Publicatie YTCTKWgaai Naar de vorming van een West-Duitse staat? Teruggekeerd alt Rusland? MletWcnrting DISTRIBUTIE- NIEUWS Sterke tegenstand in Duitse kringen. Met veel spanning wordt in Duitsland tegemoet gezien het resultaat van de besprekingen tussen de generaals Clay en Ro bertson en de Duitse leidende fi guren in West-Duitsland die gis teren te Frankfort zijn begonnen, ter bespreking van een econo misch program. Weliswaar is de na het einde van de conferentie van Londen gerezen verwachting, dat deze ontmoeting een beslissing over de Duitse toekomst zal beteke nen, sterk verzwakt. Maar de overtuiging is blijven beslaan, dat te Frankfort ten minste een stap zal worden gezet op een weg, die naar de beslissing leidt. De jongste uitlatingen van de beide bevelhebbers hebben hier in brede kringen het vertrouwen hersteld, dat de militaire gouver neurs der Westelijke zones bij de nieuwe maatregelen, die zij wil len nemen, de mogelijkheden voor een verstandhouding met het Sotvjet-Russische bezettingsbe stuur niet willen afsnijden. Hoe zeer dit overeenstemt met de gevoelens, die het overgrote deel van het Duitse volk op dit ogenblik bezielen, blijkt dagelijks uit de met hartstocht uitgespro ken pleidooien voor de eenheid van Duitsland. Wat herhaalde malen sensationeel is aangekon digd als de vorming van een West-Duitse staat, zal naar het zich thans laat aanzien, bestaan uit een aantal zuiver economische maatregelen. Voor het ogenblik is er de Westelijke bezetters im mers alles aan gelegen het hun toevertrouwde gebied te maken tot een economisch bestel, dat zich zelf zoveel mogelijk bedrui pen kan. Daartoe verwachten de bevel hebbers voorstellen van Duitse zijde. In welke richting die voor stellen zullen gaan, kan na het vele, dat reeds van de lopende besprekingen is uitgelekt, reeds worden vermoed. Vrij algemeen verwacht men een verdubbeling van de economische raad te Frankfort, welks 52 leden tot dusver de problemen niet de baas konden worden. De bestaande bestuursraad zal volgens Duitse plannen moeten worden veran derd in een raad der provincies. Naar Amerikaans voorbeeld wil men voorts een opperst ge rechtshof, teneinde provincies te bestraffen, die de centrale Frank- forter wetten trachten te ont duiken. De uitvoerende macht wil men in handen leggen van een bestuurscommissie, waarin 7 directeuren van het centrale be heer zitting zouden hebben onder leiding van een president. Voorts denkt men aan het fi nancieel onafhankelijk maken van het centraal bestuur en aan het vaststellen van de mate van zelf standigheid der provincies van de Amerikaanse en Britse zone. In de Amerikaanse zone is de zelf standigheid tot nu toe n.l. groter geweest. Wanneer van Duitse zijde inder daad de verwachte adviezen aan de bevelhebbers gegeven zullen worden, zal men deze dan ook waarschijnlijk vergezeld laten gaan van een afwijzing van een werkelijke staatsvorming, waar voor men aan Duitse niet geneigd is de verantwoordelijkheid te dra gen. o De handelsovereen komsten met Noord- en Oost-Europa. Perspectieven niet ongunstig. Mr S. T, H. J. Teppema heeft voor de pers een overzicht van de bestaande handelsovereenkom sten met Skandinavische landen gegeven. L»e handel met Zweden beweegt zich in 1948 volgens de nieuwe overeenkomst, die 23 tot 25 pro cent groter is, dan die van 1947, tussen de 200 en 215 millioen giuden. De voornaamste Zweedse producten zijn hout, papier, pulp, bouwplaten, triplex en ijzererts; In de overeenkomst is een clau- suie opgenomen, welke Inhoudt, dat Zweden 10.000 ton oud papier aan Nederland zal leveren, welk papier na in Nederland bewerkt