Fruitteelt snakt naar meer grond. De Regeringsverklaring. Extra steenkolen voor vijfduizend gezinnen. Beplanting Middelburgse plantsoenen voltooid. „Scüuttevaer" op Schouwen en Duiveland bestaat 50 jaar. Amerika's luchtmacht onvoldoende. Beschouwingen over verkeer en vervoer. Thorium en uranium te Birma. Gemeenteraad van Goes. Feuilleton. fewtoiMït stcijd door H. Lourense. 92.) o— Oudneef Jacob doet alsof hel hele geval hem niets aangaat. Opeens kijkt Ans op, spitst de lippen en maakt even een gebaar van zwijgen Dan zegt ze: „Dat beest is zeker zo gemak kelijk te melken als deze, hoor Probeer het maar." Aay volgde haar raad op. Ze heeft niets te veel gezegd Het beest verzet geen poot on der de zeker niet pijnloze be handeling. Als hij, midden onder z'n in gespannen arbeid, even opzij kijkt, ziet hij juist dat Ans, schuin voor hem, voor de zoveel ste maal het melkblok verzet. Erg handelbaar is de rood-bonte toch zeker niet. Neef Jacob had zeker graag gezien dat hij. met emmer en al door de melkbocht gerold was. Ans heeft dat op een fijne manier voorkomen. Drie weken lang blijft Aay op de boerderij logeren. Dat is het mooiste stuk van z'n vacantie. Dan komen de anderen terug uit 't Gooi. De laatste week besteedt hij aan fietstochten en bezoeken aan de fabriek. Siem meent, dat Aay meer in teresse voor het meubelvak ge kregen heeft. Groot is dan ook z'n verbazing als hij van neef Louw hoort, dat de jongen z'n vacantie op de Groenteteelt. Als wij weer iets over de fruit teelt willen vragen, valt de heer Van Soest ons in de rede: „U heeft het steeds over de fruit teelt en die is van groot be lang, maar we .telen nog meer in Zeeland!" En dan spreken we over de groenteteelt, die vooral op Wal cheren beoefend wordt, waar ze voornamelijk is gebaseerd op de behoefte van Middelburg en Vlis- singen. Overigens moet Zeeland groente invoeren, in tegenstelling met fruit, dat ook uitgevoerd wordt. Ir van Soest vertelt van de door zijn voorganger bij Nw. en St. Joosland gestichte „Sowjet- republiek". De heer De Bakker had n.l. grond gevorderd om de Walcherse telers wier land ge- inundeerd was, in de gelegenheid te stellen hun bedrijf te blijven uitoefenen. Uitbreiding van de groenteteelt hangt ten nauwste samen met de export naar Duitsland. Neemt dit. weinig of niets af, dan'voor ziet men alleen in eigen behoefte. Dat het de groentelers niet aan activiteit ontbreekt, blijkt wel uit de oprichting van de Zeeuwse groentetelersvereniging. Er bestaan plannen om op Wal cheren een groenteteeltproeftuin aan te leggen. Verder is in Zeeland o.a. nog de boomteelt, die goede perspec- Ir. van Soest Zeeuwse bevolking vooruitstrevend en voorzichtig. Te midden van de vele beslommeringen die zijn beroep mee brengt, heeft Ir W. van Soest, de met ingang van 1 Januari j.l. benoemde Rijkstuinbouwconsulent, gelegenheid gevonden ons te woord te staan. En zoveel problemen waren er te bespreken, dat wij inplaats van het voorgestelde halfuurtje twee uren met de opvolger van Ir. de Bakker spraken over de Zeeuwse tuinbouw. Wanneer wij Ir van Soest naar zijn levensloop vragen, vertelt hij ons, geboren te zijn in Rotter dam, maar opgegroeid in de sfeer van het platteland, daar zijn ouders afkomstig zijn uit de Be tuwe. Na in Rotterdam de H.B.S. te hebben doorlopen studeerde hij tuinbouw aan de Landbouwhoge school te Wageningen, waar zijn belangstelling voor de fruitteelt gewekt werd. In 1941 studeerde hij af en werd hij geplaatst op het Depar tement van Landbouw, afd. Tuin bouw, waar hij onder leiding van Ir van der Plassche vooral de economische aangelegenheden, zoals kostprijs onderzoek, behar tigde. In September 1945 kwam Ir van Soest naar Zeeland, waar hij tot zijn benoeming als Rijkstuin bouwconsulent, ingenieur bij de tuinbouwvoorlichtingsdienst was. Daar Ir de Bakker hem een deel van zijn eigen werk over droeg kreeg Ir van Soest een goed inzicht in de gang van za ken op het tuinbouwconsulaat. „De overgang is dus niet schok kend voor U geweest". „Inder daad niet," zegt Ir van Soest. „En temeer niet omdat het tuinbouw consulaat een