Luxe artikelen of dagelijkse gebruiksvoorwerpen Wie biedt er meer? Wijziging uitbreidingsplannen te Goes. Autolrosdiensten en groepsvervoer. Vrijheidslievende landen moeten op hun hoede zijn. Ruim 35000 woningen in aanbouw. België maakte goede zaken. Op Oudejaarsmiddag in de kerk. Bouwplan lil uitgebreid voor 1000 nieuwe woningen. Een aantal kleine flatwoningen geprojecteerd. 4nt nooit t* doe!mist Bepalingen van de W.A.P. weer geldig. Door het in werking treden op 12 Januari a.s. van de wet van 22 November 1947 tot intrekking van het vierde uitvoeringsbesluit zul len van de eerstgenoemde datum af met betrekking tot de vergun ningverlening voor de uitoefening van autobusdiensten en de uitvoe ring van groepsvervoer de bepa lingen van de wet autovervoer personen (W.A.P.) wederom toe passing vinden. Op aanvragen om vergunning voor autobus diensten in of groepsvervoer bin nen één gemeente zal derhalve weder door het betrokken ge meentebestuur worden beschikt. Op aanvragen om vergunning voor autobusdiensten in meer dan één gemeente zal de commissie vergunningen personenvervoer be schikken. In afwachting van meer overzichtelijke verhoudingen met betrekking tot het groepsvervoer in meer dan één gemeente zullen, zodra de wet tot intrekking van het vierde uitvoeringsbesluit in werking treedt, voor het dan toe gelaten groepsvervoer in meer dan één gemeente bij wijze van voorlopige voorziening door de in specteur-generaal van het verkeer ambtshalve tijdelijke vergunnin gen worden verleend krachtens artikel 30 der W.A.P. Feuilleton. (fW6*iM*t strijd door H. Lourense. 85) o— Ze s. veer voor een deur. „Zeg er dus hier maar niets van. 't Wordt anders helemaal een verloren avond." Is het eerste bezoek lang uit gevallen, het tweede wordt niet korter. Nog voor ze goed en wel bin nen zijn, is het „dokter Stans" De goed meelevende mensen her kennen hem van een foto op een Zendingskalender. Het eerste deel van het ge sprek is gewijd aan de medi sche dienst op het Zendingsveld. Daaraan kan de dokter zich niet onttrekken. 't Heeft echter op het verdere verloop van het gesprek in 't ge heel geen nadelige invloed. Integendeel. AI met al is het elf uur, als Siem z'n woning binnenstapt. De kamers zijn in het duister gehuld. Voor het eerst sinds het begin van hun huwelijk heeft Fran- cien niet op z'n thuiskomst ge wacht. 't Is een vreemde avond ge weest. En wat zal de volgende dag brengen? Hij kan tevreden zijn. Fran- cien zal zich dan toch onder behandeling stellen. Maar moet hij zich verheugen, of moet hij vrezen voor de uitslag van het onderzoek? uraniumerts naar de Verenigde Staten hebben uitgevoerd, een waarde vertegenwoordigend van 1.900.000 dollar. In 1946 zou deze uitvoer ge slonken zijn tot 6253 ton, waar van 3654 naar de Ver. Staten ging en de rest naar Groot-Brit- tannië. Griekse Gezant: Een volk vecht voor zijn vrijheid. (Van onze Haagse correspondent.) De ernst van de toestand in Griekenland weerspiegelt zich wel- Hcht nog het duidelijkst in het feit, dat de Griekse Gezant in Den Haag, Z. E. Nicolas Leley een klemmend beroep heeft gedaan op de Nederlandse pers. Klein en bedrijvig, grijs en zorgelijk gaf de vriendelijke gastheer, die zelf rond ging met sandwiches en ver frissingen een klare, duidelijke uiteenzetting van het grote gevaar Waarin zijn mooie, oude land thans verkeert. De Gezant stak zijn zorgen niet onder stoelen of banken. Z.l. had de strijd tegen de guerilla-troe- pen. die gesteund werden door Albanië, Bulgarije en Zuid-Siavië thans een hoogtepunt bereikt. De toestand in het land moet verschrikkelijk zijn. Zeven milli- oen Grieken vechten nu al sedert 1940 voor hun vrijheid en lijfs behoud. Onder vreselijke folterin gen werden trouwe Grieken door de rode opstandelingen afgeslacht. Meer dan 300.000 Grieken waren gedwongen het binnenland in te vluchten, alles wat zij hadden achterlatende, vaak de juist be graven doodgemartelde