Het debat over de Regeringsverklaring. Aristocratische trouwerij. Dam-Labyrinth. zo?#* Het moderniseren van onze kleding. :>l' Leestafel. Beste neefjes en nichtjes. Nu lk jullie voor 't eerst in het nieuwe jaar schrijf, wil ik begin nen met jullie een gelukkig 1948 toe te wensen, 't Is wel wat laat, hè? Maar, beter laat, dan nooit! Ik hoop maar, dat jullie in dit jaar ook zo veel brieven zullen schrijven, en al die puzzles, al zijn ze nog zo moeilijk, weer goed op lossen. Allemaal wel bedankt voor al die prachtige nieuwjaarskaar ten, die ik gehad heb! Maar nu moet ik jullie eerst iets vertellen. Jammer genoeg was het onmogelijk hier eerder over te schrijven. Nog in het oude jaar kreeg ik het bericht, dat een neefje van ons, Jantje den Hollan der, plotseling overleden was. Dit is heel erg, jongens en meisjes. Nu is iemand uit onze kring weg. Ik weet zeker, dat jullie allemaal, dat ook erg vindt, net als ik. Maar het allerergste is het wel voor Jantje's moeder. Hoé erg, dat kunen wij zo moeilijk begre pen. Maar wel weten wij, dat al is Iemand nog zo bedroefd, God ln de Hemel er altijd ls, om die te helpen en te troosten. Vlak voor Kerstfeest is Jantje naar de Hemel gegaan; hij was nog maar een kind. Maar een an der kind ls op aarde gekomen, om Jantje's moeder te troosten. En dit moeten wij allen geloven. Ja, wij ook. al zijn we misschien nog maar heel jong. Nu zal ik de briefjes gaan be antwoorden: Fietsertje. Ja, zeg wat was dat een prachtige vertelling van Lieske. En dan zoveel snoep op dat Kerstfeest. Je werd maar ver wend, zeg! Moeders oudste. Hier ls dan je lang verwachte antwoord, hè? Wat ben jij knap, dat je al wanten kunt breien! Zjjn ze lek ker warm? Bloemenmeisje II. Fijn, weer een nieuw nichtje er bij. Dat begint goed in het nieuwe jaar. Maar, zou je misschien een andere naam kunnen bedenken? Er ls al een nichtje met die naam. Moeders jongste. Ja, dat tweede raadsel was moeilijk, hè? Weet je al wanneer je naar Me- demblik gaat Dat is een eind weg hoor! Peet. Ben je met je boot niet even naar Engeland gevaren Dat kon vast wel, met die zeven zei len. Feliciteer je vader nog maar van mij. Max. Waren de pannekoeken lekker? Jullie bakken zeker wel eens meer op dat fornuisje. Is de nieuwe onderwijzeres aardig? Of is ze heel streng? Schrijfstertje. Nu weet je al wat er met de klokkenmaker gebeurd is hè? Had je gedacht dat het zo zou aflopen? Lees je Kobus Klomp nu? C r o c u s j e II. Weer een nieuw nichtje. Fijn hoor! Maar je schuil naam hebben we al. Zoek je een andere Was het Kerstfeest mooi? Vlinder. Die rare no. 15 was Eglon en het eerste moest Jefta zijn. Maar verder was alles goed. T o o s j e. Jij hebt me maar aan 't werk gezet met al die puzzles. Het eerste is vlas. Het tweede: de koning in de leeuw. Dat was het raadsel van Stmson, hè Maar de twee laatste weet ik heus niet. Duinroosje. Fijn, wat een lange brief en wel helemaal uit Al phen! Wat is dat voor Stichting van je oom Ja, wat ls dat prach tig, hè, een Kerstboom vol bran dende kaarsjes. Winterkoninkje. En, hoe was het in Vlisstngen. Ben je niet van de Boulevard afgewaaid met die storm laatst? No. 3 van je puzzle moest reukoffer zijn. L1 n d e r t. Prettige Kerstva- cantie gehad Wat een goed rap port, zeg! Kun je zo goed leren? Er waren meer jongens en meis jes. die de tweede puzzle niet had den, hoor! Frans Naerebout. Van jou heb lk twee brieven te beant woorden. Die rebus was prachtig verzonnen. Heb je 't zelf gedaan? Hier is hij: men vangt meer vlie gen met stroop dan met azijn. Goed? Krabbeltje. Jij had ook al zo'n prachtig rapport! Allemaal achten, haast. Zelfs voor die moeilijke vreemde talen, of vind jij ze niet moeilijk? Witkop. Lest, best zeg ik maar. Werkt de batterij van je lantaarn nu weer