„Wü binden de strijd aan tegen armoede en honger." DE KLEINE BOEREN. Doorstoot naar Djocja een droom. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dringend beroep om het plan-Marshall te ratificeren. Amerikaanse mariniers naar Griekenland. Britse en Amerikaanse waarschuwingen. Vestiging interim-regering „handige tegenzet". Komende besprekingen op de „Renville". Amerikaanse hulpverlening aan Europa. Millioenen dollars voor Engeland. Ministers uit Indië teruggekeerd. Minister Mansholt spreekt Regeringswijziging in Het Pantserwagen mysterie opgelost. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- «tï. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Koordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCK DAGBLAD Se JAARGANG No. 840 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 8 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZDÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van^ Zon en Maan. Vrtjdag: Zon op 8.46 u., onder 16.48 u. Maan op 7.47 u., onder 14.45 a Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 9 Januari: 0.41 u. 1.65 m., 13.03 u. 1.67 m. IJ et centrum voor Staatkundige vorming heeft een commissie van deskundigen verzocht haar oordeel te geven over het vraag stuk van de kleine boeren. Deze commissie heeft een rap port uitgebracht, waarin de zaak van verschillende kanten wordt bekeken. Zij komt daarin tot de conclu sie, dat in verband met de over bevolking van het platte land, een aantal mensen aan het kleine boerenbedrijf moeten worden ont trokken, hetzij door emigratie, hetzij door verplaatsing van een deel der agrarische bevolking naar de industrie. Hierbij wordt het meest wen selijk geacht, de bevolking niet te brengen naar de industrie centra, maar de industrie te brengen naar het platteland. Daarnaast echter moet voor hen die op het kleine bedrijf blijven, ook een redelijk bestaan worden gevonden. Dit doel zou bereikt moeten worden door rationalisa tie van de bedrijfsvoering. Dit alles betreft echter niet de hoofdzaak. De belangrijkste vraag die hier bij aan de orde komt is deze: moeten de kleine boeren afdoen de geholpen worden of is het be ter de kleine bedrijven op te rui men em alleen zulke bedrijven over te houden, die economisch het meest wenselijk zijn? In het laatste geval zouden tal van klei ne zelfstandigen verdwijnen en zou het aantal loontrekkenden belangrijk worden verhoogd. Op goede gronden kan hierte gen bezwaar worden gemaakt. Hier moet niet alleen met eco nomische maar ook met sociale factoren worden gerekend. Het geldt hier niet een rekensomme tje zonder meer. De kleine bezitter vormt een element van rust en orde, die voor het staatsleven van grote betekenis moet worden geacht. Volkomen terecht wordt in het rapport dan ook geconcludeerd, dat zo nodig aan de economische rentabiliteit moet worden opge offerd, wat aan maatschappelijke rentabiliteit kan worden gewon nen. Het kleine bedrijf moet blijven bestaan om de beste eigenschap pen van de boeren te versterken en te stimuleren. Laat de ldeine boer gelegenheid worden gegeven zich op te wer ken en zijn streven te verwezen lijken. Daarin schuilt een stuk volks kracht van meer betekenis dan consumentenbonnen en soortgelij ke maatregelen, die op de duur verslappend en verlammend wer- ken. Naturlijk is het nodig dat bij de behandeling van het vraagstuk der kleine boeren ook aan de eco nomische zijde van deze zaak aandacht wordt geschonken. Maar de economie mag niet de enige, de uiteindelijke vorm van beoordeling zijn. Truman tot het Congres: In een toespraak tot de Verenigde Ver gadering van het Amerikaanse Congres heeft President Truman verzocht het Euro pese herstelprogram ten spoedigste te rati ficeren. In z\jn boodschap over de „State of tho Union" verklaarde Truman, dat het van het hoogste belang was, dat het con gres de uitgave van 3800 millioen dollar voor de eerste 15 maanden der hulpver lening in het kader van het plan-Marshall zou goedkeuren. Deze hulpverlening zou uiterlijk 1 April moeten beginnen. Truman beloofde spoedig een program voor hulpverlening aan China bfj het congres te zullen in dienen. Hfl verdedigde zijn bui tenlandse politiek tegen de aan vallen, die er op waren onderno men en zei: „Wij volgen een ge zonde, constructieve en practische stelregel bij. ons streven naar vre de. Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ontbering. Dit voert niet naar een oorlog, doch naar de vrede. Wij bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot en klein, kunnen leven zon der vrees voor agressie. Bovenal streven wij naar overeenstemming tussen de volken der aarde, die gebaseerd is op de waardigheid van het individu en de broeder schap tussen de mensen." Indirect doelend op de Sowjet- Unle zei Truman: „Jammer ge noeg delen niet alle regeringen in de hoop van het Amerikaanse volk, dat de economische weder opbouw in vele streken der wereld bereikt kan worden door gemeen schappelijke samenwerking tussen de landen. Ondanks deze verschil len van opvatting zullen wij ver der gaan met onze pogingen ter overwinning van de economische verlamming". Truman wijdde het grootste deel van Zijn boodschap aan een program van sociale verbetering in de V. S., hetgeen door politieke kringen beschouwd wordt als een dringend beroep op de arbeiders met het oog op de presidentsver kiezingen in November. Truman waarschuwde echter, dat de hui dige inflatie tot een nieuwe de pressie dreigde te voeren. o Beschikte Duitsland over i'es van he* afweergeschut te - zien. Wij waren allen zeer onder supersonische wapens. de indruk, daar wij vreesden dat Een correspondent van het de Duitsers in het bezit waren A.N.P. meldt uit Brusel, dat de van een wapen, waarmede zij de redactie van „De Gazet" van luchtoorlog gingen winnen". Antwerpen, die een artikelenreeks over supersonische golven en su personische wapens heeft gepu bliceerd, een brief van een van haar lezers, die tijdens de oor log verplicht te werk was gesteld in Duitsland, ontving met de in houd: „In Februari of Maart 1945 werkte ik te Brandenburg, waar ik op een morgen een groep van 10 tot 12 geallieerde vliegtui gen zag naderen. Op een gegeven ogenblik zag ik een vliegtuig plotseling in brand vliegen. Het verliet de groep en stortte om laag. De eerste indruk was, dat het vliegtuig onderweg al was geraakt en nu vuur vatte. Er was tenminste geen afweergeschut gezien of gehoord. Toen begon echter het vreemde. Met zeer korte tussenpozen vloog het ene toestel na het andere in brand en stortte neer. Dit lugubere schouwspel .voltrok zich in vol komen stilte. Er was geen schot gevallen en nergens waren wolk- Nieuwe adj.-secr. Ministerraad. Engeland stelt oorlogsmateriaal ter beschikking. In diplomatieke kringen te Lon- den gewaarschuwd, dat een der den wordt grote betekenis ge- gelijke erkenning beschouwd zou nnn worden als volkomen in strijd met hecht aan de berichten, dat 1000 de beginselen van het Handvest voor de strijd uitgeruste Ameri kaanse mariniers thans op weg zyn naar Griekenland. Indien het wordt bevestigd, duidt dit besluit tot machtsvertoon in het Ooste lijk deel van de Middellandse Zee op een belangrijke ontwikkeling in de buitenlandse politiek van Washington. Waarnemers te Londen ver wachten, dat de mariniers zich niet meer in de strijd zullen men gen dan de Britse troepen, die nog in Griekenland zijn. Niette min wordt de kwestie als een be langrijke nieuwe diplomatieke wending beschouwd, daar de V. S. hierdoor de overwinning der Griekse regering veel meer kun nen verzekeren dan door het ver lenen van financiële hulp. Minister-president Sofoelis van Griekenland heeft het bericht, dat het oorlogsmateriaal, dat het En gelse leger in Griekenland bezit, ter beschikking van de Griekse regering zal worden gesteld, "be vestigd. Engeland had dit mate riaal weer van de V. S. ontvan gen, op grond van de leen- en pachtwet. Sofoelis voegde hieraan toe, dat onder dit materiaal zich ook bergartillerie bevindt Onder de titel „Doorstoot naar Djocja een droom" schrijft de „Nieuwsgier" te Batavia o.m.: „Sinds enige tijd komen hard nekkige geruchten uit republi keinse bron over Nederlandse plannen tot voorbereiding van een „doorstoot naar Djocja". Dit is nogal merkwaardig, nu thans minder dan ooit reden hiertoe Een woordvoerder van het Brit- is' Immers zonder Djocja wordt se departement van Buitenlandse bard gewerkt aan de uitwerking Zaken heeft verklaard, dat de van h.et Program van Linggadjati der V. N. en een openlijke veron achtzaming zou vormen van de jongste aanbeveling van de alge mene vergadering der V. N. Verklaring Grieks legerofficier. 