Belangrijke beslissingen te Batavia. Generaal de Gaulle eischt algemene verkiezingen. Is Stalin ernstig ziek? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND GELEIDE ECONOMIE. Voorbereiding instelling interim-regering. De republiek op het tweede plan? Oe toestand in Roemenië. Loopt de Republiek op haar laatste henen? Frankrijk heeft te kiezen tussen harder werken of ondergang. Churcbil een lastige patiënt. De abdicatie van Koning Michael. Hoge waterstand in het Oosten van ons land. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 837 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 5 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.44 u. Maan op 4.09 u., onder 13.17 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 6 Januari: 10.15 u. 1.36 m., 22.56 u. 1.50 m. Geleide economie zoals de staats-socialisten dat wensen, brengt afgezien van de principi ële bezwaren, ook met zicli geva ren va& practische aard. Het grote gevaar dat de lei ding uitloopt op mis-leiding. Iets daarvan hebben we al ge zien. In de na-oorlogse jaren hadden we in ons land, noodgedwongen, een sterk geleide economie. De overheid had over heel de linie de leiding. En de ongelukken zijn niet uitgebleven. Ondeskundige ambtenaren heb ben dwaze en economisch niet verantwoorde inkopen gedaan enz. Maar daar is het niet bij ge bleven. Minister Mansholt heeft hier over in een te Leeuwarden ge houden rede iets meegedeeld. Hij wees er op, dat de levens standaard omlaag moet en dat ons volk het gevaar van de hui dige situatie niet voldoende in ziet. Wij zullen, om de moeilijk heden het hoofd te bieden, sober der moeten leven. Een veel te groot gebruik van minder essen tiële goederen heeft tot een schijnwelvaart geleld die naar de ondergang voert. De minister erkende dat de re gering hier mede schuld heeft, omdat zij de bevolking omtrent het precaire onzer economische verhou dingen, niet ernstig genoeg heeft ingelicht. Terecht ls ln verband hiermee de melding gemaakt, dat we dus niet meer van een gelelde, maar van een mis-leide economie moe ten spreken. Natuurlijk is hier van opzette lijke mis-leiding geen sprake. Maar de gevolgen zjjn daarom niet minder ernstig. De R.V.D. meldt uit Batavia:'De bijeenkomst, die Zondag tussen de vier ministers, Dr van Mook en de vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's is gehouden, leidde tot zeer belangrijke beslissingen op de weg naar de instelling van een interim-regering, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. De vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's hebben twee resoluties aangeboden, welke tijdens het langdurig onderling over leg van Zaterdag zijn opgesteld. Naar verluidt is het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald. In de eerste resolutie, die door de vertegenwoordigers van Oost- Indonéslë, Oost-Borneo, Groot- Dajak, West-Borneo, Banka, Riouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Ne gara West-Java, Madoera en het K.I.S. (Komite Indonesia Serikat) Zaterdag tijdens hun onderling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overwe ging gegeven om onverwijld stap pen te nemen tot: 1. De instelling van een inte rim-regering ter voorbereiding van de tot stand koming van sou- vereine Verenigde Staten Van In donesië 2. De regeling van medezeggen schap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrach ten die in Indië aanwezig zijn als gezagsapparaat ter verzekering van de binnenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Neder landse grondwet. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Nederlands-Indische regering, de commissie van goede diensten, de republikeinse rege^jng te Djokja Professor Berven naar Moskou geroepen. Zwedens voornaamste kanker specialist, professor Berven, is naar Moskou geroepen. Hij is per vliegtuig vertrokken. Aftonbladet brengt dit in verband met geruch ten over een ziekte van maar schalk Stalin. Profeisor Berven heeft ver klaard niet te weten, wie zijn pa tient is. Reuter voegt er aan toe, dat men verwacht, dat hem om geheimhouding verzocht zal wor den. De collega's van professor Ber ven nemen aan, dat de patient te Moskou inderdaad Stalin is. De professor werd in Helsinki door een speciaal Sowjet-Russisch vliegtuig opgewacht. De collega's verklaren, dat Berven, onafhan kelijk als hij ls en geheel en ai toegewijd aan de behandeling van zijn Zweedse patiënten in het ra- dium-zlekenhuis te Stockholm, waarvan hij directeur' Is, er zeker niet in toegestemd zou hebben zijn werkkring te verlaten en overhaast haar Moskou te ver trekken, wanneer hem niet ver zekerd zou zijn,' dat de Russische patient een buitengewoon belang rijk personage was. En de enige vooraanstaande Russische per soon, van wie gemeld ls, dat hij ziek was, Is Stalin. Voorts wordt er op gewezen, dat men zich niet via de Sowjet- Russische ambassade met Berven. ln verbinding gesteld heeft, doch rechtstreeks per telegram. Dit zou gedaan zijn, aldus meent men, omdat het een zeer belangrijk persoon betreft, omtrent wiens staat van gezondheid men striktèy, geheimhouding in acht wenst te nemen. Prof. Berven heeft Zondag bij zijn aankomst te Helsinki het volgende verklaard: ,,Ik ben niet naar Moskou ontboden om een kankerpatiënt te behandelen, die zeer vermaard is. Ik breng slechts een tegenbezoek aan enige Russi sche specialisten, die een jaar ge leden Stockholm bezochten. Naar verluidt zou prof. Berven een dringend telegram ontvan gen hebben, waar in hem verzocht werd zich naar Moskou te bege ven om behulpzaam te zijn bij de behandeling van een onbekende patient. Volgens Bervens collega's waarschijnlijk maarschalk Stalin. Prof. Berven vertrok Zaterdag uit Stockholm. In Helsinki zou een speciaal Russisch vliegtuig hem naar Moskou brengen. Dokter Hultberg, een collega van prof. Berven heeft te Stock holm verklaard, dat de professor instrumenten had meegenomen. Voordat hij Zaterdag Stockholm verliet zou Berven gezegd heb ben, niet te weten wie zijn pa tient was. Andere collega's van Berven veronderstellen dat de pa tient waarschijnlijk maarschalk Stalin zou zijn. Berven zou nooit zijn -werk ln Stockholm in de steek gelaten hebben, indien hij niet de verzekering gekregen had, dat zijn Russische patient een uiterst belangrijk persoon was, zo betogen zij. o Italiaans stoomschip in nood. De kapitein van de 2327 ton metende stoomboot Silvia Ono- kato, "afkomstig uit Italië, heeft gedurende 24 uur stand gehou den in een storm en vecht bij de Zuidkust van Engeland tegen de verraderlijke Goodwin-zandban- ken. Hij weigerde zijn schip te verlaten en met zijn bemanning, die uit 28 koppen bestaat, aan boord van een reddingboot te gaan. De reddingboot blijft in de buurt. Volgens haar bemanning heeft de Silvia Onokato een zeer geringe kans om weer vlot te ra ken. De kapitein heeft echter de bootsman van het reddingsvaar tuig toegeroepen: „Mijn schip is mijn leven, als het schip gaat, ga ik mee." Later wordt gemeld: De Silvia Onokato, het Ita liaanse stoomschip, dat sinds Vrijdag op de verraderlijke Goodwin-zandbanken voor de kust van Zuid-Engeland aan de grond zit, was op weg van de Adriati- sche Zee naar Rotterdam. De kapitein weigert met zijn bemanning, die 28 koppen telt, en twee verstekelingen, het schip te verlaten. Zware zeeën belem meren de pogingen om het schip vlot te krijgen. en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt de conferentie van vertegenwoor digers de 1 eerste aan de Neder landse regering aangeboden reso lutie ter kennis van de republi keinse regering