Beschuldigd van mensenroof, moord, doodslag en fusillade. erU^c zendini WemeMmye ontvangt een moeilijke gast. Rauter bekent zijn schuld. Hij deed „dienst" en is geen „schwein". felijk. Al met al: „Coloriet" heeft met succes deze tentoonstelling georganiseerd en met belang stelling ziet kunstminnend Mid delburg de verdere resultaten te gemoet! Benoemingen. Benoemd tot: lid van het be stuur der waterkering van de calamiteuze polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil, C. M. Elenbaas te St. Maartensdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar .waarin hij 70 jaar zal zyn geworden; lid van het bestuur der watei kering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpol- der, C. de Jonge H.Pzn. te Ter- neuzen. MIDDELBURG. 25 en 40 jaar in dienst van de „Vitrite". Het is een goede gewoonte van de directie der Vitritefa- bi-iek, om op de Oudejaarsdag beambten en werklieden, die ge durende 25 of 40 jaren hun krachten aan het bedrijf hebben gegeven, een kleine huldiging te bereiden. De jubilarissen wor den dan door één der directeu- len toegesproken en ontvangen een gratificatie. Deze „collec tieve" huldiging geldt voor hen, die in totaal, maar met een kortere of langere onderbreking het genoemde aantal jaren in dienst zijn. Degenen die onon derbroken 25 of 40 jaar in be trekking zijn, ontvangen hun gratificatie op de dag van het jubileum. In 1947 waren er 14 personen (1 beambte en 13 werklieden), behorende tot de eerste catego rie, 25 of 40 jaar in dienst ge weest. Woensdagmorgen j.l. werden zij in een hartelijk speechje dank gebracht voor hun werk door de directeur, de heer B. A. Hesselink, onder het aanbieden van- een enveloppe met inhoud. JDok de heer Chr. Bank, voor zitter van de arbeiderskern, fe liciteerde hen in enkele welge kozen woorden. Enige jubilaris sen antwoordden op deze toe spraken: Vijf en twintig jaar in dienst waren I. Joziasse, magazijn meester, P: v. Geelen, C. v. Bel- zen, J. Buijs, P. Meliefste, J. de Voogd, A. de Wijze en A. A. Clement. Veertig jaar: J. J. C. Boel, P. J. Goeman, I. Meliefste, F. J. v. d. Ransou, W. C. Vreke en A. W. Willems. Tentoonstelling „Coloriet". De oude Gildezaal aan de Kuiperspoort, het clublokaal van de amateurschilders en te kenaars, is vanaf tweede Kerst dag tot heden ingericht als ten toonstellingszaal. Ruim 60 schil derijen, acquarels, pastels, te keningen enz. van alle leden van „Coloriet" (een twintigtall zijn hier geëxposeerd en daar mede treedt „Coloriet" voor de eerste maal in het licht der pu blieke belangstelling. Middelburgs burgemeester opende op 2e Kerstdag in dit inT tieme, historische zaaltje deze expositie en sprak daarbij waar derende woorden tot de leden van „Coloriet", die hetbelang van een bloeiend cultureel leven in Middelburg zo duidelijk blij ken in te zien. Speciaal de voor zitter, de heer A. S. Grims, werd geprezen voor zijn goede ge dachte juist in deze inspireren de en de vreemdelingen trek kende omgeving het werkver trek der leden te vestigen. De beer L. Heijmans, kunstschilder te Middelburg, uitte zijn be wondering voor het. streven van „Coloriet". Dc tentoonstelling zelf is alle moeite van een bezoek waard. Er is een grote verscheidenheid van werken aanwezig. Daaron der zijn er, die niet direct ge slaagd kunnen worden genoemd en waaruit blijkt, dat de schil der boven zijn krachten is ge gaan. Daartegenover echter treft de bezoeker vele werken aan, die verrassen door hun fris heid, juiste kleurencombinatie en suggestiviteit. Op deze tentoonstelling van werken van Walcherse schilders blijkt duidelijk (hoe zou het ook anders kunnen?), hoevelen zijn