De auto's van het Militair Gezag. Hoogtijdag voor Ie Ohr. Vakbeweging. Nieuwe Amerikaanse auto-modellen. Administratie liet veel te wensen over. Niet bestaande auto's geregistreerd om benzine te krijgen. fowo-ftHZte sbcifd Attlee keert zich tegen Rusland. Nieuwe regeling Nederlandse Muntwezen. Herwaardering textielpunten en bonvrije schoenen. 08 republiek Birma gelioren. Britse souirereiniteit geëindigd. Be eerste atoombom voor Europa. Het Amerikaanse economische leven. Aan het thans gepubliceerde verslag nopens de door het M.G. gevorderde of bij deze Instantie In administratie geweest zijnde motorvoertuigen is het volgende ontleend. In de Inleiding wordt sterk de nadruk gelegd op de buitenge wone omstandigheden w.o. ge werkt moest worden, terwijl er kend wordt, dat met name wat betreft de gevorderde motorvoer tuigen de administratie in vele gevallen alles te wensen overliet. Gedurende de eerste zeven maanden van de bijzondere staat van beleg was van enige registra tie en administratie van de bij de staf-M.G. rijdende motorvoertui gen bijna geen sprake. Hiertoe werd eerst overgegaan ln Maart 1945, nadat van de zijde der geal lieerden was bepaald, dat benzine, olie en smeermiddelen slechts ver krijgbaar zouden zijn voor geregi streerde en gemllitairlseerde mo torvoertuigen". Nadat ln het voorjaar van 1945 door de staf-M.G. aanvankelijk een wijze van registratie was In gevoerd, werd ln April 1945 reeds overgegaan tot een andere wijze, waarop ln Juni 1945 een tweede her-registratie volgde. Waarom van het eerste systeem, waarbij aan elk bij enig onderdeel van het M.G. rijdend motorvoertuig een uit vier cijfers bestaand nummer werd toegekend, voorafgegaan door de letters „M.G." met code- letters en code-getal werd afge weken ligt ln het duister, doch te betreuren ls het zeker". De her-registraties voerden na de letter „M" vijf cijfers in. Er werden series gevormd, doch deze werden niet ten volle gebruikt. „Als een organisatie-fout moet voorts worden aangemerkt, dat de motorvoertuigen niet werden ge controleerd, wanneer zij ter regi stratie werden aangemeld". Niet alleen werden dikwijls foutieve motor- en chassls-nummers in de administratie opgenomen, doch bovendien kon het gebeuren, dat een politieke opsporingsdienst eenvoudig een aantal niet be staande auto's liet registreren om een groter quantum benzine te krijgen dan toegewezen was. Bo vendien kon het voorkomen, dat eenzelfde motorvoertuig verschil lende malen geregistreerd werd, zonder dat zulks terstond tot uiting kwam. Het verslag vermeldt voorts o.m. dat het vermoedelijk juist is, dat een aantal motorvoertuigen door M.G.-funtionnarissen in Bel gië te eigen bate Is verkocht en dan wel wegens smokkelen of an dere strafbare feiten ih beslag is genomen. Aanknopingspunten om tot een strafvervolging te geraken zijn slechts in één geval gevonden. Voor het overige is in samenwer king met de Belgische autoritei ten momenteel nog een onderzoek gaande naar de door de Belgische douane ln beslag genomen motor- voertulge, welke van het M.G. af komstig zijn. Het is derhalve geenszins uitgesloten, dat enkele der schuldigen nog voor de rech ter gebracht kunnen worden. In vijftien gevallen is door de samensteller van het verslag de militaire auditie ingelicht, wan neer met betrekking tot een mo torvoertuig een onregelmatigheid aan het licht kwam. Vier en veer tig andere'verdachten zijn blijkens van de korpscommandant ont vangen inlichtingen wegens mis drijven op het gebied van motor voertuigen (inclusief diefstal van benzine en smeermiddelen) voor de krijgsraad gedaagd. Wegens aanrijdingen hadden zich een ne gentig personen voor de militaire rechter te verantwoorden. Op de beschuldiging als zouden bij het M.G. 5400 motorvoertuigen verdwenen zijn, wordt in het ver slag iets uitvoeriger ingegaan, omdat deze materie nog al inge wikkeld is. Het regeringsdirectoraat voor motorvoertuigen moest als cen trale instantie, welke belast was met de verdeling van 't beschikba re motormateriaal en met het uit geven van rijvergunningen van 't