In de fang van de duivel. Wat Amerika belooft. Axelse marechaussee verrichtte goed werk. Kolenveld wordt uitbetaald. Tweede Kamer verkiezingen in Juni? 1ft cU- Ueldtc ucut de ÏÏucfyZfnwstw. Cj&Wb'aft&fi strijd DRONKEN KOE Braziliaanse communisten naar Uragay gevlucht. Wemeldinge staat voor de beslissing Nog 10.000 zaken wachten op behandeling door Tribunaal en Bp. Gerechtshof. Wat een Nederlander in Hitler-land ondervond Te boek gesteld door J. W. Ooms VII. Stelen om te leven. In Ebersbach, waar Jacob Akker man chauffeur was, verbleven in dte tijd wel meer Hollanders. Er was daar een fabriek van vlieg tuigen en vliegtuigonderdelen en in die fabriek waren zeer veel dwangarbeiders uit het buitenland te werk gesteld, waaronder ook Hollanders. Tezamen met een stel Belgen, die van de Vlamingse kant kwa men, organiseerden de Hollanders een bonte avond. Akkerman was ook van de partij. Er werd muziek gegeven, gezongen, gedeclameerd en een bokswedstrijd in elkaar ge zet. De Hollanders zongen geza- melijk liederen, die geen twijfel lieten over hun gezindheid en op ontroerende wijze herdacht men de Hollandse soldaten, die tijdens de vijfdaagse oorlog waren geval len. En zo werd deze bonte avond in feite een demonstratie tegen het regiem van Hitier. Doch ook hier, zoals overal elders in Duits land, loerde het verraad, Akker man moest dit later op bittere wijze ervaren. Het was omstreeks die tijd, dat tot Ebersbach het ge rucht doordrong, dat in Rotter dam een grote razzia was gehou den en dat een groot aantal man nen en jongens naar Duitsland was gevoerd. Niet lang daarna kwamen in Ebersbach veertig Rotterdam mers aan, allen slachtoffers van deze razzia. Ze waren ondervoed en verschrikkelijk vermoeid van het langdurige transport, dat het uiterste van deze mannen had ge vergd. „Met één van deze mensen sloot Ik spoedig hechte vriendschap", vertelt Akkerman. „Hij heette Herman Lazonder. Bij mijn pa troon pleitte ik voor hem en vroeg of Lazonder mijn beifahrer mocht worden, wat wil zeggen: tweede chauffeur. Ik had succes en een dag later kroop hij al naast mij in de cabine. Herman en lk werden dikke vrienden. Samen beleefden wij zo het een en ander. En wij konden goed met de auto over weg, want in die dagen werden wij in Ebersbach de snelheidsdui vels genoemd. Wij waren dat in derdaad. „Werkten jullie zó hard voor de vijand?", vraag lk hem. Akkerman glimlacht. „Och, wij reden daar als gek ken. maar met het werk liep het wel los. Wij deden weinig en gingen er vaak met de auto op uit om levensmiddelen voor onszelf op te snorren. Ondanks de controle zagen wij dagelijks kans om te spijbelen, zodat de patroon vaak zei. dat de oorlog niet met onze medewerking zou worden gewon nen Herman Lazonder was in zijn werkkleren uit Rotterdam ge voerd en hij had dus niet veel bijzonders aan. Akkerman reken de het tot zijn plicht, zo spoedig mogelijk zijn nieuwe vriend van een stel behoorlijke kleren te voorzien. Hij ging er op uit, soe batte, dreigde, schold, smeekte... en eindelijk was het resultaat, dat zijn tweede chauffeur goed in de kleren kwam te zitten. Ook in Ebersbach begon het in die tijd te nijpen met het voedsel. De buitenlandse arbeiders kregen veel te weinig. Akkerman en La zonder leden honger en ten einde raad gingen ze op Duits voor beeld aan het organiseren. Aardappelen, kolen, pruimen, ap pels, vlees, van alles konden ze gebruiken, hetzij om regelrecht naar binnen te werken, dan wel om te ruilen voor levensmiddelen. Ook de Hollanders, werkzaam in de vliegtuigenfabriek, hadden honger. Een buitenlandse arbeider kon in Ebersbach niets kopen, dus moest men het doen met het schaarse rantsoen. Jacob Akker man ging dus ook voor zijn land genoten organiseren. Daar hij chauffeur was op een vrachtwa gen, waarmee vaak levensmidde len moesten worden vervoerd, kreeg hij meer als anderen de ge legenheid om eetbare waar in de wacht te slepen. Waar de generator goed voor was. Dit ging een poosje goed, maar natuurlijk bleven moeilijkheden Feuilleton. door H. Lourense. 