te zijn, ten goede zal komen aan onze papierpositie. De invoer uit Denemarken zal plm. veertig millioen bedragen. Wij exporteren voor plm. dertig mnlioen gulden naar dat land. Het verschil wordt gedekt door kapitaalvorderingen e.d. in dit land en door inkomsten uit de scheepvaart. Door ontstane deviezenmoeilijk- heden in Noorwegen is de oor spronkelijke handelsafspraak met dit land, die zich tussen de 50 en 60 millioen bewoog, onzeker ge worden. In. de loop van deze maand wor den de besprekingen te Oslo voortgezet. De ontwikkeling van het handelsverkeer met Finland Is buitengewoon meegevallen. De handelsafspraken voor dit jaar bewegen zich tussen de 50 en 55 millioen gulden. De totale handel met de Skan dinavische landen beloopt, zoals het zich thans laat aanzien, een bedrag van 350 millioen voor Im port en 340 millioen voor export. Volgens de heer D. P. Spieren burg van het Departementvan Economische Zaken zijn de tot nu toe behaalde resultaten op han delsgebied in Oost-Europa niet ontmoedigend. In een nieuwe overeenkomst met Tsjecho-Slowakije wordt het handelsverkeer uitgebreid. Wij krijgen niet zoveel ijzer en staal als werd gehoopt, doch daarente gen wel machines en voorts mout, hop, naaldhout en grondstoffen voor de aardewerkindustrie. Met Roemenië kwam men tot een voorlopig protocol over de le vering van zonnebloempitten schrot en mais. Met Hongarije werd een eerste overeenkomst ge sloten, waarbij dit land mais en onverhoopt zelfs machines tegen over onze producten stelt. Ook met Polen en Joego-Slavië lopen overeenkomsten. J Zuivelschool in Zuid-Nederland Teneinde tegemoet te komen in de bestaande behoefte aan een zuivelschool in het zuiden des lands, werden in de ont- werp-landbouwbegroting voor 1948 de daartoe benodigde gel den aangevraagd. De desbetref fende leerlingen zullen voordien geruime tijd in een zuivelfabriek practisch moeten hebben ge werkt. Zeer binnenkort zal tot het oproepen van leerlingen worden overgegaan. De te be noemen, directeur zal zich door studiereizen terdege op de hoog te moeten stellen van de eisen, waaraan het onderwijs zal moe ten voldoen. Teneinde een en ander op korte termijn te bewerkstelli gen, is het noodzakelijk hier voor reeds in het jaar 1947 een bedrag op te nemen van f2500, zo wordt in de toelichting van een wetsontwerp tot wijziging der begroting over 1947 mede gedeeld. Ver. Staten onbetwist meester van de zee. Admiraal Nimitz heeft verleden maand, toen hij aftrad als hoofd van de Amerikaanse vlootopera- ties, verklaard, dat de V.S. onbe twist meester zijn van de zee en bulten elke kust drijvende vlieg velden kunnen bouwen om het land aan te vallen. Admiraal Ni mitz voorspelde, dat de vloot van de toekomst over met atoombom men gewapende vliegtuigen zou beschikken. De V.S. staan volgens Nimitz in bezit aan manschappen verhoudingsgewijs ten achter bij Centraal-Azlë, Oost-Azië of West- Europa, doch kunnen desalniette min een oorlog winnen met supe rieure wapens en met de sterkte van vloot en luchtmacht. Peters altijd een praatjes maker geweest. Er is sterke twijfel gerezen aan de waarheid van de verhalen van de huisschilder Peters te Ber- licum, die vertelde dat hij uit een Russisch arbeidskamp was ont snapt. De politie is alvast begonnen met de zaak grondig te onder zoeken. Vast staat reeds, aldus „Het Vrije Volk", dat hij, in tegenstel ling tot vroegere berichten, thans mededeelt in Rusland geen enkele Nederlander te hebben gezien. Eerst inBelgië heeft hij ge hoord, dat er nog 1500 in Rus land zijn! De herenigde familie Peters krijgt dagelijks tientallen brieven en wordt door vele achtergeble