Republiek aanvaardt Commissie Goede voorstellen diensten. Op het Oorlogspad. HET JAAR 1947. Engeland draagt oorlogsmateriaal aan Griekenland over. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND n. Soekarno constateert moeheid en moedeloosheid. Republikeins verkiezingsprogram. Ritthem protesteert tegen samenvoeging met Souburg. Wordt Londense conferentie voortgezet. Trygve Lie naar Nederland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 839 Abonnementsprfc S.ISO p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per nun, Rubriek Kabouters 6 cent per woord WOENSDAG 7 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.47 u., onder 16.46 u. Maan op 6.39 u., onder 14.07 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 8 Januari: 12.16 u. 1.53 m., u. m. RUSLAND EN DE WERELD. „Ook zult gij horen van oorlogen en geruchten van oorlogen. Ziet toe, weest niet verontrust." Matth. 24: 6. De Russische buitenlandse politiek vertoont al drie eeuwen lang een imperialistisch en expansionnistisch karakter. Aanvankelijk merkte het Westen daarvan weinig. Rus land koloniseerde „over land". Het veroverde heel Siberië en bereikte de Grote Oceaan, zon der dat Europa er veel aandacht aan schonk. In de negentiende eeuw werd dit anders. Polen was toen al van de kaart verdwenen en voor twee derde deel door Rusland opgeslokt. De tocht van Napo leon naar Moskou was gevolgd door een Russisch tegenoffen sief, dat de legers van de Czaar tot in Parijs bracht. Rusland richtte zich naar het Westen. De kansen lagen er voor het grijpen. Het Turkse rijk takel de hard af en de Slavische vol ken van de Balkan begonnen aan hun ketenen te rukken. Rusland wierp zich op als „be schermer" van deze stamver wante volken. Het vond in Oostenrijk echter een concur rent-protector, die al evenzeer hoopte zijn invloed ten koste van de Turken uit te breiden. Ook Engeland en Frankrijk zagen met wantrouwen het Rus sische opdringen naar de Dar- danellen en het streven om Constantinopel tot een Russi sche stad te maken. De Krim- oorlog (1854'56) was een ge slaagde poging van het Westen om aan de Russische vraatzucht paal en perk te stellen. Evenzo wist Engeland met diplomatieke middelen te ver hinderen, dat de Russen via Afghanistan naar Midden-Azië opdrongen, terwijl de Russisch- Japanse oorlog de invloed der Russen in Noord-China brak. U et kolossale Russische Rijk A 1 scheen dus in de twintigste eeuw zo langzamerhand de grenzen van zijn expasie te heb ben bereikt, doordat het schier overal stiet op andere mogend heden, die een sterke tegendruk ontplooiden. De eerste wereldoorlog scheen zelfs een keerpunt te beteke nen. In 1917 moest het czaris- tische Rusland zich door Duits land geslagen verklaren en weldra brak de bolsjewistische revolutie uit. Lenin en Trotzky mochten zich gelukkig prijzen, dat Duits land op zijn beurt door het Westen werd geslagen, maar de Russische verliezen waren toch groot: Finland en Polen onafhankelijk, de drie Baltische staten evenzo, Bessarabië aan Roemenië. Elke andere staat zou mis schien te gronde zijn gegaan in de chaos die op de nederlaag en de revolutie volgde. Maar het Russische volk bezit een ongelooflijke taaiheid in het lijden en de omstandigheid, dat heel de wereld oorlogsmoe was, werkte ten gunste van de Sow- jet-Unie. De bolsjewisten bouw den een nieuw staatsapparaat op. Ze deden het met systema tische zekerheid en nietsont ziende hardheid. Het lukte. Stalin verjoeg Trotzky, maar nam diens idee van planmatige industralisatie over en gaf het land zijn zware industrie. 