De band Nederland-lndië doorgesneden. Regeringsverklaring inzake het Indische vraagstuk. Beginselverklaring» Speling van de Natuur. Vrijwilligers naar Indië Instelling collegiaal orgaan. Het communistische gevaar. Oppositie tegen plan- Marshall. Hevig tumult in de Franse Nationale Vergadering. Voorlopige federale-regering ingesteld. Leden Herverkavelingscommissie Walcheren benoemd. De ontvoering te Tjandjoer. Uitgave .ig „Zeeuwsch Dagblad". uofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 845 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 14 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Os R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- ca ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.43 onder 16.56 u. Maan op 11.02 u., onder 21.15 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 15 Januari: 4.18 u. 1.85 m., 16.43 u. 1.95 ra. Minister Beel heeft gisteren ln de Tweede Kamer de aan gekondigde regeringsverklaring afgelegd. Deze verklaring bevat verschil lende min of meer belangrijke me dedelingen die tot commentaar aanleiding geven. Het maakt een goede Indruk als de minister met nadruk verklaart, dat wij het thans bezette gebied niet kunnen loslaten, omdat wij verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de orde en veilig heid en met name voor de be scherming van de binnen dit ge bied wonende bevolking. Dit is op zichzelf juist. Alleen, het is slechts de halve waarheid. De regering is eveneens verantwoordelijk voor wat buiten het bezette gebied waar thans de republiek de scepter voert zich afspeelt. Zij is daarvoor verantwoordelijk krachtens de wet. Zij ls het ook krachtens het door haar onder tekende Handvest der Verenigde Naties. Zij is verantwoordelijk voor het wel en wee van de daar wonende bevolking, krachtens het gezag haar door God verleend. Wij gaan op dit en andere pun ten thans niet nader ln, om ons te bepalen tot wat als de hoofdzaak kan worden aan gemerkt. Deze verklaring spreekt, even als het accoord van Llnggadjati, niet meer van de toekomstige staatkundige verhoudingen b 1 n- nen het Koninkrijk. Zij gaat uit van de ontbin ding van het Koninkrijk der Ne derlanden. Volgens het ln de regeringsver klaring voorgelegde plan, zal het huidige Koninkrijk der Nederlan den, ophouden te bestaan. Er komt een nieuw, beter ge zegd, een verminkt Konink rijk, bestaande uit Nederland, Su riname en Curagao. En daarnaast, de Verenigde Staten van Indonesië, omvattend een aantal deelstaten. Deze Verenigde Staten, zullen met het verminkte Koninkrijk een Unie vormen een op een ver drag rustende relatie aan welks hoofd het Huls van Oranje staat. Voor Soekarno en zijn revolu tionaire vrienden is dit, wat de hoofdzaak betreft, een aanlok kelijk voorstel. Het hoofddoel ls bereikt. Indlë los van Holland. Het enige wat de Soekarnisten nu nog moeten bereiken is, in de Verenigde Skaten van Indonesië de macht ln handen te krijgen. En dat zal als maar eerst de Nederlanders verdwenen zijn en de communistische machine, al of niet met hulp van buiten, op volle toeren kan werken niet al te moillijk zijn. Wij moeten het bij deze korte opmerkingen laten. Van gematigd optimisme" sprak minister Beel. Wij menen dat hier plaats ls voor „somber pessimisme". In een ziekenhuis te Padua (Italië) is een kind geboren, dat aan elke hand 8 vingers en aan iedere voet 8 tenen heeft. Communistische overwinningen in China? Volgens het algemeen hoofd kwartier van het door de com munisten aangevoerde Chinese volksleger hebben in Hopei, Ho- nan en Anhwel de laatste vier maanden de troepen van de Kwointang (Centrale Chinese re gering) meer dan vierenvijftig duizend man verloren. Drie-en- dertig steden ln de provincie zijn door de communisten veroverd, zeven vijandelijke brigades zijn vernietigd en ongeveer een-en- twintig duizend officieren en manschappen zijn krijgsgevangen gemaakt. Tot de buit behoren berg-artil- lerie, drie-en-negentig mortieren en een aantal andere wapens. De strijd in Griekenland. Griekse detachementen