87) o— Hierdoor weet Siem nu, dat de man getrouwd geweest is. Geluk kig getrouwd zelfs, maar dat hij al' heel gauw zijn vrouw heeft verloren. Een oude, dove vrouw doet sinds zijn huishouding. Een kind heeft hij, deze man, een jongen. Verder is er geen en kel mens door familiebanden met hem gebonden. Een kerk heeft hij nog nooit aan de binnenkant bekeken Maar een ding is bij al deze inlichtingen verzwegen. Je kunt nu eenmaal tegen een fabrieks directeur niet alles zeggen Of de man nog tot enig kerk verband krachtens zijn doop be hoort, heeft Siem niet kunnen uitvissen. Siem heeft hem op een gun stig moment op het kantoor ge roepen. Er lag een partij werk te wachten, waarvoor de andere zager niet over de nodige erva ring beschikte. Zolang het over het werk zelf ging, was de man beleefd en gaf behoorlijk ant woord. Doch toen Siem een zij paadje insloeg, en op kerkelijk en geestelijk terrein het gesprek poogde voort te zetten, gaf Van Andel alleen af en toe met een hoofdknik te kennen, dat hij luis terde. Siem probeerde een aanval op niet uit. De expediteur kreeg arg waan, want door de klanten werd er telkens gereclameerd, dat te weinig goederen waren afgele verd. De expediteur ondervroeg de chaufeurs. maar zij wisten na tuurlijk van nietsDaarop reed van tijd tot tijd een contro leur met de vrachtauto mee. Die man ging secuur na, hoeveel goe deren er waren opgeladen. Op de plaats van bestemming gekomen controleerde hij nogmaals en dan klopte het niet. Altijd was er te weinig. De controleur begreep er niets van. Het kwam niet in zijn brein op, dat de chauffeurs zelfs onder zijn ogen nog kans zagen, goederen te verdonkeremanen. Op een keer moest Akkerman vlees vervoeren. Deze keer wer den er twee controleurs aange steld, er zaten dus vier personen in de cabine en dat was niet pret tig. Op de plaats van bestemming gekomen, ging men aan het los sen, onder voortdurende controle van de waarnemers. Toen het vlees uit de auto was en gewogen op een grote schaal, bleek er vijf entwintig kilogram te weinig te zijn De controleurs gingen ijverig aan het zoeken, doch het vlees was onvindbaar. Akkermem en Lazonder werden ondervraagd, doch die wisten van nietsHet was een raadselachtig geval en de controleurs wisten niet, hoe ze dit mysterie tot oplossing konden brengen. Ze waren meegereden in de auto, hadden nauwlettend toe gezien bij inladen en bij het lossen, en nu bleek er toch een stuk van vijfentwintig kilogram vlees te zijn verdwenenNeen, ze begrepen er niets meer van; maar ze moesten wel erkennen, dat Ak kerman en Lazonder er geen schuld aan konden hebben. Maar diezelfde avond werd door Jacob en Herman onder de Hol landse arbeiders in Ebersbach vijfentwintig kilogram vlees ver deeld Ra ra, waar kwam dat vlees vandaan? Wel, Akkerman en La zonder hadden het tijdens het in laden in een stuk dik papier ge wikkeld en in een onbewaakt ogenblik in de houtgasgenerator gestopt. Op het vlees hadden ze vliegensvlug houtblokken gewor pen. De controleurs hadden wel in de generator gekeken, maar slechts houtblokken gezien Op deze manier wist Akkerman heel wat achter te houden. Maar het spreekt vanzelf, dat men vlees en andere levensmiddelen niet