„Conflict met Republiek blijft donkere wolk", Groots plan voor vredelievende doelen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HET JAAR 1947. Nadere uitwerking collegiaal orgaan kan volgen» Soekarno eist vijf zetels in interim-regering. Breskens weer in opschudding. Staking in de haven van Hamburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 838 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per «voord DINSDAG 6 JAN. 1947. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. A FEL/TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KAREI.SE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- eu ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.45 u. MMaan op 5.26 u., onder 13.39 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 7 Januari: 11.21 u. 1.42 m., 23.54 u. 1.56 m. L DE GROTE ONTNUCHTERING. „En daar zij het verwer pelijk achtten God te er kennen, heeft God hen overgegeven aan een ver werpelijke gezindheid" Rora.'l: 28 (Vert. N.B.G.) I-I et jaar 1947 is een bladzijde 1 uit het geschiedenisboek, dat Christus schrijft. Wie deze bladzijde wil verstaan v.oor zover ons, mensen, dat gegeven is moet ook iets van de voorafgaande bladzijden weten en moet bovendien het blij eindend slot kennen, waarmede de Overste van de koningen der aarde eenmaal het boek zal voltooien. Gods tijdrekening is anders dan de onze. Eén dag is voor Hem als duizend jaar en dui zend jaar als één dag. Soms gaan er lange tijden voorbij, waarin niets schijnt te gebeu ren. Maar- dan, plotseling, ver snelt zich het tempo van bet wereldgebeuren: oude vormen en gedachten sterven en nieuwe toestanden breken zich baan in ongelooflijk korte tijd. In de laatste honderd jaar zien we dit laatste* verschijnsel in opvallende mate. In de eerste helft der acht tiende eeuw neemt de toege paste natuurkunde haar adem benemende loop, die nog steeds voortduurt. De eeuw der ma chine breekt aan. Machtige industriesteden en industrie staten ontstaan. Het bevolkings cijfer stijgt snel. De emigratie stroom richt zich naar Noord- Amerika, dat tot een geweldi ge wereldmacht wordt. Midden- Afrika wordt ontdekt, Azië komt steeds meer in de greep van de Europese dynamiek. In drie generaties is de we reld ontgonnen, veranderd, sa mengesnoerd gelijk nooit te voren. /gelijktijdig voltrok zich een ander procesde verwereld lijking van het leven. De lijn der Franse revflutie werd door getrokken, op publiek terrein loste het humanisme steeds meer de macht van het chris tendom af. Omtrent de tqekomst heerste optimisme. Men geloofde in vooruitgang en wereldeenheid, in redelijkheid en verlichting. Of liever, er viel hier niets te geloven; men zag het immers voor ogen, dat het die goede kant opging. Wetenschap en techniek maakten hun triomf tocht over de wereld, het bij geloof vluchtte naar de schaar se schuilhoeken van de nacht- school, waar het eveneens straks verdreven zou worden, de volken van het Oosten adem den begerig de nieuwe denkbeel den in en maakten zich op om de Westerse staatsvormen over te nemen; zo moesten wereld eenheid en wereldvrede wel spoedig komen Enkele dissonanten klonken in dit harmonische koor der vooruitgang. Een Nietzsche, profeet van de duivel, voelde beter dan zijn oppervlakkige tijdgenoten welke demonische geesten uit de afgrond aan het opkomen waren en stelde er een eer in wegbereider van de anti christ te zijn. Een Groen van Prinsterer, de historie beschouwend bij het licht der Schrift, waarschuwde voor de toekomst, voor tonelen van verwarring, plundering en moord, bij wier tragische af loop de geschiedenis der Franse revolutie bjjkans als een lieflijke