Republiek in een moeilijk parket. Vlissingse transportcolonne jubileerde. Uitgebreide Russische spionnage in Noorwegen? Zeeuwse vervoerders Gontra Minister Vos. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND FALEND BELEID Republikeinse verklaring noch nieuw, noch bevredigend. INTERIM-REGERING. Oftgawe Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Bbofflkantoorj Goes, L Vorsrt- «tx. 70, Ted. 213a Giro 27428a Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANG No. 84S Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 12 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HÜIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.44 u., onder 16.53 u. Maan op 10.28 u., onder 18.52 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 13 Januari: 3.12 u. 1.91 m., 15.36 u. 2.00 m. \7 an de zijde der regering is er reeds herhaaldelijk op gewezen, dat wij op te grote voet leven, dat wij ons moeten realiseren, dat wij tot een toe stand van armoede vervallen zijn en dat liet nodig is de uiterste soberheid te betrachten. En zo is het ook. Nu zc men verwachten, dat de Regering hierin een voor beeld zou geven en dat zij zou trachten op haar terrein te be zuinigen waar het mogelijk is. De belastingen zijn tot een bedenkelijke hoogte opgevoerd en het ergste daarbij is,- dat deze gelden als sneeuw voor de zon verdwijnen. Er is dus wei reden voor het voeren van een zuinig en sober beheer. In de practijk blijkt daarvan echter zo goed als niets. Hierop werd ook in de „Nieuwe Eeuw" weer de aan dacht gevestigd. Een medewerker van dit blad heeft speciaal het mini sterie van Verkeer en Water staat onder de loupe genomen en schrijft daarover o.m.: T-f et gemis van een ernstig t1 A op bezuiniging gericht streven treedt wel scherp aan het licht bij beschouwing van het verloop van de sterkte van het burgerlijk Rijkspersoneel. Volgens de millioenennota was bij het Departement van Ver keer en Waterstaat deze sterk te op 1 Januari 1947 7179 en op 31 Juli 1947 7231. Zonder blikken of blozen wordt, terwijl over de gehele lijn een bureau cratie heerst, die een kanker is in het staatsbestel, voor 1948 een sterkte van 7271, dus nog weer 40 man meer, gecalculeerd. Een bezetting van de inspec ties van het verkeer van 744 man moet verlaagd kunnen wor den; zo ook de sterkte van" het personeel bij het algemeen be heer van de zeescheepvaart met zijn 226 man. Een vergelijking met de per soneelssterkte van 1947 is door de gieuwe opzet der begroting uf"jst moeilijk, zo niet onmo gelijk geworden; daarom is het ook niet duidelijk, waarom bij het Kabinet, Comptabiliteit, Secretarie, Expeditie en Regi stratuur van 't Departement nog een bedrag van f20600.is uitgetrokken voor Voorlichting. De Memorie van Toelichting bewaarde op dit punt een po lair stilzwijgen. In zijn Memo rie van Antwoord geeft de mi nister een uiteenzetting van de taak der afdeling Voorlichting. Een staat van dienst, eerbied waardig lang, maar niet in drukwekkend! De veelheid van woorden moet de schamelheid van de verdediging van het in stituut dekken. Het is ook hier weer een zich uitleven, alsof het niet op kan. De Minister late toch in deze tijd van nood een voorlichting als deze over aan het particuliere initiatief, dat juist op het gebied van het verkeer wel bij uitstek actief is. Welke reden is er toch. dat de overheid zich hier weer neus wijs naar voren dringt? Opvallend hoog zijn in ver gelijking met andere Departe menten, de reis-, verblijf-- en verplaatsingskosten, zelfs wan neer men rekening houdt met het feit, dat de ambtenaren der verkeersinspecties er veel op uit moeten trekken.Ook dit kan men echter overdrijven in *de geest van perfectie, die nu een- msjl onze publieke gestie ken merkt en in normale tijden ook siert. Soepel moet de drager van publiek gezag zich bij de tijdsomstandigheden weten aan te passen en in die beperking zich tocli een meester tonen. Het gezamenlijke bedrag is ge raamd op het fantastisch be drag van