M.G. een opgave ontvangen van bij dit gezag ingedeelde voertui gen. De staf-M.G. en verschillende onderdelen daarvan hebben in September 1945 in de eerste plaats 6204 technische registratie rapporten ingeleverd. Voorts zond de staf-M.G. in October van dat jaar een specifieke lijst van 6045 negen keer op de ljjst voorkwa men. In totaal waren er 3782 te veel opgegeven. Bovendien bleek, dat 375 stuks reeds voor October 1945 naar an- veer 6204 rijvergunningen zou instanties waren overp-ep-aan aanvragen, het vroeg er echter «ere instanties waren overgegaan. Er resteerden 1888 motorvoertui- Het R.D.M. kwam toen tot de 1 gen' "D't aaatal n^enoeg in conclusie, dat het M.G. 4435 mo- overeenstemming met dat der uit- motorvoertuigen, welke bjj het M.G. zouden rijden. Het R.D.M. verwachtte, dat het M.G. onge- Feuilleton. door H. Lourense. 84) „Een flinke jongen, vindt u niet? Hij was toen twintig. Toen is het ook begonnen. Hij was altijd met de Bijbel bezig. Hier, meneer Aaks weet dat nog wel van vroeger. Die heeft hem al op de knapenvereniging gehad. Ziet u wat bijzonders aan hem, zo op de kiek? Maar het kwam toch, en 't werd hoe langer hoe slimmer met hem." Dokter Stans besluit de man maar even te laten uitpraten. Ziekte in het gezin kan een gerede aanleiding zijn, tot een goed geestelijk gesprek. „Zo, een beetje vreemd ge worden zeker?" „Kunt u dat niet aan dat por tret zien? Nou, wij hebben het pas later gemerkt! 'tWerd op 't laatst zo erg, dat we hem niet meer in huis konden houden. De dokter vond, dat het te ge vaarlijk werd. Hij heeft nooit wat gedaan, maar hij kon zo vreemd binnensluipen, stond dan op het onverwachtst achter mij of m'n vrouw. Ze raakte er op het laatst ook helemaal door van streek. Niet waar, moeder?" Dit laatste is tot z'n vrouw, die eindelijk klaar schijnt, met haar huishoudelijke beslomme ringen. Hij wacht geen antwoord, maar vervolgt: „We hebben hem torvoertuigen niet kon verant woorden. Toen vervolgens medio December 1945 bleek, dat het aan tal nog bij het M.G. rijdende mo torvoertuigen met ongeveer dui zend was verminderd en de be stemming van deze voertuigen op dat ogenblik niet door het M.G. kon worden opgegeven, heeft het Zwoorden is RDM de -evoletrekklnz ge- gaan af de ^gevoerde exemplaren maakt, dft e/nogttndUtf s ult Eageland aSSS, en die uit - nnrlntrcjhiilf Ha rust (QR77\ eindelijk van het R.D.M. ontvan gen 1881 rijkaarten. Oorspronkelijk werden dossiers aangelegd tot een totaal van 16.829. Daarvan bleken 2273 dub bele dossiers te zijn en met 1146 had het M.G. niets uitstaande. Het totaal door het M.G. te ver- 13410. Daarvan meer zoek zouden zijn. Een analyse van de 6204 bij het R.D.M. ingediende registratie- rapporten bracht aan het licht, dat het aantal dubbel aangemelde motorvoertuigen 186 bedraagt en dat het aantal bulten de staf- M.G. om aangemelde motorvoer tuigen 657 ls. Trekt men dit aantal van 843 af van dat ad 6204, dan verkrijgt men 5361. Dit klopt op één na met de 5360 motorvoertuigen; waaraan een M-nummer is toe- Vergadering Partij van Vrijheid. Zaterdag 24 Januari zal te Amsterdam een ledenvergade ring van de Partij van de Vrij heid worden gehouden met het doel het besluit van hoofdbe stuur en partijraad om tezamen met het comité tot voorberei ding van de oprichting van een democratische volkspartij (eo- mit-é-Oud) de volkspartij voor vrijheid en democratie in het leven te roepen aan de goedkeu ring der leden te onderwerpen. Deze vergadering zal ook toe gankelijk zijn voor leden van genoemd comité. Met het oog daarop heeft de Haagse afdeling van de groep-Oud Vrijdagavond een ledenvergadering gehouden. Alle aanwezigen besloten zich naar Amsterdam te begeven en daar blijk te geven van hun be langstelling in de nieuw op te richten partij. oorlogsbuit (2068); de rest (9677) kwam uit Nederland. Uit een staat van de bestem ming der motorvoertuigen blijkt, - o.m., dat van het ttotaal der 5360 yap* 6 tot en 1® April M-motorvoertuigen 105 worden1 worden gehouden. De najaars- De Utrechtse Jaarbeurs. De 50ste jaarbeurs te Utrecht