JEUGD en WERKELIJKHEID. Politieke beschouwingen in de Eerste Kamer, Wat kunnen wij doen? Voorlichting. Naar een Nationaal Kabinet? Scherpe critiek op het financieel beleid en de Indische politiek. ty&wOtoH&to siüjxi BINNENLANDS 7QURNAAL Fascisme in een nieuwe vorm De „Quick brown fox" krijgt rust. Nieuwe schrijfmachine proef-slagzin gevonden. Brandstoffenbon verliest zijn geldigheid. Met de walvis als voorbeeld... Sensatie van de eerste orde. Amerikaanse Notities. H. De kerkgenootschappen zijn fel gekant tegen alcohol. De gelegen heden waar sterke drank wordt geschonken» zoals theaters, dans gelegenheden en rolschaatsenbanen z|jn dus uiteraard taboe voor de kerkelyke jeugd. Dit taboe geldt niet voor de bioscoop, maar ook in Amerika onderkent de kerk terdege de gevaren van de film. Men weet ook, dat de jeugd en ook vele ouderen niet buiten de bioscoop kunnen worden gehouden. Dit feit ligt er en de kerk Wenst daaromtrent geen struisvogelpolitiek te voeren, daar is de Amerikaan te practisch voor. Men vraagt zich in zulk een geval onmiddellijk af: „What can we do?" „Wat kunnen we doen?" Zijn er qoede en slechte films? Niet alleen in Nederland hou den de kerken en jeugdverenigin gen zich bezig met de problemen, die een het christendom vijandige wereld opwerpt. In Amerika evenzeer. Ik heb over deze din gen gesproken met predikanten en opvoeders uit verschillende kerkgenootschappen. Hun menin gen verschilden fundamenteel niet. Zij onderkenden de gevaren, die de christen in de tegenwoor dige tijd bedreigen, maar afge zien van hen. die nog een Puri teinse levenshouding hebben, is ook hun taktiek, die van aanpas sen en oogluikend toestaan. Men tracht het kwaad af te buigen naar het goede door de jeugd voor te lichten over de hoedanigheden van de films. De Rooms-Katholieke kerk publiceert daartoe geregeld een „zwarte lijst", waarop de door haar ver oordeelde films staan vermeld. Sommige jeugdbladen geven korte beschouwingen over de films, die in roulatie zijn, en vellen daarbij een oordeel over goed en kwaad. Zij moeten daarbij dan wel ande re maatstaven aanleggen dan die door predikanten in Neder land worden gebezigd, want als men daarnaar te werk ging, zou den de deuren van de bioscopen voor de Amerikaanse jeugd ge sloten blijven. Enkele kerkgenootschappen stellen zich op een radicaal stand punt en wijzen ieder t 'oscoopbe- zoek af. Het merkwaardige is, dat men in deze kerken jonge mensen onder het gehoor van de predikanten vindt. In de minder puriteinse kerken mist men pijn lijk mensen onder de leeftijd van 35 a 40 jaar. Dit wil niet zeggen, dat de jonge mensen, die gere geld ter kerk gaan nimmer in de bioscoop zouden komen. Aan de studenten van Calvijn College, de universiteit van de Christian Reformed Church te Grand Ra pids (Michigan), is het bezoeken van een bioscoop verboden. De praktijk is echter, dat vele stu denten toch vrij geregeld films gaan zien. „Waar kunnen onze jongens anders rustig hand in hand zitten met hun vriendinne tjes dan in het schemerduister van de bioscoop?", zei een jeugd leider tegen mij. Dat is weer het dualisme tus sen leer en leven. De huiselijk heid is in Amerika lang zo groot niet als in Nederland en daar door vervult het gezin ook niet haar beschermende functie. Camouflerend optreden. Slechts enkele kerkgenoot schappen nemen positief stelling tegen het dansen. De meeste ker ken organiseren zelf dansavond jes in de bijgebouwen van de kerk. De Y.M.C.A. propageert rij- en rondedansen (in Neder land zou men het volksdansen noemen), die de plaats van het dansen in paren moeten inne men. De Amerikaanse kerken trach ten de jeugd in haar verlangen de vrije tijd te besteden door ontspanning zonder inspanning, op te vangen door zelf pick-nicks uitstapjes, zomerkampen en avon den te