uitstekend func- tionnerend apparaat is met zeer goede medewerkers, waaraan je steun hebt. Daar komt nog bij dat Zeeland voor dit be roep wel de prettigste pro vincie is, omdat de bevolking vatbaar is voor nieuwe ideeën en daarbij toch de nodige voorzich tigheid betracht. De opkomst van de fruitteelt in Zeeland is dan ook voornamelijk te danken aan de vooruitstrevendheid van de bevolking. Snakken naar grond. Wat me echter voortdurend be zig houdt, gaat de heer Van Soest verder, is de jongere generatie. Er zijn voor hen geen gronden om een bedrijf op te zetten en de bestaande bedrijven zijn te klein om te worden verdeeld. Vooral in een streek als Ka- pelle, snakken de telers naar grond voor uitbreiding van hun bedrijven. Ik ben dan ook bang dat hierdoor veel goede werk krachten voor Zeeland verloren zullen gaan." Als wij de vraag stellen of, wanneer het Sloe en de Braak man ingepolderd zijn, de jonge ren een kans hebben, trekt Ir van Soest de schouders op. „Wie zal het zeggen? Ik hoop van ganser harte dat daar gron den voor de fruitteelt beschikbaar zullen komen: de 4500 ha. grond voor de teelt van fruit in Zee land kan gerust uitgebreid wor den." Enthousiaste bevolking. Dat de rijkstuinbouwconsulent het logische inzicht van de Zeeuwse bevolking van grote waarde acht, blijkt ook weer als hij spreekt over de jongere fruit teeltcentra zoals Noord-Beveland. Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost- Zuid-Beveland met name Krab- bendijke: „prachtige gebieden met jonge boomgaarden en een enthousiaste bevolking. Dat zijn de gebieden, die er in de toe komst het best voor staan." Mechanisatie. Wat de mechanisatie in de fruitteelt aangaat ziet Ir van Soest twee mogelijkheden: het gebruik maken van motorsproei- machines en de machinale grond bewerking, welke laatste door gebrek aan arbeidskrachten sterk is toegenomen. De verdere toe name van de mechanisatie, die de laatste jaren een enorme vlucht heeft genomen, hangt voor een groot deel af van de loonsver- houding. Kwaliteit. „Waar Zeeland het van moet hebben, zegt de heer Van Soest, is in de eerste plaats kwaliteit. En dan spreekt ook de verpak king een woordje mee. Dit zien de veilingen goed in. Zij verdie nen alle hulde voor hun initiatief tot het bouwen van koelhuizen, pakstations, enz." tieven biedt, al is het niet op zo'n grote schaal als de fruit teelt. De kwekers kunnen voor hun producten voldoende afne mers vinden. Geen grootse terreinen braak. „Hebt U speciale plannen, mijnheer Van Soest?" „Er liggen voor mij geen grootse terreinen braak", is het antwoord. „Mijn voornaamste werk is voorlopig het consolideren van de door de heer De Bakker aangevangen werken. De taak van de consulent valt in drieën uiteen: Voorlichting, onderwijs en onderzoek. De voor lichting moet zo zijn, dat de kwekers met het allerbeste op de markt kunnen komen." Voor het onderwijs heeft Ir- van Soest enigszins een zwak. „Onderwijs is de basis van ons werk en zonder dat heeft de tuinbouw geen toekomst en heb ben de jongeren geen toekomst. Het onderzoek, dat verricht wordt in het laboratorium van Zeelands proeftuin, zal uitgebreid worden en de onderzoekers zul len zich nog meer gaan toeleg gen op de ziektebestrijding en zich bezig houden met de voe ding van de stammen. Voor dit laatste is het bodemkundig on derzoek van Ir de Bakker van groot belang." Wanneer wij nog even terug komen op de fruitteelt, zegt Ir van Soest, te verwachten, dat Zeeland dit jaar een normale fruitoogst zal opleveren, die ho pelijk ook van goede kwaliteit is. Een verheugend verschijnsel is, dat de boomgaarden in de ge ïnundeerde gebieden grotendeels weer zijn ingeplant. Niet alleen voor Zeeland, maar ook voor W.-N.