Wapenstilstand met Republiek ondertekend Generaal Spoor tot de troepen: De inhoud van de Bestandsovereenkomst Ernstige achterstand in Belasting aanslagen Waarderend Engels oordeel over Nederland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Ik moet wederom het uiterste vragen!" Inwerkingtreding 31 Januari Redevoeringen Critiek van Eerste Kamer De waarheid of de duiten Gramofoonpiaat als getuige Buitengewone Vergadering POLDER WALCHEREN Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG-No. 849 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 19 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.38 u., onder 17.04 u. Maan op 12.05 u., onder 2.06 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 20 Januari: 7.42 u. 1.37 m., 20.21 u. 1.46 ra. Zaterdagmiddag om 14.55 uur Java-tyd is aan boord van de „Renville, op de rede van Tand jong Priok, door de delegaties van Nederland en de Indonesische Republiek het wapenstilstandsver drag ondertekend. Twaalf politieke beginselen werden door beide partijen als basis voor besprekingen aanvaard, ter wijl terstond onderhandelingenzyn begonnen teneinde tot een definitieve overeenkomst te gera ken. Twee uur later werd de order „Staakt het vuren" aan de troepen afgezonden. Om 20.45 uur Javatijd heeft de Republikeinse opperbevelhebber Generaal Soedirman, de eerste in structies voor de wapenstilstand voor Radio Djogja voorgelezen. Generaal Spoor heeft om 21 uur Javatijd de troepen toegesproken en dezelfde instructie voorgelezen. Hij zeide o.m.: ,,'t Bestand be oogt de beëindiging van de vyandelykheden, sabotage enz. in de ruimste zin van het woord". Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de troepen vragen." De bepalingen en de wapenstilstandsovereenkomst treden veer tien dagen later in werking, dus op 31 Januari om 24 uur Java- tyfi. De overeenkomst zelf, welke als termijn van inwerkingtreding noemt: 48 uur na de ondertekening, liet tevens de mogelijkheid open deze termijn tot veertien dagen te verlengen. Op schriftelijk verzoek van Sjarifoeddin heeft men hieraan voldaan. Volgens mededelingen in de Veiligheidsraad zal de Commissie van Goede Diensten terstond naar Lake Succes terugkeren', waar zy 31 Januari hoopt te arriveren. De commissie zal dan een rap port samenstellen, dat zij aan de Veiligheidsraad zal voorleggen, zodat deze de bespreking van de Indische kwestie zal kunnen vervolgen. na de ondertekening van de wa penstilstandsovereenkomst. Punt 6 bepaalt, dat maatrege len genomen moeten worden, op dat in een periode, niet minder dan zes maanden en niet meer dan een jaar na ondertekening van de politieke overeenkomst vrije bespreking zonder pressie kan plaatsvinden van vitale zaken terwijl aan het einde van deze pe riode vrije verkiezingen zullen ge houden worden, waarin de bevol king kan vaststellen, welke haar politieke verhouding zal zijn tot de Verenigde Staten van Indone sië. Punt 7 zegt, dat op democrati sche wijze een staatkundige con ventie dient te worden gekozen voor opstelling van de grondwet der V. S. van Indonesië. Punt 8 houdt in, dat, indien een van beide partijen aan de Verenig de Naties zou verzoeken om be middeling, teneinde de toestand waar te nemen, totdat de souve- reiniteit van Nederland overgaat op de V. S. van Indonesië, de an dere partij zulk een verzoek in ernstige overweging moet nemen. De volgende vier punten zijn genomen uit de overeenkomst van Linggadjati. Punt 9 betreft de onafhanke lijkheid voor het Indonesische volk. Punt 10 behandelt de samen werking tussen de volkeren van Nederland en Indonesië. Punt 11 handelt over de souve- reine staat op