en nodigt de re gering der republiek Indonesië uit, deel uit te maken van de sou- vereine Verenigde Staten van In donesië. Minister Beel, die de bijeen komst presideerde, kon na een uitvoerige gedachtenwlsseling en toelichting van de in de resoluties neergelegde uitspraken zijn in- stemming betuigen met de strek- I king van de eerste resolutie, ter- I wijl hij de verwachting uitsprak, I dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de republiek en tot een goed resultaat van de arbeid der com missie van de V. N. belangrijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze verwachting aan stonds door de luitenant gouver neur-generaal, tezamen met de verschillende gebieden en groepen alsmede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand ge nomen worden. Het communique brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherziening in Nederland reeds wordt voorbereid. In gezaghebbende Nederlandse kringen heeft men tegenover Aneta verklaard, dat men het re sultaat van de te Batavia gehou den besprekingen van het aller grootste belang acht. Het overleg eiste slechts enkele uren, hetgeen er op wijst, dat het zo noodzakelijke onderlinge ver trouwen aanwezig was. Djokja ziet zich thans voor een gewichtige beslissing geplaatst. Volgens genoemde kringen was het geen geheim, dat Djokja op een zekere verwijdering tussen de niet-republikeinse gebieden re kende, die de vorming van een interim-regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou ver hinderen. Het is voorts van het aller grootste belang, dat de conferen tie nadrukkelijk de deur voor Djokja openliet, daarmede het laatste beroep van Dr Beel on- zich niet aan de j derstrepend. heeft gehouden, Wanneer nu binnen afzienbare tijd een collegiaal orgaan tot stand komt, kan de politieke op bouw krachtig ter hand worden genomen. In gezaghebbende krin gen is men van mening, dat het resultaat van de conferentie de bekroning van het bezoek der ministers mag worden genoemd. Onteigening Zweedse fabrieken. De Roemeense staat heeft de fabrieken en opslagplaatsen van de Zweedse maatschappij „Mater" overgenomen. Nadat het tribunaal te Boekarest een overeenkomst van 1929 tussen de Roemeense regering en genoemde maatschap pij voor de vervaardiging van lu cifers in Roemenië) nietig had verklaard. De overeenkomst werd vernie tigd, daar volgens het oordeel van het tribunaal de Zweedse maatschappij voorwaarden geen belasting aan de staat be taalde en geen zorg droeg voor de goede staat van de fabrieken. Honderdzestig hoge officieren van "het Roemeense leger zijn per 1 Januari gepensionneerd door de minister van landsverdediging, Bodnarash. Onder hen bevinden zich drie-en-veertig luitenant-ge neraals en zes gewone generaals. Wat een Engels correspondent meldt. „The Times" bevat een artikel van zijn correspondent te Batavia, waarin deze een beschouwing geeft over de „zeer gecompliceer de" toestand in Indië, waaraan het volgende ls ontleend. „In de loop der tijd hebben de Nederlanders hun positie ver sterkt, hetgeen tot uiting komt In de huidige besprekingen te Ba tavia. Waren de Nederlanders een jaar geleden bereid op min of meer gelijke voet met de republi keinen te onderhandelen, op het ogenblik zijn zij geneigd, hen te beschouwen als een van de ver scheidene bewegingen in Indië, die allen, met uitzondering van de republiek, reeds samenwerken -n de uitvoering van Llnggad- jati. De Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen bestaat gro tendeels uit Indonesiërs, die, in dien niet van ganser harte pro- Nederlands, toch in ieder geval op de weg naar het toekomstig Indonesië zeer van mening ver schillen met de republikeinen. Na vermelding van de met Ne derland samenwerkende gebieden zegt het blad, dat de Nederlan ders