am De lezers piekerden en de pnzzle-redactie had handen ïoi werk! Nationaal Jeugdschaaktonrnooi gesloten. de Block uit Hulst op een na de Beste speler. Dam-Labyrinth. UIT ea THUIS. Beste neefjeB en nichtjes. Dit ls de eerste keer In het nieuwe jaar, dat jullie weer in je eigen hoekje kunt snuffelen. En omdat het nieuwe jaar nog hele maal voor jullie ligt, hopen tante Bep en lk, dat het een erg pret tig jaar zal worden voor jullie. En we hopen ook, dat jullie je ouders ln dit jaar nu eens laat zien wat je wel kunt; op school en thuis als jullie huiswerk moe ten maken of vader en moeder 'n handje moeten helpen. Zullen jul lie dan niet mopperen Tante Bep en ik danken iidlle hartelijk voor die prachtige kaar ten met Nieuwjaarswensen, die we van vele neefjes en nichtjes mochten ontvangen. Jullie hebhen zeker al eens uit gekeken of jullie het verhaal van de kleine klokkenmaker nog niet zagen? Nou, hier ls het, maar 't ls het laatste deel. Hij schrok er van. De burge meester vroeg: „Mag ik de klok eens zien?" De klokkenmaker knikte en zette de klok voor de burgemees ter neer, die er naar keek en luis terde. De klok zou juist twaalf uur slaan. Zij schraapte zich de keel en begon ernstig en plechtig te slaan. Toen de burgemeester dat hoorde begon hij te lachen en keek de kleine klokkenmaker vol bewondering aan. „Dat is precies als die keer toen lk mijn redevoe ring hield bij het bezoek van Zijne Majesteit de Koning". „Dat was ook de bedoeling, mijnheer de burgemeester", zei de klokkenmaker. Toen drukte de burgemeester Joachim tegen zijn dikke bulk, omdat hij hem niet tegen zgn hart kon drukken, want Joachim was maar een klei ne klokkenmaker. De burgemees ter vond hem kranig, want zijn toespraak was beroemd door het hele land. De volgende dag kwamen de wethouders (jullie weet wel, dat zijn de mannen die de burgemees ter helpen) om de klok te kopen. Vijfentwintig goudstukken gaven ze ervoor en toen ze weg waren sprong de klokkenmaker hoog in de lucht van blijdschap. Vijfen twintig goudstukken! Nu kon hij weer net zoveel eten als hij zelf wou! Onze klokkenmaker ging nu iedere dag aan het werk om nog meer van zulke klokken te maken en telkens als hij een klok klaar had, vond hij die mooier dan alle andere. Het kleine meisje dat op de markt bloemen verkocht, kwam dikwijls bij hem kijken. Dan zat ze heel stil op het puntje van een stoel. Ze bracht een heerlijke bloemengeur in de kamer en de klokkenmaker vond, dav ze maar vaak moest komen, dan was het net of hij veel beter kon werken. Na een jaar had hij zoveel klok ken gemaakt, dat de hele kamer vol hing. Hij hield zoveel van zijn klokken, dat hij er haast niet toe kon komen om een klok te ver kopen als er een klant kwam. Ja, er kwamen nu veel klanten, want de kleine Joachim was beroemd door het hele land. Op een mooie zomerdag, toen Anneke, het bloe menmeisje heel stil in de kamer zat, kwam er een deftige dame binnen. Je kon zien, dat ze heel rijk moest zijn, want ze had prachtige kleren aan en reed ln een met vier paarden bespannen koets. „Ik wil een klok van je kopen, Joachim", zei ze en ze be keek alle klokken die ln de ka mer hingen, om te zien of er een bijl zou zijn, die voor haar goed genoeg was. „Die wil lk hebben" zei ze en ze wees op een prachtige grote klok met gouden lovertjes en zilveren bloempjes versierd. „Uw