Levenslang tegen „beul van Middelburg Ssldaten keren uit Indië terug. Zeeuwse Fruittelers kwamen bijeen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onverdraagzaam Calvinisme Bijzonder Gerechtshof Zimmerman schoot op onderduikers. Ckcittus met de, bijt. Heeft Beet de Republiek afgeschreven Er komen weer eieren. Ir. W. van Soest hield z\jn „maidenspeech". Uitgave Stichting „Zru'.vsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat S3, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 842 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord ZATERDAG 10 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds IV. VROEGINDE1VEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op S.45 u., onder 16.50 u. Maan op 9.29 u., onder 16.34 u. Nieuwe maan 8.44 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 11 Januari: 1.58 u. 1.87 m„ 14.20 u. 1.90 m. In de serie „Evangelie-Wereld" verscheen by Kok te Kampen een boekje van Dr L. Praamsma' over Calvinisme en Onverdraagzaam heid. Een boekje, zowel van be lang voor voorstanders als voor tegenstanders. Calvinisten aldus de schryver, staan niet als gemakkeiyke men sen te boek. En niet altijd zonder oorzaak. Byna spreekwoordelgk is hun höekigheld, strengheid en on- verzettelgkheid. In hun optreden treft telkens weer het strydvaar- dige, polemische, agressieve. Wan neer het Calvinisme inzinkt, wordt de toon soepel, gematigd, over koepelend. Veert het echter op, dan is er steeds die houding van de strijder, die van zich afstoot en gaarne op de aanval uit is. Met dit te constateren zijn we echter niet klaar. Wie het Calvi nisme wil beoordelen, zal ln de eerste plaats de dingen moeten zien in het raam van hun tijd, en zal verder aandacht moeten schenken aan de zeer te waarde ren bijdrage, die juist het Calvi- hisme voor de gedachte der ver draagzaamheid .geboden heeft. In dit verband wordt er o.m. op gewezen, dat ln Nederland, Enge land en Amerika, drie landen waarop het Calvinisme ln meerde re of mindere mate zijn stempel zette, de vrijheidsgedachte mis schien meer dan elders ter wereld, wortel schoot. Dit is niet -toeval lig. Het is immers juist het Calvi nisme, dat de souvereiniteit Gods vooropstelt en alle menselijke ty- rannie radicaal van dé hand wijst. Komende tot de vraag wat het eigenaardige is van het Calvi nisme. wijst Dr Praamsma er op, dat het een grenzsnloos wantrou wen heeft in de mens, en een grenzenloos vertrouwen in God, „Wantrouwen in de mens! van daar de belijdenis van de absolute noodzaak van Gods genade (de uitverkiezing)van de absolute noodzaak van Gods Woord (de in spiratie) Vertrouwen in God! vandaar het geloof in de vastheid van Gods genade (de volharding) en de be trouwbaarheid van Gods Woord. Nu ook allerwegen eerbied voor God! vandaar het respect voor de Heilige Schrift en het verontwaar digd afwijzen van alle critiek op haar Inhoud; evenzeer de belijde nis, dat" Christus koning van het hele leven is en nergens en nooit een mens mag doen, alsof Hij er niet is". De Calvinist wil heel het leven heiligen. „Heel de wereld Gods gebied" ls zijn parool. Vandaar die schijnbare agressi viteit en onverzettelijkheid in zijn houding. Hij ziet in veel dingen, die menig ander bulten het terrein van de Godsdienst wil houden, Gods zaak in het geding. Hij tracht het leven zo in te richten als met dat Woord in overeenstemming is, én uit te bannen, wat met dat Woord in strijd komt. En waar hij aan de belijdenis van het diepste Godsvertrouwen die paart van het sterkste wan trouwen ln de mens, zal hij ook op zijn hoede zijn voor alles, wat tot zonde zou kunnen brengen. Van oude tijden af was er daar om een Gereformeerde levens zede. Een zede, die positief uit kwam in Zondagsheiliging en ac