ZEEUWSCH DAGBLAD Naar een finale liquidatie van het Koninkrijk. Minister Mansholt installeerde de flerverkavelingscommissie Walcheren. Verontwaardigd protest van Rijkseenheid. Dr van Mook over de Indische overeenkomst. Uitvoering kan nn beginnen. Sjahrir over de positie van de republiek. Tegenstand van invloedrijke Republikeinen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND THORBECKE- DA COSTA. Debat over de regeringsverklaring voortgezet. Raad van Vakcentrales over sociale positie der werkers in Indië. fodcaty. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes: L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. S© JAARGANG No. 848 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 17 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag; Zon op 8.40 u., onder 17.01 u. Maan op 11.38 u., onder u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 18 Januari; 6.05 u. 1.57 m., 18.36 u. 1.60 In de afgelopen week werd de 150ste geboortedag herdacht van twee grote Nederlanders, beide geboren op 14 Januari 1798, Johan Rudolf Thorbecke er. Isaac da Costa. Twee mannen die, hoe ver schillend overigens ook, grote invloed op ons volksleven heb ben uitgeoefend. Thorbecke was de man van de liberale gedachte en de libe rale daad tevens. Toen hij zijn politieke loop baan begon, leefde ons volk nog onder de grondwet van 1815. Van een parlementair stel sel zooals wij dat thans kennen, was toen nog geen sprake. De Eerste Kamer werd door de Koning benoemd en de Twee de Kamer, die zo goed als geen bevoegdheden bezat, door de Provinciale Staten, die door een zeer beperkt aantal kiezers wer den samengesteld. De ministers hadden betrekkelijk weinig in vloed. Zij waren geheel aan de Koning ondergeschikt en een plicht van verantwoording te genover de Staten-Generaal be stond niet. Het is Thorbecke geweest, die een geweldige omwenteling tot stand heeft gebracht. Hij was het die aan ons land niet alleen een nieuwe Grondwet gaf, maar ook de z.g. organieke wetten: de Kieswet, de Gemeentewet en de Provinciale wet. Dat wij „a de min of meer dictatoriale regering van Ko ning Willem I, gekregen heb ben een constitutioneel parle mentair stelsel, is niet in de laatste plaats een vrucht van de arbeid van Thorbecke. Op de ontwikkeling van de democratische gedachte heeft Hij grote invloed uitgeoefend. Maar een demoeraat in de ge wone zin was hij allerminst. In tegendeel, hij was een auto craat als weinigen. Hij was een strijder voor de vrijheid van godsdienst en van onderwijs, maar hij verdedigde de schandelijke maatregelen te gen de Afgescheidenen, terwijl hij op de vrijheid om bijzondere scholen te stichten, slechts zij delings invloed heeft gehad. In zijn persoonlijk leven was hij een godsdienstig man, maar roet al de kracht die in hem was verzete hij zich tegen het streven van Groen van Prinste- rer om de Bijbel te nemen tot uitgangspunt van het staatsbe stel. Hij was een vrier.d van Groen van Prinsterer en een tegen stander tevens. De leuze van Evangelie, vond in hem een hef- Evangelie, vind in hem een hef tig bestrijder, omdat hij zelf leefde uit de beginselen der re volutie. Ik kan, zo schreef hij aan Groen, vele dingen niet zien met uw oog. Ik ben niet van uw geloof. Terwijl hijzelf een godsdienst boven geloofsver deeldheid als ideaal stelde, ver weet hij Groen, dat deze, door alle nadruk te leggen op de eisen van Gods Woord, de natie trachtte te verdelen. Maar aan waardering voor Groen ont brak het toch ook weer niet: „Ik wenste dat allen voor het hun ne (hun geloof) zoveel deden als gij voor het uwe". Scherp principieel stonden de ze mannen tegenvoer elkaar, doch dit belette Groen niet te verklaren: „Sedert onzen eer sten Koning de regeerstaf ont viel is Thorbecke zijn opvolger geweest door genie en werk kracht". Thorbecke was de grote voor vechter voor de liberale begin selen, maar terecht kon dr A. Kuyper verklaren. „Hij was een eer voor ons volk, een roem voor onze natie". Een geheel andere figuur