1U aar er was veel veranderd. ■*-vi Het oude Turkse rijk was te gronde gegaan. De Donau- monarchie, reeds lang ver scheurd door revolutionnair nationalisme, viel na de eerste wereldoorlog uiteen. Twee gevaarlijke en machtige vijanden bleven nog over: Duits land en Japan. Welnu, deze twee zijn ten slotte in de tweede wereld oorlog ondergegaanslacht offers van een reactie welke ze zelf door hun revolutionnaire dynamiek ontketend hadden. Het beeld is nog niet com pleet. China bleef machteloos door de eindeloze burgeroorlog. Engeland, zieltogend overwin naar, kan in Europa niet meer als gelijkwaardige tegenspeler van Rusland optreden en trekt zich uit Azië terug. Zo zijn dus binnen een halve eeuw, door een catastrophalc wereldontwikkeling, al de mach tige stootblokken waarop het Russische imperialisme vroeger botste, de een na de ander ver brijzeld. Ware er niet het machtige Amerika, Stalin zou thans in weinige jaren geheel Europa, Azië en Afrika kunnen bezetten en niets zou de opmars van de Sowjet-Unie naar de absolute wereldheerschappij nog kunnen verhindren. \\7are daar niet Amerika v v Maar Amerika is er, en bij alle gerechtvaardige critiek op deze staat, mogen wij God dan ken, dat er nog een wereld macht is, die de Russische beer in bedwang houdt. Er is veel over getwist of de grofheid en het machtsmisbruik welke de Sowjet-politiek ook in 1947 kenmerkten, voortvloeien uit angst, dan wel uit aanvals lust. Wij geloven dat het debat over deze vraag geen reële ondergrond heeft. Het is hier Dr Soekiman, voorzitter van de „Masjoemi", heeft voor radio-Djocja verklaard, dat de laatste voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten (het betreft hier de voorstellen welke door de Com missie tijdens de Kerstdagen zijn uitgewerkt) in principe geheel aanvaardbaar zijn voor de republiek. Deze voorstellen, aldus Dr Soe kiman, moeten worden beschouwd als een laatste poging van de Commissie voor Goede Diensten om het conflict tussen Nederland en de republiek op te lossen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn erkentelijkheid jegens de Commissie zeide hij nog dat haar leden „grote vrienden van de mensheid zijn, die een op merkelijk begrip van het pro bleem hebben en met grote vol harding werken voor het presti ge van de Veiligheidsraad". De revolutionnaire geest moet worden worden aan gewakkerd. Volgens „Antara" is op 28 De cember in tegenwoordigheid van Soekarno te Djocjakarta een nieuwe volksbeweging opgericht onder leiding van de Borneose leider Sangadji. Deze beweging stelt zich ten doel alle krachten van het volk aan te wenden, ten einde alle moeilijkheden, die de republiek momenteel ontmoet, te overwinnen. De leden van dit nieuwe comité zijn vertegenwoordigers van alle partijen en organisaties, die op treden als coördinators tussen de Republikeinse regering en het In donesische volk. Soekarno hield bij deze gele genheid een redevoering, waar in hij naar voren bracht, dat te gelijkertijd met „Lake Succes" en „Renville" volle aandacht moet worden geschonken aan de strijd binnenshuis. Soekarno zei verder, dat men niet verbaasd behoefde te zijn over tekenen van moe heid en gevoelloosheid onder het volk, want iedere revolutie kent zijn ups en downs. „Het is echter onze heilige plicht de revolutio naire geest nieuw leven in te blazen, omdat onze revolutie voortgaat". Vorming van de interim- regering. Professor Hoesein Djajadinin- grat, voorzitter van het K.I.S., heeft tegenover Aneta verklaard, dat de gedachten der conferen tie van de vertegenwoordigers der negaras en daerans tijdens de besprekingen over de vor ming van de toekomstige fede rale regering uitgingen naar het Amerikaanse staatsbestel, uiter aard op basis van realiteit. Hij zeide, dat de interim-re gering, die mogelijk uit 9 leden zal bestaan