te lang in de houtgasgenerator ver borgen kon houden, daar het dan zou verbranden. Akkerman en La zonder wisten echter al spoedig, welke afstand ze konden afleggen zonder dat ze behoefden te vre zen, dat hetgeen in de generator was verborgen, aan het vuur ten offer zou vallen. Natuurlijk mislukte het ook wel eens. Op zekere dag had hij weer vlees verborgen, maar de af te leggen route was zo lang en de controleur, die naast hem in de cabine zat, was zo argwanend, dat het vlees tenslotte geen vlees, maar as was. In de kelder van de burgemeester. Toen hij dit had gedaan, voegde I hij zich bij de pratende mannen, i Nadat ze de burgemeester nog om een sigaret hadden gevraagd, die ze ook kregen, namen ze af scheid van de eerste burger van Relchenau. „In de auto, Herman, gauw, we moeten zien, dat we weg komen!" fluisterde hij zijn tweede chauf feur toe. Ze sprongen in de cabine en tot hun geluk weigerde de ge nerator ditmaal niet. Hebben is hebben, zei Ak kerman. Maar bij die burge meester kunnen we beter niet meer aan de deur komen! „Ja", zegt Akkerman mij, „wij waren spitsboeven. Wij waren het Op een dag kregen Akkerman mijn en dijn uit het oog verloren, en Lazonder order, om een vracht De honger kwelde ons, ziet u. steenkolen te brengen bij de bur-wilden wij in 't leven blijven, dan gemeester van Reichenau. In de moesten wij wel stelen en roven, burgemeesterswoning was een Het was ln die dagen in Duits- grote keuken en daar moesten de land trouwens al een chaotische zakken met kolen worden neer gezet. Akkerman droeg de laatste zak naar de keuken en ondertus sen hield Lazonder de burgemees- ster aan de praat. De burgemees ter bleek een inschikkelijk man, met belangstelling voor het lot van anderen. Lazonder vertelde, wat hij sedert zijn ontvoering uit toestand op dit gebied. Er werd door iedereen gehamsterd, ge smokkeld en gestolen en nog het meest door de SS, en de SD en de politie. Trouwens, over het algemeen genomen waren Nazi-leden veel oneerlijker dan Duitsers, die niet bij de partij waren aangesloten Rotterdam had beleefd. In die tijd en in hun hart het regiem van maakte Akkerman, die de laatste i Hitier verfoeiden, zak In de keuken had gedeponeerd j Vaak nam ik mij voor om fat van de gelegenheid gebruik om soenlijk te blijven en niet meer te een bezoek te brengen aan de kei- j stelen. Maar als de honger weer der van Herr Burgemeester. In kwelde en ik zag het onrecht, die kelder bleek het een luilekker- door de Nazi's op alle mogelijke land te zijn. I manleren bedreven, dan wierp ik En terwijl Lazonder ingevol ge afspraak nog steeds in ge sprek was met de burgemeester, bracht Akkerman de buit onopge merkt in de cabine van de auto. mijn voornemens overboord en deed ik weer mijn best om levens middelen machtig te worden". (Wordt vervolgd). Tribunaal Goes. Fouten gemaakt of fout geweest 1 Vjjf jaar en drie maanden internering had het Tribunaal te Terneuzen opgelegd aan de voormalige marechaussee P. W. Wes sels te Axel. Op deze uitspraak was het fiat echter geweigerd en het Tribunaal te Goes stelde Woensdag een nieuw onderzoek in, tijdens welke de houding van Wessels in een geheel ander licht kwam te staan. Hetgeen Wessels ten laste ge- geen fouten die uit een verkeerde legd was, kwam er op neer, dat gesteldheid voorkwamen, hij op goede voet stond met In de zaak werden enkele ge- N.S.B.