geïnspireerd door de schoonheid van het dromende Veere en van de Kuiperspoort. Soms is het re sultaat treffend en knap, een ander maal minder bevredigend en teveel prentjesachtig. Wjj kunnen niet al het ge- exposeerde aan een beschouwing onderwerpen en volstaan daar om met het noemen van de wer ken, die ons persoonlijk het meest boeiden. Buitengewoon gaaf zijn de doeken van P. Rijken „Kalebas sen", „Fles met appelen", enz Deze beschikt over zodanige ta lenten, dat hij bezwaarlijk nog amateur kan Worden genoemd. Zijn werk kenmerkt zich door een uitermate nauwgezetheid. Geen détail is verwaarloosd en daarbij is er een zeer goede kleurenharmonie in zijn wer ken. - N Van Franssen is er een doek „Theerozen", dat opvalt door de levendigheid van tinten: don kere achtergrond en heldere kieur van rozen. De pastels zowel als het werk in olieverf van P. C. Prince zijn bekoorlijk en geven blijk van een goede visie. H. J. Holster toont zich een artist, van wie in de toekomst nog veel te ver wachten is. Mooie acquarels van J. P. Ie Clercq, J. Villée eil A. Phil verhogen de waarde van deze expositie niet weinig. Ook is hier voortreffelijk te kenwerk te zien. Wel in het bij zonder spraken ons aan de ge kleurde tekeningen van A- J- Kabboord (o.m. „Gezicht _op Veere"): in sobere kleuren ge houden en zeer vlot weergege ven. Het verzorgde werk van A. P. Grims is een woord van lof zeer zeker waard. Wij moeten met deze opsom ming volstaan, al zouden over het werk van anderen nog goede dingen te zeggen zijn. Jac. Prince exposeert buiten mede dinging; zijn werk is voortref- Bunkers in Vlissingen. JVIissIngen wilde de bunkers afbreken. De herinnering aan de oorlog in de Scheldestraat moet nu toch zoetjesaan wel verdwijnen. In de laatste raadszitting echter vroeg één der leden, of het maar niet beter zou zijn de betonnen gevaarten voor lopig intact te laten. Dat -niet vanwege de hoge oprulmkosten, maar met het oog op een komende strijd. „Want", zo zei dit raadslid, „ik zou mij er heus niet over verwonderen, wanneer wij ze straks weer nodig zouden he li llen voor de verdediging tagen binnenlandse belagers". Wie hy daarmede bedoelde? U raadt het wel', 't Staat in zeer nauw verband met de voorgestelde annexe tie door Vlissingen van omliggende plaatsen GOES. TEXTIELBONNENZWENDEL. Bij de firma W. te Goes is een flinke hoeveelheid textiel- bonnen gestolen. Bij onderzoek bleek, dat mej. B., bij deze firma in dienst," de schuldige was. Zij nam de bonnen weg en verkocht ze - door aan zekere van E. en van D„ beiden te Goes. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen haar. Week der gebeden. Evenals vorige jaren zal ook nu weer de week der gebeden ge houden worden. Ditmaal in het kerkgebouw der Vrije Evang. Ge meente. Het programma luidt als volgt: Dinsdag 6 Januari: „De nood der wereld". Voorganger DS Flinterman; Woensdag: „Zending en Evangelisatie", Ds Karelsc; Donderdag: „Gezin en jeugd", Ds Boerlijst; Vrijdag: „Onze soldaten in Indië, Ds Metselaar. Jeugdkerk. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft besloten, voorlo pig eenmaal per maand, in het gebouw van de J.V., een jeugd dienst te houden. De St. Jacobsstraat. De bewoners van de St. Ja- eobsstraat hebben de laatste tijd kosten noch moeite gespaard om van deze straat te maken wat ze nu is, een straat waarvan we zouden kunnen zeggenklein maar dapper. Hier is een nijvere winkelstand, die er in geslaagd is het publiek te trekken. Wat hier gedaan is kan geacht worden van algemeen belang te zijn. Geen wonder dat er ongerust heid is ontstaan, nu het in de be doeling schijnt te liggen het be schadigde pand no. 