-Brabant is Ir v. Soest consulent. „Ook in dit ge bied is veel te bereiken, zegt hij. De voorwaarden zijn aanwezig en met voldoende ijver kan veel be reikt worden." Als wij afscheid nemen van de heer Van Soest, weten wij, dat Zeeland in hem een man bezit, die zijn weg zal weten te vinden in onze provincie. Nieuwe oorlog via polen en oceanen. President Trumans commissie voor luchtvaartpolitiek, bestaande uit vooraanstaande particulieren, heeft na een onderzoek van zes maanden de Ver. Staten er voor gewaarschuwd, dat het land op 1 Januari 1953 voor het feit zou staan, dat andere landen vrijwel zeker een grote hoeveelheid atoomwapens zouden bezitten en waar schijnlijk ook doeltreffende bestuurbare lange-afstandsprojectielen in 'massa zouden produceren. In het rapport wordt aangedrongen op het vormen van een strijdmacht, die in staat is tot een tegen offensief, gebouwd rond een vloot van bommenwerpers, begelei dende vliegtuig en lange-afstandsprojectielen. Elk land, dat zou overwegen de V. S. aan te vallen, zou daardoor weten, dat, indien het zulks zou doen, zijn fabrieken en steden tegen de grond zouden gaan en zijn oorlogsmachine zou worden vernietigd. In het rapport wordt o.m. aan gedrongen op het vormen van een Amerikaanse „front" lucht macht van bijna 7000 vliegtuigen tegen 1952, gesteund door 3212 vliegtuigen van de nationale gar de en een reserve van 8100. Er wordt voor gewaarschuwd, dat het roekeloos zou zijn er op te vertrouwen, dat andere landen aan t' eind van 1952 geen grote hoeveelheid atoomwapens zullen hebben. Er zijn bewijzen, dat binnen vijf jaar bestuurbare projectielen met een actie-radius van 8000 km. in massa-productie zullen zijn, die in staat zijn een doel van flinke omvang, zoals een stad, te treffen. Waarschijnlijk zullen tegen het eind van 1952 ook andere landen deze in hun bezit hebben. De plannen om sabotage door bacteriologische wapens te voor komen moeten volgens het rap port op intensievere wijze worden uitgewerkt. Na Januari 1953 is een aanval met bestuurbare projectielen via de Polen en Oceanen, alsmede binnenlandse sabotage, gevolgd door een invasie van luchtlan dingstroepen om van de eerste verwarring gebruik te maken, strategische punten in te nemen en de weerstand van het land ge heel te breken, mogelijk. De luchtmacht moet het fundamen tele Amerikaanse verdedigings wapen in de toekomst zijn. De huidige luchtmacht is onvoldoen de, zelfs gedurende de periode, dat het land betrekkelijk vrij van gevaar voor een krachtige aan val is. o De nationale organisatie van Griekse vrouwen heeft c'e gue- iiilastrijders ervan beschuldigd zich aan jonge vrouwen te ver grijpen. boerderij heeft doorgebracht. Maar 't is Siem tegelijk de verklaring van het feit, dat de jongen zich weinig voor de fa briek interesseert. Drie jaar volgt Aay de cursus op de A.B.S. Dan haalt hij zijn diploma, met heel goede cijfers. 't Spijt Siem wel, maar het verwondert hem niet, dat Aay er niet veel voor voelt om in de fabriek te komen. Hij berust er in, dat de jongen naar een boer trekt. Jammer vindt hij het. Er gaat een goed vakman in hem verloren. Maar Aay heeft liefde tot het boerenbedrijf. Dat merkt Siem duidelijk de enkele malen dat z'n pleegzoon een weekend bij hem doorbrengt. Vijf jaar blijft Aay bij de boer in de Broekpolder. 'tls wel wat ver uit de buurt. Toch zou hij er langer geble ven zijn, als het mogelijk ge weest was. Maar het vaderland heeft hem nodig voor eerste oefentijd. Dus gaat hij. Hij treft het met z'n garni zoensplaats. Niet zo ver van Vüetdorp. Dikwijls is hij 's Zaterdags middags reeds vroeg thuis. Zo vaak hij kan trekt hij dan naar de overkant, naar de Kan delaar, om, naar Stem's mening, zijn hart nog eens pp te halen aan koeien en paarden. Zes maanden later komt hij weer voorgoed thuis. In de Broekpolder is z'n plaats door een ander ingenomen. Een In Californië heeft men proeven genomen met bemande sleden, die met een snelheid ran 1630 km per uur door ra ketten over spoorrails worden voortgestuwd, om de toestanden „aan de overzijde van de ge- luidsgrens" te onderzoeken. De sleden legden 600 meter rails in minder dan 2 seconden af. o Clandestiene slachtingen. Regelmatig betrappen ambte naren van de Centrale Controle- Dienst mensen, die zonder ver gunning runderen of ander vee vervoeren of slachten. In Putten trof men in een rookhok 260 kg paardenvlees en 37 kg rund vlees aan. Bovendien vond men in een naburig bos 17 kuilen, waarin slachtafvallen waren