familiele den. Het buitenlandse complot te gen Griekenland is duidelijk door de Veiligheidsraad bevestigd. Maar ondanks de waarschuwin gen van Lake Succes gaat de ter reur onverminderd voort. Niet el ders, maar hier wordt de vrede van Europa en de vrede van de wereld in gevaar gebracht. De gueriUabenden hebben thans een tegenregering gevormd om naar buiten de indruk te wek ken, dat er in Griekenland een burgeroorlog woedt, waardoor de strijd een nationaal-locale sfeer zou moeten krijgen. De grootste zorg van de Griekse regering is thans dat deze tegenregering in sommige buitenlandse landen steun zou vinden, waardoor de Situatie in Griekenland nog ver- Warder en moeilijker zou worden. De vrijheidslievende landen moeten op hun hoede zijn, aldus de gezant. De gebeurtenissen in Roemenië spreken een duidelijke taal. Vreemde tyrannie sluipt loe rend en gevaarlijk rond de toe gangspoort van ieder land. De gezant besloot met zijn overtui ging uit te spreken dat het Ne derlandse volk en de Nederland se regering, eveneens vertegen woordigd in de onderzoek-com- missie van de Ver. Naties, die nu in Griekenland werkzaam is, het grote gevaar van deze toestand inzien. Op een vraag van één der jour nalisten, waarom de Griekse (so cialistische) professor Swolass geen toestemming had gekregen van zfjn regering om het socialis tencongres in Antwerpen bij te wonen, antwoordde Z. E. Leley: „Omdat hij links georiënteerd is en mijn regering in een tijd als deze geen enkel risico mag nemen van conspiratie met de vijand". Cranium tegen dollars. Volgens het Amerikaanse blad „Business Week" zou de Bel- m gische Congo in 1945 9769 ton millioen gulden omgegaan* maar "™n,,,m"tï daar komen nog bij de uitgaven Vreemdelingenverkeer in Limburg bracht in 1947 ruim f 15 millioen op. De Limburgse federatie van verenigingen voor Vreemdelingen verkeer heeft een enquete gehou den betreffende de ontvangsten in Limburg uit het vreemdelingen verkeer. Daaruit ls gebleken, dat het bedrag, dat dit gewest ln 1947 uit het vreemdelingenverkeer heeft getrokken, zeker meer dan 15 millioen gulden bedraagt. In hotels en pensions van Lim burg werden 638.379 nachten lo gies geboekt, die ruim 5% mil lioen gulden hebben opgebracht. Als men aanneemt (volgens sche ma der commissie Krayenhoff) dat dit bedrag ongeveer 40 pet. is van het totale bedrag aan uit gaven' van vreemdelingenverkeer, dan is in dit gewest in het afge lopen jaar zeker v^oor bijna 14 van gasten die ln particuliere pen sions verbleven, de talloze dagbe zoekers die met autobussen naar Limburg kwamen en de duizenden kampeerders, die van Noord tot Zuid in Limburg wekenlang heb ben vertoefd. Zuid-Limburg, met name Val- voor hun uranium in 1946 tot het achtvoudige hadden opge dreven en er niet minder dan 9.600.000 dollars voor ontvin gen. Het Belgische blad „Het Volk" wijst er in een commen taar op, dat hoewel statistische De „Business Week" merkte kenburg en omgeving, heeft het verder op, dat de Belgen de prijsleeuwendeel in deze ontvangst gehad, n.l. bijna 11% millioen gul den, maar ook Noord-Limburg, vooral Areen, en Midden-Limburg, speciaal Roermond, deelden ln de vreugde van het vreemdelingen verkeer. De nationale vergadering van gegevens van Belgische zijde Albanië heeft met algemene over de uitvoer van uranium- i stemmen het verdrag met Bul erts uit de Congo ontbreken, degarije voor vriendschap, sa- Amerikaanse cijfers juist geacht menwerking en wederzijdse bij mogen worden. I stand goedgekeurd. (Van onze speciale verslaggever). De derde bank aan de Zuid zijde. Plaats 6. Vijftien gulden. Wie biedt er meer Zestien Zeven tien vjjftlg! Twintig! Wie meer? - Éénentwintig! Twee-entwin- tighalf! Vierentwintig! Wie hoger? Vijfentwintig! Zesentwintig! Niemand meer? Eenmaal, tweemaal, derde maal. Zes en twintig gulden. Aldus ging het toe op Oude jaarsmiddag in de Hervormde kerk te Loon op Zand, een dorp in