Edele vergeef mij", zei de klokkenmaker, „maar deze zou niet bjj U passen". Na lang zoe ken had hij eindelijk een eenvou dig klein klokje gevonden. Dat gaf hij aan de deftige dame. Maar deze vond het klokje niet mooi. De kleine klokkenmaker wist echter wel wat hij deed, want toen hij het klokje opgewon den had, was het net of een lief klein meisje door de kamer liep met lichte stapjes. En toen het klokje sloeg was het of het meis je begon te zingen. De dame kreeg tranen in de ogen toen ze dat hoorde. „Dat is precies mijn lief klein dochtertje, dat verleden jaar gestorven is", zei ze. Nu heb ik een prachtig aandenken aan haar en blij stap te ze met het klokje in de arm weer in de koets. Toen een poosje daarna een arm vrouwtje bij hem kwam en hem vroeg of ze een heel klein klokje kon krijgen voor haar zoontje, dat ziek was, nam Joachim de prachtige grote klok legde hem op een wagentje en bracht hem naar het zieke jonge tje. Het jongetje kon haast niet geloven, dat die prachtige klok voor hem was. Er kwam een rode kleur op zijn wangen, nu niet van koorts, maar van vreugde. Terwijl de jaren verliepen werd de kleine klokkenmaker steeds knapper. Uit alle delen van het land kwamen de mensen naar hem om een klokje te kopen. Ge leerde heren kwamen hem in zijn winkeltje bezoeken en schreven over hem ln de kranten. Anneke kwam nog' iedere dag bij hem en was opgetogen als hij weer een klok klaar had. Maar op een goede dag, of liever een kwade dag, toen Anneke weer de kamer ln kwam, zag ze Joa chim zitten met de handen in het haar. „Wat is er Joachim", vroeg ze. En Joachim vertelde, dat hij een klok zou willen maken die op haar geleek, dan had hij een aandenken aan haar wanneer ze bij hem wegging of als ze ging trouwen. Hij vertelde, dat het niet wilde lukken, dat hij geen klokje kon maken, dat op haar geleek. „Maar dat hoeft toch ook niet kleine Joachim", zei Anneke. „Ik ga immers niet weg". „En ik zal nooit met Iemand anders trou wen als met jou". Toen de kleine klokkenmaker dat hoorde werd hij weer blij. Nu hoefde hij niet meer te proberen een klok te maken, die op Anneke leek, want ze zou met hem trouwen en nooit bjj hem weggaan. Een jaar later was het heel druk ln het" kleine stadje. Weten jullie waarom? Ja, de kleine klokkenmaker en Anne ke gingen trouwen! Heel veel mensen kwamen kijken en de bur gemeester hield een toespraak, die misschien nog wel mooier was als toen Zijne Majesteit de Ko- won. nlng op bezoek was. De burge meester zei, dat Joachim een heel knappe klokkenmaker was en Anneke een lieve klokkenma- Het nationaal jeugdschaaktonrnooi, dat van 1 tot 7 Januari fe Lunteren is gehouden, werd Woensdagavond oflicieel gesloten. Dit tournooi werd georganiseerd door de Ned. jeugdsehaakbond, een organisatie van leerlingen van middelbare scholen, die op 29 Maart 1947 werd opgericht. De wedstrijden werden gespeeld tussen vijftallen van verschillende scholen, waarbij het clubkam pioenschap de inzet vormde. Er ls door de jeudige deelne mers met veel enthousiasme ge schaakt. Dat er onder hen flinke krachten schuilen is wel gebleken, toen een tiental van de beste spe lers een wedstrijd met de Lunter- se schaakvereniging met S2 kersvrouw. Ze huurden een klein ten; 2. Heerlen A (St. Bern Col» huisje op de markt en Joachim lege) 10 punten; 3. Rotterdam zette al de