JEUGD en WERKELIJKHEID. Machtig propaganda- De strijd in China. Kinderkamerin dewolken „Wilt U maar tekenen, Majesteit Poolzeeproeven met bet „onderwaterdieselen". Arabische invasie in Palestina. Jack Macdonald wilde naar Amerika terug. Geldigheidsduur van de nieuwe hroodhonnen. Bouwplan van Oostburgs watertoren kan de goedkeuring van Den Haag niet wegdragen. Droompaleis en filmconserven. Mislukking herstelprogram, uitbreiding totalitaire over heersing. Kleding voor gedemobiliseerde soldaten. Amerikaanse Notities. Eeo deel van het terrein der cultuur is in deze eeuw feitelyk in handen gevallen van men sen met een a-religieuze levenshouding. De mechanisering van de cultuur, die het sprekendst tot uitdrukking komt in film, radio en krant, heeft de cultuur naar de massa ge bracht In plaats van dat de massa naar haar kwam, zo dit al mogelijk zou zyn. Het geestelyk leven is gepopulariseerd en het is niet meer moeilyk zich een levenshouding aan te meten, wanneer de handleiding daartoe zich in zakformaat aandient. Een tweedehands levens houding is immers in iedere bioscoop te koop. Een „drege" studie, zo de Friezen zeggen, is niet nodig en wat in het begin, op de catechisatie en in de kerk met veel zorg is opgebouwd, wordt door anderhalf uur film ondergraven en komt los te staan van de werkelijkheid. De film is onder de handen van verschillende filmmagnaten geworden tot een ding, dat in het algemeen is afgestemd op het geestesvermogen van een kind, dat zich dus niet met zaken kan bezighouden, die enige geestelijke inspanning vergen. Hetgeen de film biedt, moet dus in een gemakkelijk verteerbare vorm gegoten worden. Met die lichte kost glijden de gemeenste begrip pen over allerlei zaken in deze wereld, niet in de laatste plaats, die over de levenshouding in de menselijke ziel. Het ls juist de werking op het onbewuste die de film tot zulk een sluipend gif maakt. Onder het mom van zedelijkheid kan het dierlijk sadisme in de mens ge voed worden en tot welke uitbars tingen van haat dit leidt heeft de afgelopen oorlog geleerd. Niet voor niets is de film een van de machtigste propaganda middelen. Het herhaaldelijk voor toveren van de ideale filmmens maakt, dat men zich tenslotte ge lijk met hem of haar gaat voelen, die daar op het witte doek triom- phen viert. Met de werkelijkheid heeft dit niets meer te maken en degene, die eenmaal ln een film wereld leeft, keert zich ontevre den van het werkelijke leven af en vindt nog slechts Inspiratie voor zijn fantasie in het halfduis ter van de bioscoop. Dit ls een van de grootste pro blemen, die vooral de jeugd van de kerk ln het leven ontmoet en voorzover het dan al geen pro bleem is van de jeugd zelf, is het het jeugdprobleem, dat dagelijks groter afmetingen aanneemt naarmate er meer levensscheepjes gaan varen op het kompas van Hollywood, ln een koers, die niet ligt tussen het begin en het „ein de", de geboorte en de dood. Deze verrottingsprocessen lig gen ln Nederland en Amerika niet op hetzelfde plan. Wanneer wij ln Amerika van een operatief Ingrij pen moeten spreken, dan kan mis schien ln Nederland door een ra dicale ommekeer ln de aanpak van het probleem een gezonder geesteshouding tot stand komen. Traditie en conventie hebben de christelijke levenshouding ge steund en mede daardoor bleef ln Nederland een christelijk stijlbe sef leven. Dit stijlbesef kan de verlokking en de verleiding van het fllmleven weerstaan. Helaas heeft het tot verstarring geleld, welke verstarring in het steeds stromende leven tot een breuk moest lelden. Dokteren met een soepele aanpassing kan geen redding meer brengen. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat dit in ons land een weg ls het ls die van de minste weer stand die ook voor sommige geestelijke leiders een grote aan trekkingskracht heeft. Een nieuwe gemeenschap, een nieuwe mens. Toen ln de 17e eeuw de kolonis ten in Amerika een nieuwe ge meenschap gingen bouwen, deden zij dit aanvankelijk ln een sterk godsdienstig besef; de theocratie was bijwijlen niet ver te zoeken. Ieder jaar golfden steeds groter stromen landverhuizers over het onmetelijke land. Godsdienstvrij heid was toen niet langer het eni ge motief voor landverhuizing. In de loop van de 19e eeuw vormde zich ln Amerika een vrijheids ideaal dat steeds minder ontvan kelijk was voor de godsdienst. De Yankee trad naar voren. Hij was de man, die alles kon, de sterke, de fortuinlijke, de levenslustige en arbeidslustige Amerikaan, die zich onderdompelde ln de steeds in vervaarlijker tempo voortsnel lende stroom van het Amerikaan se leven. Dit type werd het ideaal van de samenleving. Dit type bracht Amerika ook op de plaats waar het nu staat. De wijde ruim ten hadden de Amerikanen de zin voor het grootse gegeven. Hij trapte de deuren der conventie in en scheurde het gordijn van de traditie weg. Hij bouwde zich een eigen moraal, die beter paste bij zijn zedelijke inslag, maar toch ln zich droeg het skelet van de christelijke moraal. De Amerikaan, die niet die bin ding aan het christendom had, die in Europa het afglijden naar het niets lange tijd verhinderde, nam ook de geneugten van de geme chaniseerde cultuur te gereder aan en de film nam daar een veel groter bezit van de massa, die immers een geestelijk geschoolde klasse veel langer moest ontbe ren dan ln de oude wereld. Dit bedenkende moet men bewonde ring hebben voor die christelijke gemeenschappen, die het geloof der vaderen hebben bewaard ln stormen, die ons land waar el ke ontwikkeling meer langs de wegen der geleidelijkheid gaat niet bekend zijn, maar die in Amerika met toenemend geweld de citadel van de kerk bedreigen. Toch mogen we niet blind zijn voor de verstarring, en de daarop volgende breuk, die ook in Ame rika te constateren valt. TINY MULDER. (Wordt vervolgd.) Een communistische leger macht van 150.000 man, die deel uitmaakt van de communistische troepen, die Moekden bedreigen, is door troepen en vliegtuigen van de regering aangevallen. Zij ver loor 40.000 man aan doden en ge wonden en is uit het gebied van de rivier Liao teruggetrokken naar het Noordwesten van de stad, aldus meldt de Chinese re gering. Vier regimenten van het door de communisten aangevoerde le ger hebben „het belangrijke rijst- centrum Hsia-Tsjan" 24 km. ten Zuiden van Tientsin veroverd. Troepen der centrale regering worden er ter versterking heen gezonden. Grote hoeveelheden pap, zwa re pakken papieren luiers, bontgekleurd speelgoed en leesboekjes werden Zondag morgen aan boord van het K.L.M.-toestel naar Batavia gestouwd. Dat deze attributen voor deze Indië-reis noodzake lijk en onontbeerlijk waren, bleek wel uit het gekrijs en gebrul, dat uit het passagiers restaurant op Schiphol weer klonk. Dit was n.l. bevolkt met 26 babies en kleine kinderen, omstuwd door zorgzame moe ders, die zich ln het kader der gezinshereniging met hun kroost bij hun echtgenoten in Indië zullen voegen. Res.-stewardessen, „grounds- hostesses" en meisjes van de afdeling Inlichtingen fungger- den als hulptroepen, terwijl chique geklede ambtenaren van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen zich kenne lijk onwennig tussen de diver se looprekjes etc. bewogen, vermaningen en raadgevingen uitdelend. Een grote mensenmenigte zwaaide enthousiast ten af scheid, toen gezagvoerder VI- ruly de Constellation, waarin zich 63 personen bevonden, startte. Voor de twee stewardessen zal het een gedenkwaardige vlucht worden, met deze luid ruchtige vliegende kinderka- En inmiddels werd Koning Michael's paleis omsingeld. (Speciale correspondentie.) Men zal zich herinneren, dat het aftreden van Koning Michael van Roemenië op de laatste dag van het afgelopen jaar, een stroom van geruchten deed ontstaan. Men bracht de abdicatie in verband met politieke geschillen en met het aanstaande huwelijk van de Koning met Prinses Anne Bourbon-Parma. Enige