jjrovinitófeaim -KORT Publicaties Gemeenteraad Goes. erk^ zending •JU: f|j ODD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. EN 1>E B.V.G. VERGADEREN TE GOES. Dinsdag hield de Vereniging van Oud-leerlingen van de R.L. W.S. te Goes in de Prins van Oranje haar 45e algemene ver gadering. Des morgens werden de huis houdelijke zaken afgehandeld, waarbij na het openingswoord var. de voorzitter, de heer C. Eurger, en de lezing van de jaar verslagen van secretaris en pen ningmeester, bestuursverkiezing gehouden werd. Herkozen werd de heer C. v. d. Linde en nieuw gekozen de heren A. DeesBecu te Groede en A. Nieuwenhuyze te Middelburg. Medegedeeld werd, dat de ver eniging thans 314 leden telt. Des middags kwamen de oud- leerlingen samen met de Bond van Gediplomeerden, terwijl ook de heer Drogendijk met een groep leerlingen van de R.L W.S. aanwezig was. Er werden een viertal geluids films vertoond: de iandbouwfilm „Het vruchtbare land", „Win ning en bereiding van Chilisal- pc ter" en als meer ontspannen de rolprenten „Het huwelijk van Pi inses Juliana" f n een cowboy film. DE BORNEO NAAR AMERIKA. De nieuwste aanwinst van de Nederlandse koopvaardijvloot, het op de Schelde te Vlissingen gebouwde motorschip „Borneo' van de Mij. Nederland, is onder commando van kapitein Gaffel man naar Newport News in Amerika vertrokken. Provinciale V.V.V. Het algemeen bestuur der Pro vinciale Zeeuwse Veren, voor Vreemdelingenverkeer was m vergadering bijeen te Vlissingen op 10 dezer. Daartoe uitgeno digd door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werd in de morgen uren de werf dezer maatschap pij bezichtigd onder deskundige leiding, welk bezoek werd ge volgd door een lunch aangebo den door de directie in haar ho tel het Wooldhuis. Hier werden hartelijke woorden van waarde ring gewisseld tussen de voor zitter der vereniging, de heer Mr J. Moolenburgh, en de direc teur der maatschappij, de heer H. C. Weseling. In de middag volgde in hetzelfde hotel de ver gadering, waartoe de leden bij na voltallig waren opgekomen en waarin met vrucht werd ge discussieerd over de activiteit in het afgelopen jaar, over d^plan- (Vervolg van pag. 2.) taak kan hebben, dan ja. Als men dit principieel afkeurt, zal spr. zich daartegen verzetten. De heer D u v e k o t achtte het nuttig als B. en W. particuliere plannen steunen en zo mogelijk leiding geven. De heer Goeman helt over naar de zijde van de heer Zui- dema. Na de uitdrukkelijke ver zekering van B. en W. kan hij met het voorstel meegaan. De heer Z u i d e m a heeft na de pertinente verklaring van B. en W. geen behoefte een stem ming uit te lokken. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De voorstellen tot vaststelling ener verordening regelende de invordering van sas- en haven geld, tot wijziging der begroting van het Gasthuis van 1944, tot subsidie aan de Ver. van de Ne derlandse Veren, van Brandweer commandanten, tot eervol ont slag van de heer P. A. v. d. Heu vel als onderwijzer aan de O.L. school B, tot wijziging van de jaarwedderegeling van secreta rissen en ontvangers en betref fende de vergoeding verplaat singskosten ambtenaren werden z.h.s. aangenomen. Eveneens de voorstellen tot het aangaan van een overeenkomst met de heer L. Korstanje inzake het verkrijgen van het recht van opstal op gronden voor noodwo ningen, tot voorl. vaststelling der gem.