zijn onder bescherming van marine schepen te Eratelnl aan de Noor delijke kust van de Golf van Co- rinthe geland en hebben een aan tal stellingen bezet. De zuive ringsoperaties in deze gebieden, van de Parnassus tot het Noorden van de Golf van Corinthe, in de huurt van het oude Delphi, zijn reeds geruime tijd aan de gang. Het aantal personen, dat hier ge vangen is gemaakt, bedraagt naar schatting 800.. Het gezin mag mee. Naar wij vernemen zal binnen kort een 90-tal officieren en on derofficieren, afkomstig van de lichte infanterie bataljons en de 7-December divisie voor de tijd van twee jaren opnieuw naar In dië vertrekken. Aangezien zij zich voor deze heruitzending vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, wordt hun gelegenheid gegeven, hun gezin te laten volgen .het geen in de eerstvolgende maan den zal geschieden. Dit transport wordt geregeld door het minis terie van overzeese gebiedsdelen. De burgemeester der gemeen ten, waarin die gezinnen tot dus ver gevestigd waren, zullen er ten volle toe medewerken, aan deze bij terugkeer na twee jaren, hoog- »te prioriteit bij huisvesting te verlenen. Bij Kon. Besluit zal worden ingesteld een college bestaande uit de Luitenant-Gouverneur-Generaal als voorzitter en twee leden te benoemen door de Kroon. De Luitenant-Gouverneur-Generaal zal dit college hebben te raadplegen over alle aangelegen heden, welke de algemene belangen van het Konink rijk raken. Als zodanig zullen o.m. gelden de staat kundige, militaire, economische, financiële en cul turele verhoudingen van Indonesië tot Nederland, Suriname en Curagao. Aldus verklaarde gisteren de minister-president, Dr Beel, in de Tweede Kanner, toen hij een verkla ring aflegde betreffende het regeringsbeleid ten aan zien van Indië en de reis der drie ministers naar Batavia. Na een korte beschouwing over de toestand der militairen in Indië en de voorziening van het Overheidsapparaat met personeel uit Nederland, gaf de minister een overzicht van de situatie, waarbij z.i. gematigd optimisme niet geheel behoeft te ontbreken. 1 Teneinde de staatkundige her vormingen te vergemakkelijken, zal bjj K. B. een collegiaal or gaan worden ingesteld, dat be voegd zal zijn zelfstandige be slissingen te nemen. Wordt in het college geen over eenstemming bereikt, dan heeft elk lid het recht de beslissing van de Kroon in te roepen. De luit.-gouverneur-generaal zal ten slotte onder zijn uiteindelijke ver antwoordelijkheid bepaalde delen van zijn taak aan een der leden kunnen overdragen, wanneer hij zulks in het belang van een goede vervulling van deze taak nodig oordeelt. Dr Beel deelde voorts nog me de, dat het in de bedoeling ligt, om zodra het betreffende K. B. is verschenen de heren Neher, thans minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en Jhr Mr H. van Vredenbnrch, chef der directie politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Za ken, voor te dragen voor benoe ming tot leden van dit college. Overgaande op de bespreking van de contacten met de repu bliek verklaarde de minister-pre sident: „Het probleem van onze verhouding tot de republiek is voor de uiteindelijke oplossing van het Indonesische vraagstuk uiteraard van grote betekenis' Dr Beel wees er echter op, dat hoewel de republiek een belang rijke uiting blijft van het natio nalisme, het een fout zou zijn te menen, dat dit nationalisme al leen in het streven van de repu bliek tot uiting zou komen. Ver volgens beschouwde hij het als een denkfout de republiek te ver eenzelvigen met iedere regering van de republiek. „De ontwikkeling in de laat ste maanden, aldus gaat de ver klaring verder, heeft boven dien aan het vraagstuk van on ze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk ook op zichzelf, zijn overheersend karakter in het Indonesisch beleid ontnomen." De regering heeft tegenover de republiek onveranderlijk vast gehouden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhandeling geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en van de andere