goed? Zeg, die telefoon had jij toch niet £tuk ge maakt En nu nog die nieuwe raadsels. In deze zinnen zit een verborgen getal: Zie je die kogel Frans? Moeder, is m'n nieuwe jas al gebracht Hoe vind je onze school Kijk, ik heb deze foto van Anne genomen. Nu had Jet geen ulevellen meer. Tenslotte nog de prijswinnaars. Dit keer zijn er twee en wel: Fietsertje en Duinroosje. Gefelici teerd hoor, jullie hebben het wel verdiend, want het waren extra moeilijke! Ik zal de prijs opstu ren. De uitkomst was: Kerstfeest en Johannes de Doper. Ga jullie nu maar getallen zoeken! Jullie TANTE BEP. Post voor Indië. Naar Ned. Indië kan zeepost worden verzonden met het s.s. „Johan de Witt", dat op 22 Jan. het s.s. „Waterman", dat 23 Jan. en het s.s. „Nieuw Holland", dat op 30 Januari a.s. daarheen ver trekt. Naar de overzeese gebiedsdelen in de West vertrekt op 24 Jan. het s.s. „Boskoop" en op 27 Jan. het s.s. „Cottiea". Correspondentie, die met deze schepen moet worden verzonden, dient twee dagen voor het ver trek te zijn gepost. De Vrijbuiter door Sibe van Aangium. Uitg.: Jan Haan, Groningen. Is er voor de opgroeiende jon gens een mooier boek denkbaar, dan een boek, waarin wilde avon turen, spannende gebeurtenissen zich afwisselen? Welnu, zo'n boek is „De Vrij buiter". Het verhaalt van de strijd van de Watergeuzen tegen de Inquisitie in de tijd van de Tachtigjarige Oorlog, die Hotse Hiddes, de hoofdpersoon in dit boek, meemaakt. Was eerst bit tere wraak het motief, waarom deze man de strijd tegen de Span jaarden aangebonden had, later verandert dit in een eerlijke wor steling voor gewetensvrijheid. Hotse voert een felle strijd tegen de Inquisitie, die veel aanhangers van de „Neye Leer" wreed ter dood brengt. Een boek, dat wij, ook uit godsdienstig oogpunt van harte kunnen aanbevelen. D.E.L. Zakagenda 1948. Evenals in vorige jaren heeft i ook thans het fonds ter bestrij ding van tuberculose „Draagt Elkanders Lasten" zijn zakagen da uitgegeven. I Het is zo langzamerhand een vertrouwde, jaarlijks terugkeren de bezoeker geworden, die we ieder jaar weer met genoegen ontvangen. Behalve het geven van tal van wetenswaardigheden en een notitieruimte, stelt het zich tot taak elke dag de belang stelling wakker te houden voor de onvermoeide strijd, die tegen I de t.b.c. gevoerd wordt. Tweede Kamer. Critiek en verdediging. Donderdagavond heeft de Tweede Kamer de beraadslagingen over de regeringsverklaring voortgezet. De heer T i 1 a n u s (C.H.I vraagt zich af, of er nog wel een grondslag aanwezig is voor overleg met de regeringspartijen of met een harer. Van het begin af heeft hij het i betreurd, dat de Indische kwestie in politiek water is geweest. Het1 wordt hoog tijd in het belang j van Indië en van Nederland dat ze onttrokken wordt aan de politieke sfeer. De ministers, die in Indië ge weest zijn, vraagt hij, of zij iets bemerkt hebben van de geeste lijke reacties bij de mannen al daar. Als de Nederlandse troe pen komen te staan onder com mando van degenen, met wie zij de grootste moeilijkheden hebben gehad, is dat een onaanvaard baar iets. De regering zal ook zekerheid moeten geven ten aan zien van de ambtenaren, die on der grote moeilijkheden hun werk zullen gaan doen. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat deze gedetacheerden na verloop van tijd hier hun werk weer kunnen hervatten. Het collegiaal orgaan zal ook volgens zijn opvatting bij dë wet moeten worden ingesteld. Ver der vraagt spr. o.m. hoe het staat met de ontwikkeling op Borneo en hoe het kabinet zich voorstelt te komen tot een op lossing van de moeilijkheden voor de Indische Nederlanders. Wat spr. en zijn partijgenoten tegen Linggadjaü voortdurend hebben ingebracht was gelegen in art. 1 en 6. Art. 1 handelt over de de-facto-erkenning van de regering der republiek op Java, Sumatra en Madoera. Thans constateert spr., dat de regering moet erkennen, dat art. I een dwaasheid is gebleken. Hij hoopt, dat de regering er aan zal vasthouden, dat niet met de republikeinse regering gespro ken wordt voor de vijandelijk heden inderdaad gestaakt zijn. Aan de mededeling van de mi- nister-president van hedenmiddag heeft men z.i. niet veel houvast. De regering kan wel verkla ren, dat het oude Koninkrijk niet in twee delen uiteenvalt, maar dat is onjuist, zo betoogt de heer Tilanus, die de gekozen oplos sing betreurt. De heer De Groot (C.P.N.) betoogt, dat het program, dat de regeringsverklaring geeft, geen oplossing brengt in democratische geest. Waar is het zelfbeschik kingsrecht der Indonesische be volking? Er is alleen een fede rale raad benoemd. Dat is het zelfbeschikkingsrecht van Dr v. Mook. De heer Vonk (Vrijh.) ver- '-laart te willen streven naar eeh .ervorming van het Koninkrijk in een vereniging van gelijkwaar dige delen onder de Kroon. Het voortbestaan van de culturele en economische banden tussen Indië en Nederland is z.i. in het be lang van alle volken van het rijk. Spr. wenst niet een per sonele band in de Unie, maar een z a k e 1 ij k e. De Unie, die de opperste souvereinlteit zou moeten bezitten wordt in wezen door de afhankelijkheid van twee souvereine staten de souverein van deze twee staten. Bij de om schrijving van de taak van de unie worden verscheidene be langrijke zaken niet aangegeven. De heer Vonk betoogt voorts o.m„ dat door het projecteren van de republiek in de federatie de duivel in huis wordt gehaald. De regering gaat z.i. voort de Kamer voor voldongen feiten te plaatsen en zo vraagt spr. zich af, wat de staatscommissie voor de grondwetsherziening nog te beduiden heeft. De heer Joekes (Arb.) spreekt zijn waardering uit voor de voortvarende wijze, waarop de regering is te werk gegaan met het afleggen harer uitvoe rige verklaring. Over de financiële en econo mische aangelegenheden wil hij wel gaarne nog nadere gegevens hebben, maar bij het debat over deze regeringsverklaring acht hij dat niet de juiste tijd. Met de algemene opzet, zoals deze in de regeringsverklaring is gegeven, kan spr. zich verenigen en hij zal er gaarne zijn mede werking aan verlenen. Hij komt op tegen de voorstel ling, welke de heer Vonk heeft gewekt, alsof de republiek het prototype van communistische camouflage is, een dergelijke qualificatie is onjuist en schade lijk. Zoals de heren Schouten en Tilanus zich uitlieten over de re publiek acht hij zeer bepaald onjuist. De vergadering is daarna ver daagd. o Reeds geruime lijd zocht de po litie van Amsterdam naar een in breker van flink postuur, in de Jordaan bekend als „Gerrit de stotteraar", die ervan verdacht werd enkele tientallen Insluipin gen te hebben gepleegd. Alle po gingen de man te arresteeren ble ven tot nu toe vruchteloos. Een 70-jarige Amsterdamse grijsaard slaagde er in „Gerrit de stotter- I aar" op heterdaad te betrappen, te overmeesteren en uit te leve- I ren aan de politie. De week die voorbij ging, bracht op intern, gebied geen schokkende gebeurtenissen. Oppervlakkig gezien scheen het alles vrij rustig. Dit wil echter niet zeggen, dat de toestand bevredigend kan worden genoemd. Wanneer we achter de schermen een kijkje nemen, dan blijkt al spoedig dat de politieke spanning tussen Oost en West nog steeds toe neemt Daarop wijzen ook de ge ruchten die de laatste dagen in Berlijn de ronde deden, dat de Westerse geallieerden gedwon gen zullen worden Berlijn te verlaten. Een feit is dat de communistische pers in de Sov jet-zóne suggesties in deze rich ting heeft gedaan. Britse officie ren te Berlijn echter hebben deze voorstellen als „regelrech