tijd geleden arri veerde de ex-majesteit op Zwitserse bodem, doch de verwachting, dat nu de sluier van geheimzinnigheid wel spoedig opgelicht zou worden, ging niet in vervulling, waarschijnlijk mede door de toe zegging, die Michaël aan de Zwitserse autoriteiten moest doen om zich van elke politieke activiteit te onthouden. J.l. Woensdag publiceerde het Zwitserse blad „Journal de Ge neve", een relaas over de laat ste dagen van Koning Michaël in Boekarest. Terwijl het blad „een niet nader te noemen bron aanhaalt, beweert het, dat de kwestie betreffende Michael's huwelijk niet ter zake gegolden heeft en dat de crisis niet werd veroorzaakt door een koninklij ke opositie tegen het een of an der besluit van de Roemeense regering. Het blad schrijft dan leterlijk: „Koning Michaël vier de in zijn Sinaiapaleis juist het Kerstfeest, toen hij van de pre mier Groza een dringende uit nodiging kreeg om naar Boeka rest te komen vanwege een niet nader te noemen, maar dringen de reden. Vergezeld van zijn secretaris, arriveerde de Koning per auto in Boekarest op de 30e December; hij ging toen recht streeks naar het verblijf van Prinses Elizabeth van Roemenië, waar het bewuste onderhoud zou plaats vinden. In de conferentiezaal waren leeds aanwezig minister-presi dent Groza en de communisti sche minister Georgieu Dej. Zon der veel omhaal van woorden legden deze de Koning de Wet van Abdicatie voor en verzoch ten hem te tekenen". Omsingeld De Koning was aanvankelijk volkomen verrast, en vroeg tijd om het document te kunnen be- Feuilleton. (}ew0HMf» s-tcifd £0) door H. Lourense. HOOFDSTUK XXVH. Francien heeft altijd diep in haar hart een groot medelijden gevoeld met tweede moeders, die zo hier en daar in haar om geving, de zorg voor een gezin op zich namen. Als je zo de mensen geloven mag, dan deugt er van deze ca tegorie vrouwen niet één. Wil een kind geen moeder zeggen, tegen zo iemand, dan is dat geen wonder. Je moet maar eens goed kijken, 't Is me nog al geen verschil ook, die eigen moeder, of dit mens! Is een kind wat losgeslagen, omdat de eigen moeder de laat ste tijd van haar leven geen kracht meer had om haar ge zin goed te besturen, en pro beert de opvolgster zo'n gede railleerde weer in 't goede spoor te krijgen, dan het het: Nou moet je me toch zoiets aanzien, 't Lukt 'r nooit. Ze heeft er geen flauw begrip van, wat een kind toekomt. Blijft een kind zich onhebbe lijk gedragen, ondanks alle be toonde zachtmoedigheid, dan is dit van-zelf-sprekend. Geen greintje liefde ontvangt de stak ker. Je kunt toch maar direct het verschil met de echte moe- studeren; maar terwijl hij naar bulten keek zag hij dat het pa leis inmiddels was omsingeld door een regiment Communisti sche troepen en voorts enkele lege auto's, die in de lanen van de paleis-tuin geparkeerd ston den. Of wel, zo gaat het Geneefse blad voort, de Koning moest te kenen of hij moest zich gevan gen laten nemen, en daardoor riskeren een rebellie te veroor zaken, welke door het regime zeker zou worden aangegrepen als een welkome aanleiding om elke oppositie de' kop in te druk ken en dan voorgoed. En dus tekende Michaël met een beven de hand Alles was zo grondig voorbe reid, dat, terwijl de handteke ning onder het historische stuk nauwelijks droog was, reeds aanplakbiljetten met schreeu wende letters de volking in den lande kond deden van de vor ming van de „Roemeense Volks republiek" en het aftreden van Koning Michaël. Zowel de privé-secretaris van de ex-Koning, Ioanitzui, alsook de voormalige hofmaarschalk Negel, weigerden in Lausanne deze onthullingen te bevestigen, maar zij ontkenden ze ook niet De Engelse duikboot Ambush, een zusterschip van de Alliance, die onlangs voor de kust van West-Afrika gedurende geruime tijd onder water ls gebleven dank zij het „Schnorkel"-apparaat, een Nederlandse uitvinding, zal voor een nieuwe reeks proeven naar de Noordelijke IJszee vertrekken. De boot. die in Februari