klokken, die hij ge- (Chr. H.B.S.) 9 punten; 4. Eind- maakt had, voor het raam en op hoven (Lyceum) 8 punten; 5. dat raam schreef hij: „Hier woont Heerlen B (St. Bern. College) 7 Joachim, de beroemde klokken- punten; 6. Hust (H.B.S.) 5 pun- maker". Alle mensen konden dan ten; 7. Amersfoort (R.H.B.S.) 2 zien dat daar onze klokkenmaker punten; 8. Rotterdam (Naston) l>/2 punt. woonde. Als jullie nog eens in het stadje komen, moet je zeker niet ver- geten even aan te gaan bij Joa- iN OCj geen goedkeuringS- chim en Anneke, dat zullen ze vast prettig vinden. EINDE. Ja, jongens en meisjes, dat ls dan het einde van Joachim's avonturen. Op het ogenblik be leeft de klokkenmaker geen avon turen meer. Hij werkt heel hard en maakt veel klokken. Maar als Anneke hem 's morgens een kopje koffie brengt, dan houdt hij even op met werken en samen spreken ze over alles wat er gebeurd ls. En nu zouden jullie zeker wel willen weten wat we de volgende keer gaan doen hé? Maar dat verklap lk nog niet. Kijken jullie maar goed uit! OOM HENK. De uitslag van het tournooi is als volgt: 1. Den Haag (Gymn.) 12 pun- Door deze uitslag kwam de door de Lunterse schaakver. beschik baar gestelde wisselbeker, die vo rig jaar werd gewonnen door de Chr. H.B.S. te Rotterdam, thans ln het bezit van het Haagse vijf tal. Volgens een puntenstelsel, waarbij rekening wordt gehouden met het no. van het bord, waar aan wordt gespeeld, was de per soonlijke rangorde van de zeven beste spelers: 1. J. Nachtegaal, den Haag, 5.4 punt; 2. E. de Block, Hust (Z.) 5.3 punt; 3. P. Latour, Amers foort 4.5 punt; 4. R. Bijkerk, Rot terdam 4.5 punt; 5. Strooker, Den Haag 4.2 punt; 6. Mohlmann, Eindhoven 3.6 punt; 7. T. Selden- rath, Heerlen 3.5 punt. De „Borneo" vertrekt Woensdag naar Amerika. De nieuwste aanwinst van de Mij. „Nederland", de door „De Schelde" afgeleverde moderne vrachtboot „Borneo", gaat vol gende week Woensdag onder ge zagvoering van kapitein A. J. Graffelman de eerste reis aan- Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. bevoegdheid voor bouw- Op 27 December 1947 stonden rr ingeschreven 2050 (74) personen werken van Z,eeawse gemeentebesturen. In een aantal door de minister van wederopbouw en volkshuis vesting aangewezen gemeenten is aan de betrokken gemeentebestu ren de voor het uitvoeren van bouwwerken vereiste goedkeurlnè met ingang van 1 Jan. j.l. ver leend, indien door deze gemeente besturen een speciale schrifte lijke goedkeuring wordt verstrekt. Deze regeling houdt in, dat B. en W. van deze gemeenten onder bepaalde voorwaarden het recht hebben bouwwerken goed te keu ren tot f 3000, wanneer het aan tal Inwoners 10.00 tot 25.000 per sonen bedraagt, terwijl in de aan- waren tewerkgesteld. Over de waren tewerkgesteld. Dver de week eindigend 27 December 1947 werden 113 (4) personen ge plaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 1938 (168). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking, op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: drukkers, kleerma ker, loodgieter, zandvormers, sme den, bankwerkers, meterjjkers, metaalbewerkers, etaleur, verko per, loopjongens, jongste bedien den, naaister, verkoopster, kan toorpersoneel, huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: handzetters, maehinezetters, bouwvakarbeiders vaarden en wel in ballast naar j trent nog niet zijn geëindigd, doch Amerika en Canada, waar een la- dat de aanwijzing zal volgen, ding voor Ned.