17" tot werk plaats in te richten, waardoor uit de aardder zaak het aanzien van dit straatje zal worden ge schaad, terwijl zo hoog nodige woonruimte verloren gaat. Een aantal bewoners hebben Generaal Rauter zal terecht staan. „Op politieke en psychologische gronden moet ik geofferd wor den. Het Nederlandse volk heeft daar recht op, het is recht vaardig." Zo spreekt de voormalige general der polizei H. Rauter over het vonnis, dat vermoedelijk in de maand Februari over hem geveld zal worden. Aldus vertelde de inspecteur van politie T. J. van Dien, hoofd van de P.R.A.-recherche, aan een redacteur van het A.N.P., die sa men met de rechercheur C. van den Berg maandenlang heeft ge werkt om het voor dit proces be nodigde materiaal te verzamelen. Het wa^ een - moeizaam werk, want niet alleen de S.D., maar ook de Wehrmacht, de S.S. en de kriegsmarine hebben oorlogsmis daden begaan en de schuld van hun misdaden schuiven zij op el kaar. Zoek het maar uit. En het werd uitgezocht. Vanuit heel het land kwamen de -proces-verbalen binnen. In November nog 230. Ieder proces-verbaal bevatte ver schillende oorlogsmisdaden van de S.D. Toen in Duitsland nog het ar chief van Himmler gevonden werd, was de zaak „rond". Himm ler had bevel gegeven alle ar chieven van de S.D. te verbran den. Zijn bevel werd prompt uit gevoerd: allé archieven verdwe nen in rook en as, alleen het zijne behield hij. Dit archief is al heel wat Duitsers noodlottig geworden. Het deed aldus de heer Van Dien ook Rauter de das om. Uit de tussen Himmler en Rau ter gevoerde correspondentie kwam vast te staan, dat Rauter wel degelijk op eigen initiatief gijzelaars had gevangen genomen en illegale werkers had laten fu silleren. Tot op dat ogenblik was de indruk gewekt, dat de moor den en brandstichtingen in de meeste gevallen door de lagere S.D.-ers op eigen gelegenheid waren uitgevoerd. Het was echter niet gemakke lijk om de Duitsers aan het pra ten te krijgen. Zo was het abso luut noodzakelijk om generaal Naumann te verhoren. Maar NaumSnn, die er van beschuldigd wordt de Silbertanne-moorden op zijn geweten te hebben, was in Amerikaanse handen en werd niet uitgeleverd, ook niet „uitge leend". De Amerikanen wilden hem in Neurenberg veroordelen wegens het vermoorden van tien duizenden Polen. Inspecteur Van Dien reisde dus naar Neurenberg. Daar deed zich het verwonderlijke feit voor, dat de Amerikanen alleen toestem ming wilden geven om generaal Naumann te verhoren als deze zelf er in toestemde. Er bestaat namelijk een Amerikaanse wet,' die voorschrijft dat een gevan gene niet meer lastig gevallen mag worden als hij zijn dagvaar ding heeft ontvangen. En Nau mann had zijn dagvaarding*reeds. Na een week stemde hij echter toe en kon hij, bijgestaan door zijn advocaat, verhoord worden. Niet lang, want hij had maar een half uur de tijd. Ook generaal Christiansen is verhoord. Hij -geeft alle schuld aan Rauter en vindt zich zelf onschuldig. Dit doet Rauter niet. Hij bekent zijn schuld, al toont hij absoluut geen berouw. De gé- volgen van zijn optreden hier in Nederland beschouwt hij alsde logische consequentie van zijn op dracht: rust en orde in Neder land te handhaven. Hij weet, dat hij veroordeeld zal worden en geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Alleen wil hij bewijzen, dat hij „dienst" gedaan heeft en geen „schwein" is. „Was ik niet streng opgetre den, darr was "er nog een veel groter bloedbad pntstaan", zo zegt .hij. Men heeft hem een dui vel genoemd en hij antwoordde, dat de illegaliteit voor hem een hel was en in de hel is nu een maal een duivel. Over de illegaliteit heeft hy zich typisch uitgelaten. Hij be weert een groot respect te heb ben voor de mannep van het ver zet, die hij het beste deel van ons volk noemde. Had Duitsland de oorlog gewonnen, dan zou hij hen de beste banen geboden heb- j ben en niet de N.S.B.