idylle zal worden beschouwd. Zo sprak deze Nederlandse ziener in 1846. En in 1848 even zo; „Het is zeker, dat de los- gelatenheid, welke zich thans openbaart, in het geweld, of der radicalen en communisten, of der reactionnairen en con- ■'Cr va tie ven zal eindigen". M en heeft niet geluisterd. A*1 Maar het oordeel kwam. Het humanisme bleek niet bij machte het proces der ontmen selijking te keren. Nietzsche's verafgode „blonde beesten" kre gen hun kans in een wereld, die meende God te kunnen ver werpen met behoud nochtans van de moraal. Heidense machtstafen ont stonden: gruwelijke roofdieren, die de gehele wereld trachtten te verslinden. Eerst Rusland. De wereld schrok er van. Maar Rusland was ver en de-bolsjewiki had den vooreerst een schier einde loze ruimte om de dynamiek van hun gruwelijk beginsel in bot te vieren. Toen echter volg de Duitsland, een beschaafde, Midden-Europese staat, die tot daemonie verviel en de wereld naar de keel vloog. Het Westen, half omver ge worpen door de eerste sprong van het monster, raapte al zijn kracht bijeen en kreeg in 1941 de ongedachte kans om de Sow- jetrUnie tot zijn bondgenoot te maken, daar Hitier het pact MoskouBerlijn verscheurde en ook Rusland aanviel. Duitsland werd verslagen, vernietigd schier. En de hoop, de verwachting herleefde, dat nu de wereldeenheid en de we reldvrede zouden komen. De volken van Oost en West waren immers wapenbroeders gewor den. Ze hadden, bij alle ver schil van staatkundige en maat schappelijke vormen, toch in hoofdzaak dezelfde idealen. Op deze „gemeenschappelijke idealen" werd de U.N.O. ge- Dr. Beel; De minister-president, Dr L. J. M. Beel, heeft gisteren tegenover een aantal correspondenten ver klaard, dat ten aanzien van de vorming van het zgn. collegiale orgaan in beginsel overeenstem ming is bereikt en dat het veelvuldig contact met de Commissie van Goede Diensten, naar hij hoop te, geleid heeft tot verdere verduidelijking van het standpunt der Nederlandse regering, die van de Republiek reële doorvoering van het staken der vijandelijkheden in de ruimste zin van het woord verlangt, vooraleer zij zich in verdere politieke be sprekingen met haar kan begeven. De verklaring zegt o.m.: „Met bijzondere voldoening mag ik wel gewag maken van onze contacten met de vertegenwoordigers der onderscheidenen Negara's en Daerah's. Met de meeste aan drang hebben zij ons verzocht onverwijld stappen te doen om te komen tot instelling van or ganen Jer voorbereiding van de stichting der souvereine Verenig de Staten van Indonesië. Het heeft ons uitermate ver heugd dit vrije initiatief te heb ben gezien en onze voUe mede werking aan de verwezenlijking der uitgesproken verlangens te hebben kunnen toezeggen. „Wanneer gij bij dit alles nog voegt het feit, dat wij opnieuw hebben mogen constateren, hoe zeer allen, wier medewerking aan de voltooiing van dit grote werk wordt gevergd, zich hiervoor in zetten: militairen, in wier midden wij herhaaldelijk mochten ver keren, zowel als burgerlijke auto riteiten van hoog tot laag, Indo nesiërs zowel als Nederlanders, ja de gehele bevolking, dan zult gij willen aannemen, dat mijn ambtgenoten en ik thans aan de vooravond van onze terugkeer naar Nedérland, gaarne uiting geven aan onze voldoening over deze ontwikkeling en aan onze waardering jegens hen, die hier toe het hunne hebben bijgedragen. Maar de donkere wolk in de gehele situatie blijft het confljct met de republiek. Wij hopen van harte, dat de oproep van uit de vergadering van Zondag naast de arbeid der Commissie voor Goede Diensten er toe zal bijdragen ook dit probleem ten spoedigste tot een bevredigende