ZEEUWSCH DAGBLAD De onthullingen van het Linggadjati-geheim. De Amerikaanse hulpverlening. VOORBARIG Gerucht of suggestie MOET DE JOURNALIST SPREKEN? Hoofdredacteur „Volkskrant" getuige a fleet a ge. Als kinderen de kachel aanmaken. Wordt beslissing der Republiek weer uitgesteld? Er komt nog meer uit de bus. Amerikaans schip in nood op Atlantische Oceaan. Voorlopige Joodse Palestijnse regering? Onrust en wanhoop in West-Duitsland. Voor duurzame vrede en vrijheid van het individu. Vier personen op Java ontvoerd. Of het helpen zal...? Ereteken voor orde en vrede Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 844 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG IS JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.43 u., onder 16.55 u. Maan op 10.47 u., onder 20.04 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 14 Januari: 3.46 u. 1.90 m., 16.08 u. 1.98 m. Het R. K. orgaan „De Stem" is van oordeel, dat de in ons blad verschenen beschouwingen in verband met de voorgenomen samenvoeging van gemeenten, volgens hetwelk het ln grote meerderheid Protestantse Borsse- le in een Katholieke combinatie zal worden opgelost, min of meer voorbarig zijn en onnodig onge rustheid brengen. Het betreft hier aldus dit blad slechts een schema, als uitgangs punt voor de besprekingen. Vol gens dit schema zouden 12 ge meenten samengevoegd worden tot 3. Maar daar het slechts een sche ma is en rekening wordt gehou den met de wensen, die uit de betrokken gemeenten en gr oepen van gemeenten voortkomen, is het even goed mogelijk, dat er vier of vijf combinaties komen. Voor grote ongerustheid en alarmeringen lijkt ons daarom de tijd nog niet gekomen. Het is inderdaad juist dat het hier nog slechts een schema geldt en dat wijziging nog zeer goed mogelijk is. Maar zo onschuldig als s,De Stem" het voorstelt is de zaak toch ook weer niet. Het rapport van de commissie, die werkt onder leiding van Dr Mes, lid van Gedeputeerde Staten, is maar niet een schema zonder meer. Wij kunnen wel aannemen, dat de commissie niet op het standpunt staat, het kan zo en 't kan ook wel anders, maar dat zij zal trachten dit plan, wat de grote lijnen betreft, te verwezen lijken. Maar juist omdat het nog een plan is, een schema, is het nu de tijd om de klok te luiden en de hierbij betrokkenen op deze zaak attent te maken. Als eenmaal al les in kannen en kruiken is, dan is het te laat. nder het kopje „Naderende verkiezingen" schrijft „Else- viers Weekblad" o.m. het vol gende „Het jaar 1948 zal ons volk aan de stembus verschijnen. De eerste voortekenen van de ver kiezingsstrijd zijn zichtbaar ge worden. Het schijnt dat de heer Oud voor de verzamelde liberalen en vrijzinnig-democraten voor het gehele land lijstaanvoerder zal worden en dat Rijkseenheid met een eigen lijst zal uitkomen en zal trachten de heren Gerbrandy en Weiter naar het parlement te zenden". Dat de heer Oud lijstaanvoer der zal worden van de nieuw te vormen vrijzinnige concentratie, klinkt niet ongeloofwaardig. Men zou een slechtere keus kunnen doen. Maar anders staat het met wat hier omtrent de plannen van Rijkseenheid wordt meegedeeld. Het Nationaal Comité „Hand having Rijkseenheid" is geen po litieke organisatie. In dit comité hebben zitting leidende figuren uit alle partijen, die de eenheid van het Rijk wensen te handha ven. Uit de Prot. Christelijke partijen de heren Schouten, Tila- nus en Zandt. Het is daarom ondenkbaar, dat dit comité met een eigen lijst aan de verkiezingen zal deelnemen. Wat „Elseviers Weekblad" meedeelt, kan een weergave zijn van lopende geruchten. Het kan ook een suggestie zijn. Maar hoe dan ook: een duide lijke verklaring van het comité Rijkseenheid kan niet achterwege blijven. Dc zaak Lunshof in hoger beroep. Op 15 October 1947 werd de heer H. A. Lunshof, voormalig hoofdredac teur van „Elseviers Weekblad", door de Rechtbank te Amsterdam veroor deeld tot een geldboete van 10. subs, tien dagen hechtenis. De