was Da Costa. Geen politicus, al heeft hij op het politieke leven en met name op de opkomst van de Anti-revolutionaire richting, niet geringe invloed uitgeoefend Was hij aanvankelijk, vooral on der de invloed van Bilderdijk, contra-revolutionair, later werd hij een overtuigd aanhanger van c!c Anti-revolutionaire of Chr. Historische beginselen. Da Costa van Joodse af komst die later tot 't Chris tendom overging, was in de eer ste plaats Evangelie-belijder. Ziener en zanger. Zijn gedichten worden in on ze tijd minder gewaardeerd, Be grijpelijk. Maar ioch, hij was een dichter bij de gratie Gods. Als in deze tijd zijn poëzie min der de aandacht trekt, omdat zijn taal en stijl een geheel an dere was, moeten wij niet ver geten de tijd waarin hij leefde. En evenmin het feit, dat hij was geen zoon der lauwe Wester- stranden. „Mijn vaderland is daar de zon ontwaakt". „In hem leeft, zo schreef de ■N. R. Crt, de poëzie der Bijbel boeken, die vaak door ons zo moeilijk te vatten is. Beeld spraak en zegging klinken stou ter dan wij gewoon zijn en wij moeten, als het ware, ons eerst in een ander kleed steken om te begrijpen wat hij bedoelt. Bovendien leeft hij in de tijd der Romantiek, een periode in onze letterkundige geschiede nis, die door haar felle tegen stelling met de vorige eeuw, de achttiende, welke het rationalis me aanbad, d.w.z. die meende dat met het verstand alles kon opgelost worden, overdrevener moest worden dan anders het ge" val zou geweest zijn." Gisteren hebben nog enige Kamerleden het woord gevoerd over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indië. De regering heeft volgens een der sprekers in de laatste twee jaren nederlaag op nederlaag geleden. Uiteraard kwam ook nu weer het Collegiaal Orgaan ter sprake. Men was het er over eens, dat dit bij de wet dient te worden ingesteld. De heer Zandt (S.G. betoog de o.m., dat in de afgelopen twee jaren de Nederlandse regering zich de ene nederlaag na de an dere, de ene ontering na de an dere heeft laten welgevallen. Na de jammerlijke gang van zaken !n het verleden verklaarde hij niet veel vertrouwen te hebben. De ene misrekening is de an dere opgevolgd. Welke garantie bestaat er, dat de Indische kwestie goed zal wor den opgelost? De regeringsver klaring zelve achtte hij op vele punten nevelachtig duister. Het Collegiaal Orgaan bespre kend, verklaarde hij, dat de po sitie daarin van Dr van Mook zijn goedkeuring niet kan weg dragen. Dr van Mook, die on danks alle mislukkingen geble ven is, achtte hij niet op zijn plaats. Het Collegiaal Orgaan dient ook naar spr.'s oordeel bij de wet te worden ingesteld. Hij vroeg verder o.m. wat de Unie betekent. Hij was bevreesd, dat het afgaat op de finale li quidatie van het koninkryk. Waarom wordt niet de Koning aan het hoofd gesteld, maar het Huis van Oranje? Het optimisme van Dr Beel kan spr. niet delen. De heer Hoogcarspel (Comm.) zei o.m., dat hij het met Prof. Romme eens Is, dat Instel ling van het Collegiaal Orgaan bij Kon. Besluit niet juist is. Als het Orgaan moet worden inge steld, dan behoort dat bij de wet te geschieden, evenals de vast stelling van het aantal leden en hun benoeming. Hij betoogde verder, dat een Minister van Wederopbouw, die zijn werk hier in de steek laat, terwijl er zoveel op te bouwen is, De Raad van Vakcentralen heeft zich met een adres gewend tot de Minister van Overzeese Ge biedsdelen, waarin wordt gewezen op het grote belang, dat voor In dië ten spoedigste de vereiste ar beidskrachten beschikbaar komen om de wedropbouw met kracht ter hand te kunnen nemen. In In dië ziet men ongetwijfeld ver langend uit naar arbeidskrachten, die geschikt zijn om de open-ge vallen plaatsen in te nemen. Dat men daarbij mede het oog heeft doen vallen op de thans in Indië verblijvende, voor demobilisatie in aanmerking komende, militai ren, is begrijpelijk. In dit verband vraagt de Raad de bijzondere aan dacht van de minister voor de in het algemeen onvoldoende rechts positie, waaronder in Indië