federale basis on der een op democratische wijze tot stand gekomen grondwet. Punt 12 heeft betrekking op de unie tussen de V. S. van Indone sië en de andere delen van het Nederlandse Koninkrijk. Order aan de troepen. Het Australische lid Kirby open de als voorzitter van de week de bijeenkomst met de aankondiging over de ondertekening van de be standsovereenkomst, welke be staat uit tien punten, waaraan als aanhangsel drie punten zijn toege voegd. Tevens werd kennis genomen van de uitvoeringsbepalingen der bestands-overeenkomst. Hierin wordt o.m. gezegd: „De gelijkluidende order zal gelijktij dig worden uitgegeven door de Nederlandse en de Republikeinse autoriteiten aan hun onderge schikten en commandanten en via deze aan. hun troepen". De order luidt: „Heden, 17 Januari 1948, is een wapenstilstandsovereenkomst ge sloten tussen de Republiek en Ne derland. Dit betekent dat zo spoe dig mogelyk alle maatregelen zul len worden genomen om op de meest effectieve wijze een einde te maken aan alle vijandelykhe- den. In afwachting van gedetailleer de orders in instructies beveel ik u als volgt: 1. Vermijdt alle provocaties in welke vorm ook. 2. Gaat door met uw taak tot handhaving van rust en orde in de gebieden die u zijn toebedeeld. 3. Verdedigt u, indien u wordt aangevallen. 4. Vermijdt alle incidenten. 5. Beseft, dat u verantwoorde lijk blijft voor de veiligheid van leven en goed. Ik verwacht, dat u deze voorlo pige order zult uitvoeren in de geest, waarin deze wapenstilstand overeenkomst thans is getekend". Politieke beginselen. Daarna las het Australische lid van de commissie van goede dien sten, rechter Kirby, de twaalf punten van de politieke basis voor besprekingen voor, waarop door de voorzitters van beide delega ties, Abdoelkadir en Sjarifoeddin, de accoordverklaring werd gege ven. Punt 1 handelt over de hulp van de Commissie van Goede Diensten welke beide partijen aanvaarden voor uitwerking en ondertekening van een overeenkomst tot oplos sing van het politiek geschil, ge baseerd op de principes van Lang- gadjati. Punt 2 behandelt de vrijheid van meningsuiting. Punt 3 behandelt beslissingen ten lanzien van verandering In administratie van een gebied. Punt 4 handelt over maatrege len die genomen zullen worden tot geleidelijke vermindering van de gewapende macht van beide par tijen. Punt 5 vraagt herstel van eco nomische activiteit, handel en verbindingen, zo spoedig mogelijk 3. De mogelijkheid wordt geo pend de Commissie van Goede diensten te verzoeken aan te blij ven om haar diensten te verlenen in de interimperiode. Dit verzoek mag door de niet-verzoekende partij niet geweigerd worden. De Nederlandse regering moet zulk een verzoek aan de Veiligheids raad bekend maken. 4. De Commissie van Goede Diensten kan verzocht worden 't plebisciet onder haar toezicht te doen houden. 5. De vertegenwoordiging der verschillende staten, die deelne men in de conventie voor samen stelling der grondwet, zal geschie den volgens het bevolkingstal van de betreffende staten. 6. Geen van beide staten mag verhinderen, dat, indien een staat de grondwet niet wil ratificeren, deze, indien gewenst, volgens de artikelen drie en vier van Ling gadjati een speciale verhouding tot de V. S van Indonesië of het Koninkrijk der Nederlanden kan kiezen Hierna volgden officiële rede voeringen van Abdoelkadir, Sjari foeddin en de leden van de Com missie van Goede Diensten. Abdoelkadir bracht hulde aan de commissie en zeide, dat met de ondertekening van dit bestand de eerste mijlpaal is bereikt. Ook Sjarifoeddin bracht hulde aan de commissie en zeide, dat, hoewel men teleurgesteld was