ver trekt uit de Firth of Clyde, kan echter niet verder dan Spitsber gen gaan. Daar beginnen n.l. de grote ijsvelden en het apparaat kan niet onder het ijs gebruikt worden. In een onderhoud met de cor respondent van het A.N.P. zei een officier van de Britse Marine, dat door deze nieuwe reis men de mo rele en lichamelijke toestand ge- gedurende een langdurige duikpe- riode wil bestuderen en zekere vraagstukken oplossen, die ver band houden met de merkwaardi ge sensatie ln het menselijk oor, veroorzaakt door de variërende luchtdruk bij het gebruik van het „Schnorkel"-apparaat. Een offi cier van gezondheid zal de ver schijnselen bij de 60 andere leden der bemanning bestuderen. Personen, die reeds ondervin ding met het apparaat hebben op gedaan, verklaren, dat zij zich voelden alsof zij „een oormassa ge" hadden gehad. Volgens de dokters hebben deze mensen geen nadelige gevolgen ondervonden en is het zelfs mogelijk, dat hun ge hoor scherper is geworden. Na 24 uur dool en regen zijn de straten van Moskou in modder- banen veranderd, hetgeen in Ja nuari bijna niet voorkomt. De hoofdstad der Sowjet-Unie heeft de „warmste" winter sedert 50 jaar. I i o I Naar een speciale correspon dent van Reuter meldt, heeft men hem op het hoofdkwartier van de Arabische guerilla-strijdkrachten in Palestina, dat zich ergens in de bergen bevindt, medegedeeld, dat duizenden Arabieren zich bij de guerillastrijdkrachten hebben aangemeld en nu een intensieve training ondergaan. Over een maand zou een gedisciplineerde strijdmacht tot actie gereed zijn. j Deze actie zou tevens het sein zijn voor grootscheepse gevechten om het bezit van Palestina. De legendarische Arabierenleider Fawzi Bey Kawoeki zou een in vasie uit Syrië voorbereiden. In de Arabische vestingen in de ber gen, wordt vol verwachting en op- I winding over de komende gevech- I ten gesproken. Inmiddels duren de Arabische aanvallen op Joodse nederzettingen voort. De Britse 1 gezant te Damascus is opgedra- gen te protesteren bij de Syrische regering wegens de inval van Arabieren in Palestina. Vele Brit se vrouwen en kinderen, alsmede rijke Arabieren, willen het land zo spoedig mogelijk verlaten. Truman Milliardenbegroting ingediend. President Truman heeft gewaarschuwd, dat de Ver. Staten zich zouden moeten herbewapenen, Indien Europa aan totalitaire over heersing zou worden overgeleverd. De president uitte deze waar schuwing bij de indiening bij het Congres van een begroting van 39.700.000.000 dollar voor het fiscale jaar 1948-1949. Hij verklaarde er op te rekenen, dat zeven milliard dollar zouden worden uitgegeven voor hulp aan andere landen en voor het voeren van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Hierin waren begrepen de grootste uitgaven voor hulp aan het buitenland in de vredes- geschiedenis van de V. S., uitmakende 18 procent van de totale budgetuitgaven voor het fiscale jaar (van Juli 1943 tot Juni 1949). Truman zei vervolgens, dat een mislukking van deze pro gramma's tot herstel in Europa en andere „kritieke" gebieden een verdere uitbreiding van de totali taire overheersing tot gevolg hebben, als gevolg waarvan de V. S. de eigen veiligheid aan een nieuw onderzoek zouden moeten onderwerpen. De kosten voor een grotere mi litaire macht zouden in dat ge val de kosten van het program voor economische hulp verre overtreffen. In de begroting is opgenomen hulp aan China en andere niet- Europese landen. De grootste uitgaven voor hulp aan het buitenland vallen onfier het program voor 'de bezette ge bieden: 1.250.000.000 dollar (schatting 19481949). Het leger zal deze gelden beheren. Zij zijn voornamelijk bestemd voor de verscheping van goederen om ziekte en onrust te voorkomen. Truman deelde mede, dat vol gens gewijzigde ramingen voor het fiscale jaar, dat op 30 Juni 1948 eindigt, de uitgaven 37.700.000.000 dollar bedragen en dat de V. S. derhalve in staat zijn de openbare schuld dit jaar met 7.500.000.000 dollar te verminde ren. De totale uitgaven voor het komende jaar worden geraamd op 39.700.000.000 dollar, de in komsten op 44.500.000.000 dollar. 