Publicaties Nederlandse Heiiewtsclappij bestaat 6G jaar. n GEMEENTEREEN Toezicht op schoolgaande kinderen. Veel goed werk ten behoeve van de Ned. bodem verricht. Dam-Labyrinth. 9 Ml AFSCHEID Ir G. DE BAKKER. De voormalige Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, ir G. de Bakker, die onze. provincie gaat verlaten, zal op Donderdagmid PROVINCIALE ALMANAK VOOR 1S48. Juist met de jaarwisseling is de Provinciale Almanak voor Zee land voor het jaar 1948 vprsche- dag 8 Januari a.s. in het Schut- nen, bij de fa. Littooy en Olthoff tejshof te Goes officieel afscheid te Middelburg. nemen van de organisaties en particulieren, met welke hij door zijn arbeid in -Zeeland in nauw contact is geweest. VOORLICHTING VOOR DE WALCHERSE EN N.-BEVE- LANDSE FRUITTELERS. Met ingang van 1 Januari j.l. Evenals de vorige jaren heeft ook thans mr J. K. Munsters, hoofd-eommies der 2e afd. van de Prov. Griffie, deze almanak sa mengesteld. Het ls een lrjvig boekwerk van 550 pagina's ge worden en is voor hen, die door hun ambt of beroep meermalen in aanraking komen met offciële is benoemd tot assistent van desi lnstelltngen, organisaties, verenl- RijkstuinbouwvoorlichtmgsdienS'.gmgen enz. op het terrein van voor Walcheren en Noord-Be ve-Zeeuwse maatschappelijke le- land de heer C. Stange te ven een onmisba£e glds. Fijnaart. De heer Stange zal) De almanak, dle er keurlg ver. zich speciaal belasten met het 20rgd ultziet, is geheel bijgewerkt geven van voorlichting aan dejen heeft ln vergelijking met het fruittelers, hetgeen vooral met vorige jaar, aan belangrijkheid het oog op de aanplant van jonge gewonnen, doordat gegevens over boomgaarden op Walcheren van meerdere instellingen (E.T.I., Op- beiang zal zijn. bouworgaan, Prov. v. v. v., St. Iedere Donderdagmiddag zal NleuV Waicheren, Z.V.U. e.d.) de heer Stange aanwezig zijn op zijn opgenomen, het spre^uur van de Rijks-Gegevens van enige andere ver- tuinb. voorl. dienst in het gebouw enigingen enz. in Zeeland ontbre- van de veiling te Middelburg, j^en n0g deze almanak, zoals FRTJITTEELTDAG TE GOES. die van het Dep. Zeeland van de Op 9 Januari a.s. organiseert N^d. Mij voor Nijverheid en Han- de Kring Zeeland van de Nederl. del, Stichting Gedupeerde Grond- Fruittelersorganisatle een fruit- gebruikers Walcheren, „Scho- t^eltdag in de zaal Krijger te duw", Zeeuws Oorlogsmuseum, Goes. Deze dag zal staan in hetde Ver. van Groentetelers en wei teken van de aanplant van boom- heht nog enkele anderen. Voor gaarden. het volgend jaar in de welwillende Een drietal sprekers zal het aandacht aanbevolen! woord voeren. Ir W. v. Soest, Rijkstuinbouwconsulent, zal spre ken over het onderwerp ..Pers pectieven voor de Fruitteelt". De hoofdassistent van de Tuinb. voorl. dienst, de heer W. J. Ro- ZIMMERMAN KOMT VOOR. Vrijdag a.s. zal voor het Bijzon der Gerechtshof te Middelburg terechtstaan de 43-jarige Middel burgse glashandelaar Rijk Johan bijn, houdt een rede, getiteld ,,On- Zimmerman, tijdens de bezetting der stammen en r assenkeuze" en de Inspecteur voor de Tuinbouw, Ir G. de Bakker, zal zijn gehoor bepalen bij ,,De aanleg van boom gaarden". - hoofd van de anti-sabotagewacht. O.m. zal hij zich te verantwoor den hebben wegens het verraden van personen, die naar de Engel se zender luisterden en het be OUDELANDE. Dinsdag kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht en het toe zicht op gemeentewerken op N.- en Z.