vermist en van het totaal der overige 224, zodat er in het geheel 329 motorvoertuigen vermist wor den, of 2.45 pet. van de 13410 te verantwoorden exemplaren. Tegenover deze 329 niet ver antwoorde staan 982 niet int de krijgsbuit afkomstige motorvoer- gekend, aldus het verslag. Dit *ulgen' waarvan de bestemming Ine motorvoertuig is een Vrley I bekend is, doch waaromtrent door Davidson", welke met opgespoord gemand eeii claim is ingediend, kon worden. Honderd vijf volrtul- Van belde groepen vermiste voer- gen van die 5360 konden niet ver- Itulge" zullea er verschillende met antwoord worden. |mef gevonden kunnen worden I met name die niet, welke in het By nadere beschouwing van de Zuiden des lands na panne of on- s&pecifieke lyst van 6045 motor- geluk aan de kant van de weg voertuigen, bleek, dat 576 ervan zijn blijven staan. Andere daaren tweemaal, 830 driemaal, 279 vier maal, 292 vijfmaal, 54 zes keer, 20 zeven keer, 17 acht keer en 4 tegen zullen, aldus het verslag, ongetwijfeld nog terecht komen. o Alle fabrieken volgen een nieuwe koers. Het nieuwe Ford-model van bumper tot bumper nieuw. Binnenkort zullen de eerste injectie aanmerkelijk werkelijke na-oorlogse auto's op kunnen worden. bespaard de Amerikaanse markt verschij nen. Thans bereidt vrijwel iedere Amerikaanse autofabriek nieuwe modellen voor de verkoop in 1948 voor. Te rekenen naar de voorlopige berichten zullen alle fabrieken zich richten op de „New Look", waarvan de Kaiser Frazer het initiatief heeft genomen. De ca- rosserieën worden daaibij breder en hangen over de wielen en spatborden en treeplanken, als bij vroegere modellen, ontbreken. Behalve in één geval, schijnen er geen radicale motorwijzigingen toekomen. Wel zullen de hoger geprijsde modellen vermoedelijk de automatische versnelling heb ben, die met de hand overschake len overbodig maakt, en die reeds met extra kosten op sommige modellen voorkomt. Het nieuwe Ford-model wordt zorgvuldig geheim gehouden, doch volgens Henri Ford Jr is het van bumper tot bumper geheel nieuw en een verwezenlijking van 'zijn vastbeslotenheid om iets van het terrein, dat aan de voornaamste concurrenten op het gebied van de laaggeprijsde automobielen Plymouth en Chevrolet moest worden afgestaan, te herwinnen. Het Ford-model zal in het begin van de lente aan de markt ko men. Chevrolet en Plymouth zul len slechts wijzigingen van min- beurs is van September. 7 tot en met 16 De prijzen der nieuwe modellen zullen bijna 50 pet. boven de vooroorlogse liggen en het zal nog overig West-Europa, geruime tijd moeilijk zijn de nieu we modellen te bemachtigen. Het staaltekort, dat door de uitvoe ring van het plan-Marshall nog langer zal duren, zal volgens de autofabrikanten het nog 2 jaar doen duren alvorens de produc tie kan worden opgevoerd tot zo danige hoogte, dat aan de vraag voldaan kan worden. Er dreigt een nieuwe vorm van imperialisme. De Britse minister-president, Clement Attlee, .heeft in de vierde van de serie politieke ra dioredevoeringen er de Sowjet- Unie van beschuldigd een poli tiek te volgen, welke de andere landen van Europa „bedreigt met een nieuwe vorm van im perialisme, zowel ideologisch als economisch en strategisch". „Het is wel ironie, aldus Attlee, dat de absolutisten van thans, die de oppositie heviger onderdrukken dan de koningen en keizers van het verleden, pa raderen onder het masker van voorvechters van de democra tie". Als tegenhanger van de Sowjet-Unie noemde Attlee de Verenigde Staten, welker econo mie echter gebaseerd is op het kapitalisme met zijn karakteris tieke uiterste verschillen tussen rijkdom en armoede. Groot-Brittannië ligt, evenals zowel ge ografisch als uit een oogpunt van economische en politieke theorie tussen de twee in. „Onze taak is het, aldus Attlee, een nieuw systeem uit te werken, waarbij de individuele vrijheid wordt gecombineerd met geleide economie en democratie met so ciale rechtvaardigheid". Zilveren dubbeltjes en kwartjes verdwijnen. Gulden en rijksdaalder gehandhaafd. Aan de memorie van antwoord van de Tweede Kamer betreffen