Noord-Brabant. Het kerkje van Loon op Zand staat niet in het centrum der gemeente maar een uur gaans naar het Noorden aan de Loonsedijk, een buurtschap waar veel protestanten wonen. In de kerk kregen wij de stijl loze vertoning van het „plaatsen verpachten" te zien. Achter het voorlezersgestoelte stond (of be ter: over het voorlezersgestoelte hing) de afslager, waarschijnlijk een kerkvoogd. Gewapend met pet, bril en sigaar verrichtte hij zijn taak. Bank voor bank en stoel voor stoel werd in de verkoop ge bracht. Rondom de afslager stond het publiek, waarvan het mannelijk deel steeds de pet op had en na tuurlijk ook in rookwolken was gehuld. In navolging van de man bij het vooriezersbankje gebruikte het merendeel der heren een bank om op te leunen. De vrouwen daarentegen stonden kaarsrecht; een enkele was gaan zitten. Aanvankelijk ging alles gemoe delijk toe. Er werd zo nu en dan vrolijk gelachen. Totdat een oude man klaagde dat de plaats, waar hij negentien jaar op had gezeten, aan anderen was verkocht. Blijk- UREN, DIE MAAR DUREN EN UW BED WORDT EEN PIJNBANK. U kent dat. Door die zange rige Rheumatische pijnen, nach ten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse desis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed snel ler doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag' Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Wist hij maar hoe de dokter dit „geval" inziet. Zwaar? Of niet? Hij weet geen antwoord. 'tls mogelijk, dat hij het zelf te zwaar inziet. Maar het kan verkeerd gaan met z'n vrouw. En wat dan? Hij staart in de gloed van de haard. Als het zwaarste offer nu eens van hem gevraagd wordt? Lange tijd zit hij zo. De klok in <de hal slaat twaalf zware slagen. 't Is Siem, als ontwaakt hij uit een benauwende droom. Hij vouwt de handen. Het hoofd nijgt iets. Een kind zoekt troost en sterkte bij de Vader. - HOOFDSTUK 25. Er mankeert iets aan het me chanisme. De zaken verlopen niet vlot meer. Wat mag de oorzaak zijn? Vader Ploeger heeft altijd een goede kijk op zaken gehad, en tevens op het wereldgebeuren. 't Zit hem niet in hun zaak. De tijdsomstandigheden zijn tegen. Daar kan Siem niet tegenop, al werkt hij nog tweemaal har der. 't Is beter tijdig van koers te veranderen. 'tls jarenlang goed gegaan. Maar er is een verschuiving waar te nemen in de financiële verhoudingen. Er zijn niet voldoende kopers baar gold het hier een misver stand. Van zijn wens om de plaats te mogen behouden had de oude man geen mededeling aan de kerkvoogdij gedaan, zodat zijn plaats ln de verkoop werd ge bracht. Uiteraard „nam" de oude dat niet en hij protesteerde. Di rect viel het publiek hem bij; maar de kerkvoogden Heten zich evenmin onbetuigd. Van de „gezellige" stemming welke tot dat ogenblik ln het be dehuls had geheerst viel niets meer te bespeuren. Kerkvoogdij en gemeente raakten slaags, zij het met de mond. Kinderen liepen geïnteresseerd toe; boerenjongens die bezig waren een „sjekkie te draaien" staakten die arbeid en luisterden naar hetgeen er luid ruchtig werd verhandeld. Hoe was de stand? Toen wij deze deining mee maakten, viel ons oog op een drie tal attributen welke de achter grond van dit tafereel vormden, de kansel met opengeslagen Bij bel, het Psalmbord en een thermo meter die aan de preekstoel was bevestigd. Op zulk een korte af stand van preekstoel en Bijbel leek de woordenwisseling extra storend. En dan te denken aan het Ued dat als voorzang stond op gegeven. Psalm 36 vers 2. Wie ooit het dorpje Hemmen ln de Betuwe bezocht, zal daar boven de kerkingang enkele woorden aangetroffen hebben uit de be rijmde Psalm 36: „Hier wordt de rust geschonken". Die tekst past op een bedehuls en blijkbaar wa ren deze woorden Zondag nog op de lippen der Loon op Zandse ge meente geweest. Maar heden viel van rust niets meer te bespeuren. En met 't oog op de thermometer aan de kansel zou men kunnen zeggen, dat de