en waarvan in ieder geval tweederde van het totale aantal voorlopig zal worden be noemd, niet zal beschouwd wor den als bestaande uit vertegen woordigers van staatkundige eenheden, maar als bestaande uit personen bij wie de geschiktheid voorop staat en die federaal den ken. Als begin van het vertegen woordigend lichaam verwacht men een raad bestaand^ uit ver tegenwoordigers van de staat kundige eenheden en vertegen woordigers der minderheden, be noemd door de luitenant-gou verneur-generaal. Het Franse persbureau A.F.P. verneemt uit gezaghebbende bron, dat minister Neher deel zal uit maken van het collegiale orgaan. De beide andere leden zouden zijn Dr H. van Mook en Jhr Mr H. L. F. K. van Vredenburch. Verliezen Nederlandse strijdkrachten. De Nederlandse verliezen in In- dië bedroegen Maandag: één ge sneuvelde en zes gewonden. In Mldden-Java werden ten Zuiden van Soemowono geïnfiltreerde re publikeinse strijdkrachten verdre ven. In Noord-Sumatra werd een aanval op een post ten Noordoos ten van Seriboedolok afgeslagen. Verenigde Staten: Ideologische wereldactie tegen het communisme. Harold Stassen, Republikeins candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen heeft te New York verklaard, dat het Re publikeinse programma der bui tenlandse politiek onder meer een tingen, die door het communisme voor oorlog gebruikt zouden kun nen worden, "tenzij de leiders van het Kremlin door een over eenkomst en door hun optreden tonen samen te willen werken herziening in 1950 van het Hand- f voor de wederopbouw van Euro- vest der V.N. bevat, in het bij zonder om het vetorecht der gro te mogendheden in de Veilig heidsraad op te heffen. Zijn programma, dat in 1950 zou uitlopen op uitsluiting van de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie een agressie-oorlog begint en op vermindering van de macht der communisten in andere landen, omvat: 1. Tegengaan van buitensporige credieten in de V.S., supervisie over de export, beperking van voorraden om hamsteren te voor komen en tegengaan van „booms" en depressie. 2. Het plan-Marshall op een „gezonde, zakelijke basis" plaat sen zonder dat het door chicanes of politiek wordt uitgesteld en tegengewerkt. 3. Handhaving van een sterke militaire positie, uitbreiding van de luchtmacht en het research- werk. 4. Stopzetting van de export naar de Sowjet-Unie van zware machinerieën en machine-uitrus- o.i. niet „of...of", maar „en... en". Zoals bij een roofdier, dat zich in een gevaarlijke situatie bevindt, de angst en de aan valslust gelijktijdig kunnen voorkomen. We zijn dan ook geneigd om het brutale Russische optreden in Eurooa en in de U.N.O. te zien als een defensief optreden dat echter bedoeld is om tijd te winnen en de weg vrij te maken voor een Russisch offensief zodra de tijden rijpen. Stalin weet hoe ver hij gaan kan. Hij tracht zowel in Oost- Europa als in Noord-China zijn veiligheidsgordel af te ronden en te versterken. Hij laat bij de wederopbouw het herstel van de zware industrie en de wapen productie voorgaan. De vijfde colonnes in heel de wereld zijn gealarmeerd en in actie gezet om het herstel van het Westen te vertragen. Misschien komt er wel weer een grote crisis in de kapitalis tische wereld. Misschien lukt het stoute plan om in tien jaar de Ame rikaanse productie voorbij te streven... Het is geen vrede voor Rus land. Enkel wapenstilstand en eigenlijk ook dat nog niet. P® mensheid siddert. Maar tot Zijn kerk zegt Christus: Wordt niet verschrikt! Want Hij zelf is met haar, alle de dagen, tot de voleinding der wereld. pa' 5. Invoering van een ideologi sche wereldactie om communis tische propaganda te bestrijden „in een mate, die ver uit zou