de de nieuwe regeling inzake het Nederlandse muntwezen, is het volgende ontleend: Naar aanleiding van het feit, dat verschillende leden uitdruk king gaven aan hun bevreemding dat, hoewel het vraags'tuk van zilveren dan wel nikkelen munt specie reeds voor de oorlog aan de' orde was, de te Londen zete lende Nederlandse regering naar hun mening vrij overhaast tot de aanmaak van zilveren munten opdracht heeft gegeven, merkt de minister op, dat achter der betekenis "aanbrengen in hun af inderdaad wel is gebleken, dat modellen van 1948. Wat de plannen voor de nieuwe modellen der duurdere wagens betreft, uit wat daarvan bekend is blijkt, dat de „New Look" stijl zal worden toegepast en dat b.v. Automatische openende en slui- .tende ramen en ruitenwissers voor de achterruiten zullen wor den toegepast. De „Tucker-Torpedo", het nieu we model van de nieuwe Tucker- autofabriek, zal de motor achter in hebben en voorzien zijn van lange, opvallende spatborden en aan de voorzijde drie lichten heb ben, waarvan het middelste bij het draaien van het stuurdeel flikkert. Het bagageruim bevindt zich op de plaats, waar anders de motor zit. Op benzine-verbruik zal door (ie toegepaste brands tof- toen weggedaan, 't Moest!" „Zo, en waar is hij?" „In Delft. Ja, we hebben hem maar dicht bij huis gehouden. Dan kunnen we er nog eens een keertje naar toe. M'n vrouw had hem liever in een Christe lijke Inrichting gehad, maar die zijn nog al ver hier vandaan. Hij moet er zijn levenlang blijven, 't Is ongeneeslijk." „O ja?" „Ja, meneer, er ligt een preek op, zo gezegd. Ilc weet niet of u me verstaat." Van der Kruit kijkt z'n be zoekers een voor een aan. „Een preek op", mompelt dokter Stans voor zich; „Een preek op? O. wacht eens, prae- cox, dementia praecox, schi- zophem1) „Ha, u verstaat me, meneer", van der Kruit knikt de dokter goedkeurend toe. Dan, zich tot Siem wendend, verduidelijkt hij: Ja ziet u, ik zou het ook niet weten hoor, maar ik hoorde het in de inrich ting op een keer. Ja, en dan is er niets meer aan te doen. Ik zeg maar, een mens 'kan het ook te zwaar opnemen." Hij kijkt naar dokter Stans, ais om een goedkeuring. Deze blijft echter uit, Voelt de man zich hierdoor onzeker? Ten overvloede voegt hij er nog eens aan toe: „Ik denk, dat hij het in een Chris telijke inrichting nog erger te pakken zou hebben gekregen." deze aanmuntingen achterwege hadden kunnen blijven of althans tot aanzienlijk geringer hoeveel heid hadden kunnen plaats vin den. Zonder de ten deze gevoerde politiek dan ook volledig te willen onderschrijven, wil hij er echter toch ook op wijzen, dat, voor zo ver hij heeft kunnen nagaan, een van de belangrijkste motieven, die het hierbij betrokken kabinet in de jaren 1943 en 1944 tot deze politiek hebben gebracht, was ge legen in de noodzaak de gealli eerde landingslegers van vol doend Nederlands geld te voor zien en om dadelijk na de bevrij ding des lands de beschikking te hebben over muntmateriaal, dat kon worden aangewend tot her stel van een evenwichtige geld- 1) Een ongeneeslijke hersen ziekte. Dokter Stans acht nu toch het ogenblik gekomen, om zelf de leiding van het gesprek te nemen. „Dat is een heel verkeerde opvatting, m'n waarde. Eerst al over de aard der ziekte, en nog meer over de Christelijke ver pleging zelf. Ik heb daar een be hoorlijke kijk op, want ik ben zelf jarenlang in zo'n inrichting geweest. Yan der Kruit weet niet wat hij hoort. Z'n ogen worden groot van verbazing. „Vrouw", roept hij verwon derd. „Hoor je wat die meneer daar zegt?" En zich dan tot de dokter wen dend, vervolgt hij: „Wat zeg u me daar, meneer? Bent u zelf zolang in een gekkenhuis ge weest? Nee maar, dat zou je nou toch helemaal niet aan u zeggen. Als ik niet te vrijpostig ben, meneer „Neen, neen", stuit Stans z'n vragenstroom. „Zo is het nu niet direct. Ik heb er jaren ge werkt!" „O." De man is nu opeens niet zo zeker meer van zichzelf. „O, zeker 'als verpleger, of zoiets?" De dokter ziet zich nu wel genoodzaakt een duidelijker ver klaring te geven. „Vóór ik naar Indië ging, was ik