bijna f 2.000.000.In verband met zulke ramingen is het inderdaad onverdedigbaar, dat nog een bedrag van f 75000 wordt uitgetrokken voor een vliegtuig ten behoeve van de leden van het Koninklijk Huis en de Regering. Voor die reizen kan men toch zeker gebruik maken van de normale service van de K.L.M." Het is moedbenemend. Op deze wijze wordt regelrecht op een financiële debacle aan gestuurd. Want de hier genoemde voor beelden staan niet op zichzelf. Wij zouden haast zeggenzij typeren het gehele regerings beleid. En nu zegt Prof. Schermer- horn wel, dat dit de schuld is van de ambtenaren, maar zo is het toch niet. De Regering is hier ver antwoordelijk. In een vergadering van de afd. Goes 'van de P. v. d. A. verklaarde de voorzitter, dat „onze partij tevreden kan zijn met de behaalde resultaten". Het is mogelijk. Maar wij hebben een sterk vermoeden, dat de kiezers straks blijk zullen geven er an ders over te denken. De Geallieerde Kommandantu- ra van Berlijn heeft geweigerd haar goedkeuring te hechten aan een voorstel van de gemeente raad om een half millioen mark te besteden aan de viering van de honderdste verjaardag van de Duitse Revolutie van 1848. De Kommandantura heeft er geen bezwaar tegen, dat het feit wordt herdacht, doch acht een derge lijke uitgave onder de huidige omstandigheden niet verant woord. In een hoQfdartikel over de politieke toestand in Nederl.-Indië zegt de „Times", dat de Republi keinse regering thans in een moeilijke positie verkeert. „Als zy" zegt het blad „de uit nodiging tot by woning van de conferentie der Negara's en Daerahs te Batavia aanvaardt, is dit een bevestiging van het Nederlandse standpunt, dat de Indonesische republiek slechts een on derdeel vormt van de algemene volksbeweging in Indonesië, welke naar autonomie streeft, en dat de republiek niet het recht bezit, als alleenvertegenwoordigster van deze beweging op te treden. Als de republiek afzydig blyft, zal de tot stand koming van de federatie zonder baar plaats vinden en zal zij onvermydelyk aan gezag inboeten." De „Times" komt tot de volgende slotsom: „Het is aan twijfel onderhevig, of het thans in uitvoering zynde program voor de staatkundige hervorming, aan de nationalistische aspiraties in Indonesië zal brengen, wat men verwachtte. Zoals de kaarten thans liggen, lykfc het er echter op, dat de Nederlandse regering zal slagen in de verwezenlijking van haar programma, onverschillig wat de republikeinen zullen doen of laten." De volgende verklaring is door de Republikeinse regering af- legd: „De republiek* Indonesië waardeert ten zeerste de oproep der vertegenwoordigers van verschillende Indonesische gebieden en organisaties varr 3 Januari, waarbij de republiek wordt uitgeno digd, deel te nemen aan het tot stand komen van een souvereine staat. De republiek is bereid, toe te treden tot een democratische, souvereine Negara Indonesia Serikat (Verenigde Indonesische Staat). Het ligt juist in haar lijn, alle Indonesische gebieden te vereni gen in een onafhankelijke souvereine staat. Zij is ervan overtuigd, het voornemen tot het leggen van contact niet onbeantwoord te moeten laten en overweegt thans, op welke, wijze dat voornemen ten uitvoer kan worden gelegd, waarover zo spoedig mogelijk het besluit bekend zal worden gemaakt." Niet nieuw, noch duidelijk. De „Nieuwsgier" tekent hierbij aan, dat deze verklaring noch nieuws, noch ook maar. een schijn van verduidelijking bevat. Indien deze verklaring betekent, dat de republiek met de andere deel staten wil samenwerken aan de vorming van een interim-rege ring, is dit Inderdaad nieuws. Maar datjis zeer klaarblijkelijk niet het geval. En dan blijkt de republikeinse verklaring neer te komen op de verzekering, dat men niet onder alle. omstandig heden op de gedachte aan een eenheidsstaat blijft staan. Indien de republikeinse ver klaring inderdaad uitzicht op sa menwerking zou openen, dan zou dit Impliceren, dat zij bereid' is over te gaan tot verwezenlijking