-ers en hen ter wille was. tuigen gehoord, die niet direct Een der punten was, dat hij J. bezwarende verklaringen afleg- Arnt Rökka, de enige over levende van het Noorse s.s. „Skoghang", dat op Kerstavond voor de Nederlandse kust is ver gaan, is gisterenmiddag weer r.aar zijn land vertrokken. Vliegramp in de V.S. eiste 16 slachtoffers. In de nabijheid van Savannah in de Amerikaanse staat Geor gia is een Dakoto-vliegtuig met 25 passagiers aan boord neerge stort. Hierbij kwamen zestien perso nen om het leven en werden er tien gewond. De tweede piloot die werd gewond, heeft verklaard dat het vliegtuig op ongeveer 900 meter hoogte plotseling onbe stuurbaar werd. Het is op de grond in brand gevlogen. De overlevenden hebben hun behoud te danken aan het feit, dat zij uit het toestel werden geslingerd. de man af. Het enig resultaat was, dat zelfs de hoofdknik achterwege bleef. Voor deze keer geeft Siem het op. Een betere gelegenheid afwach ten, en intussen eens zien te we ten te "komen, wat de oorzaak van deze halsstarrige houding is. Dat het iets bijzonders wezen moet staat voor Siem vast. De man is in iedere andere omstandigheid de voorkomend heid in persoon. Nog een keer onderneemt Siem een poging. Zo mogelijk met nog minder resultaat. Siem besluit binnen niet al te lange tijd Van Andel maar eens thuis te gaan opzoeken, mis schien is er dan iets met de stugge cirkelzager te berei ken. Maar hij stelt te lang uit.. Sinds de nieuwe fabriek op volle toeren draait, heeft vader Ploeger zich bijna geheel uit de zaak teruggetrokken. Daardoor moet Siem zo nu en dan weg voor inkopen. De ver koop is in handen van goed personeel. Als hij in 't laatst van Sep tember van een reis thuis komt, wacht hem de boekhouder. „Zo, iets bijzonders, Vree man?" „Iets heel ernstigs, meneer." De man wacht even, als zoekt hij naar woorden. „Met de fabriek?" „In de fabriek, meneer. De cirkelzager heeft een ongeluk gehad." Callaars de boodschap had ge bracht, dat die bij de Duitsers moest komen; hierbij had hij ver zuimd Callaars mede te delen (op een andere manier), dat de Duit sers hem gevangen wilden nemen. Toen de voorzitter hem over de verschillende punten onder hield, stelde Wessels voorop, dat het hem er steeds om te doen geweest was de .bevolking behulp zaam te zijn. En dit kon hij be ter naarmate hij meer contact had met N.S.B.-ers. Het was dan ook geen wonder, dat de inwo ners van Axel en omgeving hem enigszins wantrouwden. Dit nam echter niet weg, dat hij op deze wijze kans zag talrijke personen te waarschuwen wanneer zij ge vaar liepen. In dit licht moesten de be schuldigingen gezien worden zei- !e hij. Het geval Callaars vorm de enigszins een uitzondering. Deze was door hem niet gewaar schuwd omdat, zoals hij zeide, hierbij zélf gevaar liep. Het Tribunaal aanvaardde zijn verklaringen echter niet zonder meer en zag hem als iemand, die tijdens de bezetting totaal „fout" was geweest. Een ander licht werd echter op de zaak geworpen, toen de verdediger, mr Kuypers uit Ber gen op Zoom, met een zeer be langrijk (en voor Wessels gun stig) rapport ter tafel kwam, dat het Tribunaal niet bekend was. Hierin stonden, zoals mr Kuypers in zijn pleidooi zeide, verschei dene „goede" daden van Wessels in. De verdediger kon Wessels niet anders kwalificeren dan als een man, die tot Jan. '44 zijn vaderlandse plicht ten volle had gedaan en achtte het al bijzonder vreemd wanneer Wessels na Jan. '44 (de tijd waarin de in de ten- laste legging vermelde gebeurte nissen plaats vonden) zijn jasje gekeerd zou hebben. Het griefde mr Kuypers, steeds in de politiezaken, dat tientallen collega's, die hetzelfde deden als de beschuldigden nog normaal in functie waren zonder straf te hebben gehad. Iedereen maakte fouten, die achteraf gemakkelijk te becriti- seren zijn, zeide de verdediger, en ook Wessels heeft fouten ge maakt, maar