Publicaties Irovinrig^/m Mr Sikkel oner berechting van het verraad ®S?ÖRT Inpoldering van het Zuid-Sloe begint in April. De spoorweg Mecheien-Terneuzen. Verplicnte bestrijding van runder-T.B.C. in Zeeland Boerderijencommissie ingesteld. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland sprak zich in de op 23 Dec. 1947 gehouden vergadering uit voor verplichte bestrijding van de tu berculose bij het rundvee met ingang van het volgende seizoen. Naarmate de verplichte bestrij ding in andere provincies voort gang vindt, dreigt de provincie Zeeland steeds meer de vergaar bak te worden voor z.g. reactie- dieren. Indien dit besluit ook de goed keuring van de desbetreffende Afsluiting wegen bij opdooi. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd medewerking verzocht tot het nemen van maatregelen voor de wegen in een periode van opdooi. Toewijzing tractoren. Aan het Bureau Grondstoffen werd verzocht om voor zover de invoer zulks toelaat, in plaats van lichte meer zwaar dere, vooral rupstractoren, voor Zeeland beschikbaar te stellen. Prijzen voor oogst 1948. Na uitvoerige besprekingen werd aan de landelijke Stichting verzocht er nogmaals bij de Minister van Landbouw op aan te dringen de prijzen voor de landbouwproducten van oogst Minister verkrijgt wordt straks j 1948 spoedig bekend te maken, iedere rundveehouder verplicht! Het is onaanvaardbaar, dat, zijn dieren op tuberculose te terwijl de Regering bij de im- laten onderzoeken. Een ver- port van levensmiddelen deze plichting die op Walcheren thans zeer veel duurder betaalt dan reeds bestaat. Het Bestuur adviseert de vee houders hiermede reeds nu re kening te houden bij het aan- de Nederlandse producent voor deze zelfde producten ontvangt, de Regering in gebreke blijft tijdig een zodanige prijs vast kopen van gebruiksvee en zich 1 té stellen, dat ook aan de onder- reeds nu zoveel mogelijk aan te nemers en arbeiders in deland- sluiten bij de Provinciale Ge- bouw een redelijk bestaan wordt zondheidsdienst voor dieren. Wegverkeer. In verband met het toenemend wegverkeer speciaal met zware vrachtauto'^ en in het belang van het veilig wegverkeer, gewaarborgd. Zorg voor onze gedemobiliseerden. Een Bureau te Middelburg. De sociale dienst van het de- 1 „-i -i —v, j xjc üULittie uieiiöb vctii 11 tri. utr- wordt een dringèruT beroep ge- j Par^ment van Oorlog, die zich Qe belangen aantrekt van gede- daan op de landbouwers voor voldoende verlichting van hun voertuigen zorg te dragen. Tij dig moeten voorbereidingen voor de a.s. herfst worden ge troffen. Boerderijencommissie Besloten werd tot het instel len van een boerderijencommis sie voor de bestudering van het meest gewenste type boerderij en boerenwoning en de inrich ting daarvan in de verschillen de delen van Zeeland. Ruilverkavelingscomraissie Walcheren. jlr zijn besprekingen gevoerd met de Directeur-Generaal voor de Landbouw betreffende de ag rarische vertegenwoordigers van mobiliseerde militairen zal zich binnenkort te Middelburg ves tigen, om dan in nauwe samen werking met het Gew. Arbeids bureau bemiddeling te verlenen, aan de uit Indië teruggekeer de en uit de dienst ontslagen militairen, die een werkkring zoeken. Zo mpn weet scheept op 12 Jan. een Zeeuws bataljon zich in te Batavia en kan men het ongeveer half Februari in Ne derland verwachten. In elk ge val wil men dan klaar zijn, om direct in het belang der gede mobiliseerden op te treden. VOLKSWEERBAARHEID. Wjj vestigen de aandacht op een advertentie ln dit nummer, waar de plaatselijke commissie voor in een vergadering van „Volks- de ruilverkaveling op Walche- weerbaarheid" wordt aangekon-' ren. digd. Deze organisatie door de Men pleegt verraad als men verrader is. In het te Amsterdam gehóuden congres van de Nationale Fede ratieve Raad, heeft Mr N. J. G. Sikkel, proc. fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam het woord gevoerd over „Berechting van het verraad". „In de jaren 19401945", zo zeide spreker, „voelden wij allen intuïtief wat verraad was. In het begin was het zo, dat een „mof" alleen op straat liep. Aan het eind liep geen Duits soldaat op straat zonder een of ander N.S.B.