organiseren. In de zomerkampen wordt prachtig werk gedaan. Toch kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat de kerken een op zichzelf fatale ontwikkeling door hun op treden camoufleren. Het is nu eenmaal een kenmerk van de Amerikaan, dat hij niet graag de dingen op hun beloop Iaat. In zijn activiteit kan de mens echter moeilijk tot beschouwelijkheid komen en de vraag of er mis schien iets hapert aan de con structie van de maatschappij en de ontwikkeling daarvan, ligt de Amerikaan verre. De motorisering van het leven heeft de mensheid voor een pro bleem gesteld, dat de grote mas sa volslagen koud laat. De van zijn geestelijke zelfstandigheid bewuste mens vecht tegen de wassende stroom der onverschil ligheid, tegen de gevoelloze tech niek, de genadeloze Moloch van deze tijd. Wil deze mens winnen, dan zal hij de bewuste levensvorm moe ten zoeken langs het ongebaan de pad naar Gods Woord, een pad, dat dwars loopt op de ge- asphalteerde straat, die leidt naar de zedenloze, geestloze en instinc ten prikkelende film. TINY MULDER. Dollartekorten Europese landen. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste renavond de officiële cijfers van de geschatte dollartekorten en overschotten der Europese landen tijdens de 4*4 jaar van het plan- Marshall bekend gemaakt. Voor Nederland wordt een te kort geschat van 2.512 mill, dol lar en voor onze Overzeese Ge bieden een overschot van 76 mil- lloen; voor België en Luxemburg luidt dit cijfer: 1.474 mill, te kort; voor Engeland 5.348 mill, tekort; voor Frankrijk (met de Franse zone van Duitsland) 3.701 mill, tekort; voor Oosten rijk 713 mill, tekort; voor Dene marken 582 mill, tekort; voor Griekenland 473 mill, tekort; voor Italië 2.913 mill, tekort; voor Noorwegen 234 mill, tekort; voor Portugal 168 mill, tekort voor Zweden 76 mill, overschot; voor Zwitserland 100 mill, over schot; voor Turkije 18 mill, te kort; en voor de Engels-Ameri kaanse zone van Duitsland 3.499 mill, tekort. o Als Rheumatlsche pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige wer king doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circu leren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatlsche pijn. Wei fel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij" Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) De Zweedse kankerspecialist Professor Berven, die naar de Sowjet-Unie was geroepen voor een onbekende patiënt, is Maan dagmorgen per vliegtuig naar Stockholm teruggekeerd. (Ingez. ivxcli.j Feuilleton. door H. Lourense. 91) o- In de vacantie-tijd trekt Fran cien gewoonlijk met de kinde ren naar het Gooi. Siem volgt dan 's Zaterdags, en rekt z'n vrijaf soms enkele dagen. Het eerste jaar is Aay meege gaan. Het volgende jaar komt hij met het verzoek, z'n vacantie aan de Kandelaar te mogen doorbrengen. Siem is daar erg verwonderd over. Als de jongen zich zo in teresseert voor het vak, wel, dan kan hij in z'n vrije tijd toch ge noeg in de fabriek rondneuzen? Maar als hij er zijn zinnen nu eenmaal op gezet heeft, wel goed! Siem weet ook z'n vrouw te bewegen de jongen zijn zin te geven. Hij is aan de Kandelaar in elk geval in goed gezelschap. Aay is in de wolken. Als de anderen in de auto slappen, die hen naar bos en hei zal brengen, laat hij zich naar de overkant roeien. Vanaf de Kaay zwaait hij nog eens hartelijk naar de familie en stapt dan, een bundeltje oude kieren onder de arm, naar de Kandelaar. Voor Siem bestaat er daar maar één mogelijkheid tot tijd passering, de timmerwinkel. Daarin heeft hij zelf drie ja ren doorgebracht. Maar Aay Aan het Voorlopig Verslag van de Eerste ^Karaer omtrent de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1948 ontlenen wij: Enige leden betreurden in hoge mate de verklaring van het lid der Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters, dat zijn partij hoogstwaarschijnlijk na de eerstkomende verkiezingen aan de totstandkoming van een z.g. nationaal kabinet niet zou kunnen medewerken. Zij achtten het echter minder gelukkig, om met het oog op het effect, hetwelk zulks op de communistische partij Neder land zou hebben, reeds thans medewerking aan een kabinet op bredere basis te weigeren. Financieel beleid. Voorts betreurden deze leden, dat naar aanleiding van de aan zienlijke tekorten op de begroting niet een krachtiger en doortas tender financieel beleid werd ge voerd, gericht op het bevorderen van een zo doeltreffend moge lijke inrichting van de staats dienst en het achterwege laten van overbodige uitgaven. Verscheidene leden klaagden over onvoldoende voorlichting van de Staten-Generaal door de regering. Het heeft huns inziens wel eens de schijn, dat het kabi net op contact met de volksver tegenwoordiging minder prijs stelt. Vele leden verklaarden, zich in het algemeen met de politiek van het kabinet te kunnen ver enigen. Naar hun oordeel heeft het in grote lijnen gehandeld naar het programma, in de re geringsverklaring van Juli 1946 uiteengezet en in de laatste Troonrede bevestigd. De afgelopen periode heeft h.i. voldoende bewezen, dat de sa menwerking van de thans ver bonden politieke groepen zowel in de Staten-Generaal als in het De Indische politiek. Meerdere leden verklaarden zich met het beleid der regering ten opzichte van Indië niet te kunnen verenigen. Dit beleid was bij voortduring gekenmerkt door gemis aan kloekheid en vastheid. Herhaal delijk kwam het voor, dat de re gering verklaarde, aan haar toe gevendheid een bepaalde grens te hebben gesteld en dat deze grens tenslotte toch werd overschreden. Dit heeft onze positie in de Oost geducht verzwakt. Wijders vond bij hen afkeu ring, dat een viertal ministers zich ongeveer tegelijkertijd naar Indië had begeven. Zij oordeelden dit in strijd met het beginsel der ministeriële verantwoordelijkheid. Inzonderheid uitten zij hun be vreemding over de reis van de minister van Sociale Zaken en van die van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vele leden betreurden, dat het Nederlandse volk ten opzichte van de situatie in Nederlands- ïndië wel zeer in het duister wordt gelaten. Een van de ge varen, hieraan verbonden, acht ten zij, dat het Nederlandse pu bliek de toestand in Indonesië in aan de door het kabinet nage streefde spreiding van het be zit, het werkt uiterst remmend op de ontwikkeling van het be drijfsleven. Bovendien duchtten de hier aan het woord zijnde le den, dat de opgebrachte belas tinggelden niet immer op de juiste wijze worden besteed. Tegenover het betoog van en kele leden, dat de regering op sociaal gebied wel zeer ernstig tekort is geschoten, stelden vele leden, dat bij de sociaal-econo mische politiek der regering een vaste lijn was gevolgd. Eensdeels is getracht de toestand van de arbeidersbevolking op een be hoorlijk peil te handhaven. An derdeels streeft de regering door haar belastingpolitiek er naar, de kosten, aan de nieuwe sociale maatregelen verbonden, te verha len op die burgers, die tot beta ling het beste in staat zijn, waar door een bepaalde herverdeling van het nationale inkomen werd bereikt, die er stellig toe had bij gedragen, het tempo van het her stel te versnellen. Deze leden hadden zich afge vraagd, of de handhaving van een goed prijs- en loonpeil mogelijk was, zonder dat men beschikte over een productieplan en een productieschema. Huns inziens ontbreekt het nog veelal aan een duidelijk beeld van hetgeen de regering zich voorstelt op econo misch gebied te doen. Pijnlijk vooral treft het lange uitblijven van een goed geregelde bedrijfs organisatie. Ook werd betreurd, dat het rapport over de sociali