gaan boven de actie van de Ame rikaanse radio-uitzendingen". o Smokkel van Amerikaanse tanks uit België naar Argentinië. De Belgische veiligheidspolitie stelt thans een onderzoek in naar de Illegale verscheping van Ame rikaanse tanks uit Antwerpen naar Argentinië. Tegen degenen, die zich hieraan hebben schuldig gemaakt, zal een vervolging wor den Ingesteld. Zoals bekend, be treft het hier Amerikaanse tanks, afkomstig uit de in België aan wezige legervoorraden, die aan Belgische firma's verkocht waren om tot „Scrap Steel" voor de hoogovens verwerkt te worden. Maatschappelijk en cultureel werk in Zeeland. Gisterenmiddag vergaderde het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg. Bij de be sprekingen was ook aanwezig de onlangs benoemde directeur, de heer C. Lijnzaad, die met Ingang van 1 Februari a.s. zijn werk zaamheden zal aanvangen. De heer Lijnzaad stelt zich voor om streeks die datum het een en an der mede te delen omtrent zijn plannen. In deze vergadering werd uit de aanwezigen een dagelijks bestuur gevormd. Dit bestaat uit de Com missaris der Koningin, ambtshal ve voorzitter, de heer A. Schout, vice-voorzltter, burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aar denburg en de heren J. S. Vis- scher te Goes en R. Gerritsen te Zierlkzee. Omtrent de persoon van de heer Lijnzaad kunnen wij nog medede len, dat hij in 1902 werd geboren en o.m. Inspecteur van het bijzon der onderwijs is geweest. In de bezetting was hij een vooraan staande figuur in het onderwijs- verzet en commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten te IJmuiden. Na de oorlog was de heer Lijnzaad enige trjd wethou der van onderwijs te Velsen. Tot heden was hij secretaris van de provinciale culturele commissie wederopbouw in Gelderland, in welke functie hij baanbrekend werk voor de ontspanning der wederopbouwarbeiders heeft ver richt. Commissie voor goede diensten. In een gisteravond uitgegeven communique van de commissie voor goede diensten wordt mede gedeeld, dat militaire waarnemers van elke delegatie naar Rawah Gedeh zijn gezonden, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een eri ander geschiedt in ver band met een van republikeinse zijde bij de commissie voor goede diensten ingediend protest met betrekking tot de Nederlandse militaire actie in dit gebied. De militaire waarnemers zullen van hun bevindingen rapport uitbren gen aan de commissie voor goede diensten. Lijntoestel Brussel-Parijs verongelukt. 15 doden. Gisterenavond is het lijntoestel van de „Air France", dat van Brussel naar Parijs vloog en dat om even vijf uur uit Brussel was vertrokken, bij Gonesse, een voor stad van Parijs, direct na een noodlanding, in brand gevlogen. Hierbjj kwamen 15 personen om het leven, terwijl één overlevende de piloot Amé Faué, licht ge wond naar het ziekenhuis werd overgebracht. Volgens een ooggetuige vloog het toestel zo. laag, dat het de bomen bijna raakte. Plotseling klonk er een lulde klap, waarna vlammen door de mist heen zicht baar werden. Een kwartier na het ongeval, dat om precies half acht plaats vond, arriveerde de Parijse brand weer, die met grote moeite 14 slachtoffers uit het wrak wist te halen. Eén der overlevenden is kort daarop in het ziekenhuis overleden, zodat dit ongeval aan 15 mensen het leven heeft gekost. „Super-Gibraltar" te Bengasi? In gezaghebbende kringen te Tengevolge van het falen van Athene is medegedeeld, dat de in het Griekse leger om de guerilla de Balkan-commissie der V. N. te bedwingen was reeds 24 mil- vertegenwoordigde landen het zenden van een „internationale strijdmacht" naar Griekenland zouden bespreken. Voornamelijk zou het hier de V. S., Groot-Brit- tannië