Indien geen anti-inflatiemaatregelen kans op ernstige depressie in Amerika. Economische boodschap van Truman. Jodenverraadster terecht gesteld. Ook Raad v. Beroep wordt morgen geïnstalleerd. Post voor militairen op weg naar Eisen voor Broederdienst verzacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND RADIO-ORANJE. Hulpverlening door subsidies en leningen. Meikevers vergisten zich Gaat ook Van Boetzelaer heen? Nieuws over plan-Marshall. De strijd in Palestina. Is Soekarno dood? Jhr. Van Vredenburch naar Djocja vertrokken. Ter verduidelijking van Nederlands standpunt. Nationale Demobilisatieraad overbodig? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 346 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 15 JAN. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.42 u., onder 16.58 u. Maan op 11.14 u., onder 22.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 16 Januari: 4.52 u. 1.77 m., 17.19 u. 1.84 m. T in de oorlogsjaren hebben de 1 duizenden in het bezette Ne derland de knop van hun ver boden radiotoestel omgedraaid en met succes de golflengte van Radio-Oranje gezocht. Ze wer den nooit in de steek gelaten. Wat kon er door hen heen gaan, als de opwekkende klanken van de openingsmelodie „In naam van Oranje, doe open de poort" doordrongen. Het was als een schijnend licht in een schier niet eindigende duistere nacht. Ra dio-Oranje heeft veler hart ge stolen in die dagen. Het was daarom, dat we met meer dan gewone belangstelling ter hand namen het dezer da gen verschenen boek van „De Rotterdammer" (H. J. van de Broek), de leider van de Lon- iense radio in oorlogstijd, „Hier Radio Oranje", met als onder titel de altijd pakkende kreet „de stem van strijdend Neder land". Wij hebben het in één week uitgelezen. Een mooi, spannend boek en geschreven als een roman. Hier ligt dan voor ons een stuk oorlogsgeschiedenis, dat we letterlijk allen hebben beleefd, doch waarvan we het hoe en 't waarom slechts konden gissen. Tal van raadsels, die in de ja ren 1940'45 om ons hingen, wo. 'en hier ontsluierd. Voor dit boek zullen we dankbaar zijn. Als we over dit boek toch schrijven willen, dan drin gen zich een geweldig aantal onderwerpen aan ons op. Meni ge opmerking zou zijn te ma ken, als over de „Franse" tijd, toen direct na de oorlog uitge zonden werd, over de merk waardige zenuwenoorlog die we anders beleefden in Holland dan v. d. Broek in Engeland, over het conflict met de Bran- daris, over het onbegrepene voor ons en het niet begrijpen van ons over en weer, over Prof. Gerbrandy en diens toe spraken en nog zo veel meer. Slechts vestigen wij op twee dingen de aandacht. Daar was een conflict tussen twee stromingen. Het was er precies als bij ons. Er was een geest van compromis (de Geer) en er was een geest van verzet (Gerbrandy). In de eerste tijd was er toen de geest van com promis (Radio-Oranje) en een geest van verzet (de Branda ris). Het ging er, weer precies als bij ons, de geest van verzet won en' de geest van compro mis verloor terrein al naar de oorlog naar de overwinning vorderde. Men zag dat echter eerst op de lange duur. Er wa ren momenten waarop het com promis dreigde te overwinnen. Dat waren naar onze mening de donkere punten. In zulk een donker punt in 't conflict rijst de figuur van H. \f. de Koningin plotseling in dit boek op. Zij kiest voor „De Brandaris", zij kiest voor het verzet, doelbewust, door te kun nen geven dat zij Haar volk wil toespreken in het programma van „De Brandaris". Als we dit lezen, in het jaar waarop wij ons opmaken om 't gouden jubileum van onze Vor stin te vieren, dan tonen we ons dankbaar. Onze Vorstin ver stond, in de rij der grote Oran jes, de geest van het vechtend deel van ons Volk: liever vallen bij de laatste opdracht, dan roemloos ondergaan. De geschie denis van Radio-Oranje is het zoveelste bewijs voor deze gees teshouding onzer straks jubi lerende Kroondraagster. Toen begreep de Koningin de geest van ons volk, voor wat liefs zouden