satie van het mijnbedrijf nog niet was verschenen. kabinet goede uitkomsten heeft ^et ajgemeen te optimistisch be- opgeleverd. Andere leden betoogden dat onvoldoende zorg gewijd wordt aan de zo noodzakelijke bestrij ding van de toenemende zeden verwildering. Voorts wordt naar hun gevoelen het grote gezin nog steeds niet in behoorlijke mate in staat ge steld, de moeilijkheden van deze tijd het hoofd te bieden. Afkeu ring vonden bij hen de trage gang van zaken bij de wederop bouw en het beleid der rege ring ten aanzien van de demobi lisatie en de repatriëring. Ook de voorziening in de w o n i n g - nood liet huns inziens te wen sen over. Dat alles kan, zo betoogden z|j, op de duur een noodlottige invloed hebben op de stemming onzer bevolking. Wordt ter zake niet een krachtig en vast beleid gevoerd, dan dreigt tweedracht in ons volk uit te breken. Ook aan de bestrijding van de bu reaucratie wijdt huns inziens de regering onvoldoende aan dacht. kijkt er niet naar om. Hij loopt het pad af, dat naar de woning leidt, waar Jacob van Breuehem boert. Enkele weken geleden is dit al afgesproken. Aay wil wat van het boeren vak leren, en een paar weken meewerken. 's Maandags is hij voor dag en dauw uit de veren, om 't paard uit het land te gaan halen. Zo heeft hrj de vorige avond afge sproken. Het beest is wat schichtig, en moeilijk te vangen. Om het Aaij niet te gemak kelijk te maken heeft Kees, de oudste zoon, de vorige avond na &e afspraak het beest de halster afgedaan. Hij is er dan ook ze ker van, dat Aaij zonder paard terug zal komen. Tot hun grote verwondering is Aay in* korte tijd met het paard terug. De boer kan zijn verwonde ring niet verbergen. „Hoe 'eb 'ie 'um dat gelapt? Je 'eb d'r zeker knap voor motte draven?" „-Niks hoor, 't beest kwam uit zich zelf naar me toe!" ,Ja, dat maak 'ie mijn wijs!" „Toch is het zo. 'k Had een stuk lijnkoek bij me, en toen ik dat wat naar het beest toestak, kwam het er direct op af. 'k Heb toen maar meteen de halster om z'n kop geschoven, 'k Had er niks geen moeite mee!" „Van wie had je dat kunstje gehoord?" Gezien, van de baas zelf." „Afgekeken dus?" oordeelt. Vrij algemeen werd betreurd, dat de wetsontwerpen, rakende de wijziging van de Surinaamse en de Curagaose staatsregelingen zo laat waren ingediend en dat pas kort geleden de datum voor de z.g. ronde tafelconferentie was vastgesteld. Sociaal-economische vragen. Sommige leden waren van oor deel, dat de fout, bij de samen stelling van dit kabinet gemaakt, zich o.a. wreekt in de tegenwoor dige economische politiek, die vaste koers mist. Eensdeels wordt socialisatie nagestreefd, ander deels wordt in daaraan tegenge stelde richting gedreven. In elk geval werd huns inziens te straf vastgehouden aan de geleide eco nomie. De leden, hier aan het woord, betoogden voorts, dat de belas tingen allengs tot een bijna on draaglijke hoogte waren geste gen, Enkele delen van het in komen worden somtijds, aldus de ze leden, met ongeveer 100 pet. belast. Dit moge bevorderlijk zijn Met ingang van 10 Februari zal de K.L.M. in plaats van een maal, tweemaal per week naar Johannesburg vliegen en wel op Dinsdag en Zaterdag. Een zwaar beschonken vracht rijder uit Klaaswaal, heeft Zater dagavond met zijn auto twee 15- jarige meisjes bij* Numansdorp aangereden tengevolge waarvan een der meisjes op slag dood was en het andere zwaar gewond naar een Rotterdams ziekenhuis ver voerd moest worden. De Amsterdamse politie heeft Zaterdag j.l. een 29-jarige bank- employe gearresteerd, die valse boekingen heeft verricht en het bedrijf, waar hij werkzaam was met f4800 heeft benadeeld. Een bedrag van f 1100 kon worden achterhaald. Volgens de door het Centraal Bureau van Statistieken vastge stelde voorlopige cijfers had de uitvoer in December 1947 een waarde van 