Irovmcii&&iieum GEMEENTERADEN Ons Kasboekje. Gematigd optimisme omtrent voedselvoor ziening niet misplaatst. Felle strpin Palestina. Krijg Vlissiayen Nederlands grootste dok? Vier lezingen Dr. W. H. C. TENHAEFF, Telefoon in Zeeland. De directeur van het Telefoon district Breda verslikte ons enige cijfers omtrent het aantal telefoonaansluitingen in Zeeland op 30 April 1940 en 31 December 1947. Deze luiden voor Walcheren Loodstarieven voor Schelde worden verhoogd. Op het ogenblik bestaat er tussen het loodstarief voor Ne derlandse havens en het z.g. Scheldeloodstarief, geldend voor Belgische havens van de Schel Tood0„S!; de, een belangrijk verschil Ten gevolge van het feit, dat met ingang van 15 Juni 1947 de Ne derlandse loodsgelden weer op het oorspronkelijke niveau zijn gekomen, bedraagt het Schelde- tarief slechts pl.m. 1/7 van het loodstarief voor Nederlandse havens. Wanneer nu schepen velanden 1924 en 2522, voor Schouwen en Duiveland 817 en 965. voor Tholen en St. Philips- land 454, en 451, voor O. Z.-Vlaan- deren 1427 en 1765 en voor W. Z.-Vlaanderen 696 en 806. Uit deze cijfers blijkt, dat (uit gezonderd Tholen en St. Philips- land, waar zich in het voorjaar Schelde opvaren om zich van 1947 een bijzondere tegen- i naar een Nederl. haven b.v. naar slag voordeed, die een onver-1 Terneuzen te begeven, als eind - wachte vertraging in de werk- haven moeten zij( indien zij van zaamheden ten gevolge had) de een Belgische loods gebruik ma- voor-porlogse cijfers in vele ge-1 ken, hoewel die loodsen alleen vallen belangrijk zijn overschre- voor Belgische havens zijn be den. - stemd, slechts 1/7 betalen van Het is niet mogelijk, van alle wat hun een Nederlandse loods Zeeuwse gemeenten de cijfers te zou kosten. geven. Uit de cijfers blijkt ech- Intussen, zo meldt de. „N. Ti ter, dat de toename in de steden c., is de gemengde commissie, groter is dan op het platteland, die toezicht houdt op de Schei- De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat. de aansluitingen in de steden met minder werk en minder materiaal kunnen wor den gemaakt, dan op het platte land, waar soms voor één aan sluiting 50 palen en 80 kg. ko perdraad nodig zijn. Van enkele plaatsen in Zeeland volgen hier de cijfers op 30 April 1940 en 31 December 1947. Middelburg 929 en 948; Sou burg (met Ritthem) 45 en 94; Vlissingen 689 en 743; Goes 632 en 766; Kapelle-Biezelinge 97 en 149; Kortgene 81 en 108; Yersè- ke 125 en 148; Bruinisse 54 en 74; Zierikzee 314 en 363; Tholen 108 en 122; Axel 145 en 187; Hulst 182 en 235; Sas van Gent 126 en 143; Terneuzen 400 en 535; devaart tot overeenstemming ge komen over twee belangrijke punten. Ie. Om het Schelde-loodstarief tot ongeveer het zevenvoudige te verhogen; en 2e. om ten aan zien van het Kanaal GentTer- neuzen de loodsplicht in te voe- reh, waardoor men dus bij het gebruik maken van een loods, uitsluitend is aangewezen op Nederlandse .of Belgische rijks loodsen. De bereikte overeenstemming geeft reden voor de verwachting, dat binnenkort de bedoelde ver hoging van het Scheldetarief zal kunnen" worden ingevoerd en daarmede vervallen dan de be zwaren, welke zich op het ogen blik in enkele gevallen, bijv. in Breskens 115 en 114; Oostburg dat van Terneuzen, soms doen 123 en 148. gevoelen. RittheA» gemeenteraad tegen opheffing der gemeente. Onder voorzitterschap van de burgemeester Daniëlse vergader de Dinsdagmiddag de gemeente raad. De voörzitter dankte de raad voor de medewerking in het af gelopen jaar. Nog slechts één landbouwschuur en één woning moe ten hersteld worden, waarna ah s definitief voltooid zal zijn. De heren Boogaard, wethouder, en de Groot dankten de voorzitter voor zijn vele werk in het vorige jaar. Eervol ontslag werd ver leend aan de heer