zes jaren directeur van een Christelijke inrichting voor zwakzinnigen". „Och", stamelt het mannetje, weggedoken in z'n fauteuil. - Voor een ogenblik sprake- circulatie hier te lande. De wijzigingen in ons munten- stelsel, zoals zij in het onder havige wetsvoorstel zijn neerge legd, zijn van vrij ingrijpende aard. Het zilveren dubbeltje en kwartje zullen noodgedwongen moeten worden vervangen door nikkelen munt. De overige wijzigingen in de samenstelling en het uiterlijk der muntcirculatie werden door over wegingen van practisch-rationele .aard ingegeven. Van de munten met wettig betaalkracht zijn het dan slechts de zilveren gulden en rijksdaalder die geheel onver anderd gehandhaafd blijven. Mocht intussen op de duur blij ken, dat de algemene economi sche omstandigheden hier te lan de en in de wereld als geheel niet zodanige verandering onder gaan, dat tot het weder in om loop brengen van zlveren gulden en rijksdaalder kan worden beslo ten, dan zullen uiteraard de wen selijkheid en de' mogelijkheid van de vervanging van zilver door nikkei opnieuw onder ogen moe ten worden gezien. In antwoord op de desbetref fende vraag kan de minister me dedelen, dat het niet in de be doeling van de regering ligt, nieu we rijksdaalders en guldens te doen slaan met een gehalte dat afwijkt van de reeds uitgegeven munten van deze grootte. loos, staart hij van de ene naar de andere bezoeker. Dan hervindt hij z'n moed en z'n woord, en zegt glimlachend: „Dan bent u dus zelf dokter?" „Ja", beaamt Stans. „Maar dat hoeft geen beletsel te zijn, om deze avond als gewone mensen met elkander te praten." „Neen, neen", haast de ander, „dat is zo". Het 'verdere van de avond is hij, voor zijn doen, echter zeer zwijgzaam. Hij is dan ook zicht baar opgelucht, als z'n bezoe kers aanstalten maken tot ver trek. „Zo iets staat je te wachten, als de mensen niet mogen we ten, dat ze een dokter voor zich hebben", merkt Siem op, onder weg naar het volgende adres. „Dat is zo, maar het is nu toch wel bewezen, dat er an dere moeiten komen, als het be kend wordt. Dan krijg je niet meer antwoord van ze, dan van de meeste patiënten op het spreekuur. Ja dokter, of: neen dokter, en verder moet je maar raden waar het aan schort. En o wee, als je dat maar niet zó kunt vaststellen. De eerste de beste „kruidendokter" verbetert het je. Die ziet het op een foto, of leest het de patiënt van het gezicht. Het vervelende is bij bezoeken als deze, dat je geen contact met de lui krijgt. Je mag wel een beetje boven de lui uitsteken, maar vooral niet" te veel. Dan wordt de afstand te groot." (Wordt vervolgd.) Over kousen, schoenen, krentenbroden en wisselbonnen. (Van onze Haagse redacteur.) Zoals de minister van Economische Zaken reeds heeft mede gedeeld zullen in de loop van dit jaar sommige artikelen van de bon gaan. Allerwege vraagt men zich af, welke artikelen dit' zul len zijn. Deze vraag is niet pertinent en vpliedig te beantwoorden. Kousen komen vrij. Onze nieuwjaarswandeling langs _rijksbureaux, vakgroepen, ondervakgroepen, bedrijfschappen, departementen plus onze tele foontjes aan industrie en handel hebben wel enig resultaat gesor teerd. Zo vernamen we o.m. dat in de loop van dit jaar zeer waar schijnlijk de kousen van de bon zullen gaan. De productie hier van is'thans voldoende om de be hoefte te dekken. Aangezien de kousenbonen in de hete zomer in de prullenmand gegooid zullen worden, hoopt men een run te voorkomen. Gelijk met de dames kousen geschiedt hetzelfde met... herensokken, overhemden en sommige lingerie-artikelen. Cos- tuums, jurken, mantels, kortom de duurdere stukken blijven daar entegen op dc bon. Voorts vernemen wij uit wel ingelichte bron, dat er zeer bin nenkort wederom een horwaar dering der textielpunten in het vooruitzicht ligt. Ook schoenen moeten van de bon. Van de meest gezaghebbende zijde vernamen wij voorts, dat het al zo goed als zeker is, dat ook schoenen dit jaar van de bon zul len gaan. De situatie in de schoenen industrie is gunstig. Wel belem mert het personeels-tekort de productie vrij