tlviteit op breder terrein, dan al leen het kerkelijke, en negatief ln het vermijden van „al wat de mens tot zonde trekken kan", zo als dansen, toneelspelen, kaarten, het meedoen aan kermissen. Deze dingen maken naar buiten menigmaal de Indruk van kleinig heden. Ze schijnen voort te vloeien uit bekrompenheid en levens angst en worden vaak met bur- gerlijkheld-in-de-kwade-zin ver eenzelvigd. Wie hier echter ver band ziet met de vreze Gods ln heel de levensopenbaring, zal niet zo gemakkelijk de schouders op halen. En als hier van onverdraag zaamheid sprake is, dan is het de onverdraagzaamheid, zoals Jezus die toonde, bij wie men niet alleen meer dan menselijke verdraag zaamheid treft, maar evenzeer, de uiterste, meer -dan menselijke on verdraagzaamheid. Hieruit volgt niet, dat alles wat Calvinisten denken of doen ln bescherming wordt genomen. Dr Praamsma acht het nodig te wijzen op drieërlei eenzijdigheid, die nu hier, dan daar naar voren komt en de boodschap van het Calvinisme onduidelijk maakt, n.l. de neiging tot formalisme, Intel lectualisme en materialisme. Formalisme, dat is daar aan wezig, wanneer wel de 'Heilige Schrift gehandhaafd wordt tot de laatste letter, maar niet daarin gehoord wordt de boodschap van de levende God en van'Zijn Zoon Jezus Christus. Dan is er het ge- voor een Schriftheiligheid en leerheiligheid, die met de vre ze Gods niets te maken hebben, en inderdaad leiden tot een kwet sende ^onverdraagzaamheid ten aanzien van „andersdenkenden". Daarnaast ls er het gevaar van het Intellectualisme, dat wel de belijdenis bewaart en de leer hooghoudt, maar niet de belijdenis beleeft en de lust ln het hart draagt. Dan ontaardt het bezig zijn met de openbaring Gods in een spel van vernuft, een Iogisch- ontleden-zonder eind, een Gerefor meerde scholastiek, waarin veel wetenschap te vinden ls, maar waarin het hart van de vreze en liefde Gods maar zeer flauw klopt. En wat betreft de neiging tot materialisme, er is geen groter tegenstelling denkbaar dan die IVOOR DE ZONDAG „De naam „beul van Middelburg" en „schoft van Zwolle" is voor deze man met een wel zeer inferieur karakter niet overdreven", aldus de proc.-fiscaal gisterenmorgen jn de zaak tegen de Middelburgse glashandelaar Rijk Joh. Zimmerman. „Ik zie geen enkele verzachtende omstandigheid, ook niet in het z.g. „helpen" van gevangenen, waarop deze man zich beroept. Het is alles een opeenvolging van schandelijke daden. Deze man mag niet meer in de maatschappij terugkeren. Ik eis levenslang". In Zwolle was Zimmerman nog erger tekeer gegaan dan in Mid delburg. In de laatste plaats was hij hoofd van de anti-sabotage- dlenst en heeft hij zekere Swiers en Cevaal, die naar de Engelse zender luisterden, verraden. Mr A. Meerkamp van Embden, die zowel in Middelburg als in Zwolle N.S.B.-burgemeesfcer was geweest, begreep niet goed, dat besch. zo gehaat was, want hij had nooit enige klachten over diens optreden vernomen. Hij vond de besch. een goedaardig en vlot mens. Zelf had hij wel eens gevraagd, of besch. zijn optreden wat wilde matigen. Ook vond hij de verdiensten van besch. bij de anti-sabotagedienlt (die f 6000 p. week kostte!) wel wat hoog. Zimmerman verklaarde, dat hij onbezoldigd veldwachter was ge weest, maar het bleek, dat hij nooit als zodanig was beëdigd, zo dat hij geen bevoegdheid had tot het controleren van persoonsbe wijzen etc. Een respectabel aantal getuigen legde verklaringen af, waaruit bleek, dat besch. medehielp aan razzia's, verschillende personen in een strafkamp bracht, diverse huiszoekingen verrichtte en zich voor de spitactie zeer verdienste- j lijk maakte. Op enige ontvluchte onderduikers ha,d hij geschoten en hen gearresteerd. Hij weigerde op een vraag hieromtrent te ant woorden. Het bleek bovendien, dat besch. 