over de Nederlandse voorstellen, men de wapenstilstandsovereen komst toch geaccepteerd had, om dat men verzekerd was van de toenemende samenwerking met de Nederlandse regering. Wij zijn voornemens het bestand oprecht uit te voeren en toe te zien op de volledige effectieve uit voering, aldus Sjarifoeddin. Vervolgens las de heer Kirby een verklaring der Commissie voor, waarin deze zegt, dat wordt begrepen, dat door ondertekening van de wapenstilstandsovereen komst een D-facto verhouding is ingetreden tussen deze overeen komst en de twaalf politieke grondslagen. Zoals hij op 8 December bij de eerste bespreking naar voren bracht, zeide de heer Kirby, dat dit de eerste stap was en dat de commissie thans pas begint met het verlenen van goede diensten bij de tot standkoming van de po litieke oplossing, waarvoor heden de beginselen zijn vastgelegd. Volgens Prof. Graham, de vol gende spreker, is het thans een morele noodzaak voor iedereen om mee te werken het bestand ef fectief te maken en het te besten digen. De voedselrantsoenen in de ge combineerde zone zullen binnen kort weer verlaagd worden. De zes punten van de Commissie van Drie Na oplezing van deze twaalf punten las de heer Kirby zes toe voegende punten, afkomstig van de Commissie van Drie voor: 1. De Nederlandse souvereiniteit blijft gehandhaafd, totdat deze aan de Verenigde Staten van In donesië wordt overgedragen. Het recht van Nederland om de rech ten en verantwoordelijkheden over te dragen aan de voorlopige fede rale raad der gebieden van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië duurt voort, totdat de souvereiniteit is overgedragen. De status van de republiek zal die zijn van een staat binnen de Ver enigde Staten van Indonesië. De Verenigde Staten van Indone sië zullen souverein zijn in gelijk waardig deelgenootschap (part nership) met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands- Indonesische Unie, aan het hoofd waarvan de Koningin der Neder landen staat. 2. In genoemde voorlopige fede rale raad zullen alle staten een billijke vertegenwoordiging moe ten hebben. j fytinteó I ÏÏlaAtyhidL Vandaag gaan onze gedachten weer uit naar het Prinselijk Gezin te Soestdijk, nu Prinses Margriet haar vijfde verjaardag mag vie ren. Nog levendig herinneren wij ons de vreugde, welke zich van ons volk meester maakte toen in één der donkerste perioden van onze geschiedenis het bericht kwam, dat in Canada een Nederlands Prinsesje was geboren. Wij wen- ..Pietie", haar Ouders, haar Koninklijke Grootmoeder en haar zusjes van harte geluk en spreken ,°?P hit, dat God haar bij de voortduur moge zegenen. Doorberekening Omzetbelasting. Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begro ting van Financiën verklaarden ennige leden met belangstelling er van kennis te hebben genomen, dat de ernstige achter stand in de aanslag regeling van de di recte belastingen reeds ontstaan in de laatste jaren van de bezetting, de minister met zorg vervult. Zij zagen in deze achterstand een vraagstuk van bijzondere betekenis. Naast moeilijkheden voor de belastingplichtigen, vloeien uit de abnormale achterstand grote be zwaren en schade voor de schat kist voort. De fiscus verkrijgt eerst 2% jaar later de beschik king over de middelen, die als kasgeld op een bepaalde begroting zouden kunnen dienen, waardoor tekorten ontstaan, die in deze tijd slechts, door vergroting der vlot tende schuld of door buitenlandse leningen kunnen worden aange vuld. Bijzonder teleurstellend vonden sommige leden 's ministers betoog op 2 December j.l. in de Tweede Kamer gehouden over het verbod van doorberekening van de recen te