2356 millioen (No vember 2020 millioen) en een ge wicht van 732.000 ton (November 702.000 ton). ,En of." Hij mag z'n helpster niet ver raden. Toen hy de vorige avond na het praatje over het paard op de dam het weiland stond in te staren, stond Ans opeens naast hem. Ans is de wat jongere zus j van Fop van Breuehem. Aay werd een beetje verlegen met z'n houding. Als Fop gekomen was! Met een jongen valt altijd wat te bepraten, wat wat moest je te gen een meisje zeggen? Zwijgend tuurt ze het land in, waar het paard een rondje draaft. „Als je die morgenochtend vangen wil moet je een stuk lijnkoek meenemëh, anders loop je morgenavond nog achter hem aan te hollen", zegt ze opeens. Aaij kijkt haar verwonderd aan. „Waarom vertel je me dat?" „Fop maakt er zich nou al vrolijk over, dat je morgen eer met je tong op je schoenen, dan met 't paard thuis zult komen." ,Nou, ik zal er om denken. En wel bedankt." „Niet vertellen, dat ik het je gezegd heb hoor!" „Nee." Dus kan Aaij de belofte niet breken, en houdt hij de eer aan zichzelf. Met zn' vieren rijden ze met de melkwagen naar het land. Fop drijft de koeien naar de melkbocht, vader en Ans begin nen alvast. Aaij houdt zich eerst onledig Communistische agitatie in Italië. Neemt het fascisme weer toe? De communisten doen al het mogelgke om met hun anti-fas cistische actie het land in beroe ring te brengen. En ten dele zijn ze daarin ook geslaagd. De kwestie waarom het hier gaat is meer actueel geworden, nu binnenkort de rechterlijke macht zal moeten beslissen over de hantering van de nieuwe bui tengewone wet tegen fascistische organisaties, door het parlement onlangs aangenomen. De voornaamste drijfkracht achter deze wet waren de com munisten en hun actie heeft nieuw voedsel gegeven aan de strijdvraag of de middelen, die de communisten gebruiken ter be strijding van het fascisme niet op hun beurt zuiver fascistisch zijn. De wet is scherp gecritiseerd en is „ondemocratisch" genoemd omdat z|j bedoelt fascisten te straffen voor daden, die de com munisten ongestoord vrijwel iede re dag bedrijven. De aanneming van de wet viel _e midden van de grote, door communisten geïnspireerde en ge leide campagne van politiek ge weld, gericht, zoals de communis ten zeiden, tegen „de herleving van het fascisme". Maar ieder ander Italië, van de regering tot de meer gematigde linkse partijen, beschouwden die fascistische opleving als een vo gelverschrikker, een stropop om de aandacht af te leiden van de via de Kominform gelaste com munistische agitatie tegen de prcf- Amerikaanse rechtse regering en 't Marshall-plan. De meesten der honderden com munistische aanvallen waren ge richt tegen bureaux van de zoge naamde „neo-fascistische" partij van de gewone man (Uomo qua- lunque) en van de „fascistische" Italiaanse sociale beweging. De nlet-communlstische bladen in Rome en Milaan noemden deze aanvallen door communistische menigten „fascisme op zijn ergst' Niettemin onthulde deze com munistische actie 'n verrassend aantal „nesten" van de Italiaanse sociale beweging en toen de cam pagne drie weken duurde, waren ook de linkse republikeinen en de anti-communistische socialisten voldoende door de fascistische op leving opgeschrikt dat zij voor de wet stemden, die het onwettig maakt dat mensen, die zichzelf fascisten of monarchisten noemen, dezelfde dingen doen, die de com munisten bedrijven om hen te on derdrukken. Hetgeen volgens niet weinig Italiaanse waarnemers he le verkeerde gevolgen kan hebben, want, zo zeggen zij, „een beetje vervolging is precies wat de nieu we fascisten nodig hebben om op gang te komen". Geld moet rollen. Een oud spreekwoord zei, dat een stuivertje raar kan rollen. De laatste jaren paste dit niet meer. De stuivertjes waren vier kant. Minister Lieftinck, hoe vooruit strevend