-Indië zal worden - wanneer overeenstemming met de ingenomen. j in aanmerking komende gemeen- De „Borneo" is een zeer gespe- tebesturen is bereikt, eialiseerd motorschip, dat voor één derde deel tankboot genoemd kaworden, daar palm- en cocos- olie een belangrijk onderdeel van de lading zullen vormen. Boven dien heeft het aecomodatie voor 32 passagiers. De „Borneo" zal ook een der eerste geadopteerde schepen zijn. Dank zij de bemoeiingen van de Nederlandse Vereniging voor het adopteren van schepen, is het schip geadopteerd door het Gem. Meisjeslyceum te Amsterdam. Kapitein Graffelman heeft de prestaties van de Nederlandse koopvaardij tijdens de oorlog neergelegd in een boek, getiteld „In konvooi", dat dit voorjaar zal verschijnen. De opbrengst daar van zal ten goede komen van het Prinses Margrietfonds, het Mar gewezen gemeenten boven 25.000 houtdraaier, mach. houtbewerker, smeden, electriciëns, stoker, loodgieter, wasserijpersoneel, leer ling verpleegsters, huishoudelijk personeel. Tholen: Bouwvakarbeiders, bankwerker-draaier, eleetriciën, loodgieter, bakkersknecht. Schouwen- en Duiveland: stof feerder, bouwvakarbeiders, meu belmaker, smid, lijnwerker, loop jongen, jongste bediende, naaister, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen; Stoffeer der, bouwvakarbeiders, meubel makers, auto-monteurs, leerling inwoners goedkeuringsbevoégd- held is verleend voor bouwwer ken tot f 10.000. Alleen ln de provincies Gelder land, Limburg en Zeeland heeft de aanwijzing der gemeen ten nog niet plaats gehad. Wat Zeeland betreft vernemen wij, dat de besprekingen hierom- Nlet slechts moeten deze ge meenten zich hiertoe bereid ver- kappers, kantoorpersoneel, kleer- klaren, doch ook dienen zij overmaker, textielarbeiders, kapster, een behoorolijk geoutilleerd bouw- apparaat te beschikken. In Zee land komt er nog bij, dat de we deropbouw van een dergelijke om vang is, dat van de wederopbouw- organen veel meer wordt geëist dan in niet zo ernstig getroffen streken. In delen van de provincie, waar een centraal bouw- en woning toezicht voor verschillende plaat sen bestaat, zal deze combinatie als één gemeente worden be schouwd. kingen van omgekomen zeelle den) en van de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, het nïxfonds (voor nagelaten betrek- tehuis voor bejaarde zeelieden. leerling naaisters, strijksters, ver koopsters, typistes, tandartsas sistente, textielarbeiders, huishou delijk personeel. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. gen wel zeggen beroemd. Zijn grote Dagboek „De lendenen om gord" is in talloze gezinnen ge bruikt. En hetzelfde geldt van het daarna verschenen Dagboek van iets kleiner formaat dat hier wordt aangekondigd. Het feit dat nu reeds een zesde druk ver scheen wijst er op, dat de be langstelling voor dit Dagboek nog niet verminderd is. Geen wonder. Ds Knap, kenner van de Schrift, maar ook van het menselijk hart, heeft, zoals hij zelf zegt al schrijvende de rijke korenvelden der Heilige Schrift doorwandeld en hier en daar aren geplukt, die hier worden doorgegeven. Bij wijze van proeve hebben wij in dit nummer de voor 10 Janu ari aangegeven overdenking op genomen. Schrift en Kerkorde, door Prof. Dr