jOroWnrifjffi/g«f ®¥ORT aïllliClSElIIEJII De Belgische Konings kwestie. Onze benarde deviezenposiiie. „■ZealcwicL Ut den fra-tUtótetotijd" BINNENLANDS „7QURNAAL Wemeldinge houdt taai vast. 174 WEDEROPBOUWPLAN tiiüE. Het Wederopbouwplan van Eede in Z.-Vlaanderen is thans door het ministerie van Wederop bouw vastgesteld. Zeeuwse Zangers bond. Zaterdag hield de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" zijn jaarvergadering te Goes. Als voorzitter fungeerde de heer Th. L. Jonker (Burgh). Van de heer Blok (Kapelle) was bericht bin nen gekomen dat hij als bestuurs lid bedankte. Het concours te 's-Heer Abts- kerke leverde een flink batig sal do op. De periodiek aftredende be stuursleden Schippers (Middel burg) en Hennekeij (Retranche- ment) werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Holster (Hansweert). Bij het verdelen van de bestuursfunc ties verklaarde de heer Jonker zich bereid het voorzitterschap op zich te nemen. Het concours zal in 1948 gehou den worden te Haamstede op Za terdag 17 Juli. Als nieuwe vereniging werd toegelaten „Schoondijke's Ge mengd Koor". De Bond bestaat thans uit 22 verenigingen. MIDDELBURG. „Coloriet". Nu de tentoonstelling „Colo riet" gesloten is, zijn de namen der prijswinnaars bekendgemaakt. Voor olieverfschilderijen zijn prijzen toegekend aan de heren H. Fransen, le pr.; P. Rijken, 2e pr.; N. J. Rolfers, 3e pr., terwijl van aquarels en pastels eveneens drie prijzen werden uitgereikt resp. aan de heren P. C. Prince, J. Villée en A. Pihl. Voor tekening was de le prijs voor K. J. Holster, de 2e prijs voor A. J. Kabboord. De heer L. Dorleijn kreeg een prijs voor zijn inzending decoratief. De tentoonstelling werd in to- taal door 450 personen bezocht. Jubileum „Vitrite Works". Dinsdag was het 40 jaar gele den dat de heer P. J. le Due in dienst trad bij de N.V. „The Vi trite Works" in Middelburg. Daar de jubilaris al deze tijd onafgebroken in dienst is ge weest werd dit feit op de dag zelf herdacht. Evenals op Oude jaarsdag waren ook thans de di rectie en de leden der Kern aan wezig en ontving de jubilaris de gebruikelijke gratificatie. VLISSINGEN. J. J. v. d. Jagt. f In de ouderdom van 61 jaar ls Zondagavond overleden de heer J. J. v. d. Jagt, in leven directeur van de gasfabriek te dezer plaat se Nadat de overledene de H.B.S. te Middelburg had afgelopen, kwam h(j in 1905 als volontair aan de gasfabriek alhier. In 1908 werd hij benoemd tot opzichter. Van 1905 tot 1918 was hij ln mili taire dienst als le luitenant bij het stafkwartier Commando Zee land. In 1918 werd hij benoemd tot adj.-directeur van de gasfa briek en ln 1924 tot directeur. Hij was voorheen o.a. bestuurs lid van de Vereniging van direc teuren gem. gasfabrieken ln Ne derland, voorzitter van de Vlls- singse Zweminrichting en be stuurslid van A.G.O. De begrafenis is bepaald op Donderdag n.m. 2 uur. DRIEWEGEN. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners 647. Er werden 13 kinderen gebo ren: 15 personen overleden; 11 vestigden zich en 22 vertrokken, zodat op 31 Dec. j.l. de bevol king 634 zielen was. Gemeenteraad. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering werd besloten tot opheffing der bestaande ge meenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken en tot vast stelling van een nieuwe regeling. De gemeenschappelijke regeling betreffende toelating leerlingen tot de openbare U.L.O.