te bluf" gekenschetst Het zou voor de Russen, die alle verbindingen tussen Berlijn en het Westen beheersen, even als de toevoer van water, gas en electriciteit, weinig moeite kosten de Amerikanen en En gelsen te Berlijn het leven on mogelijk te maken. In Britse kringen gelooft men echter niet, dat ze daartoe gemakkelijk zul len overgaan, daar een derge lijke stap onmiddellijk zou be antwoord worden door een diplo matieke actie, welke een eind zou maken aan elke schijn van samenwerking tussen de vier be zettende mogendheden. En een einde van deze samenwerking zou betekenen, dat de Russen niet langer van staal, machine rieën en andere materialen zou den voorzien worden, welke zij thans uit West-Duitsland betrek ken. Uit Washington, komen zelfs berichten dat men daar gelooft, dat wat Rusland betreft, het erg ste achter de rug is en dat Rus land en zijn agenten stap voor stap terug wijken. In dat verband, denkt men ook aan het plan-Marshall, dat niet alleen het karakter draagt van broederlijke hulp, maar dat te vens dient om de tegenstand te gen Rusland te versterken en Europa van de communistische infiltratie te bevrijden. Gewezen wordt op Frankrijk, waar de communisten uit de re gering zijn verwijderd en waar de grote stakingen bedwongen werden. Frankrijk heeft de druk van de communistische partij ter zijde geschoven, evenals die van de Sovjet-Russische regeringop zijn openbare zaken. De opera tie, zo zegt men in Washing ton, is geslaagd, de zieke maakt het wel. Wij hopen dat deze opvatting juist is, evenals de bewering van Amerikaanse zijde, dat de ver klaring van Molotof. dat Rusland over de atoombom zou beschik ken, maar bluf is. Maar wij vergeten daarbij niet, dat vroeger over de bluf van Hitier gesproken- werd en hoe toen het Duitse gevaar werd onderschat. De berichten uit Palestina, van de laatste dagen, zijn wel zeer somber. De Syrische minis ter van Oorlóg alsmede de be kende Arabische opstandleider laidzi el Kaukji hebben ver klaard, dat een rechtstreekse frontaanval op de Joodse strijd machten over een maand ver wacht kan worde" Met koortsachtige haast wordt c oor de Arabieren gewerkt om ue aanval voor fc; bereiden en door de Joden om zieh op doel treffende wijze te kunnen ver dedigen. Van meer opwekkende aard is wat de Belgische minister Spaak op een persconferentie meedeel de omtrent een nauwe econo mische en politieke samenwer king tussen de Benelux-landen. Ieder afzonderlijk hebben ze tegenover de „grote vier" weinig te betekenen, maar door een dracht kan ook hier kracht wor den ontwikkeld. „In de Waagschaal" vertelt van wijlen ProfAalders van Gronin gen: Hq was een aristocraat vein de geest ea daar velen nog altijd denken, dat geldaristocratie en geestaristocratie op elkaar cor responderen, was Aalders de man voor de deftige trouwerijen. Eens kwam een hele rijke me neer bij hem, om te vragen, of hij het huwelijk van zijn dochter, die met een niet minder rijke meneer ging trouwen de man was ka pitein bij de huzaren wilde in zegenen. Aalders nam de uitnodiging aan. De bruigom zag kans, om met allerlei verontschuldigingen aan een gesprek voor de trouwerij te ontkomen. De inzegening had plaats In een prachtig oud kerkgebouw. Het hoogste tarief. Lopers binnen en bunen de kerk. Een exclusieve or ganist. Gedrukte liturgiè'n. De nieuwste toiletten en prachtige uniformen. Vlak voor de dienst kwam de bruigom in de predikantskamer, stelde zich voor en zei: Professor, ik doe er eigenlijk niet zo veel aan en, U begrijpt wel, wjj zijn nog al gepresseerd, misschien kunt U het formulier weglaten en Uw preek wat bekorten! Tot stomme verbazing van de dienstdoende ouderling antwoord de Prof. Aalders: Gaarne zal ik aan Uw verzoek voldoen! De dienst begon. Met veel statie kwam de bruidstoet de kerk bin nen onder begeleiding van het on misbare bruidskoor. Toen allen gezeten waren, kwa men Prof. Aalders en de dienst doende ouderling. Zonder votum en zegen begon Prof. Aalders. Aldus: Bruid en Bruidegom, U hebt mij zoè'ven medegedeeld, dat U aan de kerkelijke huwelijksbe vestiging niet zo heel veel waarde hecht en mij verzocht het daar om kort te maken. Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek. U hebt mij gevraagd het kort te maken. Laat ik daarom volstaan met het uit spreken van de wens, dat God U zegent en het met U lang maakt. Ik heb gezegd! Na deze Korte preek keerde Prof. Aalders naar de predikants kamer terug en kon het publiek zonuer bruidskoor vertrekken. Alleen de gedrukte liturgiën bleven m cie kerk achter. De exclusieve organist had dit keer zijn exclusief honorarium ge makkelijk verenend. Het ontbreekt de kerk nogal eens aan stijl. Maar die is in elk geval stijl. KOUivuuuu WE. FoscAiuuVcnvereiHging „De lieisüuif". Op ue j.u uuuusn gehouden cen.soiisLeiiing Zijn m to Laai 14U uoirers nige-onuen. De uitslag lumue ais voigt: naasse Jl - ±a: le pr. J. de Kegt te tscnuuaeDeuis; ze pr. a. o. r*.le.il Le zjuiweillaircoc til oe pr. i', ivr. juaieuOüL te INieuwerkerk; ■±e pr. j. 1*1. xsjoec te isrouwers- iiavcii; z. E. V". Geur. fcjiager te -LnuLtWeiaiiaven. iviasse i l - - ole pr. J. J. van Aiiiieiikcrk te isoOinieuwe; ze pr. Genrs. toiager te isiuuwersuaveii; 3e en 4e pr. f. atoel te lNoorugou- we; oe pr. a. Overweei te Drei- scnor; Z.E.V. T. M. Dalenout te iNieuwerxerk. Klasse Hl - 15: le pr. J. M. Kioet te Brouwersnaven; Ze en 4e pr. T. M. Daieuout te INieuwer kerk; 3e pr. o. J. Overweei te Zonnemaire; Z.E.V. M. H. U. Ak- keruaas te Nooragouwe. Krasse IV - 18: le en 3e pr. T. M. Daieuout te NieuwerkerkZe pr. O. Bal te Sirjansland; 4e pr. W. J. Radewalt te Nieuwerkerk; Z.E.V. J. J. van Almenkerk te Noordgouwe. Klasse V - 12: le pr. C. J. Over weei te Zonnemaire; 2e pr. W. J. Radewalt te Nieuwerkerk; 3e pr. T. M. Dalebout te Nieuwerkerk; Z.E.V. Gebrs. Slager te Brouwers haven. Klasse VI - 16: le pr. Jac. Ver- wqs te Zierikzee; 2e pr. J. M. Kloet te Brouwershaven; 3e pr. J. •J van Almenkerk te Noordgou we; 4e pr. J. Remijn te Schudde- beurs; E.V. H. Koevoets te Zie rikzee. Klasse VU - 17: le en 3e pr. A. C. Priem te Zonnemaire; 2e pr. A. Overweei te Dreischor; 4e pr. T. M. Dalebout te Nieuwerkerk; Z.E.V. C. G. Kr. Locker te Drei schor; E.V. L. van Sluis te Brou wershaven. Klasse Vm - 20: le en 5e pr. T. M. Dalebout te Nieuwerkerk; 2e pr. P. Stoel te Noordgouwe; 3e pr. J. Remijn te Schuddebeurs 4e pr. C. J. Overweei te Zonne maire; Z.E.V. J. M. Kloet te Brou wershaven; E.V. C. Bal te Sir jansland; E.V. C. C. van Putten te Noordgouwe. T. M. Dalebout behaalde de me daille, uitgeloofd voor de beste duif van de tentoonstelling. A.s. Zaterdag worden de duivin- nen tentoongesteld. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. Op 3 Jan. 1.948 stonden inge schreven 2190 (70) personen, waarvan er 1535 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 3 Jan. 1948 wer den 162 (4!) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 553 (164). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.:. Walcheren; bouwvakarbeiders, drukkers, kleermaker, zandvor- mers, smeden: loodgieters,, mon teur, draaier, meterijkers, me taalbewerkers, kok, keilner, etar leur, verkoper,, loopjongen, jong ste bediende, naaister, verkoop ster, huishoudelijk personeel. Zuid-Bevelandhandizetters, mach. zetters, bouwvakarbeiders, houtdraaier, machinale houtbe werker, smeden, electriciens, sto ker, loodgieter; wasserijpersoneel, lëerl. verpleegster, huishoudelijk personeel; Tholen: bouwvakarbeiders, bankwerker-draaier, electricien, loodgieter, bakkersknecht, kan