A. M. Brouwer. A. W. Sijthoffs Uitg. Mij., Leiden. Deze brochure dankt haar ont staan aan het proefschrift van Dr A. J. Bronkhorst over „Schrift en Kerkorde", die daarin deze stelling poneerde, dat „ieder stelsel van kerkregering dient te worden getoetst aan de vraag in hoeverre de Christusregering door zijn Geest en Woord in dit stelsel tot uitdrukking komt." Dit vindt hij het best gewaar borgd niet alleen in de presby- teriaal-synodale kerkorde, maar speciaal in die welke de opvat ting van Calvijn omtrent de ambten tot uitdrukking brengt. Daartegenover stelt Prof. Brou wer, dat er minstens evenveel te zeggen is voor een organisatie, waarbij bedoelde personen, een gezag hebbende positie innemen, hetzij men die „opziener", bis schop, superintendant, of wat ook noemt. Dit is allerminst bedoeld als een pleidooi voor een' bis schoppelijke kerkinrichting. Prof. Brouwer is van mening, „dat de historie van onze kerk en onze volksaard geen bisschop kunnen verdragen. Maar wat hiermee wel bedoeld wordt is dat men moet ophouden met het praten over een Schriftuurlijke organi satie, alsof de Schrift niet ver schillende mogelijkheden open laat". Deze gedachten worden na der uitgewerkt. Zij, die in dit vraagstuk belangstellen zullen goed doen ook van deze brochure kennis te nemen. Zw. 2, 8, 9, 10, 18, 19, 22, 23, 27. Wit 25, 29, 31, 33, 34, 37, 40, 44, 47. Voor beide vraagstukken wit begint en wint. Inzendingen voor 1 Febr. aan het redactie-adres. Het persoonlijk kampioenschap. K. Schoester en J. Zuidweg, die drie partijen hebben gespeeld om een plaats in de finale, zijn tot geen beslissing gekomen. In de eerste partij verzuimde Schoester zijn winstkansen uit te bulten, de tweede partij wist Zuidweg te winnen, de derde partij won Schoester zodat de uitslag 33 werd. Hierbij een belangrijke stand uit de derde partij. Leestafel. Geplukte Aren. Bijbelsch dagboek, door Ds J. J. Knap. (Zesde druk) J. H. Kok te Kampen. De Bijbelse Dagboeken van wijlen Ds J. J. Knap zijn, we rao- Oplossing Kerst- en Nieuwjaars-puzzles. Ons Kerstklok-Kruiswoordraadsel van 20 December, de Hersengymnastiek-puzzle van 24 De cember en de Nieuwjaars-klokpuzzle, die wij onze lezers op de laatste dag van 1947 voorge legd hebben, zijn een groot succes geworden. Niet alleen uit onze provincie maar ook uit andere delen van ons land stroomden de oplossingen ons toe. Het was ook geen wonder; veel vrije dagen en aardige prijzen, terwijl ook het weer niet tot uitgaan lokte. Hadden de puzzelaars, zoals velen ons schreven, er handen vol werk aan, onze puzzle-redactie niet minder, want naast vele aardige en zelfs heel mooie oplossingen, waren er de slordige, naast de werkelijk kunstvol bewerkte, de vreselijk geknoeide, maar ja, we begrijpen wel, dat niet alle lezers ook kunstenaars kunnen zijn. Maar nu de prijswinnaars. Er waren natuurlijk veel meer goede oplossingen dan prijzen zo dat wij dus uiteindelijk onder de goede inzendingen loten moesten. De prijswinnaars: Hartelijk gefeliciteerd. Alle anderen: Een volgende keer bent U misschien de gelukkige. Doet TI dan weer mee Hieronder de namen van de gelukkigen en de uitslagen: De prijzen zijn reeds toegestuurd! Redacteur: B- M. SLabbekoom, Oostsingel 60 a, Goes. Oplossing December-vraagstukken No. 1. Aut. M. H. Roos, Eindhoven Zw. 12, 13, 15, 21, 29, 31, 35, 36, 37. Wit 24, 33, 39, 40, 43, 44, 46, 48, 49. 