Komt Albert Schweitzer terug CflWGHMH stcifd Artikelen uit Overzeese Gebiedsdelen en Belgische Congo. Belgische betalingsbalans niet in evenwicht. Gatastrophale overstromin gen in Luxenbarg. 100.000. raatsoenen tekort. Nieuwe Amerikaanse exprtregeling. „O." Prinses Anne de Bourbon- Parma en ex-Koning Michaël. Acte van consulentschap. Nederland en de Duitse industrie. Oplossing Balkan'vraagstuk. Hoeveel textielpunten. Be positie van ex-Koning Michaël. Na 35 jaar boetedoening. (Van onze speciale verslaggever.) Zonder te overdreven kan men zeggen, dat heel de beschaafde wereld met belangstelling de préstaties gadeslaat, welke prof. dr Albert Schweitzer nu al jaren ln het hartje van Afrika verricht. Geen wonder. Het blijft een ongewone gebeurtenis dat een jong predikant, tevens hoogleraar in de theologie en de phi'.osophle, die bovendien een autoriteit op het terrein der muziek is, zijn schit terende loopbaan plotseling afbreekt om aan de negers in Centraal- Afrlka medische hulp te gaan verlenen. Men mag van een offer spreken, Albert Schweitzer achtte het niet anders dan zijn roeping. Hij volgde eenvoudig de opdracht, die hij van Christus meende te hebben ontvangen. In Januari terug. W(j mogen de levensgang van Schweitzer even. samenvatten. In 1875 .werd Albert geboren in de Elzas. Zijn vader was predikant en in de pastorie van Günsbach bracht de domineeszoon een zeer gelukkige jeugd door. Reeds vroeg ontpopte hij zich als een kind met buitengewone gaven, vooral wat de muziek betrof. Maar ook ln andere vakken blonk Albert uit. Hij leerde gemakke lijk doch wat hy ter hand nam werd grondig bestudeerd. Men komt ln de geschriften van Schweitzer dat woordje .gron dig" dikwijls tegen. Als leerling onderwees hy meermalen zijn do- oenten. Tijdens de orgellessen welke de beroemde Parijse orga nist Ch. M. Wldor hem gaf, heeft Schweitzer de ogen van zijn be roemde leermeester geopend voor de juiste betekenis van J. S. Bachs composities. Toen Albert twintig jaar was, wist hy zich gelukkig. Een pret tige jeugd lag achter hem, een zonnige toekomst scheen op-han den. Schweitzer was echter van mening, dat hij niet alleen mocht profiteren van de gunsten waar mede de Schepper hem overladen had. Hij nam zich voor nog tien jaar aan wetenschap en kunst te wijden en zich daarna ln dienst van de mensheid te stellen. In derdaad legde hij ln 1905 het pro fessoraat aan de universiteit van Straatsburg neer. Hem was ter ore gekomen dat er in Centraal- Afrika een enorm gebrek aan medische hulp bestond. Jaarlyks ■f'Trven duizenden inlanders ln JU streken. „Wij hebben niet het recht het ons gemakkelijk te ma ken ln deze wereld, maar wel de plicht om hulpbehoevende men sen te helpen", zei hy tegen de genen .die hem voor gek verklaar den, toen hg zyn plannen bekend maakte. Vooral de houding van zyn collega's onder de predikan ten stelde hem teleur. Wekelijks hielden ze hun gemeenteleden de els tot naastenliefde voor maar toen Schweitzer zich aan het practisch christendom ging Wij- den, haalden ze hun schouders over hem op. Intussen zette Schweitzer door: hij verliet de katheder en nam plaats in de collegebanken. Acht jaren stu deerde hij medicijnen. Operaties in het kippenhok. Toen Schweitzer ln 1913 naar Afrika vertrok, zocht hij de slechtste streek van dat wereld deel op, namelyk het gebied van de rivier Ogowe, dat op de aequa- tor gelegen is. Er heerst hier zulk een moordend klimaat, dat een blanke het er ln de regel niet lan ger dan drie tot vier jaar kan uit houden. In het gehucht Lamba- rene vestigde Schweitzer zich. Sedert dien heeft de naam Lambarene over heel de wereld bekendheid gekregen. Het is nu een zlekendorp met ongeveer 60 gebouwen, die goeddeels door Schweitzer zelf zijn opgetrokken. Ook ln de architectuur heeft hij zich bekwaamd! Destijds