kunnen zeggen, dat de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië vordert. Het tijdsverloop heeft al de ver borgenheden van de republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tussen de verschillende Indonesi sche volkeren hebben het aanzien van een nationale eenheid teniet gedaan. Door de Nederlandse blokkade kon de republiek het volk geen goederen verschaffen. Door versleten vervoermiddelen kon zij geen voedsel verdelen. Vanwege de slechte verbindingen en het gebrek aan ervaren be stuurders kon zij het volk geen recht en veiligheid geven. Het republikeinse leger werd steeds meer impopulair bij het Het wilde zwijn tot Friesland doorgedrongen. Enige dagen geleden meende men reeds het vermoeden te heb ben ook ln de bosrijke streek van Friesland, met name te Appel scha, sporen van wilde zwijnen te hebben opgemerkt. Dit vermoeden is thans zeker heid geworden, want In de omge ving van Lippenhulzen heeft men evertje thans gezien. Heel het ja gersvolk heeft nu de slaap uit. Generaal de Gaulle heeft Zon dagmiddag in de belangrijke in dustriestad Saint Eticnne een grote bijeenkomst van arbeiders toegesproken. Htf drong aan op. het houden van algemene verkie zingen en waarschuwde, dat Frankrijk moest kiezen tussen harder werken of de ondergang. Men kon niet alleen rekenen op de hulp van de V. S. „Grondstof fen en goederen, die wij in het kader van het plan-Marshall zou den kunnen invoeren, zouden voor ons van onschatbare waarde zijn in ons streven ter verkrijging van welvaart. Weest er eehteï verze kerd van, dat wij deze producten op 'een of andere manier moeten betalen en wij ze alleen zullen krijgen in verhouding tot onze eigen inspanningen". De Gaulle achtte de huidige Franse regering „innerlijk niet In staat een werkelijk stabilisatie program door te voeren" en legde de nadruk op een organisatie van. de arbeid op „associatieve basis". Voor een nieuwe vakbeweging vrij van politieke invloeden zou een „schitterende taak" wegge legd zijn. Ofschoon hij zeide,dat Frank rijk er economisch slecht aan toe was, liet De Gaulle toch een op timistisch geluid horen. „Laten wij ons verenigen, daar in schuilt gezond verstand, macht en redding. Ik verzeker u, dat wij onze moeilijkheden zullen over winnen. Er is nog niets verloren. Wij zijn echter ziek en lijden-aan een ernstige ziekte, die energieke en voortdurende behandeling ver eist. Reeds lang hebben wij op te grote voet geleefd. Het partijen stelsel is onverenigbaar met een werkelijke regering. In de afgelopen 2 jaar hebben wij zes legeringen gehad, die ons telkens naar een lager plan voer den. Iedereen Voelt, dat er een onoverkomelijke wanverhouding bestaat tussen omvang van de op te lossen problemen en de aard van ons regeringsstelsel. De sta bilisatie van onze valuta bij voor beeld kan alleen tot stand komen door middel van zeer ingrijpende maatregelen, die nog ingrijpender worden naarmate wij langer wachten. Wij moeten de open bare uitgaven drastisch beper ken, orde scheppen in het beheer van de genationaliseerde indus trieën en het beheer- van de so ciale instellingen. Wij moeten ons belastingstelsel hervormen, vooral om degenen te laten betalen, die nu geen belasting betalen. De to tale productie moet opgevoerd worden. Wij moeten weer de on dernemingsgeest' en de concurren tie vrij laten door alle activiteit de vrije loop te laten, behalve met betrekking tot de verdeling van onmisbare goederen, die nog steeds schaars zijn. Bij de open bare instellingen moet weer dis cipline, zuinigheid en verantwoor delijkheid aan de' dag gelegd wor den. Wanneer wij deze maatregelen willen toepassen kan dit niet ge beuren door een regering van partijen. Daarom ls het hoog tijd, dat hieraan een einde komt. Hoog tijd, dat na de nieuwe algemene