bij hem waren het den, uitgezonderd de opperwacht meester Ypma, die naar het scheen een wrok tegen Wessels koesterde en in hem niet veel goeds kon vinden. Op het ver zoek van de raadsman om Wes sels direct in vrijheid te stellen, kon het Tribunaal nog niet in gaan en het zal a.s. Woensdag uitspraak doen. Theologisch debat. A. D i e 1 e m a n, koopman te Axel, kon (of wilde) niet inzien, dat hij vhrkeerd was geweest, hoewel het Tribunaal alle moge lijke pogingen daartoe in het werk stelde. Hij was lid geweest van het economisch front en had brieven geschreven aan de Be- auftragte van de Rijkscommissa ris in Zeeland. Het verhoor liep op de duur uit op een theologisch debat. Tenslotte moest de voor zitter hem in zijn herhalingen stuiten en ging over tot de be handeling van de zaak tegen A. C. Maas, echtgenote van P. E. Cadzand te Amersfoort. Dit was evenals de beide andere een be roepszaak. De Nederlandse Aardolie- Maatschappij heeft te Delft op een diepte van 800 M. een klei achtig zand aangeboord dat olie sporen bevat. „De cirkelzager? Wie van de twee?" „Van Andel, meneer. Hoe het gekomen is, weet niemand, maar een zwaar stuk hout is door de zaag gegrepen en teruggesla gen. Van Andel is er door ge troffen. „En?" „We hebben er een dokter bij gehaald, die last gaf, hem di rect naar het ziekenhuis te laten vervoeren. „Waar is hij nu?" „In Vlietdam." Een half uur later zit Siem in een ziekenkamertje met slechts één bed. De zuster die hem hierheen bracht, heeft hem ingelicht. „Een ernstig geval, meneer. Inwendige verbloeding. Niet veel hoop. Het bezoek mag maar kort zijn." Siem zit naast het bed. Van Andel ligt met gesloten ogen. Hij heeft bij Siems binnen komst zwak diens toegestoken hand gedrukt. Weet hij, wie naast zijn bed zit? Siem is tamelijk neutraal ge weest in zijn begroeting „Zo, van Andel, hoe gaat het?" Hij heeft geen antwoord ge kregen. Vijf minuten verstrijken. De patiënt ligt met gesloten ogen. Een verpleegster komt binnen, zoekt iets op een tafeltje bij het raam, vertrekt weer. Het ont gaat Siem niet, dat ze de zieke scherp opneemt. Als de deur met een zachte klik in het slot valt, slaat deze de ogen op. „U hebt u veel moeite voor me gegeven, meneer Aaks. Ik was daar echter niet van ge diend." De woorden komen moeilijk, één voor één. Ze zijn voor Siem als een toelichting op de houding van Van Andel, tijdens de gehouden gesprekken. Maar waarom be gint hij. daarmee? ,,'t Gaat verkeerd met me, daarom wil ik alles vertellen." „Vermoei je niet te veel. Van Andel. Dat is gevaarlijk voor je." De zieke heft gebarend de hand op. ,,'t Geeft niet meer." Hij zwijgt even, haalt moeilijk adem. „Ik wrokte over het stuk grond, waar de fabriek op staat. Dat had ik willen kopen, met dat huisje. M'n ouders hebben er gewoond. Weer valt er stilte. Siem begrijpt niet goed wat Van Andel zegt. _Die grond, zijn ouders er ge woond? j Wat betekent dat? I Raadt de zieke deze vragen? „We zijn bloed-eigen neven, meneer Aaks." Met ogen groot van verwon dering, kijkt Siem de spreker aan. (Wordt vervolgd.) In de tweede helft van deze maand zal op nog nader bekend te maken data een begin gemaakt worden met de terugbetaling van het geld, dat teveel betaald werd bij de aanschaffing van de huis brandstoffen. De gezinshoofden, die een te hoge prijs betaalden, zullen zoals bekend f4.terug ontvangende kamerbewoners, die teveel betaalden, zuilen een bedrag van f2.60 gerestitueerd krijgen. De terugbetaling zal ge schieden aan de postkantoren. Op dè kaarten TA 707 voor de hoof den van het gezin zullen twee bon nen aangewezen worden. De ene bon geeft recht