'Een hoge officier van het Griek se léger heeft verklaard, dat de Griekse generale staf de overtui ging heeft gekregen, dat het plan voor de aanval van de guerrilla strijders door een buitenlandse Mr J. J. Vriesendorp, adjunct secretaris van de Ministerraad, zal in de advocatuur terugkeren. Hij wordt in zijn functie opge volgd doer Mr H. N. Dutilh, thans hoofd van de afdeling alge mene zaken der centrale directie van de wederopbouw en de volks huisvesting. De mist oorzaak van vliegramp te Gonesse. De toestand van de enige over levende van het vliegtuig, dat eergisteren bij Gonesse in vlam men opging, is critiek. De stof felijke resten van 10 passagiers zijn naar een schoolgebouw te Blanc-Mesnil vervoerd, die van de vijf leden der bemanning naar het vliegveld Le Bouget. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat de piloot zich in de hoogte misrekend heeft door het mistige weer en zijn landings- lichten pas opstak toen hij te dicht bij de bomen was om het toestel nog op te kunnen trek ken. Geboorte en sterfte in Frankrijk. Volgens een communique van het Franse ministerie van Ge zondheid vertoont de statistiek van de sterfte in Frankrijk sedert het begin van deze eeuw een voortdurende daling. De sterfte was in 1946 het laagst, namelijk 13.4 per duizend, tegen 16.8 in 1945 en 20 per duizend in 1911. De statistiek der geboorte vertoont, in vergelijking met cijfers van voor de oorlog, een stijging van 38 per duizend. De kindersterfte is in gelijke mate afgenomen als generale staf was opgesteld. Hij de sterfte ln het algemeen. De voegde hieraan toe, dat de rege ring in het begin van November van de voorgenomen operaties, die in het plan waren omschre ven, in kennis was gesteld, het geen leidde tot de mislukking van de aanval Konitza. „Handige tegenzet". sterfte door tuberculose ln Parijs is na in 1941 een hoogtepunt van 215 per duizend bereikt te heb ben, afgenomen tot 78 per dui zend in 1946. Djocja mist hoogstens de bus. Britse ambassadeur te Belgrado en de Britse gezant te Sofia in structie hebben gekregen de Joe goslavische en de Bulgaarse rege ring op de hoogte te stellen van het standpunt van Groot-Brittan- nië ten aanzien van een eventuele erkenning van de tegenregering van generaal Merkos in Grieken land. Een dergelijke erkenning door enig Oost-Europees land zou een „inbreuk op het internationaal recht" vormen en een ernstige bedreiging van - de vrede beteke nen. Ook de Amerikaanse vertegen woordigers in Joego-Slavië en Bulgarije hebben deze belde lan en Djocja is geen obstakel op de weg naar de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië. Djocja mist hoogstens de bus. Waarom zou men moeite doen iemand neer te slaan, die aan de kant van de weg staat te schreeuwen zonder dat hij de weg verspert Wij krijgen langzamerhand de indruk, dat alle verhalen van re publikeinse zijde over een op handen zijnde doorstoot naar Djocja louter „wishful thinking" is. Dit zou voor vele republikei nen de makkelijkste en meest aantrekkelijke uitweg zijn om zonder verlies aan prestige „roemvol onder te gaan". Drama fe Apeldoorn. In het perceel Torenstraat 23 te Apeldoorn heeft Dinsdagavond de 37-jarige typograaf J. W.,- waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, zijn 41-jarige vrouw met een mes aan de hals verwond. Ter wijl de vrouw in nachtgewaad naar haar Ln de nabijheid wonen de ouders vluchtte, begaf de man zich naar de slaapkamer, waar hij zijn bijna 1 jaar oude dochtertje in het wilde weg enkele steken toebracht. Tenslotte sloeg hij de hand aan zichzelf. Een door de ouders ijlings ge waarschuwde geneesheer kon bij de kleine slechts de dood consta teren, terwijl de man in levens gevaar verkeert. Zowel