-ers, die hy veracht. Rauter was zelf geen lid van j de N.S.D.A.P. Hij wilde niet ge-1 bonden zijn aan een partij. Had i er ook geen interesse en tijd voor, geen tijd vooral. Heel zijn leven was hij een vechtjas. In 1914 onderbrak hij zijn studie voor bouwkundig in genieur en ging hij als vrijwilli ger in het keizerlijke Oostenrijks- Hongaarse leger- Hij bracht het tot oberleutnant. In de strijd om Karinthië, in 1'919, vinden wij hem terug als commandant van verschillende vrijcorpsen. Hij is er ook bij als Duitse vrijcorpsen tegen de Polen vechten om de inlijving van Opper-Silezië bij Po len te verhinderen. Daar ontmoet hij voor de eerste maal Hitier. Als in 1933 de Hekmatwher door Dolfus. verboden wordt, aan vaardt hijc na aanvankelijk ge weigerd te hebben het strijdende Oostenrijk te verlaten, de op dracht van Hitier om de in Duitsland wonende Oostenrijkers in „Culturele" strijdorganisaties te verenigen. De Oostenrijkse regering ver klaarde hem daarop van de Oos tenrijkse nationaliteit vervallen. Hij werd Duitser en oberführer der S.S. Na de Anschluss heeft hij de door Himmler aangeboden functies in Oostenrijk geweigerd en bleef werken aan de opleiding van de S.S. mannen. Op 24 Mei 1940 ging hij naar Nederland als HoheVe S.S. en Polizeifuhrer met de rang va f» generaal der polizéi. Rauter wacht nu af, kalm en beheerst, aldus de heer van Dien. Mensen, die hem in gevangen schap hebben kunnen gadeslaan, bewonderen zijn ijzeren zelfbe heersing. Hij is correct, moppêrt niet op zijn behandeling, die strenger is dan die van andere gevangenen. De stilte van zijn cel in de strafgevangenis te Scheve- ningen, die hij nooit verlaat, ge niet hij als een weldadige rust. „Eindelijk eens tijd om te den ken". Deze 52-jarige Duitser is geen zwakkeling en ook geen poseur, alleen wil hij geen „schwein" ge noemd wordén. In zijn privéleven was hij correct. Hij rookt niet en drinkt niet en heeft zich ook niet met vrouwen bemoeid. Zijn hu welijk met zijn 12-jaar jongere vrouw was zeer góed. Vijf kin deren heeft hij,, waarvan één zoon. Zijn vrouw en kinderen ver blijven nu in Celie bij familie. Rauter zal voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage te recht staan. Mr 3. Zaayer zal de aanklacht voorlezen, waarin hij beschuldigd wordt van mensen roof, moord op joden, doodslag en fusillades. Er zijn slechts enkele getui gen' ppgeroepen. Men verwacht dat het proces niet lang zal du ren, enige dagen wellicht. Zeeuwse bevolking in 1946 met ruim 6000 zielen toegenomen. t Uit het Provinciale Blad van 12 December 1947 blijkt, dat de Zeeuwse bevolking in het jaar 1946 met ruim 6000 personen is toegenomen. Woonden, er op 31 Dec. 1945 252.483 mensen in onze provincie, eind 1946 was dit aantal geste gen tot 258.510. Het opmerkelijke doet zich voor dat Zeeland bijna 2000 meer man nen telt dan vrouwen, voor de Zeeuwse jongens geen gunstig perspectiefDe cijfers per 31 December 1946 zijn n.I. 130.196 mannen en 128.314 vrouwen. Interessant is de loop der be volking voor de verschillende provincledelen. Uit de cijfers biijkt, dat Walcheren, "W. Z. Vlaanderen, Tholen en Sehouwen- Duiveland erop vooruitgingen, terwijl O. Z.-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Noord-Beveland hun inwonertal zagen dalen. Walcheren kreeg er bijna 7.700 inwoners bij (als gevolg van de voortgaande re-evacuatie in dat jaar), W. Z.