en Griekenland betreffen. Een dergelijke strijdmacht zou volgens dezelfde kringen naar Griekenland komen om de noor delijke grenzen af te sluiten voor het geval de situatie zou verslech teren als gevolg van verdere steunverlening door de Slavische landen aan de Griekse guerllla- strijders of zelfs Indien deze lan den de „vrije Griekse regering" van generaal Markos zouden er kennen. Het Britse blad „Daily Gra phic" schrijft, dat men in de hoog ste kringen te Londen het zenden van een aanvullend Brits troe pencontinent naar Griekenland overweegt. Hiertoe zouden ln Athene reeds voorbereidingen ge troffen worden. Aan de andere kant zouden de V. S. Groot-Brittannië gepolst hebben over de mogelijkheid, een nieuw Brits-Amerikaanse basis te Bengasi te vestigen. De Amerikaanse strategen zijn volgens het blad van oordeel, dat een nieuw „super-Gibraltar" op die plaats met grote vliegvelden en havens het beste antwoord zou zyn op iedere dreiging van de Sowjet-Unie, in Griekenland in te grepen. De Amerikaanse regering heeft toegestaan, dat Engeland al zijn overtollige oorlogsmateriaal, dat zich momenteel in Griekenland bevindt, overeenkomstig de leen- en pachtwet aan Griekenland overdraagt. Voor het versterken van de Griekse strijdmacht volgens het programma van de Amerikaanse militaire hulp zal ook 15 millioen dollar uit fondsen, die oorspron kelijk voor het herstel van Grie kenland bestemd waren, worden gebruikt, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. lloen dollar uit de herstelfondsen naar het militaire hulpprogram overgeheveld. Het staat nu wel haast vast, dat de Amerikaanse regering het congres om verdere fondsen moet verzoeken, wil het Griekse hulpprogramma volgens de oorspronkelijke opzet uitge voerd worden. A.F.P. meldt omtrent deze kwestie echter, dat een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenl. zaken ont kend heeft iets af te weten van het bestaan van een plan van En geland en de V. S. een belang rijke vliegtuig- en vlootbasis ln het gebied van de Middellandse Zee te vormen ten einde aan de nieuwe situatie ln Griekenland het hoofd te bieden. Yersekse tientonner in botsing met Roemeense consul. Botsing met mosselauto in België kostte Roemeense consul uit Parijs het leven. (Van onze correspondent.) Maandag is een tien tons auto van de firma Bom-Christiaansen uit Yerseke, die met mosselen naar Frankrijk op weg was in botsing gekomen met de wagen van de Roemeense consul uit Pa rijs. De twee auto's vlogen op el kaar bij het kruispunt Doornik- Mons, waarschijnlijk ter oorzake van het links rijden van de Roe meense consul. De botsing had vreselijke gevol gen. De zwaargewonde consul overleed 5 minuten later ter plaatse. Wonderlijk genoeg be kwamen de drie inzittenden der Yersekse wagen, t.w. de chauffeur De Leeuw uit Waarde, een ze kere Vermast uit Yerseke en mej. J. Smit uit Yerseke, geen letsel. De heer De Leeuw wordt in België ter nader onderzoek nog steeds vastgehouden, terwijl de auto in beslag is genomen. De heer Vermast en mej. Smit zijn inmiddels teruggekeerd. Een der firmanten der Firma Bom-Christiaansen is intussen naar België vertrokken. „Waarom zijn wij het mikpunt?" In een zeer uitvoerig rapport hebben B. en W. van Ritthem ernstige bezwaren naar voren ge bracht tegen de door Ged. Staten voorgestelde grenswijziging met Vlissingen c.a. B. en W. zjjn van mening, dat ongelijksoortige grootheden als Souburg en Ritthem onmogelijk kunnen worden samengevoegd. Een zeldzaam feit noemen zij het dat de stemming vorig jaar eigen lijk overbodig was, aangezien voor de raadsverkiezingen slechts één lijst werd ingediend, n.l. een ge combineerde C.H.