oplossing te brengen". Niet naar Australië. Dr Beel verklaarde voorts, dat het tot zijn leedwezen onmogelijk is geweest de uitnodiging om een bezoelc aan Australië-te brengen aan te nemen. Dr Beel antwoordde bevesti gend op de vraag of de datum van 1 Januari 1949 richtlijn blijft voor de totstandkoming der staat kundige hervormingen. Betreffen de het collegiale orgaan zei Dr Beel. dat thans nader uitwerking kan volgen. Hij voegde hieraan toe, dat ook alle andere actuële vraagstukken onderwerp van be spreking zijn geweest en concrete conclusies werden bereikt. Ten aanzien van de wapenstil stand verklaarde hij: „Ik vertrouw, dat de Republi keinse regering de redelijkheid van het Nederlandse standpunt zal inzien en deze kwestie binnen enkele dagen tot klaarheid zal zyn gebracht". De persbijeenkomst werd bijge- grondvest en zou ook de vrede gebouwd worden. Het jaar 1947 heeft deze luchtkastelen weggevaagd. Ook in 1946 streed de barre werkelijkheid al met het schim mige ideaal, maar eerst het afgelopen jaar heeft het Wes ten de ogen geopend. Er is niet één wereld, er zijn er twee, die steeds vijandiger tegenover el kaar komen te staan. Zo werd 1947 het jaar der grote ontnuchtering. Het jaar ook, waarin na lang aarzelen, Amerika en West-Europa ein delijk overgingen tot afweer- maatregelen tegen het gestadig opdringende communisme, dat reeds half Europa in zijn dode lijke greep houdt. In Frankrijk en België ver loren de communisten hun. ze tels in het kabinet. In het eerst genoemde land verloren ze ook de eerste grote veldslag op economisch terrein. De glorie der socialisten be gon dit jaar in West-Europa eveneens wat te tanen. Zij wa ren in 1945 schier overal aan de macht gekomen onder het prediken van idealen, die thans in rook opgaan, West-Europa moest socialistisch worden. Daardoor zou het zijn welvaart snel herstellen en tevens een natuurlijke verbindingsschakel vormen tussen het kapitalis tische Amerika en het commu nistische Rusland... De voosheid en onhoudbaar heid dezer leuzen is in de prac- tijk wel gebleken. Maar achheel de geschie denis van de twintigste eeuw is één doorlopende demonstra tie van 'twoord: „Wat afvalt van de hoge God moet vallen". En tóch weigeren de volken zich te bekeren en te zoeken hetgeen tot hun vrede dient. Ook dat bleek in het afgelo pen jaar. woond door de ministers Drées en Jonkman en de luitenant-gou verneur-generaal, Dr van Mook. Samenstelling Interim-regering. Volgens „Het Dagblad" te Bata- meldt, ls tussen de Nederlandse regering en de vertegenwoordi gers van de niet-republikeinse ge bieden in principe overeengeko men, dat de Interim-regering zal bestaan uit negen ministers, waarvan zes op zeer korte termijn benoemd zullen worden. De 3 res terende portefeuilles zullen ter beschikking komen van de even tuele later tot de federatie toetre dende Negaras. Dit laatste zal echter geschie den In onderling overleg tussen alle betrokkenen. Het Dagblad zegt voorts, dat er in Batavia hardnekkige geruchten lopen, volgens welke de republiek zich tot de Nederlandse regering- zou hebben gewend om toe te tre den tot de federatie op voorwaar de echter, dat zij in de Interim regering minstens 5 plaatsen krijgt, zodat dan slechts 4 plaat sen bezet zouden kunnen worden door de nlet-republikelnen. Als republikeinse candidaten In de Interim-regering werden dan genoemd: Hatta, Sjahrir en Samsoeddin. Naar aanleiding van dit laatste seint onze correspondent te Ba tavia: Wel zeer typerend is het naar voren brengen van Samsoeddin, die gedurende de Japanse bezet ting leider was van de om zyn collaboratie beruchte groep Tiga. Hij is