1 steekpenningen had aangenomen van personen, die vrijstelling van spitten wilden hebben. Tegen flin ke beloning verleende hij ook be middeling bij het vrijkrijgen van gevangenen. Een zeer bezwarende verklaring j legde de heer- Schoenmakers uit Zwolle af. Besch. had bij hem met I de Duitsers een overval uitge voerd en daarbij tot hem gezegd, dat hij net zo lang iedere dag een gy zeiaar zou doodschieten tot al len zouden gaan spitten. Van een andere getuige had hrj bij fouillering een bedrag van f240 afhandig gemaakt, hetgeen besch. ontkende. Uit andere verklaringen bleek weer, dat besch. zeer nauwe re laties met de S. D. had onderhou den en er op had aangedrongen, dat een aantal gijzelaars zou wor den doodgeschoten Zimmerman trad ter zitting zeer arrogant op en ontving meer malen een terechtwijzing van de president, Mr Bloemers. Besch. beweerde o.m. niet te hebben geweten, dat Nederland met Duitsland in oorlog nas en dat by clachf, door zijn toetreden tot de N.S.B. en de anti-sabotage- dienst een goede vaderlandse daad te hebben verricht. Dat hij zich had laten omkopen ontkende hij 9tellig. Verdediger was Mr Tervyoert. die zei geschrokken te zijn van de eis. De straf achtte hij wel erg zwaar voor besch.'s actie bij het werven van spitters. Zimmerman heeft zich zeker wel wat al te ver dienstelijk voor de Duitsers ge maakt, doch men mag niet alle verantwoordelijkheid op zijn schouders laden. De prao,rfiscaal antwoordde hierop tensjotte, dat, al zijn als gevolg van besch.'s optreden dan geen doden gevallen, hij daarvoor toch wel zeer zijn best heeft ge daan. Uitspraak op 23 Januari a.s. En de bijl ligt jx>k airede aan de portel der bomen. Lukas S 9a. Christus met de bijl, ziedaar een geheel andere voorstelling van de Zoon des mensen, dan die waaraan de meesten gewoon zijn. Chris tus met het kruis, ja, dat is een troostrijke waarheid, omdat aan'dat kruis de zon de der wereld geboet werd. Christus met de doornen kroon, ook dit beeld spreekt het bezwaarde hart toe. omdat het een gadeloze zondaarsliefde voor het gees tesoog oproept. Maar, Christus met. de bijt, zie, 'deze strenge kant der Christusverschijning stoot menigeen af, omdat men niet verstaat, dat de onbekeer- tijkheid éénmaal door de Here bitter gestraft zal worden. De Joden meenden veilig voor het oordeel te zijn, om dat zij kinderen Abrahams waren. Johannes zegt hier echterj dat de afstamming van gelovige ouders, dat een uitwendige betrekking tot. 't verbond der genade niet baa'. Alle's komt tenslotte op de vraag aan, of men vruchten der bekering wzardig voort brengt. Is deze vrucht niet aanwe zig, dan komt vroeg of laat de bijl. De bijl des oordeels. De grond rondom de stam is in Johannes' prediking tot de Joden reeds uitgegraven, de bijl ligt gereed; straks wordt zij gezwaaid om niet één der takken, maar de le venswortel zelf te treffen en de boom finaal uit te roeien. Thans is het voor ons nog de tijd der bezinning. Laaf ons Christus meJ de bijl ont vlieden door neder te knielen voor Christ us'met en vv> liet kruis. De „Nieuw Holland" te Amsterdam gearriveerd. Herverkavelingswet Walcheren treedt 11 Januari in werking. In het Staatsblad van gisteren is verschenen de wet van 27 No vember 1947 houdende vaststel ling van de Herverkavelingswet Walcheren, die 11 Januari 1948 ln werking treedt. De officiële installatie van de Herverkavelingscommissie zal op Vrijdag 16 Januari a.s. des mid dags in het kantoorgebouw der N.V. P.Z.E.M. plaats vinden. Hier bij zal minister Mansholt aanwe zig zijn. Wij vernemen, dat vóór 16 Jan. de namen der leden van de Her verkavelingscommissie niet meer officiëel zullen worden bekend gè- maakt. Het ligt n.l. in de bedoe ling dat de tot leden benoemde personen aan het begin der instal latievergadering uit de mond van Minister Mansholt hun benoeming zullen vernemen. o Departementen ter navolging. (Van onze Haagse corres pondent.)