eis was 100.of 15 dagen. De heer Lunshof had zich bij zijn weigering beroepen op het recht van geheimhouding van de journalist. Bij de motivering van het vonnis bracht de Rechtbank echter naar voren, dat een jour- naUst niet het recht heeft zich te onthouden van het afleggen van getuigenis, wanneer de Justitie zulks wenst en voorts, dat het beroep op overmacht, zoals door de verdediger, Mr S. Ger brandy, was bepleit, ongegrond was. inderdaad van een be De heer Lunshof was, zoals men zal zich herinneren, gedagvaard, om dat hij voor de rechter-commissaris geweigerd had de naam te noemen van degene, die hem inlichtingen had verschaft over de geheime notulen van Linggadjati. Nieuwe industrie te Clinge. De heer Lunshof ging in ho ger beroep en gisterenochtend diende de zaak voor het ge rechtshof te Amsterdam onder presidium van mr J. Sprey. Voordat de procureur-generaal Mr J. Fabius, zijn requisitoir uitsprak werd de heer J. M. Lücker, hoofdredacteur van de Volkskrant, als getuige a decharge gehoord. Deze verklaarde als deskundige dat de journalist wel degelijk de verplichting heeft onder bepaal de omstandigheden de naam van zijn zegsman te verzwijgen. Persconferenties. In dit verband wees hij op de vertrouwelijke persconferenties die wel eens door ministers worden gegeven en waarbij uit drukkelijk 't voorbehoud wordt gemaakt, dat de naam van de minister wordt verzwegen. In dien de journalist de naam van zijn zegsman zou noemen, wordt hij als persman onmogelijk. Een der raadsheren meende, dat de journalisten geen aparte stand vormen en dus geen eigen tucht recht hebben. Zij kunnen dus niet, zoals medici of advocaten beroepen op hun beroepsgeheim. Hierop antwoordde de heer Lücker, dat met de invoering van de collectieve arbeidsover eenkomst voor journalisten sinds 1 Januari inderdaad een journalistieke stand is ontstaan, terwijl tevens de journalist ver plicht is lid te zijn van een jour nalistenorganisatie, die hem kan uitstoten, indien hij zich onbe hoorlijk gedraagt. De procureur generaal Mr J. Fabius zeide in zijn requisitoir, dat deze zaak eigenlijk van tevoren verloren was en op nieuw de aandacht werd geves tigd op „een onbevredigende toestand". Mr Fabius meende dat het be roep op geheimhouding voor de journalist niet bestaat en eiste een geldboete van f 250,of 1 maand hechtenis. Mr Gerbrandy bepleitte overmacht. Mr S. Gerbrandy, bepleitte overmacht omdat een journalist, die zich niet houdt aan zijn be roepsmoraal, welke onder be paalde omstandigheden de ver plichting tot zwijgen eist, zijl beroep niet meer kan uitoefenen Dat het perswezen zich in Ne derland zo ontwikkeld heeft, In Amsterdam wilde Zon dagochtend een driejarig jon getje zijn wat oudere zusje be hulpzaam zijn bij het aanma ken van de kachel de ouders lagen nog te bed. Het knaapje wierp daarbij de inhoud van een blikken trommeltje ln het vuur. Het trouwboekje en alle distribu tiebescheiden van de familie gingen daarmee door de schoorsteen. dat er inderdaad van een roepsgeheim voor de journalist gesproken moet worden, meende Mr Gerbrandy aan te kunnen tonen door te wijzen op de alge meen aanvaarde opvatting dien aangaande, zowel bij de journa list als bij hen, die hun inlich tingen, al of niet vertrouwelijk, aan hem verstrekken. Aangezien volgens Mr Ger brandy de wet uitdrukkelijk het recht tot zwijgen toekent aan hen, wier beroepsmoraal zulks eist, is het bestraffen van een journalist, die meent te moeten zwijgen, absoluut in strijd met deze wet. Dank zij de bemoeiingen van de Stichting „Herstel Zeeland 1945" zal binnenkort te Clinge een nieuwe industrie gevestigd worden. Het ls het plan de grote hoeveelheden houtafval, waar over de ln Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren veelvuldig voorkomende klompenmakersbedrijven beschik ken, tot bouwsteen en bouwpla ten om te vormen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van 'n bestaan de procédé. Door menging van cement en