thermometerstand van de waardigheid der kerk be neden het nulpunt was gezakt. De twist duurde nog even, Toen maakte de afslager er een eind aan door te zeggen dat van de plaatsverpachting duidelijk kennis was gegeven en men daar alleen mede te rekenen had. De kerkvoogdij kon zich van allerlei leugens niets aantrekken. Het gemompel verstomde en met de verkoop der stoelen werd een be gin gemaakt. Een juffrouw kreeg een stoel voor tien gulden. Nadat de koop gesloten was, klopte een oud man netje de gelukkige bezitster op de rug en zei: „Je mag welles kijke of je niet te veel geboje heb. Is het een stoel met een zitting?" Natuurlijk, het was een prachtige meer voor het allerbeste wat ge produceerd kan worden. Dan het roer ook definitief om, en een toch nog degelijk en soliede meubel in grotere hoe veelheid vervaardigd en aan de markt gebracht! Siem zwicht voor de argu menten, die de oude heer te berde brengt. Maar dan zijn er andere zor gen. Van een enigszins massale pro ductie kan in het betrekkelijk kleine bedrijf in Vaartdam geen sprake zijn. Uitbreiding is niet mogelijk. Dan naar een plaats uitzien voor een grotere fabriek. Maar waar die te vinden? Siem zoekt in Vaartdam, ook daar waar hij te voren weet, dat er geen gelegenheid is. 't Zou hem spijten als hij Vaartdam moest verlaten. Maar als het niet anders kan Vader Ploeger is nog altijd een man van aanpakken. De nieuwe fabriek moet niet in een stad staan. Veel liever in een dorp. Daar zijn de on kosten geringer. Maar waar vind je iets, dat aan alle eisen voldoet? De oplossing komt van een kant vanwaar Siem die nu in 't minst niet verwacht heeft. Francien is voor enige tijd naar de familie in 't Gooi ver trokken. Het onderzoek is nogal bevre digend uitgevallen. Voor alle zekerheid heeft dokter Stans ook nog een specialist geraad pleegd, en het eenparig oordeel was; enkele maanden uit de stoel. De kerk van Loon op Zand bevat alleen maar degelijke spul len. En door die opmerking kreeg de vrolijkheid weer de overhand. Ook elders misstanden. Uit de kerkgeschiedenis van Loon op Zand, welke onlangs door de vroegere predikant werd te boek gesteld, blijkt dat de plaats- verkoping al eerder aanleiding tot ongenoegengafOp 1 Januari 1812 hebben er in dezelfde kerk onlusten plaats gehad. En wie weet wat er sedertdien nog ls voorgevallen omstreeks de jaar wisseling! Men mag niet aannemen, dat de „wereldsgezindheid" van Loon op Zand tot onsierlrjkheden aan leiding heeft gegeven. Velen zul len zich herinneren hoe ln deze gemeente indertijd aan vrouwen met „polka" geen toegang tot het Avondmaal werd verleend en er zelfs 'geen kinderen werden ge doopt van vrouwen, die kort haar hadden. Zo bang was de gemeente haar rechtzinnigheid te verliezen! Maar op het punt der plaatsver pachting bleef zij zo „wereldsge zind" als maar mogelijk was. Wij hebben ln menige veilingzaal ver kopingen meegemaakt, doch het ging er nimmer zo grof naar toe als in het bedehuis te Loon op Zand. Het gesignaleerde geval staat niet op zichzelf. Ook elders komen misstanden voor; meermalen wordt de prijs der plaatsen node loos opgejaagd en kweekt een verpachting in het kerkgebouw verhitte hoofden. Rondom de Nieuwjaarsdag vindt dit onkerke lijk bedrijf in vele dorpen voort gang. Ook onderling wordt er met de plaatsen gesjacherd. Heel het verhuursysteem ls der kerk on waardig. Daar het veelal de be langrijkste inkomstenbron vormt handhaaft men het. De hervormde gemeente in Charlois ontving er dit jaar f 8500.door, de gemeen te in Apeldoorn f14.000.In dergelijke grote plaatsen ge schiedt de verkoping doorgaans niet in het openbaar. En dat het Iets waardiger kan dan te Loon op Zand bewijst de hervormde ge meente in Elspeet. Toen men hier aan de verpachting toe was, werd het volgende aan de gemeente ge adviseerd; „Wees zo stil en rustig mogelijk. Vraag een wacht voor uw lippen. Voer de gesprekken buiten. Breng geen kinderen