking het nu beter heeft dan op de plantage heeft liet mis. Men leeft in de stad onder de meest erbarmelijke toestanden. Slechte behuizing en vele ziekten. Maar ook hier weer de tegen- Duitsland. Daar over Indië reeds zoveel gezegd is, zette spreker in een boeiend betoog uiteen hoe de A. R. partij staat ten opzichte van het sociale vraagstuk en de moeilijkheden van het huidige Duitsland. Hij besloot met allen op te wekken alle krachten in te spannen, opdat die mannen ge kozen worden, die rekening hou den met Gods Woord. Van de ge legenheid tot vragen stellen werd door verschillenden gebruik ge maakt. De 22-j. landarbeider L. S. te Sluiskil had te Schoondijke M. F. Babein, echtg. van M. J. Rie- mens, bij wie hij als knecht werkzaam was, bewogen hem f 125 af te staan, door haar te zeggen, dat hij daarvoor 1000 kg. kolen zonder bonnen voor haar kon kopen. Hij gebruikte het geld echter op een andere wijze en de kolen laten nog steeds op zich wachten. Te Oostburg licht te hij S. A. Vergouwe op voor fö. De off. van Justitie eiste an derhalf jaar gev. straf, te onder gaan in een jeugdgevangenis. J. d. E., 25 j., schilder te Am sterdam, was op 1 Dec. 1947 voor familiebezoek naar Zeeuwsch- Vlaanderen gekomen. In Terneu- zen zag hij een rijwiel staan en hij kon de verleiding niet weer staan om het weg te kapen. Hij toezicht. De 53-j. vlaskoopman G. D. v. d. B. te Oostburg verkeerde, toen hij met een motorrijtuig in Aar denburg reed, onder invloed van sterken drank. De Kantonrechter te Oostburg veroordeelde hem tot f 60 of 30 dagen. De ambtenaar van het O. M. was tegen dat vonnis in hoger beroep gekomen. Thans eiste de off. van Justitie veroordeling tot f 60 of 30 dagen, met ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 8 maanden. Uitspraak in alle zaken Vrij dag 30 Jan. 1948. Schoolverzet wordt beschreven. Door de Schoolraad voor Scholen met de Bijbel en de de Curacao is het belangrijkste eiland door de olieraffinaderij, die de derde plaats in de wereld inneemt, en zijn schiterend ge lsgen haven. Hier is wel wel vaart, maar van welstand kan men niet spreken. Een ding openbaart zich er n.l. de trouw aan het huis van Oranje. De heer Bakker hoopte dat er meer toenadering zal komen tussen het Moederland en de West. De Niwin-collecte te 's-Heer Abtskerke heeft f 200 opgebracht, wat een bedrag van f 0.40 per persoon betekent. Zowel te Kruiningen als te Hansweert is een plaatselijk dames-comité gevormd, met het doel gelden in te zamelen voor de tentoonstelling „De Neder landse vrouw 18981948", die gehouden wordt ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubi leum van H. M. de Koningin. reed met het rijwiel naar Zaam- Vereniging voor Christelijk slag, vandaar vertrok hij per Volksonderwijs is in overleg en ranL"LL 6n 4V0. i samenwerking met het Rijksin- - stituut voor Oorlogsdocumenta- gende dag vertrok hij per trein naar Amsterdam, waar hij de fiets verkocht voor f 30. Ver dachte bekende de diefstal en zeide deze te hebben gepleegd om zodoende aan geld te komen voor zijn verlovingsfeest dat op 3 Dec. te Amsterdam is gevierd. Gedurende de bezetting had verdachte zich verbonden bij de Waffen-SS en als waardig lid daarvan nam hij in 1941 te Zaamslag ook een rijwiel weg. Hiervoor is hij destijds, mede dank zij het mooie pakje dat hij toen droeg, niet vervolgd. De off. van Justitie acht het feit bewezen en merkte op dat