C. J. Koppe- jan als grafdelver en klokopwin- der, welke functie hij 46 jaar vervulde. Als zijn opvolger werd benoemd de heer Abr. de Pagter. Restitutie van hondenbelasting kregen de heren H. K. Allaart en Adr. Goedhart, terwijl f75. werd beschikbaar gesteld voor de rattenbestrijding. De raad keurde het door Ir Klokke ont worpen plan voor het nieuwe lij kenhuisje goed. De opheffing der gemeente en inlijving bij Oost- en West Sou burg is niet direct een gevolg van gebiedsuitbreiding van Vlis singen, daar deze gemeente slechts een kleine uitbreiding wenst.' Vlissingen en Souburg hebben opheffing ook "geenszins verzocht. De voorzitter ziet veel eer de directeur van de Provin ciale Planplogische Dienst als de geestelijke vader van het plan om de kleine gemeenten op te heffen, in verband met de ge dachte, dat zij niet meer in een behoorlijk bestuursapparaat zou den kunnen voorzien. Het prae- advies van B. en W., dat de werkzaamheden aan de gemeen te na de inundatie volledig weer geeft wijst evenwel in een ande re richting, Grote eerbied heeft de burgemeester voor het loyale standpunt van de raad der ge meente Oost- en West Souburg aangaande deze zaak in haar laatste vergadering. Hierna merl% te de heer de Groot op, dat Rit them bij geen enkele gemeente past, al is hü wei voor samen werking met naburige gemeenten b.v. Rode- en Groene Kruis en Wijkverpleging, maar dit is zeer goed^ mogelijk binnen het kader van de zelfstandigheid. De heer Joh. Cevaal, wethouder zegt, dat een andere gemeente nooit de belangen van Ritthem's bevolking op de juiste wijze kan behartigen, wat al duidelijk blijkt- uit de textieldistributie voor de noodgebieden, de bijzondere sub sidies aan de muziekvereniging, de bibliotheek en de uitkeringen uit het „Sigarettenfonds". Bij welke gemeente. Ritthem ook zal worden gevoegd, het wordt een uithoek, zonder kern, waarvan de belan gen zullen worden verwaarloosd. De heer de Pagter en de an dere raadsleden slniten zich hier bij aan. Daarna vraagt de heer Allaart of het al vast staat, dat het nieuwe vliegveld komt, waarop de voorzitter antwoord, dat zulks niet bekend is en dat deze on zekerheid belemmerend werkt bij de aanleg van sommige niéuwe wegen. Wethouder Boogaard vraagt of de herstelwerkzaamheden.aan de RiéÉhemse straat in Souburg nog in 1948 zullen worden uitgevoerd. De voorzitter antwoordt dat over leg wordt gepleegd met het hoofd van het bureau Ruilverkaveling. DOMBURG. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhr Joh. de Visser. De burgemeester Jhr Ir H. L. Boogaert verklaar de zich t.a.v. het ingetreden jaar niet zeer optimistisch. Men hoort immers van grote moei lijkheden in de Wederopbouw; Qe Domb. landbouwers wachten nog op een opleving vaii hun den instemden. niet beginnen omdat Ged, Sta ten in overleg met het Prijzan- burfeau de kosten tê hoog vin den. Daar staat tegenover, dat 1947 voor Domburg wel gun stig is geweest: de woningen" aan de Schuitvlotstraat worden vol tooid, een begin werd gémaakt met de restauratie van het his torische raadhuis, zodat eerlang de gemeentezaken en de verga deringen weer ter geëigender plaatse kortten. De vele zomer gasten namen een prettige in druk mee, welke een kostelijke reclame is. Spreker wenste de leden een gelukkig jaar. De heer C. Geldof sprak hem toe met wederkerige gelukwens en hoopte, dat de -prettige samen werking ondanks verschil van mening zou blijven voortduren, Een verzoek van Joh. Vreeek om wijziging van zijn aanslag m dé hondenbélasting werd afg wezen. De Raad gmg accoord met het voorstel van Ged. St. i.z. wijzi ging in de jaarwedderegeling van secretaris en ontvanger, waarbij bepaald wordt, dat bij verhuizing verplaatsingskosten kunnen worden betaald. Goedgekeurd werd een ontwerp