overigens ook, wil wat dit betreft terug naar het oude. Naar het ronde stuivertje. In de afdelingen van de Tweede Kamer werd er bij de behandeling van het ontwerp-Muntwezen op aangedrongen het vierkante stui vertje te handhaven. De minister blijft echter be zwaar maken, o.m. omdat de vier kante stuivertjes niet machinaal geteld kunnen worden en het tel len met de hand stroef gaat. Ik versta dit bezwaar. In de practjjk staat dit Kabinet op het standpunt: het geld moet rollen! En het rolt. Met een duizelingwekkende vaart. Bij deze politiek passen ronde en niet vierkante stuivertjes. Jarenlang hebben de telex monteurs en de reparateurs van schrijfmachines de „Quick brown fox" over de „lazy dog" laten springen. De proefzinne- tjes volgden elkaar bij tiental len op, telkens als een der tech nici het telexapparaat of een schrijfmachine controleerde en ermede alle letters van het al phabet in de proefzin „the quick brown fox jumps over the lazy dog" te voorschijn toverde. met het kijken, hoe de anderen de melk in de emmer doen spui ten. Maar als de boer de eerste emmer in de kan giet, herinnert hij deze aan z'n belofte, hem melken te leren. „Ja, da's waar ook. Nou, je zal wel gezien 'ebbe hoe wij 'et doen. D'r leidt nog wel een blok en een touw in de bak van de wagen, en hier staat een emmer, 't Zal wel niet meevallen, de eerste keer; je möt maar een doodmak beest neme. Is kijke, neem die rood-bonte maar. Da's d'r een van Ans." En Jacob stapt op een andere koe aan. Aaij zoekt de spullen bij el kaar en stapt op de rood-bonte toe, om z'n zelf-opgebouwde- melk-theorie in de practijk te brengen. Maar meteen ziet hij, dat Ans juist het spantouw om de achterpoten van het beest slaat. Verwondert blijft hij bij haar staan. Ze kijkt niet op of om, zet de emmer goed en begint. Dat is Aaij toch een tikje te grijs. „Je vader zei zo juist, dat ik deze koe moest nemen, om te proberen of ik melken kan. Dat heb je toch zeker wel gehoord?" „Geen erg in gehad", zegt ze tamelijk luid. Ze kijkt niet op. „Neem die laken-bonte maar, die achter je staat. Dat is er ook een van mij. Aaij blijft weifelend staan. (Wordt vervolgd.) De achtergebleven leden van de Roemeense koninklijke familie zijn thans ook uit Boekarest ver trokken naar Zwitserland. Scotland Yard heeft een pas- poortzwendel ontdekt, dank zij welke vele in Engeland vertoe vende buitenlanders, onder wie Duitse krijgsgevangenen, op Brit se paspoorten naar Canada heb ben kunnen vertrekken. Twee functionarissen van de paspoor- tendienst zijn geschorst. Het stedelijk museum van Saint Louis in Missouri heeft twee wer ken van Nederlandse schilders aangekocht, namelijk een stille ven van Cecar van Everdingen en „Hollands keuken-interieur" van Willem Kal ff. De in de oorlog door bombar dementen beschadigde historische gebouwen van Weimar, in welke stad Goethe een groot gedeelte van zijn leven heeft doorgebracht, zullen voor het tweede eeuwfeest van de geboortedag van de dich ter, 28 Augustus 1949, gerestau reerd worden. Tweehonderd Amerikaanse offi cieren, speciaal uitgekozen vrij willigers, zijn op weg naar het Midden-Oosten om de bewaking van de Transarabische pijpleiding op zich te nemen. Zij zouden or der gekregen hebben in geval van een crises de pijpleiding op te blazen. Het Noorse instituut voor atoomenergie is gisteren offici eel geopend. Het zal ten nauw ste samenwerken met andere wetenschappelijke instellingen in Noorwegen. In de eerste plaats zal een uraniumzuil op gebouwd worden voor experi mentele doeleinden. De opwek king van atoomenergie zal niet van belang zijn. Wei zullen iso topen gefabriceerd worden voor geneeskundig onderzoek. Tengevolge van de regenval der laatste dagen zijn enkele ri vieren in Yorkshire buiten haar oevers getreden. Ook in Wales en in de omgeving van Hastings komen overstromingen voor. Ongeveer 3600 stakers hebben de scheepswerven van de Ilva- maatscbappij te Napels bezet. De directeur mag de terreinen slechte verlaten om te onder handelen over de regeling van het stakingsgeschil. Een sterke politiemacht heeft de werven omsingeld. Twee vooraanstaande leden van Griekse linkse partijen zijn naar het eiland Ikaria verbannen. Zij werden gearresteerd na de pro clamatie van de „regering" van Generaal Markos. Met hen zijn ook 400 communisten en links- georiënteerden naar hetzelfde eiland verbannen. 