mee". Er zijn de laatste tijd diverse gemeenten tot het afschaffen der plaatsverhuring overgegaan. Enk huizen deed het op 1 Januari jj. Maar ln Scharnegoutum besloot Verschillende artikelen van de bon. Maarniets definitiefs. n. (Van onze Haagse redacteur.) In ons eerste artikel over de distributie in 1948 hebben we reeds gezien, dat, hoewel het nog niet alles rozengeur en maneschijn zal zijn, dit schrikkeljaar toch enige verbeteringen op dit gebied zal brengen. Ook de voorziening van vlees, suiker, serviesgoed en tabak zal zeer waarschijnlijk iets ruimer worden. Het serviezenraadsel. In alle toonaarden is de wan hopige toestand van onze servies- kast in de pers al bezongen. Hier aan behoeven we weinig toe te voegen. Wel ls het minstens op merkelijk te noemen, dat de mi nister vertelde, in antwoord op de vragen van het Kamerlid Andries- sen, dat hij geen kans zag de voorziening van serviesgoed te verbeteren. Dit antwoord kwam n.l. op een ogenblik, dat er onder handelingen waren om het ser viesgoed vrij te geven. Met ons vonden velen het antwoord niet alleen teleurstellend, doch i.v.m. bovenstaande, ook raadselachtig en onbegrijpelijk. Op onze „stroop tocht" hebben we geen enkele autoriteit kunnen vinden, die iets over de distributie in 1948 durfde vertellen. Uit goede bron vernemen wij voorts, dat er in enkele bedrijven plannen bestaan om te komen tot een productie-omschakeling van het luxe artikel op het dagelijks gebruiksvoorwerp, zoals koppen, schotels, borden enz. Ook hierdoor verwacht men een verbetering van de situatie te krijgen. Meer vlees. Over 8 i 10 weken kan een nieuwe periode tegemoet worden gezien van extra rantsoenen vlees. Een kleine, blijvende verhoging van het vleesrantsoen ligt even eens ln het vooruitzicht. Boter, melk en vet. Evenals een wereldgraan-tekort is er ook een wereldvet-tekort. De situatie op dit gebied ziet er nog steeds vrij somber uit. Het zou dan ooR voorbarig zijn verbe tering der rantsoenen te verwach ten. Vooral blijft schraalhans de meester van de botervloot. Het zelfde geldt voor melk en vetten. Met de eieren ls het anders ge steld. De kippenboeren voorzien, dat de hoenderstapel in 1948 op een dusdanig peil zal komen, dat de rantsoenering van eieren min- men het systeem te handhaven.stens verdrievoudigd kan worden Misschien zal de nieuwe kerkorde, Laten we het hopen. waarin ook het beheer der kerk herzien is, wijzigingen ten goede brengen. Want „het systeem van eigen en verhuurde zitplaatsen behoort in een christelijke kerk niet thuis", zo schreef onlangs het vrijzinnig-hervormde orgaan „Kerk en Wereld". In een christe lijke kerk koopt men geen rechten met geld en oefent men geen macht uit door bezit. Sigaretten en tabak van de bon. Een der meest toonaangevende autoriteiten vertelde ons, dat vol gens zijn vaste overtuiging 1948 definitief de bonloze sigaret plus de bonloze tabak zou brengen. De toestand verbetert met de dag. De voorraden shag en rook tabak zijn formidabel en ook de Toelichting. Door B. en W. is een toelich ting verstrekt bij een voorgestel de wijziging van het Uitbreidings plan (Oostelijk deel). Deze wijziging is nodig in ver band met het grote tekort aan woningen. Volgens zeer matige berekening zullen voor het jaar 1955 in totaal rond 1000 wonin gen gebouwd moeten worden. In „Bouwplan H" is men bezig met de bouw van 154 woningen, doch daarmee is men daar voor lopig volgebouwd. Voor verdere uitbreiding is het oog geslagen op „Bouwplan Hl" waar de bouw van 38 midden- stands- en 130 arbeiderswoningen is voorbereid. Inclusief 18 woningen in de Tulpstraat en 9 in de Leliestraat zijn in totaal 350 woningen in aanbouw of in elk geval reeds aanbesteed. Er moet dus verder gebouwd worden. Daarom is nu Bouw plan ni voor een groot gedeelte is volgebouwd en het Z.