1. 24—20 15X24; 2. 39—34 29x38; 3. 43X41 36x47; 4. 4842 47x50; 5. 34—30 35x14; 6- 30x37 5045 7. 49X40 45x41: 8. 46 x 37 wint. No. 2. Aut. J. A. Pennings, 's-Bosch. Zw. 1, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20, 24, 30, 36. Wit 21, 22, 26, 27, 28, 29, 33, 37, 38, 42, 43, 45, 46, 50. Met het plaatsen van dit pro bleem ben ik niet gelukkig ge weest. Eerst werd de afdruk 25 gemaakt en daarna bleek, dat schijf 1 foutief door mij was opge geven als schijf f>. De vindingrijk heid van de oplossers was groot, daar vrijwel allen het ontdekten. De volgende personen zonden een goede oplossing in van pro bleem no. 1: J. J. A. Koster, Vlissingen: J. Strooband Sr., Middelburg; J. v. d. Meulen, Vlissingen; F. C. La Rol, Rotterdam (kamp. Koude- kerke)J. D. v. d. EndtLouwer- se, Yerseke; J. J. Ganseman, Ka- pelle; C. P. Vogelaar Jz., Krab- bendijke; A. Braamse, Nieuw- dorp; J. Bisschop, Goes; J. J. Frangois, Kruiningen; P. v. d. Kreeke, Bergen op Zoom; J. Ga- briëlse, Bergen op Zoom; C. M. Urjl, Poortvliet; M. J. Leendertse, Kamperland. Het lot moest der halve beslissen. De gelukkige is: J. A. A. Koster te Vlissingen. Januari-Prüsvraag. No. 1. KERSTKLOK-KRUISW OORDRAADSEL. (Electrisch scheerapparaat). Ie prijs: A. F. Meyers, Middelburgsestraat 12, Souburg 2e prijs: J. F. Meyer, Noordweg 128, St. Laurens Electrisch schemerlampje) 3e prijs: C. J. de Fouw, Manufacturenhandel, Wissenkerke. (Electr. zaklamp-handdynamo). OPLOSSING: Horizontaal. 36. Do. - 37. In. - 39. IJs. - 40. K.O. - 41. B.g.g. - 42. Ot. - 44. 2. Pen. - 4. Korea. - 6. Est. - 8. Strop. - 45. Loods. - 47. Up. - Ede. - 9. Are. - 11. De. - 12. Oma. 48. H.M.S. - 50. Dr. - 51. o.l. - - 13. Or. - 15. Rij. - 17. M.S. - 52. Beest. - 53. Nu. - 55. P.s. - 19. Nut. - 21. Llsse. - 24. Som. - 57. Les. - 59. K.P. - 61. I-a. - 25. El. - 26. Ho. - 27. Pol. - 29. 62. Al. - 64. UI. - 65. En. - 67. Praam. - 32. Sta. - 35. P.K. - Kerstklok. - 68. Kalkoenen. Verticaal. 1. Kerstmis. - 2. Poe. - 3. Net. - 5. Oder. - 7. Eros, - 8. E.d. - 10. Er. - 14. Au. - 16. IJl. - 17. Me. - 18. N.O. of Z.O. - 20. Tel. - 22. Ier. - 23. Sta. - 24. S.O.S. - 27. P.P. - 28. O.K. - 29. Po. - 30. Algemeen. - 31. Ml. - 33. Tij.- - 34. As. - 36. Doop. - 38. Nood. - 40. Krul. - 43. Torn. - 44. Sr. - 46. S.M. - 48. Hel. - 49. S.S.S. - 51. Os. - 54. Uk. - 55. Pas. - 56, Pal. - 58. Pil. - 60. Pee. - 61. Ir. - 63. L.o. - 64. u.a. - 66. N.n, HERSENGYMNASTIEK VOOR IEDEREEN. Ie prijs: P. Boon Jr., Noordweg 246, St. Laurens (10 gulden). 2e prijs: A. Hoogesteger, Boul. Evertsen 4, Vlissingen (5 gulden). 3e prijs: Jannie Kurvink, Julianastraat 3, Tholen (2V& gulden). Uit de natuur. 13. Zonnedauw. 14. De spitsmuis. 15. Augustus. 16 Walvis. 17. Zuiderkruis. 18. Speenkruid. OPLOSSING: Bijbelse geschiedenis. Vaderl. geschiedenis. 1. Zippora. 2. Hg mocht niet getrouwd zijn. 3. Jerocham. 4. Mattheus. 5. Nicolaus. 6. De brief van Jacobus. 7. J. P. Coen. 8. 1667. 9. Jan Arendsz. 10. Wilhelmina. 11. Hugo de Groot. 12. In Wageningen. Leest U de krant, 19. Schuman. 20. Ernest. 21. Bernard Baruch. 22. H. W. 23. Mr J. A. de Wilde. 24. Mackenzie King. NIEUWJAARS-KLOKPUZZLE. Ie prijs: K. Bakker, Havendorp 672, Vlissingen. 3e prijs: D. de Vos, Bebouwdendam 3, Tholen. 