uitgesproken anti-Neder lands. Het is duidelijk dat de Ne derlandse regering op de republi keinse eisen niet zal ingaan. Reactie van Djogja. Politieke kringen te Djogja hebben tegenover Antara ver klaard, dat de Nederlandse bedoe lingen thans geen raadsel meer zijn. „Men wacht slechts op het geschikte ogenblik. Misschien krijgen de Nederlanders steun van de „Quislings", die nu bezig zijn de Verenigde Staten van Indone sië op te zetten, doch deze Neder landse tactiek zal geen succes hebben". Kirby by Soekarno. Het Australische lid van de commissie voor goede diensten, Kirby, die met enige leden van de republikeinse delegaties naar Djogja is gereisd, heeft gisteren een onderhoud van ongeveer an derhalf uur met Soekarno gehad. Sjarifoedclin naar Batavia terug? Sjarifoeddin heeft aan „Antara" medegedeeld, dat zijn terugkeer naar Batavia afhangt van de ver slagen, die hij zal ontvangen van de leden van de republikeinse de legatie. Hij sprak de berichten omtrent een eventuële kabinets herziening tegen. De Republiek in een zeer moeilijke positie. Een correspondent van de N. R. Crt. te Batavia meldt o.m.: In vele opzichten is de ontwik keling in het laatste weekeinde belangrijk en interessant Wjj stip pen hier aan het aspect gezien uit de gezichtshoek van het con flict met do Republiek. De recente gebeurtenissen en vooral de uitnodiging van niet republikeinse Indonesiërs, plaatst de Republiek wel in een zeer moeilijke positie. De vraag is: zal de republiek nu toegeven? De re publikeinen zijn er zich van be wust, dat de huidige ontwikkeling de positie van hun tegenstander slechts heeft versterkt. Er z^n tekenen, dat verschillende repu blikeinen geneigd zijn toe te ge ven, in de hoop op deze wyze nog iets van de republiek te kunnen redden Hoe groot deze groep kwantitatief en kwalitatief is, valt echter niet te zeggen. In .de vergadering j.l. Zaterdag bleek, dat tal van nlet-republlkei- nen deelneming van de Republiek aan de Verenigde Staten van In donesië zouden toejuichen en dat met name de vertegenwoor digers van Oost-Indonesië er wei nig voor voelden iets te besluiten zonder dat de Republiek er in be trokken zou zijn. Het tweede belangrijke aspect in de huidige ontwikkeling is, dat Nederland hiermede een nieuwe *kans krijgt. Dit is de opvatting, die langzamerhand hier in Bata via doordringt. Mén betoogt dat Nederland, door daadwerkelijk ernst en haast te maken met de federatievorming, kan tonen dat het inderdaad zijn wens is Indo nesië souvereiniteit te geven op korte termijn. Verliezen Nederlandse strijdkrachten. Van officiële zijde wordt be kend gemaakt, dat gedurende het afgelopen weekeinde, de ver liezen der Nederlandse strijd krachten bedroegen 4 gesneu velden, 2 gewonden en 4 ver misten. Op West Java, ten noorden van Leuwiliang, werd een re publikeinse bende verdreven. In de grensgebieden van Midden Java, -ten Zuid-Oosten van De- mak, en ten Westen van Soe- mowono, hadden botsingen plaats met geïnfiltreerde repu blikeinse strijdgroepen. Op Oost Java, in het grensgebied ten noorden van Perming, werd een bende verdreven. Hotel te Jeruzalem opgeblazen. Terwijl een tropische storm de stad teisterde is gisteren kort na middernacht het Semiramis hotel te Jeruzalem opgeblazen. Zes lij ken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteente zijn bedolven. Naar verluidt, was het hotel het hoofdkwartie van de Arabische jeugdorganisaties Nadjada en Foetoewah. Men neemt aan, dat de aanval door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stadskwartier ondernomen aan vallen op Iraëlieten. Grote ongerustheid over de Br. 1. Sinds Zondagavond verkeert men te