van het staakt het vuren. Daar omtrent is echter geen antwoord te verkrijgen. Critiek van republikeinse zjjde. Radio Djocja zegt, dat het goed zou zijn, indien de Indone sische gebieden bulten de Repu bliek met deze zich als eenheid zouden stellen tegenover de Nederlanders en de Commissie van goede diensten, teneinde te eisen, dat een partij, die gen recht van gezag in Indië heeft, zo spoedig mogelijk het land ver laat. De „Berita Indonesi" ls ten zeerste teleurgesteld over het eerste artikel der republikeinse verklaring, „die niet van, wijs be leid getuigt, aangezien de Repu bliek daarmee automatisch en officieel de personen, die de be sprekingen hebben gevoerd, ais ware vertegenwoordigers - erkent, daarbij inbegrepen de represen tanten van West-Java". De Republiek geeft thans of ficiéél te kennen, de eenheids gedachte als primaire eis los te laten en de federatieve vorm te accepteren. Ook andere republi keinse bladen hebben critiek op deze verklaring. Geen hervatting politionele actie. Verklaring Sjarifoetldin. Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia hebben naar aanleiding van berichten van re publikeinse zijde, dat men daar bevreesd is voor een hervatting van de politionele actie (die als een yoldongen feit wordt gesteld) en dat een termijn voor het ant woord op de ingediende amende menten ultimatief gesteld is, aan Aneta verklaard, dat deze be richten volkomen uit de lucht ge grepen zijn, of het antwoord uit Djocja nu bevredigend zal luiden of niet. Uit andere bron vernam Aneta nog, dat een duidelyk antwoord op korte termyn gevraagd is, opdat een eind zal komen aan de heersende onzekerheid inzake het standpunt der republikeinse regering. Daarby werd in herin nering gebracht, dat het nu reeds vijf weken geleden is, dat de „Renville" in Priok is aangeko men en dat de beide delegaties sedert 10 December j.l. geen ont moeting aan boord van het schip meer gehad hebben. Sjarifoeddin vastgehouden Naar A.P.P. verneemt, zqpden de Nederlandse autoriteiten Sja- rif oeddin slechts toestemming hebben verleend uit Batavia te vertrekken, op voorwaarde, dat de republikeinse regering niet la ter dan 48 uur na de gankomst van de Commissie van goede diensten te Djocja haar antwoord' zal hebben ingediend op de voor stellen met betrekking tot de order tot staking van het vuren. Indien aan deze voorwaarde niet werd voldaan, zouden de Neder landers hun vrijheid van hande len hernemen. Daar de Commis sie van goede diensten heden morgen naar Djocja vertrekt, zou de termijn dus tegen Dinsdag 12 uur eindigen. De door de Neder landers gestelde voorwaarde zou ter kennis van de Commissie van Goede Diensten zijn gebracht. In officiële Nederlandse kringen weigerde men dit bericht te be vestigen. Bij een interview met de „Mor ning Tribune" heeft Sjarifoeddin toen hij nog in Singapore was, gezegd pessimistisch te zijn over de situatie. Hij zou naar Fort de Koek vertrekken om overleg te plegen betreffende de sensatio nele politieke ontwikkelingen en de situatie op Java. „Het is", zo zei hij, „een zeer opmerkelijke ontwikkeling in de situatie, dat Naar Aneta verneemt, zul len heden de namen van zes der leden van de interim-re gering worden bekend ge maakt. Deze zouden zijn: Ra den Abdoelkadir, Wisaksono Wirjodihardjo (burgemeester van Buitenzorg), Professor Hoessein Djajadiningrat( voor zitter van het Komité Indo nesia Serikat), Pangeran Kar- tanegara (voorzitter van de raad van zelfbestuurders in Oost-Borneo), Mr Teunghoe Dzoelkarmain (lid van de voorlopige Raad van Suma tra's Oostkust en Raden Soe- rio Santoso (adviseur van Dr van Mook). noch de Nederlanders noch de door hen opgerichte marionetten- staten ons kunnen negeren. Zij hebben nu erkend, dat- wij de kern zijn van het Indonesische nationalisme. Wij nemen de uit nodiging van de conferentie der Negara's en Daerahs aan, omdat het één van de punten is, waar mee wij ons in de overeenkomst van Linggadjati accoord ver klaarden. o Uitbreiding van Middelburg. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft een 5-tal architec ten, n.l. Ir A. A. van der Steur, Rotterdam; Ir Verhagen, Rotter dam; B. J. J. M. Stevens, Haar lem; architect M. J. J. van Be- veren, Middelburg en architect Blok, Wassenaar, opdracht ge geven plannen te ontwerpen voor de bouw van ongeveer 300 ar beiderswoningen (gemiddelde in houd 260 kub. M.), tussen de N. Vlissingse weg en de Lage weg. Het gemeentebestuur streeft er naar een zoT* aantrekkelijk mogelfjk plan te verkrijgen met woonhuizen, die afwisselen in grootte en type en straten met variërende richting. Men acht dit plan voor de uitbreiding van Middelburg van groot gewicht. MEDAILLES VOOR TROUWE DIENST UITGEREIKT. Zaterdag herdacht de afde ling Vlissingen van de Vereni ging van Transportcolonnisten van het Rode Kruis haar 25-jarig bestaan. Oorschot, Chr. Kokelaar en F. B. Meijer; aan mevr. Leydekkers, die niet aanwezig was, zal de medaille nog worden overhan digd. De avond werd verder gevuld met een klucht in drie bedrijven, ^"'middags recipieerde het g.etlteld »D® rldder ,van de béstuur, dat bestaat tot de heren Kouseband". Kunnen, wij van de Snoep, voorzitter; Philipse secr., Schoutende Jel en de dames mevr. Casteleyn, mevr. Bos en mej. Meerkerk, in het Concert gebouw, terwyl des avonds in hetzelfde gebouw een feestavond plaats vond. -Namens het Hoofdbestuur fe liciteerden de heren J. A. Vier- Wrak van de Skoghaug gevonden. Gisteren heeft de marinemotor- launeh R Y 2 onder commando van Lt. ter zee eerste klasse C. R. Reinalda, een onderzoek-inge steld bij het wrak, dat reeds door de trawlerschipper Allehand ter i hoogte van Castricum werd ge signaleerd. De R Y 2 heeft geruime tijd in de buurt van het wrak ge koerst 1 en- de commandant was van mening, dat dit wrak inder daad van de Skoghaug moet zijn. Het ligt drie mijl buiten het cen trum van het geveegde kanaal, recht tegenover Castricum, ze ven mijl buiten de kust. Bergingskansen achtte de Lt. Reinalda zeer zeker aanwezig wanneer de zee rustig is, dech men zal hiermede moeten wach ten tot het begin van de zomer. Er bestaan plannen, om zodra dit mogelijk is, een duiker naar het wrak te laten afdalen om het te identificeren, hoewel alle om standigheden erop wijzen, dat het inderdaad het wrak van de Skog haug is.. medewerkenden, leden van. de P.T.T.-vereniglng uit Middel burg, met alle lof spreken, over het stuk kunnen wij dat niet, daar het meer dan Immoreel was. Nadat de heer Snoep de spe lers voor hun zorgen (een betere zaak waardig) dank had ge- I bracht en medegedeeld, dat 21 Febr. een feestavond voor de gever en S. Paauwe de jubileren-1 leden van het Rode Kruis zal de vereniging. Dr Sissingh, kring-worden gehouden, overhandigde commissaris van het Rode Kruis, mevr. Casteleijn de medewerken deed dit namens het Prov. be- <je dames ieder een bouquet stuur, de heer van Everdingen bloemen, namens de plaatselijke afdeling en dr Schreuder als commandant dqr vereniging, terwijl voorts de burgemeester van Vlissingen, Mr B. Kolff, de commissaris van po litie, de heer Van der Mark, me vrouw Van Oorschot en afge vaardigden van zusterverenigin- gen uit de provincie,, hun felicita ties uitbrachten, die dikwijls ver- i gezeld gingen van bloemstukken. Voor een geheel gevulde zaal roemde des avonds de voorzitter van de transportcolonne, de heer H. B. Snoep, de samenwerking tussen de vereniging en het af delingsbestuur van het Rode Kruis Hij memoreerde het werk van. de colonne tijdens de oorlog, waarbij de colonnisten een grote zelfopoffering aan de dag leg den; ook na de oorlog is de ver eniging actief gebleven en met onvermoeide ijver zal zij haar werk blijven verrichten. Burgemeester Kolff zeide, dat hij, daar hij eerst na de bevrij ding naar Vlissingen kwam, het j werk van de vereniging tijdens de oorlogsperiode niet heeft kun- nen volgen; de geschiedenis leer- j de het hem echter. Dr Sissingh reikte vervolgens met een toespraak de medailles voor 