-Vlaanderen vermeer derde met een zièlental van 246, Tholen met 393 en Schouwen- Duiveland met ruim 1300. De terugslag in O. Z.-VIaan- deren bedroeg 573 personen, op Z.-Beveland ruim 2800 en op N.- Beveland 183. In de provincie vestigden zich ln 1946 27.449 personen; 25.200 mensen vertrokken. 6.459 kinde ren werden -geboren, 2.681 per sonen overleden. zich thans tot de Gemeenteraad gericht met een adres, waarin zij medewerking vragen om uitvoe ring van de bestaande plannen te voorkomen. KATTEND 1JKE. Jubileum. 1 Januari was het 25 jaar ge leden dat de heer J. W. Gebraad aangesteld 'werd als kantoorhou der-besteller bij de P.T.T. NIEUWDORP. Lijk aangespoeld. Dinsdagmorgen is aan dê „Ca- loöt" een lijk aangespoeld, dat in verre staat van ontbinding ver keerde. De indentificatie heeft uitgemaakt, dat het niet het lijk bétrof van een der vissers, veron gelukt met het vissersvaartuig de Br. 27 uit Breskens. WESTKAPELLE. Gemeenteraad. In de raadsvergadering van Maandag werd besloten aan het hoofd der O.L, school, de heer P. de Vos, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag te verle nen. In diens plaats werd be noemd de heer I. v. d. Sande, onderwijzer der O.L. scljpol al hier. Voor de Landböiiwhuis- houdschool zal door de gemeen ten 30 pet. der onkosten worden betaald. De gemeenterekeningen 1945 en 1946 werden respectievelijk vastgesteld met de nadelige saldi van f 18670,64 en f 29.347,71. Er werd besloten, dat woon- gelegenheden slechts betrokken mogen worden nadat toestem ming door B. en W. is gegeven. In principe werd aangenomen in het vervolg de herbouw van verwoeste woningen te financie ren op regeling 1947. De huur voor de Zwitserse barakken zal f 2,25 per week be dragen. De begroting 1943 met een totaalbedrag van f 223.127,66 werd aangeboden. In de rondvraag vroeg de heer Minderhoud om het water van de ijsbaan af te laten, in ver band met het zoutgehalte van de grond, welk verzoek'werd in gewilligd. De heer Verhage wil de de waterleidingbuizen tegen vorst doen beveiligen. Ook zou hij graag een straatlantaarn ge plaatst zien in de Oost Koe straat. Verder verzocht hij om geen afvalwater buiten te wer pen, doch in de riolering. Ten slotte werd gevraagd om in de Zwitserse barakken jonge merr- sen te latenwonen en in de noodwoningen mensen op leef tijd. ARNEMUIDEN. Oprichting comité. Dezer dagen is een comité op gericht, dat tot doel heeft pak jes te sturen naar de jongens die uit deze gemeente in Indië vertoeven. Het comité is als volgt samengesteld: voorzitter burgemeester J. Langebeeke secretaris de heer J. Allaart, penningmeester de .heer B. de Ridder, leden Ds Veldhuizen, de heren J. J. van Horssen en Gerritsen, Mevrouw de Jonge, Mevrouw Walhout en Zr. van de Klooster. BRUINISSE. Een schadepost. Vorige week heeft een dek schuit, getrokken door het mo torschip „De tijd zal 't leren" uit Purmerend, tengevolge van de iiarde wind in de Vluchthaven al hier haar lading verspeeld, be staande uit pakken stroo. Vergadering Chr. Mannenver. De Chr. Mannenver. „Paulus" hield op 30 December een Oude- jaaravond bijeenkomst. Ds Mars man sprak een ernstig woord over het begrip „Tijd". Er werden be sprekingen gevoerd over een D.V. deze zomer te houden reis naar Urk. Afscheid koster.' In de Oudejaarsavond gods dienstoefening heeft Ds Mars man met enige treffende woorden afscheid genomen van de heer J. van der Have, die voor de laat ste maal, zijn ambt als koster uit oefende, wegens op zijn verzoek verkregen eervol ontslag. ZONNEMAIRE. Benoeming. De heer J. de Ridder, hoofd der bijzondere school, alhier, is benoemd als onderwijzer aan een bijzondere school te Amsterdam. De heer de