Stalin overleden KOUDft Marshall pleit voor eigen plan. Ook bij wil 1 April beginnen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Samenvoeging gemeenten. Poging tot hulp weloverwogen risico! Russisch schip zinkende op Oceaan. Zeelands „eerste tuinder" nam afscheid. Djocja nodigt Oost-Indonesische Min-president nit voor besprekingen. De Belgische Koningskwestie Internationale Politiemacht voor Palestina? N.S. horen spoorlijnen in 0. Zeeuws-Vlaanderen Duitsers accepteren voorstellen van Clay en Robertson. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Waistraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Hoordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 841 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 9 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.46 u., onder 16.49 u. Maan op 8.44 u., onder 15.34 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 10 Januari: 1.22 u. 1.77 m., 13.42 u. 1.82 m. Het vraagstuk van de samen voeging van kleine gemeenten, waarop wij reeds meermalen de aandacht vestigden, ls thans voor Zeeland min of meer accuut ge worden. Uit het Woensdag geplaatste ar tikel van de heer Hommes en uit verschillende gemeenteraadsver slagen van de laatste tijd is dit wel duidelijk geworden. In het algemeen zijn wij voor samenvoeging en annexatie van gemeenten niet enthousiast. De bezuiniging die velen hier van verwachten ls in de meeste gevallen vrijwel illusloir. Naar verhouding leven de grotere ge meenten, waar alles veel meer ge- perfectlonneerd wordt, duurder dan de kleinere gemeenten. Hieruit volgt niet, dat alles op dit get ed bij het oude moet blij ven. In verband met de verander de omstandigheden, komt het meermalen voor, dat een kleine gemeente niet voldoende toege rust is, om een bepaalde, bij de wet haar opgelegde taak te ver vullen. Hierin zal als regel voorzien kunnen worden door samenwer king met andere gemeenten. Mocht evenwel een nadere ge meentelijke indeling noodzakelijk worden geacht, dan zal met al lerlei factoren rekening gehouden moeten worden. Het gaat hier maar niet over een stuk grond zonder meer, maar om gemeenten met een eigen le ven, en een eigen karakter. De historie mag niet worden verwaarloosd. Ook zullen de godsdienstige en politieke opvattingen van de be volking niet uit het oog verloren mogen worden. En nu komen we tot de voor Zuid-Beveland bestaande plan nen. Door Ged. Staten is een com missie ingesteld, die onder leiding van Dr Mes een nadere gemeente lijke indeling onder de ogen heeft te zien. Welnu, tegen de plannen van deze commissie moeten op grond van bet bovenstaande ernstige be zwaren worden gemaakt. Het ligt toch, zoals men heeft kunnen lezen, in de bedoeling dat de gemeente Borssele, met haar overwegend Protestantse bevol king, zal worden opgelost in een combinatie, waarin de R. Kath. groep het voor het zeggen zal hebben. Waar de grote meerder heid der raadsleden Kath. zal zijn, waar Kath. wethouders worden gekozen en waar zo goed als ze ker, een Kath. burgemeester zal worden benoemd. Hiertegen gaat ons protest. Niet uit anti-papisme, maar omdat op deze wijze een streep gehaald wordt door de historie en saamgedreven wordt, wat niet bij elkaar behoort, omdat het niet recht is en billijk op deze wijze een bepaalde groep min of meer onmondig te maken. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte van enkele in meerderheid Kath. dorpen, maar die in elk ge val nog zo sterk zijn, dat zij een beduidende minderheid zullen vor men. Ook in andere opzichten kan tegen de voorlopige plannen be zwaar worden gemaakt. Men krijgt soms de indruk, dat op vrij willekeurige wijze is te werk ge gaan. De hoofdzaak is echter, dat, wanneer samenvoeging onvermij delijk ls, wat voor ons volstrekt niet vaststaat, In dit plan met de godsdienstige en politieke opvat tingen der bevolking al te weinig rekening is gehouden. Wij twijfelen dan ook niet, of Ged. Staten zullen aan deze plan nen, zo ze ongewijzigd worden In gediend, hun sanctie niet geven. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen ronduit verklaard, dat indien de re publikeinen in het congres zouden blijven drei gen met verlaging van het totaal der Ameri kaanse bydrage tot het Plan-Marshall, zij even goed het gehele plan zouden kunen prijsgeven. „Een ontoereikend program zou verspilling van onze hulpmiddelen betekenen", aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde poging van de nieuwe we reld om de oude te helpen is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dusver ge kend hebben, staat daarbij op het spel. Alles wat ik kan zeggen is, dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan in stand houden, dit naar mijn overtuiging ook bereikt zal wor den." Ook Marshall waarschuwde de commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in werking zou moeten worden gesteld, daar anders enkele van de voornaamste voorwaarden, waarop het gehele pro ject was gebaseerd, in onvoldoende mate aanwezig zouden zijn. De Amerikaanse bijdrage van 6.800.000.000 dollar voor de eerste 15 maanden was het absolute minimum, terwijl de totale kosten voor de gehele periode van 4 en een kwart jaar tussen de 15.100.000.000 en 17.800.000.000 dollar zouden komen te liggen. Marshall stelde de eis, dat de Unie en de Communistische par- leveranties niet gebruikt mochten tijen hadden verklaard, dat zij worden om de souvereine rechten vastbesloten waren zich tegen van de Europese landen afbreuk het herstelplan voor Europa te te doen of er voorwaarden aan verzetten, de economische ver te verbinden, die de gehele mo rele rechtvaardiging voor de hulpverlening zou wegnemen. Indien het plan er in het con- warring moest dienen voor de verwezenlijking van politieke doeleinden. Marshall gaf toe, dat de totale kosten van het program op het n. cgenblik nog niet precies kon- mislukken, zou de veiligheid der V.S. bedreigd worden en de Ame rikanen feitelijk met het geweer aan de voet leven. Marshall verwierp vierkant de republikeinse voorstellen voor een geheel nieuw orgaan, volkomen onafhankelijk van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het hulpprogram zou moeten beheren. „De mogelijkheid van twee minis teries van Buitenlandse Zaken is uitgesloten. De president moet in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de buitenlandse poli tiek". „Indien Europa niet meer eco nomisch gezond zou worden", al dus Marshall, „zouden de gevolgen voor Amerika niet te overzien zijn. Aan zijn lot overgelaten zou Europa een prooi worden van economische, sociale en politieke chaos en tjrannie, het zon be heerst worden door machten, waaruit oorlogen worden geboren. Het probleem vau het economisch herstel was ontzaglijk ingewik keld." Uit het rapport van de Parijse Conferentie bleek echter, dat er in Europa een volkomen bereid willigheid bestond cm tot het ge meenschappelijke doel bij te dra gen. Het probleem zou zelfs be staan zonder dat het gecompli ceerd werd door de ideologische strijd in Europa tussen degenen die als vrije mensen wilden leven en degenen, die met behulp van politiestaten wilden overheersen. De oplossing zou natuurlijk veel gemakkelijker zijn, indien alle landen samenwerkten; dit was echter niet het geval. De Sowjet- den worden vastgesteld en be toogde, dat het congres niet moest trachten stuitende poli tieke of economische voorwaar den aan de hulpverlening vast te knopen. „Wij hebben te doen met democratische regeringen, waarvan wij niet kunnen ver wachten, dat zij zichzelf ver plichten tot aanvaarding van voorwaarden, die het volk te gen de borst stuiten. Wanneer ons program van stapel is gelo pen, mogen wij van haar ver wachten, dat