we willen dat volk en regering thans de geest van de grote Oranjes begrepen. IJ et boek heeft over een be- 1 langrijke zaak geen inlich tingen gegeven en dat is het tweede punt waarop we wijzen, n.1. op de politieke inlichtingen bronnen en ook de politieke uit latingen van Radio-Oranje. De goede luisteraar heeft, vooral in de latere uitzendingen van Ra dio-Oranje de toon der „ver nieuwing" beluisterd. Tal van mensen hebben in hun eenvou digheid tijdens de oorlog bij de ze geluiden gedacht aan een nieuw begin na een ineenge stort begin. Bij de bevrijding is dit een heftige desillusie gewor den. Wij zien de dingen nu zo anders. De eenheidsprediking ook van Radio-Oranje, heeft ons politiek gezien, veel kwaad ge daan en na de oorlog gebruikte men de vernieuwingsleuze om ons socialistische politiek op te leggen. De vraag is daarom gewet tigd; wat waren de bronnen waaruit Rsdio-Oranje, in de ja ren dat het Nederlandse volk bij haar in de eerste plaats het oor te luisteren legde, putte? In de spanning die zich van ons meester maakte bij het lezen van dit, boek, verloren wij soms dit gezichtspunt uit het oog Maar bij rustige bezinning over wat we lazen blijft dit punt voortdurend als een vraagteken staan. Dit vraagteken leggen .we daarom nog eens een „De Rot terdammer" voor. Laat hij eens een gelegenheid zoeken om dat aan zijn duizenden overigens dankbare luisteraars duidelijk te maken. Zij hebben er recht op. Zij zijn er verlangend naar. R—r. Uitgave: „Vrij Nederland" Amsterdam. President Truman heeft gisteren het congres in een economische boodschap medegedeeld, dat een depressie in de Ver. Staten zeker zou zijn, wanneer niet onmiddellijk maatregelen genomen worden om de lopende inflatie tot staan te brengen. Het is volgens de president niet mo gelijk nauwkeurig te zeggen, wan neer de ineenstorting zou komen, doch wanneer men de zaak op zijn beloop laat, komt zij met vernielen de kracht. Hoe ernstig en van hoe lange_ duur een dergelijke toestand zou zijn, kan niet voorspeld worden. Van welke aard de depressie ook moge zijn, zij zou veel meer schade toebrengen aan de menselijke wel vaart en de regering tot veel dieper ingrijpen in het economische leven van het land noodzaken, dan de maatregelen, die noodzakelijk zijn om haar te voorkomen. In het rapport wordt voorts mede gedeeld, dat de Amerikaanse export in 1947 de invoer met 11 milliard dollars overtroffen heeft, hetgeen 3 milliard meer is dan in 1946. Het rapport doet opnieuw een beroep op het Congres, om een anti-inflatie programma te aanvaarden. In het Noord-Limburgse dorpje Velden werden dezer dagen drie Meikevers gevan gen. Waarschijnlijk zijn de ke vers door de zachte winter in de war geraakt en hebben zij zich daardoor vroeger op pad begeven dan in hun bedoeling lag. Zij vonden het na een blik op de kalender evenwel niet de moeite terug te keren. Of zij thans op de naam „Januari- kevers" aanspraak maken is niet bekend. Het rapport wijst er op, dat de loonsverhogingen geen gelijke tred houden met de groothandelsprfjzen, die stijgen met een jaar lijks gemiddelde van 20 pet. Daarentegen zijn de winsten der maatschappijen in 1947 met S3 pet. ten opzichte van 1946 gestegen. In het rapport geeft Truman toe, dat een van de oorzaken van inflationistische druk op de V.S. de liquidatie door het buitenland van goud en dollaractiva is. Hij wees er echter op, dat deze fac toren een belangrijke reden vormden voor de indiening van het plan-Marshall, waarvan succes of mislukken van het herstel der wereld in de komende vier jaar afhankelijk zal zijn. De V.S. hebben de ondervinding opgedaan, dat de moeilijkheden voor de handel tussen een land met staatscontrole en een land met vrije onderneming overwon nen kunnen worden. De president juichte de tariefs overeenkomst van Genève en de daarmede gepaard gaande ver mindering of opheffing van de Britse preferentiële rechten toe als een grote stap in de richting van „fairplay" op het gebied van de internationale