houtafval verkrijgt men een Isolerend en onbrand baar product, dat geschikt schijnt voor de bouw van bergplaatsen, voor dakbeschot, enz. Zodra de vereiste bedrijfsvergunning aan wezig is zal met de fabricatie een aanvang worden gemaakt ln een daartoe Ingericht gebouw i van één der klompenmakers- Uitspraak* volgt op 26 Januari. I bedrijven ter plaatse. Nederlandse regering zou hebben toegestemd. Naar A.F.P. meldt, heeft de Commissie voor Goede Diensten aan de Nederlandse autoriteiten het verzoek gericht, om het tydstip, waarop van de Republikeinse regering een antwoord werd geëist op de voorstellen tot het staken van het vuren, nader te stellen op Donderdag a.s. in plaats van op heden 12 uur. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zouden de Neder landers aan dit verzoek gevolg hebben gegeven. Tank ontplofte te Nieuwdorp. Bij de landbouwer L. Oele te Nieuwdorp moest een waterreser voir geplaatst worden. Toen de arbeider Kort van het loodgie- tersbedrijf van Kerkhove te Goes met de zoon van Kerkhove hier aan bezig was, ontplofte door onverklaarbare oorzaak de tank (waarschijnlijk had zich in de tank gas gevormd). De arbeider Kort liep een breuk in zijn onder been op en Kerkhove Jr enkele schrammen. Kort werd naar St.- l Joanna overgebracht. De woning van Oele werd beschadigd. Op een desbetreffende vraag heeft men van officiële zijde dit nóch ontkend, ndch bevestigd. Narayan, secretaris van de Commissie voor Goede diensten, is gisteren speciaal vanuit Djoc- ja naar Batavia gekomen om het verzoek van de Commissie over te brengen. Over het besprokene tussen de Republikeinse delegatie en d^ Commissie voor Goede Diensten te Djocja is niets bekend geworden. „Nieuwe ontwikkeling". Reuter vernam gisteren uit be trouwbare bron te Batavia, dat er een nieuwe ontwikkeling is ontstaan, die zal kunnen leiden tot een compromis tussen de Nederlanders en de Republikei nen in de kwestie van het staken der vijandelijkheden. Deze laatste ontwikkeling zou voorstellen betreffen, welke naar Den Haag zijn doorgegeven. Welingelichte Nederlandse krin gen te Batavia verklaarden, dat de Nederlandse regering niet zal blijven staan op haar eis tot de finitief antwoord betreffende het staken der vyandelykheden, voor dat de Commissie voor Goede naar Batavia is teruggekeerd. Avondklok in Djocja. Gisteren heeft de militaire gouverneur van Djocja wederom de avondklok ingesteld. Het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, Dr F. Graham, heeft een onder houd gehad met de voorzitter van de Masjoemi, Dr Soekiman Vier millioen K.G. tabak voor drie maanden. Uit het bij het Amerikaanse Congres ingediende voorstel, betreffende de Amerikaanse hulpverlening aan Europa, blijkt, dat Nederland behalve de reeds gemelde hoeveelheden olie, steenkool, granen, staal, landbouwmachines en machines voor de kolenmij nen, nog de volgende hoeveelheden aan andere pro ducten zou ontvangen. Hierbij is thans ook de post Tabak vermeld. Vetten en Oliën Oliekoeken en Meel Vlees Gedroogde melk Gedroogd fruit Vers fruit Tabak Rijst Katoen Stikstof Phosphaat Hout (in kub. meters) Vrachtauto's (in stuks) (Alles in metrieke tonnen, tenzij anders vermeld.) c 1 1 1 1 N 3 *7 oo 03 rH v 2 03 *3 <=>!8 in 2 C3 i"1 S® 03 -- CO i ii T-t 'E r-1 'c c c c a 3 3 3 3 3 3 3 3 3 >3 3 '"J 3 in 3 "5 *-3 1~3 1-3 3.000 13.000 14.000 16.000 16.000 8.000 30.000 40.000 40.000 50.000 1.000 2.000 2.000 2.000 2.000 3.000 5.000 nihil nihil nihil 5.000 10.000 nihil nihil nihil 2.000 25.000 25.000 40.000 40.000 4.000 18.000 19.000 16.000 16.000 nihil 1.000 1.000 1.000 2.000 8.000 22.000 33.000 35.000 36.000 nihil 10.000 nihil nihil nihil 4.000 17.000 17.000 17.000 17.000 25.000 98.000 81.000 67.000 64.000 1.800 7.250 6.000 6.000 7.000 Twee ongevallen bij Krabbendijke. Even voor de gemeente Krab bendijke op de rijksweg naar Kruiningen, vond gistermorgen een ernstig auto-ongeval plaats, waarvan twee Elndhovenaren het slachtoffer werden. De