ven vrouwen, pers- en radiomen sen bezocht. Uit Dokkum en Heerlen, uit Amsterdam en Maassluis en uit vele andere delen van ons land, komen moeders en vrouwen naar Berlicum. Zij missen hun zoons, hun mannen, die ergens in Duits land spoorloos verdwenen zijn. Bijna hadden zij de hoop opge geven, maar nunu Peters plotseling weer in ons land ver schijnt en vertelt, dat hij door de Russen gevangen is gehouden, nu herleeft dat sprankje hoop en laten zij hun huishoudens in de steek en haasten zich naar Ber licum. De meesten komen echter tevergeefs, want Peters laat zich zeider of nooit zien Een week na zijn thuiskomst vertrok hij reeds naar Rotterdam en zijn vrouw had geen vermoe den' waar hij precies was. Hoe wel hij 's avonds thuis zou ko men, verscheen hij eerst de vol gende dag. Maar zelfs als hij in Berlicum verkeert, is het erg moeilijk hem te pakken te krij gen en wie hem dan toch weet te vangen, komt toch niets te we ten. Hij weigert namelijk iets te vertellen, want„toen de Duitsers ons land binnenvielen, hebben zij eerst die Nederlanders gearresteerd, die voor de oorlog kwaad van hen hadden verteld". Maar ook over zijn reis en ver dere belevenissen wil (of kan?) hij niets mededelen. Dat zijn verhaal bij vele Ne derlanders hoopvolle gedachten heeft gewekt, schijnt hij niet te beseffen. Evenmin, dat hij door te vertellen, dat hij moest wer ken aan de aanleg van wegen naar het Westen onrust bij tal loze mensen tot ver buiten onze grenzen heeft gezaaid. In Berlicum gelooft men niet veel van zijn relaas, ,,'t Is altijd een praatjesmaker geweest en in de eerste leugen is hij niet ge stikt'!, vertrouwde een van zijn vroegere vrienden ons toe. Onder tussen heeft hij onrust en mis schien valse hoBp bij vele Neder landers gewekt. Nieuw soort synthetische rubber. De Amerikaanse invoer van natuurrubber bedroeg in Novem ber j.l. 50.840 ton, waarvan 2000 ton latex, tegen resp. 49.340 en 3000 ton in October j.l. De te Cleveland gevestigde Goodrich Chemical Co. deelt mede, dat zij een nieuw type synthetische rubber aan de markt brengt, genaamd „Hycar P.A." Het nieuwe product is be schikbaar in droge en latex vorm. In gevulcaniseerde toe stand heeft het nieuwe product de eigenschap, dat het goed be stand is tegen hitte en oliën. o Volgens Pimentel Brandao, de laatste Braziliaanse aqabassadeur te Moskou, die thans te Rio de Janeiro vertoeft, is de gezond heidstoestand van Maarschalk Stalin zeer slecht. Stalin zou aan de rechterzijde gedeeltelijk zijn verlamd, hetgeen hem het gebruik van het rechterbeen en de rech terarm bemoeilijkt, zodat hij op krukken moet lopen. Zeeland en de militaire reorganisatie. Bevelhebbers der militaire gewesten. Per 1 Januari is Nederland verdeeld in vier militaire afde lingen, in tegenstelling tot voor dien toen er vijf afdelingen wa ren. Zeeland vormt met Noord-Hol land, Vlieland en Zuid-Holland en Utrecht' het eerste militaire gewest. De commandant van de ze afdeling, Gen. Majoor J. H. Jager, heeft z'n standplaats in Den Haag, terwijl de onderdelen gelegerd zullen worden' in Mid delburg, Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Austerlitz, Doorn, Bloemendaal en Nieuwersluis. Ten overvloede vermelden wij nog dat de opleiding van de lich ting 1948 in Maart a.s. aanvangt. MIDDELBURG. De Middelburgse Politiesport- vereniging. Slechts weinigen zullen we ten, dat' het stedelijk politie corps een sportvereniging heeft Zo voetbalde Dinsdagmiddag een elftal van Middelburgse po litiemannen tegen een team van de Rijkspolitie uit het district 's-Hertogenbosch op het Nadorst terrein. Het krachtsverschil werd duidelijk uitgedrukt