moet worden gewerkt. Dit leidt ertoe, dat geschikte personen, die overi gens bereid zouden zijn in Indië te blijven of daar te gaan werken, daarvan weerhouden worden. De Raad dringt er met nadruk op aan, dat Nederland zal bevor deren, dat ook voor de werkers in Indië een goed verzorgde, op wettelijke basis steunende, sociale positie tot stand komt. zeker niet de aangewezen man is om in Indië te gaan opbouwen. De heer Bruins Slot A.R.) merkte op, dat de heer Joekes het in de heer Schouten heeft gelaakt, dat hij de Republiek heeft gedisqualificeerd. Dat moest vooral niet in Indië bekend wor den, want dat zou de sfeer en de stemming bederven. Maar die zijn er al bedorven. Het Collegiaal Orgaan en de pre-federale regering kunnen niet buiten de wet om in het leven worden geroepen. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat over de Regeringsverklaring voort gezet. Door telexstoring is het ons niet mogelijk daarvan een behoorlijk verslag te geven. Wat hier volgt is dus zeer onvolledig. In het volgend nummer hopen we hierop te rug te komen. VOOR DE ZONDAG Rijkseenheid protesteert. Deze aantasting van de grond- 1 slagen van de rechten en vry- heden van de volken hier en over zee kan het Comité niet anders zien dan als een inleiding tot een j totalitair regiem, dat zonder de minste twyfel by de grote meer- j derheid van ons volk principiëel verzet zou ontmoeten. Filippus was bezig Natha naël te overreden, dat Jezus is de Christus. Maar Natha naël laat zich niet overtui gen. Hij verzet zich tegen ai de woorden van Filippus in gloeiende opgewondenheid gesproken, met dat ijskoude: „Kan uit Nazareth iéts goeds zijn?"; waarna Filippus op houdt langer met hem te re detwisten, doch hem uitno digt met hem mee te gaan, teneinde alles objectief te- kunnen onderzoeken. Zo na dert Nathanaël tot Jezus. Jezus ziet Nathanaël ko men. En dan ziet Jezus hem zoals hij is. Dan ziet hij hem zoals hij voor enkele ogen blikken zat onder de vijgc- „Zie, waarlijk een Israëliet in boom, bezig zijnde met de dingen van het Koninkrijk Gods.- Ziet hem ook, als die gene, die geen vrede kan vinden in de leer der Pari zeen. Die niet geloven kan. dat hij door „goede werken" de hemel kan verdienen. Die begeert door te stoten tot de waarheid, ook al is die waar heid nog zo hard. Die niet bedrogen wil worden, en ook zichzelf niet wil bedriegen; tot welk doel hij in de een zaamheid de knieën boog, en zijn ganse hart voor Gotl openlegde. Deze ernstige, oprechte zoeker treedt de Heer tege moet, met de woorden: „Zie, waarlijk een Isra- welke geen bedrog is". Joh. 1 18b. eliet in welke geen bedrog is". Jezus kende hem éér Filippus hem riep. Jezus zag hem onder de vijgeboom. Je ns wist alles van hem. Hoe gelukkig hij, die „open" voor zijn God mag liggen. Met al zijn nood en ai zijn smart. Hoe onmogelijk het dan ook schijnt, Jezus ziel hem. En Hij is werkzaam om te brengen tot het licht. Al moet er ook een Filippus aan te pas komen, en al staan we nog zo tegen. Door alle duisternissen heen, baant Hii de weg, dat wij tot de uit roep komen: „Rabbi. Gij zijt de Zone Gods, Gij zijt de Ko ning Israels" VI. R. S. „Nederlandse Volksunie" opgericht. Te 's-Gravenhage ls gisteren een nieuwe politieke organisatie opgericht, Nederlandse Volksunie geheten. Deze N.V.U. wil geen nieuwe politieke beginselpartij Het dagelijks bestuur van het Het Comité spreekt het ver- zijn, maar zij streeft meer naar Comité Handhaving Rjjkseenheid trouwen uit, dat de Kamer een de samenbundeling van de natlo- heeft in een telegram aan deonvoorwaardelijk halt zal toeroe- nale kracht en overtuiging ter ministers en de Kamervoorzitters pen aan de totalitaire strevln- bestrijding van de materiële, gees- - met verontwaardiging geprote-gen van het huidige Kabinet, telijke en staatkundige gevaren hot niL. steerd tegen het voornemen van door welke daad het Koninkrijk van deze tijd. PJ fippinprupiifip ]fll het Kabinet, om in strijd met en de monarchie van een dodelijk i Het voorlopig