be graven. In Nijmegen legde men beslag op 50 kg vlees, afkomstig van een gestolen koe. Drie van de vier verdachten werden in hech tenis gesteld. Zestig kg var kensvlees en enige geweren wer den te Rosmalen in beslag geno men. In Geleen werd een reeds lang verdacht persoon betrapt bij het slachten van twee koeien. Ambtenaren van de C.C.D. kon den beslag legen op 280 kg vlees en vet, een huid en een schiet- masker. Twee verdachten wer den gearresteerd. Bij de grenscontrole werden in Tilburg 5 drachtige koeien in beslag genomen, die zonder ver gunning naar Beigië vervoerd zouden worden. In Vessem hiel den ambtenaren van de C.C.D. een vrachtwagen aan, die bij na der onderzoek 4 koeien fraudu leus bleek te vervoeren. De ver voerder werd in hechtenis geno men. De eigenaar, die reeds eer der 4 koeien naar België had vervoerd, is voortvluchtig. half jaar is een- hele tijd. Zo lang konden ze niet op hem wachten. Siem hoopt in stilte, dat de diensttijd Aay een ander inzicht in de maatschappelijke omstan digheden van boerenknecht ge geven heeft. Dat hij hierdoor een plaatsje in de fabriek zal verlangen. 't Is niet zo. Na een paar weken van zowat in de fabriek en aan de Kande laar „omhangen", zoals neef Ja cob dat noemt, verhuurt hij zich als knecht bij Rienus Hoogland, die z'n land en z'n woning heeft aan de Vlietweg, even voor het Kruithuis. 't Is op de rand van de Zuid- veen, op de fiets een kwartier tje voorbij de woning van Van Breuchem. HOOFDSTUK XXVII. De moeilijkste jaren zijn voorbij. Siem constateert 't met dank baarheid. En zelfs in die moeilijkste ja- ïen is de fabriek nog uitgebreid. Het scfiijnt dat er betere tij den aanbreken. Er is merkbare opleving in de handel. Maar er zijn ook dingen die verontrusten. Wie met z'n tijd meeleeft hoort achter de beloften van vredes gezindheid, het naderend gerom mel van de oorlogsdonder. Siem leeft met zijn tijd mee. Dat kan hem soms benauwen. Z'n pleegzoon is voor de twee de maal in het grijs-groen gesto ken. Vijfduizend Nederlandse ge zinnen kunnen gelukkig ge maakt worden met een portie van de duizend ton Amerikaan se anthraciet, die deze week met de „Bienville" in Rotterdam voor de kade komt. Deze steen kool komt onder de hoede van de „Care", de Amerikaanse ge schenkpakketten-organisatie voor Europa van 27 liefdadigheids verenigingen, in ons land op verzoek en tegen betaling van 10 dollar door een Amerikaan. De begiftigde in Nederland krijgt twee-en-een-half mud kolen gra tis thuis. Eén gezin kan ten hoogste met vier van zulke ex traatjes gelukkig worden ge maakt. Deze eefste duizend ton is een proefzending. „Care" beschikt op het ogen blik reeds over plm. 500 adres sen om kolen af te leveren. Of er meer komt moet men nader bezien. In 1947 werden ruim 25.000 voedsel- en kledingpakketten in Nederland gedistribueerd. Ongeveer 25 pet. van de totale hoeveelheid wordt geschonken in overleg met in t Ministerie van Sociale Zaken en burge meesters. Ook kinderziekenhui zen en andere instellingen wor den op deze manier vaak ver rast. Van 1 December 1947 af wor den in Nederland duizend pakket ten (incl. kolen) per week ver zonden. Dit is slechts een klein deel van wat in geheel Europa wordt verstrekt. In 1947 wer den 3.900.000 paketten in dit we relddeel verspreid. De pakken worden voor plaatselijke be hoefte samengesteld. Tweede Kamer. De Tweede Kamer behandelde Dinsdagmiddag de begroting van Veesmokkelaars uit Hulst Verkeer en Waterstaat. De heer Schilthuis (Arb.) be toogde, dat een efficiente regeling van het verkeer en een zuinig gebruik van de verkeersmidde len noodzakelijk is. Een sterke concentratie van het goederen- en personenvervoer langs de weg in één onderneming heeft voorlopig ernstige bezwa ren. Dit vervoer is een typisch middenstandsbedrrjf. Een goed spoorwegnet is van primair belang, doch het moet niet ^een kwestie van bescher ming der spoorwegen worden. De heer Hacke (Vrijh.) con stateerde gebrek aan homogeni teit tussen de vervoeronderne- mers. Het tarievensysteem achtte hij niet bevorderlijk voor een goede bedrijfsvoering. Hij zou het toejuichen