op een terugbe taling van f 2.40, de tweede op die van f 1.60 zodat in totaal f 4.ontvangen kan worden. Op de kaarten TB 707 voor de kamerbewoners wordt één bon aangewezen, welke op de ont vangst van f2.40 recht geeft. Congres „V reemdelingenverkeer' te Utrecht, Op 11 en 12 Februari a.s. zal in de Stadsschouwburg te Utrecht een congres van „Vreemdelingen verkeer worden gehouden waar voor naast de besturen van het vreemdelingenverkeer ook nog die hoge autoriteiten uitger.Gdigd zijn, die rechtstreeks dan wel zij delings met het vreemdel'ngen- verkeer te maken hebben. Het doel van dit congres is de aandacht van het Nederlandse volk en in het bijzonder van de overheid op het werk van de V.V.V.'s en het belang hiervan voor het land te vestigen. Een boer in Devonshire (Engeland) bemerkte, dat de melk een eigenaardige „geestrijke" geur had en riep de hulp van een deskundige in. Bij onderzoek in de stal zag men, dat één van de koeien op een weinig „damesachtige" manier op haar poten stond te zwaaien, en de boer zette grote ogen op, toen hij constateerde, dat de adem van de koe be paaldelijk naar sterke drank rook. Het beest bleek inder daad „in de olie" te zijn. Het was namelijk de boomgaard binnengedrongen en had van een hoop gistende rotte appe len gesnoept Na de Senaat heeft thans ook de Braziliaanse Kamer van Af gevaardigden met 191 tegen 74 stemmen het wetsontwerp aange nomen, waarbij de communisti sche afgevaardigden van het fe derale parlement, de parlementen der staten en de gemeenteraad van Rio de Janeiro uit hun func ties worden ontheven. Er waren meer dan 300 amen dementen op het wetsontwerp in gediend, die echter alle werden afgestemd. Na het bekend wor den van de uitslag der uiteinde lijke stemming verzamelde zich een menigte op straat, die na af loop van de vergadering enige communistische afgevaardigden trachtten aan te vallen. Ofschoon te Rio de Janeiro of ficieel is verklaard, dat tot dus ver niets is gebeurd in Rio de Grande do Sul, de Zuidelijkste staat van Brazilië, is te Monte video bekend, dat een groot aan tal communisten over de grens is gevlucht en in Urugay is ge- interneerd. Minder valide arbeiders in het bedrijf. Mogelijkheid tot herscholing en vakopleiding. De „Wet plaatsing minder- valide arbeidskrachten" is in wer- king getreden. Van nu af zullen werkgevers die meer dan twin tig man in dienst hebben, ook minder-valide arbeiders moeten aannemen, wanneer zij nieuw per soneel aanstellen, en wel tot twee procent van het totaal aantal ar beiders. Het Gewestelijk Arbeids bureau, dat nauw samenwerkt met de ministeries van Oorlog, Marine en Overzeese Gebieds delen voert de wet uit. Minder-validen, die werk zoe ken, kunen zich bij het arbeids bureau laten inschrijven. Er zal natuurlijk niet steeds onmiddel lijk passende arbeid gevonden kunnen worden. Met de nieuwe wet is ook de mogelijkheid tot herscholing en vakopleiding geopend. o Het Portugese dorp Paio Al fonso is geheel door brand ver woest. In Columbia (Zuid-Amerika) zijn 6000 arbeiders van de olie velden van Troco in staking ge gaan in verband met een ont slagkwestie. vim Veel beloven.... Voor onze soldaten die straks uit Indië terugkeren, zal be hoorlijk worden gezorgd. Zij worden niet zonder meer naar huis gestuurd. De minister van Oorlog heeft wat dit betreft be langrijke toezeggingen gedaan. Alleenzeggen en doen is niet altijd één. Het vorig jdar repatrieerde een soldaat die wegens ziekte werd afgekeurd. Toen hij af zwaaide werd hem door zijn commandant meegedeeld, dat hij nog ruim f 150 had te vorde ren, aan in Indië ingehouden soldij. Eigen verdiend geld dus. Rustig wachtte hij af. Einde lijk, het had wel erg lang ge duurd, kwam er een brief van het Min. van Oorlog, inhou dende een checque groot... f2,99. Ingediende reclames hadden geen resultaat. Het ene bureau had alleen order dit bedrag uit te betalen, een ander, had alleen opdracht de order door te geven enz. Ik vertrouw dat het onze jon gens die straks thuiskomen be ter zal vergaan. Maar toch Zaterdagmiddag-voetbal. Om de K.N.V.B.