-rekening over 1944 en 1945 en tot wijziging der gem. begro ting over 1947. De rekeningen over 1944 en 1945 sluiten resp. met een nade lig saldo van f 138041.94 en f 83856.26. Daarna kwam aan de orde een voorstel van G. S. om het tot nu toe aan de „Stichting Her stel Zeeland 1945" toegestane subsidie voortaan te bestemmen voor de „Stichting Zeeland voor maatsch. en cultureel werk" en het Economisch Technologisch Instituut. De heer Vingerling ver klaarde geen bezwaar te hebben als het geldt voor een jaar, op dat kan worden nagegaan wat er met dit geld gebeurt. De heer D u v e k o t zou in de loop van dit jaar nadere gegevens willen hebben omtrent de werking van deze stichtingen. Dit werd toegezegd. Het voorstel werd aangenomen. Voorstellen betreffende de res tauratie van het klokkenspel en tot vaststelling van een veror dening betreffende aangifte woon gelegenheid werden goedgekeurd. Bij het voorstel inzake het ver krijgen van grond ter verbreding van een wegeling in de nabij heid der in aanbouw zijnde wo ningen in Bouwplan II vroegen de heren Vingerling en Zuidema nadere inlichtingen omtrent de verplaatsing van grond. Na toe lichting van de heer Buys, werd het voorstel aangenomen. Vervolgens werd behandeld het voorstel om mee te werken tot opheffing der gemeenschappelijke regeling betreffende bouw-wo- ningtoezicht en toezicht op ge meentewerken. t De heer Bouwman vroeg waarop dit voorstel berust. De overeenkomst is toch voor 10 jaar aangegaanDe heer De R o o contractanten hebben tot ophef fing besloten. De heer R o o se zou willen we ten wat de reden is voor de op heffing. Er zijn wel klachten, maar b.v. door de langzame bouw zijn de controle-diensten uiter mate zwaar belast. Hij heeft de indruk dat er niets verandert, dan dat 's-H. Arendskerke nu het centrale punt wordt. Hij zou gaarne zien d„t dit voorstel werd aangehouden en dat aan de Raad nadere inlichtingen warden ver strekt. De heer Visscher was door dit voorstel teleurgesteld. Hij wees er op dat de regeling nog I kort werkt en geen gelegenheid had zich te ontwikkelen. Eerst zal moeten worden onderzocht of reorganisatie geen verbetering kan brengen. Hij oordeelde dat de Raad niet verantwoord is als hij niet nader wordt ingelicht. De heer Stoel Feuer- s t e i n achtte een centraal or gaan van grote betekenis en vroeg of inderdaad alle moge lijkheden uitgeput zijn. De heer Bouwman begreep niet waarom begonnen wordt de top op te heffen. Hij wees ver der op de autonomie der ge meenten, die als men niet wil samenwerken in gevazr wordt gebracht. De heer Zuidema gevoelde zich minder bezwaard. Feit is dat alle partijen ontevreden zijn. Er is hier bij de behandeling der begroting ook reeds over gespro ken. Ook hij acht samenwerking van kleine gemeenten van grote betekenis, maar het is ook de bedoeling dat de gemeenten in kleiner verband zullen blijven samenwerken. Nu blijkens de stukken ook G. S. geen kans hebben gezien de overeenkomst te handhaven, oordeelt hij, dat we hiermee accoord kunnen gaan. De heer De R o o, hoewel de gang van zaken betreurend, be toogde, dat inderdaad alle moge lijkheden zijn uitgeput. De heer v. M e 11 e wees er op, dat ook in andere streken van het land dergelijke diensten zijn gelikwt- deerd. De v o o r z. verklaarde dat de zaak van alle kanten is beke ken en dat alles is gedaan er iets van te maken. Het is in het be lang van Goes aan de opheffing mee te werken. De heer Buys is voorstander van centralisatie en heeft zijn best gedaan de bezwa ren te ontzenuwen maar zonder resultaat. Er wordt geklaagd over de hoge kosten maar hij vreest dat na de decentralisatie de kos ten nog hoger zullen worden. De heer R o o s e bleef op het verstrekken van nadere gegevens aandringen temeer nu bepaalde personen door op wachtgeldstel ling de dupe dreigen te worden. De heer De R o o verklaarde dat de buitengemeenten niet be reid zijn tot een andere oplossing mee te werken. Dat personen, die voor deze dienst benoemd zijn nu op wachtgeld worden gesteld, spreekt vanzelf. Later kan dan blijken wat er gedaan kan wor den. Naar aanleiding van een op merking van de heer Bouwman, die reorganisatie wilde maar geen opheffing, wees spr. er nogmaals op, dat alles gedaan is om de sa menwerking te bestendigen, maar dat geen andere oplossing moge lijk