handel, welk doel men op de lange duur moet zien te bereiken. De voornaamste doelen voor de Amerikaanse economische ac tiviteit in 1948 zijn het tot staan brengen van de inflationistische tendens, handhaving van zo groot mogelijke werkgelegenheid en het bereiken van een maximale productie en aanpassing van prijs- en inkomenstructuur, als mede het leggen van steviger grondslagen in de komende jaren voor duurzame groei en wel vaart van het Amerikaanse eco nomische leven. „Tenzij wij als volk", aldus Truman, „tonen in staat te zijn onszelf beperkingen op te leggen en het apparaat van onze rege ring te gebruiken voor het ont werpen van weloverwogen rege lende maatregelen, lopen wij groot gevaar, dat de prijzen met sprongen omhoog gaan, en dat deze tezamen met al te grote credietverlening en onevenwich tige ontwikkeling tot een econo mische terugslag zullen lelden. Wrj moeten bereid zrjn op tijd te handelen, wanneer wij onze be lofte om aan de wereld, zowel als aan onszelf, te bewijzen, dat het economische stelsel van vrije instellingen standvastig en effi cient zal kunnen werken, willen nakomen." Naar ,De Stem" uit „vertrouw de bron" verneemt, zou ook de Minister van Buitenlandse Za ken Baron v. Boetzelaer de wens geuit hebben zijn portefeuille ter beschikking te stellen, omdat hij zich niet met het Regeringsbe leid kan verenigen. Andere berichten zeggen, dat zijn heengaan zuiver om particu liere redenen zou geschieden. Baron v. Boetzelaar heeft geen termijn gesteld, zodat de Mi nister-President niet gedwongen wordt binnen korte tijd een opvolger te vinden. De „Nederlander" wist te ver tellen dat voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken zou worden aangezocht Mr E. M. J. A. Sassen van Vught, Tweede Kamerlid voor de K.V.P. en ge delegeerde van Nederland bij de Verenigdé Naties. Ver. Staten voorlopig tegen zestien-landen- conferentie. De Onder-Minister van Buiten landse Zaken van Amerika, Lovett, heeft verklaard, dat de regering der V.S. gekant is tegen een hernieuwde bijeenkomst der zestien landen, die ter Parjjse conferentie aanwezig waren, zo lang niet vast staat, in welke vorm het plan-Marshall tenslotte goedgekeurd zal worden. Amerikanen op Noord afrikaans vliegveld. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland aan de V.S. vergunning heeft gegeven voor het tijdelijk heropenen van het vliegveld te Mellaha bij Tripolie. Het vlieg veld zal dienen voor Amerikaan se transportvliegtuigen en zal de verbindingen met Griekenland in de komende „critieke" maanden versterken. De Amerikaanse Minister van Financiën, John Snyder, heeft voor de Commissie voor de bui tenlandse betrekkingen van de Senaat medegedeeld, dat het in gevolge het plan-Marshall ter be schikking te stellen dollarbedrag aan de daarbij betrokken landen gedeeltelijk als subsidie en ge deeltelijk In de vorm van lenin gen zal worden verstrekt. Vijf procent van de voor hulp verlening bestemde gelden zal gereserveerd worden om aan par ticuliere Amerikaanse firma's het geld, dat zij op hun beleggin gen in Europa verdienen, in dol lars uit te betalen. Snyder verzocht het Congres toe te staan, dat de voor hulp verlening bestemde gelden be steed worden voor aankoop van goederen in Canada, Latijns Ame rika of elders, of dat zij worden besteed om in het ene Europese Britse politie in pantserwagens heeft zich op weg begeven naar twee geïsoleerde Joodse neder zettingen aan de weg van Jeru zalem naar Hebron, die volgens Joodse bronnen door een grote Arabische strijdmacht zouden zijn aangevallen. De Arabieren zouden de wegen versperd en mijnen gelegd hebben. De politie werd uit heuvelstellingen onder vuur genomen. Een auto met de vlag van de Iraakse consul-gene raal in'Jeruzalem werd op de weg van Jeruzalem naar Hebron overvallen, waarbij de chauffeur ernstig verwond werd en twee vrouwelijke inzittenden lichte kwetsuren opliepen. Een Britse burger en zijn Joodse vrouw werden in de buurt van het hoofdkwartier van de tweede