zij als organisch deel van dat program haar mul tilaterale overeenkomsten na komen. „Marshall prees Europa voor de vorderingen, die reeds op het gebied van de wederzijd se hulp waren gemaakt Ais voorbeelden noemde hij de stappen van Frankrijk en Ita lië naar monetaire tolunie. De Britse steenkoolproductie steeg sneller dan men verwacht had. Marshall besloot met de woor den; „De V.S. staan voor een geweldige beslissing. Wij kunnen besluiten, de wederopbouw van West-Europa niet te steunen, maar moeten er dan ook de consequenties van aanvaarden" In antwoord op een vraag van Senator Vandenberg zei Marshall, dat landen als Zweden, Zwitser land en IJsland eerder als „mede werkers" dan ais te helpen landen moeten worden beschouwd. Hij geloofde niet, dat het ge vaar bestaat, dat de Europese landen door het plan de V. S. permanent als hun pleegvader zullen beschouwen. De Instelling van een afzonder lijke regering voor W.-Duitsland achtte hij thans niet wenselijk. 800 passagiers in groot gevaar. Een zevental schepen was gisterenmorgen op een door de storm opgezweepte zee aan het1 worstelen om hulp te bieden1 aan het 1173 ton metende Rus- i sische motorschip „Dwina", dat zich, met een achthonderdtal passagiers aan boord, op twee honderd mijl ten Zuidoosten van het Japanse eiland Hokkaido in nood bevindt. 1 Het schip maakte reeds een slagzij van vijfenveertig graden. Reddingspogingen worden o.a. ondernomen door een Japanse tankboot, de 1050 ton metende Yoko Maroe en een Sowjet- Russische torpedobootjager. De „Dwina" was onderweg van Kamtsjatka naar Wladiwostok. Een Japans radiostation ving een boodschap op, dat het schip in nood verkeerde. Nader wordt gemeld, dat de toestand aanzienlijk ls verbeterd. Het schip zal waarschijnlijk wor den gesleept, daar het ontsche pen der passagiers niet mogelijk Geruchten doen de ronde Naar het Zwitsers Telegraaf Agentschap meldt, hebben Zwit serse bladen van verschillende richting berichten uit „doorgaans zeer goed ingelichte bron" gepu bliceerd, volgens welke maar schalk Stalln zou zijn gestorven. Het blad „Der Bund" haalt be richten uit andere bron aan, vol gens welke de dood van Stalln het gesprek van de dag onder de bevolking van Moskou zou zijn. De socialistische „Tagwacht" voegt daaraan toe, dat hoewel tot dusver dergelijke berichten on middellijk werden tegengesproken, zij in dit geval van Russische zijde bevestigd noch tegengesproken worden. Op 't nippertje Op een terrein te 's-Herto- genbosch, waar dagelijks mili tairen oefeningen houden, waar honderden kinderen heb ben gespeeld en waar duizen den mensen een paar maal bij een zijn geweest bij het afste ken van vuurwerk, zijn al deze mensen gedurende 3 jaar en 3 maanden door het oog van een naald gekropen. Dezer dagen bleek namelijk dat al die tijd op het terrein een scherp gestelde landmijn heeft gelegen. Het stuk oor logstuig werd gelukkig dezer dagen door arbeiders, die er bezig zijn met graafwerk, op 't nippertje ontdekt. Bijna was men er met een spade op ge stoten. Ir de Bakkers werk van groot belang voor de Zeeuwse tuinbouw. Door de benoeming: van Ir G. de Bakker tot inspecteur van het wetenschappelijk onderzoek voor de tuinbouw, is uit Zeeland een man vertrokken, die in onze provincie, in het bijzonder op het gebied van de fruitteelt veel tot stand heeft gebracht. Ir de Bakker is een man met een veelzijdige kennis en voor het aan deel, dat hij heeft in de bloei van de tuinbouw, de fruitteelt, het onderwijs en zijn bodemonderzoekingen in Zeeland, zyn de Zeeu wen en West-N.