-W. deel van het Uitbreidingsplan gere serveerd dient te blijven voor de te verwachten particuliere bouw huiselij ke beslommeringen weg. Liefst naar de Zandstreek. Dan komt het wel weer goed. En veel rusten. Zes weken is ze al van huis. Bijna iedere keer brengt Siem het weekeind bij'haar in 'tGooi door. Francien heeft er op gestaan, een van de kinderen, het jong ste, mee te nemen. Meer durfde ze van een kinderloze oom en tante niet te vergen. Hoofdschuddend heeft Siem. er zich bij neergelegd. Zo komt er niets van rusten. Laat de jongste ook maar gerust thuis, 't Kind is toch geheel en al aan Lien gewend, en die zal er wel goed voor zorgen!" Francien is er niet toe te be wegen geweest. Als ik geen van m'n kinde ren bij me heb, vind ik vast geen rust." Tante Jansje zorgt, als dit nodig is, goed voor de kleine, ja, het kind voelt zich spoedig bij haar thuis. Siem heeft dus geen ogenblik spijt van z'n toestemming. En deze Zaterdag is Francien weer bijna de oude. Siem heeft het nooit nodig geoordeeld z'n vrouw in de zor gen over de gang van zaken in de fabriek te laten delen. Het blijkt nu, dat hij haar hierin onderschat heeft. Ze heeft in deze moeiten terdege meege leefd. Als ze, na een lange wan deling in het bos neergezegen zijn, verteld hjj haar iets van de plannen van vader Ploeger. (Wordt vervolgd.) nijverheid wijziging van het plan noodzakelijk. Dit is mede het geval omdat de ruime terreinen gereserveerd voor plantsoen en speelweide in verband met de hogere kosten van bouwrijpe grond, in die vorm niet gehandhaafd kunnen bjijven. Voorlopige berekeningen heb ben geleerd, dat de prijzen der bouwterreinen zullen variëren van f 5.50 tot f 12.per M-. Hieruit volgt, dat ondanks de be zuinigingen op de plantsoenen, de prijzen zeer belangrijk hoger zul len zijn dan vóór 1940. Verder is een wijziging nodig, omdat het bestaande Uitbrei dingsplan te klein is geworden. Naar schatting zullen in het gewijzigd Bouwplan III binnen de grenzen van het thans bestaande Uitbreidingsplan plm. 580 wonin gen gebouwd kunnen worden. Buiten het nu in exploitatie ko mende bouwterrein zijn thans in aanbouw plm. 180 woningen en zullen er verder in het bestaande Bouwplan Hl nog plm. 20 a 25 gebouwd kunnen worden. Met ge noemde 550 a 580 woningen wordt dit dus in totaal ongeveer 780, of rond gerekend 800 wo ningen. Dan komen er derhalve op de 1000 woningen, die vóór het jaar 1955 nodig zijn, nog rond 200 stuks te kort, waarvoor dan geen grond beschikbaar is. Door nu, zoals wordt voorge steld, de grens van het Uitbrei dingsplan tussen Heernisseweg en Patijnweg zo dicht mogelijk te brengen bij de gemeentelijke grenslijn Goes-Kloetinge, kunnen er nog een kleine 200 woningen meer gebouwd worden en kan genoemd getal van 1000 nieuwe woningen ongeveer worden be reikt. Bebouwing. Wat de bebouwing betreft de soort van woningen is voor zo ver mogelijk, vastgehouden aan de opzet van het bestaande Uit breidingsplan. Herenhuizen en de grotere middenstandswoningen zullen ge bouwd kunnen worden aan de Patijnweg, aan de brede Paral lelstraat, lopende vanaf de Van Dusseldorpschool, ongeveer even wijdig aan de Patijnweg, naar de Grote Weg, die vanaf de Patijn weg het nieuwe bouwplan in Noord-Westelijke richting door snijdt naar Beatrixplein en Heer nisseweg en aan het Beatrixplein. Verder is er plaats voor de grotere middenstandswoningen aan deze grote weg, alsmede aan de Vogelzangsweg. Kleinere middenstandswoningen zullen in hoofdzaak gebouwd kun nen worden aan gedeelten van genoemde grote weg; aan de straten tussen Vogelzangsweg en de weg, langs de Van Dusseldorp school en verder ter plaatse waar het gewijzigd Uitbreidingsplan sigarettenproductie ls ln het afge lopen jaar belangrijk verbeterd. Volgens onze zegsman was het dan ook zeker, dat 1948 getuige zou zijn van de bonvrije sigaret. Nog enkele verrassingen. Tot de andere artikelen, die vermoedelijk In 1948 van de bon zullen gaan behoren o.a. koffie, thee, rijwielen, banden. Suiker zal daarentegen ook dit jaar op de bon blijven. Wel