Britse infanteriebrigade te Jeruzalem doodgeschoten. In een andere wijk van Jeruzalem werd een Joodse vrouw aange troffen met drie kogels door het hoofd. Vele honderden Arabieren heb ben aan de aanval op de Joodse nederzettingen deelgenomen. Te Jeruzalem weerklonken gis terenavond zware ontploffingen. Men meent, dat de Haganah met mortieren een aanval deed op het kwartier van de Arabische Sjeikh Djarrah. Bij de gevechten in het gebied tussen Tel Aviv en Jaffa werden vier Arabieren gedood. Alle consulaten te Jeruzalem hebben van de Palestijnse rege ring toestemming gekregen troe pen uit hun eigen land te laten komen voor consulaire bewa kingsdiensten Sir Alexander Cadogan, de per manente Britse gedelegeerde bij de V.N., heeft tegenover de Com missie voor Palestina verklaard, dat Engeland wil zorgdragen voor de overbrugging van de pe riode tussen de overdracht van het mandaat en de aankomst der Commissie in Palestina, doch dat deze periode niet langer mag duren dan twee weken. land goederen voor een ander land te kopen. Van ieder land, dat Ameri kaanse hulp ontvangt, zal een afzonderlijke overeenkomst wór den geëist. De in deze overeenkomsten op genomen stabilisatie van de geld- eenheid kan geschieden door de begroting in evenwicht te bren gen of het belastingstelsel te herzien. Van elk der 16 Europese lan den zal voorts verlangd worden, dat het een bedrag in de eigen geldeenheid, -in waarde overeen komende met het bedrag, dat het van de V.S. als subsidie ont vangt, gebruikt voor aflossing van de staatsschuld, tenzij de V.S. toestaan, dat dit bedrag be steed wordt voor de wederopbouw of de economische ontwikkeling van het land. Amerika wil de bevriende 16 landen niets dicte ren t.a.v. de aard en de wijze van uitvoering der maatregelen, aldus Snyder. Indien de gehele hulp aan de Europese landen verstrekt zou worden op basis van leningen en In geen enkel geval in de vorm van subsidie, zou het voor deze landen, zelfs wanneer hun handel en investeringen weer tot een normaal niveau zanden terug keren, practisch onmogelijk wor den om de extra lasten, die uit leningen voortvloeien, uit hun dollarinkomsten te voldoen, zo merkte Snyder op. Aan de betrokken landen zal verzocht worden met het inter nationale monetaire fonds over herziening van hun wisselkoersen in overleg te treden, wanneer deze koersen naar de mening van de Amerikaanse regering een ongerechtvaardigde belasting van hun betalingsbelansen betekenen. Wanneer de interne stabilisatie der betrokken landen voldoende gevorderd Is, zal aan het wel slagen van het programma een extra-waarborg worden gegeven door het verstrekken van „stabi lisatie-leningen". Voor Nederlandsubsidies en leningen. Functionarissen van het Depar tement van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat voor lopig ls besloten, dat de hulp aan Griekenland en Oostenrijk uit sluitend in de vorm van subsidies en de hulp aan Nederland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Denemar ken, Groot-Brittannië, België en IJsland deels in de vorm van subsidies en deels In de vorm van credieten zal worden verstrekt. Van de andere landen zullen Ier land, Zweden, Noorwegen uitslui tend leningen ontvangen, terwijl Zwitserland, Portugal en Turkije voor de ontvangen goederen in contanten zullen moeten betalen. Zij is in ons land de eerste vrouwelijke terecht gestelde. Voor het eerst na de oorlog is gisterochtend een doodvonnis voltrokken, dat uitgesproken was over een Nederlandse vrouw. Het betrof hier de beruchte Jo denverraadster Ans van Dijk, die voor de S. D. iu Amsterdam werkte. Zowel het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam als de Bijz. Raad van Cassatie hebben haar ter dood veroordeeld Zij was de tweede vrouw in Nederland, die door een Bijz. Gerechtshof ter dood ver oordeeld was en haar beroep door de Bijz. Raad van Cassatie zag verworpen. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl. In deze zaak heeft de verdedigster echter een revi sie-aanvrage ingediend. Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewezen. De „Daily Telegraph" van gisterenmorgen publiceerde het volgende bericht van het Persagentschap „Exchange Telegraph": „Na besprekin gen tussen hoge autoriteiten, gisteren te Singapore gehou den, is toestemming gegeven aan een Douglas-vliegtuig om heden naar Sumatra te ver trekken. Dit vliegtuig maakte op 29 December een noodlan ding en vervoerde een niet ge ïdentificeerd lijk. Hoewel er grote gehelmzinni'id heerst over de Identiteit niervan, be schouwen welingelichte krin gen te Singapore het als van veel betekenis, dat te Djoeja- karta stilzwijgen wordt be waard met betrekking tot een gerucht, dat dit het stoffelijk overschot is van Soekarno, de President van de Repu bliek". Voorstellen van Duitse vakverenigingsleiders. De vakverenigingsleiders van de elf grootste steden in Noord- Rijnland-Westfalen hebben gis terenmorgen te Düsseldorf maat regelen besproken, om de huidige crisis in de voedseltoestand op te lossen. Zij hebben van de autoriteiten de toepassing van de volgende maatregelen geëist: het openen van onderhandelingen met Dene marken en Nederland over het ruilen van steenkool tegen le vensmiddelen, versterking van de bevoegdheden t.a.v. de levens middelenvoorziening van de Bi- zonale organen te Frankfort, het stopzetten van de steenkoolleve ringen aan de andere Duitse Sta ten, indien deze niet het beloofde voedsel leveren en de verplich ting van de boeren bepaalde hoe veelheden vlees te leveren. Volgens het te Berlijn onder Franse licencie verschijnende blad „Der Kurier" Is een commu nistisch plan ontdekt om de in dustrie van het Ruhrgebied lam te leggen als onderdeel van een samengestelde aanval op het plan-Marshall. Waar wordt de eerst volgende vergadering der V.N. gehouden? Trygve Lie,, secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft te Bern, tijdens een persconferentie ver klaard, tevreden te zijn over de onderhandelingen te Genève, waarbij kwesties betreffende on derdak, verzorging, pers en post en telefoonverbindingen werden besproken. Een beslissing over de plaats van de volgende vergade ring was nog niet genomen. Eerst zouden Parijs, Den Haag en Brus sel nog bezocht moeten worden. Daarna zou een speciale commis sie de beslissing nemen. Volgens A.F.P. is Jhr van Vredenburch op ver zoek van de Commissie van Goede Diensten naar Djocja vertrokken om het Nederlandse standpunt nader toe te lichten. Naar het republikeinse persbureau Antara mede deelt, is volgens welingelichte kringen te Djocja een twaalf punten omvattend voorstel door Nederland aan de republiek voorgelegd, hetwelk volgens de Nederlanders tot oplossing van het huidige conflict zou kunnen leiden. Dit voorstel bevat geen enkele garantie omtrent de positie van de Republiek in de Verenigde Sta ten van Indonesië en roert ook niet de door de commissie van goede diensten voorgestelde volksstemming in Indonesië aan, aldus Antara. De commissie heeft van haar kant een voorstel van zes punten voorgelegd, waarin duidelijk voorzien wordt in het houden van een volksstemming onder internationaal toezicht. Het republikeins antwoord zal waar schijnlijk hedenochtend aan de Nederlanders worden medege deeld. Er bestaat goede reden aan te nemen, dat Jhr Mr van Vredenburch vandaag met het antwoord van de Republiek naar Batavia zal terugkeren. Van andere zijde verneemt An tara, dat in de loop van de be sprekingen, welke gisteren te Kalioerang gehouden zijn, prof. Graham als zijn mening heeft uitgesproken, dat de toekomstige Indonesische federatie volgens Amerikaans systeem zou moeten worden ingericht. Voorts zou volgens Prof. Graham de repu bliek in de federatie „rechtvaar dig vertegenwoordigd" moeten zijn, aldus besluit Antara. Van Zeeland terug te Batavia. Het Belgische lid van de Com missie voor Goede Diensten, Paul van Zeeland, keerde gisteren uit Djocja te Batavia terug. Het valt nog niet te zeggen, wan neer hij weer' naar Djocjakarta zal