toorbediende, huishoudelijk per soneel. Schouwen- en Duiveland: stof feerder, bouwvakarbeiders, meu belmaker, smid, lijnwerkers, loop jongen, jongste bediende, naai ster, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaandéren: stoffeer der, bouwvakarbeiders, meubel makers, auto-monteurs, smeden, draaier, bankwerker, electricien, 1.1. kappers, kleermaker, vlasbe werkers, textielarbeiders, kan toorbediende, verkoopsters, ty piste, tandarts-assistente, huis houdelijk personeel, kapster, IJ. naaisters, strijksters. Aanbiedingen bij het Gew. Ar beidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Rechtszaken. Politierechter te Middelburg. Zitting van 13 Jan. 1948. Wegens belediging werden ver oordeeld: M. K., 37 j„ pakhuis knecht te Zierikzee, f20 of 10 d.; W. S. V., 39 j., electricien te Zie rikzee, f25 of 10 d. en 3 w. gev. straf voorw. proeftijd 3 j.; F. D. H., 25 j„ melkknecht te Zierik zee, f40 of 20 d.; M. L. B., 45 j„ werkman te Zierikzee, f30 of 15 d.; C. K„ 41 j„ werkman te Zierikzee, f30 of 15 d.; P. de R„ 26 j., schippersknecht te Zierik zee, f30 of 15 d. J. de W„ 18 j„ monteur te Zie rikzee, wegens diefstal van een peillood, ten nadele van het wa terschap Schouwen, f 20 of 10 d. en 2 w. gev. voorw. proeftijd 2 j. H. W„ 30 j„ opkoper te Zierik zee, kocht in 1947 te Zierikzee van enige jongens op verschil lende tijdstippen, telkens hoeveel heden lood, welk lood door dief stal was verkregen .wegens heling werd verd. veroordeeld tot 2 w. gev. straf. P, B„ 28 j„ tuindersknecht te Zierikzee, nam op 24 Sept. 1947 te Zierikzee enige bankbiljetten tot een bedrag van f 200 weg, welk geld toebehoorde aan C. v. d. Hoek, 2 mnd. gev. straf. J. C. L„ 53 j„ aannemer te Zierikzee, was na de bevrijding aangesteld om goederen te ber gen die door de moffen waren achtergelaten. Van deze goede ren heeft hij in 1945 te Haam stede weggenomen 1 ijzeren drie poot bok, 25 meter hoorbuis, 1 puls, een grondboor, een lier en een kist gereedschappen, toebe horende aan J. D. Visser. Deze goederen heeft verdachte ver kocht en het geld ten eigen bate aangewend. J. A. H„ 48 jaar, verpleger te Poortugaal en J. M. van 't H.j 70 j„ te Renesse, wegens dief stal van eeh aantal houten rek ken toebehorende aan P. Telle te Noordwelle, ieder f 25 of 10 d. L. C. P., 42 j„ werkman te Noordwelle, nam in October en Nov. 1947 te Noordwelle telkens hoeveelheden hout weg, toebeho rende aan G. Donker, f 20 of 10 dagen. Bijzondere Politierechter. D. b. d. V., 30 j„ kruidenier te Zierikzee, wegens het in ont vangst nemen van 400 rantsoe nen huishoudzeep, zonder inleve ring van bonnen, f20 of 10 d. M. R„ 44 j., kruidenier te Zie rikzee, had op 28 Mei 1947 20 knotten katoen in voorraad, 'zulks terwijl hij geen handel dreef in textielproducten, en zonder daar toe verkregen vergunning, f 10 of 5 dagen, met verb, verkl. Th. J. P., 39 j„ koopman te Zierikzee, had 14 knotten katoen en 4 knotten wol onbevoegd voor handen, f 20 of 10 d., met verb, verkl. J. v. Z„ 30 j„ landarbeider te Zierikzee, beëindigde zijn werk zaamheden als arbeider bij J. Koopman, zonder daartoe ver kregen toestemming van de direc teur van het Gew. Arbeidsbureau, f 15 of 5 d. N. v. D„ 34 j„ bakker te Burg, had in April 1947 van J. P. C., 25 j„ molenaar te Eikerzee, op bonnen die recht gaven op 500 kg. gemengd tarwebloem, in ont vangst genomen 400 kg. onge mengde tarwebloem. Verd. v. D. werd veroordeeld tot f 75 of 25 d. met verb, verkl. der bloem, en C. tot f30 of 15 d. M. B„ 31 j„ kantoorbediende te Zierikzee, had in strijd met het besluit Deviezen blokkering van uit België ingevoerd f126 aan Nederlandse betaalmiddelen; dit koste hem f 5 of 3 d. terwijl het inbeslagenomen geld werd ver beurd verklaard. De 49-j. rijwielhersteller