Breskens in grote ongerust heid over het lot van het vijf koppen tellende vissersvaartuig de „Breskens I", dat Zaterdag ter haringvangst is uitgegaan, maar tot nu toe niet is teruggekeerd. Men vreest dat het schip ter hoogte van Blankenberghe op een wrak gevaren en vergaan is. Nadat de „Breskens 50" en de „Breskens I" Zeebrugge hadden verlaten om de thuisreis te aan vaarden heeft men aan boord van de „Breskens 50" ter hoogte van het Belgische kustplaatsje Blan kenberghe de „Breskens I" uit het oog verloren. Eenmaal ln Breskens binnen gelopen constateerde de beman ning van de „Breskens 50", dat het andere vaartuig nog niet bin nen was, wat men vreemd vond, daar de „Breskens I", dank zij de sterkere motor, sneller vaart. Men begon toen te vrezen, dat het spoorloos verdwenen schip op het wrak gevaren was van het ter hoogte van Blankenberghe gezon ken stoomschip „Maciver". Deze plaats is des te gevaarlijker, om dat de bij het wrak aangebrachte lichtboei door een defect niet meer werkt. Aan boord van de „Breskens 50" had men het gevaar op 't nip pertje bemerkt, Zodat dit' schip ternauwernood aan het gevaar ontkomen is. Het vermoeden, dat de „Bres kens 50" op dit wrak gevaren en gezonken is, wordt in de hand ge werkt door het feit, dat de gis termiddag in Vlissingen binnen gevaren loods heeft medegedeeld, dat hy bij eb in de buurt van het gezonken stoomschip een mast, kennelijk toebehorend aan een vissersvaartuig, heeft waargeno men. De te Breskens gestationneerde reddingsboot, die gistermiddag wegens een motorstoring niet kon uitlopen, zal hedenmiddag om één uur uitvaren om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Aan boord bevonden zich de schipper J. van den Heuvel, met z'n drie zoons Joost, Isaac en Marinus, van res pectievelijk 26, 22 en 14 jaar, en de matroos P. de Bath. Naar eenvormige verkeerswetgeving? Door de permanente verlich- tingsfcommissie van de K.N.A.C. is in samenwerking mt* het Bel gisch nationaal verlichtingscomi té het initiatief genomen te trach ten door eenheid van adviezen te komen tot zo veel mogèlijk een vormige wettelijke verlichtings voorschriften. De K.N.A.C. verwacht, dat deze samenwerking gunstige resulta- tmi zal afwerpen en zal uitgroeien tot eenvormighéid van de ver keerswetgeving van de Benelux- landen en zo mogelijk andere Eu ropese landen. China's schatkist uitgeput door burgeroorlog. De Chinese minister van Fi nanciën, Joei, heeft aan een commissie uit de „politieke volksraad" meegedeeld, dat de Chinese schatkist uitgeput is door de „kosten voor het leger in de campagne tegen de com munisten". Het laatste jaar wa ren de uitgaven met 450 procent gestegen. „Vele factoren hebben tot de huidige financiële crisis bijge dragen", aldus de minister, „maar de voornaamste facor is de huidige strijd in Noofd-China en Mandsjoerije". Het laatste jaar is er 400 mil liard Chinese dollars uitgege ven, terwijl er slechts 130 mil liard is binnengekomen. Naast de strijd tegen de communisten, aldus Joei, was de smokkel handel de voornaamste oorzaak der debacle. Ex-koning Michaël in Zwitserland aangekomen. Toen Michaël op het station van Lausanne aankwam, juichte een menigte hem toe. Kreten als „lang leve de koning" en „leve de vrijheid" werden gehoord. De koning reed in zijn grote blauwe Cadillac, welke sinds zijn laatste bezoek aan Lausanne daar was gebleven. Michael's aide de camp zei, dat Prinses Anne de Bourbon-Parma waarschijnlijk naar Lausanne zou komen. Prinses Anne heeft van haar woning te Kopenhagen uit een vrij lang telefoongesprek met Michaël gevoerd. o In de haven van de Portugese kolonie Macao heeft een hevige