gaan. Herverkaveling Walcheren. De Minister van Landbouw, Viserij en Voedselvoorziening zal morgen te Middelburg niet alleen de Herverkavelingscommissie Walcheren installeren, maar ook de Raad van Beroep. De Herverkavelingscommissie wordt belast met de uitvoering van de Herverkavelingswet-Wal- cheren en haar zijn grote be voegdheden toegekend. Boven de commissie staat ech ter een tweede, onafhankelijke in stantie, de Raad van Beroep, die in hoogste ressort beslist na af weging van de bezwaren der be langhebbenden tegen de motieven der Herverkavelingscommissie. De raad van beroep is als volgt samengesteld: De opvarenden aan boord van het m.s. „Tabint-a" kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 19 Januari a.s. ter post bezorgd wordt. Wil men direct bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan dient men uiterlijk 5 Februari te posten. Teneinde tegemoet te komen aan de wensen van gezinnen, die reeds een belangrijk aandeel bij de vorming van het leger hebben geleverd, hebben de ministers van Oorlog en Marine, voorlopig voor de lichting 1948 beslist, dat ook dienstplichtigen, die twee broe ders hebben, die dienen of gediend hebben, in aanmerking kunnen komen voor bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige. Zij moeten daartoe voor 1 Fe bruari een aanvraag indienen bij de burgemeester van de gemeente voor welke zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven. Van hen, die reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inschrijving hebben ontvangen, kan geen aan vraag in behandeling worden ge nomen. Tot dusver kon vrijstelling van de militaire dienst slechts worden verleend aan hen, die kon den wijzen op drie broeders, die een voor broederdienst geldige dienst hadden volbracht. Prinses Juliana bezocht gewonden aan boord van de „Groote Beer". Het was een grote verrassing voor de manschappen aan boord van de Groote Beer", het hospi taalschip, dat gisterenavond aan de Javakade te Amsterdam meer de, toen Prinses Juliana, ver gezeld van haar secretaresse, mej. Mr Sneller, zich aan boord van het schip begaf, waar zij vrijwel alle afdelingen bezocht en tot vele militairen het woord richtte. Na een verblijf aan boord van drie kwartier, vertrok zij weer. Vanaf de kade heeft Minister Fievez de mannen aan boord toe gesproken. Ook Luit.-Gen. Kruis was aanwezig. Voorzitter: Jhr Mr F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, lid van de Nederlandse pachtraad en centrale grondkamer te Arnhem. Leden: Ir M. A. Geuze, voorzit ter Zeeuwse Landbouw Maat schappij, landbouwer en fruitteler, te Poortvliet. A. Minderhoud, Di recteur van het landbouwbedrijf „De Wilhelminapolder" te Wilhel- minadorp. Mr W. Rip, lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, se cretaris Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland te Voorburg en W. P. J. Staal, land bouwer te Vogelwaarde. BONNENLIJST. Geldig van 18 t.m. 31 Jan. 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 802. 121 Melk: 4 L. melk. 124 Melk; 6 L. melk. 125 Melk: 6% L. melk. 126 Vlees: 100 gram vlees. 127 Vlees: 300 gram vlees. 128 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 129 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 146 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas. 148 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 149 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 133 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 134 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 136 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 24 Januari a.s.). Bonkaarten KD, KE 802. 624 Melk: 10 L. melk. 625 Melk: 11 L. melk. 626, 627 Vlees: 100 gram vlees. 628 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 629 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 648 Algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 649 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 633 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 24 Januari a.s.). 