-school te Voortaan dollars voor bunkerkolen. Met Ingang van 10 Januari zul len ingevolge regeringsvoorschrift buitenlandse schepen, die ln Ne derlandse havens bunkeren, de ko len moeten betalen met Ameri kaanse dollars. Dit hangt samen met onze krappe devlezenpositie, aangezien de door ons land ln Amerika gekochte kolen eveneens met dollars moeten worden be taald. De vraag wat er dient te ge schieden met schepen, die in Ne derlandse havens komen bunkeren maar niet over dollars beschik ken, zal voor elk Incidenteel geval met het rrjkskolenbureau te Den Haag dienen te worden geregeld. Door de Nederlandse Bank werd hieromtrent de volgende of ficiële verklaring verstrekt ..Buitenlandse schepen, die Ne derlandse zeehavens aandoen, worden in deze havens regeolma- tlg van bunkerkolen voorzien. De hiermede gemoeide hoeveel heden kunnen niet aan de pro ductie van de Nederlandse mijnen worden onttrokken, zodat Neder land hiertoe de nodige kolen moet importeren, voor welke import met U.S.A.-dollars moet worden betaald. Tot nog toe werden deze geïm porteerde voorraden aan buiten landse zeeschepen verkocht, wel iswaar tegen betaling in deviezen, doch voor het overgrote deel niet in U.S.A.-dollars. Gezien de moeilijke dollarpositie zullen nu door buitenlandse sche pen in Nederlandse zeehavens slechts bunkerkolen kunnen wor den betrokken indien zij daarvoor in U.S.A.-dollars betalen. Goes werd herzien. Een door G. S. voorgestelde aanvulling van de jaarwedderege- ling secretarissen en ontvangers met een regeling voor de vergoe ding van verplaatsingskosten ont moette geen bezwaar. Besloten werd de gemeente-werkman met de werkzaamheden op het kerk hof te belasten. De gemeente-rekening over 1946 werd vastgesteld met een nadelig saldo van f 4948.45, even als de rekening van het Burg. Armb. over 1946 met een batig saldo van f 2182.17ook de be groting van het Burg. Armb. voor 1948 werd aangeboden. Als lid van het Burg. Armb. werd herkozen de heer F. Koole. De lopende kasgeldlening van f 10.000, zal met een half jaar verlengd worden. In de kosten van electrificatie van Schoondijke en Baandijk werd een subsidie toegekend van f 250.—. Vastgesteld werden regelen omtrent de toepassing van artikel 1 der woonruimtewet 1947 als be doeld in artikel 4 dier wet. OVEZANDE. Inwonertal loopt terug. In de loop van het jaar 1947 is het inwonertal met 25 zielen teruggelopen. Het getal per 31 Dec. '46 760 mannen en 699 vrouiyen in totaal 1459 zielen werd vermeerderd door vestiging van 20 mannen en 27 vrou wen en door geboorte van 13 jongens en 13 meisjes. Tegen over deze vermeerdering stond een groter verlies door overlijden en vertrek, resp. 5 mannen en 10 vrouwen, en 41 mannen en 42 vrouwen. Er was dus een geboor teoverschot van 11. In 1947 wer den 13 huwelijken gesloten. Van deze jonge echtparen vestigden zich slechts 3 paren in deze ge meente. Per 31 Dec. '47 was het bevolkingssaldo dus 747 mannen 'en 687 vrouwen, in totaal 1434 zielen. OOSTKAPELLE. De door de Hervormde Jeugd raad belegde samenkomst waar als spreker zou optreden de heer Thijs Booy, de schrijver van het bekende boekje: „De jeugd van West-Europa" kan wegens een buitenlandse reis van de spreker niet doorgaan en is uitgesteld tot nader te bepalen datum. VEERE. In 1947 werden aangevoerd 35955 kg. vis, 431.823 kg. con sumptiegarnalen en 820.810 puf- garnalen. DOMBURG. Kerkdiensten. Kerkeraad en Kerkvoogdij van ie N. H. Kerk te Domburg heb ben toestemmend geantwoord op een verzoek van de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier om het kerkgebouw beschikbaar te stel len. Óm die reden zullen van 18 Jan. af de morgendiensten een half uur worden vervroegd en de tweede dienst zoveel mogelijk des avonds worden gehouden met het oog op de slechte verbinding met Domburg, waarvan de Gere formeerden van Aagtekerke veel last hebben. NJ.WXN. Het plaatselijk N.I.W.LN.