hoopt men de rantsoenen iets te kunnen ver hogen. Er is niets definitief. Een hooggeplaatst autoriteit verzocht ons nog er op te wijzen, dat er ondanks alle goede ver wachtingen niets definitiefs is. De mate, waarin wij ln 1948 kun nen exporteren, de ontwikkeling van de toestand in Indië plus de uitwerking van het plan-Marshall zjjn de drie grote factoren, die het bestaan van de distributie-ambte naren kunnen verlengen of ver korten. In regeringskringen is men evenwel niet pessimistisch ge stemd. Men wijst er op, dat er een grote kans is, dat de geleidelijke verbetering van onze nationale economie in 1948 zal doorzetten. zulks aangeeft; de arbeiderswo ningen in het overige deel van het plan, terwijl ook in een paar straten gelegenheid is voor ge mengde bebouwing. Er is ook gedacht aan de plaatsing van enige winkelhuizen. Hiervoor zullen bij voorkeur eni ge hoeken in het plan bestemd worden, terwijl ook enkele win kels tussen de gewone woningen gebouwd kunnen worden. Flatwoningen. Iets nieuws in het gewijzigde bouwplan is de projectie van een aantal kleine flatwoningen langs de grote weg, die het bouwplan doorsnijdt. Het betreft hier een bouw van onder- en bovenwonin gen van beknopte afmetingen, zo danig ingericht, dat de woningen gemakkelijk door de huisvrouw onderhouden kunnen worden. Speciaal is hier gedacht aan kleine gezinnen uit de meer ge goede middenstand, waarbij de betrokkenen geen kinderen heb ben óf de kinderen de ouderlijke woning reeds hebben verlaten en voor wie, een beknopte, gemakke lijk te onderhouden woning, zon der verdere huishoudelijke hulp, een ideaal zou zijn. In verband met de geprojecteerde plaatsing der woningen, waarby een aardi ge ruimtewerking kan worden verkregen, is het gewenst, dat de tuinen aardig beplant worden met heesters en bloemen en het zou aanbeveling verdienen, dat deze woningen werden gebouwd door een woningbouwvereniging, die het gehele onderhoud, dus ook buitenverfwerk en het onderhoud der tuinen in haar hand heeft. Voor bjjzondere gebouwen (scholen, wijk- of verenigingsge bouwen, eventueel een kerk) zijn een vijftal terreinen geprojec teerd. Dit soort gebouwen vraagt een juiste plaatsing ió een uitbrei dingsplan. Plantsoen en beplanting. Zoals reeds werd opgemerkt, zijn de grote prijsstijgingen van bouwrijp maken der gronden, oor zaak geworden van belangrijke bezuinigingen, in het bijzonder op de plantsoenen. Toch zijn er in het gewijzigde plan nog enige vrij grote gedeel ten bestemd voor plantsoenen en z.g. speelweide, terwijl verder ge projecteerd zijn enige zeer brede wegen, vanaf de Burgemeester van Dusseldorpschool naar de Grote weg door het bouwplan; verder de grote verkeersweg zelve en eveneens de verlenging van het Beatrixplein tot aan bedoelde verkeersweg; wegen, die door hun plantsoenstroken ln het midden en door ruime boombeplantingen op de duur fraaie wandelwegen zul len opleveren. Ook voor verschil lende andere straten is nog op boombeplanting gerekend, terwijl aan de Zuid-Oostzijde (Kloetlngse kant) gerekend werd op de af sluiting van het bouwplan aan deze zijde door een 15 meter brede weg, waardoor boomy en heesterbeplanting eveneens een zeer fraaie wandelweg verkregen kan worden. Wie heeft de leiding? Er is reden voor de vraag wie nu eigenlijk regeert ln Neder land. We spreken van geleide econo mie die ln deze tijd onontbeerlijk schijnt te zijn, maar dan is het toch wel gewenst dat we weten, wie de leiding heeft. De hoge ambtenaren zei prof. Schermerhorn. Maar dat is toch wel erg algemeen. Een wat na dere aanduiding schijnt wei ge wenst. Minister Mansholt betoogde te Leeuwarden, dat de iuxe-con- sumptie gedrukt moet worden. Volkomen juist. Van alle kanten wordt er om gevraagd en b.v. ge klaagd dat men geen kop en schotel kan kopen, maar wel lu xe artikelen op dit gebied. Bij de textiel zien we iets soortgelijks. Aan bontjassen blijkbaar geen ge brek. Maar de gewone eenvoudi ge textiel is haast niet te krij gen. 