hij als de vrouw die er betrekkelijk goed is afgekomen zijn in het Julia- naziekenhuis opgenomen. Vandaag Ministerraad. Naar het A.N.P. bg de aan komst der ministers uit Indië op Schiphol vernam, zal de Minister raad vandaag, Donderdagmiddag om 2 uur bijeenkomen. Handlangers van bloembollensmokkelaar berecht. De economische rechter te Haarlem veroordeelde de 35-jari- ge P. Leijenaars te Velsen, die zijn vaartuig van September 1946 tot April 1947 ter beschik king van bloembollensmokkel ge steld had, in welke periode vier tochten werden gemaakt, waarbij soms Lowestoft, soms Grimsby reisdoel was en waarbij op de te rugtocht sigaretten en fietsban den werden wedergebracht, tot 3 maanden gevangenisstraf en 5000 gulden boete. Zijn broer R. L. had als schipper gefungeerd, terwijl een tussenpersoon uit Oegstgeest, J. C. van verschillende tochten meege maakt had. Zij werden resp. ver oordeeld tot drie maanden en één maand gevangenisstraf. De politierechter meende, dat de veroordeelden zware schade Het hoofd van het voorlich tingsbureau der Indonesische re publiek In de V. S„ Soedjat Moko, heeft verklaard, dat de vestiging van een Interim-regering ln Indo nesië een zeer handige tegenzet was om de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad te doorkruisen. Hij zei, dat de Republiek ook bereid is met Nederland samen te werken aan de vorming van de Verenig de Staten van Indonesië, welke federatie hier alleen uit marionet ten van Nederland moet bestaan. De Republiek is bereid een volks stemming onder controle van de Verenigde Naties te doen houden. Sjarifoeddin te Batavia. Bij zijn terugkeer in Batavia heeft Sjarifoeddin tegenover de pers verklaard, dat de republi keinse regering gedurende de laatste dagen bepaalde suggesties heeft uitgewerkt ten aanzien van TÖÏ de voorstellen, door de commissie voor goede diensten gedaan. Sjarifoeddin was vergezeld van alle leden van de republikeinse delegatie en van de technische commissie. Hij verklaarde nog, dat het thans van de Nederlan ders afhangt of de algemene or der om het vuren te staken wordt hadden toegebracht aan de bona fide handel op Engeland en aan hij gaf te kennen, dat de Nederlan^ econoime. Door ^buke^sf regerlng prac. smokkelhandelis eens de Neder 11-„on to „«m. lands-Engelse oorlof; uitgebro ken", aldus de politierechter, „daar moet nu maar eens paal en perk aan gesteld worden". Vijfduizend ton rijst voor Nederland. Naar „Trouw" vernam heeft de I.E.F.C. (Internationale Voed- selorganisatie) aan ons land 5000 ton rijst toegewezen. Hiervan is tisch alle voorstellen van de com missie voor goede diensten heeft aanvaard. Belangrijke beslissingen verwacht. - x Ti 4.1 De republikeinse delegatie is 3000 ton afkomstig uit Egypte I een d later dan verwacht werd en 2000 ton uit Birma. Dit is de Batavia teruggekeerd met een eerste toewijzing, die ons land ontvangt. Tot nog toe was dit reactie op het laatste ontwerp .-ij x van de commissie voor goede niet mogelijk 111 verband met diensten> welke reactie na inten- het schrijnende tekort aan rijst tjeve begpreWngen jn het kabinet in Azië. Omtrent de wiize van distri butie staat nog'niets vast, doch het is vrijwel zeker, dat de rijst aan kinderen en ziekenhuizen verstrekt zal worden. Het is nog niet bekend wanneer de rijst zal arriveren en hoeveel de prijs zal bedragen. te Djocja is geformuleerd. Omtrent het overleg aldaar was men bij terugkeer op Kemajoran zeer gesloten. XJit enkele woor den van Sjarifoeddin en enige ministers viel op te maken, dat de republikeinse delegatie het laatste ontwerp van de commissie Wonderbaarlijke resultaten verwacht. Niet mogelijk in alle behoeften te voorzien. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gis teren de gedetailleerde ramingen gepubliceerd inzake de hulpver lening, welke de Europese landen in het kader van het Marshall plan zullen ontvangen. Deze voor stellen moeten echter nog door het Amerikaanse congres worden aanvaard. Het betreffende docu ment van het departement van buitenlandse zaken vermeldt voor ieder land afzonderlijk de hoe veelheden voedsel, tabak, grond stoffen en machinerieën, welke voor verschillende perioden zullen worden ontvangen. In het door het ministerie ge publiceerde rapport wordt ver klaard, dat door deze hulpverle ning „wonderbaarlgke resultaten" zouden kunnen worden verkregen. De scheepsbouw in Europa zou in de eerstkomende 4 jaar beperkt moeten worden en de hierdoor vrijkomende hoeveelheid staal zal moeten worden gebruikt in indus trieën, welke van meer vitaal be lang worden geacht voor de we deropbouw. In het rapport wordt aangedrongen op een omvangrijke inzameling van schroot in Europa, vooral in Duitsland, aangezien de V. S. niet in staat zullen zijn om ijzerschroot uit te voeren. De mo gelijkheid tot het charteren van Liberty-schepen ten behoeve van de deelnemende landen zou door de Amerikaanse regering in over weging worden genomen. Plan-Marshall. Gedetailleerde rifming van het plan-Marshall bekend gemaakt. De Amerikaanse regering heeft heden 'de gedetailleerde raming" bekend gemaakt voor de hulp verlening aan elk der 16 Euro pese landen, die aan het plan- Marshall deelnemen. Indien deze voorstellen onge wijzigd door het Amerikaanse Congres worden aangenomen zal Engeland in 4% jaar voor 493 millioen dollar aan tabak ont vangen, 24 milioen ton oliepro ducten, mijnboOwmachinerieën ter waarde van 75 millioen dol lar, elqctrisch materiaal voor 141 millio endolar en grote hoeveel heden voedsel en grondstoffen. De export van gedroogde eieren zal bij voorkeur naar Engeland geschieden, daar het Britse volk aan dit levensmiddel gewoon is. De op de Parijse economische conferentie geraamde Engelse en Duitse behoefte aan vlees wordt „niet reëel" genoemd, gezien de potentiële vleesvoorziening van deze landen. Door de grote behoefte in eigen land zullen de V.S. geen oud ijzer kunnen uitvoeren, terwijl zij slechts 20 pet. van de in het Pa rijse rapport gevraagde hoeveel heden ruw staal en stalen half fabrikaten kunnen leveren; lil het document wordt een uit voerige analyse gegeven, wat be treft de vooruitzichten voor de voedselvoorziening en er wordt op gewezen, dat men tot de conclusie moet komen, dat de geraamde consumptie van voedingsmiddelen, zoals die door de landen, welke deelnemen aan het herstelplan is opgesteld, niet zal worden bereikt, tenzg de oogstomstandigheden in vele gebieden der wereld zeer gunstig zullen zijn. In de periode van het Marshall plan zal een aanzienlijk tekort aan graan moeten worden gedekt en in dit voorjaar zal Europa zich onvermijdelijk geplaatst zien te genover een nog ernstiger voed seltekort dan tot dusverre het ge val is geweest, daar Amerika on mogelijk aan alle behoeften kan voldoen. Zaak-Rauter medio Febr. in behandeling. Mr K. van Ryckevorssel te 's-Gravenhage is als verdediger toegevoegd aan de voormalige Duitse „commissaris-generaal voor openbare veiligheid" Rauter. Hoewel de dagvaarding nog niet „uit" is, kan de behandeling van de strafzaak Rauter omstreeks half Februari voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag ver wacht worden. Autobandencontrole aan de Belgische grens. Met het oog op de moeilijkhe den, waarmede de Nederlandse automobilisten, die naar België reizen, te kampen hebben met de onlangs door de Belgische douane ingevoerde controle op merken en nummers der autobanden, heeft de K.N.A.C. een hulpploeg naar de Belgische grens gezonden. De ze heeft tot dusverre in vele ge vallen de automobilisten met raad en daad kunnen bijstaan. Geble ken is, dat het dikwijls moeilijk valt de nummers en het merk op de banden te onderkennen. In de ze gevallen zal men goed doen be paalde kenmerken dezer banden te vermelden op triptiek of car net. Auto-ongeluk eiste een dode. Gistermorgen is een autobus van de Westlandse Stoomtram Maatschappij komende uit de richting Maassluis op weg naar Maasland op het kruispunt van de hoofdverkeersweg Rotterdam- Hoek van Holland tegen een luxe auto van de N.Ï.W.I.N. die uit de richting Rotterdam kwqm, gebotst. De besturder van de W.S.M.-bus, de 26-jarige J. Os kam uit Loosduinen, gehuwd en vader van twee kinderen, werd op slag gedood. Onder de buspas sagiers waren minstens 5 gewon den. De N.I.W.I.N.