brand gewoed. Meer dan tien per sonen kwamen om het leven. Het aantal gewonden wordt op 70 tot 80 geraamd. Betekenis plan-Marshall. Charles Bohlen, kanselier van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft als ver tegenwoordiger van minister Marshall ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de staat Wisconsin verklaard, dat het plan-Marshall wellicht 4e enige kans vormt om tot een stabiele en vreedzame wereld te geraken. Bohlen zelde, dat het de Ame rikanen wel zeer vreemd in de oren moet klinken, wanneer het plan als imperialistisch wordt be titeld, wetende, dat zij offers brengen zonder het vooruitzicht te hebben spoedig iets terug te ontvangen, terwijl de mogelijk heid van winst zeker is uitge sloten. „Nog nooit in de geschiedenis is een zo groots plan voor vrede lievende doelen opgesteld en ik ben er niet bang voor, dat Ame rika voor de verplichtingen zal terugschrikken. Indien West- Europa wankelt en ondergaat zul len de kosten voor de nationale veiligheid van Amerika in een jaar meer bedraden dan die «'an het plan-Marshall". Door communisten georganiseerd. In de haven van Hamburg zijn gisteren vijf tot zes duizend ar beiders in staking gegaan. Vol gens havenautoriteiten en vakver enigingen is de staking door de communisten geïnspireerd. De arv beiders van twee scheepslijnen, de „Aioman Linie" en „Hansa linie" hebben zich bij de stakers ge voegd. Deze laatsten eisen een ge garandeerde werkweek van vijf dagen, dertig procent loonsverho ging, verstrekking van werkkle ding en de volledige uitreiking van een speciale voedseltoewij- zing. Congres Italiaanse communisten. De leider van de communisti sche partij in Italië Palmiro Tog- liatti, heeft in een rede tot een congres te Milaan, waaraan 3000 afgevaardigden deelnamen, ver klaard, dat zijn partij in de po litieke strijd democratische me thoden zou blijven gebruiken zolang de andere partijen dit ook zouden doen. „Duizenden jonge mannen hebben echter geleerd hoe_zij de wapenen moeten hanteren voor de vrijheid van het land", zeide Togliatti onder daverend applaus". De communisten zul len zich niet bij verrassing la ten nemen". De voornaamste regeringspar tij, de Christen-Democraten, noemde Togliatti „de Ameri kaanse partij", die samen met hoogwaardigheidsbekleders der katholieke kerk hand in hand zou werken met de „Amerikaan se imperialisten en oorlogssto kers". Ook de leiders der communis tische partijen in Engeland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Uruguay en de Balkanladen waren aanwezig. Een deel van Duitsland bij Rusland? De uit de Sowjet-zone van Duitsland ontvluchte ex-premier van Thüringen heeft tegenover het onder Amerikaanse licentie verschijnende blad „Neue Zei- tung" verklaard, dat de Sowjet- zone als 17de republiek bij de Sowjet-Unie zal worden inge lijfd. Hij baseerde deze verkla ring op een gesprek, dat hij als premier van Thüringen heeft gehad met de commandant van de Sowjet-zone, maarschalk So- kolofsky. Gevechten te Jeruzalem. Joodse bronnen melden, dat zwaar bewapende Arabieren gis termorgen vroeg de ommuurde Joodse wijk in het oude deel van Jeruzalem zijn binnengedrongen en dat er een hevig gevecht is ontstaan bij de Joodse klaagmuur. Twee duizend Joden zijn in deze wijk practisch ingesloten. De te lefoonverbindingen zijn nog in tact. Van officiële zijde wordt mee gedeeld, dat de laatste maanden in Korea 400 personen zijn ge arresteerd wegens pogingen tot vorming van een bevrijdingsle ger voor Zuid-Korea. President Truman heeft er in toegestemd, dat het congres/in dien en wanneer het zijn toestem ming geeft aan het plan-Mars hall, niet behoeft