sterk, doch niette- Tijdens een historische plechtig heid ls Zaterdag te Rangoon twee uur voor de dageraad de Britse souvereinltelt over Birma geëin digd en de republiek Birma gebo ren. De Britse vlag is van het gebouw van de constituërende vergadering neergehaald en de met sterren bezette driekleur van de nieuwe republiek gehesen. Birmaanse leiders en vertegen woordigers van buitenlandse mo gendheden waren hierbij aanwe zig. Ongeveer 2000 personen woonden de proclamatie van de overdracht bij. Onmiddellijk na de stilte, die tijdens de plechtigheid heerste, brak er een krankzinnig lawaai ln de stad los. President Sao Sjwe Thaik ,ver- klaarde, dat hij zijn ambt aan vaardde en proclameerde de nieuwe constitutie van het vrije Birma. Het parlement van de nieuwe Birmese unie heeft het Brits- Birmese verdrag, dat op 17 Octo ber te Londen door de Britse pre mier Attlee en de Birmese pre mier Thakin Noe werd getekend, geratificeerd. De communistische partij stemde tegen. Volgèns haar is het verdrag „een prijsgeven van de belangen van de Birmezen aan vreemde kapitalistische overheer sing". Zij oefenden krachtig cri- tlek uit op de voorwaarden van de verdedigingsovereenkomst en de financiële regeling, waardoor „Birma nog steeds onder het Brit se juk zou blijven". Het verdrag werd tenslotte met een overweldi gende meerderheid geratificeerd. min is deze zo, dat de voorzie ning verzekerd is. Het aantal bonnen, dat gedurende het voor bije jaar voor schoenen werd aan gewezen was al dusdanig groot, dat er ook in 1947 niet of nau welijks gesproken kon worden van een tekort aan schoenen. Een bewijs voor het volkomen nutte loze van de schoenenbon is wel, dat er in bepaalde kringen in de centra van de Nederlandse schoenenindustrie geen waarde meer aan wordt gehecht. Ook in de consumptie-centra, zoals Am sterdam, Rotterdam en Den Haag hebben schoenenbonnen vrijwel geen' zwarte waarde meer. Distributie van schoenen heeft geen zin meer, aldus onze zegs man. Het welvaartspeil van de gemiddelde Nederlander is dusda nig laag, dat hij er niet aan denkt een paar schoenen te kopen als hij ze niet hard nodig heeft. Volgende winter 16 mud kolen Indien de toestanden inzake de kolenproductie zich aldus blijven ontwikkelen en een nog sterkere passiviteit van de betalingsbalans voorkomen kan worden, mag eveneens worden gerekend op een verbetering van het kolen-rant soen. De autoriteiten streven er naar voor het seizoen '48-'49 16 eenheden brandstof beschikbaar te stellen. Krentenbrood en wissel- bonnen. De broodvoorziening blijft één groot vraagteken. Niemand bleek in staat een prognose te stellen. Wel nam men algemeen aan, dat in de loop van de zomer de kort geleden aangekondigde vermin dering van het broodrantsoen op geheven zal worden, terwijl ge lijktijdig de enkele artikelen, die sedert 1 Jan. weer op de brood bonnen moeten worden verkocht, opnieuw bonvrij zullen worden. Men achtte het echter uitgeslo ten, dat brood tot de artikelen zal behoren, die dit jaar worden vrij gegeven. Voor de lekkerbekken daaren tegen is' er goed nieuws. Geluk kig zijn de wonderen de wereld nog niet uit. Hoort U maar: krenten en rozijnen zijn momen teelgoedkoper dan tarwe. Eii bovendien zijn er genoeg. Daarom is men voornemens een grote partij krenten te importe ren uit Griekenland. De compen satie-transactie is reeds geslo ten. Er komt dus krentenbrood. Bovendien bestaan er nog plan nen om eveneens rozijnen in het brood te gaan verwerken, waar door de huidige slechte melange aanzienlijk verbeterd zou worden. Men heeft reeds een bedrag uit getrokken voor de aankoop van 50.000 ton rozijnen. Een laatste nieuwtje over de broodrantsoenering, dat vooral de bakkers zal interesseren is, dat er wisselbonnen komen, zoals die er ook vroeger waren. Deze wisselbonnen worden de bakkers in voorschot binnenkort verstrekt. o Op het, traject JemappeBer gen is een Belgisch, postrijtuig door gemaskerde en met revol vers gewapende mannen overval len. Ongunstig perspectief. 