't Is duidelijk dat we in ver keerde richting worden geleid. Minister Mansholt erkent het vol mondig. Maar het is niet duidelijk w i e nu eigenlijk de leiding heeft. In elk geval blijft het kabinet ver antwoordelijk. En tot de kiezers komt straks de vraag of zij de ze toestand willen bestendigen. hoes (Ingez. med.) Het bouwplan behoeft dan ook zeker geen „dode steenmassa" te worden; er is - voor zover zulks financieel mogelijk was voor de nodige afwisseling gezorgd; een prettig en vriendelijk aanzien is wel gewaarborgd. Stratenplan, Tenslotte nog iets over het stratenplan. Op het bestaande uitbreidings plan was een vrij brede straat geprojecteerd, als uitloop vanaf de grote verkeersweg door het nieuwe bouwplan, lopende van het Noord-Oostelijk uiteinde van het Beatrixplan, evenwijdig aan de Heernisseweg, naar de Oostsingel, dicht bij het Gast huis. Dit zou echter niet alleen een zeer dure straat worden, omdat hiervoor enkele woningen en zelfs een heel boerenbedrijf zouden moeten gesloopt worden, doch ook deed zich de vraag voor, of een Parallelstraat van de Heernisseweg, op korte af stand daarvan, nu eigenlijk wel noodzakelijk was. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. De Heernisseweg behoeft niet ongeschikt geacht te worden, om als één der uitgangswegen van bouwplan III naar het cen trum der stad dienst te doen, vooral ook omdat de mogelijk heid blijft t.z.t. de wegopper- vlakte nog vrij aanzienlijk te verbreden, als de voortuintjes gedeeltelijk of op andere plaat sen geheel worden onteigend en met die onteigende ruimte de trottoirs belangrijk verbreed worden. Verkoopcijfers zomer- zegels. Van de zomerzegels 1947, zijn blijkens een opgave van het hoofd bestuur der P.T.T. de volgende hoeveelheden verkocht: zegels 2 ct (met toeslag 4 ct) 1.170.066; zegels van 4 ct (met toeslag 6 ct) 876.888; zegels van 71/& ct (met toeslag 10 ct) 940.101; zegels van 10 ct (met toeslag 15 ct) 1.553.994 zegels van 20 ct (met toeslag 25 ct) 841.885. De opbrengst boven de fran- keerwaarde bedroeg f 184.235.55 Voor 1948 voorlopige toewijzing. Over de omvang van de wo ningbouw in 1948 deelt het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgende mede: „Op 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw. De beschikbare arbeidskrachten en de te verwachten materiaal-aan voer maakten het noodzakelijk, dat in de eerste plaats alle krach ten worden aangewend voor een zo snel mogelijke voltooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen nieuwe woningen zullen worden aanbesteed. Teneinde echter een doelmatig gebruik der beschikbare krachten te verzeke ren, is het noodzakelijk, dat de ze niet over een te groot aantal bouwobjecten worden verdeeld. Daarom zullen slechts nieuwe woningen worden aanbesteed in overeenstemming met het aantal woningen, dat gereed komt. Dit betekent echter niet, dat nu ook automatisch aan iedere provincie o£ gemeente in 1948 .een aantal woningen wordt toege wezen in overeenstemming met het aantal in 1948 te voltooi n woningen. De aanbestedingsvrij heid, welke gedurende een groot deel van het afgelopen jaar heeft bestaan, heeft er immers toe ge leid, dat in sommige provincies meer en in andere provincies min der woningen in aanbouw zijn, dan met een rechtvaardige ver deling in overeenstemming is. Rekening houdende met het bo venstaande heeft per provincie thans een voorlopige toewijzing voor in 1948 te bouwen woningen plaats gevonden, welke woningen in overleg met het Provinciaal Bestuur zullen worden verdeeld over de verschillende gemeenten. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt de woning bouw te beperken, maar dat in tegendeel getracht wordt de re gelmatige toeneming, welke het aantal gereedgekomen woningen van maand tot maand vertoont, ook verder te bevorderen." o

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2