besluit, waarbij regelen worden gesteld Ingevolge de Woonruimte- wet 1947. Ook werd een voorlo pige gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht aangenomen, een en ander in af wachting van een mogelijk nog in te voeren centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op Wal cheren. - De nieuwe bouwverordening, waarover de heren Dourleijn en Geldof rapport hebben uitge bracht, werd op voorstel van B. W. conform het voorstel van die commissie vastgesteld onder hartelijke dank "aan de hrn Dour leijn en Geldof. Daarna werd de gemeenterekening over '44, nage zien door de heren Warners en Tichelaar, voorlopig vastgesteld. Aangaande een voorstel van B. 'en W. om nog een achttal wonin gen te doen bouwen aan de West- weg werden discussies gevoerd, die tot het besluit leidden om die woningen te doen bouwen nadat de nodige aanvragen en machtt- gingen zullen zijn uitgezonden en ontvangen. De heer Beije te Veere zal eventueel met de bouw worden belast na openbare aanbesteding bij uitnodiging. De burgem. verblijdde de verga derden met de mededeling, dat h.h. pastoors uit Eindhoven 50 bo men aan Domburg zullen schen ken. Vervolgens las hij een brief voor van W. de V., die verzocht een open wagenhuis naast zijn nieuwe woning te mogen laten staan. Hoewel aanvankelijk wel enigl begrip voor adressants moei lijkheden aanwezig was, kon bij nader inzien toch geen genoegen worden genomen met de eigenge reidheid van de V-, die de Raad voor een voldongen feit heeft ge steld, willens en wetens zonder verlof van B. en W., met slechts een honend afwijzen van de aan merkingen ter zake; de straat bo vendien ontsierende. De voorz. was dan ook van mening, dat aan de minimum-eisen moet worden vastgehouden; alle leden verkalar- den zich op hun wijze ontevréden en vonden, dat deze overtreding moet worden belet. Bij de rondvraag drong dhr Tichelaar op maatregelen aan te gen het snelle rijden van auto's in de kom der gemeente. Ook ves tigde hij de aandacht op de zwaarte van het werk van de wijkverpleegster, doordat ze in storm en regen per fiets haar pa tiënten moet bezoeken. Deze Jief- devolle dienaresse ontziet geen moeite voor haar menslievend werk, maar zij zou zich gemakke lijker moeten -kunnen verplaatsen. De voorz. apprecieerde het voor stel ten zeerste en hoopte, dat een nabije toekomst verbetering mocht brengen. Waarmede alle le- GOES. Bestrijding van ongedierte. Door B. en W. wordt aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de wandgedierteplaag hier toenemen de is, wat waarschijnlijk zijn oor sprong vindfin de veelvuldige samenwoningen in deze tijd. Zij achten, het daarom nood zakelijk, de mogelijkheid open te stellen tot het nemen van stren gere maatregelen dan de thans bestaande. Volgens de voorgestelde, veror dening is het verboden als ver huurder of uit andere hoofde een woning of gedeelte daarvan, al dan niet gemeubileerd of gestof feerd, in gebruik te geven zon der dat een verklaring is afgege ven,'welke is afgelegd door een als zodanig door B. en W. aange wezen of erkende deskundige, waaruitblijkt dat noch in de woning noch in het daarin even tueel aanwezige huisraad wand gedierte is aangetroffen. Voorts is het verboden bij het als huurder of uit andere hoofde betrekken van een woning of een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundi ge, <als hier bedoeld, is verklaard dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Verder ls in de nieuwe ver ordening het woord „wandgedier te" veranderd in „ongedierte", terwijl het ook mogelijk wordt gemaakt, van gemeentewege een persoon aan te wijzen tot het af geven vari een zuiverheidsverkla ring. Dit houdt verband met het feit dat de opzichter en een der werklieden van de gemeentelijke