als de ATO als zelf standige onderneming zou blijven bestaan, maar hij vreesde, dat de N.S. dan een eigen bestel- en af- haaldienst zullen inrichten. Hij bepleitte de wenselijkheid van invoering van goedkope reis biljetten gedurende de avond uren. De heer Serrarens (K.V.P.) vroeg zich af, of voor het bin nenlands verkeer het vliegtuig nog wel verantwoord is, als straks de treinen 125 km zullen rijden. De heer Van der Zaal (A.R.) constateerde, dat bij de binnen vaart een achterstand bestaat. Hij drong aan op bekendmaking der geheime tarieven der spoor wegen. Ten aanzien van de Zon dagsdienst bij de binnenscheep vaart was spr. door de minister teleurgesteld. De heer Van Dis (S.G.P.) wil de een einde zien gmaakt aan de vaststelling van lage tarieven door de Spoorwegen, om de on dernemers In het vervoer langs de weg dood te drukken. De heer Maenen (K.V.P.) was en regen op het vliegveld van van mening, dat een veel groter Washington wilde landen. Vijf deel van het wegverkeer aan het Inzittenden kwamen om het leven particulier initiatief moet worden en vier werden gewond, overgelaten. I o stonden terecht. Viêr veesmokkelaars stonden Maandag te Breda terecht voor de Bijzondere Politierechter. Het waren H. v. A., zijn broer J. v. A en C. M„ allen uit Hulst en K. S. uit Belgisch Clinge. Zij vormden de leden van een com plotje, dat bij Ossendrecht werd opgerold en zich aan ver scheidene veesmokkelarijtjes had schuldig gemaakt. H. v. A. en K. S. waren met een koe vooruit gegaan en J. v. A. en C. M. wa ren met enige beesten gevolgd. De dieren hadden f 1800 gekost en M. v. A. had er voor gezorgd dat zij over de grens kwamen. Hij had alles georganiseerd en nam ale schuld op zich. Het smokkelen gebeurde voor een zekere M. uit Antwerpen. Twee jaar met aftrek eiste de Off. te gen M. v. A. en IA jaar gevan genisstraf tegen elk der drie ove rige verdachten. De verdachten vroegen om clementie en beloofden nooit meer te smokkelen. Daarop werd M. v. A. veroordeeld tot één jaar en zes maanden, J. j/. A. tot één jaar en drie maan den, C. M. tot éen jaar en K. S. tot tien maanden gevange nisstraf, allen met aftrek. Vliegtuigongelukken. Bij Topcliffe in Yorkshirre is een vliegtuig van de R.A.F. neer gestort en In brand gevlogen. Drie van de vier inzittenden zijn om het leven gekomen. De tweede piloot wist bijtijds met zijn parachute uit het vlieg tuig te springen en kwam er on gedeerd af. Een Amerikaans vliegtuig stort te neer toen het bij zware storm Nieuwe plannen. Het was juist op 31 Decem ber j.l. dat de chef der Plant soendienst, de heer D. Tillema, met zijn mannen gereed kwam met de herbeplanting der bol werken. Als laatste gedeelte was het Veerse bolwerk onder handen genomen. Het is jammer, dat men voor dit stuk nog niet de beschiking heeft gekregen over voldoende verhardingsmateriaal voor de paden. Niet minder dan 23000 struiken en 1500 bomen zijn er sinds het begin van de lierbeplanting op de stadswal len in de grond gestoken. Bin nenkort zullen de paden met een dun laagje fijn grint worden be dekt, waardoor ze grotendeels in de oude toestand zijn terugge bracht. De plantsoendienst heeft thans een aanvang gemaakt met het snoeien van de beplanting. Het stormachtige weer der laatste dagen is niet bepaald gunstig te roemen voor de ontwikkeling der jonge bomen, maar de vele regen en het zachte weer hebben zeker ook voordelen. Zo is de regen van grote invloed op het Z'n oudste is bijna zo ver. Nog een klein jaar. Maar er gaan geruchten over vervroegde op roep van z'n lichting, 't Zou jammer zijn als de jongen zijn studie moest afbreken. Maar als het nodig is, wel, dan moet het. Het onderdeel waarbij Aay is ingedeeld, heeft in de Wippolder z'n kantonnement. 