- meisje aan zijn zijde. Aan het eind voelden wij ons omringd door het verraad en moesten wij angstig om ons heen kijken als wij op straat liepen te praten. Als Ik het verraad moet definiëren", zo ver volgde Mr Sikkel, „zou ik dat als volgt willen doen: Verraad is, als men zich krach tens geboorte en traditie bij een bepaalde groep ingedeeld weet en groepen in het Nederlandse volk, die gekozen hebben: het verzet en het verraad. Tussen deze twee kleine groepen vond men verschil lende schakeringen. Dit is de oor zaak, dat wij niet allen even fel tegenover het verraad staan. Ook is het zo, dat er thans milder be recht wordt dan 2% jaar geleden. Dit is volkomen onjuist. Wat 2% jaar geleden recht was, is thans nog recht. Mijn conclusie is, dat het verraad, in de ruime zin, waarin ik het zie, door de bijzon dere rechtspraak niet wordt be recht". Mr Sikkel besloot zijn voor dracht met te zeggen: men is zich van deze groep losmaakt om j geen verrader, omdat men ver- Duitsers verboden ls voorne- 1940 verloren zijn gegaan, is hij over te lopen naar een andere groep. Dit is verraad, zelfs wan neer er geen personen bij deze an dere groep worden aangebracht. In de bezettingstijd voelden wij dit verraad goed aan. Wij wisten in tuïtief, dat elkeen met een N.S.B.- speldje op, een verrader was. Het was een eenvoudige en eer lijke gedachte, die hij het Neder landse verzet leefde, dat wij de verradersbende van ons af zouden schudden, dat wij ons zouden ont doen van dte elementen, die wij tijdens de bezetting als.verraders beschouwden. De werkelijkheid was echter anders. En dit is niet de schuld van de regering, doch van het volk, dat achter deze re gering staat en waarvoor wii ille- raad heeft gepleegd, men pleegt het verraad reeds als men verra der is en als men eenmaal ver rader is, blijft men verrader. En verraders leven thans, na de los lating van de „lichte gevallen" in ons midden. Het is de taak van de illegaliteit de ogen op hen ge richt te houden en waakzaam te blijven, wetende, dat een verrader altijd een verrader blijft. mens haar arbeid voort te zetten. Er wordt opgerekend, dat de korpsleden van de Motordienst en van de B.V.L. aanwezig zullen zijn. MIDDELBURG. De heer 3. A. Bal 25 jaar directeur van „Achilles". Wie aan de gymnastiekvereni ging „Achilles" denkt, denkt van zelfsprekend aan haar energieke directeur, de heer J. A. Bal. Nu „Achilles" haar 25-jarig be staan gaat vieren, ligt het in de lijn iets te vertellen van haar leider. Op 16-jarige leeftijd, in 1904, begon de heer Bal zijn turnloop- taan als adspirantlid in de v.m. Turnclub „Oiis Huis" te Middel burg. Vanaf de oprichting is de heer Bal steeds directeur-leider ge weest, en vanaf 1933 secretaris. Wekelijks werden door hem plm. 14 lesuren gymnastiek ge geven, terwijl wekelijks nog en kele uren werden opgeofferd voor de athletiek en als leider van 'de wandelafdeling, hetgeen steeds belangeloos door hem werd ge daan. Als mede-oprichter van de Zeeuwse Athletiek Bond, thans District Zeeland der K.N.A.U., verrichtte de heer Bal pioniers werk voor de athletiekbeoefening in Zeeland. Door de oprichting van een afdeling in Achilles, des tijds de eerste vereniging in Zee land, werd de grondslag gelegd voor de wandelsport