Ridder hoopt zijn functie te Amsterdam op 1 April oi 1 Mei te aanvaarden. RENESSE. Vanwege de Ned. Blindenbond zal op 8 Januari alhier een pro- Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Arnhem, C. Smits te Driebergen Naar Nederl. Indië. In Vlissingen was de stijging van het inwonertal het grootst, n.I. met 3.318 zielen (van 16.112 A, dik t N, op 19.430). Ook Souburg metT„%7 J1. X°£ 1.410 personen slaat een goed beschikbaar ge- guur. Opmerkelijk is, dat de be- eJ Dede^nsvaart volktng van Middelburg met 220 plea' te Dedemsvaart. zielen verminderde (van 20.573.! o tot 20.353). De kleinste gemeente ln Zee land was Serooskerke op Schou wen met 231 inwoners. Daarop volgt Overslag met 312 zielen, Ritthem telde 429 inwoners, Noordwelle 434, Dulvendijke 452, NAGEK. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Jan. 1948. Ned. Herv. Kerk. Vlissingen: 10 ds Visbeelc (voorber. H.A.), 5 ds L. D. van 's-H. Abtskerke 460, EllemeetDijk; Colijnsplaat: v.m. ds Ver 485, Nieuwvliet 499 en Eikerzee steeg; Nisse: 9.30 ds Lely; St.- 516 inwoners. Er is nog een flink Maartensdijk: Rehoboth 7 ds El- aantal gemeenten, waar het zie lental tussen 500 en 1000 ligt. In de Ned. Herv. Kerk te Goes is de heer J. Nieuwdorp, voorheen hulpkoster, benoemd tot koster. Tot opzichter bij de Nederl. Heide Mij., in het district Goes, is benoemd de heer Jac. de Jonge te Bruinisse. In de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge zijn de heren Jac. Wabeke Azn. en C. v. d. Plasse tot kerkvoogden herkozen. In de Geref! Kerk te Kruinin- gen zijn de heren A. Koppejan en L. B. Hovestadt, tot ouder ling en diaken gekozen. Tot diaken bij de Gerefor meerde Kerk te Bruinisse werd gekozen de heer M. van der Sluis. derenbosch; Nieuwdorp: 10 ds Luuring, 2.30 ds Metselaar; 's-Heerenhoek: 2 ds Luuring; Waterstanden, Keulen 864 (+014), Ruhrort 727 (+0.45), Lobith (Rijn) 1509 (+0.25), Nijmegen (Waal) .1269 (+0.30), Arnhem (Nederrijn en Lek) 1221 (+0.35), Deventer (IJssel) 525 (+0.28), Borgharen 4370 (+0.04), Belfeld (Beneden- Maas) 1449 (—0.97), Grave (be neden de sluis) 714 0.64), Vreewijk laag water (Nederrijn en Lek) 322 (+0.41), Lith tlaag water Maas) 411 (—0.09). Stu wen open te Roermond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. Wat brengt de radio? Zondag 4 Januari. HILVERSUM I, 301.5 M.: 8.00 Lewedorp: 6 ds Luuring; We-Nieuws; 8.30 Kerkdienst uit de meldinge10 en 2.30 ds Oost; i Begijnhofkapel te Haarlem; 9.30 N.- en St. Joosland: 10 ds Waar- Nieuws; 9.45 Symphoniemuzlek Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Antwerpen: G.' Hartdorff te de Waal en Koog; te Enschedé, J. Germans te Mid- denmeer; te Foudgum, W. H. v. d. Berg, zend.-leraar te Bus- sum; te Fijnaart, K. C. van Gor- com te 's-Gravenzande; te Ois- terwijk, mr F. C. M. Boender te Oss. Bedankt voor Terneuzen, P. G. Verweys te Zevenbergen; voor Houtrijk en Polanen, J. A. Dankbaar te Maassluis. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Kra lingen, H. -Kakes ,te Bedum. Aangenomen naar Borger, D. Brilman, met verlof te Rotter dam, die bedankte voor Har- dinxveld. denburg (Bev. en H.A.), 7 af scheid; Oostkapelle: 10 cand. Don, 7 ds Richard. Geref. Kerken. Lewedorp: 2.30 ds v. Egmont te Oudekerk; Vlissingen: 9 en 5 ds Hindriks (openb. bel Wemeldinge: 10 leescl., 5 ds Flinterman; 's-Gravenpolder: 10 en 2 ds Fransen; Oostkapelle: 10 ds Deenik, 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerken. Vlissingen: 9.30 en 5 ds Slof- stra. Geref. Gemeenten. Yerseke: 9.30, 2 en 6 leesd.; Wemeldinge: 10, 2 en 5.30 leesd.; Nisse: 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Oostkapelle: 10 en 2.30 leesd. Vrije Evang. Gemeenten. Wemeldinge: 10 en 2.30 ds de Goede. SCHEEPV A ARTBERICHTEN. 