635 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1043 Brood: 800 gram brood. 1048 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1042 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 1044 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 1049 Eieren: 5 eieren. 1047 Melk: 5 L. melk. j| 1041 Vlees: 300 gram vlees. I 1046 Vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 16 Januari worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor melk,: waarop eerst op Maandag 19 Januari a.s. mag worden gekocht: Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, maizena, tarwezetmeel, aard appelmeel, geoxydeerd aardappel meel, aardappelsago, aardappel- tapioca, puddingpoeder, custard, tarwegrlesmeel of 400 gram ver- miceilisoep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermi- cellivorm heeft). Het Hoofdbestuur van het Na tionaal Jongeren Verbond heeft zich tot de Minister-President gericht met een open brief, waar in o.m. gezegd wordt, dat het aan het hoofdbestuur bekend is, dat gewonde, zieke en invalide militairen, die uit Indië terujg- keren, onder zekere pressie een stuk hebben te tekenen, waarin zij verklaren hun verwondingen, enz. niet te hebben opgelopen in en door de militaire dienst. Op de plaatselijke kantoren van de Sociale Dienst van het Mini sterie van Oorlog wordt o.m. de vraag gesteld aan de te demo biliseren militair, of hij als be roepsmilitair in militaire dienst wenst te blijven. Indien de de- De Bond Vrijwillige Landstorm hersteld. Naar wij vernemen heeft het Nederlandse Beheersinstituut bij beschikking van 18 Dec. 1947 met terugwerkende kracht tot 15 October 1940 ongedaan ge maakt het opheffen en het in liquidatie treden van de Natio nale Landstorm-commissie te 's-Gravenhage. Evacuatie van Chinezen. Eergistermiddag zijn te Djom- bang 462 Chinese evacué's aan gekomen. De evacuatie verliep vlot. De volgende evacuatie zal op 18 Januari plaats vinden, waarmede de evacuatie uit het gebied van Djombang zal zijn beindigd. Communistische massa meeting te Djocja. De „Partai Kommunis Indone sia" hield te Djocja een massa meeting, welke door omstreeks 2500 personen werd bijgewoond. Volgens de „Berita Indonesia" laakten Alimin en Maroeta Doe- rasman de internationale kapita- landse agressie geldelijk steunen, listen, monopolisten en militai- risten, die gezamenlijk de Neder landse agressie geldelijk steunen. mobilisant daarop een bevesti gend antwoord geeft, dan moet, in opdracht van de hoogste func- tionnaris van deze Dienst, door de ondervrager „neen" worden ingevuld. Naar de mening van het hoofd bestuur zal deze Sociale Dienst niet in staat zijn te doen, wat gedaan moet worden, omdat de personeelsbezetting door bezui- nigings-maatregelen beslist on voldoende zou zijn geworden. Het hoofdbestuur vraagt zich af, of de rechten van de gede- mobiliseerden op hulp der rege ring niet worden verkort door de instelling van een Nationale De mobilisatieraad, die gesehoven dreigt te worden tussen de ge- demobiliseerden en de regering. Openluchtspel Binne ihoS Den Haag 1948. Door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is een bedrag van f 2500.toegekend aan de heer A. den Hertog te 's-Gravenhage winnaar van een prijsvraag, uit geschreven voor het maken van een openluchtspel, dat ter ge legenheid van het jubileumjaar 1948 op het Binnenhof zal Wor den opgevoerd. Er waren 29 in zendingen. Het motto van het spel van de heer Den Hertog is: „Historia Nobis Magistra". Rechtsherstel Burge meester. Bij wijze van rechtsherstel is bij K.B. eervol ontslag verleend aan H. G. Horninge, gerekend met Ingang van 22 Maart 1946, als burgemeester van Arne- muiden. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting, geldig tot vanavond Wisselend bewolkt met hier en daar een regenbuitje. Aan de kust tijdelijk krachtige, overi gens meest matige wind uit Wes telijke richtingen. In de ochtend uren iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1