verhoging van de omzetbelas ting. Indien de handelsmarges moeten worden verlaagd, dient dit te geschieden door daartoe ge- eigende middelen. De omzetbelas ting is zulk een middel niet. Door het thans uitgevaardigde verbod profiteren sommige ondernemers geheel ten onrechte. Anderen het name de groothandelaren worden in het geheel niet getrof fen, daar het percentage van V2 ongewijzigd is gebleven. Weer an dere ondernemers worden eenmaal getroffen en sommigen moeten zelfs tweemaal bijdragen. De leden, hier aan bet woord, konden voor deze ruwe wyze van werken geen waardering koeste ren. Algemeen werd geklaard over de buitengewone ingewikkeldheid der belastingaangiftebiljetten. Verschillende leden herinnerden aan de in het voorlopig verslag der Tweede Kamer gestelde vraag of de door gemeenten in het Zuiden des lands in de periode van September 1944 tot de bevrijding van het gehele land gemaakte zeer hoge kosten voor het op bevel van de gealli eerde legerleiding verrichte her stel van wegen niet beschouwd dienen te worden als ten behoeve van de geallieerde oorlogsvoering te zijn gemaakt, zodat het mini sterie van oorlog die zou hebben terug te betalen. 's Ministers antwoord op deze vraag achtten de aan het woord zijnde leden voor de betrokken ge meenten niet bevredigend. In het kader van de krijgsplan nen was het noodzakelijk, dat de veemelde wegen, tegen welke kos ten dan ook, onmiddellijk afdoen de werden hersteld. Er bestond geen mogelijkheid het bevel van de geallieerde legerleiding van de hand te wijzen. Aldus bezien, rijst de vraag of het juist is, dat d© onderhavige kosten geheel met oorlogsschade worden gelijk gesteld. De billijk heid eist, aldus deze leden, dat die kosten integraal aan de betrok ken gemeenten worden vergoed. Na ruim 5 dagen vasten heeft Gandhi zijn doel bereikt; de minis ters van de Indische regering heb ben beloofd aan de 7 door Gandhi genoemde voorwaarden gehoor te zullen geven. Gandhi heeft hier door voor de 15e maal zijn poli tiek of moreel doel bereikt. In de „Times" wordt een beschouwing gewijd aan de wijze, waarop in ons land de bewoners van het platteland begonnen met het herstellen van de oorlogsschade. Bijna onmiddel lijk nadat de frontlinie vooruitge schoven was. Volgens het blad vinden de vor deringen, die sedertdien in de Ne derlandse wederopbouw gemaakt werden, haar oorsprong in die spontane energieontplooiïng op het platteland. Er wordt echter op gewezen, dat de woningbouw in Nederland niet zo snel vordert als in Engeland, hetgeen wordt toe geschreven aan rampen als ver nielde verbindingen, overstroomde landerijen, deportaties en ont wrichting van de binnenscheep vaart tijdens de bezetting en ten slotte aan de revolutie in Indië. ,,De bevolking van Nederland", aldus de Times, „werkt hard en is spaarzaam. Hoewel Nederland lange tijd geen oorlog gekend heeft, heeft het hiervan geen na delige gevolgen ondervonden. Toen het erop aankwam, toonden de Nederlanders de kwaliteiten te bezitten, waardoor zij tijdens de godsdienstoorlogen beroemd zijn geworden. Wat de huisvesting be treft- hebben zy vooral één ding op andere landen voor: zij zijn ge wend aan overheidscontrole op de woningbouw sinds het begin van deze eeuw. Door hun kwalitieten, hun werkkracht en hun zeden presteren de Nederlanders thans meer, niet alleen op het gebied van de wederopbouw maar ook op ander gebied, dan menig land, dat over veel meer natuurlijke hulpbronnen beschikt. Men kan veilig aannemen, dat geen volk meer productief gebruik zal ma ken van de eventuele hulp in het kader van het plan-Marshall dan het Nederlandse". Arrestatie van Tribunaallid. Hoogleraar van 20 jaar. De twintigjarige Dr André Bernard Amman is benoemd tot hoogleraar in de wiskunde aan de universiteit van Genève De jonge geleerde begon zijn studie aan het college te Ge nève in 1945, werd in hetzelfde jaar baccalaureus, verwierf in 1946 het licentiaat en promo veerde het vorige jaar. Cultuurhistorici verklaren, dat een dergelijk geval van weten schappelijk vroegrijpheid sinds de 18e eeuw niet bekend is ge worden. 