-Beveland, en terzake een nieuwe regeling aan te gaan. Aan deze regeling zal de ge-^ meente Goes niet deelnemen; bovendien krijgen de deelne mende gemeentebesturen recht streeks invloed op de gang van zaken, terwijl de districtsopzich ters een grote mate van zelf standigheid krijgen, hetgeen een snellere afdoening van zaken waarborgt. Voor de verkoop van enige percelen zijn een drietal inschrij vingen binnengekomen. Perceel A 33 werd gegund aan de heer van Strien. Voor perceel A 35 zal nader overleg worden ge pleegd. Aan de heer J. van Oosten wordt met ingang van 1 Januari 1948 eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats wordt be noemd de heer C. de Beste, a,mbtenaar ter secretarie. De begroting 1948 wordt zon der hoofdelijke stemming vast gesteld, de gewone dienst in ont vang en uitgaaf op f 58743,45 en een tekort van f 12.300. De gemeenterekening 19i6 wordt vastgesteld. Tekort ge wone dienst f 4421,79. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs voor 1948 wordt vastgesteld op i 15,36 plus f 2 voor gymnastiek onderwijs. OVEZANDE. Op Oudejaar vergaderde de gemeenteraad van Ovezande. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd herbenoemd de heer C. van Liere. Het verzoek om subsidie voor de R.-K. Be waarschool werd ingewilligd. Een schrijven van dhr Som- meijer tot aankoop van een stukje grond werd aangehouden tot de volgende vergadering. De Motorbrandweer zal de beschik king krijgen over een vulcani- seer-apparaat. De gemeente- rekening over 1946 werd voor lopig vastgesteld met de navol gende cij-ers: gewone, dienst in ontvangst en uitgaaf op f 89437,21, met een bijdrage voor het sluitend maken van die dienst van f 3512,72, de kapitaal- dienst op f 69449,80 in ontvangst en op f 69413,80 in uitgaaf, alzo met een goed slot van f 36. De -gemeente-begroting voor 1948 werd de raad aangeboden. Hoewel het totale bedrag van de kosten van demping en rio lering voor de sloot langs de Kerkstraat en achter de R.tK. school pl.m. f 100 hoger is dan aanvankelijk werd geraamd, wordt toch besloten deze sloten te doen dempen en rioleren. De vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 werd voor de bijzondere scholen voor 1948 vastgesteld op f 14,50 per leer ling. Aan het gemeente-perso neel zal alsnog de 2 pet. grati ficatie (vacantietoeslag) wor den toegekend. Zowel in de gewone als in de kapitaaldienst 1947 werden wij zigingen aangebracht. De reke ning van het Burgerlijk Armbe stuur over 1946 werd voorlopig vastgesteld op f 9318,02 in ont vangst en op f 7488,58 in uitgaaf, alzo met een goed slot van f 1829,44. Op een vraag van de heer van Liere doet de voor zitter enige mededelingen om trent de te verhuren woning wetwoningen. De voorzitter memoreert in zijn slotwoord, wat in het afge lopen jaar door de raad is tot stand gebracht en spreekt zijn voldoening uit over de mede werking en goede verstandhou- mg, die steeds aanwezig was. HQEDEKENSKE3KE. In de gehouden raadsverga dering kwam aan de orde.de be handeling der begroting 1948. Op verzoek van de heer Boon werd echter de zaak aangehou den tot een volgende vergade, ring, zodat men haar beter be studeren kan. Onder dagtekening van 19 De cember 1947 is aan de deelne mende gemeenten der Dienst Openbare Werken Bevelanden toegezonden een concept besluit tot wijziging dezer gemeen schappelijke regeling. De voor zitter deelde daarop uitvoerig mee waarom het gewenst is aan de bestaande toestand een einde te maken en hoe de toegezon den regeling tot stand is geko men. Deze nieuwe regeling is noch de burgemeester noch de raads leden sympathiek, doch deze moet dan ook gezien worden als een noodoplossing om het hui dige trage systeem te beëindi gen. Daar de Minister een top- organisatie voorschrijft, moest deze wel in de regeling worden opgenomen, al zal deze in de practijk zo klein mogelijk wor den gehouden. Ondanks op- en aanmerkingen van o.a. de heren Boons, Franse en Menhesre werd de voorgestelde regeling toch zonder hoofdelijlie stem ming aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Boone naar de afloop der besprekingen met de direc tie der PZEM wat