verkiezingen het volk een over heid krijgt zoals het zich die wenst en die in staat is het land te voeren naar redding en her stel". „Het is hoog tjjd", zo vervolgde hii, „dat degenen, die Frankrijk in het verderf willen storten om hun dictatuur namens* de verove raars uit het Oosten te vestigen hun kansen zien verdwijnen die kansen zouden zij hebben in onze armoede en vervai. Het is hoog tyd, dat onze republiek grondig, hervormd worde". De Gaulle verklaarde, dat de constitutionele hervorming als zij eenmaal bereikt waè niet vol doende zou 'zijn. De redding van Frankrijk ligt in zijn productie. Generaal De Gaulle kwam 's morgens te Saint Etienne aan, waar hij werd begroet door de burgemeester, leden van de R. P. F. en de gemeenteraad. Daarna begaf hij zich naar het raadhuis plein, waar een grote menigte op hem wachtte. Onder luide toe juichingen legde hij de eerste steen voor een monument ter nagedachtenis van de doden uit de laatste twee wereldoorlogen. volk. De Inflatie begon. De cor ruptie groeide. Sommige neutrale waarnemers denken thans dat zelfs zonder enige verdere mili taire actie van Nederlandse zijde de republiek niet langer dan zes maanden stand kan houden. Een jaar geleden scheen het twijfelachtig of de Nederlanders een federale staat zouden kunnen vestigen. Thans schijnen zij ver trouwen te hebben, hierin met of zonder republiek. REPUBLIKEINSE DELEGATIE NAAR DJOCJA. De republikeinse delegatie, be last met de politieke onderhan delingen, en de republikeinse mill, taire commissie, gevormd om ef fectieve toepassing van de order „staakt het vuren" van de Veilig heidsraad te bestuderen, zijn gis teren ln haar geheel naar Djocja vertrokken om het republikeinse kabinet op de hoogte te stellen van het verloop van de bespre kingen aan boord van de Renville. Nieuw massagraf ontdekt Een Duitse arbeider heeft bij het herstellen van oorlogsschade en het opgraven van lijken in het voormalig concentratiekamp te Belsen een nieuw massagraf ont dekt, dat naar schatting minstens 2000 lijken bevat. Slechts twee voor wie hij ontzag heeft. Op zijn reis naar Marokko heeft Winston Churchill een koude ge vat, welke ln bronchitis ontaard de en hem dwong te Marrakesj het bed te houden. Een dag of wat geleden werd echter ongerustheid omtrent zijn toestand getoekt door het bericht, dat zijn echtgenote en zijn huis dokter, Lord Moran, zich naar Marrakesj begaven. De „France Soir" weet nu te vertellen, dat mevrouw Churchill en de dokter de reis ondernamen ingevolge een telefoontje van Churchill's dochter Sarah, dat als volgt geluid zou hebben: „Vader is ziek. "Hij verkeert niet in le vensgevaar, doch weigert zich in acht te nemen en wil niet luis teren naar de Franse dokters, die hem behandelen. Laat Lord Mo ran met u meekomen. Hij is de eijige dokter, aan wie vader ge hoorzaamt en u bent de enige, die hem naar rede kan doen luis teren Nader wordt gemeld, dat Chur chill weer in het restaurant van zijn hotel is verschenen. Voor het eerst sinds vele dagen heeft hij zijn after-dinersigaar opgestoken. Na lange aarzeling en onder hevige pressie. Volgens de Weense correspon dent van het blad der Labour- partiji de Daily Herald, zou ex- koning Michaël van Roemenië, Boekarest nog steeds niet kunnen verlaten, daar hij „nog/met de communisten aan het onderhan delen is teneinde zoveel mogelijk bloedverwanten en personen uit zijn omgeving te redden. De Roemeense regering zou tot dusver niet bereid zijn, Michael en zijh verwanten toe te staan hun persbonlijk bezit mee te nemen. De correspondent, die verklaart, dat de „werkelijke geschiedenis" van de abdicatie van Koning Mi chaël'hem door een „belangrijk persoon uit Roemenië", die in Wenen arriveerde, werd verteld, voegt er nog aan toe, dat Koning Michaël pas na