in Zeeland. In 1930 kwam de bekende Sig- naalafdeling tot stand. Naast de drukke verenigings werkzaamheden werden vele vrije dagen-in beslag genomen voor de arbeid in verschillende fucties in het district Zeeland der K. N, A. U., van welke organisatie de secretaris thans jurylid en lid van het dagelijks bestuur is. Behalve de vele persoonlijke prijzen en herinneringen die de heer Bal in de loop der jaren ten deel zijn gevallen, doch jam mer genoeg alle bij het bombar dement door brand op 17 Mei in het bezit van de voorturners- diploma's 3e, 2e en le graad van het K.N.G.V., Leidersdiploma K.N.G.V., Vaardigheidsproeven Gymnastiek en Athletiek voor de 8e maal, afstandmarsen K.N.G.V. voor de 21e maal, on derscheidingsteken 25 jaar wer kend lid van het K.N.G.V., ter wijl hij van de oprichting af lid was van het Veteranenkorps van het K.N.G.V. In 1928 werden zijp verdiensten voor de lichamelijke opvoeding door het K.N.G.V. beloond met de Medaille van Verdiensten, terwijl in 19» de hoogste onderscheiding van het K.N.G.V. „De Erespeld' hem op de borst werd gespeld GOES. De nationale feestdag. Blijkens een advertentie in dit nr. wordt a.s. Zaterdag een vergadering gehouden, waartoe alle verenigingen worden uitge nodigd, teneinde door gezamen lijk overleg te komen tot de sa menstelling van een feestpro gramma voor de nationale feest dag op 5 Mei a.s. Vertrouwd mag worden, dat vele organisa ties aan deze uitnodiging gehoor zullen geven. KRUININGEN. Gesmolten hars. De electro-monteur v. d. V. reed Zaterdag met een emmer pas gesmolten mastiek in een sloot, waardoor diens hand en arm met mastiek bedekt werden j Het heeft heel wat moeite kost om, zonder de huid te schenden de mastiek te verwij deren. GRIJPSKERKE. Afdellng9vergadering Z.L.M, In de hier gehouden vergade ring van de afd. der Z.L.M. werd tot bestuurslid gekozen dhr Iz. de Buck, daar dhr Andr. de Buck zich niet meer herkies baar stelde. Verder werden de verschillende moeilijkheden in zake de landbouw in Walcheren besproken. Uit die besprekingen Kosten worden op f 1.250.000.geraamd. 419 ha. goede landbouwgrond. Met vreugde is het bericht ontvangen van de spoedige inpol dering van enige honderden ha. prima landbouwgrond in het Zuid-Sloe bezuiden de spoorwegdam. Uit de door de Rijkswaterstaat ontworpen plannen blijkt, dat het hier een gebied van ongeveer 458 ha. betreft, waarvan circa 419 ha. hooggelegen schorren en ongeveer 39 ha. geul. Het Rijk zal bij de werkzaamheden als ondernemer en uitvoerder optreden. De aan te leggen afsluitdijk is gronden, de gronden in de Ja- geprojecteerd van een punt ca. 300 meter ten Zuiden van het haventje van Nieuwdorp in de Zuid-Kraayertpolder naar een punt in het Zuiden van de Bijle- veldpolder aan de Walchèrse kant. De lengte van deze dijk zal circa 1740 meter bedragen. Bij deze inpoldering zijn als belanghebbende gemeenten be trokken 's-Heer Arendskerke, Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland. De grenzen dezer ge meenten lopen n.l. dwars door het Sloe. Aan de Walcherse zijde zullen aan het in te polderen ge bied grenzen de Suzanna-, Rapen burg-, Nieuw St. Joosland (ged.)- en Bijleveldpolder en aan de Zuid-Bevelandse kant de Jacob- en de Zuid Kraayertpolder. Over de afsluitdijk kan nog worden medegedeeld, dat 't in het diepste deel van de geul voor de Z.