WAPENSTILSTAND OP JAVA? Begroting Verkeer en Waterstaat. Voorwaarden voor Nederlands herstel aanwezig. Verklaring van Minister Beel. DE TOTALISATOR. Behandeling in de Tweede Kamer. Arabieren voeren „Indianen-oorlog". Regionaal verdedigings systeem in het Midden- Oosten. Minister Mansholt neemt tijdelijk „Economische Zaken" waar. Aanvaardt Republiek ook voorstellen voor politieke besprekingen? Volkstemming in bezette gebieden. Den Haag zegtMaak n nog niet te blij Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 847 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 16 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI,SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds YV. VROEGINDEWEY te Poortvliet. op- es ondergang wm Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.41 u., ondea 16.50 u. Maan op 11.26 u., onder 23.36 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 17 Januari: 5.30 u. 1.69 m„ 17.57 u. 1.73 m. Tegen het wetsontwerp tot invoering van de totalisator bij paardenrennen, zijn in de afdelingen van de Tweede Ka mer ernstige bedenkingen ont wikkeld. Er waren vele leden die dit ontwerp toejuichten. Zij be schouwden 't gereglementeerde weden bij de paardensport als een onschuldig genoegen, ter wijl daardoor de paardensport vordt bevorderd, de paarden fokkerij op een hoger peil kan worden gebracht en buitenland se vreemdelingen worden aan getrokken. Verscheidene leden daarente gen verklaarden zich op prin cipiële gronden tegen elke regeling van het hazardspel in welke vorm ook. Dat het verbod van wedden door middel van de totalisator de onzedelijkheid in de hand werkt en dit daarom dient te worden opgeheven zoals in de memorie van toelichting werd betoogd achtten zij een on deugdelijk argument, omdat het principieel niet juist is een af keurenswaardig middel te bezi gen om een nog afkeurenswaar diger verschijnsel te bestrijden. Voorts dienen de belangrijke inkomsten, die de staat uit de totalisator zou putten, en het voor de veefokkerij en andere nuttige doeleinden te bestem men bedrag te worden be schouwd als „inkomsten uit het kwade" en zijn die dus verwer pelijk. Ook zou de hoogheid der overheid worden geschaad door het aanvaarden van dergelijke inkomsten. Door vele leden werd de na druk gelegd op de sociale aspecten van dit ontwerp. De mogelijkheid om geld te verdienen zonder dat daarvoor nuttige arbeid wordt gepresteerd moet niet van Overheidswege in de hand worden gewerkt en dus ook niet gereglementeerd. Een soortgelijke reglementering ter bestrijding van de ontucht heeft bewezen deze eerder in de hand te werken. Nu thans te recht alle middelen worden aange wend om de zwarte handelaars er toe te nopen normale arbeid te gaan verrichten, dient men niet daartegenover de gelegen heid open te stellen om door middel van de totalisator geld te verkrijgen zonder daarvoor te werken. Dit soort van wedden begint wel is waar met kleine bedra gen, doch de bedoeling is grote bedragen te verwerven. Velen met een toch reeds klein inko men zullen bij wederinstelling van een totalisator nog een deel van dat inkomen op de renbaan gaan verspelen. Hoe is dit voor stel te rijmen met de ook door de Regering gewenste spaar actie Deze en de overige hiervoor aan het woord zijnde leden vreesden voorts een steeds ver der afglijden, als deze eerste stap zou worden gezet. De Re gering zou dan moeilijk verzoe ken om ook op ander terrein zoals b.v. windhondenrennen en voetbalpools kansspel toe te staan, kunnen afwijzen. Door vele andere leden werd hieraan nog toeegvoegd, dat op deze wijze talrijke personen aan het normale productieproces worden onttroken. Bij invoering van de tota lisator kan verwacht worden een sterke toename van het aantal, dat voortdurend bij de op zichzelf onpro ductieve paardensport en wat daarmee samenhangt zal zijn betrokken, terwijl ook het bezoeken van harddraverijen en rennen scha de zal doen aan het productief vermogen. Het voorbeeld van Engeland, waar tienduizenden personen in de wedindustrie