-co- mité maakt zich gereed de eer lang terugkerende Domburgse jongemannen een passende, aan gename ontvangst te bereiden, waarvoor het van de ingezetenen een gift naar believen vraagt. Tevens wordt een inzameling van boeken en tijdschriften gehouden om daarmee de verpleegden in de hospitalen geestelijke ontspan ning te verschaffen. ZONNEMAIRE. Loop der bevolking over 1947. Per 1 Jauari 1948 telde Zonne- maire 791 zielen, t.w. 406 m. en 385 vr. Geboren werden in 1947 5 m, en 9 vr., terwijl overleden zijn 2 m. en 4 v. Er vestigden zich in deze gemeente 28 m. en 29 v., ter wijl 14 m. en 24 vr. uit deze ge- meente vertrokken. Het bevolkingscijfer per 1 Ja nuari 1947 bedroeg totaal 772, t.w. 390 en 382 vr., zodat de be volking in 1947 met een totaal van 19 personen is toegenomen. Voor de evacuatie telde Zon- nemaire 870 inwoners. Collecte N.I.W.I.N. De collecte voor de N.I.W.I.N gehouden tijdens een uitvoering van de V.V. „Zonnemaire" op Nieuwjaarsdag bracht f 44.25 op. Tijdens een uitvoering van dezelf de voetbalvereniging op de 2e Kerstdag bedroeg de opbrengst van de collecte f 42.50, eveneens bestemd voor de N.I.W.I.N. ST. ANNALAND. Coöp. Landbouwver. Vorige week heeft de Coöp, Landbouwvereniging haar alge mene jaarvergadering gehouden in de zaal van de heer M. Rijn berg Wzn. De vergadering stond onder leiding van de heer C. J. J. Kooiman, welke in zijn ope ningswoord een overzicht gaf van de bedrijfs- en verenigings inkomsten. Dank zij de gewijzig de ondernemingsvorm, waardoo: de vereniging uitsluitend mag leveren aan de leden der ver tniging, is het aantal leden van 164 tot 307 gestegen. De voorzitter deelde o.a. mee, dat door de Z.L.M. getracht zal worden tot het coöperatief te len van zaad over te gaan, dit m combinatie met de zaaizaad telersvereniging West-Friesland, Door de heer J. A. Heijboer, zaakvoerder van de C.L.B.V „Eiland Tholen" werd nog het een en ander medegedeeld over de vooruitzichten der kunst- mestvoorziening. Als candidaat voor het te verkiezen lid van de commissie van toezicht bij laatstgenoemde vereniging werd gekozen de heer L. J. van Pope- ring. Propaganda-avond Rode Kruis. In de volle zaal van het hotel Boogaart heeft vdrige week de afdeling van het eiland Tholen van de vereniging „Het Neder landse Rode Kruis" een ge slaagde propaganda-avond ge houden. De vertoonde film werd zeer gewaardeerd; terwijl de ge houden verloting de gezelligheid verhoogde. KAMPERLAND. Jaarfeest Jongeinannenver. Vrijdag- en Zaterdagavond heeft de Jongemannenvereniging in de lokalen der Ned. Hervormde school haar jaarfeest gehouden. De druk bezochte avonden, die o.m. gevuld waren met schetjes voordrachten en het optreden van een fluitclub, stonder onder leiding van Ds H. Postma. BRUINISSE. De Mosselverzending. De vorige week werden van hier verzonden door de kwekers aan de verschillende handelaars ongeveer 2700 tonnen mosselen, bestemd voor België, Frankrijk en de inleggerijen. Aangevoerd werden ongeveer 280 tonnen mos selzaad uit de Waddenzee. Het gaat de moselhandel en de mosselkwekers momenteel voor de wind. Toch is ook hier niet alles goud wat er blinkt, want ook de mosselkwekers krij gen de nodige tegenvallers te in casseren. Dit is voornamelijk het geval op het gebied van de kwe kerij zelf, daar veel mosselen die gezaaid worden nooit terechtko men. Naast stormen en schade lijk gedierte is het dikwijls ook de zich wijzigende stroom die mosselpercelen, die vroeger tot de beste behoorden, in korte tijd waardeloos kan maken. De percelen in de buurt van Brouwershaven hebben al jaren te lijden van deze zich steeds wij zigende eb- en vloedstromen en de kwekers die hier mosselen kweken hebben te rekenen met een steeds groter wordend jaar lijks verliespercentage. Daar het in sommige gevallen kwekers be treft die weinig andere percelen bezitten, (deze worden zoals be kend bij toewijzing