-Kraayertpolder gelegen driks- gedeelte (ongeveer 60 meter) met het oog op zetting en inklin- lpng met een 50 cm. hogere kruinshoogte is ontworpen dan het dijkgedeelte op het schor. Deze hoogten gaan geleidelijk in normale over. Uitwateringssluis. In deze nieuwe dijk is een uit wateringssluis in gewapend be ton ontworpen met een aanslui tende buitensuatiegeul. Deze sluis zal dicht "bij de huidige Walcher se kustlijn komen. Zij dient voor het ontlasten van het overtollige polderwater, van de in te dijken Geen schade voor de Terneuzense haven. Het de vorige week gepubli ceerde bericht omtrent de over- galen tijdens de Duitse overheer- neming van de particuliere spoor- slng ons bloed hebben gegeven. Tijdens de oorlog waren er twee Doelmatig voederen. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijft ons: Vele bedrijven hebben dit jaar veel mind- - - beschik baar da>. v iordat in het bijzonuei ue van voederbieten en hooi belangrijk onder de verwachting is geble ven. Gezien het feit, dat het krachtvoer ook nog slechts in beperkte hoeveelheden toege wezen kan worden is de prijs van alle veevoedermiddelen aan de zeer hoge kant. De hoge prij zen en de beperkte voorraden nopen tot een zo oordeelkun dig mogelijk gebruik der voe-. dermiddelen. In zeer vele geval len kan men zelfs zijn dieren een slechts onvoldoende rant soen verstrekken en dan dient men zich af te vregen „hoe breng ik mijn vee- en paardenstapel zo goed mogelijk door de win ter?" Een eenvoudige opgave is dat niet en wij kunnen ons voor stallen, dat velen hierbij goede voorlichting ten zeerste op prijs zullen stellen. De landbouwvoor- lichtingsdienst wil ieder, die dat wenst, met raad ter zijde staan. Men kan zich daartoe wenden tot de Assistent van de Rijks- landbouwconsulent uit zijn om geving. Deze zal gaarne de vbe- derpositie en de toegediende rantsoenen bespreken en aan geven op welke wijze de meest voordelige oplossing verkregen kan worden. In vele gevallen zal dit tot een beter resultaat der veehou derij in deze winter kunnen lei- "CTl. lijn MechelenTerneuzen door de Belgische en Nederlandse Spoor wegen, geeft de N. R. Crt. aan leiding tot de volgende kantteke ningen. Ingevolge een verdrag van 1867 rust op beide landen de verplich ting concessie te verlenen voor een spoorlijn van Terneuzen naar St. Nicolaas; vandaar loopt de lijn verder tot Mechelen. Tot nu toe zorgde voor deze verbinding een particuliere maatschappij. Deze is echter, ten dele tenge volge van grote, in de oorlogsja ren ondervonden schade wat het materieel betreft (locomotieven, wagons, rails enz.), ten dele ook door andere factoren in een fi nancieel onhoudbare toestand ko men .te verkeren. Nu zij niet lan ger bij machte is haar taak te vervullen, heeft zij de Belgische staat verzocht de tot 1961 lopen de concessie door vervroegde naasting ten behoeve van de Bel gische spoorwegen over te nemen. Dit geldt natuurlijk alleen voor het Belgische gedeelte van de lijn. Wat het Nederlandse aangaat, is nu wel komen vast te staan, dat ke eventueel nadelen voor Ter neuzen had kunnen opleveren, dat hiervoor dan ook beducht ge weest schijnt te zijn, zal namelijk niet intreden. Evenmin behoeven de Neuzenaren de vrees te koes teren, dat zij er nu t.a.v. het kraanbedrijf in hun haven, dat tot nu toe door de particuliere maatschappij met behulp van haar personeel geëxploiteerd werd, in een nadeliger positie zullen geraken. Zij kunnen er op rekenen, dat de Nederlandse Spoorwegen mede in dit opzicht alles zullen doen, opdat de haven van Terneuzen, onder de nieuwe regeling, op zijn minst even goed bediend zal wor den als in het nu weldra af te sluiten verleden het geval was. De op het punt van ver dwijnen staande particuliere maatschappij bezit thans nog slechts een honderdtal wa gons. Indien er meer wagons voor het vervoer nodig zijn, zullen de Nederlandse Spoorwegen als Bel gië dat niet kan, ongetwijfeld met eventueel zelfs een honderd wa gons bijspringen, hoezeer ook zij nog daarin krap zit. Natuurlijk zou men in Terneu zen gaarne de meer dan dertig