lange aarzeling en onder hevige pressie er toe overging het voor hem opgestel de abdicatie-document te tekenen. Een gedicteerde procla matie. De „New York Timès" schrijft over het aftreden van koning Michael van Roemenië: „In plaats van de populaire koning krijgt het land een rode konin gin-, n.l. Anna Pauker (minister van Buitenlandse Zaken), de meedogenloze vrouw die nu voor de Sowjet-Unie te Boekarest re geert. Het zal Michael waar schijnlijk worden toegestaan zich in ballingschap te begeven. In Roemenië zou hij de figuur kunnen worden, waarom zijn volk zich kan verzamelen wan neer de onvermijdelijke opstand tegen het Russische bestuur vaste vorm gaat aannemen. De in de proclamatie genoemde re den van zijn aftreden, n.l. het belang van het volk, is kenne"- lijk gedicteerd en mogelijk de prijs voor zijn ontsnapping". Het linksgeoriënteerde Franse blad „l'Aurore" «egt, dat thans de geboorte van een Balkan-fe deratie, „zo hardnekkig door Stalin voorbereid", niets meer in de weg staat. De conserva tieve „Figaro" meldt, „sedert het mislukken van de Londense conferentie heeft Moscou, het tempo van zijn manoeuvres ver sneld. De dag van morgen kan de ommekeer in Tsjeeho-Slowa- kije brengen". Volgens een later bericht heeft de Koning Zaterdag per speciale trein Roemenië verlaten. Terwijl de speciale trein, waar in zich ex-koning Michël i*tt ge volg bevond, Zondagmorgen met neergelaten blinden uit het sta tion van Boedapest reed, werd het venster van het laatste salonrrj- tuig geopend en verscheen ko ning Michaël. Hij lachte de aan wezige verslaggevers toe doch gaf geen antwoord op de vragen, die hem toegeroepen werden. Michaël, die onder de naam van Prins Michaël van Hohenzollern Stiermarlngen met zijn moeder Koningin Helena als Hertogin van Sleeswijk Holstein reist, hebben met hun gevolg van 30 personen paspoorten, waarop vermeld staat Volgens de New York Herald Tribune heeft de Chinese lucht macht 150 troepentransportvlieg tuigen in Amerika aangekocht. Dit zou de grootste aankoop zijn, die ooit ineens is gedaan. Het verzoek tot vrijlating uit het Interneringskamp te Darm stadt van Prins Philip van Ïïes- ■sen, die veroordeeld is wegens het actief lid zijn van de Nazt-parttj (hij bekleedde een hoge rang in de S.A.), is door de militaire gou verneur van Hessen van de hand gewezen. Uit een bank te Parijs zjjn 20 kg. goud gestolen. dat zij niet geldig zijn voor terug keer naar Roemenië. Michaëls trein, die Zaterdagavond uit Slnaia vertrok, stopte op het station Ferenz Varos aan de rand van Boedapest.. Het station werd door de politie omsingeld. Slechts bewakers en journalisten moch ten het perron betreden. De blinden voor de ramen wa ren neergelaten. Aanvankelijk was er geen teken van leven te bespeuren. Daarna kwamen Mi chaëls aide-de-camp, commandant Vergotti en zijn secretaris Ioanl- tiu te voorschijn. De laatste ver klaarde, dat hij opdracht had In terviews met de pers te weige ren. Wel vertelde hij, dat er tij dens de reis door Roemenië geen openbare demonstraties waren geweest. De trein zou recht streeks naar Lausanne rijden. De trein bestond uit negen rijtuigen, vier goederenwagens, 1 wagen voor het treinpersoneel en vier salonrijtuigen. Nader wordt gemeld, dat de ex- koning en zijn moeder nieuwe re publikeinse paspoorten bezitten, die hen in staat stellen naar Roe menië terug te keren. De paspoor ten van het gevolg van de ex- koning bevatten echter de clau sule „niet geldig voor terugkeer naar Roemenië". Een gevaarlijke lading. Explosiva voor Palestina onderschept. De politie te Persey City heeft medegedeeld, 74 kisten, inhouden de in totaal 7400 pond trinitroto luol, die Ingeladen werden ln een schip met bestemming voor Pa lestijnse plaatsen, ln beslag ge nomen te hebben. De voorraad