65 anderen zul len voor de krijgsraad verschijnen op grond van beschuldigingen we gens samenzwering tegen de vei ligheid van de staat en hulpver lening aan guerlilastrijders. Majoor Jacques Vergotti, ex- Koning Michal's aide-decamp, heeft de berichten tegengesproken volgens hetwelk Prinses Anne van Bourbon-Parma koning Mlchaël in Frankrijk zou ontmoeten. Hij zeide, dat Michael niet van plan was Zwitserland te veriaten. Attilio Gatti, de Afrikaanse onderzoeker, is uit de V.S. in Tan ganyika aangekomen. Hjj wil op de hoogste berg van Afrika, de Kilimandjaro, een zendstation la ten verrjjzen, dat over de gehele wereld zou kunnen worden ge hoord. Het C.D.K. deelt mede. dat de bon 74 b.v. van de brandstof- fenkaart A 707 (gezinnen) en IB 707 (kamerbewoners) met ingang van 18 Januari a.s. zijn geldigheid zal verliezen. De bonnen denen derhalve voor genoemde datum bij de handelaren te worden ingcle- De Prov. Zeeuwsche Courant, die het vorig jaar de „quick brown fox" na al het gespring eens rust wilde gunnen, schreef een prijsvraag uit voor een nieu we controle-zin en stelde het A. N.P. voor een der oplossingen voortaan bij de controle van het tclexnet te gebruiken. Het P.T.T.-bedrijf, dat ae tech nische zijde van de telex-appa- ratuur behartigt, kon echter in de bekroningen geen waardige plaatsvervanger vinden voor de fox. Toch wilde ook P.T.T. er aan medewerken, dat deze fox met lange dienstjaren eens wat rust in zijn hok zou krijgen en schreef daarom een prijsvraag uit voor een nieuwe slagzin. 122 Nederlandse, 3 Franse en 5 Engelse zinnen kwamen bin nen en daarvan werd de heer Sterringa uit Rotterdam voor zijn inzending „qua type telexma chines voor uw bedrijf geknipt", de eerste prijs toegekend. Niet alle inzenders kozen deze meer zakelijke richting. Zo bracht de vierde winnaar een j vleugje romantiek in de zin, die het gehele alphabet moet be- vatten en binnen het maximum van 52 letters moet blijven: „My- lords luxe equipage bracht zes fijne jonkvrouwen", en ce win- f naar van de vijfde prijs, die1 wellicht met textiel-perikelen bekend is, zond: „Luxe pyama- 1 stof verkrijgbaar, wil cheque zenden". Een der niet bekroon de inzenders zond: „Chique ex- jockey zit op mijn oude bak fiets". De P.T.T. had echter aangege ven, dat de zinnen zo mogelijk op de P.T.T.-dienst betiekking moesten hebben, zodat de fox niet met een romantische, maar met een meer zakelijke duw in zijn hondenhok zal kunnen ver- ciwijnen. <soes (Ingez. med.) Bij al zijn technisch vernuft tracht de mens nog steeds te leren van het dier. Zo is men in Engeland thans aan het ex perimenteren met walvismo dellen in tanks en windtunnels teneinde doelmatiger vormen voor superduikboten te kunnen ontwerpen. Men heeft bere kend, dat een blauwe walvis een energie van meer dan dui zend paardekrachten kan ont wikkelen, wkt ongeveer het vermogen van een locomotief van middelmatige grootte is. Met zijn gewicht van hon derd a honderdtwintig ton kan het onder water een snelheid van ruim zestien mijl bereiken en deze twee uur lang volhou den. Zaterdagmiddag-voetbal. Nieuwland won van Bevelanders. Ie Klasse. KloetingeWemel- öinge 42. In het zicht van de haven strandde Wemeldinge op de Kloetingse klip. Misschien bete