een volledige dagtaak vinden, ter wijl daaraan enkele honderden millioenen ponden per jaar wor den besteed, is niet navolgens waardig. TV e hier geoefende critiek kun- nen wij van harte onder schrijven. Door invoering van de totali sator voert de overheid ons volk op de verkeerde weg. Een weg die lijnrecht in strijd is met wat Gods Woord ons leert. Zeker, invoering van de tota lisator kan voor de schatkist misschien niet onbelangrijke voordelen brengen ais tenminste het aantal hiervoor nodige amb tenaren niet al te hoog wordt opgevoerd. Maar deze voordelen wegen in geen geval op, tegen de mo rele en sociale nadelen. Eerste Kamer. In de vacature van wijlen Mr J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer Th. R. J. Wijers te Vught. Duitse hongerstaking. Gisteren zijn 24.000 arbeiders in de chemische en staalindustrie te Oberhausen (Ruhrgebiedeen hongerstaking van 12 uur begon nen als protest tegen de „hon- gerranlsoenen". Door trein gegrepen. De 52-jarige heer H. de Hoop, directeur van gemeentewerken en commandant van de brand weer te Waalwijk, is Dinsdag avond op de onbewaakte overweg in de Putstraat aldaar door een trein overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Hij iaat een vrouw en zeven kinderen achter. Gistermiddag heeft de minister-president, Dr L. J. M. Beel, nog de volgende aanvullende verkla ring betreffende het Indische vraagstuk afgelegd. „Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Commissie voor goede diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republikeinse delegatie heden officieel heeft aan vaard het voorstel nopens de uitwerking van de wapenstilstand, alsmede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijnlijk Zaterdag a.s. door beide partijen zal worden onder tekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor goede diensten dit reeds thans heeft weten te be reiken." De heer Schouten (A. R.) merkt op, dat men tot het inzicht is gekomen, dat de plaats van de republiek een gans andere is dan aanvankelijk werd gedacht. Dat verheugt hem en geeft tevens het bewijs, dat de oppositie het juiste Standpunt heeft ingenomen. Ook op andere punten heeft zij z.i. ge lijk gehad. Het standpunt van drie staten federatief verbonden is onjuist geweest. Als er nu voor Sumatra meer staten in het leven moeten wor den geroepen, dan zal dat ook voor Java het geval moeten zijn. Spr. sluit zich aan bij de hulde aan de militairen in Indië ge bracht. Toch had hij gaarne ge zien, dat iets naders over deze zaak zou zijn gezegd. De situatie is van die aard, dat het uiterste gedaan moet worden om tot verbetering te komen. Men denke niet slechts aan uitrusting en verzorging, maar aan wat de militairen dag en nacht moeten meemaken. In dit verband had spr. mede gaarne gezien, dat iets was -medegedeeld over de militai re positie in het algemeen. Gaarne zou hj) hebben vernomen of de mi nisters tot het inzicht zijn geko men dat de plannen tot aflossing gerealiseerd zullen kunnen wor den. Vervolgens gaat hij nader in op de voorziening van het overheids apparaat in Indië met personeel. Hij wijst erop, dat er corruptie voorkomt. Daarover had hij gaar ne een verklaring gehad en ook over de maatregelen daartegen. De voorziening met overheidsper soneel moet de zeer bijzondere aandacht hebben. Daarna bespreekt de heer Schouten de financieel-economl- sche toestand, waarover de mi nister-president geen feitelijke gegevens heeft verstrekt. Spr. vraagt geen complete be groting of alle cijfers, die men in normale omstandigheden zou mogen verlangen. Hij vraagt slechts een globaal overzicht. In de laatste maanden kan ge sproken worden van vooruitgang aan de Oostkust van Sumatra, maar met betrekking tot belang rijke delen van Java ls er sprake van achteruitgang. Er worden nog steeds planters vermoord; do onveiligheid is zeer toegenomen. Waarom kan dit niet worden medegedeeld door de regering Het zou van veel betekenis zijn als er goed gedocumenteerd feitenmateriaal kwam over wat de Republiek heeft gedaan