-auto kwamen een sloot aan de kant van de weg terecht. De chauffeur kreeg een hoofdwond. Volgens mededelingen van de politie te Maasland zou de chauffeur van de bus verzuimd aanvaarde „hoewel met enige aanvullingen op militaire pun ten". Te Batavia verwacht men alge meen, dat men thans aan de voor avond van belangrijke beslissin gen staat.. Welingelichte kringen zien de komst van Sjarifoeddin naar Batavia als een aanwijzing, dat spoedige een plenaire zitting met de commissie van drie op de „Renville" verwacht kan worden. Hoe zeer geruchten omtrent be slissingen op korte termijn te Ba tavia de ronde doen, blijkt wel uit de vraag, welke leden der beman ning van de Renville" aan Aneta stelden: „Is het waar, dat het schip binnen twee weken thuis vaart Dr Beel optimistisch gestemd. Minister Neher blijft voorlopig in Indië. Gisteravond om 8.55 uur zijn de minister-president, Dr L. J. M. Beel, de minister van Sociale Za ken, de/heer W. Drees, en de minister van Overzeese Gebieds delen, Mr J. A. Jonkman, uit In dië op Schiphol aangekomen. In hun gezelschap bevonden zich de secretaris van de premier, de heer H. Hermans en het hoofd van de repatriëring, de overste C. van Bockel. Ter begroeting van de ministers waren o.a. aanwezig de leden van het kabinet baron Mr G. W. H. van Boetzelaer van Oosterhout, Mr J. H, van Maarseveen, Dr P. Götzen, Dr J. Gielen en lult.-kol. Fievez. Onmiddellijk na zijn aankomst stond minister Beel de talrijke journalisten te woord. Minister Beel zeide optimistisch te zijn over de verdere ontwikkeling in Indonesië. De minister-president zeide nog niet bekend te zijn met het An- tara-berlcht, waarin gemeld wordt, dat de republiek bereid zou zijn toe te treden tot de fede ratie. Evenmin was hem ter ore gekomen, dat de staat Oost-Indo- nesië zijn toetreding tot de fede ratie afhankelijk zou stellen van de deelneming van de republiek. Wel was het hem< bekend, dat Oost-Indonesië grote aandrang op de republiek heeft uitgeoefend. Minister Beel verklaarde, dat hij ook voor de toekomst de wense lijkheid zag van regelmatig per soonlijk contact met het rijk overzee. Minister Neher zal, aldus Dr Beel, voorlopig niet terugkeren. Vrijdagavond a.s. van vijf tot kwart over acht zal minis ter Mansholt, over de zenders Hilversum I en II spreken over de prijzen van onze voedings middelen, in het bijzonder over de boterprijs en het regerings subsidie op de boter. Naar de „Gazet van Antwer pen" gistermorgen berichtte, zou Spaak de samenstelling van zijn regering wilen wijzigen. In libe rale kringen is men er volgens het blad van overtuigd, dat de liberalen bij deze verandering en kele portefeuilles toegewezen zul len krijgen. In regeringskringen weigert men het gerucht over een aan staande regeringswijziging te be vestigen, hoewel het ook niet for meel wordt ontkend. Mén is hier van oordeel, dat indien de samen stelling van de regering zal wor den veranderd, dit alleen zal ge beuren om beter het hoofd te kunnen bieden aan toekomstige moeilijkheden. In geen geval zou den volgens deze zegslieden even wel liberalen in de regering wor den opgenomen. De aangehaalde moeilijkheden zouden vooral de koningskwestie en de structuurhervormingen be treffen. T.a.v. het eerste wil de extremistische socialistische vleu gel van geen minelijke regeling weten. Wat het tweede betreft willen de socialisten opeising der mijnen, terwijl de Katholieke Volkspartij zich met hand en tand verzet tegen de plannen tot nationalisatie. Kraandrijver verongelukt. Maandag j.l. geraakte de 30- jarige kraandrijver H. Verkoute ren te Pernis op het terrein van de Roterdamsche Droogdok Mij beklemd tussen een kraankooi en het constructiewerk van de kraanhaan, toen hij van de eije kraan op de andere wilde klim men. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het ha venziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Bevolking te Baarland op 1 Jan. 1948: 831, Idem op 1 Jan. 1947: 809. In de Ned. Herv. en de Oud heben voorrang te verlenen aan Geref. Kerk te St. Philipsland de luxewagen. i de kerkklokken weer terug. BONNENLIJST. Geldig van 11 t.m. 24 Januari. Bonkaarten KA, KB, KC 713: 113 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. ver snaperingen. 