't Is hoog stens een half uur fietsen van Vüetdorp. Hij komt dan ook dik wijls even aan. En Siem constateert, dat Aay nog steeds in hart en nieren boer is en blijft. Vaak heeft hij maar enkele uren. Maar als hij verlof heeft, en dus wat langer thuis is, trekt hij naar de Kan delaar. Ja, Aay trekt vaak naar de Kandelaar. Siem heeft dat juist beoordeeld. Het gebeurt zelfs, dat hij ver geet zich te laten overzetten, als hij eenmaal zover is op z'n tocht r.aar Vüetdorp. Aay weet dat dit gevaarlijk is.. Er zouden gevolgtrekkingen ge maakt kunnen worden. Daar geeft hij zich ook rekenschap van. Maar hij kan het niet laten. Hij gaat er graag heen, moge lijk nog üever dan naar het huis van z'n pleegouders. Toch moet het op Vüetdorp met bekend worden, want dan wordt er zeker iets achter ge zocht. En niet ten onrechte. Tenminste van Aay's kant niet. (Wordt vervolgd.) zoutgehalte van de bodem en juist een dezer dagen zijn weer proeven van de grond genomen, ter vaststelling van het zoutge halte. De nieuwe plannen. Aan werk ontbreekt het bij deze dienst nog allerminst. Voor bet voorjaar staan reeds op het programma de beplan ting van 4 ha rond de noodwo ningen die aan de Breeweg ver rijzen en ook aan de Griffioen zal de nodige aandacht worden besteed. Wat betreft de binnenstad: hier en daar zal nog enige aan plant plaats vinden, doch het meeste wacht op de herbouw der openliggende gedeelten. Door de buurtvereniging 't Zand zijn verzoeken gericht tot het Gemeentebestuur om in dit gedeelte de beplanting ter hand te nemen. De plannen hiervoor zijn op het ogenblik ter goed keuring verzonden, zodat men hoopt binnenkort hier te kun nen beginnen. Nu de bolwerken geheel in orde zijn gebracht, zal bij velen de vraag rijzen: „Wanneer de Singeis?" De beplanting hiervan zal echter niet eerder kunnen wor den uitgevoerd, dan nadat het wegdek in orde is gebracht en dat zal nog wel even duren. Op de kwekerij van de plant soendienst is men nu bezig met het vormen van een reserve aan plantmateriaal om straks even tueel doodgegane beplanting te vernieuwen. Ook wordt hier een aantal bomen gekweekt. De be- doeüng is om stevig plantma teriaal te verkrijgen, waarmee de binnenstad men denkt in dit verband aan de kaden zou den kunnen worden aangeplant. Vermeldenswaard is de schen king van de gemeente Delft van een partij stekmateriaal. Ten slotte gaat ook het rooi en door. Eind deze week zal de aanbesteding plaats vinden voor het rooien van 99 Mraen die zijn aangetast door de iepziekte. Daaronder valt een aantal bo men langs de kaden en op het Seisbolwerk. Naar van officiële zijde wordt vernomen, heeft men in Centraal en Oost-Birma thorium en ura nium gevonden, die gebruikt wor den bij de vervaardiging van atoombommen. Volgens het secretariaat van de industriële raad in Birma ko men de radio-actieve mineralen in grote hoeveelheden voor in Centraal Birma en voorts bij de Birmaans-Siamese grens. Het dagblad „Trouw" waar deert in de regeringsverklaring, dat de regering thans over de her vorming van het Indische staats bestel, over de uitwerking van haar plannen in overleg ls gestre den met die Indonesiërs, die zich niet, of niet meer stellen op het revolutionaire standpunt. De kennelijke voorkeur van de P. v. d. A. voor de revolutionaire Republiek en haar afkeer van de loyale Indonesiërs is dus tot op zekere hoogte overwonnen. Over wonnen door de Indonesiërs en door de feiten.. En dat wordt nu door het huidige regeringsbeleid, om zo te zeggen, geregistreerd. Het blad acht het echter een principiële fout, dat de regering de Republiek toch nog weer als deelstaat bij de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië tracht te betrekken. Op deze wijze wordt in de nieu we staat het paard van Troje bin nengehaald en steekt men zich zelf een mes In de buik. Als de Djokja-kongsl In de Ver enigde Staten van Indonesië een rol komt spelen, komt er van de hele zaak niets terecht. Dan wordt het een eindeloos gesabo- teer en geïntrigeer. Dan zijn fede ratie en unie doodgeboren kinde- ren. Dit bewijst een gevaarlijke zwakte ln het Nederlandse stand punt. Als verdere bezwaren noemt het blad het optimisme der rege ring aangaande de feitelijke toe stand, de staatshervorming, bul ten de wet om, die zij op het oog heeft en het uit handen geven van de regeringsmacht zonder een be hoorlijke regeling der rechtsver houdingen tussen Nederland en Indlë. De N. Haagsche Crt. wijst op wat gezegd werd omtrent