verdeeld) ls een dergelijke schadepost natuur lijk dubbel erg. De uien-export. De uiensorteermachines hebben het druk, want de vraag naar dit product van de Zeeuwse bo dem is veel groter dan verwacht werd. Zo groot dat Engeland, an ders onze voornaamste afnemer, maar weinig krijgt. De prijs die Engeland betalen wil is belangrijk lager dan de prijs die de export naar andere landen oplevert en zo worden thans veel uien uit gevoerd naar Tsjecho-Slowakije, België, de Scandinavische lau den, Ierland, het Engelse bezet tingsleger, IJsland en West In- dië, maar ook naar Indië en Afri ka. De kwaliteit is uitstekend. De grote vraag naar Nederlandse uien zal wel het gevolg zijn van de mislukte oogst in andere lan den. Trouwens hier bleef ook alles klein van stuk, doch alles wordt verkocht en de trjd is niet ver meer ,dat de voorraden geruimd zullen zijn. Sleepkast „Elizabeth". Ook het tweede stuk van de in 1943 in het Volkerak gezonken Belgische sleepkast Elizabeth is thans door de samenwerkende drijvende bokken gelictht en op de slikken nabij Oude Tonge ge zet. Zendings-exaraen. Voor het zendingsexamen der Geref. Kerken zijn gelaagd Mej. M. v. Beveren te Vlisslngen en de heren H. A Hultzing te Hilver sum, J. P. Slnke te Driewegen en J. de Vries te Rotterdam. H. J. Kouwenhoven Naar wij vernemen is in Ame rika waar hij voor een zakenreis vertoefde in de ouderdom van 58 jaar overleden de heer H. J. Kou wenhoven te Voorburg, laatstelijk directeur van de N.V. Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotter dam. De overledene was lid van de Ge nerale Syn. der Geref. kerken on derhoudende artikel 31 K.O. van Enschedé-1945 en Gronlngen-1946 en vervulde voor haar verschillen de deputaatschappen. Zondag j.l. werden in de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee be vestigd als ouderling de heren M. Goudswaard en M. Folmer en J. v. Hou'en als diaken. Door vier collectantjes werd in de gemeente Heinkenszand voor de Vereniging „Kinderzorg" ln 1947 het bedrag van ruim f 300 opgehaald. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Drachten (2e pred. pl.) K. J. F. Keuning te Winschoten; te Franeker (buiten- gew. pred. pl.) P. J. D. van Mals- sen te Zalk; te Terneuzen F. H, J. Bik te Voorst; te Hoogeveen K. v. d. Pol te Ede. Aangenomen naar Olsterwijk Mr F. C. M. Boenders te Oss naar Nieuwe Pekela C. R. de Jong pred. in alg. dienst te Vorden. Bedankt voor Montfoort L, Vroegindewey te Waddinxveen voor Winschoten (Evang.) L. Emmerzaal te Ommen. Geref. Kerken. Beroepen te Oostvoorne, G. Meye- ring Hz. cand. te Lelden; te Zuidwolde T. Klein te Stadska- naal-Pekelderweg; te Oostzaan- Tuindorp-Oostzaan C. v. Rij te Houwerzijl. Aangenomen naar Slledrecht R. Oosterhoff te Haarlemmermeer O.-Z.; naar Oldekerk H. de Zwart te Warffum. Bedankt voor Schiedam IJ. K. Vellenga te Meppel; voor Harder wijk C. Houtman te Bodegraven; voor Sellingen C. van Rij te Hou- werzijl. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Barendrecht C, Smits te Driebergen. Oud Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Kampen L, de Voogd te Vlaardingen. Veldpredikers naar Ned.-Indië. Ds A. J„ Boss, Geref. predikant te Ermelo, thans reserve-veldpre diker, zal met een transport mili tairen naar Ned.-Indië gaan. Ds K. Dekker, Geref. predikant te Enkhuizen heeft zich beschik baar gesteld als reserve-veldpre diker voor Ned.-Indië. Ds H. de Moor, Geref. predikant te Schiedam vertrekt 17 Febr. a.s, als legerpredlkant met de „Zui derkruis" naar Ned.