auto met de twee inzitten den reed, waarschijnlijk doordat zij slipte, met grote kracht tegen een boom. De wagen werd zwaar beschadigd en de bestuurder met zijn mederijder liepen een hersen schudding op. Zij moesten ver voerd worden naar het zieken huis te Bergen op Zoom. Gister middag waren zij nog niet bij bewustzijn, zodat zij nog geen mededelingen konden doen over de juiste toedracht Ongeveer terzelfder tijd ge beurde op de Rijksweg nog een ongeval, waarbij J. Koster een hersenschudding opliep. Koster werd, terwijl hij met zijn rijwiel aan de hand op de weg liep, aangereden door een autobus uit Ossendrecht, die met werklieden van de Wederopbouw op weg was naar Walcheren. De aanrijding was zo hevig, dat hij tegen de grond smakte en een hersenschudding opliep. en met enige van zijn medewer kers. Eén van hen zou na afloop hebben verklaard, dat de situatie voor de Republiek „kritiek" is. Dr Van Mook over de toestand. Dr Van Mook heeft tegenover de pers ten stelligste ontkend, dat niet-aannemen door de Re publiek van de Nederlandse voor stellen betreffende „staakt het vuren" onvermijdelijk hervatting van de politionele actie zou be tekenen. Op de vraag, of de Verenigde Staten van Indonesië zonder de Republiek een succes zouden zijn, antwoordde Dr Van Mook: „Niet op de lange duur. Wij zullen voortgaan en zien, hoe de zaken zich ontwikkelen". In de machinekamers van het Amerikaanse dodentransportschip „Joseph Connolly", dat met 5000 doodskisten naar Antwerpen onderweg was om gesneuvelde Amerikaanse soldaten te halen, is brand uitgebroken. Het schip werd onbestuurbaar en de 46 op varenden begaven zich bij hoge zee en vliegende storm in de vier reddingboten. Op 1400 k.m. van de kust heeft een reddingboot van het Ameri kaanse leger de opvarenden aan getroffen. Allen konden behou den door de Amerikaanse sche pen „Union Victory" en „Gen. Recallan" aan boord worden ge nomen. Een woordvoerder van het Joodse Bureau heeft verklaard, dat aan het eind van deze maand tot in de kleinste bijzonderheden plannen gereed zullen zijn voor de vorming van een voorlopige Joodse-Palestijnse regering, om vattende vijftien ministeries, met een vermoedelijk budget van 12 millioen pond sterling. Een aantal Britse en Arabische ambtenaren der Palestijnse re gering is bereid voort te werken ln dienst van de Joodse staat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Tel Aviv de hoofdstad van de Joodse staat zal zijn. Het complete plan zal aan de Commissie voor Palestina der V.N. worden overhandigd, wan neer deze in Palestina aankomt. Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeling van het Joods Bureau, heeft verklaard, dat het Bureau de V.N. zal verzoe ken zo spoedig mogelijk een in ternationaal leger voor Palestina te vormen en tevens zal vragen om vergunning voor het verkrij gen van financiën voor de Joodse staat. Sjertok beschuldigde de Britse troepen in het Heilige Land er van de Joodse verdediging te verlammen. Het Britse bestuur begunstigt volgens -hem de Ara bieren. Indien er uitrusting is, kan morgen een Joodse troepen macht van 15 a 25.000 man in het veld staan. Koning Leopold naar Havanna. Naar uit gezaghebbende bron vernomen wordt, heeft Koning Leopold van België passage be sproken op het s.s. „Sommels- dijk" van de Holland-Amerika- Lrjn, dat op 17 dezer uit Rotter dam vertrekt. Op 20 Januari zal de Koning scheep gaan in Lissabon, om van daar uit een vaeantiereis naar Havanna te ondernemen. Betogingen tegen voedselcrisis duren voort. In geheel West-Duitsland heersen onrust en wanhoop door be richten uit officiële bron, waarin gewaarschuwd wordt voor drei gende verlagingen van het voedselrantsoen in de Britse en Ame rikaanse zones, indien er geen plotselinge verbetering komt in de productie en distributie. Volgens onbevestigde berfichten zou de dagelijkse toewijzing van 1550 tot 1200 calorieën worden terug gebracht. Uit officiële Geallieerde bron te Berlijn wordt