in cij fers, daar de Middelburgers met 70 het onderspit moesten del ven. Er dient echter bij te wor den aangemerkt, dat onze stad genoten voor het eerst in hun clubverband speelden. Het ligt in de bedoeling dit najaar met een elftal uit te ko men in de competitie der Ned. Politie Bond. BORSSELE. Oranjevereniging. De Oranjevereniging hield Maandagavond haar jaarverga dering onder voorzitterschap van <xe heer J. v. d. Velde. De reke ning sloot met een batig saldo van f 61,97. De heren P. v. d. Dries en Boogerd werden als be stuursleden herkozen. Men kan thans lid worden van de Oranje vereniging op 15-jarigen leef tijd. Op 31 Jan. zal een feest avond worden gehouden. N- EN ST. JOOSLAND. Brieven en briefkaarten locaal verkeer. Vroeger was het mogelijk brieven en briefkaarten in lo caal verkeer naar Middelburg te verzenden. Dit is met ingang van 1 Januari j.l. niet meer moge lijk. Locaal verkeer van post stukken is alleen maar mogelijk n^ar inwoners in deze gemeen te, terwijl van en naar Middel burg porto nodig is voor in- terlocale brieven en briefkaar ten. ST. PHILIPSLAND. Ongeval. Maandagmorgen kwam mej. G. de B. zodanig te vallen, dat direct medische hulp moest wórden verleend door dr Men ger, die constateerde, dat de bovenarm was gebroken. Mej. de B. werd naar het ziekenhuis vervoerd. AXEL. Handelaren groenten en fruit. Door de Bond van kleinhan delaren in groenten en fruit werd een bijeenkomst gehou den, waarop verschillende be langrijke problemen besproken werden. Als sprekers traden op, de hoofdbestuursleden de he ren Hekke en Oele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen als legerpred. voor de militairen in Indië, J. D. Michon te Usselo; te Amsterdam W. H. Kelder Jr. te Leiden; te Amster dam (Evang.) B. V. Gelder te Winterswijk; te Gaastmeer J. W. Vellekoop te Rotterdam. Aangenomen naar Farmsum P. J. Grondel Jr. zend. pred. met ver lof te Den Haag; te Oudemirdum Th. Hettinga te Barendrecht. Bedankt voor Kerk en Kapel- Avezaath, C. Jongeboer te Wijk bij Duurstede; te Mokkenbroek P. J. Grondel Jr., zend. pred. met verlof te Den Haag. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, W. P. J. Zwerver te Hijken. Aangenomen naar Vroomshoop- Daarlerveen H. J. Heersink, Ie- gerpr. te Hoogeveen. Bedankt voor Bloemendaal J. B. v. d. Sijs te Amsterdam-West; voor Nieuw-Lekkerland; M. J. Arntsen te Oegstgeest-Morsch- Rijndijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Delfzijl A. R. Bos man te Hooghalen. Chr. Geref. Kerken. - Tweetal te IJmuiden, H. W. Eerland te Dokkum en P. Wester- loo te Theslnge. Vrije Evang. Gemeenten. Beriepen te Utrecht, P. J. Mie- tes te Apeldoorn, Aangenomen naar Nijverdal, M. E. Dekkers, zendel. met verlof. Roofoverval, Twee gemaskerde mannen, waarvan er een met een revol ver 'gewapend was, hebben een mval gedaan in 't gebouw van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond aan het Lijns heike te Tilburg. De boekhouder, die juist twee geldkistjes had weggesloten, werd onder bedreiging mét een revolver gesommeerd de kluis te openen. De mannen verdwe nen daarna met medeneming van de geldkistjes,- waarin een gezamenlijk bedrag van f 1400. De daders zijn nog niet gevon den. De heer Hekke besprak o.m. de geringe winstmarge voor de aardappelen, hcewel er door ge voerde besprekingen thans toch enige verbetering in gekomen is. Er werd naar voren gebracht, dat de handelaar rechten heeft, maar ook plichten en dat deze plichten zeer zeker niet ver waarloosd mogen worden. Het is een dringende eis, dat de vestigingseisen van kracht worden, opdat men met gof.de en bonafide handelaren zal te