10 jaar trouwe dienst van gediplomeerden, uit aan de da- j mes W. M, van Kalkeren en M. Koolwijk en aan de heren J. van Het te Oslo verschijnende blad „Morgenbudet" bevat op de frontpagina een artikel onder de kop:. „Uitgebreide spionnage in Noorwegen". Het artikel is voor namelijk gericht tegen de Russen, die volgens het blad de metho de toepassen, waarbij zij een schip bij een strategisch punt in de buurt van een of andere ver dedigingsstelling aan de grond laten lopen. Bij de hierop volgen de bergingswerkzaamheden zou een groot aantal Russen zich lange tijd in de omgeving op houden. Bij Kristiansand b.v. zouden de Russen maanden bezig zijn geweest met het bergen van een klein walvisvaartuig. Hetzelfde zou bij Bergen geschied zijn. On langs zou een Russisch schip, de „Ryskiii", dat uit Odessa kwam, vlak in de buurt van een fort buiten Harstad (in het Noorden van Noorwegen) aan de grond gelopen zijn. Deze drie plaatsen zijn, aldus 'het blad, de hoofd kwartieren van resp. het Zuide lijk, Westelijk en Noordelijk mi litair district. De geallieerde mogendheden zouden tevens po gen te weten te komen, welke Noren met haar sympathoseren. De nationale feestdag te Goes. Zaterdagmiddag zjjn op initia tief van het Dubbelmannenkwar- tet „Octavo" afgevaardigden van diverse Goese verenigingen in het Schuttershof bijeen geweest om dóór gezamenlijk overleg te komen tot samenstelling van een feestprogramma voor 5 Mei a.s. De 'heer Van Doorn, die als voorzitter fungeerde, verklaarde wat de bedoeling was van deze vergadering en waarom „Octavo" had gemeend 35 verenigingen te moeten aanschrijven, teneinde gezamenlijk de nationale feestdag waardig te herdenken. De Oranjevereniging, die in de eerste plaats toevalt het organi seren van feestdagen betrekking hebbend op leden van het Konink lijk Huls, had reeds uitgespro ken, dat zij om reden, en v.n.l. van finandtqje aard, geen kans zag zelf een feest te organiseren. Het plan, dat de heer Van Doorn aan de hand deed, bevatte de vorming 'van een erecomité, een commissie bestaande uit af gevaardigde bestuursleden van de diverse Goese verenigingen en een z.g. kwartjesaetie" ter be strijding van de onkosten. Hij liet duidelijk uitkomen, dat dit iniatief van „Octavo" niet betekende de vorming van een nieuwe organisatie, doch slechts een stimulerende werking be doelde. Nadat alle verenigingen zich in principe hadden bereid ver klaard mede te zullen werken, zegde de Oranjevereniging, bij monde "van de heer Ballegoijen de Jong, toe, het initiatief te nemen. Bij de Tweede Kamer werd op 31 October van het vorig jaar jaar het ontwerp-wet Autovervoer Goederen ingediend. Dit wets ontwerp is naar de mening van de Nederlandse Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs de weg onaanvaardbaar. Vandaar dat deze organisatie momenteel alles in het werk stelt om, als het wetsontwerp In de Kamer zal worden behandeld, dit afgestemd te krijgen. i achter de organisatie te staan in de strijd tegen dit wetsontwerp^ terwijl hij nog een nadere uiteen zetting gaf Van de wijze waarop een grootscheepse actie zal wor den gevoerd. Hieruit bleek, dat momen teel 20.000 vrachtauto's rijden voor de organisatie. De actie kost zeëf veel, maar in deze kan Zeeland wedijveren met de gro te vervoerseentra van ons land, daar een grote bijdrage op onze provincie zai kunnen worden overhandigd. Nadat ook nog een vertegen woordiger van de Bovag en de secr. van de Vakgroep Personen vervoer hun steun hadden toe gezegd bij de te voeren actie, werd de bijeenkomst gesloten door de vice-voorzitter. DEN HAAG WIL U.N.O. ONTVANGEN. Naar wij vernemen zal in de Ministerraad van 19 Janu ari een plan worden besproken, dat beoogt aan Trygve Llie bij zijn bezoek aan Den Haag op 22 Januari de mogelijkheden voor te leggen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit plan is samengesteld door deskundigen van diverse ministeries. Het Haagse gemeentebestuur heeft medegedeeld, gaarne als gest- vrouw op