de Nederlandse Spoorwegen, bij jaar niet meer bestaande toestand wijze van „huurster", dit zullen hersteld zien, dat die haven met gaan exploiteren. Hebben wij het I betrekking tot het tarief, van wel, dan is omtrent een en ander goederenvervoer eenzelfde voor zowel tussen de beide regerin gen als tussen de Belgische en de Nederlandse spoorwegen in feite overeenstemming bereikt. Zeer binenkort reeds zullen de laatste vermoedelijk hun exploi tatie-taak, waartoe alleen minis teriële machtiging nodig is, ter hand gaan nemen. keur zou genieten als de Belgi sche zeehavens. Op dit ogenblik wil België daarvan echter niets weten. Ook kan er onder het nieuwe bestel geen sprake zijn van extra-voordelen ten behoeve van Terneuzen, die ten koste zou den gaan van een commercieel beheer van de spoorwegverbin ding. Niettemin zijn wij er van over- dat er in feite in de bestaande tüigd, dat Terneuzen, in liet licht tariefregeling geen wijziging zai van wat staat te gebeuren, aller- komen. Dubbele tarifering, wel- 1 minst reden tot klagen heeft. Een en ander zo durven wjj aannemen, zal aldus geschieden, cob- en die in de Zuid Kraayert polder. Het polderpeil is.0.50 m. beneden N.A.P. ontworpen. De ze sluis krijgt twee kokers, elk een dagwijdte van 1.50 m„ een slagdrempeldiepte van 0.88 m beneden N.A.P. en een hoogte onderkant dek van 50 cm. bo ven N.A.P. Zij wordt in elke ko ker voorzien van twee waehtdeu- ren en een schuif, alsmede van de nodige schermen, ontvang- en stortbed. De suatiegeul is ontworpen met een bodemdiepte van één meter beneden N.A.P. nabij de sluis, terwijl deze van het eind van het stortbed af een bodembreedte van 7 meter zal krijgen. De wegen. Ongeveer op het midden van het in te polderen gebied is in de richting Noord-Zuid, een weg ontworpen met een verhardings breedte van 5 meter. De wegen, die slechts toegang zullen geven tot enkele kavels, krijgen een verhardingsbreedte van K me ter. Ook in de richting Oost- West is een doorgaande dwars weg ontworpen. Deze zal, 'even als de binnenbermweg yan de nieuwe dijk, door de aanleg van opritten tegen en over de dijken van de Suzanna- en Bijleveldpol- ders in verbinding worden ge bracht met het wegennet op Walcheren en Zuid-Beveiand. Onder de kruisingen van wegen met de hoofdwaterleiding en voorzoveel nodig onder de toe- gangsdammen voor de latere ka vels zullen betonbuizen worden gelegd. De grond, die voor het aan leggen van de dijk nodig is, zal ontleend worden aan de uit te graven binnenbermsloot en aan de buitendijks blijvende gronden. Met de grond uit de te graven wegsloten zullen enige kreken en lageregedeelten der ingedijkte gronden worden aangevuld. De kosten. De totale kosten van dit pro ject worden geraamd op f 1.250.000.—. Hierbij komen nog de kosten van het in cultuur brengen der gronden. Voor de aanleg van de dijk en het graven van de bin nenbermsloot is een bedrag van f575.000.— begroot, het aanbren gen van de steenglooiïng en van een kraagstuk met bestorting zal f 126.000.-kosten; de bouw van de sluis wordt op f98.000.ge raamd en het graven van de su atiegeul op f32.500, met de aan leg van de aarden banen der we gen, opritten etc. zal een bedrag van f265.000.gemoeid zijn en voor onvoorzien en risico ls 'n be drag van f 92.000.uitgetrok ken. Bestemming der gronden. De bestemming dezer gronden staat momenteel nog niet defi nitief vast. De mogelijkheid be staat. dat een gedeelte der gron den zal dienen ter vergroting van bestaande bedrijven (ev. met grondruil), terwijl ook een aan tal Walcherse boeren, voor wie overplaatsing naar de Noord- Oostpolder op te grote bezwaren stuit, hier wellicht een plaats zouden kunnen krijgen! Voor keursrechten zullen, naar