'BINNENLANDS 7PURNAAL Zaterdagmiddag is te 's-Graven- hage de Nationale Vertrouwens- raad van de G.O.I.W. plechtig ge ïnstalleerd. Het is een orgaan dat naar buiten optreedt namens deze gemeenschap in concrete gevallen van berechtig en zuivering. Ruim duizend militairen zijn Za terdagmiddag met de „Tabinta" naar Indië vertrokken. Met }ien gingen 6 cantinewagens die door de Niwin aangeboden zijn. Een zeer ernstige brand heeft te Bergen op Zoom in de nacht van Zaterdag op Zondag vier hui zen in de as gelegd. De totale schade wordt op ongeveer f 40.000 geschat. Geen roofoverval, doch het eind van een liefdeshistorie was de z.g. overval op 9 December te Bergen op Zoom. In een vechtpartij om 'n meisje had de fabrieksarbeider G. JB- het onderspit gedolven en had, toen de politie arriveerde om zijn figuur te redden de overval gefin geerd. Liberty-schip bij Antwerpen aan de grond Het Amerikaanse liberty-schip Simon Bolivar" is Zaterdagmor gen bij Antwerpen aan de grond gelopen en later op de dag in tweeën gebroken. Men poogt de lading, bestaande uit graan en meel, met behulp van zuigers te lossen. Betreffende de aanhouding van het tribunaallid G. W. te Axel de len wij nog het Volgende mede: Vorig jaar werd door het Tri bunaal te Terneuzen de zaak be handeld tegen G. J. F. van der P. aldaar, die tijdens de bezetting di recteur was van de N. V. de Hoop. handel in bouwmaterialen. In deze zaak werd geadviseerd tot ver beurdverklaring van f 150.000 aandelen, toebehorende aan de be schuldigde. Op dit advies werd fi at geweigerd, waarmede de zaak verwezen werd naar het Goese Tribunaal, waar deze vorige maand werd behandeld. W., die geen deel uitmaakte van het college, dat de zaak behandel de, schijnt geweten te hebben, dat het fiat geweigerd werd, omdat de opgelegde verbeurdverklaring te hoog werd geacht. Hij heeft van deze wetenschap misbruik gemaakt. Via een tussenpersoon, die in middels ook werd gearesteerd, bood hij v. d. P. zijn bemiddeling aan in deze zaak, teneinde een la gere verbeurdverklaring te be- bij als voorwaarde, dat de onder handelingen op neutraal terrein zouden worden gevoerd. De heer v. d. P. ging hier, na gerechtelijke instanties te hebben gewaarschuwd, zogenaamd op 1d,: waarna op 27 Decemebr j.l. te Antwerpen werd onderhandeld. Hierbij was ook de tussenper soon aanwezig, terwijl men zich van gerecht elyke zyde verdekt had opgesteld en het gevoerde ge sprek op grammofoonplaten werd opgenomen. Z. stelde hierbij als eis 10 pet» van het bedrag, dat minder dan f 150.000 zou worden verbeurd verklaard te ontvangen, er daarby op wijzende, dat reeds meerderen op deze wijze waren geholpen. Na een nauwkeurig onderzoek der zaak is men toen tot arresta tie van W. en diens tussenpersoon een commissionnair D., overge gaan. Toen verdachte W. werd ver hoord, verklaarde hy het voorstel aan v. d. P. te hebben gedaan, ten einde op deze wijze aehter de werkstelligen, doch hij stelde hier waarheid te komen! Nieuwe salarisregeling op komst Zaterdagmorgen vond in het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg de buitengewone algemene verga dering plaats van het Bestuur van de Polder Walcheren. Voorstellen betreffende