betreft de electrificatie van wijk C. De voorzitter deelde daarop mede, dat zowel G.S. als de Directie aer PZEM het in de voorgaan de vergadering voorgestelde plan goedkeuren. De heer Franse had aanmer kingen op de keuze van de ar chitect voor de woningbouw. Aangezien een en ander vrij vaag was, zal de heer Franse trachten met feiten voor de dag te komen. Dezelfde spreker merkte op, dat de termijn voor aanbeste ding voor de te bouwen wo ningwet-woningen in deze ge meente, tekort is geweest, en dat van de naderhand verleen de verlenging niet alle aanne mers bericht is verzonden. Verder verzocht spreker spoed met de tot standkoming van een begroting inzake de afgra ving der Kwadendamse dijk. Daar deze begroting door de D.O.B: moet worden opge maakt, kon de burgemeester hieromtrent geen belofte doen. Wat betreft hef uitzetten der .te bouwen woningen volgens de bouwplannen waarop de heer Franse eveneens wees, zei de voorzitter toe, - dit zo spoedig mogelijk te laten verrichten, zo dat de pachters der volkstuintjes tijdig weten, of zij voor het volgende seizoen nog van be doelde grond gebruik zullen kunnen maken. De heer Lous wees er op, dat de sneeuwploeg, tot welker bouw in de vorige vergadering werd besloten, nog steeds niet gemaakt is en dat de voorzitter van het Waterschap 'hierover zelf niets wist. Een en ander zal door de voorzitter nogmaals met de dijkgraaf worden bespro ken. Daar verder niets aan de erde was, bracht de voorzitter dank aan de raad voor de pret tige wijze waarop in het jaar 1947 was vergaderd en voor het geen door de raad in het afge lopen jaar werd gepresteerd. Hij sprak de hoop uit, dat ook in het komende jaar op eén ge noeglijke samenwerking gere kend mag worden en wenste allen een goed uiteinde en Gods Zegen toe voor 1948. werken van de uitzending van Nederlanders naar Duitsland. Voorts heeft hij te Zwolle op een onderduiker geschoten en hem aan de Landwacht overgele verd. Elf getuigen zijn gedagvaard. MIDDELBURG. „Achillea bestaat 25 jaar. 15 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Gymnastiek vereniging „Achilles" met enkele dames en meisjes door de thans nog fungerende directeur-leider, de heer J. A. Bal, werd opgericht. Zeer veel successen zijn „Achil les" in de loop der jaren ten deel gevallen op gymnastisch-, athle- tisch en wandelsportgebied, ter wijl haar Signaalafdeling ontel bare malen haar belangloze - me dewerking verleende aan festivi teiten, jaardagen van'het vorste lijk huis enz. Ook buiten de pro vincie genoot „Achilles" en haar Signaalafdeling een grote ver maardheid. Ten dienste van de Stichting Nieuw Walcheren trad zij o.a. op in Leiden en Amster dam. '„Achilles" heeft in een reeks van jaren zeer veel bijge dragen tot de lichamelijke opvoe ding van de jeugd. Onder de. be langeloze leiding van haar direc teur-leider werden 196 vereni- gingsprijzen verkregen, terwijl 602 persoonlijke prijzen door de leden werden geboekt. 236 Kam pioenschappen Athletiek en Gym nastiek staan op naam van haar dames- en herenleden, benevens 5 Zeeuwse records athletiek. Aan 235 leden kon het Vaar digheidsdiploma Gymnastiek en Athletiek K.N.G.V. worden uit gereikt. terwijl honderden leden in het bezit kwamen van het marsspeldje K.N.G.V. De signaal afdeling verleende 203 maal haar medewerking aan festiviteiten in en buiten de provincie. Ook op ander gebied heeft „Achilles" een goede naam ver worven. Bij plaatselijke optoch ten nam „Aehilles" steeds een voorname plaats in. Meerdere malen organiseerde zij. met suc ces nationale wandeltochten op Walcheren en nam zelfs vele ma len met groepen deel aan wan deltochten in binnen- en buiten land .terwijl meerdere leden het Vierdaagse Kruis ontvingen. Ook tegenspoed is de vereni ging niet bespaard gebleven. Op 17 