verdachte al meer veroordelin gen achter de rug heeft. Hij eiste tie en de organisaties voor mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs ter hanci genomen de beschrijving van de lotgevallen der scholen met ae Bijbel .tij dens de bezetting. Voor de sa menstelling dezer geschiedenis is een opdracht verleend aan Prof. Dr A. M- Dunner en Prof. Dr H. Smitskamp in samenwer king met Dr D. Langedijk en Dr L. C. Suttorp. Het ligt in de bedoeling te geraken tot uitgave van 'n bun del, bevattende een historisch overzicht van de voornaamste maatregelen der bezettende macht, het bijzonder onderwijs en de daartegenover door de be- 1 jaar gevangenisstraf met aftrek sturen aangenomen houding, en voorarrest. Mr Kurtz, de verdediger, was van mening, dat aan de opvoe ding van verdachte heel wat heeft ontbroken. Het dienstnemen bij de S.S. was hiervan ook een gevolg. Hij heeft 1V2 jaar in Dachau en 21/» jaar in een in- voorts van de voornaamste daarop betrekking hebbende do cumenten en andere gegevens. Het is uiteraard van het groot ste belang, dat de besturen hun volle medewerking verlenen aan het genoemde onderzoek. De benoemde commissie van re- terneringskamp in Nederland dactie zal zich binnenkort met doorgebracht, dit heeft zeer de- een uitvoerige vragenlijst tot de moraliserend op hem gewerkt, schoolbesturen wenden. Het Pleiter vroeg een gedeeltelijk adres der commissie is: Swee- voorwaardelijke straf met streng linckstraat 39, 's-Gravenhage. Generale Synode der Geref. Kerken. De generale synode der Geref. Kerken, die in Eindhoven zal worden gehouden en geheel aan de behandeling van zendingsza ken zal zijn gewijd, zal Dinsdag 3 Febr. a.s. 's morgens om half tien in de Oosterkerk aldaar aanvangen. Aan de synode gaat Maandag avond 2 Febr. in de Westerkerk om 8 uur een bidstond vooraf, waarin zal voorgaan ds H. A. Munnik van Zwolle, praeses van de vorige, in Zwolle gehouden synode. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (301,5 M.): 6.00 Hawaiianklanken6.15 Sportru- briek; 6.30 Regeringsuitzending 7.00 Nieuws en weeroverzicht 7.15 Onder de N.C.R.V.-leeslamp; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Uit zending voor de Nationale Monu menten Actie; 8.00 Nieuws; 8.05 Programma-proloog; 8.15 Kamer orkest; 8.55 Pianospel; 9.00 Hoor spel, de jeugd maakt werk (II); 9.30 Kwintetten van Mozart (III) 10.00 Cursus Kerkelijk Orgelspel; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondover denking; 11.00 Mandolinata. HILVERSUM II (415 M.): 6.00 Nieuws; 6.30 6000 leerlingen bij het Middelbaar Onderwijs geven hun oordeel over muziek7.00 Het klokje van 7 uur en dus 7.15 Concert; 7.45 Inleiding tot muziekbegrip; 8.00 Nieuws; 8.05 Radioscoop; 10.30 De wereld spreekt tot u (Griekenland); 11.00 Nieuws. Dinsdag 20 Januari. HILVERSUM I (301,5 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Yehudi Menuhin speelt viool; 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Orkest; 10.50 Gram.; 12.03 Pianorecital; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 1.00 Nieuws; 1.20 Lunchconcert (vervolg); 2.00 Ned. Kamerkwartet; 3.00 Viool en piano; 4.00 De Zonnebloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Elck wat wils; 5.45 Het land der Dajaks; 6.00 Franse chansons; 6.30 Rege ringsuitzending; 7.00 Nieuws; 7.15 Cyclus: Orgelmuziek van de 15e t.m. de 20e eeuw; 7.50 Rubriek van de wederopbouw; 8.00 