te stemmen over een bepaalde som voor de volle periode van 4 jaar, aldus heeft Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen meege deeld. Hiermee wordt erkend, al dus Vandenberg, dat het niet mo gelijk is vier jaar van te voren te bepalen, dat de genoemde som van 17 milliard dollar voldoende is, daar men niet weet, hoe het in de wereld zal verlopen. Snelle hulpverlening. Een transport Poolse emi granten, door Duitsland heen op weg naar Rotterdam, waar de Polen een boot van de Ba- tavierlijn naar Engeland zou den nemen, om vandaar naar CanadaDver te steken, had bij het passeren van Deventer kennis gegeven, dat de vrouw van een der emigranten op het punt stond, moeder te worden. De vrouw werd in het zieken huis opgenomen, haar echtge noot en zoontje bleven even eens in Deventer achter. En kele uren daarna schonk de vrouw het levenslicht aan een dochtertje. Aangezien de toe stand der vrouw dat mogelijk maakte, werd zij, de pasge borene, haar echtgenoot en zoontje van Deventer naar Schiphol vervoerd per zieken auto. Het Poolse gezin vertrok daarop per vliegtuig naar En geland en kon nog juist bij tijds te Southampton aanko men, om tezamen met het Poolse gezelschap landverhui zers, de reis naar Canada te aanvaarden. Franse Nationale Vergadering nam anti inflatie-wet aan. Het wetsvoorstel tot redding van de franc, waarbij een speci ale belasting van 125.000 franc wordt ingesteld, is gisteravond door de Franse Nationale Verga dering met 315 tegen 268 stem men aangenomen. Tevoren had de vergadering vijf maal haar vertrouwen in de gematigde coalitieregering van ^chuman uitgesproken. 30 tot 35 afgevaardigden, voornamelijk ra dicalen, onthielden zich bij elk der vijf moties van stemming. In deze amendementen werd voorgesteld verschillende catego rieën kooplieden, industriëlen, boeren, gebombardeerden en an dere oorlogsslachtoffers van deze vermogensheffing vrij te stellen. De anti-inflatie wet en het le- ningsvoorstel zullen heden door de Raad van de republiek worden behapdeld en waarschijnlijk van middag in de nationale vergade ring in tweede lezing komen. Pakistan verzoekt uitstel behandeling kwestie Kasjmir. Pakistan heeft de Veiligheids raad officieel verzocht om uitstel van de behandeling van India's klacht over het beweerde aandeel van Pakistan aan de strijd in Kasjmir, die Dinsdag ter tafel zou komen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., heeft geantwoord, dat het verzoek aan de Veiligheids raad zal worden overgebracht. Joeqo-Slavisch protest bij V. S. Joego-Slavië heeft bij het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken eenprotest Inge diend tegen de weigering der V. S., tussen de 40 en 50 millioen dollars aan goud aan Joego-Sla vië terug te geven. Dit goud werd voor de Duitse bezetting van Joego-Slavië naar de V. S. ge bracht. Cantinewagens naar Indië. Zes N.I.W.LN.-cantinewagens zullen op 7 Januari met het m.s. „Tabinta" naar Indië vertrekken. Het betreft hier de wagens, ge schonken door de steden Lelden, Assen, Vlaardingen, Enschedé (twee) en Rotterdam. Zy hebben reeds een demo:, ,'t rat ie tocht door deze gemeenten gemaakt. De fraude met de geschenkzendingen uit Indië. Zoals bekend is de N.IW.I.N. verzocht, om zich te belasten met de zakelijke afwikkeling van de pakkettenzwendel door het „ver- zendkantoor voor geschenkzendin gen van militairen in Indonesië" te Laren. De in beslaggenomen Indische producten zijn thans voor het grootste gedeelte opgeslagen ln Rotterdam. In verband hiermede wordt het N.I.W.I.N.-comité te Rotterdam overstelpt met vragen van talloze Rotterdamse "gedu- peerden, die verzoeken om het hun toekomende pakket. Het N.I.W.I.N.