reinigingsdienst onlangs een op leiding in het bestrijden van on gedierte hebben gevolgd bij de gemeentelijke gezondheidsdienst te Amsterdam, daartoe door de directeur van die dienst welwil lend in de gelegenheid gesteld. Zij zijn aldaar op de hoogte gesteld van de meest moderne methodes van ongediertebestrij- ding en hebben practisch aan die bestrijding deelgenomen. Er be staat dus thans de mogelijkheid, dat van gemeentewege de bestrij ding wordt ter hand genomen. Het blijft echter mogelijk, dat belanghebbenden, indien zij zulks wensen, van de diensten van een particuliere zuiveraar gebruik maken, die dan kan optreden als „erkende" deskundige. Overtreding van deze veror dening kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste f 300. BORSSELE. IJsclub. Donderdagavond vergaderde de IJsclub „De Winterkoning". In het bestuur werden gekozen de heer M. W. v. Liere en mej. M. v. d. Velde. De contributie der leden werd verhoogd tot f 1 per jaar. Ook uit de randge meenten kunnen personen als hd tot de vereniging toetreden. KltüININ GEN. Benoeming. Benoemd tot - notaris te Ca- peile (N.-Brabant) de heer J. Waverijn Cz„ afkomstig van Kruiningen. HANSWEER^. Overplaatsing. De kommiezen B. Sehrier en A. Snoek zijn overgeplaatst naar Goes naar de „Mobile recherche van I. A. Dit korps is aldaar pas gevormd en zal uit 5 amb tenaren bestaan. nuari 1948 bedroeg 1216 mannen en 1254 vrouwen, totaal 2470 personen. In 't afgelopen jaar werden 22 huwelijken voltrokken. HOEDEKENSKERKE. Loop der bevolking. Het aantal inwoners op 1 Jan. 1947 bedroeg 734 mannen en 766 vrouwen, in totaal dus 1500 perso nen. De bevolking in het afgelopen jaar is toegenomen met 15 man nen en 32 vrouwen, die zich hier gevestigd hebben en met 32 per sonen, die werden geboren, waar van 17 meisjes. De afname bedroeg in totaal 77 personen, 18 mannen en 49 vrou wen vestigden zich elders en 5 mannen en 5 vrouwen kwamen te overlijden; zodat het aantal inwo ners op 1 Januari 1948 1516 per sonen was. GRWPSKERKE. Het inwonertal gestegen. •De bevolking bedroeg op 1 Ja nuari 1947455 mannen en 392 vrouwen, totaal 847. Geboren zijn 13 jongens en 9 meisjes. Ingekomen 29 mannen en 31 vrouwen. Totale vermeerdering 82 Overleden 4 m. en 3 vr. %n ver trokken 22 m. en. 14 vr. Totale vermindering 43. Bevolking op 1 Januari 1948: 471 m. en 415 vr. totaal: 886. DOMBURG. Op 1 Jan. 1948 bedroeg het to- taal aantal inwoners van Dom burg 1405 te weten 710 m. en 695 vr. Deze cijfers waren op 1 Jan. j 1947 onderscheidenlijk 1446; 745 en 701. THOLEN. Dr Feuilletau de Bruin spreekt. Donderdag 22 Jan. zal in de zOal van het hotel Hoek alhier een lezing houden over het onder werp: „Het Koninkrijk in de Branding" Dr Feuilletau de Bruin, Kolonel N.l.L,. b.d. en oud-lid van de volksraad van Ned-Indië. Aan vang 7 uur. Wachtlokaal. Door de gemeente ls, nadat eindelijk glas beschikbaar is ge steld, het wachtlokaal' aan de brug voor de buspassagiers In or de gebracht. Laat leder nu toe zien, dat de jeugd hetgeen de ge meente met veel kosten heeft op gebouwd, niet weer als voorheen vernielt. Ongelukken. Mevr. wed. Aerst—Geluk, kwam in haar woning aan de Brugstraat zodanig te vallen, dat overbren ging naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom noodzakelijk bleek. Bij onderzoek bleek, dat de 81-j. oude dame haar dijbeen had ge broken. Spelenderwijs liep het doch tertje van de heer v. d. Scheur, tegen de vrachtauto van de mole naar v. d. V. alhier, hetwelk zij moest bekopen met drie gebroken A.N.W.B.-hulp bij pech onderweg. tenen. KENESSE.