30 Dec.: Van Vlissingen ver trokken: Taunus naar Boston; Elisabeth naar Londen; Delta naar Duinkerken. 31 Dec.: Aangekomen te Vlis singen: Delta van Antwerpen; Fortuna van Antwerpen; Elisa beth van Antwerpen. Gepass. naar Antwerpen: Antonie Leeu wenhoek van Lissabon; Kei zersgracht van R'dam; Gezina van HulL 1 Jan.: Gepass. naar Antwer pen: Helena van Londen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 8.48 u., onder 16.4S u. Maan op 2.42 u„ onder 13.00 u. Hoogwater te Vlissingen. Maandag 5 Januari: 9.01 u. 1.40 m„ 21.48 u. 1.50 m. Zaterdagmiddagvoetbal. Nieuwe winst voor Kortgene verwacht. Ie klasse: WemeldingeCo- lijnspl. Boys; NieuwdorpKloe- tinge; Yerseke IIIKrabbendy- ke; WissenkerkeRilland Bath. Ongetwijfeld ls Wemeldinge spelen. Alleen zal daar de room wel wat dikker zijn. Dat het Ril land gaat gelukken om Krabben- dijke dwars te zitten geloven we niet, maar een willoze prooi is sterker als Colijnspl. Boys, doch Rilland nu ook weer niet bepaald, de Boys hebben de laatstp tijd Hansw. Boys III zal het ook nu opmerkelijk goede resultaten be haald en zullen het Wemeldinge niet cadeau geven. Toch hebben de gastheren de beste papteren. Kloetinge moetin Nieuwdorp weer eens kunnen winnen al zul len de Kloetlngenaren dan goed uit de hoek moeten komen. Krab- bendijke treft in de hekkenslui ters een gemakkelijke prooi en tenslotte gaan de Rillanders met de beste vpornemens bezield naar Wissenkerke en zij noteren niet slecht voor de beide punten. 2e klasse A: 's-H. Arendskerke II—Kapelle I; Kats I—Nieuw dorp II; Kortgene IArnemul- den II; Kattendrjke INieuw- land I. 's-Heer Arendskerke komt met onverwachte uitschieters voor de dag en als zij het op hun heupen hebben mag Kapelle niet al te vast op een behoorlijk resultaat rekenen. Beter staat Kats er voor, dat van Nieuwdorp II wel kan winnen. Kortgene gaat te gen Arnemulden geen veertje ver liezen en het ligt meer voor de hand, dat er Arnemuidse pluimen zullen stuiven. Nieuwland zal de Arnemuider smart dan wel delen, want ln Kattendijke ligt voor hen ook niet veel goeds te wachten. 2e klasse B: Colijnspl. Boys II Kats H; Kloetinge II's-Heer Hendrikskinderen IKrabbendij- ke II—Rilland Bath II; Wol- faartsdijk IIHansw. Boys III. De jongens- uit Kats scheppen in Colijnsplaat de room wel weer van de melk en nemen de po- brengst mee huiswaarts. Hetzelf de zal 's-Heer Hendrikskinderen in Kloetinge ongetwijfeld klaar- 11.30 Vlooi, cello en piano; 12.30 Concert; 1.00 Nieuws; 1.20 Con cert; 2.05 Zangver. „Orpheus"; 2.40 Uitzending Concertgebouw; 3.55 Muzikale tombola; 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te O verveen; 6.30 Regeringsuitzen ding; 7.00 De Psalmen van Swee- linck"; 7.15 Kent gij uw Bijbel?; 7.30 Nieuws en weeroverzicht; 8.05 De gewone man; 8.35 De reis der drie koningen; 9.15 Gram.; 10.30 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M.: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor het platteland; 9.15 Men vraagtwij draaien; 10.00 Zondags-halfuur; 10.30 Kerkdienst uit Doopsgezinde kerk te Den Haag; 12.00 Harmonie corps „Philips Harmonie"; 12.40 Dordrecht's mannenkoor; 1.00 Nieuws; 1.50 De spoorwegen spre ken; 2.05 Boeken-halfuur; 2.30 Stafmuziekcorps der Amsterdam se Politie; 3.30 Orgelspel met zang; 5.20 „Een gedicht"; 6.00 Nieuws; 7.00 Radiolympus; 8.00 Nieuws; 8.15 Omroeporkest; 9.50 Melodieën van toen en nu; 10.10 Voordracht; 11.00 Nieuws. Maandag 5 Januari. HILVERSUM I, 301.5 M.: 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde' muziek; 9.00Yehudi