vijandelijkheden niet is verwe zenlijkt. Bovendien hebben wij er op gewezen, dat het voeren van be sprekingen over deze vanzelf- In de afdelingen van Je Eer ste Kamer spraken verscheidene leden hurt ernstige bezorgdheid uit over de toenemende invloed van het communisme in Europa. Behorende tot dit werelddeel en lid van de organisatie der Verenigde Volken kan noch mag Nederland zich, aldus deze le den, onttrekken aan de plicht, het gevaar, dat de Christelijke beschaving van de zijde van het communisme bedreigt, onder het oog* te zien. De leden, hier aan het woord, zouden gaarne vernemen, of de regering hun standpunt deelt en bereid is, zich te beraden over een politiek van verweer in Ne derland, de Overzeese Gebieds delen en in West-Europa in het algemeen. Debarkatie „Grote Beer" Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de debarkatie Van .,^e^ h°sPitaalschip „Grote Beer" met aan boord ongeveer 650 terugkerende afgekeurde mi litairen uit Ned.-Indië, morgen ochtend om negen uur aan de Javakade te Amsterdam beginnen. Regeringsverklaring en Kamerdebat. Nadat minister-president Beel in de Tweede Kamer de regeringsverklaring had voor gelezen, heeft de Kamer op voorstel van de voorzitter be sloten, de beraadslagingen over de verklaring tegen Don derdagmiddag 1 uur aan de orde te stellen. sprekende eis niet tot in het eindeloze kan worden gerekt. Met waardering sprak de mi nister-president vervolgens over de werkzaamheid van de com missie voor goede diensten en ging nader in op de door deze commissie gedane voorstellen met betrekking tot het staken der vijandelijkheden. De minister ver klaarde, dat bij de gedachtenwis- seling, welke reeds eerder over de basis van een wapenstilstands- aceoord was gevoerd, onzerzijds was gesteld, dat wij geen gebied dat effectief onder onze controle stond, zouden ontruimen. Daar om konden wij geen andere de marcatielijn dan de z.g. van Mooklijn, de lijn op 29 Augustus van verleden jaar. Wij hebben eenmaal de ver antwoordelijkheid voor de hand having van orde en veiligheid en met name voor de bescherming Bij zijn aankomst te Helsinki heeft de Zweedse kankerspecia list, Prof. Berven, verklaard, dat hij één van de maarschalken van het tankkorps, die aan een ta melijk ongewone vorm van huid kanker leed, heeft behandeld. Hij had beloofd, de naam van zfln patiënt niet te noemen, doch hij ontkende, dat het Stalin was geweest. o Driemogendheden conferentie te Berlijn? Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat binnenkort wel licht besprekingen tussen drie mogendheden te Berlijn zullen worden gevoerd, tijdens welke de Franse regering op de hoogte zou worden gesteld v^ii de huidi ge praktijk der administratie van de Brits-Amerikaanse zone en die welke voor de toekomst is uitgestippeld. Frans-Britse besprekingen te Londen. Vandaag beginnen op het Brit se departement van Financiën besprekingen tussen Britse en Franse vertegenwoordigers over het economisch herstel van Euro pa in het kader van het plan- Marshall. De Franse delegatie wordt geleld door Herve Alphand de Britse door Sir Edmund Hall Patch. Voornaamste doel van de bespreking is de technische uit werking van het principe-besluit tot opnieuw bijeenroepen van het comité voor Europese economi sche samenwerking. Men ver wacht, dat uitnodigingen van de Franse en Britse regeringen aan de andere veertien landen het resultaat van de bespreking zul len zijn. Algemeen wordt ver wacht, dat de conferentie in de eerste helft van Februari te van de bevolking binnen deze lijn op ons genomen. Wjj blijven de verantwoordelijkheid tegenover de binnen dit gebied wonende be volking erkennen. In het ontwerp van de com missie voor goede diensten werd inderdaad de van Mook-lijn als demarcatielijn voor de wapen stilstand voorgesteld. Aan weers kanten van deze lijn zou een ge demilitariseerde zone worden ge vormd, die zich aan beide zijden zou uitstrekken tot de lijn, die de verst vooruitgeschoven posten van elke partij onderling ver bindt. Het wederzijdse