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Radio Philharmonisch Orkest; 9/50 Zang; 10.07 Actualiteiten; 10.30 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.)8.00 Nieuws; 8.45 Gram.; 9.15 Mor genwijding; 9.35 Arbeidsvitami nen; 10.35 Pianospel; 10.50 Kleu terprogr.; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Voordracht, 2 verhalen; 12.00 De Papavers; 12.30 Weer- praatje; 12.33 Ons platteland; 12.43 Orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Orkest (vervolg); 2.00 Met naald en schaar; 2.30 Radio matinee, opera in 3 act'en; 4.30 Viool; 4.40 De schoolbel; 5.00 Ned. musici spelen voor de jeugd; 5.30 Staf- muziekcorps der A'damse politie; 6.00 Nieuws; 6.15 Oud en nieuw, van alles wat; 7.00 Het klokje van 7 uur en dus 7.05»Tom Poes en het geheimzinnige huis; 7.15 De serenade in de kamermu ziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Bonte trein; 9.30 Contact; 10.15 Buiten lands overzicht; 10.30 Beroemde liederenreeksen; 11.00 Nieuws. W aterstanden. Keulen 7.47 (-j-0.75), Ruhrort 6.12 (+0.60), Lobith (Rijn) 15.33 (+0.28), Nijmegen (Waal) 12.42 (+0.20), Arnhem (Nederrijn en Lek) 11.93 (+0.25), Deventer (IJssel) 5.65 (+0.01), Maastricht (hoofdsluis) 45.25 0.30), Borg- haren 44.85 0.20), Belfelt (Be- nedenmaas) 16.98 (+0.42), Venlo (Maas) 16.29 (+0.47), Grave (beneden de sluis) 8.22 (+0.38). Het aantal doden en gewonden in Palestina. De Britse gedelegeerden bij de Ver. Naties hebben medegedeeld, dat sinds het begin der woelingen in Palestina op 30 November j.L tot 10 Januari 123 Britten, 769 Joden, 1069 Arabieren en 23 an deren gewond of gedood zijn. Deze cijfers zijn gebaseerd op gegevens van de Palestijnse re gering. Van de Britten werden 30 ge dood, van de Joden 262 en van de Arabieren 295, van de overi gen 14. o Dodelijk ongeval. Vrijdagavond omstreeks kwart voor vijf werd op de werf van de firma van der Vlies te Sliedreeht de 40-jarige lasser J. van der Vlies tijdens het lassen door een plotseling vallen van een ijzeren schaar getroffen, tengevolge waarvan zijn wervelkolom werd ingedrukt. Op weg naar het zie kenhuis te Dordrecht is hij aan zijn verwondingen bezweken. unnniiiiiiiiinu,Muuhik9h*xfiiiii">i"iiiiiaai(i—hui—■■•Kiiiiuiiiim*—■•inni,,,tiii>niiii,H,niiiiiiiiiiiniuiiiiin door D. S. 29. „Wat is er aan de hand?" vroeg Kobus. Hij was toch een beetje nieuwsgierig en hij ver wonderde er zich over, dat de veldwachter opeens zo beleefd was. „Meneer Klomp", zei de veld wachter zacht en gewichtig, „u wordt vermist, 't Is vanmiddag rondgeseind aan alle politiepos ten. En 't staat ook aangeplakt. „Oud nieuws", zei Kobus droog. „Weet u niks anders?" „Ja maar", zei de veldwachter, „wie u vindt krijgt duizend gul den! En nou heb ik u gevonden! Vooruit, meneer Klomp, slap achter op m'n fiets, dan gaan we samen naar 't politiebureau.' „Nee, dank je", zei Kobus. „M'n vrouw is doodongerust. Ik ga nou direct naar huis. En wie betaalt die duizend gulden?" „Dat weet ik niet", zei de veld wachter. „U hebt misschien ge goede familie?" „Ik heb twee broers. De één is stoelenmatter en de ander loopt met schrobbers". „Doet niets ter zake", zei de veldwachter, „maar die duizend gulden zal me niet ontsnappen. Beste meneer Klomp, kom! Ga even mee!" De veldwachter pakte Kobus met beide handen beet, maar Kobus snauwde: „Nee, nóóit! Ik ga eerst naar huis!"

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3