vernomen, dat de voorgestelde verlaging van de rantsoenen in de eerste plaats nodig ls wegens de nog steeds onvoldoende leveringen van de boeren, die een deel van hun pro ducten liever op de zwarte markt verkopen. Berlijn zou van deze maatregel worden uitgezonderd met het oog op het viermogendhedenbestuur en de grotere moeilijkheden van de Berlrjners bij het verkrijgen van extra voedsel. De betogingen en protesten tegen de voedsel crisis in het Ruhrgebled en het Rijnland duren voort ondanks de oppositie van het merendeel der vakverenigingsleiders. „Voedselconferentie". De Minister van Voedsel voorziening van de provincie Noordrijn-Westfalen Lübke, heeft de Ministers van Voedselvoorzie ning van alle staten der Dubbel zone, alsmede vertegenwoordi gers van vakverenigingen en van de industrie, uitgenodigd voor een op Donderdag te Düsseldorf te houden conferentie, waarop de middelen zullen worden be sproken om de huidige voedsel crisis te boven te komen. Om de voor de voedselvoorzie ning vereiste verhoging van de landbouwproductie te verkrijgen zal het nodig zijn 900.000 H.A. land in de Dubbelzone in akker land om te zetten, waarvan voor graanteelt 325.000 H.A. en voor aardappelteelt 400.000 H.A. Hoe wel deze akkers in hoofdzaak Plan - Marshall. „Snel, voldoende, doeltreffend, soepel". Marshall heeft voor de Comissie voor Buiten landse Betrekkingen van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat het plan tot herstel van Europa aan vier voorwaarden moet voldoen: het moet snel worden uitgevoerd; het te verstrekken bedrag moet voldoende zijn; het moet doeltreffend zijn en op soepele wijze worden uitgevoerd. Indien de V.S. hun steun onthouden, is een overgang van economische onzekerheid naar tyran- nie mogelijk. De beslissing moet gebaseerd zijn op de fundamenteelste belangen der V.S.: duurzame vrede en vrijheid van het individu. Doodstraf geëist. Tegen het voorm. lid van de Staatspolitie S. Blaauw, die in 1944 van Venlo uit een ware ter reur in N.-Limburg; uitoefende, is door de adv.-fisc. van het Bijz. Gerechtshof te Roermond de doodstraf geëist. Stichting voor de Landbouw. De heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge is voor het jaar 1948 opnieuw aangewezen als hoofd bestuurslid van de Stichting voor de Landbouw. De verantwoordelijkheid voor de administratie der hulpverle ning moet bij één persoon en niet bij een commissie berusten. Het plan levert, aldus Mars hall, risico's op, maar er is grote kans op succes. Het zou een zware terugslag op de geest en op de inspanningen tengevolge hebben, als de V.S. zouden terug krabbelen. Als de V.S. bovendien geen doeltreffend programma af werken, kunnen ze er evengoed geheel mee ophouden. Toen een lid der Commissie terugkeer naar de vrije economie aanried, zei Marshall, dat het Britse experiment en soortgelijke, socialisatie-experimenten ln an dere landen alle op de juiste wij- ze zijn op te vangen door terug keer naar een gezonde productie. Als Europa zich herstelt, zal de kans op oorlog geringer worden. Commentaren. Bovengenoemde Senaatscommis sie heeft nu reeds drie dagen achter elkaar Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in En geland, gehoord over het plan- Marshall. Deze gaf o.m. als zijn mening te kennen, dat, wanneer het plan slaagt, de samenwer king tussen de betrokken 16 landen zal worden voortgezet na de afloopdatum. Omtrent de op positie van de Russen zei hij, dat vier van de zestien deelnemende landen in het voorjaar van 1947 al een waarschuwing „van een bepaalde mogendheid" ontvingen niet tot vorming van een douane unie over te gaan, daar anders de verzending van Poolse kolen zou worden gestaakt. Ook Harriman werd gehoord de kosten verre zullen overtref fen, al moet worden toegegeven, dat het hulpprogramma de moei lijkheden om inflatie te voor komen, zal vergroten. Indirect zullen de V.S. profijt van het plan hebben voor hun wereld handel. Ghandi gaat weer vasten. Ghandi heeft