en nagelaten. De deviezenpositie is zeer pre cair, maar waarom wordt er geen overzicht van gegeven? Het Collegiaal Orgaan bespre kend, zegt de heer Schouten, dat de ervaring met de Commissie- Generaal, Staatsrechtelijk gezien, onaangenaam ls geweest. Zullen deze onaangenaamheden zich niet herhalen 7 De bevoegdheden van het Col legiaal Orgaan nagaande, zegt spr. van oordeel te zijn, dat daar bij een ontoelaatbare vermenging van opperbestuur en algemeen bestuur plaats heeft. Spr. dringt er op aan, dat het Kabinet mededeelt, dat het Col legiaal Orgaan niet bij Kon. Be sluit, maar bij de wet zal wor den ingesteld. Het pre-federale orgaan of interim-regering zou naar zijn oordeel ook bij de wet moeten worden Ingesteld. Vervolgens gaat spr. in op de Nederlands-Indonesische Unie. Zal deze Unie een staat zjjn, zal zij souvereinïteit hebben In de regeringsverklaring ont breekt alle nadere concretisering daaromtrent. De Unie zal staan onder het Huis van Oranje. Spr. heeft geen bezwaren tegen het Huis van Oranje, maar na het overlijden van H. M. de Koningin is er in strikte zin van het Huis van Oranje geen sprake meer. Een nauwkeurige formulering van wat de regering onder de Unie verstaat, acht spr. nood zakelijk. In de regeringsverkla ring wordt hardnekkig vast gehouden aan de datum 1 Jan. 1949. Hij acht dat irreëel: zo worden er weer verwachtingen gewekt, die niet verwezenlijkt zullen worden. Ten aanzien van de Republiek zegt spr., dat door haar toela ting het gif in het lichaam der Verenigde Staten van Indonesië wordt toegelaten. Het ware voor de volkeren van Indië van belang geweest als men gezegd had: met deze Republiek kunnen wij geen overleg plegen. Spr. verklaart, dat hij ln con stitutionele zin zal medewerken aan de uitwerking van de fede rale gedachte en het ln het leven roepen van Daerahs en Negara's en hij zal zich niet verzetten tegen de Unie, mits in deze het karakter van het Rijk in Rijks verband werkelijk gehandhaafd wordt. De heer Romme (K.V.P.) zegt zich te verheugen over de jongste ontwikkeling in de rich ting van een gezonde federatie, waarvan de deelstaten politiek gelijkwaardig zijn. Hij stelt vast. PALESTINA. Grote verliezen aan beide zijden. dat de huidige ontwikkeling aan het vraagstuk van onze verhou ding tot de Republiek zijn over heersend karakter in hét Indone sische beleid heeft ontnomen. De Republiek is het laatste jaar veel zwakker en wankeler geworden door de sabotage van Linggad- jati en alle gevolgen daarvan. De heer Romme betoogt, dat het met de Unie gaat als met de federatie, deze zal ook op een goed spoor gezet moeten worden. Daartoe zal het zaak zijn haar zo uit te bouwen, dat de beide partners gelegenheid krijgen naar elkaar toe te groeien. Om de Unie op het goede spoor te zetten ls ook de proce dure van betekenis. Daarop gaat spr. eveneens nader in. De rege ring heeft medegedeeld, dat zij het Collegiaal Orgaan bij Kon. Besluit wil instellen en daarna de heren Neher en Van Vreden- burch zal voordragen als leden van dat orgaan. Spr. mist nu elke argumentatie, dat dit zo maar kan. Een wettel ij ke grondslag lijkt hem beter. Wat heeft de regering verder bewo gen een hoofd van een belangrijk departement als de heer Neher daaraan te onttrekken? In spr.'s kring heeft men zich verwonderd over de samenstelling van het Collegiaal Orgaan in zijn geheel. Opvallend is het gemis aan ge differentieerdheid. Spr. geeft uitbreiding tot vrjf leden in overweging. De Indische minderheden zou hij willen sa menbrengen in een commissie van advies voor het Collegiaal Orgaan. In de avondvergadering werd nog het woord gevoerd door de heren Tllanus (C.