-Indië. Coördinatie bij uitvoering van werken in Zeeland. Prioriteitscommissie ingesteld. Sedert enige tijd is ingevolge een beslissing van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad een subcom missie van de Prioriteitscommis sie werkzaam, welke tot taak heeft de verzekering van een gro tere coördinatie bij de uitvoering van werken, in het bijzonder met, het oog op een doelmatige ar beidsvoorziening. De instelling van deze centrale commissie, waarin alle belang hebbende Ministeries en Rijks diensten zyn vertegenwoordigd, was nodig geworden door de in het verleden op dit gebied geble ken ernstige moeilijkheden. Reeds herhaaldelijk is het voor gekomen, dat werken werden uit gevoerd, waarvan het belang veel minder dringend was dan van andere werken, waarvan de uit voering als gevolg van een ge brek aan arbeidskrachten moest worden opgeschort, of zelfs, dat arbeiders voor bepaalde toekom stige taken werden gereserveerd, terwijl zij elders nuttig hadden kunnen worden gebruikt. De bovengenoemde centrale commissie zal thans met betrek king tot deze problemen algeme ne richtlijnen opstellen. Zij zal bij de tenuitvoerlegging van haar taak worden bijgestaan door gewestelijke commissies ar beidsvoorziening, welke aan alle gewestelijke arbeidsbureaux zul len worden verbonden. In de prioriteitscommissie voor de Provincie Zeeland hebben zit ting: Ir Th. Heyblom, Ir H. D. J. Swaters, Ir Glerum, Ir H. ,C. Coolman, Ir Wiersma, allen te Middelburg; Ir P. C. D. Toxopeus te Goes; Ir C. W. C. van Beekom en A. Smii te Vlissingen. Ingezonden Stukken. Overblijvende leerlingen. In no. 837 van Uw blad las ik een klacht van een vader over de kinderen uit de dorpen, die op de scholen in de stadjes van Zee land na hun 12e jaar verder stu derend, de middaguren in een café moeten doorbrengen soms. Laat ik deze vader (en ande ren met hem) mogen geruststel len, door er op te wijzen, hoe aan onze school het „probleem" der buitenleerlingen op eenvoudige wijze is opgelost. Naar toerbeurt houdt iedere dag een der leden van het school- personeel „wacht" ln een der grootste leslokalen onzer school van 8—9, 12—1.30 en 3.454.45 voor die leerlingen, die al om 8 uur per bus of trein aankomen en pas om 5 uur weer naar huis kunnen. Tijdens het middaguur worden gemeenschappelijk de meege brachte boterhammen gegeten en deze maaltijd wordt begonnen en geëindigd, als in onze gezinnen de gewoonte is. Van deze gelegen heid maken plm. 70 kinderen ee- brulk. Hoogachtend, H. C. v. DONK, Hoofd Chr. U.L.O.-school Goes. Duitsers braken in te Brunssum. Dezer dagen poogden twee per sonen in te breken in een manu facturenwinkel te Brunssum. Een boven de winkel wonende politie beambte van de staatsmijnen merkte onraad en zette met een pistool gewapend de achtervol ging in. Na enkele waarschu wingsschoten, richtte hij zijn wa pen op een der vluchtelingen, die door een kogel in de rug werd getroffen. De gewonde inbreker, de Duitser T. uit Wanne Eickel werd naar het St. Jozeph-zieken- huis te Heerlen overgebracht, waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. Diens metgezel, de Duitser M. eveneens uit Wanne Eickel, werd later gearresteerd. Het tweetal is aan zeker vier ter plaatse gepleegde diefstallen schuldig. Gebleken is, dat alle in het laatste half jaar gepleegde diefstallen te Brunssum door de ze en andere Duitsers zijn ge pleegd. Het onderzoek in deze zaak is in handen van de gemeen tepolitie te Brunssum en wordt met kracht voortgezet. Volgens het Antwerpse blad „La Metropole" zou de koningskwestie binnenkort een belangrijke wen ding nemen. Volgens het blad zou koning Leopold het voornemen hebben einde Januari een privé- rels te ondernemen, welke onge veer twee maanden zal duren. Hoewel nog niet bekend ls aan welke landen de vorst een bezoek zal brengen, schijnt het wel vast te staan, dat hij ook enige tijd in de Ver. Staten zal blgven. Groot kwantum fruit naar Engeland? Offerte