- De Nederlandse Spoorwegen gaan drastisch saneren. Een spe ciale commissie, welke met deze taak ls belast, onderzoekt afde ling na afdeling. Op een afdeling werden drie van de vijf ambtena ren weggesaneerd. Op grond van de tot dusver verkregen resulta ten gelooft men, dat op de meeste kantoren der N. S. vijftien per cent van het personeel gemist kan worden. Misschien willen de Spoorwegen deze óommissie eens lenen aan Vadertje Staat. Alleen op departementen, rijksbureaux enz. zou het zeker niet tot 15 pet. beperkt blijven. Onderzeeboten voor Turkije. Te Washington wordt medege deeld, dat de V. S. vier onderzee boten aan Turkije overgedragen hebben en dat Amerikaanse be manningen de boten naar 'n Turkse haven zullen brengen. De onderzee boten behoren tot de 15 marine schepen van verschillend type, welke naar de marine mededeelde aan Turkije worden overgedragen op grond van het hulpprogram van 100 millloen dollar. De marine deelde tevens mede, dat Grieken land zes motorkaijonneerboten krachtens het hulpprogram voor dit land heeft ontvangen. Hongarije en de strijd in Griekenland. Van officiële Hongaarse rzijde worden de geruchten, als zouden in Hongarije vrijwilligers worden geworven om zich bij de strijd krachten van generaal Markos te voegen, tegengesproken. Er wordt op gewezen, dat generaal Markos geen officiële of officieuze verte genwoordigers in Hongarije heeft. van de Calvinist en de materialist. De Calvinist, die in alles God wil belijden als het hoogste goed; de materialist, die van alle aardse goed zijn God maakt. De afstand is groot, maar whnneer decadentie intreedt, bestaat er toch ook hier maar één schrede. Onze ruimte verbiedt ons, op de inhoud van dit boekje na der in te gaan. Wij hopen, dat het veel gelezen zal worden. Door bestrijders van het Calvi nisme om het van een oppervlakki ge beoordeling en veroordeling te weerhouden. Door hen, die zich gaarne Cal vinisten noemen, opdat zij een open oog krijgen voor de gevaren die hier dreigen, zich van hun hoge roeping bewust worden en het Calvinisme opnieuw vat moge krijgen op veler hart. Commissie van drie zou begrip hebben voor Nederlands standpunt. Geruchten omtrent economische opmars naar Djocjakarta. (Van onze Haagse correspondent.) In afwachting van de regeringsverklaring over de situatie in Indonesië, welke naar Minister Beel officiëel mededeelde, Dinsdag zal worden gehouden, doen in parlementaire kringen geruchten de ronde als zou liet optimisme van Dr Beel niet zo zeer geba seerd zyivop de betere verstandhouding met de Republiek Djocja dan wel op het spoedig samenstellen van de interim-regering en een maatschappelijke* economische en staatkundige opbouw van Indonesië zonder de Republiek. We zijn geneigd grote waarde te hechten aan mededelingen vol gens welke de reis van Beel, Drees en Jonkman in eerste instantie een onderzoek betekende naar de mogelijkheid tot staatkundige en economische opbouw van Indone sië zonder medewerking van de republiek. Ook in kringen, die in direct contact staan met de regefing, vernamen wij Vrijdagmorgen, dat men de huidige republiek heeft af geschreven. De economische en financiële inéénstorting zou slechts een kwestie van maanden zijn. Daarnaast vernemen wij van di plomatieke zyde, dat er vooral de laatste weken by de commissie van drie een beter begrip is ge groeid voor het Nederlandse standpunt. Onder de druk der fei ten wanhoopt ook de commissie van drie. Wel gelooft men in deze kringen, dat het mogelijk is de partijen op een papieren contract bijeen