-H.), De Groot (C.P.N.), Vonk (Vrijh.) en Joe- kes (Arb.). Wij komen hierop nader terug. Nu tussen Engeland en Irak een nieuw verdrag ls gesloten voor 20 jaar, ter vervanging van dat van 1930, voorzien diploma tieke waarnemers te Londen de opbouw van een regionaal ver dedigingssysteem in het Midden- Oosten binnen het kader van de Ver. Naties. Dit verdrag zou het voorbeeld kunnen zijn voor soortgelijke bondgenootschappen in het ge hele Midden-Oosten. De vroegere Britse militaire missie in Bagdad zal worden ver vangen door een permanente ge meenschappelijke verdedigings- raad en het gemeenschappelijk gebruik van zekere vliegvelden. Het verdrag voorziet in weder zijdse hulp ln oorlogstijd. In ge val een der partijen in een oor log wordt betrokken of met vij andelijkheden wordt bedreigd, zal de Koning van Irak Enge land uitnodigen onmiddellijk de noodzakelijke troepen van alle wapenen naar Irak te brengen. Voorts zal Engeland Irak niet alleen helpen in militaire kwes ties, maar ook in economische en sociale. Naar wij vernemen, zal in verband met het aftreden van minister Dr G. W. M. Huys- mans, die op medisch advies zijn ontslagaanvrage heeft ingediend van heden af als Minister van Economische Zaken ad interim optreden de Minister van Land bouw en Voedselvoorziening, ir S. L. Mansholt. Er bestaan redenen om aan te nemen, dat de interim-periode slechts van korte duur zal zijn. De Masjoemi trekt zich terug. Naar Aneta uit goed ingelichte kringen te New-York verneemt, hebben de Republikeinen niet alleen de voorstellen voor de wapenstilstand aanvaard, doch eveneens de Nederlandse voor stellen als basis voor de verdere politieke besprekingen, zoals deze door de Commissie voor Goede Diensten zijn geamendeerd. Uit betrouwbare bron te Batavia wordt gemeld, dat de Neder landers hebben toegestemd in het houden van een volksstemming in de bezette gebieden, onder toezicht van vertegenwoordigers van de Verenigde Naties. De in te stellen gedemilitariseerde zone zal onder toezicht van vertegenwoordigers der V.N. wor den geplaatst. Het terugtrekken der Nederlandse troepen zo meldt A.F.P. zal geleidelik geschieden, al naarmate de hand having van rust en orde verzekerd zullen zijn. Tweede Kamer. Het kanaal door Zuid-Beveland. De Tweede Kamer heeft Woensdag de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat voortgezet. In zyn antwoord aan verschillende sprekers verklaarde minister Vos o.m. dat hy de grote betekenis van het vervoer in de nationale economie erkent. Handhaving van het rijverbod op Zondag zal hij nade£ doen bezien. De controle op het wegverkeer wil hij zo eenvoudig moge lijk doen zyn. Dit succes zal worden be kroond dopr de ondertekening van de militaire en de politieke overeenkomst, welke binnen de komende zestig uur aan boord van de „Renville" zal plaats hebben. Welingelichte kringen te Was- en Ponorogo scholen voor werk tuigkundigen opgericht worden. Post voor militairen. De opvarenden van de, met troepen uit Ned.-Indië terugke rende schepen „Kota Inten" en „Johan van Oldenbarnevelt" kun- hington wisten mede te delen, dat |nen in Port.Sald correspondentie de Indonesische Republiek deel- „De slag om de nederzettin gen", die thans in geheel Pales tina ontbrand is, toont aan, dat het Arabische plan de campagne en de „sIa-toe-en-loop-weg"-tac- tiek van queriliatroepen nu ver vangen worden door grootscheep se aanvallen op verspreide Jood se nederzettingen. Ofschoon de Arabische leiders in het Arabische hoge comité een dringend beroep op de strijdgroe pen gedaan hebben om geduld te betrachten tot de zendingen ge standaardiseerde wapenen uit de aangrenzende Arabische landen zijn aangekomen en opgeleide of ficieren en ervaren guerillalei- ders in Palestina hun posten be trokken hebben, hebben grote afdelingen gewapende Arabieren, die in de bergen zijn afgericht, een soort „indianenoorlog" ont ketend, die ten doel heeft afge legen Joodse kolonies weg te va gen. Met tanks en vliegtuigen toe geruste Britse troepen bewaken de Joodse nederzettingen in het heuvelterrein rondom Hebron. De toestand in het gebied is rustig. De districtscommissaris is verge zeld van leden van de hoge Ara bische executieve raad naar He- bron vertrokken om een vredes overeenkomst te bereiken. De verliezen als gevolg van de gevechten van gisteren schijnen aan beide zijden groot te zijn. Te Haifa werd een bus met Arabieren door Joden