bestuur wordt Marshall deelnemende landen j I j j lt-> t->i Ann (1p7p flrinpn wovfir v Geen conferentie, wel onderling contact der zestien landen. Een woordvoerder van het Franse Departement van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Britse en de Franse regering in een gemeenschappe lijk communiqué hebben ver klaard, dat zij thans de tijd ge- grondwet en wet een herziening van de staatsrechtelijke structuur van Nederlands-Indië en van het Koninkrijk tot stand te brengen. Het Comité verzet zich met alle kracht tegen dit revolution- nair streven en zegt, dat talloze Nederlanders zich ten diepste ge griefd en verontrust gevoelen door het feit, dat het mogelijk is, dat een dergelijk streven openlijk tot uiting komt. p venals Bilderdijk vond Da Costa aanvankelijk weinig waardering. Hij werd gesmaad, verguisd. In de tijd toen ver draagzaamheid het wachtwoord was, werd hij na de publicatie van zijn „Bezwaren tegen de geest der eeuw", waartegen ook Groen zijn bedenkingen had, uitgekre ten als een ellendeling. Ostentatief werd zijn gezel schap gemeden en er is een tijd geweest, dat op last van de toen malige minister van justitie zijn gangen door de geheime politie werden nagegaan. Men heeft Da Costa genoemd de dichter van het Protestantse reveil. En met recht. In zijn ziel leefde de brandende begeerte om van zijn Heiland te getuigen er. de lof te bezingen van „Mijn Redder, mijn Goël, mijn Zondevernieler, Mijn Meester, mijn Heiland, mijn Heer en mijn God!" In onze tijd begint de poëzie van Da Costa sterk op de achter grond te geraken. Toch en dat wordt teveel over het hoofd gezien sprak hij ook de taal van deze tijd. Wij willen van de dichters van nu geen kwaad zeggen en achten ons niet competent over de waarde van de moderne poë zie, ook van de Christelijke poë zie, een oordeel te vellen. Wij hebben alle respect voor „de jongeren". Maar als wij zien hoe weinig velen zich om de publieke zaak bekommeren, dan dan komt toch vaak de wens op, dat zij inplaats van de eindeloze zelfontleding, meer profetisch mochten getuigen. Dat meer tot uiting kwam wat Da Costa be zielde: Voor U wil ik strijden, voor U wil ik lijden, Voor U wil ik de aarde door galmen van lof! Eindelijk „goed nieuws". Dr van Mook heeft gisteren in een persconferentie verklaard, dat er nu eïndelyk „goed nieuws" was. Hij wilde gaarne in het open baar de commissie van drie feli citeren met het bereikte resul taat. Dr van Mook verklaarde verder, dat het tijd is, dat wij eindigen met te twisten over iets, wat eigenlijk geen conflict is. Immers het doel van de republikeinen en de niet-republikeïnen is gelyk, n.l. om zo spoedig mogelijk te komen tot een opbouw van dit land als souvereine natie. Wij zijn tevens verheugd, dat uitvoering van de overeenkomst mits deze snel en eerlijk geschiedt zal betekenen, een spoedig einde van de onveiligheid, terugkeer van rust en orde, normaal ver keer, herstel van de economische rijkdommen van dit land, alsmede de mogelijkheid voor 'n krachtige ontwikkeling van deze staat. Op de vraag of algehele oplos sing van het Indonesische pro bleem bereikt was, zeide Dr van Mook onder meer, dat dit afhangt j van de snelheid der ontwikkeling en de uitvoering van het bestand. gevaar zullen worden gered. De Gemeenschappelijke actie van Nederlandse Vrouwen" heeft opnieuw de aandacht van de mi nister-president verzocht voor rapporten en berichten, welke melding maken van gevallen van gedwongen concubinaat op Java. De actie dringt by de regering aan op maatregelen om een einde te maken aan deze ellende. Voorts verzocht de actie op heldering over het lot der ge- interneerden in het binnenland, die op 15 a 20 duizend worden geschat en waarover men niets meer hoort. gevormd door de heren B. Boel houwer, voorzitter en Ir A. J. Gouka, J. P. Albers. A. de Jonge en J. van Vogelpoel, leden. Engelsen gaan Kanton verlaten. Van betrouwbare zijde ver neemt Reuter, dat de evacuatie van de Britse onderdanen uit Kanton vandaag zal