-A.R. Als Ritthem by Souburg komt, zal de Ritthemse bevolking niets kunnen doen om haar belangen in de raad te bepleiten, omdat het zielental van 600 geen plaats laat voor één vertegenwoordiger uit het dorp! Ritthem wordt een vèr verwyderd aanhangsel van Souburg, dat vergeten zal wor den. De Ritthemse bevolking bestaat uitsluitend uit tuinders en land bouwers. Deze bevolking ver draagt zich niet met de uit bur gers, Schelde-arbeiders en ambte naren bestaande bevolking van Souburg. De grenswijziging met Vlissin gen achten B. en W. niet van overwegende betekenis. Hoewel zij sterk betwijfelen, of Vlissingen dit gebied nodig heeft, willen zij toch geen tegenwerpingen maken. Alleen zouden zij gaarne het elec- trisch gemaal met de sluismees- terswoning buiten de Spuikom aan Ritthem houden. De grenswijziging met Nieuw en. St. Joosland heeft eveneens be zwaren. B. en W. begrijpen niet, waarom Ritthem de landbouwbe langen in het betreffende gebied niet naar behoren kan behartigen. Van financiële noodlijdendheid is in Ritthem geen spoor. Uit een overzicht vanaf 1932 blijkt, dat de gemeente steeds batige saldi heeft gehad (in 1946 f2451). Voor steun aan werklozen is nooit één cent van het Rijk ontvangen; er konden nog aanmerkelijke kapi taalsuitgaven worden gedaan. De belastingen zijn altijd zeer laag gehouden. Momenteel zijn er 524 inwo ners. Het aantal neemt steeds toe en gezien de vooruitstrevende po litiek van het gem. bestuur t.a.v. de woningbouw kan verwacht worden, dat binnen enkele jaren Ritthem 1000 inwoners zal tellen. Vervolgens geven B. en W. een opsomming van wat de laatste tijd door hen is ter hand geno men. Ritthem beschikt over een goedgekeurd herbouw- zowel als uitbreidingsplan, een bouwveror dening, een vereniging tot exploi tatie van volkstuinen; een nieuwe begraafplaats wordt thans aange legd, een plan tot aanleg van wa terleiding is uitgewerkt en plan nen tot bouw van een verenigings gebouw zijn ontworpen. Dat een kleine gemeente durft aan te pak ken wordt volgens B. en W. be wezen door het feit, dat met de aanleg van riolering en zuive ringsinstallatie wordt begonnen, hetgeen f 122500 kost. Waarom moet Ritthem dan toch het mikpunt zijn en onbe kwaam worden geacht haar taak naar behoren te vervullen? Ritthem was het ergst getrof fen door het water van alle Wal- cherse plaatsen. Doch in 1946 werden alle woningen op 6 na reeds definitief hersteld. Ritthem was ook de eerste gemeente, die het probleem der noodboerderijen aansneed en hier werd ook de 't Is nu ruim 26 jaar geleden, dat lk onder dit zelfde opschrift een artikel schreef ln het toen nog verschijnende weekblad „Zeeuwsch-Vlaanderen". Want ook toen dreigde voor tal van onze Zeeuwse gemeenten wat ze nu weer boven 't hoofd schijnt te hangen. Een commissie uit Ged. Staten had zich in die dagen opgemaakt waarschijnlijk onder drang van hogerhand om een rigoureuze samenvoeging van gemeenten tot stand te brengen. Het toen gepubliceerde plan zag er dan ook Inderdaad schrikwek kend uit. Geheel onze provincie zou wor den teruggebracht tot 26 gemeen ten. Geen wonder dat het van alle kanten protesten regende en over al tegen deze plannen krachtig verzet werd geboden. Er kwam dan ook niets van te recht en langzamerhand keerde de rust in ons gemeentelijk leven terug. Doch zie, ln de laatste weken schijnt dat oude oorlogspad ons Gedeputeerd College opnieuw aan te lokken. Souburg en Koudekerke zijn be trokken in een grenswijziging met Vlissingen, Ritthem zal als zelf standige gemeente moeten ver dwijnen en ook voor andere Wal- cherse gemeenten schijnt samen voeging in de lucht te hangen. Terwijl men voor Westelijk Zuid- Beveland niet minder „grote" plannen heeft. Wat toch wil