beschoten, waarbij vier Arabieren gedood en 4 gewond werden. Aan dit inci dent ging een beschieting vooraf van een transport Joodse arbei- ders, waarbij 2 Joden gedood en 19 gewond werden. Gisteren vie len Arabieren eveneens in Haifa een bus met Joden aan met het gevolg, dat een Britse politie agent, een Britse burger en 6 Joden gedood en 20 Joden ge wond werden. Het gehele ver keer in Haifa werd tot stilstand gebracht', doordat een stijgend aantal mensen gewond op straat bleef liggen als gevolg van acti viteit van sluipschutters. Arabische militaire plannen. Assad Dagher, hoofd van de persseetie van de Arabische Liga, heeft te Cairo verklaard, dat de Arabische landen van plan zijn Palestina ln het zog van de Brit se ontruiming binnen te komen. Er is reeds een Arabisch veld hoofdkwartier in Palestina, dat alle operaties zal lelden. Binnen twee maanden zullen de Pale stijnse Arabieren voldoende be wapend zijn. Op een vraag, of de Arabische Liga de schaduw-regering van de Moefti van Jeruzalem erkent, antwoordde Dagher, dat de Ara bische Liga elke regering, die de Palestijnse Arabieren zich kie zen, zal aanvaarden en erkennen. Decoraties aan boord van de „Karei Doorman". Aan boord van het vliegkamp schip Hr. Ms. „Karei Doorman", liggende ln de Maashaven te Rotterdam, heeft Z. K. H. Prins Bernhard gisterenmorgen aan ongeveer 75 personen, leden van de koopvaardij, landmacht en marine onderscheidingen uitge reikt wegens bijzondere daden ln de oorlog verricht. zal hebben aan de voorlopige re gering voor geheel Indonesië naast de vertegenwoordigers van tien andere autonome gebieden. Men verwacht, dat de voorlopige regering maximaal een jaar na de ondertekening van de nieuwe overeenkomst ln functie zal zijn. Tenminste een half jaar en ten hoogste een jaar na de onder tekening zal een plebisciet plaats hebben ln alle autonome gebieden, waarbij de bevolking zal kunnen beslissen aangaande het al dan niet blijven binnen de federatie. In het laatste geval zullen direc te betrekkingen met Nederland door het gebied in kwestie wor den onderhouden. Men is in het algemeen van opinie, dat de drie leiders van de Commissie voor Goede Dien sten Java spoedig zullen verla ten. De overige leden zullen ech- I ter toezien op de tussentijdse ontwikkeling en tenslotte op het plebisciet. Masjoemi uit het Kabinet. Radio Djocja maakte bekend, dat de Masjoemi haar ministers uit het Republikeinse Kabinet heeft teruggetrokken, daar de Masjoemi niet instemt met de wapenstilstandsovereenkomst. Dit besluit betreft onder an dere de vice-premier Sjamsoeddin en de Minister van Binnenlandse Zaken Mr Moh. Roem. Verzetslieden geven zich over. Op 8 Januari heeft de laatste der verzetslieden in Zuid-Celebes de Karaeng van Palembengkeng, zich met zijn strijdgroep van 45 man als gevolg van de gecom bineerde activiteit van leger, be stuur en politie, overgegeven. Ruim 2 jaar heeft dit voor malig adathoofd in deze streek terreur op de bevolking uit geoefend. De overgave geschied de ln aanwezigheid van enige militaire autoriteiten. Landbouwschool in Madioen. Naar „Antara" meldt, zal in het midden van deze maand in Madioen een Middelbare Land- bouw-Hogeschool worden ge opend, welke school leerlingen zal aannemen, die de Middelbare Landbouwscholen van Madioen en Malang doorlopen hebben. Voorts zullen in Saradan, Ngawi ontvangen, mits deze uiterlijk resp. 21 en 23 Januari a.s. ter post bezorgd wordt. Op de vraag of verladers vrij gelaten moeten worden in de keu ze van het vervoermiddel dan wel of zij gedwongen moeten worden gebruik te maken van een bepaald vervoermiddel antwoordt spr. een terughoudend standpunt in te ne men. Z. i. is het een kwestie van opvoeding der verladers, opdat zij het meest efficiënte vervoermid del kiezen. Bij dwang zou een heel apparaat moeten worden opge bouwd. Beantwoording van de vragen over schadevergoedingregeling wil spr. uitstellen. Hij verklaart te aarzelen te zeggen dat er een al gemene regeling moet komen. Verder betoogde de minister, dat het op