te treden. Motorschip bij Tcrneuzen gezonken. Tengevolge van motorstoring liep Vrijdagavond het uit Huizen afkomstige motorschip Jonge Willem" (schipper A. Zwart), bij het binnenvaren van de ha ven van Terneuzen, op de Oost- dam aldaar. Het schip, dat ge laden was met schelpen, zonk vrijwel onmiddellijk. Staaldraden werden aangebracht, 'teneinde verder afglijden van de dam te voorkomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Terug in het Vaderland. De eerste 1200 jongens keerden met het s.s. „Niéuw-Holland" terug uit Indië. De sluizen te IJmuiden worden gepasseerd. Na de Limburgers volgden de jongens uit andere provincies in volgorde van de grootte der af standen, die zij moeten afleggen. Na de registratie in de grote loods kregen de manschappen, die gedemobiliseerd worden, dis tributiebonnen voor vier weken, nog steeds het militair rantsoen, plus 190 textielpunten om zich kleding aan te schaffen en een voorrangskaart voor het kopen van deze kleding. Vervolgens gingen zij langs een tafel waar papierenzakken wer- Ontvangst te Amsterdam Terwyl het muziekcorps van het depot cavalerie Amersfoort vrolyke marsen speelde, werd Zaterdagmorgen om 9 uur be gonnen met de debarcatie van de „Nieuw Holland". Als eersten gingen de Limbur gers van boord, omdat zy het verst wonen. Een vanhen had een miniatuur aapje in zyn bin nenzak gestopt. Dit aapje heeft „clandestien" de reis meege maakt. Zo waren Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg een 500-tal vervoerders uit ge heel Zeeland aanwezig in een z.g.n. Noodklok vergadering, waar als spreker optrad dhr C. P. G. van Yperen, alg. secr. van de N.O.B. Tevens waren aanwezig de secr. der Kamer van Koophandel voor Zeeland en voorzitter der afd. vervoer der Kamer,, verte genwoordigers van de Mij voor Nijverheid en Handel, der Ver. „Handelsbelang", B.O.V.A.G., de Vakgroep personenvërvoer en de E.V.O. De voorzitter N.O.B. afd. Zee land, de heer Den Herder, bracht in een kort openingswoord dank aan verschillende Instanties voor de medewerking aan de organi satie. De heer Van Yperen begon zijn rede met een overzicht te geven van het tot stand komen van de N.O.B.waarna hij inging op het wetsontwerp van Minister Vos. Hij wees op het feit, dat de wet niet minder dan 18 maal verwijst naar een Algemene Maatregel van Bestuur, waardoor ze niets anders ls dan een blanco vol macht. Er wordt In de wet on derscheid gemaakt tussen gere geld vervoer, afhaal- en bestel diensten en ongeregeld vervoer. Er zal, zo vermeldt de wet voorts, een vergunningstelsel worden Ingevoerd, waarvoor een Commissie zal worden Ingesteld. De Rijksinspecteur echter zal be slissen over het verlenen der ver gunningen. De vergunningen zul len echter een beperkte looptijd hebben. Spr. maakte met verschillen de voorbeelden duidelijk, dat dit wetsontwerp uitblinkt door onbe langrijke regelingen. Hij stelde hiertegenover als eerste eis, dat de wet zal moeten aangeven, hoe het goederenvervoer per auto, per spoor en ook door de lucht zal kunnen worden gecoördi neerd. Blijkt onder andere, dat een vervoerder door zijn vervoeg schade toebrengt aan een staats belang, zoals de Ned. Spoor wegen, dan heeft de Minister de bevoegdheid de vergunning in te trekken. Spr. vroeg zich af, of zodoende er nog wel samenwer king mogelijk is. De strijd, die de N.O.B. thans veert,is niet nieuw; reeds voor de oorlog heeft men eveneens door een wet het personenvervoer lartgs de weg aan banden gelegd, waardoor meerdere autobusondernemingen zijn gedupeerd. De heer Van Yperen drong aan op inschakeling van het bedrijfs leven en vreesde, dat weer amb tenaren zullen worden geraad pleegd in plaats van de Vervoer dersorganisaties. Bovendien komt er In het Wets ontwerp geen enkele richt lijn voor, die als leidraad dient bij het verlenen der vergunnin gen. Dit heeft een grote mate van ongerustheid teweeg gebracht. Ook de regeling voor eventuele schadevergoeding heeft vele ha ken en ogen. Ten slotte zal voor