de Koninklijke Unie, die gevormd zal worden uit twee Staten, enerzijds het Koninkrijk der Nederlanden, anderzijds de Verenigde Staten van Indonesië. „Elk dezer beide staten bezit echter een eigen sou- vereiniteit. De belangrijkste vraag is nu, of de Regering zich de uit werking van deze moeilijke, doch uiterst belangrijke materie vol doende heeft ingedacht. Weinig kwesties zijn dermate Ingewik keld als souverelniteitskwesties. Hoe verhouden zich de belde sou- vereine staten tot de Koninklijke Unie? Hoe verhouden zij zich te genover elkaar?" Gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woning toezicht wordt opgeheven. Discussie over tehuis voor Ouden van Dagen. Maandagavond vergaderde de ren.'De Raad legt zich helemaal Gemeenteraad. Na de opening niet vast. wenste de voorzitter de leden I De heer Z u i d e m a sloot zich voor 1948 aües goeds toe, zowel voor hun persoon als voor hun gezin. Veel en velerlei, aldus spr., zullen ook dit jaar weer de za ken zijn waarmede wij ons zullen moeten bezig houden. Een van de belangrijkste daar van, ,al ongetwijfeld weer zijn het daarheen te leiden dat nog meer woningen zullen kunnen worden gebouwd. Het college van B. en W. heeft in deze niet stil gezeten en is druk doende met de uitwerking van nieuwe plannen. Verder wees spr. op de nieuwe richtlijnen voor het financiële be- aan bij de eerste opmerking van de heer Roose. Hij wees er op, dat in het advies van B. en W. sprake is van een plan voor de bouw en de installatie van een dergelijke inrichting. Alvorens besloten wordt plannen te laten maken zal z.i. eerst moeten wor den uitgemaakt of er aan een dergelijk tehuis behoefte is en of de gemeente hier een taak heeft. Over het eerste zal wel geen verschil van mening be staan maar z.i. ligt hier aller eerst een taak bij het particulier initiatief, b.v. de kerken. Het is bekend, dat er van zekere zijde in deze richting gewerkt wordt leid waarmede een ernstige po- j en dat plannen worden gemaakt, ging wordt gedaan het mogelijk i Daarom verdient het z.i. aanbe- te maken dat de gemeenten haar veling een afwachtende houding zelfstandigheid terug krijgen en zullen kunnen behouden. Veel zal alles afhangen van de loop van de conjunctuur. Zo zijn bijv. de vooruitzichten in de bouwmaterialenwereld niet bepaald rooskleurig te noemen. Laat het ons echter bij al on ze pogingen op allerlei gebied een grote bemoediging zijn, te weten dat tenslotte de toekomst niet in mensenhanden ligt. De heer Zuidema dankte namens de Raad voor de goede wensen en sprak de hoop uit, dat B. en W. ook in dit jaar veel in het belang der gemeente zul len kunnen doen, waarbij zij zich van de medewerking van de Raad verzekerd kunnen houden. Daarna werd overgegaan tot de behandeling der agenda. Het voorstel tot wijziging der Verordening op hotels enz. werd z.h.s. aangenomen. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de samenstelling van een plan voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. De heer Roose betuigde zijn instemming met het advies der fin. commissie om dit werk op te dragen aan gemeentewerken. Hij wees er verder op, dat er op dit gebied geen eenstemmigheid bestaat en dat het niet de be doeling moet zijn andere plannen in de wielen te rijden. De heer D e R o o weth. merk te op dat het hier niet gaat over architectenloon, maar over een zeer voorlopig plan en het onder zoeken van de mogelijkheden. Eerst daarna kunnen B. en W. contact opnemen met particulie- aan te nemen. Alleen wanneer het particulier initiatief achter wege blijft, ligt hier een taak voor de gemeente. Als dit voor stel wordt aangenomen is feite lijk reeds een principiële beslis sing genomen. De heer De M u n c k verklaar de dat de P. v .d. A. dit voorstel met instemming begroet. Uit dit voorstel blijkt, dat B. en W. in zien dat er iets gedaan moet worden en hij juicht het toe, dat hieruit blijkt dat de doorbraak zich doorzet. De P. v. d. A. zal gaarne meewerken. Het geldt hier inderdaad een principiële beslis sing, maar er moet iets gedaan worden. De heer Vingerling ant woordde de heer De