verkoop van enkele percelen grond aan de gemeente Middelburg werden met alg. st. aangenomen. De zaak van de „Comitas' Het is gebleken, dat met het herstel der schade door de sleep boot „Maas" op 21 December 1939 aan de over van de Zuidwatering aangebracht, toen de Maas bezig was het wrak van het Italiaanse s.s. „Comitas" weg te slepen, een bedrag van ruim f 550.000 is ge moeid. De sleepbootdienst is thans be reid een schade te betalen van f 17.000. Mr P. Loeff vond dit bedrag in De bepalingen van de wapenstilstand luiden als volgt: 1. De order is van toepassing op beide partijen langs de demar catielijn genoemd „de van Mook-lijn" van 29 Augustus 1947, thans genoemd „status quo lijn", alsmede in gebieden in punt twee 'ge noemd. 2. In eerste instantie en voorlopig zullen gedemilitariseerde zo nes worden ingesteld in overeenstemming met eerder genoemde status quo-lijn. In het algemeen zullen deze zones omvatten de ge bieden tussen de status-quo-lijn omvattend aan de ene zijde de Nederlandse vooruitgeschoven posities, aan de andere zijde de Re publikeinse vooruitgeschoven posities, terwijl de gemiddelde breed te van iedere zone ongeveer gelijk is. 3. De tot standkoming dezer gedemilitariseerde zones tast op generlei wijze de rechten en aanspraken op posities van beide par tijen, onder resoluties van de Veiligheidsraad aan. 4. De commissie voor goede diensten stelt aan beide partijen haar militaire waarnemers ter beschikking om verantwoordelijk heid op zich te nemen betreffende de vraag of een of ander inci dent door de hogere autoriteiten van een der partijen of van beide partijen dient te worden onderzocht. 5. Hangende de politieke overeenkomst zal de taak van hand having van orde en rust in de gedemilitairiseerde zones toevallen aan de civiele politiemacht van beide partijen. Hieraan wordt toe gevoegd, dat de term „Civiele Politie" niet uitsluit het tijdelijk gebruik van militairen in de functie van civiele politie, omdat wordt aangenomen, dat de civiele politie onder het civiele gezag zal staan. De militaire waarnemers der commissie voor goede beidé partijen tot het geven van adviezen ter be schikking staan. 6. Tussen alle gebieden zal handel en verkeer zoveel mogelijk plaats hebben. Restricties hieromtrent zullen in overeenstemming tussen beide partijen des gevraagd met behulp van de commissie voor goede diensten worden vastgesteld. 7. Dit punt behandelt de nadere omschrijving van het „staken der vijandelijkheden", te weten: Het staken van sabotage, intimi datie, het verbieden van provocerende propaganda, ook via de radio, het geven van juiste voorlichting aan militairen en bur gers omtrent het delicate van de situatie, het beëindigen van de dagelijkse militaire communique's, het in principe aanvaarden van de invrijheidstelling van gevangenen van beide partijen, enz. 8. De militaire waarnemers van de commissie voor goede dien sten zullen ogenblikelijk onderzoeken of en waar, in het bijzonder op West-Java, elementen van de republikeinse strijdkrachten door gaan met het bieden van tegenstand achter de huidige vooruit geschoven posities der Nederlanders. Indien bevestigd wordt, dat zulke strijdkrachten bestaan zullen deze ten spoedigste, in ieder geval binnen 21 dagen moeten terug trekken. 9. De militaire strijdkrachten van beide partijen zullen, onder toezicht van de militaire waarnemers van de Commissie van Goede Diensten, met hun wapens en de militaire goederen uit de gedemilitairiseerde zones terugterekken op vredelievende wijze. 