M. K., te Brouwershaven, had 2 radio toestellen verkocht voor de prijs van f 375 per stuk, terwijl de hoogst toelaatbare prijs f 142.50 bedroeg. Bij vonnis van de Tucht rechter voor de prijzen was ver dachte hiervoor veroordeeld tot f 200 boete, tegen welk vonnis hij in hoger beroep was gekomen. De Bijz. Politierechter heeft in hoger beroep de uitspraak van de Tuchtrechter bevestigd. Dezelfde verdachte verkocht z.g.n. linnen rijwielbanden voor f 6.50 per stuk, wat weer f 1.50 te veel was. Voor de Tucht rechter was hij daarvoor veroor deeld tot f 40 boete. In hóger beroep werd hij thans veroor deeld tot f 20 boete. De Sl-j. pluimveehandelaar C. Sn. te Zierikzee ruilde in Oct. 1947 op de markt te Rotterdam een geit tegen een varken, ver voerde dit varken ongedekt naar Zierikzee, waar hij het op 24 Oct. 1947 frauduleus heeft geslacht. Het vlees werd in beslag geno men, f 100 of 25 d„ met verb, verkl. vlees. Op 20 Oct. 1947 werd door ambtenaren der C.C.D. bij een huiszoeking in de smederij en woning van de 63-jarige J. F. te Eikerzee een hoeveelheid gezou ten varkensvlees ontdekt. Hier over ondervraagd verklaarde F„ dat dit vlees afkomstig was van een door hem frauduleus geslacht varken. Verd. werd veroordeeld tot f 100 of 25 d„ met verb, ver klaring van het in beslag geno men vlees. Eedacteur: li. Al. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. De bekende Zeeuwse speler dhr. L. Anderson had het genoegen trj- dens de Kerstvacantie twee par tijen te spelen tegen de Overijs selse kampioen dhr. A. Jurg te Almelo. Dhr. L. Anderson wist beide partijen te winnen. Ben prachtig succes. Hierbij de eerste partij. Wit A. Jurg, Almelo. Zwart L. Anderson, Goes. 1. 34—29 la—23; 2. 39—34 14— 19; 3. 44—39 20—25; 4. 50—44 15—20; 5. 32—28 23x32; 6. 37x28 20—24; 7. 29X20 25x14; 8. 41—37 17—21; 9. 37—32 21—26; 10. 34—30 26X37; 11. 42x31 19—23; 12. 28x19 14x23; 13. 47—42. De ze zet is minder tactisch, met het oog op een mogelijk flankspel- ontwikkeling. 131014; 14. 3025 1217. Deze zet ver hindert 4641 door 2329 en 13—19. 15. 40—34 7—12; 16. 4440 17—21; 17. 34—29 23x34; 18. 40 x 29 1—7; 19. 42—37 5—10; 20. 32—28 2126 21. 37—32 26x37; 22. 32x41 1419; 23. 2924 19X30; 24 25x34 10—14; 25. 41—37 14—19; 26. 46—41 16—21; 27. 37—32 2126; 28. 41—37 18—22; 29. 28X17 11x22 30. 4842 Dit ls een vrij zwakke zet. Zwart zal trachten een aanval te lanceren op de wit te lange vleugel, ik zou de voor keur geven aan 3429. 3228 gaat ook niet, door 2631. 30 6—11; 31. 49—44 13—18; 32 33—28 22x33; 33. 39x28 11—17; 34. 34—30 7—11; 35. 36—31 11—16. Als 35ste zet voor wit zag ik liever gespeeld 44—39. 36. 31—27 19—23. Dit offer moet wit wel over het hoofd hebben gezien. 37. 28x19 17—22; 38. 38—33 22X31; 39. 42—38 31x42; 40. 38x47 12—17; 41. 43—38 26—31; 42. 44—39 17—22; 43. 33—29 22—27; 44. 32x21 26x37; 45. 39—33 31—37; 46. 29—24 18—22; 47. 4540 27—31; 48. 40—34 31—36; 49. 38—32 37X39; 50. 34X 43 22—28; 51. 43—38 8—13; 52. 19 x 8 2X13; 53. 24—20 13— 19; .54. 20—15 9—14! Op 38 volgt 4741 30—24. Wit gaf op! De zwartspeler heeft de zwakkere zetten van wit keurig benut. Uit de competitie. (Hoofd klasse.) Nu de afgebroken partijen be kend zijn gemaakt ls het belang rijk de stand op te maken. De af gebroken partij tussen Middelburg I en G. D. c. I (Goes) is remise verklaard zodat de uitslag 119 voor Goes is. Onderstaande cijfers betekenen resp.: gesp.; gew.; gelijk; verl.; pnt. G.D.C. I (Goes) 6 5 1 10 Middelburg' I 5 4 1 8 D.I.D.I. (Goes) 6 3 1 1 *7 Vlissingen I 6 4 2 8 Yerseke I 5 2 12 5 Aagtekerke 6 1 5 2 Kamperland I 6 1 5 2 Kapelle I 6 1 4 *2 Deze week wordt gespeeld Yer sekeMiddelburg. In de week van 1925 Jan. worden de laat ste wedstrijden gespeeld, te weten G.D.C. IVlissingen I; Middel burg I—D.I.DJ.; Kapelle I—Yer seke I; Kamperland IAagteker ke I. Het valt te verwachten dat zo wel G.D.C. als Middelburg hun resterende wedstrijden zullen win nen, waardoor een beslissingswed strijd nodig zal zijn. Van belang is oak Kamperland—Aagtekerke, voor de bezetting van de onderste plaats, Kapelle zal ook tegen Yer seke trachten 1 of 2 pnt. rijker te worden, deze opgaaf zal echter zwaar zijn. De uitslag van de wedstrijd D.I.D.