Roo, dat met dit voorstel wordt uitgespro ken dat er iets gedaan moet wor den. De heer De Roo: helemaal niet, dat de gemeente het moet doen: maar B. en W. kunnen be ter de mogelijkheden onderzoe ken dan particulieren. De heer Zuidema ziet hier toch bezwaren, waarin hij door de opmerking van de beer De Munck, die hier een begin van de doorbraak ziet, versterkt is. Het geldt hier toch ook een prin cipiële beslissing. De heer De Roo ontkende dit. Hier zit niets achter. De be doeling van B. en W. is alleen mee te helpen de zaak op gang te brengen. De heer V i s s c h.e r merkte op, dat het de vraag is wat men onder een principiële beslissing verstaat. Als men daarmee be doelt dat de gemeente hier een (Vervolg: zie pag. 3) Zij heeft een goede staat van dienst. De afdeling Schouwen en Dui veland van de Ver. .Schuttevaer" bestond vorige week 50 jaar en dit feit wordt vandaag' enigszins feestelijk herdacht in Hotel Storm te Bruinisse. Het was de toenmalige burge meester van Brouwershaven, de heer A. W. van Buuren, die ln het laatst der vorige eeuw de stoot gaf, tot oprichting van de afdeling en op 5 Januari 1393 werd in een vergadering in Hotel Arnold te Brouwershaven tot de oprichting besloten. Ruim 20 le den traden direct tot de afdeling toe en het bestuur werd gevormd door de heren H. de Rijke,Zon.ne- maire, voorzitter, de neer K. van der Linde, Brouwershaven, secre taris-penningmeester en de heren C. van Beveren, Brouwershaven, H. T. Landegent, Burghsluls, Jb. de Waal Gz. en W. Rlbbens, Zie- rikzee, leden. In deze 50 jaar zijn heel wat punten, bakens, tonnen, lichten enz. vopr de scheepvaart van het eiland van belang in bespreking geweest en aan vele wensen der leden is tegemoetgekomen. 50 jaar geleden was op dit ge bied hier ook nog veel te ver beteren! Geen haven van Schou- wen-Duiveland of er Ls in de loop der jaren over gesproken. Een punt dat in het begin dezer eeuw zeer de aandacht vroeg was wel de verbetering van het Hellegat. Men kwam daarop ieder jaar te rug en men heeft zo omstreeks 1900 zeker niet vermoed, dat men meer daneen kwarteeuw zou moeten vechten, voordat het Hel legat geen reden tot klachten meer zou geven. Omstreeks 1904 kwam de be kende Bruinisser mossel- en oes terkweker, de heer P. Oekerse met zijn Idee voor een Vluchtha- ven In de Stoofpolder, doch de toen deel uitmakende leden der vereniging waren er niet enthou- Oekerse jaarlijks met het voorstel terug en zoals men weet: de Vluchthaven is er gekomen, al duurde dat dan ook een kleine dertig jaar. Een punt van jaarlijkse bespre king was in later jaren ook de reddingsmiddelen aan boord van de R.T.M. veerboten en de red dingsboot te Bruinisse. Vooral de ze laatste kan op een weinig roemvolle geschiedenis bogen. En een punt waarover we ook vorige week nog klachten konden lezen komt eveneens bijna jaarlijks ter sprake: de havenlichten van Zle- rikzee. Het verwijderen van wrak ken van de „Thomas Sorby" en de „Express of India" en van de '.Rotterdam" wekt herinneringen op aan vergane glorie. Het veertigjarig jubileum der vereniging werd met opgewekt heid op 10 Februari 1938 te Brui nisse gevierd. Tegenwoordig wa ren daarbij o.a. de voorzitter en de secretaris van het Hoofdbe stuur Mr W. A. C. van Dam en T. G. Keijzer. Als voorzitter fungeerden in de loop der jaren de heren H. de Rij ken, Zonnemaire (18981910), W. Ribbens (1911—1918), W. van der Klippe (19181920), Jan van den Berg Jumelet, Bruinisse (1921— 1930) en Jac. de Rijke, Zonnemai re (1931heden). Als secretaires werd de vereni ging gediend door de heren: K. van der Linde, Brouwershaven (18981905), W. Ribbens, Zierik- zee (19051911), Jac. de Rijke, Zonnemaire (19111930) en P. J. van der Doe, Zlerikzee (1931 - heden). Als leden komt men de namen tegen van alle bekende figuren in de schipperswereld van ons eiland, de beurtschippers en de voornaamste oester- en mossel kwekers. De voorzitter van het feestcomité de heer W. van den Berg-Beekman trad reeds in 1913 siast voor. Toch kwam de heer tot de vereniging toe te Bruinisse,

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2