-Brabanders hem grote dank verschuldigd. Vele vertegenwoordigers van organisaties op land- en tuin- De beroemde tenor Richard Tauber is gisterenmorgen te Lon den overleden. Hg was October j.l. geopereerd. Hrj overleed in het ziekenhuis waar hrj werd ver pleegd in het bijzijn van zijn echt genote. Critiek op Van Klef fens verklaringen. Nu de Republikeinse delegatie te Batavia is teruggekeerd en de Republikeinse regering zich bereid verklaarde, deel uit te maken van de Verenigde Staten van Indonesië, werd algemeen een opheldering van de toestand verwacht. Dit is echter niet het geval. In politieke kringen wordt ver klaard, dat de brief, die de Ko ning aan de Belgische eerste mi nister heeft gezonden, niet tot een onmiddellijke ontwikkeling in de koningskwestie zal leiden. De Koning zou in dit schrijven zijn voldoening te kennen heb ben gegeven over de verklaringen die Spaak ter gelegenheid van het debat in de Kamer over het probleem heeft afgelegd. Hij zou bereid zijn de onder handelingen te hervatten zodra hij terug is van de buitenlandse reis, die hij voornemens is te ma ken. In de brief zou geen toespe ling gemaakt zijn op de onmiddel lijke terugkeer naar België van Prins Boudewijn. Het Amerikaanse bestuur in Duitsland heeft medegedeeld, dat aan de Amerikaanse wetten de Engelse „habeas corpus", volgens welke gearresteerden binnen drie dagen voor een tri bunaal moeten verschijnen is toegevoegd. Deze wet geldt niet voor misdadigers of arrestanten die door Duitse tribunalen be recht moeten worden. Volgens radio-Warschau zijn 10 van de 14 opvarenden van het 637 ton metende Zweedse kolenschip „Allan", dat op weg van Stettin naar Bornholm ten gevolge van een ontploffing is gezonken, gered. De commissie voor Buiten landse Zaken van de Ameri kaanse senaat heeft een wets ontwerp aanvaard ter instelling van radio-uitzendingen voor het buitenland genaamd „de stem van Amerika". De uitzendingen zullen een voorlichtend en al gemeen opvoedend karakter dragen. Ook Nederland zou aangezocht zijn. 5-Gravenhage weet nog van niets. TRYGVE LIE, de secr.-gen. van de V. N. heeft een aantal kleine mogendheden gepolst over de vraag, of zij bereid zouden zijn man schappen naar Palestina te zenden, wanneer ernstiger ongere geldheden zouden ontstaan naar aanleiding van het plan tot ver deling van het Heilige Land. Naar verluidde zouden Nederland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken voorkomen op de lijst van Europese landen, waarvan Trygvie Lie gelooft, dat zij misschien manschappen ter beschikking zullen stellen wanneer de noodzaak daartoe zich voordoet. Geen der over deze kwestie geraadpleegde delegaties heeft echter nog definitief antwoord gegeven. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag mede deelde heeft men daar een dergelijk verzoek nog niet ontvangen. Agence France Presse meldt nader, dat ook Brazilië en Mexico gepolst zijn. Verder meldt A.F.P.„In kringen van de V.N. houdt men rekening met het feit, dat de toestand in Palestina het waarschijnlijk noodzakelijk zal maken een in ternationale gewapende macht te vormen voor het handhaven van de orde na het vertrek van de Britse troepen en om de uitvoering van de verdeling, waartoe door de algemene ver gadering van de V.N. besloten is, mogelijk te maken. Volgens zekere niet bevestig de inlichtingen zouden de grote vüf niet-officiële besprekingen gaan voeren over een eventuele bijdrage van deze landen zelf aan de vorming van politie- troepen van de V.N., welke naar Palestina gezonden zouden kun nen worden. Ten aanzien van het polsen van kleine mogendheden seint A.F.P. verder: „In welingelich te kringen te Lake Succes geeft men te verstaan, dat dit polsen geschiedt omdat de grote vijf deze eerste proefneming met een gewapende macht van de V.N. op zo breed mogelijke basis wensen te stellen." Reuter meldt, dat Canada in de Veiligheidsraad zal voorstellen onmiddellijk de vorming van een kleine troepenmacht ter hand te nemen, die moet worden samen gesteld uit vrijwilligers uit alle delen der wereld naar het voor beeld van het Franse vreemde lingenlegioen. Intussen wordt uit New-York