3e prys: A. Hofstra, Wilhelminastraat, Goes. OPLOSSING. De redactie en administratie wensen U van harte een gelukkig Nieuwjaar toe Kunst en Wetenschap. 25. Hij was een hekend sterre kundige. 26. Hij woonde ln Rotterdam. 27. Bijbelse vertellingen. 28. Mendelsohn. 29. Den Doolaard. 30. Een meter. Zw. 6, 9, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 24, 25. Wit 28, 31, 32, 33, 35, 36, 38, 40, 42, 45, 48. Zw. aan zet speelde 2126 en wit antwoordde met 4034? Beide spelers faalden! Omdat wit had kunnen vervolgen met 28—23!! 26X39 (23x3) en het zou er voor zwart donker uitzien. Nu verliep het juist andersom 26x37 (32x41) verplicht. 17—22 (28x17) 24—30 (35X24) 19x28 (41—37) 28—33 (38x29) 18—23 (29X18 13X11 37—32 (11—17) 913 (1722 zou meer aan te be velen zijn). (3127) 1520 (32—28) 13—19 (48—43) 6—11 (42—38) 20—24 (27—22) 16—21 (22—18) 21—27 (28—23) 19X28 (18—13 27—31 13—9?? en nu liep wit nog ln een onnozel valle tje. Uit de competitie. Voor hen, die graag snuffelen in afgebroken standen: Zw. 1, 13, 14, 19, 24, 29, 41. Wit 12, 25, 26, 30, 33, 35, 38, 45. Wit aan zet. Stel de vraag: kan wit remise maken? Ik betwijfel het! Wie ziet er kans voor? Tot de volgende week. S. Burgerlijke Stand. OUDELANDE. Geboren: Cor nelia D., d. v. P. Meeuwse en E. P Westveer. Overleden: D. de Regt, 67 j., wednr. van C. Bruinooge, te Goes. 's-H. ARENDSKERKE. Gebo ren: Klaas, z. v. L. Smak en M. B. Faardekooper; Ferdinand G. M„ z. v. F. Grimmlnck en G. Fol- ker; Machalina J., d. v. J. J. de Schipper en P. J. Lindenbergh; Jan J„ z. v. A. Murre en L. de Kok; Jacobus, z. v. C. de Kok en P. C. de Jager; Gerard, z. v. C. de Kok en P. C. de Jager; Nlco- Iaas J., z. v. I. A. Dekker en J. v. d. Velde: Johannes H., z. v. J. W. Neels en C. de Kok; Baren- dina H. M„ d. v. B. Paardekooper en M. Meijerhof. Overleden: A. Schipper, 79 j„ weduwnr. jvan C. Molhoek; J. F. de Visser. 61 j„ vrouw van C. de Leeuw; J. Fraanje, 13 dagen, z. van M. Fraanje. MELISKERKE. Geboren: Bartel, z. v. J. Bommeljé en M. V d. Vijver; Abraham, z. v. S. Wisse en C. Houterman; Adriaan, z. v. J. Davidse en J. Spruyt; Johannes, z. v. W. II. v. d. Heide en D. Boter; Isaac, z. v. P. Wisse en J. Matthijsse; Pieter A., z. v. J Bimmel en S. C. Adriaanse. Overleden: J. Wisse, 94 i., we duwnr. van L. Dekker; A. Spruijt, 77 j. weduwnr. van J. van Sluijs. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo ren: Maarten P., z. v. C. J. Marijs en P. A. de Visser; Adrlana, d. v. J. A. Oostdijk en F. W. de Jonge; Cornelia C., d. v. J. Koster en M. van der Gouwe; Wiebe, z. v. J, Russchen en M. van Hemert; Cor- rie, d. v. H. van Eijkeren en A. van Rijk; Catharlna, d. v. H. Riet man en C. W. Schout; Willem A., z. v. A. M. Bruijnooge en L. Ver schuur. Ondertrouwd: J. C. van Laere, 24 j. en C. Caljouw, 22 j.; P. Za- wadzkl, 27 j. en C. J. Terwiel, 21 j.; P. Rijkse, 30 j. en L. Vos, 33 j. Getrouwd: J. H. Wlltenburg, 19 j. en C. de Bruycker, 22 j.; P. C. Pieters, 24 j. en Z. Westerbeke, 24 j.; P. C. van der Staaij, 22 j. en J. Westerbeke, 22 j. Overleden: J. Danlëlse, 67 j., vrouw van P. Wlskerke; T. Schot, 37 j. vrouw van A. Dourlein; J. Schout, 49 j., wednr. van T. C. Marijs. RITTHEM. Overleden: O. Wisse, 9 mnd. Ondertrouwd: L. Dieleman, 21 j. en N. Wisse, 22 j. WISSENKERKE. Geboren: Pieternella A., d. v. G. Koole en D. M. Filius; Eduard W., z. v. A. P. Meulenberg en C. C. Ver sluis; Jaeobus