voor 10 millioen kg. appelen gevraagd. Naar de „N. Haagsche Crt." verneemt, worden door de Neder landse frultexporteurs pogingen in het werk gesteld voor de uit voer van 10 millioen kg. appelen naar Engeland. Van Engelse zijde is offerte ge vraagd voor de levering van dit fruit en de Bedrijfsschap voor Groente en Fruit deed terstond een circulaire tot de veilingen uit gaan om opgave van de voorhan den soorten, kwaliteiten en prij zen. Het staat reeds vast, dat, zon der de binnenlandse markt aan te tasten, een offerte gedaan kan worden. Of het tot transacties komt, is echter nog geenszins ze ker. Tarwe uit Canada. Naar het A.N.P. verneemt heeft Nederland in het kader van de graantoewijzing aan de Benelux in Canada drie millioen bushel tarwe aangekocht, waarvan an derhalf millioen voor Nederland bestemd zal zijn. De betaling zal geschieden in Am. dollars. Neder landse schepen zullen het trans port voor deze voor Nederland bestemde 40.000 ton tarwe uit Vancouver verzorgen. o In geheel Engeland hebben zich gisteren straathandelaars, rond reizende musici, schoenpoetsers en bloemenmeisjes bij de arbeids bureaux gemeld op grond van de regeringsorder tot registratie voor tewerkstelling in de indus trie. De order betreft mannen on der vijftig en vrouwen onder veer tig jaar. Genoemde personen heb ben een week tijd om zich te mel den. De volgende weken moeten zich andere personen melden. Onder deze titel verscheen bij de Fa. Oosterbaan en Le Cointre te Goes, een boek van A. M. Wes- sels, eveneens te Goes. Het doel van deze uitgave is, zoals de schrijver in een korte in- het zich niet gemakkelijk heeft gemaakt, maar dat heel wat bronnenstudie is vooraf gegaan. Een aantal bijlagen en aante keningen verhogen de waarde van dit werk, waarvan wij de lezing leiding opmerkt, de belangstellen- gaarne aanbevelen. de lezer in te leiden in een wei nig bekend, doch belangrijk on derdeel van onze Zeeuwse geschie denis: de Patriottentijd; de da gen waarin Prinsgezinden en Pa triotten als heftige partijen tegen over elkaar stonden, en waarin Zeeland een zeer beduidende rol speelde. Wessels beweegt zich hier op voor hem bekend terrein. Hij kent de historie van ons gewest als weinigen. Reeds vroeger zijn tal van his torische publicaties van zijn hand verschenen, voornamelijk ln dag bladartikelen, die echter een vluchtig bestaan hebben. Daarom was het een goede gedachte om een deel van deze opstellen, voor zover die op de patriottentijd be trekking hebben, om te werken en ze in boekvorm te doen verschij nen. Wij hebben hier n.l. niet een aaneengesloten verhaal, maar een aantal losse schetsen, die een le vendig beeld geven van de woe lige tijd die Zeeland aan het eind van de 18e eeuw doorleefde. Geen aaneengesloten verhaal. Maar toch ook geen dorre kroniek. Op levendige wijze vertelt de schrijver van wat zich in die roe rige dagen in tal van plaatsen in Zeeland afspeelde. Het heeft In de tijden toen bot singen tussen Prinsgezinden en patriotten aan de orde van de dag waren, gestormd in Zeeland. Niet altijd was de houding van de Prinsgezinden even correct. Ook hier was meermalen onhei lig vuur op het altaar. Maar de diepere ondergrond was toch altijd: de liefde voor Oranje, zoals die ook tot uiting kwam bij het vertrek der Fran sen, toen overal met groot en thousiasme gezongen werd: De Arent is geplukt, De veren zijn gevlogen, Prins Willem is op weg, Nu is 't ORANJE BOVEN. Uit een lijst van geraadpleegde werken blijkt wel dat de schrijver Het ls toch, zoals ln de inlei ding wordt opgemerkt: de histo rie van Zeeland moet gekend wor den. Zeeland ls een kleine pro vincie, maar een provincie met een rijk verleden, waarvan, 't mag met dankbaarheid worden ver meld, de sporen ook nu nog bij het Zeeuwse volk niet zijn uit gewist. Het boek is verlucht met teke ningen van Nico Corstanje, die zich op uitnemende wijze van zijn taak kweet. De uitgeefster zorgde voor een keurige en fleurige uitvoering. 