bericht, dat Trygve Lie ontkend heeft wie ook gepolst te hebben over het zenden van troepen naar Palestina. Lie voegde er aan toe, dat deze kwestie door de com missie voor Palestina behandeld moet worden, die Vrijdag voor het eerst weer bijeen komt. Gisterenmorgen is er op de „Renville" weer een informele ontmoeting geweest tussen de Commissie voor Goede Diensten en vooraanstaande Republikeinse delegatieleden. Het Republikeinse Ministerie van Voorlichting heeft stelling ge nomen tegen de door van Kleffens afgelegde verklaring over de voorlichting, die hij Lovett, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, over de Indi sche zaken verstrekte. Het Min. van Voorl. zegt hierover: „Hetgeen Mr van Kleffens autonome regeringen noemde, wa ren (behalve Oost-Indonesië en mogelijk de Sultanaten in Borneo) nog geen zelfstandige regeringen, doch personen, die met toestem ming van de Nederlandse rege ring bijeen kwamen. De Neder landse koloniale regering oefent in deze plaatsen en gewesten nog steeds gezag uit." Indische vertegenwoordigers naar Nederland. Naar Aneta verneemt, zullen zeer binnenkort drie Indonesische vertegenwoordigers naar Neder land reizen, waar zij o.m. de op 21 Januari aanvangende rijkscon ferentie als waarnemers zullen bijwonen. Djocja nodigt uit. In een gisterenavond uitgege ven Republikeins communique wordt medegedeeld, dat de Repu blikeinse regering een uitnodiging heeft gericht tot de minister-pre sident van Oost-Indonesië, Ide Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djocja, teneinde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Nederlandse verliezen op 7 Januari. Het Nederlandse militaire com munique meldt, dat op 7 Ja nuari de Nederlandse verlie zen vier gesneuvelden en vijf ge wonden bedroegen. Ten Noordwesten van Tjikam- pek in West-Java werd een aantal subversieve elementen onschade lijk gemaakt. Ten Zuidwesten van Demak in Midden-Java werd op getreden tegen geïnfiltreerde re publikeinse strijdgroepen. Op Java en Sumatra hebben onruststokers op Nederlandse posten en pa trouilles gevuurd. bouwgebied in Zeeland en West- N.-Brabant namen gistermiddag in het Schuttershof te Goes, af scheid van de Rijkstuinbouwcon- sulent Ir G. de Bakker en mevr. de Bakker, nadat het personeel dit 23 December j.l. reeds in in tieme kring had gedaan. De heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van de commissie tot het organiseren van een afscheidsmiddag, voerde als eerste het woord en releveer de de werkzaam lieden van de heer De Bakker, die hij grotendeels in de voor Zeeland zo uitermate I zware oorlogsjaren moest verrich ten. Met grote dankbaarheid en waardering kunnen de Zeeuwse tuinders terugzien op het vele dat door Ir de Bakker in onze provin cie tot stand gebracht is, zo be- sloot de heer Lenshoek, die de 1 scheidende functionnaris namens alle tuinbouworganisaties een en veloppe met inhoud aanbood. Ir A. W. v. d. Plassche, direc teur van de tuinbouw, noemde het geen streven naar centralisatie, dat de Zeeuwse Rijkstuinbouw- consulent naar Den Haag geroe pen is. Sinds de werkzaamheden van de tuinbouwvoorlichtings- diepst en het wetenschappelijk onderzoek in belangrijke mate zijn uitgebreid, is het noodzakelijk, dat deskundigen hieraan leiding geven. Omdat ook dit werk voor Zeeland van belang is, mag men niet van gedachte zijn, dat Ir de Bakker.voor Zeeland vertoren is. Integendeel, in zijn nieuwe functie kan hij nog veel voor Zeeland doen. Ir v. d. Plassche ging in op de grote vlucht, die de fruitteelt de laatste jaren heeft genomen, het geen wel bewezen wordt door het feit, dat, sinds in 1932 in Lim burg de eerste fruitteeltschool werd geopend, thans reeds 50 vakscholen gesticht zijn, terwijl Nederland 18 tuinbouwconsulent- schappen bezit, alsmede een to tal tuinbouwconsulenten in alge mene dienst; 300 assistenten