doen krijgen, waarvan verwacht mag worden, dat zij op ieder gebied paraat zijn. De kleinhandel dient er aan mee te werken, dat voor het publiek goedkope groenten be schikbaar gesteld worden. Veel schade en nadeel wordt van de z.g. vliegende winkels onder vonden. Dit laatste onderwerp bracht de tongen erg los en overduidelijk bleek, hoe men tegen deze winkels gekant is, Men zal trachten aan dit euvel paal en perk te stellen.. OOSTERLAND. Loop der bevolking. De bevolking bestond op 1 Ja nuari 1947 uit 891 m. en 830 vr. Er zijn geboren 22 m. en 23 vr. Ingekomen 35 m. en 34 vr. Over leden 9 in. en 13 vr. Vertrokken 31 m. en 27 vr., zodat de bevol king op 1 Januari 1948 bestond uit 908 m. en 847 vr. Dus een vermeerdering van 17 m. en 17 vr. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de O.L. school te Sirjansland is be noemd mej. S. van Amesfoort te Amsterdam. Aanvullende toewijzing Stikstof en Kali. De Prov. Voedselcommissaris maakt belanghebbenden bekend, dat er voor blijvend grasland en voor koolzaad dat goed de winter is doorgekomen een aanvullende toewijzing zal worden verstrekt van 20 kg. zuivere stikstof per ha. De hierop betrekking hebbende bonnen zullen de betrokken telers tijdig worden toegezonden. Ook van kali kan een aanvul lende toewijzing worden uitgege ven, n.l. voor de oppervlakte, wel ke in 1947 met aardappelen, sui kerbieten, voederbieten, koolrapen mangel- en paardewortelen en uien was beteeld. Deze toewijzing, bedragende 20 kg. zuivere kali per ha. voor kleigrond, 40 kg. voor zwavel en 60 kg. voor zandgrond, wordt echter alleen op aanvraag verstrekt.. Zij die voor kali in aanmerking wensen te komen, moeten dit vóór 18 Januari a.s. opgeven bij hun P.B.H. met vermelding van de ge wenste hoeveelheid. (Meer dan de norm wordt niet verstrekt). Indien men voornemens is in 1948 belangrijk meer hakvruchten te verbouwen dan in 1947, kan men dit erbij opgeven; bij de toe wijzing zal hiermede dan rekening worden gehouden. V eilinqsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 6 Jan. 1948. Andijvie .39—47, Boerekool 2630, Rodekool 9 16, Savoyekool 2135, Spruiten 32—47, Peen (II) 8—13, Poste lein 34—36, Prei 26—42, Uien 921, Witlof 2141, Koolrapen 810, Veldsla 7191, Bloemkool (I) 4359, Bloemkool (II) 16 41, Bloemkool (III) 314, Goud- reinetten 2548, Pondspeer 31 41, alles per 100 kg. GOES. Veiling van6 Jan. Goudreinetten 2061, Jonathan 3179, Zure Bellefleur 1437, Notarisappels 1624, Baldwin 2127, York Imperial 1623, Bramly Seedling 20, Rambour Mortier 1620, Courtpendu 10 20, Laxton Superbe 24', Eng. Bellefleur 18—30, Zoete Erm- gaarde 2450, Zoete Campag- ner 2641, Zoete Bellefleur 24 33, Pomme d'Oranje 25, Appels (kroet en fabriek) 7.6016.70; Comtesse de Paris 23—63, Jo sephine de Maline 2032, Doyenne d'Alincon 24, Gieser Wildeman 2840, St. Remy 26— 36, Pondsperen 2136, Kleipe- ren 2337, Brederode 35, alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 6 Jan.: Snijsla 31, Spruiten 10 33, Boerekool 20, Witlof 273a, Prei 428, Kroten 37, Goud- reinet 2538, Schone van Bos koop 3335, St. Remy 3041, Gron. Kroon 3438, Comtesse de Paris 27—35, Gieser Wilde man II 22, alles per 100 kg.; Bloemkool 339, Knolselderij 4, alles per 100 stuks. Waterstanden. Keulen 6.63 0.17); Ruhrort 5.68 (—0.25); Lobith (Rijn) 15.45 (—0.18); Nijmegen (Waal) 12.55 0.17); Arnhem (Nederrijn en Lek) 12.21 0.18)Deventer (IJssel) 6.34 0.03); Maastricht (hoofdsluis) 44.62 0.51); Borg haren 44.25 0.47); Venlo (Maas) 15.90 0.21); Belfeld (Benedenmaas) 16.55 0.23); Grave (stad Maas) 8.59 (+0.18); Grave (beneden de sluis) 8.26 (+0.17). Alle stuwen op de Maas