- Filmavond Ned. Blindenbond. Donderdag 8 Jan. werd een pro paganda kunst- en filmavond van de Ned. Blindenbond gehouden in de zaal van de heer Gloude. De belangstelling was zeer groot. Het was een bijzonder mooie avond. Namens het comité van voorbereiding sprak Ds Cramer het openingswoord. Naast de be kende meuewerkers(sters) droeg dhr clement een gedicht voor, van de Genestet, voorgelezen uit Brailleschrift. Burgemeester W. N. Scholder sprak het slotwoord. Velen traden toe ais donateur of -trice van de Blindenbond. Aantal inwoners per 1 Januari. Het aantal inwoners per 1 Jan. 1947 bedroeg 823. Dit aantal ver meerderde aoor geboorten met 21 en door vestiging met 53. Dit aantal verminderde met 6 door overlijden en door vertrek met 50. Het aantal inwoners op 1 Jan. 1948 bedroeg derhalve 841. Dank zij de activiteit van het plaatselijk N.I.WJJM.-comité te ueuesse konden vandaar 39 pak ketten naar de jongens in ïndic gezonden worden. Tijdens een bluiloft werd f 17bijeengebracht voor de N.I.W.I.N. VOOR ON^K JONGEisS IN INDIë. De stand voor de ontvang sten voor de toezending van bet „Zeeuwsch Dagblad" per luchtpost, aan onze militairen in Indië is als volgt: Vorige verantwoording f 724.67 J. K. (Koenkèlpot) te Yerseke f3.42; N. N. te IJ. f2.50; J. J. te O. f 5.Geref. kerk te ■jjardenburg f 50.Geref. J.V. en M.V. te G. 21.34; Medelezer te O. f 2.50; I. V- te M. f 5.—; Mr H. L. te O. f 5J. v. S. te W. f2.—A. de R. te G. f 10.—. Totaal f 831.43. Hiermede zijn de extra-uit gaven voor 1947 gedekt. Maar ook in het nieuwe jaar zullen onze mannen in Indië en met name zij die een plaats kregen op, de buitenposten gaarne geregeld en vlug het „Zeeuwsqh Dagblad" ontvan gen, om zo met het Zeeuwse volk te blijven meeleven. Niet alleen particulieren, maar Jn 't bijzonder ook Ker ken, jeugdorganisaties en N.I.W.LN.-comïté's worden op gewekt deze zaak te blijven steunen. Telkens weer blijkt, hoezeer het door onze mannen in Indië op prijs wordt gesteld, dat ook op deze wijze blijken van mede leven worden gegeven. Uitgebreid net van autohulp- stations. Als aanvulling op de hulp, wel ke de Wegenwacht van de A.Ü.W.B. verleent bij pech on derweg, legt de A.N.W.B. thans de laatste hand aan de organi satie van een net van autohulp- stations langs de grote verkeers wegen, waarmee in 1939 was aan gevangen en welk werk door de oorlog was onderbroken. Deze hulpstations bestaande repa ratiebedrijven zullen na tele fonische waarschuwing, uitruk ken om de gestrande automobi list te hulp te komen. Tot hedén waren de garages veelal huiverig, dit te doen daar zjj vaak tevergeefs gingen, door dat b.v. de gestrande automobi list intussen van andere zijde reeds hulp gekregen had, doch in zulke gevallen neemt de A.N.W.B.'die kosten nu voor zijn rekening. Reeds eerder is gemeld, dat de A.N.W.B. aan de P.T.T. verzocht heeft, in het belang van bet goed functioneren dezer or ganisatie een aantal telefoonaan- "luitingen te willen aanbrengen, hetgeen in principe reeds begin 1947 door de Directeur-Generaal werd toegezegd. In een Vrijdagavond gehouden radiopraatje heeft min. Mansholt o.m. medegedeeld, dat verhoging van de melkprijs met 3 cent nodig was, omdat de veehouders met de oude prijs niet meer uitkwamen en de toestand van 's lands finan ciën niet gedoogde, dat een subsi die van-tientallen guldens uit het Landbouwegalisatlefonds werden vérstrekt. Naar aanleiding van de critiek omtrent een desgewenst verkrijg baar stellen van margarine ln plaats van boter zei de minister, dat de voedingswaarde gelijk ls en dat het verschil ln vitamine-gehal te kon worden ondervangen door vitaminering met vitamine A. In de „keuzebon" ligt geen en kele discriminatie van arm en rijk. In 1946 is geen tSoter geëxpor teerd, in 1947 een klein beetje en dan in hoofdzaak naar Indië. T.a.v. de groenteprijzen zei min. Mansholt,-dat het verschil tussen de prijs, die de tuinder ontvangt en die de consument betaalt, in sommige gevallen nog te