112 algemeen: 250 gr. waspoeder. 109 algemeen: 1 ei. 110 algemeen: 1600 gr. brood (geldig tot 17 Jan. a.s.). 111 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 7 Febr. a.s.). 105 reserve: 800 gr. brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 108 reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 115 algemeen: 500 gr. sinaasap pelen (voor-inleveringsbon). Bonkaarten KD, KE 713: 613, 614 algemeen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. gr. versnaperingen. 612 algemeen: 500 gr. waspoeder. 609 algemeen: 1 ei. 610 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 611 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 17 Febr. a.s.). 604 reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 17 Jan. a.s.). 608 reserve: 500 gr. brood of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 615 algemeen: 500 gr. sinaasap pelen (voor-inleveringsbon). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 801 (bjjz. arbeid, a.s. moe ders en zieken) 1035 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam. stroop enz., of 250 gr. ver snaperingen. Tabak- en Versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 711: V-01, V-02 tabak: 1 rantsoen si garetten of kerftabak. V-03 tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. V-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker,- boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. V-03 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Tabak 4 reserve: 50 gr. scheer zeep of 100 gr. scheercreme of 400 gr. snelscheercreme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Januari wor den gebruikt. De bonnen 115 en 615 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 17 Januari a.s. bij een handelaar in groente en of fruit worden Ingeleverd. De bon voor scheerzeep blijft voor lopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: ongeveer 280 gr. beschuit (2 hele rollen), of 300 gr. biscuits, onge vulde wafels, crackers, matzes, toast, of 400 gr. speculaas, koek jes of 560 gr. ontbijtkoek, taai taai, Amsterdamse korstjes of 600 gr. stroopwafels of een hoeveel heid gebak, waarin 280 gr. bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en oliebollen. Niet aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bon nen: 049. 051, 549, 551, 554 alg., 040, 041, 042, 048, 547, 548, 070,- 071, 072, 077, 576, 577 reserve, 032, 033, 533, 062, 063, 563 melk. Bomaanslag te Jeruzalem, Bij de Jaffa-poort van Jeruza lem is een zware bom tot ontplof fing gekomen, waardoor acht Arabieren werden gedood en 42 gewond. Verder werd van een ge pantserde vrachtauto af een bom geworpen. De auto kwam terecht op een Mohammedaans kerkhof, waar een vuurgevecht ontstond tussen Joden, Arabieren, politie en militairen. Britse soldaten omsingelden het kerkhof en bonden de strijd aan met mannen, die achter grafste nen vandaan op hen schoten. Aan de wilde geruchten over het smokkelen met gepantserde oud-Amerikaanse legerwagens in West-Brabant is plotseling een einde gemaakt door de ar restatie van A. B. te Zundert, die de chauffeur blijkt te zijn van de pantserauto, die vorige maand door de commiezen op de Rijksweg te Wouw overmees terd werd. Te Zundert werd vervolgens ook zekere van H. gearresteerd, bij wie men een volledige boekhouding aantrof, waaruit men voldoende gegevens kon putten om tot meerdere arres taties over te gaan. Onder de gearresteerden be vindt zich een dienstgeleider, een douane-ambtenaar en ex- politiemannen. Er werden de laatste weken in West-Brabant nogal wat ver halen opgedist over een tweede pantserwagen, die de grens strook onveilig zou maken. De grenscontrole ontkent deze ge ruchten echter ten sterkste. Een zodanige wagen is niet gesigna leerd en men heeft redenen om aan te nemen, dat met boven genoemd complot de gemotori seerde en bewapende veesmok kel in West-Brabant haar lei ders verloren heeft, aldus de grenscontrole.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1