te brengen, doch men be twijfelt het ten zeerste of de be windvoerders van de failliete Djocja-boedel voldoende invloed en macht hebben afspraken na te leven. Hiermee gepaard gaat het ver langen van Washington om op korte termijn orde te scheppen in de Indonesische chaos. Men meent thans ook in Amerika, dat eco nomische opbouw niet kan en mag wachten op de oplossing van staatkundige problemen. De berichten volgens welke de Nederlandse regering de Commis sie van Goede Diensten heeft la ten weten, dat Den Haag zich alle rechten voorbehoudt, Indien niet onmiddellijk overeenstemming wordt bereikt inzake de order „Staakt het vuren", hebben grote aandacht. Goed geïnformeerde vertegenwoordigers van rechts parlementaire kringen zien hierin de aankondiging van een nieuwe militaire actie als uiterste redmid del. Regeringspersonen weigeren weliswaar niet deze mogelijkheid onder ogen te zien, doch betwijfe len of het zover zal komen. Eer der zijn zij geneigd te spreken over een economische opmars naar Djocja. Zowel ln parlementaire als di plomatieke kringen meent men, dat het einde van de moeilijkhe den niet in zicht is, doordat 't be gin van de opbouw aanstaande ls. Overigens schijnen er in Oost- tndonesië opnieuw moeilijkheden té bestaan tussen president Soe- kawati en de regering. Aanzien lijke groeperingen zouden Soeka- wati te pro-Nederlands vinden. „Goede diensten" ten einde? A.F.P. meldde, dat Sjarifoeddln en Hadji Agoes Salim gisteren morgen plotseling naar Singapore zijn vertrokken, teneinde Sjahrir, die daar vertoeft, over te halen naar Indië terug te keren en ac tief aan de besprekingen deel te nemen. Een verklaring van de Commis sie van Goede Diensten,dat zij morgen te Djocja een bijeenkomst zal arrangeren met het Republi keinse kabinet, teneinde de be sprekingen te voltooien, wordt als een officiële bevestiging be schouwd van de mening, dat de Commissie het einde van haar werk nabij acht en de komende dagen het succes-of het falen dér onderhandelingen te zien zullen geven. Marinierskapel naar ïaidi. In de eerste week van Maart zal de Marinierskapel naar Indië vertrekken om voor de troepen in de gehele archipel op te treden. Gistermiddag om 4 uur meerde aan de .steiger van de Mij. Neder- land de „Nieuw Holland", die het eerste grote contingent gedemobi- i liseerde militairen uit Indië naar het vaderland heeft gebracht. In ^totaal waren 1205 passagiers aan boord, waarvan 83 leden van de landwacht, 254 manschappen van de luchtstrijdkrachten, 387 rgariniers, 149 marinemannen met hun vrouwen en kinderen en 181 leden van het beroeps-K.N.Ï.L. met hun gezinnen. Slechts 17 bur gerpassagiers hebben deze reis j meegemaakt. Van de militairen wordt een ge- I deelte gedemobiliseerd, omdat hun I diensttijd voorbij is en een gedeel te omdat zij afgekeurd zijn voor de dienst. Op de kade te Amsterdam stond de marinierskapel, die het Wilhelmus ten gehore bracht, toen het schip meerde. Generaal-majoor H. A. Nijho sprak de manschap pen vanaf de kade namens de mi nister van oorlog toe. Hij heette hen van harte welkom en memo reerde de moeilijke tijden, die zij in Indië hebben meegemaakt. De soldaten klaagden over de kou, maar over de reis waren al len zonder uitzondering tevreden. Het was wel een beetje saai ge weest, want er was geen ruimte overgebleven om bijv. wat aan sport te doen. Het eten was bij zonder goed en zij legden hierop de nadruk, omdat naar zij zeiden, dit in Indonesië niet altijd het ge val is geweest. Vooral de mari- niers klaagden hierover erg. Bij het vertrek uit Tandjong f Priok was muziek aanwezig ge- weest en verschillende legercom- I mandanten hadden van hun be- I langstelling blijk gegeven. Dat de douane zeer streng was opgetre- I den en bijv. had bevolen, dat nie- mand meer dan 30 gulden mee naar huis mocht nemen, vonden zij minder prettig,vooral omdat Iedere gulden boven de 30, die zij bij zich hadden, werd afgenomen. Het Kerstfeest werd in de Rode Zee gevierd en hierbij gaan de ge zichten glunderen, want toen kreeg ieder zijn "N.I.W.I.N.