patrouil le-gebied dus. Wij hebben ge meend een voorstel in deze geest te mogen aanvaarden. Teneinde van den beginne af duidelijk te maken, dat wij deze politieke besprekingen niet be schouwen als een aangelegen heid tussen Nederland en de Re publiek alleen, maar als ene, waarbij ook de andere deelstaten ten nauwste zijn betrokken en waaromtrent met hen reeds in grote lijnen overeenstemming werd bereikt, hebben wij aan de commissie voor goede diensten uiteengezet de beginselen, waar door Nederland in zijn beleid je gens Indië wordt geleid, alsmede de grondtrekken der nieuwe staatkundige orde zoals Neder land zich steeds heeft voorge steld te verwezenlijken. Drie beginselen werden ver volgens door de minister opge noemd namelijk: 1. Erkenning van het zelfbe schikkingsrecht der Indonesische volken. 2. Volledig begrip voor het streven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Indo nesische volken openbaart. 3. Het streven om in vreedzaam overleg en in overeenstemming met de Indonesische volken de staatkundige vorm te vinden voor een duurzaam - samengaan van Nederland met inbegrip van Su riname en Curacao met deze vol ken op basis van vrijwilligheid en ter verzekering van beider recht en beider welzijn. Vervolgens schetste Dr Beel de grondtrekken der nieuwe staatkundige orde „zoals deze zich ontwikkelden uit het over leg, dat tot dusverre werd ge voerd". (Vervolg zie pag. 3.) Een eergisteren gehouden ge heime bijeenkomst van Senatoren is het eerste teken van georga niseerde oppositie tegen het plan- Marshall ln het Amerikaanse Congres. Volgens een bron, die ln nauw contact staat met deze Senatoren, besloot men te trach ten het hulpbedrag aanzienlijk te verlagen en een controlelichaam, apart van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, te doen in stellen. John Taber, voorzitter van de toewijzingseommissie van het Huis van Afgevaardigden, ver klaarde, dat hij van plan ls Tru- mans raming van de regerings uitgaven met meer dan vijf mil liard dollar te verlagen. Het meeste hiervan zou bezuinigd moeten worden op de uitgaven voor hulp aan het buitenland. De Republikeinse vertegenwoor diger voor Californië, Bradley, heeft in het Huls van Afgevaar digden verklaard, dat het voor stel van Marshall om 500 Ame rikaanse schepen aan Europese landen over te dragen, een be dreiging van de nationale veilig heid en een ramp voor de Ame rikaanse koopvaardijvloot be tekent. Herriot als voerzitter herkozen. Tydens de zitting van gisteren van de Franse Nationale Ver gadering is het nogal rumoerig toegegaan. Het is gewoonte, dat de eerste vergadering van de nieuwe zit ting wordt geopend door de oudste afgevaardigde met een rede over de algemene toestand. Daarin mogen echter geen polemische kwesties worden aangeroerd. Deze keer was het de 86-jarige leider van de Franse commu nisten, Marcel Cachin, die de rede moest uitspreken. Op hem was echter de spreuk „de oudjes doen het nog best", niet van toepassing Hij hield zich niet aan de I ter der spelregels en stak een gloeiende herkozen Joden gemobiliseerd. De mobilisatie van alle Joden tussen 17 en 25 jaar, zal morgen voltooid zijn. Honderden Joodse opsporingsambtenaren zullen dan ter plaatse onderzoeken of Jood se mannen of vrouwen zich aan de mobilisatie onttrokken heb ben. Verdere aanvallen van Arabie ren over de Syrische grens zijn gerapporteerd. Volgens de geheime Joodse radiozender ;,De Stem van Is raël" zijn ln de afgelopen nacht naar schatting 200 Arabieren in vrachtauto's de grens van Liba non overgekomen en Noord-Gali- lea ingetrokken. Te Lake Success is de Pale- stina-eommlssie der V.N., be staande uit vijf personen, geïn stalleerd. In welingelichte krin gen aldaar wordt volstrekt ont kend, dat Trygve Lie een aantal kleine mogendheden zou hebben verzocht strijdkrachten voor een internationale politiemacht af te staan. De deelneming van Neder land moet a priori uitgesloten worden geacht. Joden hebben in de afgelopen nacht een aanval met mortier vuur gedaan op de Arabische wijk