groot ls. Maatregelen zijn getroffen, dat voldoende wintergroenten tegen lage prijzen verkrijgbaar zullen zijn. Het kaasrantsoen kan niet wor den verhoogd. Indien dit gebeurd zou zijn, zou verlaging' van het melkrantsoen onvermijdelijk zijn geweest en dit achtte de minister niet verantwoord Al met al was de conclusie van de minister: wat de voedselvoor ziening betreft kunnen wij de toe komst met gematigd optimisme tegemoet zien en is er geen reden tot ernstige ongerustheid. XVI. Joannes Antonides, dichter uit Goes. II. Door de „IJstroom", zijn KRABBEN DI.IKE. Botsing. Vrijdagmorgen j.L kwam een personenauto afkomstig dit Ijzend ij kc en komende uit de richting Goes in botsing met de spoorwegbomen bij wachtpost 24A, alhier. Onvoldoende zicht en glad heid van de.weg waé hiervan de oorzaak. De koplamp en de voorruit van de auto werden totaal ver nield, terwijl de spoorboom moestworden verwijderd om gerepareerd te worden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. WEMELDINGE. Loop der bevolking. Op 1 Januari bedroeg het aan tal inwoners 1170 mannen en 1202 vrouwen, totaal 2372 personen. .De bevolking vérmeerderdè door geboorte van 28 mannen en 29 vrouwen en vestiging 92 man nen en 110 vrouwen, totaal 259 personen. Overleden 5 mannen en 17 vrouwen en vertrokken 69 mannen en 70 vrouwen. Het aantal inwoners op 1 Ja- grootste werk^ 'stond hij op het punt éen beroemd man te wor den. Vooral de Amsterdammers genoten er van. Kort vóór het rampjaar 1672 verscheen, stond Amsterdam in die tijd op het toppunt van zijn macht. En nu bezingt Antonides de lof der grote koopstad vanaf het begin ,,Ik zie alreeds u weder blozen, van onze geschiedenis in een 'k Zie al uw luister weergekeerd, groot gedicht, in vier boekenTerwijl gij boven alle rozen verdeeld, zoals tot nu toe in Gelijk voorhenen triomfeert, onze literatuur niet was voorge- Daar elk klaagt Huygens. ^.Wat had die lente een herfst van wonderen gegeven", Wanneer dit leven niet zo vroeg was afgesneden. Zijn huwelijk met Suzanna Bormans is kinderloos gebleven. Op haar had hij eens na haar herstel uit een ziekte gezongen; Kolonel Fraiteur, de Belgische minister van Landsverdediging, heeft medegedeeld, dat de staat aan slachtoffers van de oorlog 1940'45 drie milliard fr. per jaar uitkeert voor pensioenen en inva- lidlteitsgelden. Professor Parhon zal president van het presidium der Roemeense Volksrepubliek worden. In Californïë is begonnen met de productie van 's werelds goed koopste wagen, die 1600 gulden zal koste», een benzineverbruik van 1 gallon op 45 a 50 mijl en bëhalve de assen, kogellagers etc. geheel uit aluminium zal bestaan. Ongeveer 80 bekwame Duitse technici vertrekken iedere maand per speciale trein onder gelelde van Joegoslavische 'manschappen naar Joego-Slavlë. Zij zouden door Joegoslavische officieren in de Sowjet-Russische sector van feer- lrjn aangeworven worden. De Duitser dr Johannes Sender, hoofd der economische afdeling van de bizonale organisatie te Frankfort is door Clay en Robert son ter .verantwoording geroepeA, pmdat hij op een vergadering der Christelijk-Sociale Unie in Beie ren verklaard heeft, dat het ein delijk eens uit moest zijn met de Britse leegplundering van West- Duitsland. komen. Vele vrienden en vereerders krijgt hij, van wie we willen noemen de secretaris van Vlis- singen, Diederik (Dirk) Buysero, cf rag een slechte naam gemaakt, een rijk man, liefhebber vanEerst is ze nog verloofd geweest poëzie, die meermalen in Am-met een vriend van haar ge- sterdam vertoefde. Deze stelt storven man, die zich echter opnieuw uw schoón- [heid eert." Maar als weddwe heeft ze. zich door haar lichtzinnig ge- wegens haar slechte levenswan del heeft teruggetrokken, waar na ze later hertrouwd is met