beginnen. De aanleiding hiertoe zijn de anti-Britse betogingen, die de laatste dagen In de stad zijn gehouden. De evacuatie zal per vliegtuig geschieden. Aan deze landen wordt voor gesteld, dat een Brits-Franse commissie van onderzoek hun hoofdsteden zal bezoeken en een rapport zal opstellen van de re sultaten, die tot dusver bij de economische samenwerking en voorbereiding op het plan-Mars- Kerknieuws Geref. Kerken. Aangenomen naar Middelburg (3e pred. plaats): P. van Til, legerpredikant te Amersfoort. MINISTER MANSHOLT. zware taak De commissie van goede diensten heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij officieel mede deelde, dat de republikeinse eerste minister namens zijn regering de Nederlandse voorstellen voor een wapenstilstand heeft geaccepteerd. De Republikeinse premier heeft namens zijn regering in gestemd met een aantal punten, v/elke reeds aanvaard waren door de Nederlandse delegatie, als grondslag voor de, oplossing van politieke controverse. De tekst van de overeenkomst tot staking van het vuren wordt onmiddellijk opgesteld voor de finitieve ondertekening door de partijen. Onmiddellijk na de on dertekening zal een plenaire zitting worden gehouden van beide delegaties en de commis sie en wel aan boord van de „Renville", waar ook de volledi ge tekst van de overeenkomst en de grondslagen voor politieke onderhandelingen zullen worden gepubliceerd. Sjahrir heeft tegenover het republikeinse persbureau Antara verklaard, dat de Republiek door de aanvaarding van de Ne derlandse voorstellen in prin cipe dezelfde positie krijgt als de andere federatie-staten, ten zij, zo zeide hij, de Republiek haar positie weet te handhaven. Eerst rust en orde. Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia hebben aan Aneta verklaard, dat het beeld sterk beïnvloed wordt door de binnenkomende reacties, Bpeciaal van de zijde der Masjoemi, die er lijk gebleven, n.l. dat eerst rust en orde moeten heersen alvorens over politiek kan worden ge sproken. Het is duidelijk, dat zowel ver kiezingen als een plebesciet ln het algemeen slechts mogelijk is op basis van volledige veiligheid en op voorwaarde van vrijheid van meningsuiting. Wanneer mocht blijken, dat het doen ophouden van de terreur boven de krachten van Djocja zou gaan, kan er zelfs geen spra ke zijn van politieke discussies. Vjjf ministers afgetreden. Vijf ministers, behorende tot de Masjoemi, hebben hun zetels ter beschikking gesteld, nu de Masjoemi niet wenst in te stem men met de wapenstilstands voorwaarden. Afkondiging „staakt het vuren". De orders „plaats rust" en „staakt het vuren" zullen volgens Reuter vandaag door de Neder landse en de Republikeinse auto riteiten na de ondertekening van de wapenstilstand worden afge kondigd. Ten aanzien van de uitvoering van de overeenkomst, zo meldt Aneta, bestaat er getemperd op timisme tot algehele gereser veerdheid, waarbij de overweging geldt, dat de Republiek tot nog toe haar ernstige wil tot staking Het is zeker niet overdreven, de dag van gisteren waarop in de middaguren de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, Ir S. L. Mansholt, de officiële installatie verrichtte van de Herverkavelingscommissie en de Raad van Beroep voor Walcheren, een historische dag voor de agra rische bevolking van dit eiland te noemen. Deze plechtigheid vond plaats in de bestuurs kamer van het kantoorgebouw der N.V. P.Z.E.M. te Middelburg, in aanwezigheid van alle leden der Herverkavelingscommissie en van de Raad van Beroep, alsmede van vertegenwoordigers der land bouworganisaties, Ir C. Staf, dir.-generaal van de Landbouw, Ir S. Herweijer, directeur van de Rijks dienst voor Landbouwherstel, de leden van Ged. Staten, Mr Dr Mes en de heer A. Schout, de Grif fier der Staten, e.a. Laatste Berichten. Tribunaallid zou zich hebben laten omkopen. In aansluiting op ons bericht op pag. 3 betreffende de arresta tie van het Zeeuwsch-Vlaamse tribunaallid G. W. te Axel, kun nen wij nog mededelen, vernomen te hebben, dat hij zich zou heb ben laten omkopen in een zaak. welke voor dit Tribunaal diende en waarin een vooraanstaand Terneuzens ingezetene de be schuldigde was. Belgische onderscheiding voor Minister Lieftinck. Aan Mr P. Lieftinck, Minister van Financiën, is verleend het Grootkruis ln de Kroonorde van België. DE BILT ZEGT Nevel of mist. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar opklaringen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. Later in het Westen van het land naar Zuidelijke richtingen draaiende en geleidelijk toene mende wind. Weinig verandering van temperatuur. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Uf- ford, leidde deze samenkomst. Speciaal heette hij welkom Mi- Walcheren heeft door de aan vaarding der wet recht op 3000 H.A. in de Noord-Oostpolder. Spr. wees er op, dat dit voor- u« tier cue er der vijandelijkheden nog niet ge- op wyzen, dat grote tegenstand toondJ heeftJ of nog Snlet jfon onder een invloedrijk deel van de tonen Republikeinse politici bestaat t.a.v. het accepteren van de wa penstilstand. Blijkbaar heersen ln Djocja grote moeilijkheden. Dit draagt er toe bij, dat het perspectief niet wordt opgefleurd. Het stand punt van de Nederlandse en In- Geen Nederlandse militaire communiqué's. De dienst legercontacten deelt mede, dat in afwachting van de ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst aan Neder landse zyde besloten is het uit geven van de dagelijkse militai- donesische delegatie is steeds ge- re communiqué's te staken. nister Mansholt. Hij achtte het kenrsrecht van niet te onder- verheugend, dat deze persoonlijk schatten betekenis is. Immers ge- naar dit zwaar getroffen lands- heel agrarisch Nederland ziet deel was gekomen. Tot zijn reikhalzend uit naar deze nieuwe vreugde kon spr. constateren, dat provincie en op de H.V.C. rust tegenover de herverkaveling de schone, maar moeilyke en zeer door het weldenkend deel der be- verantwoordelijke taak in over vol king een steeds meer tege- leg met de afdeling Domeinen en moetkomende houding wordt de Directie van de N.O.-polder aangenomen. Het denkbeeld der een zodanige keuze van boeren herverkaveling leefde reeds, toen te doen, dat er evenwicht is in Walcheren nog onder het water ervaring, kennis en financiële stond. draagkracht tussen de vertrek- Augustus 1945 werd onder kende en de op Walcheren ach- leiding van de heer Van Bommel terblijvende boeren, van Vloten de z.g. Snelcommis-1 sie in het leven geroepen, die tot I Met de uitvoering van de her taak had een streekplan te ont- stelwerkzaamheden op Walche- werpen. Op zeer lofwaardige wij- ren kon niet gewacht worden, ze heeft deze commissie zich Op basis van het Besluit Herstel- hiervan gekweten en het plan gronden 1945, destijds voor Wal- heeft over 't algemeen grote in- chewn afgekondigd, zijn reeds stemming gevonden. vele voorbereidende maatregelen Tv»;.. 1 getroffen en herstelwerkzaam- Mui. Mansholt spreekt. heden ultgevoerd. Zoveel moi?elijk Hierna was het woord aan is er naar gestreefd deze direct Minister Mansholt. te passen ln de uit te voeren Deze zei verheugd te zijn, dat pipnnen van herverkaveling, de installatie van de Herverka- Snr. dankte het Bureau Ruil- velingscommissie en de Raad van verkaveling, de Polder Walche- Beroep kon plaats vinden voor ren en de Rijksdienst voor Land- 1 Februari a.s., de datum, waar- bouwherstel voor de voorberel- op de Commissaris zijn taak' zal dende werkzaamheden. Hij ver neerleggen. De Regering is de zocht de leden der H.V.C. zoveel Commissaris voor zijn werk voor mogelgk deze werken en tech- Walcheren zeer dankbaar nische voorbereidingen te passen Zich tot de leden van de Her- ln de werkzaamheden, die nog verkavelingscommissie richtend, komen. zei de Minister, dat zij een zeer De Min. hoopte, dat de Comm. zware taak op hun schouders ge- met de grootste voortvarend- nomen hebben. Het doel der Re- held en nauwgezetheid de Her- gering is niet slechts een recon- verkavelingswet Walcheren zal