kent dit niet alleen een verloren wedstrijd, maar ook een verlo ren kampioenschap. Krabben- dijke toch, dat twee wedstijden achter is, kan nu Wemeldinge voorbij streven, als beide wed strijden in winst worden omge zet. Tegen Yerseke III zal dit ongetwijfeld gelukken, doch de andere tegenstander. Rilland, is niet zo gemakkelijk, zoals de Krabbendijkse ploeg Zaterd&g voor de beker ondervond. Er zitten dus nog kansen voor We meldinge in, doch ze zijn mi niem. 2e Klasse: NieuwlandBeve landers 10; Nieuwdorp II 's Heer Arendskerke II 52. Nog niet bekomen van de eer ste sensatie, kwam gelijk de tweede er overheen en nog is bet de laatste niet van deze Za terdag. Nieuwland toch boekte de eerste overwinning en wel op de Bevelanders. Het werd een magere zeg», maar het bete kent twee punten. En daar bo ven bestaat het Nleuwdorpse reserve-ploeg je 't om de Arends- lierke-reserve te slaan en dat kansldbs. 2e Klasse 11Rilland Bath II Hansw. Boys III 40; Cortge- ne IIKloetinge II 72, Kats II Krabbendijke II 3 -2: Wemel dinge II—'s-Heer Hendrikskm- Gcreil I 33. De Rillander reserves bevoch ten een normale overwinnmg op de jongens uit Harnweevt en de cijfers bleven voor de laatsten aan de dragelijke kant. Corige- nt II maakte het tegen Kloetin ge II nogal wat bonter, maar toch was ook dit niet zo heel bijzonder. Het jongste zusje van Kloetinge is nu eerirfiaal erg zwak. Maar dan vallen weer twee felle slagen in de zo rustig klimmende kopgroep. Wemel dinge II kon in een onaangena me en rumoerige wedstrijd 's Heer Hendrikskinderen een punt afhandig maken en dat leemt dubbel hard aan, nu Kats II nota bene kans zag om Krab bendijke II geheel onverwacht de eerste nederlaag toe te bren gen. 's Heer Hendrikskinderen was door een overwinning gelijk gekomen met Krabbendijke II, doch door het verliezen van een puntje blijven zij nu toch een punt achter staan. De spanning is er intussen door gestegen en dat maakt weer veel goed. Bekerwedstrijden. Groep D. Colijnsp Boys I— Nieuwdorp I 1—1; Wolfaartsdijk iWissenkerke I 01. Het mag een mooie prestatie genoemd worden van ColijnspL Boys om de jongens uit Nieuw dorp een puntje afhandig te hebben gemaakt. Wolfaartsdijk bewees het een klasse hoger wel te kunnen redden, want Wissen kerke moest met een enkel doel- puntie genoegen nemen. Groep E. KrabbendijkeRil land Bath 01. Begonnen met een daverend resultaat, eindigen wij er ook mee. Wie had verwacht, dat Kiabbendijke zich in de bekei - ronoc door Rillan-i zou laten kloppen? Toch is liet gebeurd en cat belooft wat voer Ie nog tussen beide ploegen te spelen comps titie-wedstrijd. Intussen zou de bekerronde wel eens spannend kunnen worden, want geen enkel elftal bracht het ver der c'an tot 1 doelpunt Bestrijding der coloradokever. Maandag 19 Januari a.s. zulLn op het Ministerie van Landbouw; Visserij en Voedselvoorziening be sprekingen worden gevoerd tus sen delegaties van België, Luxem burg, Frankrijk, Italië, Engeland, Ierland, de Engelse en Ameri kaanse zone van Duitsland en De nemarken over het nemen van collectieve maatregelen voor de bestrijding van de coloradokever. De conferentie wordt gehouden op initiatief van de Engelse regering. Dr C. J. Brlejer, Hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen organiseerde haar. De bespreking zal geopend wor den door Ir C. Staf, Directeur- Generaal van de Landbouw. De Nederlandse delegatie be staat uit Ir C. Staf, Dr C. J. Brle jer, Ir A. H. Joustra, hoofd van de afdeling Buitenlandse Voor lichting van het Ministerie van Landbouw etc. Ir A W van der Plassche, di recteur van de Tuinbouw en da heer B. J. Hermans, phytopatho- loog van de Plantenziektenkundi ge Dienst. l>e veerdienst te Wük bij Duur stede is weer dag en nacht ge opend.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2