is. De heer D u v e k o t kon zich, gezien de van alle kanten gehoor de bezwaren, Indenken dat B en W met dit voorstel kwamen. De heer Zuidema betoogde dat deze zaak nodeloos ingewik keld wordt gemaakt. Voor samen werking zijn nu eenmaal twee partijen nodig en wanneer een der partijen daartoe niet meer bereid 'is, kunnen we niet anders doen, dan hier wordt voorgesteld, te meer daar in samenwerking met G. S. alles gedaan is, de zaak te bestendigen. Hij meent dat het persoonlijke element hier buiten beschouwing moet blijven. Uit dit besluit zullen zekere consequen ties voortvloeien, waarover de Raad nader zal hebben te beslis sen. Nadat verschillende leden nog nader uiting hadden gegeven aan hun bezwaren en de heer d e R o o nogmaals had uiteengezet dat er van deze dienst niets meer is te maken, werd het voorstel met acht tegen zeven stemmen aange nomen. Tegen de heren Buys, Bouwman, Haverhoek, Visscher, De Munck, Roose en Somers. Het voorstel inzake de bestrij ding van ongedierte werd z.h.s. aangenomen. Hierna volgde het voorstel tot overname van een stukje grond aan de St. Jacobstraat. Door de heren Haverhoek, Zui dema en Visscher, werd afkeuring uitgesproken dat de bewoners van de St. Jacobstraat geen antwoord ontvingen op aan B. en W. ge richte brieven en dat, met de be langen van de zakenmensen in die straat niet meer is gerekend. Er ontpopte zich hierover een brede discussie. Daarbij werd door de heer Buys opgemerkt, dat ter wijl nog onderhandeld werd, door Wederopbouw vergunning werd gegeven om te gaan bouwen, ter wijl de heer de Roo er de nadruk op legde dat de gemeente hier geen enkel recht heeft terwijl nu een stukje grond is verkregen en de mogelijkheid tot verdere ver breding in uitzicht Is gesteld. Op voorstel van de heer Bouwman werd tenslotte besloten dat B en W pogingen zullen doen de voor verbreding benodigde grond ln handen te krijgen en zo enige ze kerheid te krijgen dat de door de heer Polderman gedane belofte wordt vervuld. Het voorstel werd daarop aangenomen. Hierna volgden diverse benoe mingen, waarvan wij reeds mel ding maakten. Nadat ten slotte bij de rond vraag nog enkele punten ter spra ke waren gebracht, o.a. de sala riëring van het ziekenhuisperso neel welke zaak zo ongeveer in kannen en kruiken schijnt te zÜn werd de vergadering die tot bij middernacht duurde, ge- Sloten. r.en voor hel jaar 1948, dat voor Zeeland uit toeristisch oogpunt een bijzonder goed jaar belooft te worden en over de financiële toestand der vereniging, die de mate van haar komende activi teit zal bepalen. MIDDELBURG. Een Doopsgezind tehuis voor bejaarden. Een flink herenhuis aan de Oude Vlissingseweg te Middel burg wacht op zijn nieuwe be stemming. Er bestaan plannen en ze zijn al in een vergevor derd stadium er een klein een voudig rusthuis van te maken, in de eerste plaats bestemd voor oudere Zeeuwse Doopsgezinden, maar verder, zover de ruimte dat toelaat, voor ieder, die er zich thuis -kan voelen. Of deze plannen doorgang zul len vinden hangt er in de eerste plaats vanaf, of zich genoeg toe komstige bewoners aanmelden. Wie nadere inlichtingen wenst, kan zich daartoe bij voorkeur schriftelijk wenden tot mejuf frouw Dr A. H. A. Bakker, Doopsgezind predikante te Mid delburg. Bakfiets te water. Dat het niet alleen op zee spookt bij de krachtige storm van de afgelopen dagen ondervond een Middelburgse melkventer Dinsdagmiddag. Terwijl hij zijn klanten op de Korendijk aan het bedienen was, ging de bakfiets er alleen van door en kwam in het water terecht. Met moeite kon nog een en ander worden gered, doch het grootste gedeelte van de kost bare inhoud ging verloren. De bakfiets kon op het droge wor den gehaald. VLISSINGEN. Geschenk voor de openbare leeszaal. Door bemiddeling van mrs. C. Burke, welke geruime tijd in Havendorp gewerkt heeft samen met andere