tijdens zijn ge bruikelijke gebedsbijeenkomst meegedeeld, dat hij van heden af weer voor een onbepaalde tijd gaat vasten om de eenheid van Hindoes en Mohammedanen tot stand te brengen. Na zijn vorige vastperiode in September, j.l. zou hij hebben verklaard, dat hij, indien er nog meer ongeregeldheden zouden voorkomen, de volgende maal „tot de dood toe" zou vasten. Dit zal Ghandi's vierde belang rijke vastperiode zijn. Ghandi verklaarde niets anders tot zich te zullen nemen dan water en zure limoenen. Men is van mening, dat India op het vasten zal reageren. Het is ech ter de vraag, welke Invloed het op Pakistan zal hebben. Volgens de Dienst Legercontac- ten, werd Zaterdag in de namid dag een vrachtwagen met een aantal passagiers op de weg van Tjiandjoer naar Bandoeng bescho ten. Acht Chinezen werden hier bij gewond. Zij konden echter ontkomen. Een luxe wagen, wel ke achter de vrachtwagen reed, werd aangehouden en alle inzit tenden werden ontvoerd, de auto werd in brand gestoken. Omtrent de identiteit van de inzittenden bestaat nog geen zekerheid. Naar Reuter nog meedeelt, hebben Nederlandse militairen het ge bied van Tjiandjoer onderzocht. Het aantal ontvoerde personen zou vier bedragen. In verband met de nog steeds aanhoudende smokkelhandel en deviezenfraudes aan de Neder lands-Belgische grens heeft minis ter Lieftinck Zaterdag, in aanwe zigheid van de Directeur-Generaal en enige leden van het hoofdbe stuur der Belastingen, een bezoek gebracht aan de Directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te Breda teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Hij liet zich uitvoerig inlichten over de genomen en nog te nemen maat regelen en sprak zijn waardering uit over de bereikte resultaten. Militairen in Indië kunnen stemmen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voorschriften betref fende het stemmen door militai ren buiten 's lands grenzen bij een dit jaar te houden verkiezing voor de Tweede Kamer. Hier mede samenhangend is een ont werp tot wijziging van de Kies wet ingediend. De regering heeft gemeend, de mogelijkheid tot uitbreiding van het stemmen door andere groe pen Nederlanders in het buiten land niet te moeten uitstrekken, zodat in dit ontwerp niet meer dan een incidentele regeling voor de militairen mag worden gezien. Na overweging is de regering tot de conclusie gekomen, dat stemmen bij volmacht de voor keur verdient boven het stemmen per brief. Het voordeel daarvan is, dat de Kieswet dit stelsel al kent en deze methode geen na delen biedt, indien de militairen als gemachtigden personen aan wijzen, van wie verwacht mag worden, dat zij de gegeven op dracht strikt zullen uitvoeren. Ook de definitieve uitslag der stemming behoeft dan niet te wachten. Uiteraard moeten alle militai ren voldoen aan de door de Kies- en deze verklaarde, dat de batenwet gestelde voorwaarden en ver eisten. Zij kunnen een gemach tigde aanwijzen in de gemeente, in welker bevolkingsregister zij op 31 December 1947 waren op genomen. Voorgesteld wordt het aantal machtigingen per kiezer tot vijf te beperken. Dit is ge daan om te voorkomen, dat wan neer twee of meer militairen de zelfde persoon ais gemachtigde willen kiezen, dit niet mogelijk zou zijn. Het verzoek om bij volmacht te stemmen moet uiterlijk 20 dagen voor de dag der stemming in het bezit zijn van de burge meester der betreffende ge meente. De redactie van het ontwerp is zó gesteld, dat de regeling slechts dan effect heeft, indien Inderdaad in 1948 een verkiezing plaats vindt. In Denemarken zijn duizenden valse boter- en suikerbonnen in omloop. Men vreest, dat de ga- hele distributie van boter ge vaar zal lopen. Een honderdtal personen ls gearresteerd. Zij schijnen echter niets af te weten van de herkomst der val se bonnen, die bijna niet van cie echte zijn te onderscheiden, jaar, moeten worden gewonnen door beperking van weiland, ligt het niet in de bedoeling de veestapel aanzienlijk beneden