79 procent der uitgaven voor 1949 weerspiegelt direct te kos ten van de oorlog en haar na sleep, alsmede de inspanning om een nieuwe oorlog te voorkomen. De begroting voorziet in uitga ven voor de luchtmacht ten be drage van 900 millioen dollar, 150 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar, 312 millioen dollar voor de bouw van marine schepen, 34 millioen dollar meer dan voor 1948. Truman adviseer de 230 millioen dollar te gebrui ken voor de bouw in de volgende jaren van verbeterde scheepsty- pes. Aanzienlijke sommen worden uitgetrokken voor het werk vari de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. Geen bijzonder heden verstrekte Truman over de wijze van besteding van deze gel den. o Jeugdig verstekeling met avontuurlijk verleden. Aan boord van het Amerikaanse s.s. „Hastings", dat vorige week uit Rotterdam vertrok, werd s nachts, toen de boot juist buitengaats was, een 13- jarige verstekeling ontdekt, die zich Jack Macdo nald noemde en zei in Missouri geboren te zijn. De Duitse nieuwsdienst ln de Amerikaanse zone meldt de ar restatie van Hitler's tolk, dr Paul Schmidt. der zien. Francien heeft deze klaagzan gen, in de loop der jaren in diverse toonaarden aangehoord, de tweede moeder beklaagd, en gehoopt, dat haar dit gespaard zou blijven. En nu staat ze plotseling voor het feit, dat ze een jongen van 13 jaar bemoederen moet. 't Valt werkelijk alles mee. Komt het door het feit, dat de jongen geen enkele verwant heeft? Of is het een gevolg van de omstandigheid, dat hij zijn moeder nooit gekend heeft? Voor z'n lichamelijke opvoe ding heeft de dove huishoudster goed gezorgd, dat moet gëzegd. Maar verder heeft haar zorg of haar kennis niet gestrekt. Wat bidden is, Aay blijkt het niet te weten. Een Bijbel is natuurlijk hele maal een gesloten boek voor hem. Francien is hierdoor ontmoe digd. Een jongen op zo'n leef tijd al, en dan alles omtrent het stuk van het geloof nog moeten leren! Siem ziet het minder zwaar in. Of doet hij het zo maar voor komen? Aay is willig en gehorzaam. In huis schikt hij zich naar de gel dende regels. Maar hij is te oud om nu nog van school te veran deren. 't Is ook de moeite niet meer. Verder wil hij het liefst naar een ambachtsschool, waar ook al niet veel keus in is. Hoe het dus verder ook gaat, de stukken van de geloofsleer, en wat daar mee samengaat zullen hem bij Siem in huis bijgebracht moeten worden. En Francien zowel als haar man doen dit zo goed ze kunnen. Voorzichtig aan en niet overdreven, maar gesta dig. Ruim een jaar gaat Aay, nu wel niet geheel zonder drang van zijn pleegouders, maar toch vrijwel eigener beweging, naar de catechisatie. In die tijd volgde hij al een cursus meubelmaken op de A. B. S. Siem heeft achter de fabriek een bootje liggen, 't Is erg ge makkelijk, om eens over te ste ken naar de Kandelaar, of naar de Zwarte Kaay. Toch heeft Siem het niet daarvoor aange schaft. Hij houdt van het water. En dikwijls trekt hij er in het voor jaar of de zomer 's avonds eén uurtje met de boot uit. Soms neemt hij een van zijn kinderen mee, en nu Aay er bij is geko men, onthoudt Siem hem deze ontspanning evenmin. Al heel gauw ziet Siem, dat dit 't mooi ste is voor de jongen, wat hij hem geven kan. Stil genietend zit die dan achterin de boot, naar alle kanten rondziende. Er is even voorbij Vlietdorp, ter hoogte van de Kulk, een stuk land, waarop allerlei afval producten van een chemische fabriek zijn gedeponeerd, 't Is in de loop der jaren een hoge wal geworden, van een tame- De kapitein die er weinig voor voelde de jongen mee te nemen, daar dit In Amerika grote moei lijkheden oplevert, liet zijn schip voor de Nieuwe Waterweg krui sen en gaf de jongen aan de loodsboot over. In Hoek van Holland ontferm de de politie zich over de