Mei 1940 verloor zij tijdens he.t bombardement door brand zo goed als al haar bezittingen: turntoestellen, muziekinstrumen ten, verenigingsvlaggen, attribu ten, alle gewonnen verenigings- prijzen en eretekens, archief enz. Door energie, wilskracht en doorzettingsvermogen is het di recteur, bestuur en leden mogen gelukken „Acliilles" weder op te bouwen tot één der voornaamste verenigingen in Zeeland. Het zilveren jubileum is de vereniging voornemens te her denken door het houden van een receptie op Zaterdag 14 Februa ri, gevolgd door een gezellig sa menzijn. Verder staat op 't pro gramma. een feëstuitvoering voor leden en donateurs, een feest avond voor de adspiranten en de jaarlijkse uitvoeringen. Een huldigingscomité van oud leden en vrienden van „Aehilles", waarvan het dagelijks bestuur bestaat uit de beren M. J. Louws, voorzitter; A. Imanse, secretaris en Alb. Huijsman, penningmees ter, heeft gemeend dit jubileum voor de vereniging niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan. Het zal „Aehilles" aan belang stelling van de Mid;V "utrgse be- ojking niet ontbreken. Zij heeft het verdiend. GOES. Verbreding Wegellng B. en W. delen aan de raad mede, dat het, met de bouw van woningen in het westelijk deel der gemeente aanbeveling ver dient om ook het wegel ing .lopen de vana^ de Middelburgse straat en eindigend bij het complex wo ningen, hetwelk in aanbouw is, te verbreden. Dit- wegeling toch zal ongetwijfeld in de toekomst een niet onbelangrijke verkeers weg worden. Voor deze verbreding is het nodig, dat de gemeente de' be schikking krijgt over een strook je-grond van de heer T. de Dreu en van Mevr. de Wed. Rouw-de Bokx. Het eerste stukje, in hoofd zaak bermsloot, is te verkrijgen tegen de kostprijs berekend naar f 2000 per H.A. en het tweede kosteloos, mits haar perceél met ongeveer 50 c.-M. wordt opge hoogd en in de plaats van de te dempen sloot een behoorlijke af watering wordt gemaakt. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. ARNEMUIDEN. Op 1 Jan. j.l. vierde de wacht meester der Rijkspolitie, de heer J. Walhout, alhier, zijn 25-jarig jubileum onder grote belang stelling van politionele en bur gerlijke zijde. de school mogen meebrengen om bjj hen thuis hun meegebrachte boterham te kunnen eten. Voor vele ouders zal het een hele geruststelling zijn te weten, dat hun kinderen ook gedurende de tijd dat zij niet op school zijn zich in 'n voor hen passende om geving bevinden; Hier ligt 'n taak voor de besturen onzer scholen en in die plaats wonende ouders van schoolgaande kinderen. Nederlandse staats courant in nieuw typografisch kleed. De Nederlandse Staatscourant wordt met ingang van de jaar wisseling gemoderniseerd. Men moet bij deze nieuwe „opmaak" echter niet aan een modern dag blad denken, doch veeleer "aan de opmaak van een niet geïllustreerd tijdschrift. Door gebruik van mo derne lettertypes," die ontworpen en gegoten worden op weten schappelijk vastgestelde, gemak kelijke leesbaarheid, biedt de Staatscourant met zijn vele offi ciële berichten thans een frisser en overzichtelijker beeld; Koning Paul van Griekenland is weer herstellende. Hij is vier da gen zonder koorts geweest. Een onzer lezers schrijft ons: Wanneer onze jongens en meis jes van het platteland de lagere school ln hun dorp doorlopen heb ben en verder willen leren zijn zij aangewezen op de dichtsbijzijnde stad waar scholen voor verder onderwijs gevestigd zijn. Daar de afstanden vaak te groot zijn om 's middags .naar huis te gaan, zijn de meesten ver plicht om ergens in een café hun boterham te nuttigen. Vooral voor onze christelijke jeugd/ brengt dit gevaren mee. Immers een café is niet bepaald de aangewezen plaats voor hen. Het zou daarom zeer toe te juichen zijn indien een speciale gelegenheid