t.n.t. was voldoende om vijf Jer sey Cities op te blazen, aldus ver klaarde men. De kisten waren ge consigneerd aan een firma te Tel Avlv en twee te Haifa. Een hoge functionnaris der douane van de haven van New- York heeft verklaard, dat 30 kis ten t.n.t. met het opschrift „ge bruikte Industriële machinerieën en delen daarvan" naar het schip gezonden waren door een han- relsfirma te New-York, terwijl 58 kisten met het opschrift „ge bruikte Industriële machinerieën" door een andere firma geconsig neerd waren. Men gelooft, dkt de in beslag genomen machines gebruikt had den kunnen worden voor het ma ken van oorlogsmateriaal. Amerikaans schip op een mijn gelopen. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmorgen vroeg is het Amerikaanse s.s. „Pioneer Cove" op ongeveer 40 mijl ten westen van Terschelling op een mijn ge lopen, sleepboten en de reddings boot van Terschelling zijn onmid dellijk ter assistentie uitgevaren. Nader wordt vernomen, dat het schip op een magnetische mijn ge lopen is. Er vond onder water een explosie plaats, waardoor het schip schade heeft opgelopen, maar niet lek is geraakt. Aan de hand van de beschik bare gegevens veronderstelt men, dat het schip zich niet op de als veilig aangenomen en aangegeven route bevond. De schade aan de machines van de „Pioneer Cove" schijnt derma te gering te zijn geweest, dat de bemanning in staat is- geweest deze provisorisch te repareren. Het A.N.P., dat telegrafisch con tact heeft gehad met het schip, ontving gistermiddag een tele gram van de kapitein, waarin de ze mededeelde, dat de „Pioneer Cove" op eigen kracht verder vaart en op weg is naar Londen. Voorts meldde de kapitein, dat door de ontploffing van de mijn geen der leden van de bemanning gedood of verwond ls. De „Pioneer Cove" vervolgde gisteren in de late middag de ver traagde reis naar Londen op eigen kracht, nadat de sleepboten „Stortemelk" en „Holland" uit Terschelling het gehavende Ame rikaanse vrachtschip 40 mijl ten Noordwesten van het eiland in de Noordzee hadden bereikt. Volgens inlichtingen op het eiland is de „Pioneer Cove" bui ten de vrij geveegde vaargeul op een mijn gelopen, nadat het waar schijnlijk tengevolge van het slechte weer en de hevige wind iets uit de koers was geslagen De voorzetting van de reis was dan ook, vooral in de aanvang, niet zonder gevaar, zodat beide sleepboten dicht in de nabijheid van het schip bleven toen dit zich langzaam op weg naar de vrije geul en naar Londen begaf. Brand te Bergen op Zoom Zaterdagavond brak brand uit in het kledingmagazijn van de fa. A. Terhorst, v.m. Peek en Clop- penburg aan de Kremerstraat te Bergen op Zoom. Het vuur greep snel om zich heen en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was stond het gebouw weldra iü lichte laaie. Er bestond zelfs ge vaar voor de belendende percelen. Met zes stralen werd het vuur bestreden. Het lukte de brand weer echter de belendende percelen in dit dicht opeen gebouwde win kelcentrum te sparen. Het ruime pand van de firma Terhorst brandde geheel uit. De panden van de firma Van Haren en Van Dijk liepen waterschade op. De oorzaak van de brand is nog on bekend. De schade is zeer aan zienlijk. Uit verschillende plaatsen kwa men de laatste dagen alarmeren de berichten over de hoge stand van het water ln de rivieren. De waterstand van de Waal bij Tiel had Zaterdag een dusdanig hoog peil bereikt, dat de beide z.b. coupures, die van af de Waal toegang geven tot de stad, moes ten worden afgesloten. Gisteroch tend wees de peilschaal voor Tiel 9.30 meter aan tegen een gemid deld normale waterstand van plm. 3 meter. Zondagavond werd de toestand nog niet als critiek beschouwd. De benedenloop van de Gelder se IJsel tussen Deventer en Ka- terveer bij Zwolle vertoont thans een