knaap en leverde hem af aan de Vreem delingendienst te Rotterdam. Daar vertelde de jongen zijn le vensgeschiedenis. In 1939 arri veerde hij met zijn vader, die met lijk vaste substantie. Er groeit wat laag hout en in de Vliet ligt een rietveldje. Dit is voor Siem een ideaal oord, om eens een beetje een hengel uit te leg gen. Bij zo'n bedrijf kunnen er geen kinderen zijn. Die missen het geduld om een kwartier en langer soms naar een beweging loos drijvende dober te turen. Aay maakt een uitzondering. Hij heeft in de hoge oever- wand een paar nesten van oeverzwaluwen ontdekt, en hij schijnt nooit moe te worden naar het kijken van deze dier tjes. Er zijn ook andere zangertjes te bewonderen in dit dorado. Mezen en vinken, een sijsje of een kwikstaart, ja een keer zelfs een puttertje. De tijd valt caar nooit lang. Af en toe trekt Siem ook naar do Kandelaar. Vroeger was dit vaak naar Opa Marten, maar sinds deze naar het Gooi ver huisd is, naar de achterneven, Jacob en Louw van Breuchem, niet zo vaak. De eerste boert op de ene helft van de vaderlijke nalaten schap, de andere heeft het tim merbedrijf. Als Aay lucht krijgt van een dergelijke tocht, laat hij alles staan om mee te kunnen. Maar het grootste gedeelte van z'n tijd brengt hij door bij de oud ste van de beide broers. (Wordt vervolgd.) een vlooientheater de kermissen afreisde, uit Amerika in België. In de oorlog werden vader en zoon door de Duitsers in Breslau gevangen gezet. Bij de bevrijding werd hij los gelaten, doch van zijn vader was geen spoor te bekennen. Hij kwam bij een Amerikaans leger onderdeel terecht, dat hem tot mascotte promoveerde. Ook daar na bleef hij bij het leger en be reisde verschillende Europese landen om tenslotte weer ln Duitsland terecht te komen. Zijn poging, om daar papleren te krij gen voor terugkeer naar Ameri ka, mislukte. Men adviseerde hem naar Ne derland te gaan en zich tot de Amerikaanse consul te wenden. In het begin van dit jaar wist hrj clandestien met een verlofgan- gerstrein ln de Hoek te komen, waar hij echter gesnapt werd. Men wilde hem over de grens zet ten, doch voor dit plan tot uit voering kon worden gebracht, nam hij weer de benen en trachtte opnieuw Hoek van Holland te be reiken. In Roterdam wist hij zich toen aan boord van de „Hastings" te verstoppen. De vreemdelingendienst zal nu met behulp van het Consulaat uitzoeken of hij werkelijk de Ame rikaanse nationaliteit bezit. De schrik. De echtgenote van een ko lenhandelaar te Delft miste op een gegeven moment haar man. Opeens begreep ze: hij was bedolven onder die hoop kolen, welke pas gestort was... Ze belde de politie en die verscheen met verscheidene mannetjes. Schoppen werden uitgedeeld en de politie begon ln het zwarte goud te graven. Na een poosje kwam de knecht die na het droef relaas te heb ben aangehoord, in lachen uit barstte. De baas?... die was op het station bezig een wa gon te lossen! vim De Wederopbouw. Mag* men de berichten geloven, dan zal minister Neher niet naar het departement van Wederop bouw terugkeren, daar hij voor bestemd is in Indië lid te worden van het Collegiaal Orgaan. Het blijft een vreemde geschie denis. De wederopbouw is een zaak van grote betekenis en naar het schijnt is het aantal mensen dat bekwaam en geschikt kan worden geacht dit departement te behe ren, uiterst klein. En het wordt nog kleiner nu van de zijde van de P. v. d. A. reeds bij voorbaat de eis wordt gesteld, dat de te benoemen mi nister lid van die partij moet zijn, daar anders de invloed van de K.V.P. in het Kabinet onevenredig groot wordt. Wij krijgen dus dit, dat een mi nister die algemeen bekwaam werd geacht en van wie veel ver- wacht werd verdwijnt, en dat by In de toekomst zal het werk de benoemln« van een opvolger zich aanmerkelijk uitbreiden de Polltiek de doorslag moet ge- door de steeds verder doordrin- 1 veï(„ gende wetgeving en bovendien ibelooft voor de wederop- zal de algehele vernieuwing