Brethren van de Brethren Service, is de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlis singen in contact gekomen met de Brethren in Elgin Illinois, Amerika. Mrs Burke heeft de heer Gar- ber, een uitgever, bereid gevon den zijn medewerking te verle nen bij het zenden van Ameri kaanse boeken en tijdschriften. Deze heeft de onderwijzers en kinderen van de Zondagsschool van de Brethren voor deze cultu rele hulpverlening geïnteresseerd en een groep van 20 kinderen tussen 9 en 12 jaar hebben oud papier verzameld en verkocht en van dit geld gezonden 16 boeken en jaarabonnementen op drie tijdschriften bekostigd. De boeken, waaraan door vol wassen Brethren nog een tweetal werden toegevoegd, zijn uitste kend verzorgd en veelal voorzien van fraaie illustraties. GOES. „Boerenrecht" en de opbouw van het landbouwschap. Voor een aantal boeren sprak Dinsdag in de zaal Krijger de heer R. Schoonderbeek van de Strijdgemeenschap voor Boeren recht te 1 rnteren, over de op bouw van het landbouwschap. Momenteel is de situatie zo, zeide spreker, dat 60 pet. van de boeren en arbeiders, de niet- georganiseerden,^ hun heffing voor de Stichting voor de Land bouw moeten betalen, terwijl zij geen enkele stem in het kapittel hebben. De Stichting voor de Landbouw moet met van boven af worden ingesteld, maar moet van onderaf worden opgebouwd. De methode V in momenteel noemde hij dictatoriaal en on democratisch, daar de minder heid beslist over de meerder heid. Spreker hekelde de Hoofdbe sturen in de Stichting voor de Landbouw, die teveel theoretise ren en van de practijk geen be grip hebben. De mogelijkheid om deze te doen verdwijnen is, zei- de de heer Schoonderbeek, de boeren hun eigen voormannen laien kiezen; eerst dan heeft iedere boer zeggingschap in de Stichting. De vergadering stond onder leiding van d' heer De Klerk uit Aardenburg. KRUININGEN. Filmavond. Maandagavond werd in Hotel „Korenbeurs" door de Coöp. Zeeuwse aankoopvereniging G.A. tè Wemeldinge in samenwerking met de plaatselijke vereniging te Kruiningen de geluidsfilm „Het vruchtbare land" vertoond. De voorzitter der pl. afd. de heer Joh. Glerum kon o.m. welkom heten burgemeester Vogelaar. De film gaf een duidelijk beeld van het land na drooglegging en ont ginning in Zeeland, de Wierin- germeer en de N.O. Polder etc. Daarna volgde de film „Chilisal- peter". Tenslotte werden nog de film van het prinselijk huwelijk en een Zuid-Amerikaanse film vertoond. HEINKENSZAND. Rattenbestrijding. A.s. Vrijdag zal ook hier de Plantenziektenkundige Dienst een bestrijdingsactie op touw wor den gezet. Daar dit ln ieders be lang is, wordt de medewerking van alle Inwoners gevraagd. Le den van de z.g. uitlegploeg zullen controleren of de blokjes ratten vergif verdwenen zijn. De kosten voor bewoners van huizen bedra gen f 0.20 voor boerderijbewoners f 1.—. ELLEWOUTSDIJK. Nieuwe O.L. school. Maandagmiddag werd de eer ste steen gelegd voor de nieuwe O. L. School. De burgemeester vees in een korte toespraak op oe noodzaak van een nieuwe school, daar het onderwhs reeds vanaf de bevrijding in een to taal ongeschikt verenigingsge bouw wordt gegeven. Na vele moeilijkheden kwam men ein delijk zover. Daarna sprak de heer Leen- houts, Inspecteur van het Lager Onderwijs te Middelburg, die zeide, dat in zijn ressort 24 schoolgebouwen moeten wor- den gebouwd, waarvan deze school de eerste is. Hij sprak de hoop uit, dat bij de bouw zich geen stagnaties meer zullen voordoen en dat na deze school spoedig meerdere mogen wor den gebouwd. Nadat de Burgemeester en een leerling der school de eerste steen hadden gelegd, werd dooi de schoolkinderen een voor deze gelegenheid door een inwoner gemaakt passend lied gezongen. YERSEKE. Comité Handhaving Rijkseenhcid opgericht. In een Dinsdagavond gehou den vergadering onder voorzit terschap van de