-Kapelle moet nog arbitrair beslist worden, het ziet er naar uit dat deze 119 voor D.I.D. zal worden. Voor de snuffelaar hierbij een afgebroken partij. Zw. 6. 14. 18. 19. 20. 23. 24. 28. 29 33 Wit 17. 25. 26. 35. 38. 40. 42. 43. 45. 48. Zwart aan zet speelde 33—39; 43x34 29—33; 38X29 24 x 33. In deze stand werd afge broken. St. Laurens speelt een vriend schappelijke wedstrijd tegen een versterkt Aagtekerke II. B. Ver burgW. Hydra 11; L. Davidse L. Maljers 0-2; P. de KamA. Luitwieler 02; C. GeldhofW. Willemse 0—2; W. DavidseA. Maljers 02; M. KarstanjeG. Wattel 02; Jan DingemanseP. Bimmel 02; P. WalravenL. Bakker 02; Iz. WalravenA. Treiller 2—0; K. Willemse—A. Willemse 20. Tot de volgende week. S. U heeft misschien uw voor hoofd eens gefronsd, toen de nieuwe modelijn werd aange kondigd. Een japonnetje korter maken is gemakkelijk genoeg, maar verlengen? Wfl geven onmiddellijk toe, dat verlengen veel en veel las tiger is. Dat echter toch een oplossing kan worden gevon den, tonen u deze belde model len. Maakt U altijd uw kleding zelf, dan zult u misschien nog een lapje van dezelfde stof over hebben, anders doet u het beste een lapje stof in een har moniërende kleur te kiezen bij voorbeeld bruin en beige. Is de japon zwart, dan kunt u de tussen te zetten stukken van fluweel of velours chiffon ne men. De goede lengte en wijdte van de japon wordt door een taillestuk met aangeknipte mtddenvoorbaan en schouderpas ver kregen. De zijbanen worden aan de bovenkant enige malen ingerim- peld. Het spreekt vanzelf, dat dit model ook van nieuwe stof kan worden vervaardigd. Voor 96 cm. bovenwijdte hebben we ongeveer 2.30 m. stof van 140 em. breedte nodig. De mantel werd met bont veranderd. Dit kan natuurlijk ook imitatie-bont of een andere kleur stof zijn. Dit hangt van uw smaak enportemonnaie af. Heel origineel zijn de zakken, die half van stof en half van bont werden gemaakt. Voor een bovenwijdte van 98 cm. is ongeveer 2.10 m. stóf van 140 cm. breedte en 1.50 m. bont van 90 cm. breedte nodig. Het patroon van de japon ls onder no.J 1945/23 ln de boven wijdten: 9096 en 102 cm. verkrijgbaar. Het patroon van de man tel is onder no. M 1946/23 verkrijgbaar in de bovenwijdten: 9298 en 104 cm. a f0.95. Men bestelle de patronen bij de administratie van „BELLA", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. door D. 9. (if_y> mum 27. „Laat me los!" riep Kobus. „Nee, nee! Ik heb u gevonden! Ik heb recht op duizend gulden!" „Je hebt me niét gevonden. Zul je me nou loslaten, ja of nee En toen de man hem nog bleef vasthouden werd Kobus onge- duldig. Hij gaf de lastige kerel een opstopper in de ribben, zo- dat hij achterover in een grep pel viel. Kobus vervolgde zijn weg. maar keek eerst nog telkens achter om. Hij zag hoe de man lang zaam opstond, maar hij bleef ge lukkig achter. 28. „En nou hoop ik," zei Ko bus tegen zichzelf, „dat ik geen oponthoud meer krijg onder weg." Hij was nog maar juist, gereed met deze verzuchting, toen hij een fiets hoorde aankomen ach ter zich. Hij keek achterom. En was dat nou niet diezelfde veldwachter, die hij al tweemaal eerder had ontmoet De veldwachter haalde hem m en stapte af. „Ha, meneer Klomp! begon de veldwachter. „Wilt u even luisteren Ik heb' u wat te zeg gen en 't is van het grootste belang!"

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6