-pakket. Bij de kerstmaaltijd volgden de L. S. K.-ers een Engelse traditie, n.l. dat de officieren voor deze ene keer de manschappen aan tafel bedienen, welk voorbeeld door de officieren van de landmacht werd overgenomen. Voor hun toekomst hebben ve len nog geen vaste plannen: sóm mige willen de toestand ln Neder land aanzien om eventueel, als zij geen behoorlijke baan kunnen krij gen weer naar Insulinde terug te keren, anderen hebben van hun verblijf in de tropen gebruik ge maakt om connecties aan te knop pen en gaan weer spoedig terug. Over het algemeen gesproken zijn de jongens erg blij, dat zij in Indië zijn geweest, maar over hun oorlogservaringen spreken zij nog niet veel. Hedenochtend om 9 uur begon de debarkatie. Amerikaanse mariniers naar Palestina? Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za&en heeft bekend gemaakt, dat officieuze bespre kingen met de Palestijnse rege ring zijn gevoerd over de moge lijkheid, mariniers ter bewaking van het Amerikaanse consulaat te Jeruzalem, dat onlangs werd ge bombardeerd, te zenden, doch dat nog geen beslissingen zijn geno men. Uit Jeruzalem wordt vernomen, dat naar verwachting ongeveer 300 Amerikaanse mariniers de be waking van het consulaat en an dere door de Amerikanen beheer de gebouwen zullen overnemen en Amerikaanse burgers op de hoofd wegen ln Palestina zullen bege leiden. Naar verluidt hebben alle andere consulaten te Jeruzalem om een soortgelijke militaire be scherming gevraagd. Het Arabische bureau te Lon den heeft medegedeeld, dat de Arabieren zich zo sterk mogelijk zullen verzetten tegen inwilliging van dit verzoek en het een zeer ernstige breuk zouden achten van de door de Engelsen gedane be lofte. Zij die vielen Volgens een officieel bericht is op 4 Januari j.l. in Indië ge- seuveldsoldaat M. C. Kris- telijn, afkomstig uit Ellemeet. Rechtstreeks contact tussen koning Leopold en minister Spaak. Spaak zal rechtstreeks contact met Koning Leopold opnemen, zo werd gisteren na een kabinetszit ting van drie uren aan de pers medegedeeld. Dit besluit werd ge nomen, nadat het Belgische kabi net kennis genomen had van Leo polds brief aan Spaak, die in De cember 1947 een persoonlijke boodschap aan de koning had ge richt, waarin hij er o.m. op zou hebben aangedrongen, dat de ko ning als eerste stap n^ar de ver zoening zijn drie kinderen naar België zou zenden. - Of Spaak de koning voor of na zijn reis naar Amerika zal ont moeten, is nog niet bekend. Uit Lausanne wordt vernomen, dat koning Leopold op 20 Januari a.s. voor een vécantiereis naar de Antillen zal vertrekken. Insckrijvingsbe wijzen voor fietsbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat van 11 t.m. 24 Januari a.s. door de distributiediensten gelegenheid zal worden gegeven tot het Indienen van aanvragen voor inschrijvings- bewijzen voor fietsbanden voor vervanging aan personen, die sinds 1 Januari 1945 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen, doch aan wie daarna nog geen inschrijvingsbewijs werd verstrekt. Het ligt niet in de be doeling na 24 Januari a.s. nog ge legenheid voor het aanvragen van een inschrijvingsbewijs open te stellen. Nieuwe conferentie der zestien in Februari? Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, en Bidault, .zijn Franse collega, wisselen mo menteel van gedachten over het wederom bijeenroepen der confe rentie van zestien, aldus de „Eve ning News". Hoewel er nog geen beslissing is genomen, is het zeer wel moge lijk, dat de conferentie in de eer ste week van Februari te Parijs bijeen zal worden geroepen. Een van de belangrijkste doelen van de conferentie zou zijn, de samen werking tussen de West-Europese landen, en de eigen-hulp in het kader van het plan-Marshall te bevorderen. De ontvoering van de tabakshandelaar. Thans Is ook de derde mede plichtige aan de ontvoering van de 71-jarlge tabakshandelaar te Rotterdam aangehouden, n.l. een 27-jarige matroos, die op Katen- drecht verblijf hield. Een gedeelte van het geld, dat de tabakshande laar werd ontnomen, ls terecht, echter nog niet de sieraden, zoals gouden sigarettenkoker en das speld. o Wat een leugenaar! Door kol. van Lanschot, hoofd van de missie tot opsporing van vermiste personen, is een onder zoek ingesteld naar de terugkeer van de Berlicumse schilder Peters uit Rusland. Na herhaalde en langdurige verhoren heeft Peters toegegeven, dat hij niet verder dan Frankrijk geweest is. De tegenwoordige eiërproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in .de komende periode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorzie ne omstandigheden zal de ver strekking als volgt plaats hebben: op 22 Januari wordt een bon aan gewezen voor een eiop 12 Fe bruari eveneens een bon voor een ei, op 26 Februari en bon voor tweë eieren, op 11 Maart weder om een bon voor een ei en tenslot te op 18 Maart (ruim één week voor Pasen) een bon voor drie eieren. o Volkscrediefbank en Huishoudschool te Vlissingen. Naar wij vernemen worden in Vlsisingen plannen bestudeerd om te komen tot da oprichting van een volkscredletbank en een in dustrie- en huishoudschool aldaar. DE BILT Z 12)6 T: Overtrekkende depressie. Weersverwachting, geldig tot hedenavond Tg del ijk tot krachtige toene mende en naar richtingen tussen Noord en West draaiende wind, Meest zwaar bewolkt met nu «r dan buien. Iets kouder. pistoren kwamen te Goes on der auspiciën van de Nederl. Fruittelers Organisatie honder den fruitteler» bijeen om te luis teren naar wat verscheidene des kundigen op het geiled Aan de fruitteelt belangrijk achtten om de productie in onze provincie omhoog te brengen." Tal van pro blemen waren het onderwerp van bespreking. De voorzitter, der afd. Zeeland de heer J. Q. C. Lenshoek, opende de goed bezochte verga dering. Na een kort overzicht over het jaJr 1947 te hebben ge geven, herdacht hij het werk van Ir G. de Bakker, dat zeer opbou wend voor onze provincie is ge weest en verwelkomde de heer v. Soest als dë nieuwe consulent. Ir v. Soest over de pers pectieven van de fruitteelt. Vervolgens was het woord aan Ir W. v. Soest, die in zijn mai denspeech op interessante wijze aan de hand van een kaart, de perspectieven van de fruitteelt belichtte. Nederlarfd is niet een land, dat specifiek voor de fruitteelt ge schikt is. Op de gehele wereld, aldus spr. staan 500 millioen appelbomen op een oppervlakte van 300 mil lioen h.a. De wereldopbrengst he il raagt 12 milliard Kg., wat dus een gemiddelde is ran 4000 Kg. Het feit, dat ook Nederland een gemiddelde oogst van S a 4000 Kg. appels heeft, duidt er dus op, dat ons land als zodanig toch geen gek figuur slaat. Vervolgens gaf spreker een overzicht over de concurrentie, die Nederland van het buitenland ondervinden kan. Allereerst noemde hij Amerika, dat met een zeer grote productie 15 pet. exporteert, hetzelfde als ons land en dus een van onze grootste concurrenten is. Ook Canada heeft zich de laatste ja ren ontwikkeld tot een belangrijk fruit-producent en exporteert veel naar Engeland. Op het Zuidelijk halfrond zijn Australië en Nw. Zeeland de be langrijkste producenten. Arg- nti- nië en Chili, landen met een zeer jonge fruitteelt, hebben het mo dernste