merkwaardig beeld. Door de woeste kracht van het water wordt allerlei, dat op de oever heeft gelegen, meegesleurd. Een geladen motorklipper schip is, stroomop varende, tussen Ter Wolde en Deventer op een krib terecht gekomen en moet afwach ten tot het kan worden vlotge- sleept. Men heeft te Oist, ten Noorden van Deventer, de veer boot weg moeten nemen. De dienst wordt nu onderhouden met een motorvlet. De steenfabrieken langs de IJsel onder Ter Wolde en Olst zijn door het water ge ïsoleerd. Buitendijks zijn boerde rijen onder Wilp, ten Zuiden van Deventer, .geheel door het water omringd. Te Deventer hebben de diensten van gemeente- en haven werken het mogelijke gedaan om de schipbrug althans voor het voet- en rijwlelverkeer te behou den. Doordat de wind is gaan lig gen ls de kans groot, dat het wa ter het hier niet zal winnen. Men hoopt,_dat de van de boven-rivie- ren gemelde val van het water, de was op de benedenrivieren zal doen ophouden. Gistermorgen was te Deven ter het water ln de IJssel zo hoog gestegen: n.l. tot 5.99 N.A.P. dat het verkeer met voertuigen over de schipbrug moest worden verboden. Voetgangers en wielrij ders kunnen er thans nog passe ren, hoewel dit ook spoedig zal afgelopen zijn, daar het water op het ogenblik nog 1 cm. per uur wast. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het hoge water in de omgeving van Steenbergen vorderingen gemaakt. De weers gesteldheid schijnt met het water te wedijveren. De gehele nacht waaide er een sterke Zuidweste lijke wind. De daardoor ontstane goifslag beukte met geweld te gen de rondom de kom van het dorp Steenderen gelegen dijk, wel ke met man en macht met zand zakken wordt versterkt. De toe stand is echter precair, wanneer het water nog 30 cm. wast, zal de dijk overstromen. Men meldt uit M 1111 n g e n aan de Rijn, dat daar de Rijn in het afgelopen etmaal nog enkele centimeters is gewassen. Het wa ter stond gisteravond nog ruim 1.75 meter beneden de kruin van de dijk, zodat er voorlopig niet het minste gevaar is voor enige overstroming. Voor zover het oog reikt staat alle land onder water, ook gedeelten van de Oude Waal en het benèdendijks gelegen land. Uit Deventer ls alle passage, ook die voor voetgangers en wielrij ders, 'over de schipbrug te Deven ter onmogelijk geworden, omdat het snel wassende water aan de IJsel de toegangsweg naar de brug op de linkeroever heeft overstroom^. Dè brug wordt thans weggenomen om beschadigjpg 3 voorkomen. Zij kan trouwens voorlopig ook geen enkele ver- keersbelang dienen. Velen, die van of naar Deventer moesten e*i niet op deze plotselinge Snelle was hadden gerekend, stonden Zon dagavond ter weerszijden van de rivier te wachten om nog te po gen naar huis te komen. jm Clinton Anderson, de Ameri kaanse minister van landbouw, heeft voorspeld, dat in het voor jaar vleesdistributie nodig zal zijn. Hij verklaarde te hopen, dat er geen andere dingen gerantsoe neerd behoefden te worden. Een hevige orkaan heeft Za terdagavond gewoed in het gebied van Modena (Italië). Verscheide ne huizen zijn ingestort en op verscheidene plaatsen zijn de ver bindingen verbroken. Er zjjn geen slachtoffers. Wetsontwerp „werkloos heidsverzekering". De secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken, Mr Dr A. A. van' Rhijn, heeft toen hij te Utrecht bij de opening van de kadersehool van het C.N.V. het woopd voerde, medegedeeld, dat binnen enkele weken bij de Twee de Kamer een wetsontwerp „werkloosheidsverzekering" zat worden ingediend. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig Maandagavond: Meest krachtige, nu en dan stormachtige, geleidelijk meer naar West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met enkele regen buien. Later Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1