'tWas geen prettig geluid, dat minister Mansholt de vorige week te Leeuwarden liet ho ren. Maar en dat is van rrietr betekenis hij sprak de waar heid. De situatie is voor ons volk ver van gunstig. Nu de regering niet bereid gebleken is in India orde op zaken te' stellen, is er geen andere uitweg, dan dat wij ons met een sterk verlaagd le venspeil tevreden stellen, dat de levensstandaard omlaag gaat. Dat wil zeggen, dat er een grote kans is, dat wij straks veel minder op de bon krijgen dan nu. Minder voedsel, minder textiel, enz. Nu zou dit te dragen zijn, als het de prijs was voor de verze kering van welvaart voor de In dische bevolking. Maar zo is 't juist niet. Prof. Schermerhorn heeft *t nog pas duidelijk gezegd. Orde en rust en veiligheid in Indië zouden in de eerste plaats voor de inlandse bevolking, maar ook voor ons hier in Ne derland, een belangrijke verbe tering van het tegenwoordige le venspeil hebben betekend. Ons volk heeft dus weinig re den om de P. v. d. A. en de K.V.P., die haar steunde, dank baar te zijn. Walter Winchell, de bekende Amerikaanse publicist, heeft Zondagavond te New-York voor de American Broadcasting Com pany voorspeld, dat indien een deel van het rode leger Grieken land zou binnendringen, Europa zijn eerste atoombom zou krij gen. Het C.N.V. opende een kaderschool. (Van onze Utrechtse corespondent.) „Ik zal maken dat een man dierbaarder zal zijn dan dicht goud en een mens dan fijn goud van Ophir". Deze woorden uit Jesaja 13 koos ds A. S. Talma als predikant te Vlissingen tot zijn tekst toen hij des middags met Domela Nieuwenhuis in debat was ge weest. Die woorden zijn in de Christelijke Vakbeweging telkens herhaald en ze werden ook weer gesproken op 3 Januari toen het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn kaderschool opende. In de dit jaar precies duizend jaar oude Pieterskerk te Utrecht kwamen Zaterdag vele leden en vrienden van het C.N.V. bijeen in een bidstond, welke aan de opening der kaderschool vooraf ging. Ds jhr J. L. A. Martens van Sevenhoven, emeritus-predi kant der Hervormde gemeente van Utrecht, ging in de bidstond voor. Zijn predicatie baseerde hij op bovengenoemde tekst uit Je saja. Altijd, zo sprak de predi kant, heeft de christelijk sociale beweging erkend, dat de mens ver uitgaat boven het kostbaar ste en schoonste van deze aarde. Er dreigt wel gevaar- van over schatting des mensen wanneer we die woorden trachten toe te passen. Maar gelet op de aanhef ,,Ik zal maken" moet de chris ten, die weet dat hij belangrijker is dan'aardse kostbaarheden, toch immer de overgave en gehoor zaamheid aan de Schepper ken nen. Daarheen wil ook het C.N.V, zijn mensen leidën. Drie motieven. De eigenlijke opening van de kaderschool geschiedde in het groot-auditorium der rijksuniver siteit van Utrecht. De heer M. R u p p e r.t, voor zitter van het C.N.V., deed als eerste sperker verantwoording van het besluit tot stichting ener kaderschool. Er waren drie motie ven die tot de oprichting leidden: de ontwikkeling van de sociale naar sociaal-economische mede zeggenschap, de behoefte aan po sitieve arbeid en de wens om uit de ellende van dit -tijdelijk leven de uitweg van Christus' Evangelie te wijzen. Wat hadden de pioniers der Christelijke arbeidersbeweging 'simpele wapens! Naast de Bijbel, die gedurende een zeventigjarige activiteit steeds de grondslag was en dat altijd zal blijven, beschik ten zij over nuchter verstand en harde levenservaring. De tweede generatie bezat al enige litera tuur. In die periode werd de so ciale medezegenschap bereikt. In het streven naar bedrijfsorgani satie en economische medezeggen schap komt pas goed tot uiting wat de Christelijke arbeidersbe weging bezielt: een man is dier baarder dan dicht goud, oftewel: arbeid is geen koopwaar, de ar beider niet een productiemiddel. De arbeider heeft medeverant woordelijkheid; zijn functie en de functie van zijn patroon mogen verschillen, zij vormen samen één gemeenschap. Deze verantwoor delijkheid behoort de grondslag te zijn van de medezeggenschap. Opdat dit ideaal zoveel beter kan worden uitgedragen, heeft het C.N.V. de kaderschool gesticht. Bier krijgen de bestuurders gele genheid nadere vorming te ont vangen. Luisteren en doorgeven. Naar de heer Ruppert mede deelde, blijft het niet bij een op- Dr S, E. B. Bierema. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. V., dr S. E. B. Bierema, heeft het partijbestuur te kennen gege ven, dat hij bij komende ver kiezingen niet opnieuw een. can- didatuur voor de Tweede Kamer zal aanvaarden. Reeds in 1943 had hij meegedeeld, dat hij de tijd gekomen achtte om zich niet meer voor de Tweede Ka mer ter beschikking te stellen, doch eventueel alleen voor de Eerste Kamer. Productie „Willem Barendsz". Blijkens dooiv.de directie van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart ontvan gen gegevens bedroeg de pro ductie van de „Willem Barendsz" op 20 December j.l. 7256 vaten 1209 ton) traan en 4081 va ten (r= 680 ton) spermolie. o De Zweedse gezant te Boeka rest heeft opdracht gekregen bij de Roemeense regering te protes teren tegen de confiscatie van twee Zweedse luciferfabrieken, die verleden week door Roemenië onder staatscontrole zijn gesteld. leiding voor het kader der bewe ging. Ook de leden krijgen gele genheid een speciale sociaal-eco nomische vorming te volgen. Er is een onderwijsdienst gesticht, die voor districts-, afdelingsbe stuurders en leden gaat werken. Naast Talma heeft de christe lijk sociale actie veel te danken gehad aan prof. dr J. R. Slote- maker de Bruine. Diens laatste woord tot de christelijk sociale beweging luidde: Een onvrucht baar christendom op sociaal eco nomisch erf is rijp om te verdwij nen. Gedachtig aan deze woor den opent het C.N.V. de kader school. Dat is positieve arbeid. De Christelijke Vakbeweging wil enerzijds luisteren naar wat Gods Woord leert en anderzijds de boodschap doorgeven. Echt ehris-. telijke actie heeft immers twee zijden: kern én massa, schaaps kooi én visnet .bewaren én ge tuigen. Niet het een zonder het ander, maar beide. Daarom zal 1948 het propagandajaar van de Christelijke arbeidersbeweging zijn. Veel problemen. De rector der school, prof. mr W. F. de Gaay Fortman onderstreepte in zijn toespraak de woorden van de heer Ruppert, dat de kaderschool een werk is van en voor het C.N.V. in zijn geheel. Er zullen -op de school veel problemen aan de orde ko men, als daar zijn de vraag naar het eigendomsrecht, de plaats en taak van de staat, de geleide eco nomie, de planning. Het pare l van de opleiding is: voor de vrij heid van de arbeidende stand naar een rechtsorde in de arbeid. Nadat de openingsplechtighe' .1 was verricht, verenigden de aan wezigen zich aan een maaltijd. Hier voerden nog het woord de heren mr dr A. A. van R h ij n namens de minister van Sociale Zaken, K. Kruithof als ere voorzitter van het C.N.V. en mr W. R i p, secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Industriële productie op hoger peil. Het „Journal of Commerce" heeft een aantal regerings-econo- men geïnterviewd. Volgens het blad is hun mening, dat in het eerste kwartaal van 1948 de in dustriële productie in de V. S. op een hoog peil zal blijven. Dezer dagen schreef het blad: „De Amerikaanse toewijzingen voor het Europese herstelpro gramma zullen er voor zorgen, dat het komende jaar geen her haling plaats vindt van de sterke daling van de Amerikaanse ex port, die in het derde na-oorlog se jaar plaats vond. De vermin dering van de waarde van de ex port bedroeg bijna 50 pet. Som mige officieuse ramingen ver wachten zelfs voor 1948 een ex port t.w.v. 14.5 milliard dollar. Ofschoon dergelijke voorspellin gen al te optimistisch schijnen, wanneer althans geen belangrijke prijsstijgingen voorkomen, schijnt het eerder, dat een matige daling zo ongeveer als na de eerste we reldoorlog, waarschijnlijk is. „Wallstreet Journal" schrijft, dat het Amerikaanse programma voor hulpverlening aan het bui-, tenland de sleutel is tot de hand- Iiaving van het hoge peil van de werkgelegenheid in 1948. De werkgelegenheid is volgens hem voor de naaste toekomst goed.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2