een kapitein. Kort na 's dichters 'dood wer den er knoeierijen ontdekt op het bureau, waar hij werkzaam geweest was, enkele ambtena ren werden veroordeeld, maar Buysero werd onschuldig be vonden en ook de naam Van An tonides wordt niet in het pro ces genoemd, zodat we mogen aannemen, dat de jonge dich ter met een zuiver geweten zijn hoofd heeft neergelegd en zijn lijfspreuk in vervulling is ge gaan: suhstutit unda, het water is stiL L. v. W. o bomaanvallen op Arabieren, aldus verluidt uit Arabische kringen. Bij de grensinval splitsten 'de Arabieren zich in vliegende colon nes van 80 man en omsingelden de Joodse nederzettingen Kfar, Szodd en Dan. Deze aanval is de tot nog toe hevigste en best geor ganiseerde sedert het uitbreken van de troebelen in 'Palestina. Aan Britse zijde zijn geen slachtoffers te betreuren. Drie Joden werden gedood en 8 gewond, van Ara bische verliezen is niets bekend. Een woordvoerder van het Ame rikaanse consulaat te Jeruzalem zeide, dat hem niets bekend was van mariniers, die ter bescher- de dichter-apotheker in staat in Utrecht verder te studeren, waar hij na een paar jaar' promoveert tot doctor in de geneeskunde. Meermalen vergezelt hij als huisdokter zijn beschermer naar Zeeland, zodat de Banci met zijn geboortestreek niet helemaal verbroken wordt. In de „IJstroom" b.v. bezingt hij de vruchtbaarheid van zijn jeugd- eiland: „Zuid-Beveland alleen, de schuur [der Zeeuwse baren, Mijn vaderland, braveert met [schone korenaren. De wilde Ceres heeft hier laatst [haar troon gebouwd, En 'tveld gehuldigd met een [tabberd, geel van goud." Terwijl hij eens in Goes ver toeft, ontyangt hij een brief van Vondel, die hem vraagt spoedig terug te komen, daar hij zijn hulp nodig heeft bij de verta ling van een klassiek dichter. Zijn laatste levensjaren heeft Antonides in Rotterdam door gebracht. Buysers was hierheen vérlftiisd om Zeeland te verte genwoordigen in het college van de admiraliteit van de Maas, en deze zorgt ervoor, dat de dichter klerk wordt ter secreta rie van deze admiraliteit. Hij heeft nu een vast en onbekrom pen bestaan, maar behalve en kele gelegenheidsgedichten voor verjaardagen en bruiloften en wat grafdichten op beroemde mannen (De Ruyter, Vondel) is er weinig meer uit zijn dicht ader gevloeid. Hij heeft nog het plan gehad een groot stichtelijk werk over Paulus' te schrijven, maar dit is nooit ten uitvoer ge bracht. Misschien was zijn zwakke gezondheid daarvan wel de oorzaak. Vaak was hij ziek, ook in zijn Amsterdamse pe riode; waarbij Vondel hem da gelijks bezocht en hem door hu moristische verhalen trachtte op te vrolijken. In 1684 is hij aan keelteringin vreemde costuum, maar 't gestorven, pas 37 jaar oud en - begrttven iri de Grote Kerk te Rotterdam. Arabisch Nationaal Comité vroeg huïp van Liga-landen. Het hoofdkwartier van het Britse leger in ^Palestina meldt, dat ongeveer 600 goed bewapende Arabieren van de heuvels van Sy rië uit twee Joodse nederzettingen in het Noord-Oosten van Pale stina hebben omsingeld. Volgens Joodse bladen die te Jeruzalem verschijnen, werden twee Joden bij de aanval op een der nederzettingen gewond. De Engelse troepen hebben ge bruik gemaakt van de luchtmacht en lichte artillerie om de zware Arabische aanvallen af te slaan. Zij slaagden er in de Arabieren te verdrijven. De grensgevechten hebben ruim vijf uur geduurd. Déze veldslag zou de voorloper kunnen zijn van gevechtshandelingen op grotere schaal. Arabische nationale comi- té's in geheel Palestina hebben te legrammen gezonden naar Egypte de Libanon, Syrië, Transjordanië, Irak, Saoedi-Arabië en Jemen, waarin verzocht wordt om ,,on- ming van Amerikaanse burgers middellijke steun" naar aanleiding naar Palestina zouden worden ge- van de onlangs gepleegde Joodse I zonden. „De Schelde" bestudeert de mogelijkheden. De N.V. Kon. Mij. „De Schel- aan reparatie daar het grote be de" bestudeert momenteel de zwaar van een lange weg over mogelijkheid om op het „Eiland" j een moeilijk te bevaren rivier een vast dok te bouwen, dat j met grote kosten en oponthoud meer dan 200 M. lang zou moe- verbonden. Er is overleg tussen ten worden en 300 -M. breed. 