-beker. Ie klasse: KloetingeWemel dinge. Een overwinning op Kloetinge bezorgt Wemeldinge het kam pioenschap der Zaterdagcompeti tie. Kloetinge is zeker nog een lastige tegenstander en hoewel Wemeldinge in staat is de ploeg uit Kloetinge te overwinnen, kun nen de zenuwen hen parten spe len terwijl de thuisclub, zonder belang bij de uitslag, er heel wat gemakkelijker tegenover staat. Krabbendijke hoopt ongetwijfeld op een gehele of een gedeeltelijke misstap, omdat zij dan zelf weer in het geding komt. Een gelijk spel toch betekent voor hen kans op een beslissingswedstrijd en een nederlaag geeft hen de kansen geheel in eigen hand. 2e klasse A: NieuwlandDe Bevelanders; Nieuwdorp II's-H. Arendskerke II. Twee zwakke broeders ontmoe ten elkaar te Nieuwland en als Nieuwland nog eens een keer het zoet der overwinning wil le ren kennen of zelfs maar een ge lijk spel behalen, dan zal deze wedstrijd daarvoor benut moeten worden. De Bevelanders zullen echter niet de eersten willen zijn die in Nieuwland sneuvelen en dus zal Nieuwland het met een gelijk spel al wel willen afdoen. De ontmoeting tussen Nieuwdorp II en 's-H. Arendskerke II heeft een semi-plaatselijk karakter en er bestaat doorgaans in die wed strijden een soort rivaliteit, wel ke grenst aan animositeit en dan is een uitslag niet te voorspellen. Arendskerke heeft onder normale omstandigheden echter zeker de beste kansen. 2e klasse B: Rilland Bath II Hansw. Boys III; Kortgene II Kloetinge H; Kats IIKrabben dijke II; Wemeldinge n's-Heer Hendrikskinderen I. Voor Rilland Bath II een ge makkelijke Zaterdag tegen het detde van Hansw. Boys, dat ook nu wel weer geen kans zal krij gen. Kortgene H heeft ditmaal ook een gemakkelijke tegenstan der en zal zeker het volle pond De aankomst van ex-Koning Michaël te Lausanne. V.l.n.r. Prins Nicholas, ex-Koning Michaël en zijn moeder, de Hertogin van Aosta. (Radiografisch overgebrachte foto). Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een aantal gedetailleerde ramingen ge publiceerd der hulp, welk elk der Europese landen in het kader van het Plan-Marshall zal ontvangen. Hieronder volgen de voor ons land geldende cijfers, waarop de post Tabak niet voorkomt. Broodgraan April-Juni 1948 155.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 315.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 300.000 ton. In de volgende jaren 250.000 ton per jaar. Grofkorrelig graan April-Juni 1948 nihil, Juli 1948-Juni 1949 315.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 200.000 ton. De volgende jaren 250.000 ton per jaar. Kolen April-Juni 1948 779.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 2.090.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 533.000 ton. Nihil in de volgende jaren. Staal April-Juni 1948 100.000 ton afgewerkt staal; Juli 1948- Juni 1949 399.000 ton; Juli 1949- Juni 1950 394.000 ton; Juli 1950 268.000 ton; Juni 1951 112.000 ton. Machines voor de kolenmijnen Juli 1948-Juni 1949 voor een waarde van 2.3 millioen dollars; Juli 1949-Juni 1950 2 millioen dol lars; Juli 1950-Juni 1951 1.8 mil lioen dollars; Juli 1951-Juni 1952 3.8 millioen dollars. Landbouwmachines Juli 1948- Juni 1949 voor een waarde van 6.4 millioen dollars; Juli 1949- Juni 1950 7.6 millioen dollars; Juli 1950-Juni 1951 6.8 millioen dollars. Juli 1951-Juni 1952 5.4 millioen dollars. Olie April-Juni 1948 253.