heer A. C. Wil- lemsen, is besloten tot oprichting van een plaatselijk comité „Hand having Rijkseenheid". Voorzitter werd de heer Willemsen, leden de heren W. Klos, J. Westrate, C. Hartog, A. J. Koppe, J. C. Cor- nelisse, M. Mol Azn., P. Domi- nicus, C. de Jonge, S. Harthoorn en W. Goeman. BORSSELE. Op 31 Dec. 1946 waren er 1615 inwoners; er werden 28 kinderen geboren; 13 personen overleden; 53 personen kwamen in en 83 vertrokken; aantal inwoners op 31 Dec. 1947 1600. SOUBURG. Muziekuitvoering. Een dezer dagen werd in de zaal van de heer Verbeem door de Ritthemse muziekvereniging „Oefening na de arbeid" een uit voering gegeven. Op vlotte wijze werd o.l.v. de heer A. Verhage een aantrekkelijk programma uitgevoerd. De voorzitter de heer Chr. Pouwer, sprak de hoop uit dat vele Souburgers zich als do nateur zouden laten inschrijven. AAGTEXERKE. Opruiming van bunkers en stellingen. Door de Rijksdienst voor I andbouwherstel is een aan vang gemaakt met het opruimen van de talrijke bunkers en stel lingen. Door middel van trotyl worden de bunkers tot ont ploffing gebracht, om daarna verder gesloopt te worden. Naar verwacht wordt, zal dit werk, waar ongeveer 80 arbeiders bij betrokken zijn, geruime tijd in beslag nemen. WESTKAPELLE. De tanks gaan verdwijnen. In de Zuidstraat gaan de zware oorlogstanks verdwijnen. Sinds de landing bij Westka- pelle zijn ze door honderden vreemdelingen bewonderd. Doch nu huizen worden opgetrokken en weldra bewoond zullen, zijn, moeten ze verdwijnen. Men is bezijf om de oorlogs monsters met snijapparaten te bewerken, om ze in stukken af te voeren. ZIERIKZEE. Veerboot van Berrevoets niet ongeschikt. Hoewel nog geen officieel rapport is uitgebracht, vernemen wij dat de veerboot van den heer Berrevoets te Zierikzee niet ongeschikt geacht wordt voor 't vervoer van landarbeiders uit Noord-Bevelaid naar Schouwen. De boot biedt plaats aan een 100-tal personen, va ar van er 60 in de kajuit kunnen. Jaarverg. „Helpt Elkander". Zaterdagavond kwam de visse rijvereniging „Helpt Elkander" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. W. Schot, verwelkomde leden en do nateurs en gaf een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar. Verslagen werden uitgebracht door secretaris en penningmees ter. De kas sloot met een batig slot van f 145.28. Enige ingekomen stukken gin gen vlug onder de hamer door. Door de vice-voorzitter werd ver slag uitgebracht over de gehou den vergadering van de Advies commissie te Bergen op Zoom. De heren L. Blommaert en C. Praet werden als penningmeester en als gewoon bestuurslid herko zen. De heer J. Schraver werd tot bode benoemd. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meerder contact met de leden als er be langrijke zaken zijn te behandelen. Opgave van laarzen en bakens kunnen bij de secretaris worden opgegeven. Aan B en W zal worden ver zocht tot het plaatsen van meer palen en het aanbrengen van een trap op nader aan te geven plaat sen. Tevens zal worden verzocht om een betere havenverllchting en een ligplaats van de vissers met het oog op het getij. Aan hef waterschap Schouwen zal worden verzocht op het Plan kier van het Havenhoofd en aan de Klsternol een baken te doen aanbrengen. Het gemeentebestuur van St. Maartensdijk heeft deze week een actie ingezet ter bestrijding van de ratten en muizen. 