toegepast op het gebied van afzet. Australië en Nieuw Zeeland zijn echter niet als grote concur renten te beschouwen omdat hun oogst in Juni en Juli verschijnt. De concurrentie in Europa. De fruitteelt in Europa is vrij wel verouderd en veronacht zaamd. "De fruitteelt in België staat op een zeer laag peil en ook Frankrijk en Duitsland heb ben een zeer groot gebrek aan goed fruit. Engeland en de Scan dinavische landen hebben een groot tekort. De teelt in Zwit serland is zeer gemoderniseerd en geeft goede resultaten, terwijl ook Italië het hoger op zoekt. Heeft Nederland een kans? Nederland kan gerekend wor den als een der vooruitstrevend ste Janden op fruitteeltgebied. Het is echter moeilijk te zeggen welk land als afnemer belangrijk is. Vervolgens behandelde spreker de diverse fruitteeltgebieden in ons land. Allereerst noemde hij de Be tuwe, een streek waar 10 jaar geleden nog slordig geteeld werd doch thans door efficiënte bewer king betere resultaten geboekt worden. Ook in Limburg en de IJselstreek gaat de ontwikkeling voort. Spreker kwam tot de conclusie dat het peil van de Nederlandse fruitteelt met sprongen vooruit is gegaan. Dit maakt ons sterk tegenover het buitenland. Hij aehttë het daarom raadzaam dat vooral in Zeeland, de telers pa raat zouden blijven en hun teelt zouden intensiveren. Na gewezen te hebben op het gevaar, dat het te vroeg plukken van de appels inhoudt, wat na zijn rede een brede discussie uit lokte, beëindigde Ir v. Soest zijn inleiding met de hoop uit te spreken op een vruchtbare sa menwerking -met de Zeeuwse fruittelers te mogen rekenen. Middagvergadering. In de middagvergadering kreeg als eerste spreker de heer W. J. R o b ij n, hoofd-assistent v. d. tuinb. consulent, het woord, die sprak over het „Onderstammen- vraagstuk en de rassenkeuze". Hij bepaalde zich tot de appels en peren, het zgn. .„handelssorti ment". Achtereenvolgens besprak hij waarom goede keuze gewenst is, de onderstammen van appels, welke rassen voor Zeeland aanbe veling vM'dienen de onderstam men van peren en welke peren rassen aanbevolen kunnen wor den. Bij de onderstammen behan delde de heer Robijn, op deskun dige wijze volgens een bepaalde groepenindeling de verschillende typen en hun resultaten. Teven» besprak hij de afzetmogelijkheden en de verschillende ziekten die d# oogst afbreuk kunnen doen. Ir G. de Bakker over „D® aanleg van de boomgaard". De Inspecteur van de tuinbouw, Ir G. de Bakker, voerde als laat ste spreker het woord over de aanleg van de boomgaard. Het plantsysteem noemde Ir de Bak ker het zwakste punt in de Zeeuwse fruitteelt. Hij wees 'n verband hiermede op het samen stellen van deskundige plant-* schema's. Om een goede aanplant te verkrijgen moet de toekom' i- ge teler allereèrst bedenken dat de grond aan bepaalde eisen moet voldoen n.l. vochthoudend en toch' water doorlatend. Het bestuur van Zeeland'» Proeftuin heeft het voornemen om een deskundige aan te stellen die de bodemproblemen zal be handelen, aldus Ir de Bakker. Hierdoor zal het in de toe komst mogelijk zyn om betere resultaten te bereiken. Ir de Bakker wees er op, dat bij het samenstellen van een j plantsysteem rekening moet wor den gehouden met het bestrijden van ziekten, bestuiving, de me chanische bewerking van de boomgaard en de financiële toe stand waarin de toekomstige te ler zich bevindt en besprak ver volgen? hoe de beste rangschik king van de verschillende rassen bereikt kan worden, hierbij aan de hand van een tekening de ver schillende systemen behandelend. Spreker besloot met er op te wijzen dat, wanneer de toehoor ders het in de inleidingen ge sprokene ter harte nemen zij ze ker grotere resultaten zullen boeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1