Sjeik Jarrah van Jeruzalem. Zij verklaarden, dat de Arabie ren van deze wijk verantwoorde lijk zijn voor de aanvallen op Joodse colonnes, op het Joodse Hadassah-ziekenhuis en de uni versiteit op de Olijfberg. De po litie werd door het vuur van bei de partijen verhinderd in te grij pen. speech af over de politiek van zijn partij, waarin hij (vanzelf sprekend) aandrong op het ne men van stappen ter beëindiging van de oorlogen in Griekenland, Indo-China en Indië. Een hevig tumult brak los en onder luid protestgeroep verlieten 50 recht se afgevaardigden de zaal. Ca- chins partijgenoten stonden op en juichten hem toe. Enige tijd later was Cachin weer in de contramine, toen hij weigerde het voorzitterschap op zich te nemen, omdat z.i. de fractieleiders ln strijd met 't reg lement hadden gehandeld, door Duclos (comm.) niet aan te wij zen als eerste vice-president. Dat was n.l. de socialist Lejeune ge worden. Duclos kwam eerst op de derde plaats. Toen na een onderbreking van drie uur Cachin verklaarde, dat de fractieleiders geen overeen stemming hadden bereikt aan gaande de benoeming van een presidium en hij de vergadering tot vanmiddag schorste, brak een nog heviger rumoer los. Rechtse en meer gematigde afgevaardig den riepen „naar Moskou, naar Moskou!" Natuurlijk lieten ook de communisten zich niet onbe tuigd. Enige rechtsen wilden de op een na oudste gedelegeerde, de radicaal Violette, als voorzitter hebben, maar de man kon niet voor de microfoon komen. Sup poosten gingen de mensen van de tribunes verwijderen, de pers nam de benen en de zaal werd ln het duister gehuld. Enkele af gevaardigden gingen sigaretten zitten roken en tussen de com munisten en hun tegenstanders ontstonden heftige discussies. Toen het licht weer op ging, waren er nog precies twaalf af gevaardigden aanwezig. Herriot, de leider der Franse radicalen, die juist tot voorzit- Nat. Vergadering was (met 317 tegen 174 stemmen op de comm. candidaat Calos), verklaarde, dat hij er niets aan kon doen, maar dat hij zou pogen de zaak in het reine te brengen... Minster Huysmans vraagt ontslag. Naar het A.N.P. verneemt, heeft Dr G. W. M. Huysmans, Minister van Economische Zaken, op medisch advies ontheffing uit zijn ambt verzocht. Dr Huysmans was van 23 Fe bruari 1945 tot 24 Juni 1945 Minister van Financiën in het Kabinet-Gerbrandy. In Augustus 1946 werd hy Minister van Eco nomische Zaken in het Kabinet* Beel. Zij die vielen Op 10 Januari is te Padang (Sumatra) gesneuveld, P. Arendse te Souburg. Engels stoomschip gestrand. Het Engelse stoomschip „Ac- crington" is op de Wester-Schel- de bij boei nr 4 op de Suiker plaat gestrand. Sleepbootassistentie is van Vlissingen uitgezonden. Hedennacht is het schip vlot gekomen en heeft de reis naar Harwich voortgezet. Dienst Vlissingen Breskens gestaakt. Tengevolge van de storm is de Provinciale Stoombootdienst tus sen Vlissingen en Breskens giste ren tegen de avond gestaakt. Ook de Loodsdienst is gisteren middag met zijn werkzaamheden j opgehouden. Gisterenmiddag is in een klein zaaltje van het gebouw van de voormalige Volksraad te Batavia, thans gebruikt als zetel van het K.I.S., door Dr Van Mook de „Voorlopige federale regering voor Indonesië" ingesteld, welke tot taak zal hebben de voor bereiding, in overleg met de lt.-gonverneur-generaal, van de vor ming ener voorlopige federale regering. De algemeen secretaris, Mr K. Verboeket, las het regeringsbesluit voor. Leden van de federale raad zijn: Raden Abdoeikadir Widjojoat- modjo, Mr Tenngkoe Dzoelkarnain, Prof. P. A. Hoessein Djaja diningrat, Dr J. Karamoy, Pangeran Kartanegara, Raden Soe- ria Santoso en M. Wisaksono Wirjodihardjo. De ceremonie duurde vijf en twintig minuten. Na een instal latierede van Dr Van Mook voerde Prof. Hoessein het woord, waarmede de plechtigheid was afgelopen. De groene tafels waren carrévormïg opgesteld. Aan de ene zijde zat Dr Van Mook, naast wie ter rechterzijde Minister Neher gezeten was en ter linkerzijde Jhr Mr Van Vredenburch. Aan beide uiteinden zaten lt.