1 de Kon. Mij. „De Schelde" en Wanneer de plannen tot uit-, de regering omtrent de bouw voering komen en hiertoe be-j van het nieuwe dok gaande, zo staat grote kans, dan zal Viis- meldt „De Stem singen in het bezit komén van het grootste dok in Nederland. Weliswaar beschikt de maat schappij thans over twee dok ken, doch het ene is slechts 'bruikbaar voor zeer kleine schepen, terwijl het grotere (met een lengte van 160 meter) niet de grote passagiersschepen kan bevatten. Ter ilustratie diene, dat de in aanbouw zijnde „Elandsfontein" (ongeveer 11.500 ton) ternau wernood en dan nog met spe ciale voorzieningen in dat dok kon worden opgenomen. Dat de Kon. Mij. „De Schelde" zoveel reparatie-aanvragen ontvangt, is waarschijnlijk mede een gevolg van het feit, dat weliswaar in de Britse zone van Duitsland (Hamburg en Bremen met om geving) grote dokken bedrijfs klaar zijn, doch dat de auto riteiten betaling in ponden eisen, hetgeen voor vele Euro pese scheepvaartmaatschappijen een groot bezwaar oplever'.. Ook de Antwerpse dokken zijn overbelast en daarenboven is De „Dwina" nog steeds een speelbal der golven. Het Russische schip „Dwina" met 780 passagiers aan boord drijft met een snelheid van drie knopen naar het Oosten af. Het schip bevindt zich 300 mijl ten Noordoosten van het uiter ste Noorden van Japan. Alle po gingen om een sleepkabel aan boord te krijgen worden door huizenhoge golven verijdeld. -Acht schepen, waaronder een Russisch patrouillevaartuig blijven in de buurt. Zeventien linkse leden van de Franse socialistische partij, die Donderdag j.l. voor de disci pline-commissie der partij moes- ten verschijnen, hebben een nieuwe partij opgericht: die der Democratische Eenheidssocialis ten. Op 74-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer II. Nijgh, oud-directeur van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" Nagekomen Advertentie. door Psycholoog en Docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. o'ver: BUITENZINTUIGELIJKE WAARNEMING. MIDDELBURG, Dinsdag 13 Jan. ln de Concert- en Gehborzaal. GOES, Woensdag 14 Jan. in het Schuttershof. TERNEUZEN, Donderdag 15 Jan. in Hotel „Des Pays Bas". VLISSINGEN, Vrijdag 13 Jan. in het Concertgebouw. Entreeprijs voor Z.V.U.- leden 50 cent. Aanvang der lezingen 8 uur n.m. door D. S. 17. Wat moest hij doen? De dief was nergens te zien. Ja, wat kon hij anders doen dan de zak over zijn hoofd te la ten zakken en zijn hoofd en ar men door de gaten te steken! Hij voelde zich niet erg gekleed „Och, edel hand en hoofd zijt gij zo vroeg gaan leggen?'1 was toch beter dan niéts. „Smerige gauwdief!" bromde Kobus kwaad. Ik wou dat ik je te pakken had, lelijke schobbe jak!" Maar pruttelen hielp geen steek. „En dat die vent deze zak voor me opgehangen heeft", mompel de Kobus, „dat is toch wel lief van 'm. 18. En nu gauw naar huis!" zei Kobus! Hij voelde zich zo licht als een veertje nu hij zo weinig kleren aan zijn lijf had en hij schoot prachtig op. Maar wie liep hij daar bijna tegen het lijf? Dezelfde veld wachter die hij M eerder had ontmoet. Kobus wou zich eerst uit de voeten maken, maar hij dacht: „misschien "herkent de man. mij niet". En zo was het werkelijk. „Wat ben jij luchtig gekleed, vriend!" zei de veldwachter. „Hoe is je naam?" „Ik heet Kobus Klomp, meneer!"

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3