'ii Mth mlr itl Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht (vac. M. N. W. Smit), Th. E. van der Brug te Apeldoorn, H. van 't Hof te Tiel en P. A. Stempvoort te De Bilt. Beroepen te Den Andel, H. Bardeloos, pred. in algemene dienst kamp Westerbork; te Over- en Neder-Asselt, S. M. J. Hulsbergen te Hoedekenskerke te Berkhout, H. F. Swart, cand. te Zeist. Aangenomen naar Oosterhaule, H. Bossenbroek te Ems (N.O. Polder). Bedankt voor Herwijnen, H. de Ruyter te Eek en Wiel; voor Maarsbergen, M. C. Groenewoud te Heemse. Benoemd tot voorganger voor Herv. Evangelisatie te Werken dam H. van Kooten te St. Maar tensdijk. Geref. Kerken. Beroepen te Delft, P. van Strien te Groningen. Bedankt voor Nw. Lekkerland, M. J. Arntzen te Oegstgeest, Mos-Rijndijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam (Char- lois), N. Brandsma te Rijnsburg en J. Rebel te Den Helder. Beroepen te IJmuiden, H. W. Eerland te Dokkum. Vrij Evang. Gem. Aangenomen naar Kampen, P. L. van Wijck, pred. bij de Bel gische Zendingskerk. Evang. Luth. Gem. Beroepen te 's-Gravenhage, A. J. Meijer te Rotterdam. Prov. Kerkbestuur van Zeeland. Als secretaris van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is op getreden ds S. J. M. Hulsbergen, Ned. Herv. pred. te Hoedekens kerke. Afscheid en intrede. Het afscheid van Ds Joh. Booy van de Geref. Kerk te Heinkens- zand is bepaald op Zondag 1 Fe bruari. De bevestiging te Utrecht zal plaats hebben op Zondag 8 Februari door Ds H. W. H. van Andel aldaar. Ds Booy hoopt te Utrecht zijn intrede te doen op Donderdag 12 Februari. Dr J. Swart. Op 74-jarige leeftijd is overle den Dr J. Swart, em.-pred. der Ned. Herv. Gemeente te Schie dam. De overledene werd in 1900 te Lettelberd in het ambt beves tigd. Daarna diende hij de ge meenten te Workum en Schie dam, waar hij in 1939 eervol emeritaat verkreeg. Waterstanden. Onderwijs. Te 's-Gravenhage slaagde voor Staatspractjjk diploma boek houden, dhr B. Koene te Wierin- gerwerf, vroeger te Oostkapelle. Restitutie verhoogde kolenprijs. Het Directoraat voor de Prij zen deelt mede, dat de restitu tie op de per 1 Juli 1947 ver hoogde kolenprijs aan de hou ders van een kolenkaart TA 707 en TB 707 zal geschieden van 19 Januari tot en met 25 Februari a.s. De terugbetaling zal door de P.T.T.-kantoren plaats vinden te gen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brand- stoffenkaarten TA 707, waarop resp. f 2.40 en f 1.60 zal wor den uitgekeerd en tegen inleve ring van de bonnen 78 BV van de brandstoffenkaarten TB 707, waarop f 2.40 zal worden uitge keerd. De terugbetaling door de P.T.T.-kantoren volgens onder staande letterindeling geschie den op de daarvoor aangewezen dagen van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: 19 Jan. A t.m. Ba. 20 Jan.; Be t/m BI; 21 Jan.'Bo t/m Bre; 22 Jan. Bri t/m Co; 23 Jan. Cr t/m Dri; 26 Jan. Dro t/m Fa; 27 Jan. Fe t/m Go; 28 Jan. Gr t/m Ha; 4 Febr. He t/m Ho; 5 Febr. Hu t/m Ka; 6 Febr. Ke t/m Ko; 9 Febr. Kr t/m Lc-; 10 Febr. Li t/m Me; 11 Febr. Mi t/m No; 12 Febr. Nu t/m Pl; 13 Febr. Po t/m Rod; 16 Febr. ftoe t/m Scha; 17 Febr. Sehe t/m SI; 18 Febr. Sm t/m Sto; 18 Febr. Str. t/m Tij; 20 Febr. U t/m Vir; 23 Febr. Vis t/m War; 24 Febr. Was t/m Woe; 25 Febr. Wof t/m Z. Keulen 503 (+0.17), Ruhrort 420 (+0.15), Lobith (Rijn) 1421 0.18), Nijmegen (Waal) 1170 0.12), Arnhem (Nederrijn en Lek) 1132 (—0.13), Deventer (IJssel) 571 onveranderd, Maas tricht (hoofdsluis) 4472 (+0.76), Borgharen 4434 (+0.91), Belfeld (Benedenmaas) 1488 (+0.48), Venlo (Maas) 1423 (+0.25), Grave (beneden de sluis) 687 on veranderd, Lith (laag water Maas) 394 (+0.02). SCHEEPVAARTBERICHTEN. Laatste positie Nederlandse passagiers- en vrachtschepen. Te Vlissingen aangekomen 13 Jan. Warngrove van Antwerpen. Amsteldijk, New OrleansRot terdam, 13 Jan. te Londen. Annenkerk, Rotterdam —Syd ney, 14 Jan. te Alexandrië. Balanipa, Rotterdam Batavia, pass. 12 Jan. Plymouth. Nieuw Amsterdam, 13 Jan. 19.30 uur van New York naar Rotterdam. Ruys, Durban-Singapore, 12 Jan. van Mauritius. Muron, 8 Jan. van La Pallice naar Goole, daarna naar Rouen. Nigerstroom, 13 Jan. van Bor deaux naar Dakar. Prins Alexander, JaffaRotter dam, pass. 14 Jan. Malta. Stuyvesant, 13 Jan. van Cura cao naar Paramaribo. Veendam, New YorkRotter dam, 16 Jan. 10 uur voorgaats verwacht. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 13 Jan. Groenten: Andijvie 2869; Boerekool 1130; Savoyekool 6 27; Spruiten 2246; Postelein 27—36; Prei 7—40; Uien 7—19; Witlof 18—37; Veldsla 62—73; alles per kg.; Bloemkool I 36 50; idem II 16-40; idem III 8— 16, alles per stuk; Fruit: Bonds- peer 3336; St. Remy 3640; Gieser Wildeman 4444, alles per kg. GOES. Veiling van 13 Jan. AppelsGolden Delicious f 37 f75; Goudreinetten 1764; Jo nathan 2987; Bramly Seedling 1822; Laxton Superbe 2642; Cox Oranje Pippin 2337; Gloria van Holland 2427; Sterappels 16—39; Zure Bellefleur 14—35; Courtpendu 21—25; Paradijs appels 1627; Zoete Ermgaarde 1548; Pomme d'Oranje 2632; Zoete Bellefleur 2433; Zoete Campagner 1130; Appels (kroet en fabriek) 7.4018; Peren: Comtesse de Paris 3460; Con ference 62; Gieser Wildeman 32 46; St. Remy 2239; Ponds peren 3135; Kleiperen 2041; Brederode 21. ZIERIKZEE. Veiling van 13 Januari. 1948. Spruiten 17—32: Witlof 2843: Prei 2629; Kroten 910; Goud- reinet 2031; Ontario 21; Bram- ley Seedling 1418, alles per 100 kg. Bloemkool 1445, p. 100 stuks. Uitspraken van het Goese Tribunaal. C. A. N e li s s e, echtgen. van B. J. Kustusz thans te Bergen op Zoom; 1 jaar voorw. internering met een proeftijd van 3 jaar, on der toezicht stellen van de S.T. P D. P. M. Wesse's, voormalig marechaussee te Axel; 2 jaar voorw. intern, met 6 maanden proeftijd, onder toezicht stellen van de S. T. P. D. en werken in de Limburgse mijnen. P. J. v. Ham, kellner te Axel; 1 jaar voorw. intern, met proeftijd van 3 jaar, ontzetting van rechten en onder toezicht stellen van de S.T.P.D. A. C. Maas, echtgen. van P. E. v. Cadzand, 1 jaar voorw: in tern. met 3 jaar proeftijd, ontz. rechten en onder toezicht stel len van de S.T.P.D. A. Dieleman, koopman te Axel; 11 maanden voorw. in tern. met een proeftijd van 3 jaar, ontz. rechten en onder toe zicht stellen van de S.T.P.D. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I (301.5 M.): 6.00 In de Poesta, zigeunermu- ziek; 6.15 C.N.V. kwartier, „De Christelijk-soelale roeping voor heel het volk", door M. Ruppert; 6.S0 Regeringsuitzending; 7.00 Nieuws en weeroverzlcht; 7.15 Al Goodman en zijn orkest; 7.S0 Het actueel geluid; 7.45 Regerïngsutt- zending; 8.00 Nieuws; 8.05 Pro gramma Proloog: 8.15 Studio Steravond „In Sprookjesland"; 9.30 De vaart der volken; 9.50 Met hand en plaat, voor u pa raat; 10.30 Nieuws; 10.45 Avond- overdenking; 11.00 Nederlandse kamermuziek voor blaasinstru menten (VII). HILVERSUM II (415 M.): 6.00 Nieuws; 6.30 Hij en zij, lief en leed van hem en haar; 7.00 Het klokje van 7 uur en dus 7.05 Tom Poes en het geheimzin nige huis; 7.15 Ida Presti, gui taar; 7.30 Radio Volksmuziek school; 8.00 Nieuws; 8.05 Echo van de dag; 8.15 Het Radio Philharmoniseh Orkest; 9.15 Hoorspel, huize „De Gouden Re gen"; 10.80 Fluit en piano; 10.45 Rondom het Zuiderzeevraagstuk, „Drooglegging als maatschappe lijk vraagstuk"; 11.00 Nieuws. Vrjjdag 16 Januari. HILVERSUM I (301.5 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.30 Klassiek morgencon cert; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Opgewekte Discoklanken; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Strijkorkest; 11.15 Vrolijk allerlei; 11.35 Zangrecital; 12.00 Scala Sextet; 12.30 Weer- overzicht; 12.33 Toonkunstkamer- koor; 1.00 Nieuws; 1.15 Compo sities van Strauss; 1.45 Orgel concert in de Oude Kerk te Delft; 2.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 2.40 Composities van Jean Sibelius; 3.15 Wialna Trio, so praan, viool en piano; 4.00 Als een hert door dorst bevangen, voordracht; 4.20 Fluit en piano; 4.50 Een kwartierdubbel vier; 5.10 Sans souci; 5.