hier de „commis sie, belast met een onderzoek naar een herziening van het ge meentelijk grondgebied" In grote lijnen komt het op 't volgende neer Heinkenszand, 's-Heerenhoek en Borssele zullen één gemeente wor den, met een Inwonertal van plm. 5200. Ovezande, Driewegen, Elle- woutsdijk, Oudelande en Baarland worden één gemeente met ruim 4200 inwoners. Hoedekenskerke, 's-Gravenpol- der, nlsse en 's-H. Abtskerke zul len samengevoegd worden en ca. 4000 inwoners tellen. Twaalf Zuld-Bevelandse ge meenten dus teruggebracht tot 3, voorwaar 't is geen kleinigheid! Doch dit is niet het enige, juist de eigenaardigheden en moeilijk heden bij deze samenvoegingen zijn het, welke wel bijzondere aan dacht vragen. Gaan deze plannen door dan zou het overwegend Protestantse Borssele worden ondergebracht ln een combinatie, welke naar alle waarschijnlijkheid een in meerder heid R. Katholieke bevolking zou hebben. Met als logisch gevolg dus ook een R. Kath. burgemees ter in deze nieuwe gemeente, na Goes de grootste dan ln Westelijk Zuid-Beveland. Terwijl aan de andere kant dor pen met een overwegend R. Kath. bevolking als Kwadendamme en Ovezande een vrij onbelangrijk onderdeel zouden gaan vormen van de belde andere nieuw ge dachte gemeenten. 't Is tegen deze wel zeer won derlijke combinaties dat allereerst een woord van protest moet wor den geuit. Als er iets ongewenst is dan Is het toch wel dit om bevolkings groepen van zo verschillend-gods dienstige overtuiging op kunstma tige wijze bij elkaar te brengen. Doch ook verder is er heel wei nig dat deze plannen ook maar enigszins aanlokkelijk of aan vaardbaar zou maken. Misschien zou ten voordele er van aangevoerd kunnen worden, dat het toezicht van Ged. Staten en andere organen op 3 gemeen ten heel wat gemakkelijker is dan op een 12-tal heeft het college zich misschien daarom op dit oorlogspad begeven? doch ik moge dan met Instemming daartegenover stellen wat in no. 2231 van het „Weekblad voor de Ned. Bond van Gemeente-Ambte naren" werd geschreven: „Het is niet zonder gevaar dit admlni- stratlef-organisch argument in deze tijd te bezigen. Immers bij het verdedigen van maatregelen van centralistische aard ont moet men het vrij regelmatig. Men bedenke echter dat het be stuursapparaat in het algemeen er Is om de belangen der bestuur den te dienen. Naar die belangen moet het bestuursapparaat zich voegen". En die belangen zijn? „Geen stedebouwkundige con cepties van grootse allure", zeg gen B. en W. van Koudekerke ten eerste blok nieuwe Ifölzen (10) in 1946 reeds in gebruik genomen. Ongeoorloofde samenwoningen doen zich niet voor, want ieder gezin woont in een afzonderlijk huis. Enige tientallen herbouw plannen wachten op uitvoering. Zeer ernstige bezwaren bren gen B. en W. in tegen de plannen tot aanleg van een vliegveld in Welzinge, waar zich juist de drie grootste boerderijen van de ge meente (40, 30 en 26 ha.) bevin den. Hiermede gaat kostbare cul tuurgrond verlorenbovendien ligt het vliegveld zeer ongunstig t.o.v. de Bevelanden en B. en W. geven In overweging als plaats voor het vliegveld het Noord- Sloe te bestemmen, waarvan ge deeltelijke bedijking voor dit vliegveld h.i. mogelijk moet zijn. Tenslotte wijzen B. en W. er op, dat ondanks alle emoties het moreel der bevolking op een zeer hoog peil staat en dat het onder wijs reeds een maand na de dich ting der dijken weer voortgang kon vinden. opzichte van Vlissingen's annexa tieplannen. „Geen vestigingsverbod van klelnindustrie", zegt het dagelijks bestuur van Souburg. Geen rigoureuze samenvoeging van gemeenten, zeg lk op mijn beurt. „De dorpsgemeenschap", aldus de heer Beernink in de Tweede Kamer, „is nu eenmaal een vrij hechte gemeenschap met een gans eigen sfeer. Hieraan moet men pas in de uiterste noodzaak gaan tornen." Is deze „uiterste noodzaak" er voor wat meerdere onzer Zeeuwse gemeenten, o.a. die op Westelijk Zuid-Beveland betreft? Naar mijn overtuiging ln genen dele. En zie ik het goed, 'dan naar de mening van de inwoners der betrokken gemeenten een en kele uitzondering daargelaten evenmin. 