van ÏJT. "'5 Y goeds. het kadaster, die gevolg is van i d t wordt het duldehj- de herverkaveling van Walche- keI!b wordt dat dit ren, een grote verzwaring van verdwijnt en dat we nieu- de functie met zich medebrengen. I we mannen krÜgen die weten te Voorgesteld wordt om in ver- 'eieren en die daarbij een vas- Kadastcr van Walcheren moet geheel vernieuwd worden. Zaterdagmorgen a.s. zal in het kantoorgebouw der P.Z.E.M. te Middelburg een buitengewone algemene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren worden gehouden. Aan de orde komt o.m. het voorstel tot verkoop aan de ge meente Middelburg van enkele zijkanten van de Lageweg en het Torenvlietwegje ten behoeve van woningbouw. Als gevolg van zijn benoeming tot voorzitter heeft de griffier, Mr Dr L. W. Graaf van Lynden zo spoedig mogelijk eervol ont slag gevraagd uit deze functie. Nu een nieuwe griffier benoemd zal moeten worden, acht het da gelijks bestuur van de Polder het gewenst, dat deze in zijn werk een volle dagtaak kan vinden. De vroegere griffier kon naast zijn werk voor de Polder arbeid voor andere instellingen verrich- j ten, doordat hij volkomen was i Ingewerkt, doch dit zal met de nieuwe griffier niet het geval zijn. band daarmede het salaris van de griffier hoger te stellen dan voorheen. Beperking uitvoer radarapparaten uit V. S. Te Washington is officieel me degedeeld, dat radaruitrustin* voortaan onder de categorie wa penen zal worden gerekend en niet meer zonder vergunning zal mogen worden uitgevoerd. Overtollige radaruitrusting, die door het leger als niet-ge- heim werd gekenmerkt, werd tri nu toe zonder beperking ver kocht en zonder vergunning ge ëxporteerd. Genoemd besluit is genomen in antwoord op een protest van het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden, die verklaarde, dat sommige voorra den naar de Sowjet-Unie gin gen. te koers volgen. In ons land hebben we het gro te voorrecht dat de kiezers een grote invloed kunnen uitoefenen. Laten zij zich niet alleen straks, maar n u reeds van hun grote verantwoordelijkheid bewust zyn. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de broodbonnen 110 Algemeen, 610 Algemeen, 105 Reserve, 108 Reserve en 104 Re serve geldig zullen zijn tot en met 17 Januari a.s. De keuzebonnen 111 Algemeen en 611 Algemeen, recht gevend op 400 gram brood of een rant soen gebak, blijven geldig tot en met 7 Februari a.s. De keuzebonnen blijven dus vier weken geldig. Burgercostuuran en ondergoed. Zoals de minister van Oorlog reeds in een radiorede mededeel de, worden de militairen, die bij terugkeer uit Indië in aanmer king^ komen voor demobilisatie, in dé gelegenheid gesteld burger kleding aan te schaffen. Naar het A.N.P. thans ver neemt komt de hiertoe getrof fen regeling op het volgende neer. Bij de ontscheping ontvangt de militair een kaart met kleding- bonnen en 190 textielpunten. Op deze kaart kan hij, bij een kle dingmagazijn naar eigen keuze, voorrang krijgen tot het aan schaffen desgewenst van een bur- gercostuum, een jas, twee stel ondergoed, twee overhemden en twee paar sokken. Voor het ko pen van een burgercostuum ont vangt hij tevens een vergoeding van f 70. Voor het aanschaffen van de overige kledingstukken kan hij de uitkering, die hem, behalve deze f 70 wordt verleend, geheel of gedeeltelijk gebruiken. Kleine veranderingen aan het burgercostuum zullen niet in re kening worden gebracht. Heeft de militair bij een be paalde winkelier een keuze ge daan, doch wenst hij nog niet on middellijk te kopen wat hij heeft uitgezocht, dan is de winkelier verplicht de uitgezochte artikelen te reserveren tot uiterlijk zeven dagen na de dag van de demobi lisatie. Hij doet hiertoe aanteke ning op de kledingbonnen voor de te reserveren goederen. Deze verplichting geldt evenwel niet ten aanzien van het burgercos tuum, dat hij heeft aangeschaft, evenals de voorrangskaart, mede te brengen naar het demobilisa- tiecentrum te