-generaal Spoor en Vice-Admiraal Pinke. Aan de rechterzijde van het carré zaten de leden der voorlopige federale regering, terwijl tal van officiële personen aan de twee andere zijden zaten. Rede Dr v. Mook. In zijn Installatierede zei Dr Van Mook o.m., dat deze bijeen komst een eenvoudig begin was, zonder ophef en praal Bij de keuze van personen voor de federale regering heeft hij zich laten leiden door de over weging, dat voor deze taak men sen nodig zijn met een goede naam en bekwaamheid, die over tuigde voorstanders zijn van een federale democratische opbouw van de Indonesische natie. Wij aanvaarden deze taak vooral, omdat wij beiden vervuld waren van zorg, maar ook van geestdrift voor de toekomst van dit land en omdat wij ten volle beseffen, hoezeer harde, positie ve, dikwijls ondankbare, arbeid nodig zal zijn, om aan de toe komst stevige grondslagen te verschaffen. Daarbij moeten wij leder stre ven naar eigen macht en aanzien opzij zetten. Te lang en te veel heeft de vrijheidsbeweging in In Parijs zal worden bijeengeroepen, donesië haar wegen gezocht langs die van geweld. Het is nog niet te laat en wij kunnen, door de handen Inéén te slaan, alsnog maatregelen treffen om de gevaren, die ons van bin nen en buitenaf belagen, te keren. Natuurlijk hadden wij liever gezien, dat aanstonds geheel In donesië vertegenwoordigd was geweest. Wij houden doelbewust de weg tot die hereniging geheel open. De eerste plicht zal zijn, vorm, taak en werkwijze van deze cen trale organisatie, tezamen met de bestaande organen, te ont werpen en haar intrede ln de dagelijkse arbeid der regering te organiseren. Antwoord. In zijn antwoord zei Prof. Djajadiningrat, dat het kernpunt van de Indonesische kwestie de oprichting van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië en de opbouw van het vaderland is. De weg naar het doel zal over vele moeilijkheden en hin dernissen voeren, die echter ge- Gemeenteraad Goes. Centralisatie Bouw- en Woningtoezicht Zuid-Beveland. TOT OPHEFFING BESLOTEN, De Gemeenteraad van Goes heeft gisterenavond, na brede be spreking, een voorstel aangeno men inzake de opheffing der gemeenschappelijke regeling cen tralisatie bouw- en woning- J heel of grotendeels zullen ver dwijnen, indien geheel Indonesië, in het bijzonder de Republiek, deelneemt aan de opbouw, welke met hulp van Nederland zal ge schieden. Vier zetels voor de Republiek Als achtste lid van de voor lopige federale raad zal worden benoemd de heer Semawi, uit Oost-Indonesië. Waarschijnlijk zal Hoessein Djajadiningrat tot president worden gekozen. Volgens gezaghebbende Neder landse hrond zouden vier zetels aan de Republiek worden toe gewezen, Indien deze de Neder landse voorwaarden zou aanvaar den. In dat geval zou de voor lopige regering uit twaalf leden bestaan. Volgens Antara echter heerst in welingelichte Republikeinse kringen te Djocjakarta de me ning, dat de Republikeinse rege ring haar standpunt zal hand haven en de Nederlandse voor stellen met betrekking tot wa penstilstand en politiek accoord niet zal aanvaarden. Oost-Indonesisch Min.-pres. niet naar Djocja. Het K.I.S. heeft besloten de uitnodiging van de Republiek aan de minister-president van Oost- Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, een bezoek aan Djocja te brengen, niet te aanvaarden. De minister-president stemde hiermede ln. Van dit besluit is de Republiek telegrafisch op de hoogte gesteld. Ned. verliezen. Het Nederlandse legercommu niqué meldt, dat op 12 Januari de Nederlandse verliezen vijf ge wonden bedroegen. Terugkeer Commissie voor Goede Diensten. Anteta meldt uit Djocja, dat de Commissie voor Goede Dien sten Donderdag of Vrijdagnaar Batavia zal terugkeren. Naar wij vernemen, hebben de volgende veertien personen hun officiële benoeming tot leden van de Herverkavelingscommissie Walcheren ontvangen; Mr A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten (tot voorzitter) en de heren A. W. Cevaal, Grijpskerke; A. Geschiere J.Hzn, Grijps- kerke; D. Kasse, Veere; D. Kodde, Burgem. van Zoutelande; J. Ovaa, Ritthem; W. Ovaa, Koudekerke (deze heren vertegenwoor digen de Walcherse landbouwers); P. Verhage, Westkapelle (ver tegenwoordiger van de landarbeiders)Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, voorz. van de Polder Walcheren; Ir C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouwconsulent; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent; Ir H. D. J. Swaters, hoofding. van de Prov. Waterstaat; Ir Th. Heijblom, hoofding.