't Gevaar dreigt echter; 't col lege van Ged. Staten heeft het oorlogspad betreden. Daarom ls het tijd dat de in woners der betrokken gemeenten en haar gemeenteraden wakker worden. Wakker, voordat het eens te laat mocht zijn! J. HOMMES. Majoor Roednik van het Sow- jet-Russische militair bestuur heeft op een openbare bijeenkomst te Halle verklaard, dat de confe rentie te Londen zeker voortgezet zal worden. Hij voegde er aan: „De Sowjet-Unie zal haar pogin gen voortzetten om te komen tot eenheid van Duitsland, doch het is weinig waarschijnlijk, dat de Geallieerden het zonder verdere moeilijkheden hieromtrent eens zullen worden." Geen enkel spoor van de „Breskens I" gevonden. De te Breskens gestatlonneerde motor-reddingboot „M. C. Blan- kenheim", die Dinsdagmorgen uitvoer om in de omgeving van het wrak van de „Maciver" na sporingen te doen naar het ver miste vaartuig „Breskens I", keerde Dinsdagavond, na gedu rende drie uren op de vermoede lijke plaats van de ramp te heb ben gezocht, onverrichterzake in Breskens terug. Zowel van het schip als van de uit 5 koppen be staande bemanning viel geen en kel spoor te ontdekken. Evenmin was een mast, die gisteren nabq het wrak van de „Maciver" boven water uitstak, nog te zien. Men acht het waarschijnlijk, dat deze door de ruwe zee is wegge slagen. Hoe gevaarlijk de situatie ter plaatse is, blijkt wel uit het feit, dat men tussen Cadzand en Ostende ruim 40 wrakken van schepen aantreft. De verslagen heid ln Breskens is opnieuw groot. Motorschade. Gisteren ls het Nederlandse motorschip „Truffel" met motor- schade door de sleepboot „Blan- kenburgh" Vlissingen binnen ge sleept. Zeeuws smokkelcomplot uitgeroeid. Nadat de kommiezen nabij Os- sendreeht een uit Belgisch Zeeuwseh-Vlaanderen afkomstige Belg, die bezig was 3 koeien over de grens te brengen, hadden ge arresteerd en verhoord, konden zjj de rijkspolitie in Zeeland voldoen de gegevens verschaffen, welke leidden tot de arrestatie van een bekend smokkelaar te Hulst. Bij verhoor sloeg ook deze door, waarna 3 van zijn plaatsgenoten en medeplichtigen konden worden opgehaald. Arrestaties ln verband met deze zaak werden vervolgens nog verricht in Krabbendijke en ln Rilland-Bath. Drie hoofdschul digen werden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Breda, 1 voor die te Middelburg. Naar het A. N. P. verneemtf wordt de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, 22 Januari in Nederland verwacht ln verband met de keuze van de plaats waar de volgende 1 ge mene vergadering der V. N. zal worden gehouden. Hij zal verge zeld zijn van zijn assistent, de heer A. Pelt en drie dagen in Nederland doorbrengen. Reeds Vrijdag a.s. vertrekt hij per vliegtuig naar Europa. Be halve Den Haag, zal hij ook Bern, Genève, Londen, Praag en Brus sel bezoeken. Hij zal een maand in Europa blijven. Kerk en Zending. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg, A. Mout te Kollum en P. van Til, leger- pred. te Amersfoort. Beroepen te Middelburg, P. v. Til, voorheen te Buitenpost, daar na legerpredikant ln Indië. D E BILT ZEGT: Zachter. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Harde Zuid-Westelijke wind, in het Westen van het land later draaiend naar West of Noord- West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1