zijn geopend. POSITIE NED. PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. Woensdag 7 Jan. 1948. Aalsdijk, verm. 7 Jan. 18 uur van- New-York via Antwerpen naar Rotterdam. Aldabi, Buenos AiresRot terdam, 7 Jan. ter hoogte van Canarische eilanden. Alphard, 6 Jan. van Porto Alegro te Rio Grande. Groote Beer, JavaAmster dam, 6 Jan. van Port Said. Lindekerk, 6 Jan. van Madras naar Rangoon. Maaskerk, 7 Jan. van Port Harcourt te Calabar verwacht. Oranje, AmsterdamJava, pass. 5 Jan. Quessant Orfanjefotein, KaapstadAm sterdam, 7 Jan. te Antwerpen. Salland, AmsterdamBuenos Aires, 8 Jan. te Rio de Janeiro verwacht. Stuyvesant, 7 Jan. te La Guaira en 8 Jan. te Curasao verw. Tamo, MontevideoRotter dam, pass. 7 Jan. Finisterre. Volendam, JavaRotterdam, 6 Jan. 19.30 u. van Aden. SCHEEPV A ARTBERICHTEN. 6 Jan.: Te Vlissingen aange komen: Trefler van Rotterdam; O! we van Antwerpei. Van Vlis singen vertrokken: Vecht naar Kopenhagen; Wilhelmina naar Londen; Oranje naar Stavanger, Fortuna naar Dover. Taransie naar Boston. Gepass. naar Ant werpen: Deereb van Rotter dam. Gepass. van Antwerpen: Ridderkerk naar R'dam; Nas- sauhaven naar Vapeuh; Omlan- dia naar Oporto. 7 Jan.: Gepass. naar Antwer pen; Oranjefontein van Soui- hampton; Oise van parijs. Rectificatie. In de officiële publicatie be treffende zeep voor vuile arbeid, welke publicatie gisteren in ons blad is opgenomen, is een fout geslopen. De Directeur van de Distribu tiekring Walcheren moet zijn: De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg. Distributiedienst Middelburg. Aanvragen van rijwielen, rijwiel banden en transportbanden. De directeur van de distributie- kring Middelburg maakt bekend, dat in het tijdvak van 11 tot en met 24 Januari a.s. aanvragen kunnen worden ingediend voor: Rijwielen: Door hen, die deze voor hun beroep nodig hebben en aan de gestelde nonnen voldoen. Transportbanden: Door hen, die over een transportrijwiel of car rier beschikken en deze voor hun beroep nodig hebben. Rijwielbanden: Door hen, die in een der maanden Februari tot en met Juni 1947 voor de laatste maal één of twee bonnen voor een toerbuitenband hebben ontvangen of door hen die tussen 1 Januari 1945 en 31 Januari 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor een buitenband hebben ont vangen, doch nog niet in het be zit zijn van een der inschrijvings- bewijzen B.I. 606 t.m. B.I. 701. Na 24 Januari 1948 zullen in geen geval meer aanvragen voor bovenstaande artikelen kunnen worden ingediend. Aanvraagformulieren te ver krijgen bij het kringkantoor Dam 43 of bij de Agentschappen. Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Aanvragen werkkleding. Vanaf 7 t.m. 24 Januari 1948 is er gelegenheid voor bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding- dragende arbeiders(st§rs) werk zaam zijn, voor alle in die bedrij ven werkzame arbeiders, met uit zondering van het uniform-dra gend en administratief personeel, per formulier M.D. 333-26 en be geleidend formulier M.D. 333-27 in duplo collectief een aanvraag om werkkleding in te dienen on geacht de sedert de laatste ver strekking verstreken tijd. Voor het indienen van indivi duele aanvragen volgt nadere pu blicatie. Uitreiking toeslagkaarten Bijzondere arbeid. In de week van 12 t.m. 17 Ja nuari 1948 kunnen degenen, die tijdig hun aanvrage hebben inge diend, de toeslagkaarten bijzon dere arbeid en/of rantsoenbonnen zeep voor vuile arbeid voor de 2e en 3e periode op de gebruike lijke wijze afhalen. De kaarten en bonnen, die niet tijdig zijn afgehaald kunnen in het tijdvak van 20 t.m. 31 Januari a.s. op het kringkantoor worden afge