geopend werd waar zij hun boterham kunnen eten en gelegenheid gegeven wordt voor bidden en danken en zij eventueel de rest van de tijd eventueel kun nen besteden voor studie. Mocht dit niet. mogelijk zijn, dan zou b.v. iedere jongen of meisje van de betreffende school die in die plaats woont vader of moeder kunnen vragen of zij 's middags een meisje of jongen van Amerikaans olie- onderzoek in Duitsland. Het Amerikaans militair be stuur zal in de lente van 1948 een geologisch onderzoek van een groot gedeelte van Beieren en andere Duitse gebieden financie ren, in de hoop olievelden te zul len vinden, die rijk genoeg zijn om de Britse en Amerikaanse be lastingplichtigen te ontslaan van de last, jaarlijks 55 millioen dol-; lar voor petroleum te moeten op brengen. Het onderzoek zal zich uit strekken'van UIm aan de grens van de Franse zone tot Passau aan de Donau en ten Zuiden van het thans producerend gebied om München heen tot aan de Oosten rijkse grens; Bovendien zullen al le huidige en potentiële oliegebie- den in de Britse zone om Ham burg en Hannover en -in Slees- wijk-Holstein worden onderzocht. Men wilde het onderzoek eerst door Duitse geologen en deskun digen laten verrichten, doch men is thans van oordeel, dat men tot betere resultaten zal komen, in dien het door Amerikanenmet eerste klas Amerikaanse uitrus ting wordt geleid. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg ma ken bekend, dat, ingevolge art. 8 van de heffingsverordening Hondenbelasting, iedere houder van één of meer honden ver plicht is ten kantore van de Ge meente-ontvanger van het hou den hiervan voor het jaar 1948 aangifte te doen, en wel: a. zij die op 1 Januari 1948 houder van één of meer honden zijn vóór 1 Februari 1948; b. alle andere: binnen veer tien dagen, nadat zij houder van één of meer honden zijn gewor den. Bovenbedoelde aangifte moet geschieden door de inwoners der gemeente en binnen de gemeen te verblijvende geëvacueerden bij behoorlijk ingevuld en on dertekend biljet, hetwelk vanaf heden kosteldosg ten kantore van genoemde ontvanger verkrijg baar is op iedere werkdag var. 912 uur, behalve des Woens dags en des Zaterdags. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat aan hen; die voor het belastingjaar 1947 aangifte hebben gedaan, voor het be lastingjaar 1948 een aangiftebil jet zal worden toegezonden. Dit moet behoorlijk ingevuld ten kantore van de Gemeente-ont vanger worden ingeleverd vóór 1 Februari 1948. Distributiekring Middelburg. Werkkleding. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat door bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragende arbeiders(sters) werkzaam zijn, in het tijdvak van 5 t.m. 24 Jan. 1948 voor alle in het bedrijf werk zaam zijnde arbeiders (sters) on geacht de sedert de laatste ver strekking verstreken tijd, met uitzondering van uniformdragend en administratief personeel, for mulieren MD 333-26/27 moeten worden afgehaald en ingediend. Door Rijksdiensten en -instel lingen en voor arbeiders werk zaam in D.U.W. kampen e.d. mag niet worden aangevraagd. Formu lieren kunnen worden afgehaald bij het kringkantoor Dam 43, lo kaal 2 of bij de Agentschappen. Vandaag, 5 Januari, ls het zestig jaar geleden, dat de Nederl. Heidemaatschappij met een gering aantal leden opgericht werd te Arnhem, waarna zjj zich uitgebreid heeft tot een der grootste par ticuliere Instellingen in ons land. Veel ls er ln de afgelopen zes decennia tot stand gekomen. Reeds ln 1884 werd de kwestie van ontginning besproken door het Nederlands Landhulshoudkun- dig congres, waarna proeven wer den genomen. In een op 28 Januari 1887 te Arnhem gehouden bestuursverga dering van de G.