staan hen bij in hun taak. Spreker i hoopte, dat de heer De Bakker in zijn nieuwe functie vruchtbaar zal werken. Hij verwachtte, dat Ir W. van Soest als opvolger, aan de verwachtingen van de tuinders zal beantwoorden. Nadat de heer C. Philipse de dank van het Provinciaal Bestuur had overgebracht voor het werk van Ir de Bakker, dat met goede resultaten werd bekroond, voer den nog tal van sprekers, voor aanstaande figuren uit de Zeeuw se land- en tuinbouwkringen, het woord. Ir van Soest sloot de reeks met de hoop uit te spreken, dat hij als opvolger van de heer de Bakker het hoge peil van de tuinbouw in Zeeland zal kunnen handhaven In zijn dankwoord tot de spre kers, zei Ir de Bakker steeds met veel genoegen in Zeeland te heb ben gewerkt. Wat bereikt is, ge durende zijn ambtsperiode, is te danken aan de goede Zeeuwse grond en de steun van de Zeeuw se tuinders, die hem in de gele genheid stelden zich te ontplooien. Is de Bakkers levensloop. Ir de Bakker, die thans 32 jaar is, werd 16 Nov. 1941 tot adj. Tussen de Nederlandse en de Belgische regeringen is overeen stemming bereikt omtrent het overnemen der lijnen en de wijze van exploitatie van de Spoorweg maatschappij MechelenTerneu- Exploitatie blijft voorlopig aan de oude maatschappij. regeling zullen de N. S. ingaande 21 Januari 1948 de exploitatie van de door hen gehuurde lijnen op dragen aan de spoorwegmaat schappij Mech'elenTerneuzen. Het personeel van deze maat schappij blijft in dienst. De thans geldende voorschriften blijven van kracht. Als uiterlijk teken dat de N. S. exploitant der lijnen is, zal het personeel voorzien worden van een N.S.-uniformpet. Ook de dienstregelingen blijven ongewijzigd van kracht, evenals de huidige tarieven. In de exploitatie van het kraan- bedrijf van Terneuzen zal geen wijziging komen. De inspecteur van de dienst van het vervoer der N. S., de heer J. A. van Oort- merssen, zal belast worden met het toezicht op de uitvoering van de dienst op het Nederlandse ge deelte van de maatschappij. Zijn standplaats zal Terneuzen zijn. Ingaande 21 Januari 1948 huren de Nederlandse Spoorwegen tot een nader vast te stellen datum genoemde lijnen voorzover deze op Nederlands gebied liggen. Deze lijnen lopen van Terneuzen over Sluiskil, Axel, Hulst tot de Bel gische grens ln de richting van St. Nieolaas en van Sluiskil over Philippine, Sas van Gent tot de Belgische grens in de richting Selzaete. Op dezelfde datum ne men de Belgische Spoorwegen de exploitatie over van de op Bel gisch gebied gelegen lijnen van de spoorweg. In afwachting van een nadere Britse en Amerikaanse zones financieel en economisch één. De Russen gaan voorstellen bestuderen. De indruk, die de door Clay en Robertson te Frankfurt ont vouwde plannen op de Duitse openbare mening hebben gemaakt, is deze, dat de plannen van verdere strekking zjjn dan verwacht werd. Weliswaar wordt veel nadruk gelegd op de aangekondigde poging, alsnog tot overeenstemming met de Russen te komen over een geldzuivering, doch in grote lijnen wordt het plan gezien als het geraamte voor een nieuwe staat. Het ontstaar van twee afzon-vrede bedreigd wordt. Het blad derlijke monetaire systemen inder S.E.D. vraagt onmiddellijke Duitsland wordt algemeen be-opheffing van alle bizonale over- schouwd als een definitieve schel-eenkomsten, ding van het land. Uit alle gisterochtend geleverde commentaren blijkt, dat de Duit sers de ontwikkeling met de diep ste ernst gadeslaan. Men spreekt zelfs van historische beslissingen. De communistische pers betoogt, dat door de plannen van Frank fort niet slechts de eenheid van Stakingen. In brede kringen heerst de overtuiging, dat de stakingen, die in West-Duitsland een steeds gro tere uitbreiding krijgen, door de communisten zijn geïnspireerd. Officieel gaat het bij de stakin gen om economische en sociale eisen. In Hamburg eisen de sta- Duitsland, doch ook de wereld- kers betere loongarantles en meer Rijkstuinbouwconsulent ln Zeeland benoemd. 