de mi nister indertijd in de Tweede Ka mer mededeelde, niet worden verleend. kwam duidelijk naar voren de onhoudbare toestand in verband met de financiële moeilijkheden waarin de landbouwers op Wal cheren verkeren daar de scha devergoeding tot nu totaal on voldoende is vooral nu met de slechte oogst 1947. RITTHEM. Met Ingang van 1 Januari 1948 heeft de heer C. J. Koppejan eer vol ontslag gekregen als koster der Ned. Herv. Gemeente. In zijn plaats zijn benoemd de heren W. Cevaal Az. en J. Cevaal Az. OOSTKAPELl E. Gemeenteraad. Dinsdag 30 December j.l. verga derde de raad. Op voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen besloten om medewer king te verlenen aan een gemeen schappelijke regeling met de om liggende gemeenten inzake bouw en woningtoezicht. De gemeen terekening voor 1946 werd voor lopig vastgesteld. Besloten werd lot het herstel van de beschadig de motorbrandspuit, welke door de Duitsers op het strand was gebruikt. In de verdere besprekingen werd o.m. naar voren gebracht, dat in courantenverslagen steeds wordt gesproken over de bossen van Domburg en de herbeplan ting van Domburg. De raad is unaniem van mening dat dit vol komen onjuist is en B. en W. wordt opgedragen hiertegen te protesteren. Aan het einde van de vergade ring geeft de voorzitter een kort o ver richt van het afgelopen jaar en wenst de leden een goed 1948 toe. Wethouder Maljaars beant woordt de voorzitter. Toneeluitvoering. Zaterdag gaf de Toneelclub van het Gymnasium te Middelburg een opvoering van het kluchtspel „Een kasteel te koop" in het ver enigingsgebouw. Gezien de grote opkomst en de goede aandacht mag wel aangenomen worden dat deze vereniging succes heeft ge had. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate der Niwin- actie. O.m. waren aanwezig, de nieuw benoemde Commissaris der Koningin, alsmede burgem. F. G. Sprenger, beiden met hun echt genote. SOUBURG. Een tentoonstelling. Vrijdag en Zaterdag is door de Postduivenvereniging „De Luchtbode" in „Het Zwaantje" een clubtentoonstelling gehouden. Door 24 leden werden 242 duiven ingezonden. Door de keurmeester de heer A. v. d. Berg, uit Vlis- sdngen werden de volgende prij zen toegekend: Hoogesteger 11 duiven, prij zen; Braet 8 d„ 3 pr.; Florisse 23 8 pr.; A. Riekwel 9 d„ 2 pr,; J. Frangoi 10 d„ 5 pr.; P. Babijn 17 d., 14 pr.; de Kraker 2 d., 1 pr.; J. Meulmeester 6 d„ 3 pr.; H. Meulmeester 8 d., 4 pr.; Faas 4 d., 1 pr.; Marinisse 27 d., 7 pr.; C. Boogaard 14 d., 5 pr.; Wouters 25 d„ 6 pr.; J. Pothuizen 13 d., .4 pr.; Bakker 3 d., 1 pr.; M. Pothuizen 5 d., 1 pr.; A. de Wart 10- d., 4 pr.; Meyer 5 d., 1 pr.; J. Koelhuis 5 d„ 3 pr. Klasse I, oude duiven: P. Ba bijn le pr.; J. Florusse 2e pr.; J. Frangoi 3e pr. In klasse H, oude duiven: J. Meulmeester le pr.; P. Babijn 2e pr.; W. Wouters 3e pr. In klasse III, jonge duiven: J Hoogesteger le pr.; J. Hoogeste ger 2e pr.; H. Cijsouw 3e pr. In klasse IV, jonge duiven: P. Babijn 1 epr.: C. Boogaard 2e pr.; A. de Wart 3e pr. In klasse V, late jonge duiven: B. Bakker le pr.; J. Meulmees ter 2e pr.; de Kraker 3e pr. Verkeersongeval. Zaterdagmorgen geraakte het 5-jarig zoontje van de heer v. d. G. uit de Beatrixstraat, dicht bij de ouderlijke woning, onder een rijwiel. Dr Bloos, die de eerste hulp verleende achtte overbren ging naai' het ziekenhuis nood zakelijk. Bij onderzoek bleek dat het linkerbeen gebroken was. De wielrijder treft geen schuld. De voorzitter der sportver eniging „Unitas" te Kloetinge, de heer P. Hoogstrate, die deze vereniging 4 jaar, als penning meester en 12 jaar als voorzitter heeft gediend gaat „Unitas", we gens vertrek naar Kortgene, verlaten, Tot diënstgeleider bij de Di recte Belastingen te Bruinisse is aangesteld de heer Edelschaap uit Vught. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harderwijk, Joh. v. dl Velden te Hilversum; te Zuilichem, H. G. Abma te IJs- selstein. Aangenomen naar Haarlem. Joh. Bronsgeest te Velsen; naar Tiel, B. Nijholt te Eindhoven. Bedankt voor Monster, J. C. Stelwagen te Giessendam; voor Papendrecht, L. Kievit te Put ten; voor Leiden (studenten- pred.), K. E. H. Oppenheimer te Halle; voor Tiel, H. W. Bloem- hoff te Heilo. Geref. Kerken. Beroepen te Koudekerke, P. van Til, legerpred. te Amers foort; te Nieuwe Pekela, J. S. v. d. Bos te Nieuwlande: te Zwolle, G. Houtman te Bode graven. Bedankt voor Doezum, M. Norg te Suameer; voor Gouda, dr E. Masselink te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Den Haag, L. Rijksen te Leiden. Legerpredikant. Naar wij vernemen is ds J. H. Boerlijst, pred. der Ned. Herv. .Gemeente te Goes, aangezocht öm voor twee jaar als veldpre diker naar Indië te gaan. Afscheid Ds Breukelman. Zondagavond nam ds Breu kelman afscheid van de Ned. Kerv. Gemeente te R i 11 h e m Z.Eerw. had tot tekst gekozen Matth. 11:25: „Ik dank u Vader, Here des hemels en der aarde, dat Gij deze dingen voor de wijzen en verstandigen verbor gen hebt en hebt ze de kinder- kens geopenbaard". Na de pre diking richtte ds Breukelman zich met een persoonlijk woord tot de gemeente, waarna hij werd toegesproken door de con sulent ds Spijkerboer, namens gemeente, de kerkeraad, de ring en de classis en door de burgemeester, de heer Daniëlse, namens hét gemeentebestuur. Toegezongen werd Ps 121:4. Afscheid ds Waardenburg. Zondagavond nam ds Waar denburg in een overvol kerkge bouw afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te N.- en St. Joosland met als tekst: Filipp. 2: 5: „Want dat gevoelen zij in tri hetwelk ook in Christus Jezus was". Na de prediking richtte Z.Eerw. zich tot de burgemees ter en de wethouders, tot de ringcollega's, kerkvoogdij, ker keraad en gemeente, tot de ca techisanten en de jeugdorgani saties. Hij werd toegesproken door de burgemeester namens het gem.bestuur, ds Scholing te Kamperland, vroeger te Arne muiden, namens de Geref. Kerk aldaar, namens de ring en de classis door ds van Woerden en tenslotte door de consulent ds Keizer op wiens verzoek werd toegezongen het tweede gedeel te van Gez. 94. Van de daarna geboden gelegenheid om van ds en mevr. Waardenburg persoon lijk afscheid te nemen wertf door velen gebruik gemaakt. Bij een brand, die vermoede lijk aan sabotage is te wijten, is te Saigon 2000 ton rubber ver loren gegaan. De sneltrein New-YorkChi cago heeft Zondag een slee met kinderen gegrepen. 10 kinderen werden gedood en 2 gewond. SCHEEPV A ARTBERICHTEN. 3 Jan.: Aangekomen te Vlis- singen; Oranje van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken: Nau tilus naar Grangemouth. Gepass. naar Antwerpen: Zeemeeuw van Londen. Gepass. v. Antwerpen: Kaap Valga naar Kopenhagen; Lingestroom naar Amsterdam Arkeldijk naar New-York; Soemba naar Ostende. 4 Jan.: Aangekomen te Vlis singen: Wilhelmina van Antwer pen. Gepass. naar Antwerpen; Nassauhaven van Rotterdam: Omlandia van Rotterdam; Rid derkerk van Le Havre; Wicken- burg van Duinkerke; Nijen- burgh van Rotterdam; Suriname van Engeland; Bali van Am sterdam. Gepass. van Antwer pen: Axeldijk naar Vera Cruz; Jo naar Queensborough; Hugo de Vries naar Rotterdam; Kei zersgracht naar Helsinki; Alde- ramin naar Rotterdam; Martini naar Leixoes. Drankwet. B. en W. van Middelburg bren gen ter algemene kennis, dat bij hen is ingekomen een ver- zoék van J. C. Denevers, Nieuw- straat 23 te Middelburg, om een slijtvergunning ingevolge de Drankwet voor perceel Kuipers poort 4 