Huis ter Heide. Daar wordt dan door deskundi gen gecontroleerd of het gekoch te beantwoordt aan redelijke eisen van kwaliteit en pasvorm. Is de militair er niet in geslaagd zich kleding naar zijn wens aan te schaffen, dan kan hij daartoe door bemiddeling van het demo bilisatiecentrum te Huis ter Hei de alsnog in de gelegenheid wor den, gesteld. Deze regeling is tot stand gekomen in samenwerking met het bestuur van Detex, wel ke de detailhandel in textiel ver tegenwoordigt. Rauter weer in Scheveningen. De N. Haagse Crt. verneemt dat Rauter, die enige maanden geleden na een zelfmoordpoging van Scheveningen naar Rotter dam werd overgebracht, onlangs weer naar Scheveningen is ge transporteerd. Bierens voor het Bijzonder Gerechtshof. Op Vrijdag 6 Februari zal voor het Bijzondere Gerechtshof te Middelburg J. W. Bierens uit Middelburg terecht staan, die tijdens de oorlog commandant is geweest van de hulpland wacht van Walcheren en Noord Beveland en zich door zijn op treden bij de bewoners zeer ge haat heeft gemaakt. Nederlandse schaatsen- rijdersploeg voor St. Moritz. Naar het A.N.P. verneemt zal de commissie voor het hardrij- net Destu rr van 't Nederlandsch Olympisch Comité adviseren de Nederland se hardrijdersploeg voor de Olympische Winterspelen te St Moritz uit vier rijders te laten bestaan, t.w. Broekman (De Lier), Langedijk (Oudkarspei), Huiskes (Wierden) en De Ko ning (Purmerend). Het ligt verder in de bedoe ling deze 4 rijders in te schrij ven voor alle nummers, dus de 500, 1500, 5000 en 10000 meter, terwijl te St Moritz zal worden uitgemaakt, op welke afstanden de vier rijders definitief zullen starten. o Het Amerikaanse militaire be stuur heeft gelden voor 352.000 voedselpakketten voor mijnwer kers in het Ruhrgebied toege staan. Dit is de eerste grote aan koop met de „aansporende" dol- larcredieten, verdiend door de mijnwerkers als hun aandeel van de dollars, die beschikbaar zijn gekomen door de verkoop van ge- exporteerde Duitse steenkool. Voor de oorlog stond te Oost burg de watertoren van de Water leiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen, die ook als uitzichttoren werd ge bruikt. De Duitsers bliezen dit bouwwerk, even voor de bevrij dingsdagen op. nieuw plan weer goeddeels teniet zal doen. Het oponthoud, dat men reeds heeft gehad, was oorzai. dat voor betonijzer rond f 35.000 bijbetaald moest worden. De toren, ontworpen door de ar chitect A. J. v. Eek uit Den Haag,- Dank zrj de medewerking van zal f 800.000 kosten. De opzet ls instanties zoals het Streekbureau, nieuw: zes reservoirs boven el- bet gemeentebestuur en de Cen-kaar; de twee onderste water- trale Dienst voor Bouw- en Wo- j bergplaatsen, de vier daarboven nlngtoezicht, zijn plannen voor de in te schakelen naar gelang het bouw van een nieuwe toren ge- waterverbruik meer of minder reedgekomen. Den Haag keurde j druk wenselijk maakt. Door deze deze echter niet goed, omdat hetconstructie wordt waterverlies ontwerp te duur en te fraai zou zijn. De voorstanders van dit plan betreuren deze mening ten zeer ste. Zij betogen, dat jarenlange kostbare arbeid hierdoor dreigt verloren te gaan, terwijl het op zetten van een nieuw plan behal ve tijd duizenden guldens zou kos ten. De vrees van Den Haag dat een fraaie toren aanstoot zou ge ven aan de bevolking van W. Z. Vlaanderen, is naar hun mening volkomen ongegrond. Het gevaar ls bovendien niet denkbeeldig, dat stijging van de prijzen der bouw materialen de eventuele bezuini ging door het uitvoeren van een tegengegaan. In de „Kleine Assemblee" is besloten de bespreking van de agendapunten op te schorten. Op verzoek van de V. S. is ae behandeling van de veto-kwestie tot 15 Maart uitgesteld. Het Franse ministerie van Ar beid deelt mede, dat 137.000 van de 300.000 in Frankrijk verblijven de Duitse krijgsgevangenen be sloten hebben als vrije arbeiders ln Frankrijk te blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2