M., z. v. L. C. Zwemer en L. W. Koole; Leuntje L., d. v. J. H. de Regt en H. C. Verhulst; Iman M. P., z. v. A. P. Heijboer en C. H. Verhulst. Ondertrouwd: L. de Rijke, 24 j. te Vlissingen en C. de Bruine, 23 j. Getrouwd: A. de Waard, 23 j. en H. A. de Jager, 20 j. Overleden: M. Israël, 88 j., weduwnr. van M. de Kam; E. Oele, 76 j., echtg. van J. Meu lenberg. SCHERPENIISE. Geboren: Dirk C., z. v. W. M. Slager en C. A. van As; Pieternella A., d. v. C. J. Geuze en C. M. Goe- degebuur; Magdalena W., d. v. J. P. van Houdt en C. D. J. den Engelsman. Gehuwd; M. de Groen, 26 j. en J. H. Oudesluijs, 24 j.; C. M. Klepe, 23 j. en M. H. Vroegop, 21 j. OOSTERLAND. Geboren: Tan netje J. F., d. v. S. van 'tHoff en E. Blaak; Cornelis, z. V. M. Steenpoorte en J. van der Werf; Cornelis, z. v. C. Steenpoorte en C. Lems; Teunis, z. v. L. van der Have en C. Lems. Gehuwd: A. Boogert, 30 j. en A. E. van Dijke, 20 j. Overleden: Jak. de Bruine, 71 j., man van J. P. Heijboer. Zw. 1, 2, 7, 9, 10, 14, 16, 17, 20, 24, 34, 40. Wit 12, 18, 21, 23, 27, 29, 31, 33, 38, 48, 49, 50. Dat wil heus niet zeggen dat U dit japonnetje alleen maar thuis kunt dragen, want als visitejapon maakt het ook een uitstekende indruk. De kleine heupstukjes, die alleen op het voorpand zitten, ac- centuéren de heupen wel, doch doen dit niet te over dreven. De eenvoudige tweebaansrok kleedt trouwens zo slank af, dat wij zonder bezwaar die garnering kunnen accepteren. De horizontale en verticale stiksels in de blouse geven aan het geheel een buitenge woon mooi effect. Voor de sluiting worden ta melijk grote pic-packnopen gebruikt. Voor de bovenwijdte van 96 c.m. is ongeveer 2.50 m. stof van 1.40 m. breed nodig. De mantel heeft weer het oude, vertrouwde, klassieke model met de fluwelen garnering. Dit model kan door iedere dame ook door de zwaardere figuren worden gedragen. De ceintuur draagt men niet helemaal om het middel, doch zij wordt als twee kleine zijstukjes op de mantel gestikt. De zakkleppen worden met een randje fluweel of tres omboord. Voor 98 c.m. bovenwijdte is on geveer 2.50 m. stof van 1.40 m. breed nodig. Het patroon van de japon kan onder No. J 2005/24 in de bovenwijdten 9096 en 102 c.m. worden besteld. De mantel is onder No. J 2006/24 in de bo venwijdte .9298 en 106 c.m. verkrijgbaar. Men richte zijn aan vragen tot de administratie van „BELLA", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Elk patroon kost f 0.95. door D. S. 15. ,,'n Gek geval", mompelde de vreemde man. „Waar komen die kleren vandaan?" Toen hoorde hij opeens een ge ploeter in 'f water achter 'n bosje. „Aha! Daar is iemand aan 't zwemmen! Wacht es Wat deed de schurk? Hij greep haastig de kleren van Kobus van de takken, nam ze in 'n bundel onder zijn arm en maakte dat hij weg kwam! „Wat 'n textiel!" grijnsde de booswicht. „En dat allemaal zon der punten!" 16. Wat keek de arme Kobus op zijn neus toen hij terugkwam bij de boom om zijn kleren weer aan te trekken. Wèg waren ze! Alleen zijn hoed en zijn klom pen, die hingen nog aan de boom. En danop die laagste tak, wat hing daar? 't Was een lege zak. En Kobus zag dat er drie gaten in de bo dem van de zak gesneden waren. Toen ging hem een licht op. Zijn kleren waren gestolen en de dief had er een oude zak vodr in de plaats gehangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6