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie; 6.15 Het Evangelie in Esperanto; 6.30 Regeringsuitzen ding; 7.00 Nieuws en weerover- zieht; 7.15 Geestelijke liederen; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Voorz. Chr. Bond van Schilder patroons spreekt over: „Hoe ver hogen wij onze productie"; 8.00 Nieuws; 8.05 Programma proloog; 8.15 Stafmuziekcorps der Amst. politie; 8.45 Hoorspel, de jeugd maakt werk; 9.15 Gram.; 9.30 Kon. Mannenkoor „Die Haghe Sangers"; 10.00 Vragen aan voor bijgangers; 10.30 Harprecital (II); 11.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws; 8.18 Operette-selec ties; 9.00 Gram.; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Spaanse volkslie deren; 10.45 Klassieke muziek, cello en piano; 11.20 De twee karren, voordracht; 12.00 Wal sen en tango's; 12.30 Weerpraat- je; 12.38 Orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelspel met zang; 1.45 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 Het Virtuoso Sextet; 3.00 Ons volk en z'n dichters; 4.00 Orgelspel; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Licht Orkestconcert; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nieuws; 6.35 Het Virtuoso-Trio; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Regeringsuitzending; 7.30 Cursus: Wereld en Woestijn; 8.00 Nieuws; 8.05 Omroepkoor en Omroepsymphonie-orkest; 8.30 Cursus: De zin der geschiedenis; 9.30 Verzoekprogr.9.50 Op vleug'len van muziek; 10.00 Bui tenlands overzicht; 11.00 Nieuws. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 Januari medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederl. 1938 99% 99»/m 981:'/16 Scheepv. Unie 170% 167% Dito 1947 99'/,, Rott. Lloyd 169 167 Dito 1937 99% 99% Stv. Nederl. 178% 176 Dollarlening 100 100 H.V.A. 240 236% Ned. N.W.S. 81% 81% Java Cult. 118 115% Spaarcert. ioou/10 100% N.I.S.U. 122% 122 Indië 1937 96% 96% Vorstenl. 60% 60% Kol. Bank 105% 105% D. Bat. Mij 159 159% N. I. Hand. Bk. 114% 113% Deli Mij 173% 173 N. Hand. Mij 171% 168 Senembah 156 155% A.K.U. 172 171 Muller Ie 186% Bergh Jurg. 308 305% Dito lie 168% 168 Berkel Pat. 115% 116% A'dam Bk. 165 164% Calvé Delft 199% 196% Holl. Bk. Unie 213% 213 Centr. Sulk. 215 215 Incasso Bk. 162% 162% Fokker 176 175 Rott. Bank 160% 160 Gelder Zn. 158 159% Tw. Bank 176 174 Hoogovens 179% 179% Anaconda 34% 34% Unilever 307% 305% Beth. Steel 104% 103 Ned. Ford 380 388% Chrysler Ned. Kabel. 302 302% Gen. Motors 58% Philips Gl. 375 365% Inter. Nick. 28% Wilton F. 220% 219 Kennecott. 49% 49% Billiton Ie 530 Rep. Steel 26 Dito lie 479 460 U. S. Steel 79 78% Dordt Olie 295% 298 Cit. Service 37% 36% Kon. Olie 331 328 N. American 15% A'dam Rubb. 173% 167 Cont. Oil 55 51% Band. Rubb. 152 148 Midcont. 45% 44% D. Bat. Rubb. 120% 123% Phil. Oil O. Java Rubb. 88 86% Shell Un. 36 34% Serbadjadi 92 91% Tide Watt. 22% 22 H. Am. Lijn 214% 214% Baltimore 11% J. C. Japanl. 158 157 Miss K. T. K. N. Stoomb. 189 187 Pennsylv. Kon. Paketv. 161 N. Y. Centr. 13% Intl.,II door D. S. 23.- Onderweg kwam hij ook voorbij 't huis van een kennis. Die kwam haastig naar buiten én riep: „Maar, Kobus! Wat man keert je nou, jong! Is dat de nieuwste mode?" Kobus vertelde de hele ge schiedenis in korte woorden. En hij voegde er aan toe: „Och, Jan, zou je niet een oud pakje voor me te leen hebben De mensen kijken zo naar me". Zeker", zei de man, „Kom maar hier." De kennis van Kobus was een man van grote lengte en het pakje viel dan ook wat ruim uit. De mouw en broekspijpen moes ten omgeslagen worden. Maar dat was n' kleinigheid. 24. Met 'n dankbare handdruk nam Kobus afscheid van zijn vriend Jan en hij vervolgde zijn weg met haastige stappen. „O, Pietje, Pietje", mompelt hij onder 't lopen, „beste vrouw, wat zul je ongerust wezen!" Opeens zag hij 'n man die met grote verbazing naar hem bleef staan kijken. „Zie ik er nou zó potsierlijk uit?" vroeg hij zich af. Verder lette hij niet op de man. „Nog even geduld, Pietje! Ik ben er nu zo!"

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3