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 1.065.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 1.092.000 ton; Juli 1950-Juni 1951 1.118.000 ton; Juli 1951-Juni 1952 1.169.000 ton. opeisen. De Krabbendijke reser ves zetten hun ononderbroken zegetocht ook via Kats II wel voort, terwijl de ploeg van '-Heer Hendrikskinderen ook wel niet zal afglijden in Wemeldinge. Bekerwedstrijden. Twee groepen Zeeuwse Zater dagmiddagelftallen dingen mee om de K.N.V.B.-beker voor Zater dagmiddag clubs. Groep D bestaat Cit: Colijnspl. Boys I; Nieuwdorp I; Wolfaarts- dijk I en Wissenkerke I. Groep E is samengesteld door: Krabbendijke; Rilland Bath en Wemeldinge. In groep D zijn voor Zaterdag vastgesteld de wedstrijden: Co lijnspl. Boys INieuwdorp I; Wolfaartsdijk IWissenkerke I. De beste papieren heeft Co lijnspl. Boys in de ontmoeting te gen Nieuwdorp en wij verwach ten dan ook voor hen de over winning. Wolfaartsdijk, één van de leiders uit de tweede klasse moet het opnemen tegen een zwakkere eerste klasser en kan nu bewijzen uit het goede hout gesneden te zijn. Dit wordt een interessante krachtmeting. Groep E: KrabbendijkeRil land Bath. Twee oude rivalen uit dezelfde klasse met de beste notering voor de thuisspelers. Bovendien is Krabbendijke een bekend „cup- fighter" en daarom denken wij de punten in Krabbendijke te zien belanden. (Van onze Haagse correspondent) Naar wij uit parlementaire bron vernemen ligt het in de be doeling de Tweede Kamerver kiezingen te houden in de maand Juni. Vanzelfsprekend is de juis te datum afhankelijk van de werkzaamheden der commissie tot wijziging der Grondwet, waar door Kamerontbinding noodzake lijk wordt. Omdat de werkzaamheden de zer commissie zeer omvangrijk zijn, moet er rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat zij pas later met haar werk gereed zal komen, waardoor ook de verkiezingen later zullen moe ten plaats vinden. In Juli of Augustus wil men geen verkie zingen houden. Mocht men dus voor Juni niet klaar komen, dan worden de ver kiezingen verschoven naar Sep tember. In de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot ophef fing der Bijzondere Gerechts hoven wordt medegedeeld, dat van de 10.000 nog niet-afgedane zaken 7200 voor behandeling door de Tribunalen in aanmer king komen. Handhaving der Tribunalen gedurende enkele maanden brengt bij het huidige tempt» dezer colleges berechting van 1200 a 1400 zaken mede, terwijl de Bijzondere Gerechtshoven te samen niet meer dan 300 a 500 zaken per maand behandelen. Een verlenging van het bestaan der tribunalen tot 1 Juni 1948 leidt dus tot spoediger ophef fing der Bijzondere Gerechtsho ven, daar hierdoor het aantal nog te behandelen zaken snel ler zover gedaald zal zijn, dat de gewone rechterlijke macht zonder gevaar voor verstoring de taak der bijzondere rechts pleging kan overnemen. De minister acht het gewenst, dat hiervoor de Kantongerech- niet de Arrondissements-recht- banken, daar de Kantongerech ten meer geworteld zijn in het voor de Tribunaal-rechtspraak zo belangrijke locale leven. Bepaling van de datum van opheffing der Bijzondere Ge rechtshoven is thans nog niet mogelijk. Moeilijker nog dan het bepa- i£rl van een tijdstip voor ophef fing der hoven zou zijn om thans te willen vaststellen, wanneer de Hoge Raad de taak van de Bijzondere Raad van Cassatie kan overnemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2