haald. Zeep voor vuile arbeid. Ten behoeve van het tijdvak van 18 Januari13 Maart a.s. kan, voor zover nog niet geschied, weer extra zeep worden aange vraagd door practlzerende artsen, verpleegsters, melkers, slagers, gediplomeerde kraamverzorgsters enz. De aanvraag in te dienen voor 17 Januari 1948. Na-uitreiking bonkaarten. De na-uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen zal worden gehouden op Vrijdag 16 Januari 1948 van 912 uur te 's-Heer Arendskerke. Dammen. Voor de hoofdklasse-competitie werd Maandagavond de danswed strijd Aagtekerke IMiddelburg I gespeeld. Middelburg won met 146. De gedetailleerde uitslag is (AagtekerkeMiddelburg) P. de VisserW. Lente 02; A. WillemseM. de Jonge 20; D. TriellerJ. Strooband Jr 11; S. BlaasJ. Strooband Sr. 02; A. BooneW. Boogaard 02; J. MaljaarsP. v. Hemert 20; L. TriellerB. F. Montenari 11; D. HugenseJ. Bliek 02; A. ProvoostL. Vink 02; C. Jon- gepierC. P. de Vos 02. Te Middelburg werd Maan dagavond de damwedstryd Mid delburg IIGoes G.D.C. XI ge speeld. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Walraven (Middelburg)E. Eckelenkamp (Goes) 02; J. v. Donselaarn.o. 20; J. v. d. Ber geJ. Behage 02; A. Comelisse H. H. Steinmeier 02; J. Krij gerW. van Dalen 02H. Meer mann.o. 20; W. A. Semeijn H. v. d. Vreugde 11; M. J. ReijnhoutP. W. Bliek 11; H. OvertveltA. Remijnse 02; M. v. d. SiikkeT. van Dalen 02; Goes II won derhalve deze wed strijd met 146. Burgerlijke Stand. WOLFAARTSDIJK. Geboren: Maria, d. v. L. de Bokx en M. de Fouw; Cornelis D. A., z. v. J. L. Kloet en G. Sinke; Maar ten, z. v. A. van Weele en J. J. Snoep; Leuntje A., d. v. P. Boone en N. P. Poortvliet; Geer- tiuida J„ d. v. F. J. van Wel en M. D. Baars; Dick, z. v. J. Ka- kebeeke en M. Ochtman. Overleden: M. van Dijke, 72 j„ echtgenote van I. Wagenaar; M. Tramper, 86 j., wednr. van N. Hollestelle; M. van Dalen, 76 j., echtgenoot van J. Bliek; I/. Kakebeeke, 88 j., wednr. van P. de Rijke. BAARLAND. Geboren: Adriaan M„ z. v. P. M. Paauwe en E. A. van den Berge; Leendert P., z. v. 'P. A. M. O/erbeeke en M. W. van Doorn; Sabina A. M., d. v. P. de Koning en A. de Punder; Cornelis A., z. v. D. Meeuwse en C. Murre; Wilhel mina Maria, d. v. H. J. Ver zeeuw en J. C. van Stappen; Elizabeth M„ d. v. M. Steen bakker en W. W. Beulens; Adri aan J„ z. v. A. Anthonlsse en J. Poelman te Baarland. VEERE. Geboren: Johanna C., d. v. K. W. Dekker en W. J. v. d. Hamer; Cornelis A., z. v. C. D. Otte en S. C. Helmstrijd. Wat brengt de radio? Vrjjdag 9 Januari 1948. HILVERSUM I, 301,5 M.t 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Pianospel sonate v. Beethoven. 10.15 Uit het Boek der boeken. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Orgelwerken. 12.03 Pianospel met zang. 12.30 Weeroverzieht. 12.33 Lunchconcert. 1.00 Nieuws. 1.20 BETREFFENDE UW KEUZE-BROODBON WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN? o.a. 300 gr. biscuits, of 400 gr. koekjes of 560 gr. ontbijtkoek. WAT KUNT U NOG MEER DOEN? U kunt uw keuze-bon in drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U ver krijgen: 100 gr. biscuits, of 133 gr. vanillekoekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gr. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt be steden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, welke U het recht geeft,, nog eens verse biscuits, ontbijkoek, koekjes e.d. te kopen. WELK VOORDEEL HEBT U DUS? Dat U, door uw bon bfl C. Jamin te be steden, steeds vers bakwerk hebt. Met Kerstmis waren wü totaal uitverkocht, zodat wij thans be ginnen met VERSE VOORRAAD! (Ingez. Med.) Lunchconcert (vervolg). 