-O. M. v. L. hield de toenmalige voorzitter, de heer C. J. Sickesz, een- warm pleidooi voor het cultiveren van grond en drong hij er op aan om een Hei demaatschappij op te richten. Dit voorstel vond veel bijval en de definitieve oprichting kwam tot stand in een vergadering, gehou den te Arnhem op 5 Januari 1888, waar een 50-tal grondeigenaren uit Nederland, die belangstelling voor deze aangelegenheid hadden, aanwezig waren. En zo was dan de grondslag gelegd-voor de Ned. Heidemij. De eerste werkzaamheden van deze nieuwe Instelling bestonden in hoofdzaak in het uitbrengen van adviezen en 't plaatsen van artikelen tijdschriften, waarin gewezen werd op nieuwe ideeën omtrent ontginning en bebossing, doch de belangstelling was nog niet groot. In 1891 kwam er verandering in het werksysteem en begon de maatschappij ook opdrachten voor rekening van derden uit te voeren. Reeds spoedig breidden de werkzaamheden zich uit en men hield zich bezig met bebos sing, wegbeplanting, bestrijding van bos- en heidebranden, bestrij ding van boomziekten enz. Op het gebied van de bosbouw is door de Heidemij veel tot stand geko men; reeds zijn tienduizenden hec tares tot bos ontgonnen. Van even grote betekenis zijn dé ont ginningen tot bouw- en grasland. De grootste ontwikkeling maakte de Heidemij mee in 1914, toen door werklozen in Twente op grote schaal begonnen werd met ontginnings- en ontwate ringswerkzaamheden. Geleidelijk is dit werk uitgebreid, vooral na de Vorige wereldoorlog, toen voor vele gemeenten de werkloosheid een probleem werd en to'en het rijk bij de uit te voeren werken aan de subsidieverlening de voor waarde verbond, dat 't werk on der toezicht van de Heidemij zou worden uitgevoerd. Dit was aan leiding, dat er een reorganisatie kwam, waarbij het land in ambts gebieden verdeeld werd met aan het" hoofd een opzichter, die de verantwoordelijkheid droeg. Dat van alle werkzaamheden de landbouw enorm heeft gepro fiteerd, behoeft geen betoog. Tien duizenden hectaren woeste gron den zijn herschapen in cultuur grond, hetgeen met zich mee bracht, dat velen een bestaans zekerheid konden vinden. Naast de cultivering hield de maat schappij zich bezig met de ver kaveling van gronden, waardoor effectieve resultaten zijn bereikt. In 1924 'werd de afdeling Ruil verkaveling opgericht én in de laatste tien jaren kwamen niet minder dan 236.000 aanvragen binnen, waarvan er 14.0Q0 uit gevoerd konden worden, terwijl "Ir 41.000 in uitvoering zijn. De moeilijkste jaren, die de Heidemaatschappij heeft meege maakt, zijn ongetwijfeld de jaren 19401945 geweest. Bedroeg het aantal werknemers in 1939 ruim 58.000, tengevolge van de mobi lisatie in. dat jaar en het feit, dat er verdedigingswerken aangelegd moesten worden, liep dit aantal in korte tijd terug tot 40.000. Ge durende de oorlog is men er ln geslaagd een groot aantal ar beiders in dienst te houden, al is het teruggelopen. Direct na de Meidagen van '40 werd dan ook begonnen met het herstel van de agrarische gron den. Barricaden wenden opge ruimd, inundaties ongedaan ge maakt, voornamelijk bij de Greb be en bij Krulningen. Een van de onderdelen van het werk, die "sterk vooruit is ge gaan, is de teelt van zoetwater vis. De productie van pootvis is zeer .toegenomen en grote hoe veelheden werden afgeleverd, zo wel ten behoeve van de beroeps als de sportvisser. Toen ons land ln 1945 bevrijd werd, was de belangrijkste taak voor de Heidemij het verrichten van herstelwerkzaamheden. Zo werd begonnen met de landbouw- herstelwerkzaamheden in de Be tuwe, die thans ten dele beëindigd zijn. Een belangriik aandeel' heeft de Mij voorts gehad in het her stel van Zeeland. Speciaal op het eiland Walcheren. "Wanneer wij het omvangrijke werk van de Ned. Heidemaat schappij overzien, dau kan er ge- l zegd worden, dat zij" behoort tot i de grootste instellingen in ons land en