10. Deze overeenkomst zal als bindend worden beschouwd, ten zij een partij en de commissie voor goede diensten en de andere partij ervan verwittigt, ddat naar haar mening het „Cease Fire" en de bijbehorende regelingen niet worden nagekomen. In het aanhangsel van de overeenkomst wordt, behalve de mo gelijkheid om de datum van ingang veertien dagen te veschuiven, ook nog de mogelijkheid geopend de gedemilitairiseerde zones uit te breiden, indien de overeenkomst gunstig hiervoor verloopt.' De installatie van de Raad van Beroep en de Herverkavelings commissie voor Walcheren door Minister Mansholt. Tijdens de rede van Mr Dr J. v. d. Weel, voorzitter van de Herverkaveiings- eommissie. Rechts naast hem de heer D. Kodde, Burgemeester van Zoutelande. vergelijking tot de herstelkosten wel erg klein en zag zich gaarne ingelicht inzake de schuldkwestie. Mr Portheine zette uiteen, dat niet alle schade voor rekening van de sleepdienst komt. Mr Loeff voerde echtereaan, dat, daar de „Comitas" geabbandonneerd waSg de schadevergoeding volledig voor rekening van de sleepdienst komt waarbij de tonnage van de beide schepen in aanmerking genomen moet worden. De heer A. Jeronimus verzocht de raad het voorstel te aanvaard den en het bestuur machtiging te verlenen stappen te ondernemen in juridische richting. De voorzitter nam het voorstel over. Wat het verschil tussen de aangeboden schadevergoeding en de werkelijke herstelkosten be treft, zochten de heren Mr J. A. Dumon-Tak. J. L. v. d. Harst en Mr J. H. C. Heyse een oplossing door dit als oorlogsschade te be schouwen, waar volgens Mr Por theine inderdaad sprake van is. Het voorstel werd hierna z.h.s, aanvaard. Nieuwe griffier. Van de griffier Mr Dr R. W. Graaf van Lynden was een ver zoek om eervol ontslag binnenge komen. De voorzitter richtte zich naar aanleiding hiervan tot hem en hjj sprak namens de vergadering zijn vreugde uit dit ontslag te kunnen inwilligen, daar de griffier was benoemd tot voorzitter. Hij wens te hem hiermede geluk en hoopte dat de samenwerking bestendigd zou mogen blijven. Het bestuur stelde vervolgens voor de nieuw te benoemen grif fier als gevolg van de uitbreiding der werkzaamheden een hoger sa laris toe te kennen, welk voorstel door Dr A. Staverman toegejuicht werd. Hij achtte het salaris zelfs nog te laag. De voorzitter antwoordde hem, dat de kwestie der salarisherzie ning reeds aan de orde is geweest van het gehele personeel in hei dagelijks bestuur! Hij deed toe zegging in de voorjaarsvergade ring hierover met voorstellen t<9 zullen komen. Tijdens de rondvraag werd door Ir Wiersma vragen beantwoord,- terwijl aan het slot van de verga dering de heer J. C. Blaupot ten Cate namens de commissarissen dank bracht aan de scheidende griffier, van wien hij hoopte dat hij als voorzitter spoedig een waardig plaatsvervanger zou mo gen vinden. Schoenenbonnen. Het Centraa: Distributie kantoor deelt mede, dat in het tijdvak van 19 Jan. tot en met 13 Maart a.s. een schoenenbon naar keuze zal worden .verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer O, dan wel p de cijfercombinatie 54, 64. 74, 84 en 94 voor zover de bon 612 zich nog aan hun in legvel bevindt. De tweede distributiestam kaart moet werden overge legd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Omtrent de regeling voor kinderschoenen volgen bin nenkort nog nadere mede delingen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delfstrahuizen, J. de Ruyter te Terhorne; te 's-Gra- venmoer, R. de Bruyn te Veenen- daal. DE BILT ZEGT: Buiig. Weersverwachting tot heden avond: Matige tot krachtige wind tus sen Zuidwest en West. Wisselend bewolkt met voornamelijk ln de kuststreken, enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1