7153 personen werden in totaal gered door de reddingsboten van de N.Z.H.R.M. In 1947 bedroeg het aantal geredden 56. De red dingsboten voeren 63 maal uit. Met de „Stentor" arriveerden te Rotterdam 37.500 kisten met sinaasappelen uit Palestina. Met de distributie wordt binnenkort begonnen. De consumentenprijs zal thans 76 cent per kilo bedra gen. De nieuwe Rijksweg Moerdijk- Breda zal Vrijdag a.s. des mor gens om 11 uur voor het verkeer worden opengesteld. Eén rijbaan wordt voorlopig ln gebruik geno men. Maandagmiddag staken de 32- Persoonlijk damkampioenschap van Nederland. Voorwedstrjjden te Heerlen. De voorwedstrijden om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland staan weer voor de deur. Zij zullen plaats vinden in hotel Hansen te Heerlen in de eerste week van Februari. Zij worden georganiseerd door de Provinciale Limburgse Dambond. Uit elke provincie zal één speler deelnemen, behalve uit Noord- Holland dat twee spelers levert. In totaal nemen dus twaalf spe lers aan deze wedstrijden deel. Zeeland -wordt vertegenwoor digd door onze Zeeuwse kampioen J. Sinke uit Goes. Teneinde de deelnemers in de gelegenheid te stellen op Zater dag naar huis terug te keren, worden de eerste twee ronden jarige mevr. M. Macke uit de Jan vooruit gespeeld In verschillende van Galenstraat te Amsterdam plaatsen van ons land. De vast en het 11-jarige meisje C. S. uit stelling van deze eerste twee ron de Bllderdijklaan te Rijswijk ach- j ilen voor onze Zeeuwse kampioen ter een stilstaande tram de Rijs wijkse weg over, waarbij zij door onoplettendheid, door een mili taire vrachtauto gegrepen wer den. Beide slachtoffers werden zwaar gewond naar het zieken huis Westelnde overgebracht. Toen gistermorgen de 66-jarlge vader van mevr. M. eveneens uit de Jan van Galenstraat in gezel schap van zijn echtgenote zijn dochter in het ziekenhuis wilde bezoeken, kwam hij bij het uit stappen uit de nog rijdende wagen van lijn 10 op de Prinsegraeht ln aanraking met een verkeerspaal. Het slachtoffer kreeg een schedel- basisfractuur en overleed ter plaatse. Volgens voorlopige cijfers hebben de Britse mijnarbeiders in 1947 300.000 ton kolen min der gedolven dan de regering sis doel gesteld had. luidt: Zaterdag 17 Jan. te 16 uur te Rotterdam in het clublokaal van de damvereniging Constant: D. v. d. StaayJ. Sinke. Zaterdag 24 Jan. te 16 uur ln het zelfde clublokaal J. Slnke— B. Dukel. Dammen. De uitslag der competitiewed strijd in de hoofdklasse tussen KamperlandVlisslngen I luidt als volgt: 1. J. NellsseC. K. Kaan 2. C. HollestelleW. Cijsouw 02 3. P. BoutenseJac. Boogaard 02; 4. C. v. DammeL. Goed- bloed 02; 5. P. KooleL. La- bruyère 20; 6. O. ScherpG. Luwema 11; 7. J. NeltsseA. v. Sorge 20; 8. P. FllkweertP. Maas 02; 9. C. ZwemerG. Francke 02; 10. W. J. Koster— J. B. Koch 02. Eindstand 513. Wedstrijdleider was de heer P. v. Belzen. Zaterdagmiddagvoetbal. Kortgene heeft de leiding. le klasse: WemeldingeCo- lijnspl. Boys 31 Nieuwdorp I Kloetinge I 08; Yerseke Hl Krabbendijke I af gek.; Wissen- kerke 1Rill. Bath I 26. Het is aan de Colijnsplaatsche Boys niet gelukt Wemeldinge te remmen tn haar vaart. Het heett Wemeldinge de nodige Inspanning gekost, maar het is gelukt om de voorsprong op Krabbendijke te handhaven. Kloetinge schoot tegen Nieuwdorp geducht uit haar slof en met grote cijfers struikelde Nieuwdorp op eigen veld. Rilland Bath had met Wissenkerke geen moeite en ook hier werden het flinke cijfers. 