veel zegenrijk werk ver richt. Zij is zeer bescheiden be gonnen, doch tot grote uitbrei ding gekomen en uitgegroeid tot een vereniging tot nut van 't al gemeen, waar het particulier inia- tièf de boventoon voert. De maat schappij is geen commerciële in stelling, keert geen dividenden uit, doch voert in 't algemeen be lang tegen kostprijs werken uit j voor haar leden. Teneinde te kun nen beschikken over bekwaam I technisch personeel, geeft de j N.H.M. cursussen, die door velen worden gevolgd. Jaarlijks wordt aan circa 50 cursisten een diplo ma uitgereikt, gelijk aan dat van de middelbaar cultuurtechnische school. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Uitspraken van 31 Dec. 1947. H. ter H., machinist te Bier vliet, rijwiel diefstal. 6 m. gev., met aftrek voorarrest. L. B., handelaar te Axel, op lichting meermalen gepleegd. 1 j. en Sjm. gev. straf, met aftrek voorarrest. J. C., opkoper, te Axel, over treding vuurwapenwet. f 45 b. of 20 d., met teruggave der inbe- slag genomen hulzen. Kr. de BI., chauffeur te Ter- neuzen; aan zijn schuld de dood van een ander te wijten hebben, f 100 b. of 40 d. De Franse Nationale Federatie van de pers heeft besloten, dat de kranten van vijf Januari af met vier pagina's zullen verschijnen,, daar de papierdistributie verbe- l terd^is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel, A. H. Sonnenberg te Oolt- gensplaat. Bedankt voor Kedichem, L. J. van der Kam te Grave; voor- Loon op Zand, H. A. van Slooten te Haaften. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht, A. van Stuyvenberg te Yerseke. Gewapende Arabieren hebben twintig km. ten Zuiden van Gaza een goederentrein aangehouden, waaruit zij vijf wagonladingen ge condenseerde melk, bestemd voor het garnizoen te Sarafand roof den. Burgerlijke Stand. GOES. Ondertrouwd: J. J. van Eekelen, 24 j. en M. Jcbse, 20 j.; C. Ceulemans, 28 j. en M. Bran denburg, 22 j.; B. Teeuw, 31 j. te Giessendam en P. N. Sarneel, 25 j.; J. van Paassen,v 37 j. te Woensdrecht en J. Louwerse, 35 j. Getrouwd: F. Jensma, 32 j. te 's-Gravenhage en C. v. d. Heij- den,_31 j.; F. J. de Brouwer, 23 j. te Koewacht en A. W. Ha- rinck, 20 j.; J. M. A. Riethmül- ler, 49 j. te Duderstadt en G. A. J. van Strien, 23 j.; J. Dek ker,- 25 j. 'en G. J. Koppejan. 25 j.; Geboren: Jacoba M., d. v. J, Blom en J. de Pree; Adriaan J., z. v.. A. Anthonisse en J. Pol man te Baarland; Willemina, d. v. A. Toorenaar en_G. Ruis- sen te Kapelle; Jojjanna J., d.v. P. C. Ventevogel en H. E. de Dreu; Paulina C., d. v. L. Geene en D. M. Stroosnijderj Johanna C. M., d. v. P. Leemeijer en J. F. Luijks; Frederike .V., d. v. H. Doeleman en C. A. M/ Harms; Dingenis A., z. v. D. Reijnhout en J. Strijd te Wolphaartsdijk; Ta&ietje, d. v. J. Moerdijk en M. Westveer te Oudelande, Louise B. J., d. v. C. Raas en G. J. W. van de Poel; Cornelis E., z.v. C. Broere en E. J. Rooze" Pieter J. H., z. v. H. Schaalje en M. Ste,enaard;'Davina M., d. v. A. L. van Hese en E. de Koning; Jozina, d. v. L. de Kam en J. 1 de Nooijer; Herman H., z. v. H. door D. S. 5. Kobus holde zo lang voort tot zijn kwelgeesten eindelijk ach terbleven. Hij zette zich treurig neer op 'n boomstobbe in de koelte van een bos. Zijn hoofd deed zeer en hij merkte met schrik, dat zjjn wangen erg begonnen op te lopen. Het duurde niet lang of zijn rech teroog zat helemaal dicht en zijn linker bijna. Het scheelde niet veel of zijn hoofd was tweemaal groter dan voorheen. „O, o", dacht hij, „als m'n lin keroog ook nog dicht gaat, hoe kom ik dan ooit weer thuis?" 