structie van de oude toestand,uitvoeren, opdat de landbouwen- maar een vernieuwing, waarbij de bevolking van Walcheren men met het woord „sanering" spoedig haar krachten zal kun de principiële richting, van waar- nen herwinnen, uit men werken wil, het beste De H.V.C. zal wellicht beslls- kan aanduiden. singen moeten nemen, die sterk Walcheren heeft er recht op, ingrijpen in bestaande verhoudin- dat de Overheid zich grote fi- gen t.a.v. grondeigendom en nanciële offers getroost om de grondgebruik. Zy moge bij al grondslagen te leggen voor de haar beslissingen over doelmatig- opbloei van de land- en tuin- heid er van doordrongen zijn, dat bouw, waarbij tevens door een de Raad van Beroep er is om de projecteren en uitvoeren van een aan de H.V.C. voorgelegde ge goed verzorgd landschapsplan dit vallen volkomen objectief en cri- eiland zijn luister kan herkrijgen, tisch in beschouwing te nemen. Mede daarom heeft de Minister Er zal met deze herverkave- de heer Benthem als deskundige ling naar raming een bedrag van op dit gebied aan de H.V.C. toe- 50 a 70 mill, gulden gemoeid zijn. gevoegd. Hiervoor zal het nodig zQn, dat de Comm. v. Toez. namens de Min. aan dit werk bij de beoordeling van de prioriteit in vergelijking met andere werken, de grootste aandacht schenkt. De financiële administratie zal gedecentrali seerd in Middelburg worden ge voerd. De Comm. v. Toez. zal hem ook tijdig op de hoogte moeten stel len van eventuele organisatori sche, technische en financiële moeilijkheden. Tenslotte verklaarde de Minis ter, voor zover dat in zijn ver mogen ligt, zijn krachten naar beste kunnen aan het herstel en de herverkaveling van Walche ren te geven. Rede Mr v. d. Weel. De voorzitter der Herverkave lingscommissie, Mr A, J. v. d« Weel, zei, zich bewust te zijnt- dat de leden thans een uitzon derlijk zware en verantwoorde lijke taak op zich hebben geno men. Zij beginnen deze taak niet zonder zorg en niet zonder vreug de. Niet zonder zorg, omdat het menselijk vermogen beperkt is. Zorg ook, omdat Walcheren uit het klei, dat is overgebleven, moet worden geboetseerd. Maar boven die zorg is er de vreugde om de vervulling van de taak. Vele leden der H.V.C. zyn op Walcheren geboren en getogen. Zij hebben Walcheren lief. Doch ook degenen, die niet van Walcheree afkomst zyn, hebben het eiland lief ge kregen en ook zij willen werken aan de toekomst van Walcheren. Spr. betuigde zijn erkentelijk heid voor de hulp der regering bij het herstel van het eiland. Het programma, dat op uitvoe ring wacht, staat de leden der H.V.C. nog niet nauwkeurig ge preciseerd voor de geest. De taak eist van de leden eerlijkheid, rechtvaardigheid, d oortastend- heid en nauwgezetheid. Er is slechts één verlangen bij de Walcherse boer: het he. .rij gen van rust en zekerheid en eer vaste lijn ln zijn werk. Onze persoonlijke krachten, al dus Mr v. d. Weel, reiken niet ver, doch in een ernstige wil tot samenwerken in de Commissie en tussen de Commissie en de be volking kan het vertrouwen groei en. Wij zijn dankbaar voor de toegezegde 3000 H.A. in de N.O.- Polder, maar dit is ook een on afwendbare eis bij het welslagen I der herverkaveling. Ook de voorzitter van de Raad van Beroep, Jhr Mr F. J. M. van Nispen tot Sevenaer voerde het I woord. Hij wees er op, dat één I der ergste spanningen van deze tijd die is tussen overheid en In- I dividu. In kennis van de Her- I verkavelingswet voelde spr. zich de mindere der anderen, maar toch wilde hij op grond van ken- I nisname der stukken verklaren, dat hieromtrent een bevredigende oplossing is gevonden. Tenslotte feliciteerde de Com missaris der Koningin de leden der H.V.C. en van de Raad van Beroep met hun benoeming. Spr. hoopte, dat allen met wijs beleid hun verantwoordelijke taak voor het algemeen zowel als voor het individueel belang zullen vervul len tot meerdere welvaart en ontplooiing van Walcheren en dat op dit werk Gods onmisbare ze gen mag rusten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1