-dir. van de Rijkswaterstaat en Ir M. de Vink, dir. van de Prov. Planologische Dienst. Uit dit bericht blijkt, dat de oorspronkelijke bedoeling, om eerst op Vrijdagmiddag a.s. de officiële benoeming door Min. Mansholt te doen mededelen in de Installatievergadering der H.V.C., ls prijs gegeven. Het staat vast, dat de Minister de Commissie zelf zal installeren. De samenstelling der H.V.C. geeft reden tot zekere voldoening. Wij hebben er steeds de nadruk op gelegd, dat deze Commissie in de allereerste plaats een vertrouwenseollege van de boeren bevolking moet zijn. Wat dit betreft is de wens wel in vervulling gegaan. Zes landbouwers en één landarbeider zal de moeilijke taak ten deel vallen, tal van ingrijpende beslissingen naar eer en ge weten, naar billijkheid en naar rechtvaardigheid te nemen. Zij zullen dit moeten doen in nauwe samenwerking met de voorzitter en de andere leden, van wie enigen door hun ambtelijk contact met de betrokkenen het vertrouwen hebben weten te verwerven. Wij willen slechts hopen, dat bij allen ruim begrip voor de te overwinnen moeilijkheden aanwezig zal zijn en dat ook de leden, die Walcherens boerenbevolking en de verhoudingen daar nog niet zo door en door kennen als de leden, die op Walcheren zijn ge boren en getogen, ln eensgezindheid tot zegen van deze zo ernstig getroffen bevolkingsgroep mogen werkzaam zijn! toezicht en toezicht op gemeente werken op Zuid-Beveland. Het voorstel tot het beschik baarstellen van gelden voor de samenstelling van een plan voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen, alsmede het voorstel tot overname van een stukje grond aan de St. Jacob- straat werden eveneens na lang durige discussie aangenomen. Wij komen hierop nader terug. Benoemd werden tot leden van het Burgerl. Armbestuur, de he ren A. de Roo en K. T. Bakker in de vacature (aftr.) Zandee. Tot leden van het college van curatoren de heer Mr W. C. ten Kate (aftr.) en Mevr. Mr B. GossesKamphuizen (vac. de heer J. Pilaar). Tot leden van de Commissie van Toezicht op het M.O. Mevr. Mr B. Gosses (aftr.) en in de vacature de heer J. Pilaar, Mr H. B. Bouwman. Tot gedelegeerden in het be stuur der Ambachtsschool de heren P. de Munck en J. A. J. Somers (aftr.). Tot afgevaardigde en pl.verv, afgevaardigde N.V. Waterleiding- Mij „Zuid-Beveland" de heren A. Buijs en J. J. van Melle (aftr.) Tot leden van de Commissie advies Inzake de Woonruimte- wet: D. v. Loon, J. Hollestelle, J. G. Janssens (aftr.) Mevrouw FrankenVan Ewijk en dhr De Nooyer. Prijsverlaging. Chocolade wordt gehalveerd naar rantsoen en verhoogd naar prijs. Dat ls, zegt „Nieuw Nederland", om 't evenwicht te bewaren. Tevens om de overtollige koopkracht, die ontstaan zou door die halve rantsoenen, onschadelijk weg te werken. Ook wordt aspirine en eau de cologne goedkoper. Dat is om de hoofdpijn weg te werken, die wij krijgen bij het invullen van belastingbiljetten en door het drinken van thee uit kopjes, die er niet zijn van wege de distributie. Het onderzoek, dat ingesteld wordt naar de ontvoerden uit de militaire personen auto bij Tjand joer, heeft nog niet tot opsporing geleid. Uit nadere verklaringen van ooggetuigen, kan met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid worden aangenomen, dat er zich onder de ontvoerden geen dames bevonden. DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en regenbuien. Aan vankelijk nog stormachtige, doch later geleidelijk afnemende Wes telijke wind. Enige daling van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1