te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen -van deze vergunning schrifte lijke bezwaren bij hen indienen. Zeep vuile arbeid. De Directeur van de Distribu tiekring Walcheren maakt be kend, dat artsen, tandartsen, vroedvrouwen, wijkverpleeg sters, melkers en slagers enz. voor de 2e en 3e periode 1943 wederom een formulier MD 233-51 moeten afhalen en indie nen. Deze formulieren zijn in het tijdvak van 7 t.m. 17 Januari a.s. verkrijgbaar bij het kring kantoor lokaal 4, loket 1 en bij de Agentschappen. Distributiedienst Zierikzee, Indiening van collectieve aan vragen om werkkleding. Door bedrijfsleiders of eige naars van bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragende arbeiders werkzaam zijn, moet in het tijdvak van 5 Januari tot en met 24 Januari 1948, voor alle in die bedrijven werkzame arbeiders, met uitzondering van bet uniform dragend en admi nistratief personeel, per formu lier MD 333-26 en begeleidend formulier MD 333-27 in dupïo collectief een aanvraag om Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 5 Januari 1948 Incasso-Bank N.V. Goes. medegedeeld door: Nederl. 1938 99% 99a/.. H.V.A. 224% 228 dito 1947 99% 98'°/.. Java Cult. 108 109% dito 1937 99% 99% i N.I.S.U. 115 117 Dollarlen. 100 99'7„ Vorstenl. 57% 59 Ned. N.W.S. 81% 81% D. Bat. Mij. 150 153% Spaarcert. 101 100 Deli Mij. 165 167% Indië 1937 96 96 Senembah 148 151 Kol. Bank 96% 98% Muller Ie 181 182% N. I. Hand. Bk. 105% 104% dito He 160% 162% N. Hand. Mij. 156% 157% A'd. Bank 162 164% A.K.U. 175 178% Holl. Bk Uunie 214% 214 Bergh Jurg. 300 305 Incasso-Bank 163% 163% Berkel Pat. 118 120 Rott. Bank 155 156% Calvé Delft 193% 193% Tw.. Bank 172 174 Centr. Suiker 212 210% Anaconda 34% 34% Fokker 185 194 Beth. Steel 107 107% Gelder Zonen 154 157% Chrysler 130% Hoogovens 178% 179% Gen. Motors 59% Unilever 283% 288% Inter. Nick. 27% Ned. Ford 404 400 Kennecott 50% 50% Ned. Kabel 321 315 Rep. Steel 26% 26% Philips Gl. 355 364 U. S. Steel 80% 80% Wilton F. 219% 218% Cit. Service 39% 39% Billiton Ie 545 545 N. American 16% 16% dito He 470 475 Cont. OH. 55%, Dordt Olie 256% 260% Midcont. 47 47»/. Kon. Olie 286 299% Phil. Oil. 64% A'dam Bank 154% 158% Shell. Un. 35% 36% Band. Rubb. 140% 145 Tide Wat. 24 23% D. Bat. Rubb. 117% 118 Baltimore 12 12% O. Java Rubb. 78% 80% Miss. K. T. 3% 4% Serbadjadi 87% Pennsylv. H. Am. Lijn. 224 214% N. Y. Centr. 13% 14% J. Cr Japanl. 154 152% Claims Dordt. Olie f696 f714 K. N. Stoomb. 186 187 Claims Kon. Olie f845 f899.50 Kon. Pake tv. 162% 163% De handel in claims Dordtsche Scheepv. Unie 178% 173% Olie en Kon. Olie sluit op 7 Ja- Ftott. Lloyd 164% 165 nuari 1948. Stv. Nederl. 175% 176% door D. S. Het ligt in de bedoeling om reeds in April a.s. met het werk een begin te maken. Dit zal zo veel mogelijk machinaal geschie den. i 11 - uv-Au,: if.i f "-1 £T\ •■AVr,- 7. De veldwachter bekeek de foto op het persoonsbewijs. Toen keek hij Kobus in zijn gezicht. „Dit persoonsbewijs is vals" barstte hij uit. „Ik laat me niet voor de gek houden, begrijp je? Jij met je dikke, vette kop, je lijkt niets op deze foto!" „Maar meneer!", stotterde Ko bus, hevig ontsteld. „Dit ls niet mijn normale hoofd! Een uur ge leden leek ik nog precies op het prentje! Ik ben..." „Praatjes!", brulde de veld wachter. 8. „Drie misdaden", zei de veld wachter. „Eerst tref ik je aan in het verboden bos. Dan geef je een valse naam op en nu laat je me ook nog een vals persoonsbe wijs zien! Je hebt het zeker ge stolen!" „Nee, nee, meneer!" jammerde Kobus. „Het is heus van mezelf". Maar de veldwachter greep hem ruw bij de arm en trok hem met zich mee, „Waar brengt U me naar toe?" vroeg Kobus bang.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3