het huidige peil te verminderen. Wel zal de verbouw van voederproducten met tien procent moeten worden ingekrompen en een plan voor ziet dan ook in de invoer van 2.2 millioen ton veevoeder. Voor de vetvoorzlenlng zal men ln de toekomst 600.000 ton oliezaden en 60.000 ton boter moeten in voeren. Duitsland wenst voorts met het oog op zijn precaire vet- positie te worden Ingeschakeld in de walvisvaart. Paspoortzwendel in Engeland. Scotland Yard ls op het spoor gekomen van een zwendel ln pas poorten, waardoor een vrij groot aantal buitenlanders, hoofdzake lijk Duitsers, ln staat zou zijn geweest op Britse passen naar Canada te gaan. Twee ambtenaren van het Britse Paspoortenbureau zijn ge schorst. De passen zelf schijnen niet vals te zijn, doch wel moeten de inschrijvingen zijn vervalst. De bende te Londen zou aanzienlijke bedragen ontvangen hebben. De Canadese politie meent, dat vele Britse paspoorten geduren de de oorlog in vreemde handen zijn gekomen en dat deze ge bruikt zijn voor illegale doelein den. De personen moeten afkom stig zijn uit Duitse kampen voor verplaatste personen. Verscheidene vreemdelingen te Toronto zouden reeds gearres teerd zijn. Verdere arrestatie» zijn te verwachten. Bij K.B. is ingesteld een ere teken voor orde en vrede, waar aan gespen kunnen worden ver bonden. Het wordt uit brons ver vaardigd en ls een rond mé daillon. Het ereteken wordt toegekend aan de militairen van de Kon. Marine, van de Kon. Landmacht en van het K.N.I.L., die in Ned.- Indië en aangrenzende zeegebie den in het tijdvak, aanvangend .op 3 September 1945 en eindi gende op een bij K.B. nader vast te stellen datum, tenminste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Gespen worden toege kend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaad- willigers moesten optreden. Ook aan burgerpersonen, die in bovenbedoeld tijdvak in Ned.- Indië in militaire zin zich ver dienstelijk maakten, kan het ere teken worden toegekend. Het kan tenslotte posthuum worden toe gekend. Interkerkelijk studenten- congres te Kampen. Van heden tot en met Vrijdag a.s. wordt te Kampen het inter kerkelijk congres van theologi sche studenten gehouden. Aan dit congres zullen onge veer 200 studenten deelnemen, afkomstig van de hogescholen en universiteiten te Kampen, Groningen, Utrecht, Amsterdam, enz. Dinsdagmiddag opent het con gres met een wijdingsure o.l.v. Prof. Dr H. N. Ridderbos. Dins dagavond spreekt Prof. Dr G. v. a. Leeuw over: „Bijbel en cul tuur". Woensdagmorgen behan delt Prof. Dr A. van Ruler het onderwerp: „Bijbel, staat en kerk", terwijl 's middags over dit onderwerp van gedachten gewisseld zal worden. Woens dagavond spreekt zendeling Le- gène over: „De zendng in Suri name", waarna gesproken zal word enover hulp aan Duitse studenten. Donderdagmorgen behandelt Prof. Dr H. Dooyeweerd het on derwerp: „Bijbel, staat en ge meenschap". 's Middags wordt dit onderwerp verder besproken terwijl der avonds allerlei vrije onderwerpen in gemeenschappe lijke discussie zullen worden gebracht. Vrijdagachtend spreekt I.ot Dr W. Banning over hetzelfde onderwerp van Donderdagmor gen, waarna des middags 't con. gres zal worden gesloten. Eerste „care-ship" in Rotterdam verwacht. 15 Januari a.s. wordt het eer ste schip met steenkool in het kader van de „care" (Coopera tive for American remittances to Europe inc.) uit de Verenigde Staten In Rotterdam verwacht. Het vaartuig heeft 1000 ton ko len aan boord, waarvan circa 300 ton bestemd zal zijn voor Am sterdam. Deze Amerikaanse kolen kos ten Nederland geen deviezen, aangezien alle kosten, vracht,; enz. geheel voor rekening komen van de Amerikaanse schenkers, die krachtens de „care"-actie daarmede hun Europese familie leden en vrienden kunnen ver blijden. DE BILT ZEGT Stormachtig. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Stormachtige Z.-Westeltjke wind. Zeer zacht voor de tijd van bet

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1