1 Mei 1942 volgde hij Ir Bosma op als consulent. De heer De Bakker specialiseerde zich in het grondonderzoek. Zijn mening is, dat voor een goede fruiteelt ook de diepere aardlagen geschikt moeten zijn en het zich niet beperken moet tot de boven ste 25 cm. In dit voorjaar hoopt Ir de Bakker zijn doctorstitel te halen met een proefschrift over de bodemcartering, speciaal in de Yersekse Moer en omgeving. Krachtig stimuleerde hij het tuin- bouwonderwijs en onder zijn lei ding werden twee reizende scho len gesticht. Verder werden proef bedrijven opgebouwd te Klundert en Philippine, terwijl Ir de Bak ker de door de inundatie getrof fen tuinders op Walcheren nieu we mogelijkheden bezorgde door bij Nw. en St. Joosland op pacht gronden, groenteteelt mogelijk te maken. Ook het veilingswezen had zijn interesse en van de ad viezen. die hij gaf werd dankbaar gebruik gemaakt. Verschillende andere functies werden door hem waargenomen en met recht kan gezegd worden, dat de jaren, die Ir de Bakker in Zeeland door bracht, hij de tuinbouwers in onze provincie tot grote steun is ge weest. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft meegedeeld, dat een „ge vaarlijke organisatie van nazi- fanatici" ln Oostenrijk geliqui deerd is en dat de leiders gear resteerd zijn. Volgens de commu nistische „Volksstimme" had de samenzwering tot doel de Ver enigde Staten van Europa te stichten onder leiding van Groot- Brittannië. De „M. C. Blankenheim" voer uit. Donderdagmiddag werd te Breskens bericht ontvangen, dat zich voor de Belgische kust ten Noordwesten van Zeebrugge een onbekend jacht in nood bevond. De reddingboot ,,M. C. Blanken heim" voer onmiddellijk uit. Bij aankomst ter plaatse bleek, dat het jacht reeds de haven van Zeebrugge was binnengesleept. Het bleek te zijn het Franse zeil jacht „Patron" met twee personen aan boord. De reddingboot uit Zeebrugge heeft beide opvaren den aan boord genomen en het jacht de haven van Zeebrugge binnengesleept. schoeisel en kleding, in het Ruhr- gebied is het opnieuw de ontevre denheid over de voedselverstrek- king. De stakingen zijn wild be gonnen. Men ziet de leiders der vakbonden pogen een matigende invloed uit te oefenen. Duitsland accepteert. Een speciale conferentie van Duitse minister-presidenten en Duitse functionarissen uit de Brits-Amerikaanse zone heeft be sloten de zes voorstellen met en kele kleine wijzigingen te aan vaarden. Volgens deze voorstellen zullen de beide zones op financieel en economisch gebied tot een een heid worden. Zij voorzien o.m. in de stichting van een z.g. Landerrat, terwijl het aantal leden van de Economische Raad van de dubbele zóne twee maal zo groot wordt. Generaal Clay heeft ontkend, dat de besprekingen te Frankfort het voorstel vormden van een fu sie tot drievoudige zóne. Een deel der voorstellen zal omstreeks Fe bruari in werking treden. Russen critisch. De eerste ministers van alie ge westen in de Sowjet-zóne zullen tegen eind Januari te Türingen bijeen komen ter bestudering van de voorstellen der Britten en Amerikanen. De eerste reacties op de voor stellen in de pers van de Sowjet- zóne zijn critisch. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond Aanvankelijk afnemende, maar later weer wat toenemende en naar Zuid of Zuid-Oost krimpen de wind. Later opnieuw toene mende bewolking, maar nog vrij wel nergens neerslag. Iets kouder. Nagekomen Advertentie. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in haar Here en Hei land, onze geliefde Zuster en Tante ANDREA VAN DE VREEDE, in de ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam: C. VAN DE VREEDE Waarde, 8 Jan. 1948. Kerkweg B 94.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1