Menuhin speelt viool met pianobegeleiding; 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Een vrolijk plaatje;^" 10.00 Con cert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang met orkestbegeleiding; 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers; 11.35 Piano-recital; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Weekover zicht; 12.55 Baehkoraal; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelconcert; 2.00 Voor de schoolgaande jeugd; 3.00 Vrolijke klanken bij de thee; 4.00 Bijbellezing door Ds Hartjes te Vlissingen; 5.00 Kleuterprogr. 5.15 Orgelspel; 5.45 Regeringsuit zending; 6.00 Plano-duo; 7.00 Nieuws en Weeroverzicht; 7.15 Onder de N.C.R.V.-leeslamp; 8.00 Nieuws; 8.15 N.C.R.V.-kwartet; 8.45 De grote stad; 9.05 Orkest; 9.30 Sweelinck kwartet; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II, 415 M.: 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 11.15 Orkest; 12.00 Viool en plano; 12.35 Orgel spel; 1.00 Nteuws; 1.50 Concert; 2.20 Wat gaat er om in de we reld?; 2.35 Pianospel; 3.00 Bon- bonniSre; 4.30 Spaanse muziek; 6.00 Nieuws; 7.05 Causerie over konijnen houden; 8.00 Nieuws; 8.20 Frankrijk's radiozanger; 8.55 wel weer met een nederlaag moe- De Telotest; 10.30 De wereld ten stellen. spreekt tot U; 11.00 Nieuws. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 2 Januari medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederl. 1938 99% 99% Stv. Nederl. 169 175+ Dito 1947 995/« 99% H.V.A. 220 224% Dito 1937 100 99% Java Cult. 108 108 Dollarlenirig 100 100 N.I.S.U. 113 115 Ned. N.W.S. 81% 81% Vorstenl. 54% 57+ Spaareert. 101 D. Bat. Mij 150+ 150 Indië 1937 96% 96 Dell Mij 164% 165 Kol. Bank 97% 96+ Senembah 146+ 148 N. 'I. Hand. Bk. 104% 105+ Muller Ie 174 181 N. Hand. Mij 157% 156 Dito He 158+ 160% A.K.U. 174+ 175 A'dam. Bank 160 162 Bergh Jurg. 295+ 300 Holl. Bk. Unie 214% 214+ Berkel. Pat. 115+ 118 Incasso Bk. 161 163 Calvé Delft 192% 193+ Rott. Bank 154% 155 Centr. Sulk. 210 212 Tw. Bank 182 172 Fokker 176 185 Anaconda 34 34% Gelder Zn. 152+ 154 Beth. Steel 106+ 107 Hoogovens 17j4% 178% Chrysler 127 130% Unilever 281% 283% Gen. Motors 59+ Ned. Ford 400 404 Inter Nick. Ned. Kabel. 320 321 Kennecott. 49% 50% Philips GI. 338 355 Rep. Steel 26% 26% Wilton F. 215 219 U. S. Steel 79% 80% Billlton Ie 545 Cit. Service 39+ 39+ Dito He 459 470 N. American 15 16 Dordt. Olie 256+ 256 Cont. Oil. 55+ 55% Kon. Olie 286% 286 Midcont. •46% 47 A'dam. Rubb. 149 154% Phil. Oil 64 Band. Rubb. 136 140+ Shell Un. 35% 35+ Bat. Rubb. 114 117 Tide Watt. 23% 24 Java Rubb. 78+ Baltimore 12 Serbadjadl 87 Miss K. T. 3% H. Am. Liju 213 224 N. Y. Centr. 13+ J. C. Japanl. 146 154 Pennsylv. K. N. Stoomb. 184 186 Claims Dordtsche Olie f700.50, Kon. Paketv. 159+ 162+ f 696; Claims Kon. Olie f848, Scheepv. Unie* 163% ex. 178 f845. Rott. Lloyd 163 164+ 3. „Dat was gemeen!" riep zijn klomp. duizend woedende bijen zoemden D» j 1Cl l VV QO +C,HlvUll J_ 1V-/jM j i Kobus kwaad.-„Ik dee jullie niks Het hele bijenhuis vloog over om zijn hoofd en ze prikten hem en ik heb hier net zoveel recht de kop. Unks en rechte in zijn wangen, als jullie ook! Je wilt me weg ..Am Au. Schei .VfJ*" jagen! Ik zal je leren fatsoenlijke 4. 't Was dom van Kobus „Au! au. schei uit. schreeuw- mensen in de neus' te steken!" Klomp om zich zo boos te ma- de Kobus doodsbenauwd. Kobus was zo woedend, dat hij ken. Want nu kreeg hij de hele Natuurlijk sloeg hy op de S.dl up O daiiuau annex ccii ps-v»- nr ----- i paganda-avond gehouden worden, de bijenkorf een trap gaf met byenfamilie op zijn dak. Wel vluent.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3