-comité te Rot- terdam vestigt er echter de aan dacht op, dat de goederen momen teel nog onder beheer van de Ju stitie zijn, terwijl bovendien de verdeling der producten niet zal geschieden door het comité Rot terdam. Dit blijft een aangelegen heid van het centraal bureau N.I.W.I.N., dat daarover t.z.t. uit voerig zal berichten. Het radioprobleem. Op 20 Januari a.s. zal de Minister van Onderwijs, K. en W. te zijnen departemente een bijeenkomst houden met voor aanstaande personen uit de radiowereld. .Daarbij zullen ver tegenwoordigd zijn het bestuur van de Nederl. Radio-Unie, elk der Omroepverenigingen, de Wereldomroep, de Radioraad en het Comité Nationale Om roep. De komende Rijks conferentie. In de Nederlandse delegatie ter rijksconferentie met Suri name en Curagao zijn npg tot leden benoemd: Mr A. M. Joe- kes en Mr G. C. J. D. Kropman. Artsenhonoraria en algemene ziekenfondsen. Voorlopige regelingen. De gentleman's agreement tussen de organisaties der huis artsen en der specialisten ener zijds en de organisaties der al gemene ziekenfondsen ander zijds, betreffende de artsen honoraria in het jaar 1947, zijn op dit ogenblik nog niet door nieuwe regelingen vervangen. Tussen de organisaties der huisartsen en der algemene ziekenfondsen worden nog on derhandelingen gevoerd over een nieuwe regeling, welke,- wanneer zij is tot stand geko men, geacht zal worden met ingang van 1 Januari 1948 in werking te zijn getreden. Wat de specialisten betreft, zijn de organisaties der specia listen en der algemene zieken fondsen overeengekomen, het door haar voor het jaar 1947 besloten gentlemen's agree ment tot uiterlijk 1 April 1948 te verlengen. Goedkopere fietsbanden. De nieuwe verlaagde prijzen voor fietsbanden zijn op 1 Jan* j.l. ingegaan. De handel heeft" ech ter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude voorraad tegen de oude prijzen uit te verkopen. De op het ogenblik bij de handel aanwezige voorraden doen echter vermoeden dat dit omstreeks 1 Februari zal Zijn geschied. Het nationale monument. Belangrijke gift. Een industriële onderneming te Amsterdam heeft het Centraal Bureau van de nationale monu menten-commissie een bedrag van f 100.000 doen toekomen voor de aankoop van tweehonderd dui zend vierkante centimeter Dam- plantsoen. De prijzen van bouw materialen. Donderdag 8 Januari treedt een regeling in werking ten gevolge waarvan de leveringen van bouw materialen uit het magazijn van de handelaar worden beperkt tot die welke noodzakelijkerwijs uit het magazijn moeten plaats heb ben. Door de grote schaarste kan de handel in bouwmaterialen zijn ge bruikelijke functie van magazijn houder niet op normale wijze uit oefenen. Verreweg het grootste deel wordt op het ogenblik onmid dellijk via de handel onder de ver bruikers gedistribueerd. Deson danks worden de leveranties veel al in rekening gebracht alsof het magazijnleveringen zijn, daar hiervoor hogere prijzen gelden. Hieraan wordt in de nieuwe re geling thans paal en perk gesteld, zo deelt het ministerie van econo mische zaken mede. Versterking Griekse strijdkrachten. Dwinght Grlswold, het hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland, heeft ver klaard, dat Amerika en Grieken land het er over eens zijn gewor den een nationale garde van hon derd bataljons te vormen en het leger te versterken met 12.000 man. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Verder afnemende en later weer naar Zuid-West krimpende wind. Wisselende bewolking. Vrijwel overal droog weer. Later weer iets oplopende temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1