de duur zal moeten komen tot streekvervoeronderne- mlngen, die het vervoer ln een be paalde streek zullen moeten ver zorgen. Hqt vraagstuk aan wie dit ver voer zal worden opgedragen hangt af van de vraag wie in eer ste instantie zich daarvoor zullen aanbieden en zal verder gebaseerd zijn op de maatregelen, die de Raad van State en de Kroon bij beroep zullen nemen. De kwestie van een gezins tarief op de spoorwegen en in voering van kilometerkaarten zal de minister aan de Spoorwegraad voorleggen. Het transport te water wordt ook in schipperskringen on derzocht. Het zal tot interne sa nering moeten komen. Tenslotte deelde spr. o.m. me de, dat in de komende wet tot re geling der oorlogsschade de bi n- nenscheepvaart ook be trokken wordt. Bij de behandeling der artikelen diende de heer Beerninck (C.H.) een amendement in om de post ad f 15.000 voor onderzoek naar scheepsrampen op de binnen wateren te verminderen met f 5000. Deze post is met dit be drag omhoog gebracht omdat de minister een aparte secretaris no dig acht, waarmede de voorsteller het niet eens is. In antwoord op een opmerking van de heer Schilthuis (Arb.) bij de afd. Zeehaven- en Rijnvaart zaken, over de verhouding van Nederland-België verklaard min. Vos, dat alles gedaan moet worden voor samenwerking, waarbij alle Westelijke havens be vorderd worden. In de onderlinge verhoudingen wordt de sfeer be ter. Sinds de oorlog is aan het Ka naal door Zuid-Beveland 3.2 mil- lioen besteed. Voor 1948 staat nog 1.2 millioen op de begroting. Gisteren bij de aanvang der vergadering heeft de Tweede Kamer gestemd over het amen dement van de heer B e e r n i n k om artikel 22 der begroting van verkeer en waterstaat (kosten voor onderzoek naar scheepsram- Zware sneeuwstormen in De nemarken hebben het verkeer ge deeltelijk stilgelegd. Het vlieg veld van Aalborg, in het Noor den van het land, is gesloten. Het vliegveld van Kopenhagen werkt nog normaal. Amerikaans oordeel: Nog geen zestien-landen-conferentie. De publicatie door het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken van een studie van het door de deelnemende landen nagestreefde doel bij het herstel, besluit naar algemeen wordt verwacht, de laatste reeks documenten van het Ministerie over het Europese herstelprogramma. In welinge lichte kringen is men van mening, dat Buitenlandse Zaken een afwachtende houding zal aannemen, totdat het Congres een duidelijke beslissing heeft genomen. De oppositie tegen het beheer van het plan- Marshall door Buitenlandse Zaken neemt nog steeds toe en vele parlementsleden geven de voor keur aan de instelling van een speciaal bureau. In Washington is men van me- i in de genoemde periode gestadig ning, dat het besluit van het afnemen en de uitvoer toenemen. Congres zich zal beperken tot de eerste 15 maanden, van April 1948Juni 1949. Voor deze pe riode raamt men het tekort van Nederland op 1063 millioen dol lars en voor Ned.-Indlë op 106 millioen. Oordeel over Nederland. In het rapport van het mini sterie wordt, wat ons land betreft, de ervaring op inter nationaal handelsgebied aan gehaald,, evenals het belang van de havens Rotterdam en Amster dam en de vloot van binnensche pen als rechtstreekse bijdrage tot het algemeen herstel. Tevens wordt het vertrouwen uitgespro ken, dat de gedeeltelijke export van onze landbouw- en zuivel- productle de voedselmoeilijkheden van andere West-Europese landen zal verlichten. Ook het grote be lang van de Nederlandse kle ding- en scheepsbouwindustrieën wordt genoemd. Een belangrijke factor in het herstel is ook de douane-unie van de Benelux. De Invoer van Nederland uit de V.S. zal, naar verwacht wordt^ pen op de binnenwateren) met f 5000 te verlagen en mitsdien te brengen op f 10.000. Het werd verworpen met 50 tegen 26 stemmen. Het betrokken begro tingsartikel werd z.h.s. goedge keurd. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd. Lichters voor Curasao via Vlissingen. In Vlissingen is aangekomen het stoomschip „Van Ostade" van de Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij. Het schip heeft hier als deklast met behulp van een drijvende Belgi sche bok twee lichters aan boord genomen, die van Amsterdam door een sleepboot naar Vlissin gen zijn gebracht. De lichters zijn bestemd voor Curasao. o Afdeling van de Kon. Mij „De Schelde" te Breskens wordt geopend. Op 21 Januari a.s.. des namid dags te drie uur, zal de nieuwe afdeling van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Breskens officlëel worden ge opend. Vermoedelijk zal de Com missaris der Koningin, Jhr Mr. J. W. Quarles van Ufford, de opening verrichten. De moderne rattenvanger. De Engelsman Heywood heeft een fluitje geconstrueerd, dat nauwkeurig de lokroep van de rat nabootst. Op deze ma nier is het mogelijk ratten te lokken en dan te vernietigen. Deze nieuwe rattenvanger heeft fluitjes naar Amerika en ons land geëxporteerd. Het geluid van de fluitjes ligt bijna boven het menselijk gehoor. Bijeenkomst Geallieerde Bestuursraad. Van bevoegde Britse zijde wordt verklaard, dat de eerste zitting van de Geallieerde be stuursraad sedert de conferentie van Londen definitief op 20 Jan. is vastgesteld. Op deze zitting zal een laatste poging worden ge daan om overeenstemming met de Russen te bereiken inzake een voor geheel Duitsland gel dend plan tot geldsanering. Koning Leopold uit Zwitserland? Naar de Zwitserse correspon dent van een Brussels blad uit hofkringen verneemt, zal Koning Leopold heden uit Zwitserland vertrekken met bestemming voor de Antillen. De vorst zal verge zeld zyn van Prinses De Rethy en twee van haar gezelschaps dames. Volgens de correspondent zou ook Prins Boudewrjn aan de reis, welke een maand of drie zal duren, deelnemen. De reis zou gemaakt worden op verlangen van de Prinses De Rethy en zou een soort kruistocht worden door de landen van Zuid-Amerika. Na de jaren van herstelperiode zal het Nederlandse volk verder voortgaan op de weg naar eco nomisch herstel. Van bevoegde zyde in Den Haag wordt met grote nadruk gewaarschuwd tegen het postvat ten van de mening, dat de be kend gemaakte goederenhoeveel- heden en bedragen, ook inder daad ter beschikking van ons land worden gesteld. De in de voorstellen opgeno men hoeveelheden betekenen slechts ramingen, die als een der samenstellende elementen moeten worden beschouwd voor het be rekenen van de waarschijnlijke positie van de betalingsbalans. De voor elk land afzonderlijk genoemde hoeveelheden geven geen aanduiding omtrent de fi nanciering van invoer in het ka der van het Europese herstel programma. Zij mogen dan ook geenszins worden beschouwd als een verplichting van de zrjde der Ver. Staten tot toewijzing of le vering van goederen. Geen nieuwe 16-landen- conferentie. Een woordvoerder van het Brit se Departement van Buitenland se Zaken heeft verklaard, ln antwoord op de desbetreffende mededeling van de Amerikaans© onder-Minister van Buitenlands© Zaken Lovett, dat er geen sprak© was van het bijeenroepen van een conferentie der zestien lan den op een tijdstip, waarop dit de Amerikaanse regering ongele gen zou komen. Men verwacht, dat in een eventuele uitnodiging van Groot-Brittannië en Fr: ~k- rijk aan de overige veertien dcd« hebbers in het plan-Marshall^ geen bepaalde datum genoemd zal worden voor een event ld nieuwe conferentie. Een in i.jflj voornemen liggende bespreking tegen 26 Januari a.s. te Brussel tussen vertegenwoordigers an Frankrijk, Italië en de Benelux,- is afgelast, doch het voor dez© bijeenkomst vastgestelde pro gramma zal waarschijnlijk in an dere vorm en met deelneming van Engeland worden bestudderd. tot DE RILT ZEGT: Konder. Weersverwachting, geldig vanavond Half tot zwaar bewolkt, met tijdelijk regen. Later plaatselijk overgaand in sneeuw. Daling van temperatuur. In het Noorden van het land bij Oostelijke wind tot beneden het vriespunt. In het Zuiden veranderlijke wind. Nagekomen Advertentie* GEREFORMEERDE GEMEENTE GOES. DV. Zaterdag 17 Jan. 1948, 7 uur: Student M ALL AN.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1