1.50 Van man tot man. 2.30 Causerie en pianovoordracht. 3.00 Elck wat wils. 5.00 Na schooltijd. 5.15 Ka mermuziek. 6.00 Volksliederen- kwartet. 6.30 Regeringsuitzending 7.00 Nieuws. 7.30 Oude melodieën met nieuwe harmonieën. 8.00 Nieuws. 8.05 De gewone man. 9.00 Een drie-landen progr. 9.15 Om roep kamer-orkest. 9.50 Bijbels hoorspel. 10.37 Actualiteiten. 11.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M.: 8.00 Nieuws. 8.18 Opera-progr. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.45 Brahms en Rachmaninoff. 11.00 Een sprookje. 11.25 Orgelspel met zang. 12.00 Lichte orgelmuziek. 12.35 Orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 The Avroleans. 2.00 Kookkunst. 3.00 Ons volk en z'n dichters. 4.00 Bekende ouvertures. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Beethoven- progr. 6.00 Nieuws. 6.35 The Ramblers. 7.00 Denk om de bocht, 8.00 Nieuws. 9.00 Men vraagt wij draaien. 9.50 Weense melo dieën. 10.00 Buitenlands over zicht. 10.45 Avondwijding. 11.00 Nieuws. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 7 Januari 1948. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederi. 1938 99 99% H.V.A. 224% 225 dito 1947 99 98% Java Cult. 109% 110 dito 1937 99% 99% N.I.S.U. 115% 116 Dollarlen. 99ls/,o 99% Vorstenl. 58 56% Ned. N.W.S. 81% 81% D. Bat. Mij. 150 149 Spaarcert. 100% 100% Deli Mij. 168% 169% Indië 1937 96% 96% Senembah 151% 149% Kol. Bank 96% 99% Muller Ie 181% 178 N. I. Hand. Bk 103% 107% dito lie 161% 162% N. Hand. Mij. 160% 164 A'd. Bank 164 164 A.K.U. 174% 173 Holl. Bk. Unie 211 Bergh Jurg. 305% 304 Incasso Bank 162 162 Berkel Pat. 120 119 Rott. Bank 156 158 Calvé Delft 193% 193% Tw. Bank 175 175 Centr. Sulk. 212 213 Anaconda 34% 34% Fokker 189 Beth. Steel 105% Gelder Zn. 157* 156 Chrysler Hoogovens 179'/i,, 179% Gen. Motors 58% 58% Unilever 288 292% Intern. Nick. 27% 27% Ned. Ford 390 380 Kennecott 50% 49% Ned. Kabel. 317 313 Rep. Steel 26% Philips Gl. 365% 366% tr. S. Steel 79% 79% Wilton F. 219% 216% Cit. Service 39 38% Billlton Ie 548 550 N. American 16% dito lie 480 i— Cont. OU. Dordt. Olie 270 262% Midcont - Kon. Olie 300 294% Phil. Oil. 63 A'dam Rubber 158% 156 Shell. Un. 35% 35 Band. Rubber 144 144 Tide Wat. 23% 22 D. Bat. Rubb. 118% Baltimore 11% O. Java Rubb. 80 84 Mtss. K. T. Serbadjadi 88% 88% Pennsylv. 19% 18% H. Am. Lijn. 213 212 N. Y. Centr. - J. C. Japani. 154% 154% Claims Dordt. Olie f739 f723,50 K. N. Stoomb. 186% 185% Claims Kon. Olie f 901,50 f 887,50 Kon, Paketv. 162% 177 De handel in Claims Dordtsche Scheepv. Unie 173% 173 Olie en Kon. Olie is hiermede al Rott. Lloyd 165% 164% gelopen. Stv. Nederi. 174 174% door D. S. 11. Er gingen twee dagen voor bij en Kobus merkte dat zijn ogen allebei weer open gingen. Ook waren zijn wangen niet meer zo dik. En nu wilden ze hem op trans port stellen. Waarheen? „Ik wil niet op transport", dacht Kobus. „Ik wil naar huis, naar mijn vrouw. O, wat zal ze ongerust wezen!" Hij besteeg de ladder en kwam op de zolder van het gebouw waar hij opgesloten zat. Daar was een raampje, waar hij juist door kon. Maar het was zo hoog! „Zal ik het wagen Zal ik naar de grond springen?" 12. Hij waagde het. En viel op zijn rug in een sloot. Dat was niet prettig, ,maar hij bezeerde zich in elk geval niet. Hij krabbelde op het droge en keek schuw om zich heen. Geluk kig was er geen mens die hem uit het raam had zien springen. „En nou smeer ik 'm!" zei Ko bus zacht. „Beste burgervader, ga zelf maar op transport, ha. ha!" Kobus grinnikte en hij maakte zich gauw uit de voeten. Het wa ter liep in straaltjes uit zijn nat te plunje.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3