geregeld en ongeregeld vervoer de tonnage der wagens aan banden worden gelegd, maar voor de afhaal- en besteldiensten is dit niet het ge val; hierdoor zou immers de A.T.O. kunnen worden benadeeld, aldus spr. De heer Van Yperen besloot met op te roepen eendrachtig Ontwikkelingscursus Zeeuwse Agrarische Raad. De Zeeuwse Agrarische Raad belegt op 29 en 30 Januari a.S. te Goes, in het Schuttershof, een ontwikkelingscursus over „Land bouwcoöperatie". - De eerste morgen spreekt Mr H. J. Louwes over „Het principe, het besaan en de bestaansvoor waarden van de Landbouw-Coö- peratie" en des middags zal de zelfde spreker een inleiding hou den over „Werktuigen-coöpera tie". Deze middag voert ook Ir D. in' 'tVeldt het woord over „Aan- en verkoopcoöperatie". Des avonds houdt Ir M. A. Geuze een lezing met lichtbeelden over „De boer In de kunst". „Bestaan en betekenis van de coöp. Suikerindustrie" is de titel vim het onderwwp, dat de vol gende morgen de heer J. M. van Bommel van Vloten zal inleiden. Het tweede onderwerp der mor genvergadering is „Crediet Coö peratie" door de heer H. H. Schroder. Voordat des middags Mr Lou wes een samenvatting geeft, spreekt de heer M. A. v. Varik over „Coöperatieve melkverwer- king". den uitgereikt, die een cadirant- soen voor een maand, een rege ringspakketje, bestaande uit si garetten, zeep en brillantine en een lunchpakket bevatten. De diverse provincies hadden elk hun eigen uitgang en dqpr middel van mierofooninstallaties op het terrein werden de auto bussen opgeroepen, zodra het vereiste aantai manschappen bij de uitgang gereed stond. Om ongeveer één uur was het schip geheel verlaten en toefden nog slechts de laatste soldaten in de loods Luitenant-Generaal Mr H. J. Kruis en zijn echtgenote woon den de debarcatie bij. DE BILT ZEGT: Zacht weer. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaarbewolkt met nu en dan regenbuien en enkele opklarin gen. Aanvankelijk afnemende, later weer tot krachtig toe nemende en aan de kust tijdelijk stormachtige, naar Westelijke richtingen omlopende wind. Nagek. Advertenties. Tot onze diepe droef heid heeft het de Here behaagd, na een gedul dig gedragen lijden, tot Zich te némen, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, WILHELMINA KLAP, in de ouderdom van 78 jaar en 10 maanden. Goes: A. BEENHAKKER. Wolfaartsdijk: A. M. HOUTEKAMER- BEENHAKKER. L. HOUTEKAMER. Goes* M. A. VERHEULE— BEENHAKKER. G. K. VERHEULE. J. HUIS SOON BEEN HAKKER. J. J. HUISSOON. En Kleinkinderen. Goes, 10 Januari 1948. Kamperfoeliestraat 15. Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 14 Januari a.s., om 1 ïiur. Tot mijn diepe droef heid overleed in het Ziekenhuis,, St.-Joanna" te Goes, na een lang durig en geduldig ge dragen lijden, onze in nig geliefde, zorgzame Vrouw, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en "Tante Pieternella Jacoba Andriessen, geb. Dingemanse, in de ouderdom van 38 jaar. Kloetinge: J. ANDRIESSEN. Gapinge: P. DINGEMANSE. S. DINGEMANSE— WISSE. St.-Laurens: C. v. d. HORST. N. v. d. HORST— ANDRIESSEN. Eindhoven G. F. v. d. SCHAAF. J. v. d. SCHAAF— ANDRIESSEN. Schore: C. VOS— DINGEMANSE. J. VOS. Gapinge: L. KESTELOO— DINGEMANSE. L. KESTELOO. Kloetinge, 10 Jan. 1948 De teraardebestelling zal plaats hebben Woens dag 14 Januari a.s., des nam. 12 uur te Ga pinge (gemeente Vrou wenpolder). Hedennacht overleed, na langdurige ziekte en na, op het laatst, een smartelijk lijden, onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, ADRIANA ALEWIJNSE, Weduwe van wijlen Johan Hendrik v. Oost, op de gezegende leeftijd van bijna 82 jaar. Haar diepbedroefde Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, L. J. EMMERZAAL— VAN OOST. L. EMMERZAAL. J. L. DE PUTTER—, VAN OOST. S. DE PUTTER. En Kleinkinderen. Goes, 11 Januari 1948. Middelburgsestraat 56. De begrafenis zal D.V. plaats hebben te Goes, op Donderdag 15 Jan. a.s. te 2 uur n.m. ver trek van het sterfhuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1