2e klasse A: 's-Heer Arends- kerke II—Kapelle I 1—3; Kats I Nieuwdorp II 61; Kortgene IArnemuiden II 92; Katten- dijke INieuwland I. Kapelle maakte een goede beurt ln Aréndskerke en hield de Arendskerker reserves in be dwang. Dat Kats I het in Nieuw dorp niet slechter zou doen lag wel voor de hand en de cijfers spreken duidelijke taal. Ook Kortgene, dat met een goede kans op het kampioenschap voor ogen het beste beentje voor zet vond deze week een willige prooi. Ar nemuiden H werd het slachtoffer van hun drang naar hogere klas sering. Nieuwland leed deze keer eens een dragelijke nederlaag in Kattendijke. De cijfers zijn eens een keer minder daverend dan we gewoon zijn. 2e klasse B: Colijnspl. Boys II— Kats II 2—3; Kloetinge n— 's-H. Hendrikskinderen II afgek.; Krabbendijke HRill. Bath H afgek.; Wolfaartsdijk nHansw. Boys III afgek. Van weinig belang voor de eind klassering en zeker geen rol spe lend voor bovenste of onderste plaats hebben de reserves van Co lijnspl. Boys en Kats het elkaar toch niet gemakkelijk gemaakt. De uitslag wijst op een spannende strijd. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 6 Januari 1948 Medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 99%, 99% H.V.A. 228 224% dito 1947 98J%, 99 Java Cult. 109% 109% dito 1937 99*A 99% N.I.S.U. 117 115% Dollarlen. 99"/,. 99"/,. Vorstenl. 59 58 Ned. N.W.S. 81 81% D. Bat. Mjj. 153% 150 Spaar eert. 100% 100% Dell Mij 167% 168% Indië 1937 96 96% Snemebah 151 151% Kol. Bank 98% 96% Muller Ie 182% 181% N. I. Hand. Bk. 104% 103% dito lie 162% 161% N. Hand. Mij. 157% 160% A'd. Bank 164% 164 A.K.U. 178% 174% Holl. Bk Unie 214 Berg Jurg. 305 305% Incasso Bank 163% 162 Berkel Pat. 120 120 Rott Bank 156% 156 Calvé Delft 193% 193% Tw. Bank 175 Centr. Suik. 210% 212 Anaconda 34% 34% Fokker 194 189 Beth. Steel 107% 105% Gelder Zn 157% 157 Chrysler Hoogovens 179% 179'/,. Gen. Motors 58% Unilever 2881/8 288% Inter. Nick. 27% 27% Ned. Ford 400 390 Kennecott 50% 50% Ned. Kabel 315 317 Rep. Steel 26% 26% Philips Gl. 364 365% U. S. Steel 80% 79% Wilton F. 218% 219% Cit. Service 39% 39 Billiton Ie 545 548 N. American 16% dito lie 475 480 Cont. Oil. Dordt. Olie 260% 270 Midcont 47 Kon. Olie 299% 300 Phil. Oil. 63 A'dam Rubb. 158% 158% Shell. Un. 36% 35% Band. Rubb. 145 144 Tide Wat. 23 y8 23% D. Bat. Rubb. 118 118% Baltimore 12% Java Rubb. 80% 80 Miss. K. T. 4% Serbadjadi 88% Pennsylv. 19% H. Am. Lijn 214% 213 N. Y. Centr. 14% J. C. Japanl. 152% 154% Claims Dordtsche Olie f 714 f 739 K. N. Stoomb. 187 186% Claims Kon. Olie f899,50 f901,50 Kon. Paketv. 163% 162% De handel ln Claims Dordtsche Scheepv. Unie 173% 173% Olie en Kon. Olie sluit op 7 Ja- Rott. Lloyd 165 165% nuari 1948. Stv. Nederland 176% 174 door D. S. 9. Kobus Klomp moest voor de burgemeester verschijnen. De burgervader bekeek ook het persoonsbewijs. „Dit persoonsbewijs is vals", zei hij. „Dat is zo klaar als een klon tje". „O nee, meneer!", riep Kobus angstig. „Ik ben heus Kobus Klomp!" Kijk maar 'esen hij maakte zijn boezeroen los aan de hals met bevende vingers. „Hier, op de rand van m'n hemd staat K. K." „Hal", riep de veldwachter, „dan heeft ie dat hemd zeker ook gestolen!" „Sluit de kerel op!", beval de burgemeester. 10. „We sluiten de kerel een paar dagen op, en dan stellen we hem op transport", had de bur gemeester gezegd. 't Was Kobus bang te moede toen hij heel alleen in het hok zat. Ja, was hij maar alleen! Maar uit verscholen hoeken kwamen ratten op hem af. Kobus hield veel van dieren, maar ratten vond hij griezelig, vooral wanneer ze aanhalig waren zoals hier. Ze kropen over zijn klompen en trokken aan zijn broekspijpen. „O, hoe kom ik weer thuis bij mijn vrouw", zuchtte Kobus.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3