6. Hij sprong op. Gauw naar huis. Maar wie stond daar opeens voor hem? Een veldwachter! De veldwachter keek Kobus streng aan en vroeg: „Weet je niet dat je hier op verboden ter rein bent? Hoe is je naam?" „Mijn naam?", stamelde Kobus verschrikt. „Ik heet Kobus Klomp, meneer!" „Laat me je .persoonsbewijs 'es zien", zei de veldwachter. „Goed meneer. Hiér is het", zei Kobus beleefd, 't Was een geluk dat hij zijn persoonsbewijs bij zich had. H. v. d. Linden en C. J. Boot; Leendert W., z. v. P. W. Schip per en C. H. C. Siepman; Cor nelis, z. v. H. Reijerse en J. A. ae Nooijer; Elly, d. v. M. de Jonge en M. J. Hengstmangers' Jacoba M., d. .v. J. Blom en J. c'e Pree; Adriaan J., z. v. A. An thonisse cn J. .Poelman te Baar land; Johannes J., z. v. J. W. v Nieuwenhuijzen en J. N. Kodde te 's Heer Arendskerke; Jacob, z. v. H. van Oosten en J. Hoogstrate te Wemeldinge. Overleden: L. Herrebout, 75 j., wednwn. van A. K. Kamer ling; P. Hoogesteger, 70 j., man (Zie vervolg pag. 4.) Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 00 a, Goes. Flitsen uit de plaatselijke wed strijd G.D.C. en D.I.D., Goes. Zw. 4. 14. 15. 16. 22. 24. 28. 35. dam op 46. Wit. 25. 28. 34. 38. 39. 49. dam- op 50. Wit aah zet speelt 3430. Zwart besliste de partij PP keu rige wijze. Zoekt U zelf eerst eens hoe, alvorens de oplossing te raadplegen. 14—20!, 25X14 22—27, 30x19 27—31, 26X37 46x13!! 50 X9 4x13 wint. A. W. Beukema (wit), M. J. V. d. Weele speelde met zwart. Zw. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 15- 17. 18. 23. Wit. 16. 29. 32. 33. 34. 36. 37. 38. 39. 40. 48. Dit fragment kwam voor aan 't lste bord. Zwart speelde 1014 om wit in een valletje te laten lopen door 3328, waarna zou volgen 1-1—20 (28X19) 17—21 (16X27) 813! Het spel verliep als volgt: 4843 (913) 4035 (14—20) 35—30 (20—25). Hier had ook kunnen volgen 2328 20—24. Dit brengt echter geen voordeel. 30—24 (17—22) 37—31 (1117) 1217 was hier te overwegen. (3227) 2328 kan nu niet door. 2419 3126. Ook 17—21 gaat niet door. 3126 evenmin. 2228 niet door 3833 etc. Rest nog alleen 712 (16X7) 12,xl. (31—26) (36X27) en schijf 23 loopt gevaar. Na (11—17) volgde 31—26 (6—11) en nu verzuimde wit zijn betere voortzetting en speelde 3227 36x27. U zult zelf het betere wel zien! 23—28 (33x22) 17X28 (38—33) 12—17 (33X22) 17X28 (43—38) 11—17 (38—33) 17—22 (2419) remise. Voor liefhebbers om te puzzlen hierbij de afgebroken partij. Zw. 8. 12. 13. 14. 18. 28. Wit 29. 31. 36. 38. 41. 43. Wit aan zet. Analyses zien we hiervan gaarne tegemoet. Tournooi voorronde kampioen schap van Nederland. Hieraan zal worden deelgeno men door: J. Sinke, Goes, kamp. v. Zeeland; O. Doornbos, Over- schild, kamp. v. Groningen; M. Bandstra, Leeuwarden, kamp. v. Friesland; J. Lammers, Vries. 2e aank. kamp. v. Drenthe; A. Jurg, Almelo, kamp. v. Overijssel; H. Onnink, Aalten, kamp. v. Gelder land; H. Laros, Beverwijk, kamp. v. Nd. Holland; B. Dukel, IJmui- den, 2e kamp. v. Nd. Holland; D. v. d. Staay, Rotterdam, kamp. v, Zd. Holland; J. v. 11. Heuvel; 's-Hertogenbosch, kamp. v. Nd. Brabant; Ch. Thlmister, Maas tricht, kamp. v. Limburg. De Zeeuwse kampioen Sinke, zal in de eerste ronde uitkomen tegen D. v. d. Staay te Rotterdam of Zaterdag i7 Januari '48. 2e ronde tegen B. Dukel, 24 Januari '48 te Rotterdam. Daarna zullen de deelnemers de gasten zijn van de „Limburgse Dambond" en van 2 Febr.77 Febr. ln Heerlen een tournooi spelen. Het program voor onze kampioen is als 't volgt. Dinsdag 3 Febr. 9 u. Ch. Thi- nister—J. Sinke; 17 u. J. Sinke— M. Bandstra. Maandag 2 Febr. R. Lammers J. Sinke, 17 u. Woensdag 4 Febr. 9 u. O. DijornbosJ. Sinke; 17 u. J. Sin ke—J. v. d. Heuvel. Donderdag 5 Febr. 9 u. J. Sin keA. Jurg; 17 u.H. OnninkJ. Sinke. Vrijdag 6 Febr. 9 u. H. Laros J. Sinke; 17 u. J. SinkèP. K. Th. Leijte. De zes hoogst aankomende spe len in de finale kampioenschap Nederland. We wensen onze kampioen goed succes. Tot de volgende week en een voorspoedig 1948. S. 4-

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3