was er geen enkel gebouw ln Lambarene en moesten de opératies in een kippenhok worden verricht. Zieken en gebrekkigen waren er ln overvloed. Tereoht kon Schweit zer spreken van „lijdend Afrika". Talloze mensen liepen met zweren rond; dit betekende, dat ze hun lichaam langzaam zagen afster ven. Bijzonder gevreesd was de slaapziekte, die dood of krankzin nigheid tot gevolg had. Van ston de aan beschouwde Schweitzer zyn arbeid als liefdewerk. Hij nam van niemand betaling aan, want hij oordeelde aldus: „Een maal hebben de blanken aan deze mensen sterke drank van inferi eure kwaliteit te drinken gege ven. Dat is een der oorzaken van de ellende hier. Daarom geldt mijn verblijf in Lambarene als een boetedoening! Nimmer ontving Schweitzer van enige staat of gouvernement bijdragen voor zyn werk. 't Geld hiervoor wordt nog altijd bijeen gebracht door liefdegaven uit alle landen en vooral uit Amerika, Scandinavië, Nederland en Zwit serland. Feuilleton. door' H. Lourense. 82) o— De eerste avond, die ze sa men op pad gaan, valt Siem ge ducht mee. Hij heeft een goed vriend gewonnen. Verschillende zaken maken onderlinge gesprekken af en tóe noodzakelijk, en zo komt de dokter meerdere malen bij Siem aan huis. Dat de ouderling Stans toch ook nog geneesheer blijft, blijkt ook. Op een avond, dat Siem hem thuis komt afhalen, om de wijk in te gaan, zegt de dokter: „Je moet voor je vrouw eens een dokter raadplegen, Aaks. Ze lijkt me niet geheel- ge zond." 'tls voor Siem een prachtige gelegenheid om z'n zorgen eens ■aan een vertrouwd vriend te vertellen. En een goede oplossing wordt dezelfde avond nog "gevonden. De volgende week zal" de dokter Siem komen afhalen, en daarbij de gelegenheid krijgen, ongestoord met Francien te praten. Toch beleeft Siem op die avond nog enkele moeilijke ogenblikken. Hij is een man van de klok. en Franeien weet, dat hij die" avond .uit moet. Het bevreemdt haar dan ook, dat Siem rustig over z'n krant gebogen blijft zitten. Ze konden bij elkander niet komen Een 15-tal Amerikaanse oud strijders veroorzaakte op het New-Törkse vliegveld Laguardla een formeel opstootje, daar de imigratie-autoriteiten weigerden hen toe te laten bij hun ver loofden, Italiaanse meisjes, die per vliegtuig van de Transworld Airways uit Rome waren gear riveerd. De weigering was een gevolg van het feit, dat juist 31 December te middernacht de wet was geëxpireerd, welke aan verloofden en bruiden van oud strijders toestond de Verenigde Staten binnen te komen. De Het eerste verblyf van Schweit-meisjes werden op transport ge- zer in Afrika duurde niet lang. i steld naar Ellis-Island, in af in 1914 werd hij als vyand be- yachting van nader verhoor. De sehouwd en (n arrest gesteld. Hij j teleurgestelde mannen vonden kon terugkeren naar Europa, I een uitweg voor hun veront- waar hij van 1917 tot 1924 ver- j waardiging in het leegkopen van bleef. £>aarna begon hij opnieuw. ^e. lekkernij en winkel op het Nog enkele keren kwam hij met vliegveld teneinde hun verloof- verlof; ook Nederland werd dan dé nodige ,,zoete troost' bezocht. Op onze oude kerkorgels i naar Ellis-ïsland te kunnen na gaf hij concerten en in menige zenden, stad hield hij lezingen over zijn werk. Vroeger heeft Schweitzer verklaard, dat hij-op 70-jarige leeftijd „voor zijn plezier" zou i gaan leven, doch zijn vrouw voeg-1 de er onmiddellijk aan toe: „wan-1 Sir Mohammad Chan, minis neer hij zeventig is, stelt hij hetter van buitenlandse zaken in weer uit tot zijn 90e jaar". i Pakistan, heeft op een perscon- Schweitzer heeft plannen ge- ferentie te Karatsji verklaard maakt om in Januari terug te ke- j dat Pakistan interventie van de' ren. Zijn gezondheidstoestand laat V.N. ten einde tot een eerlijke Pakistan wil interventie van de V, N; v te wensen over, hetgeen niemand zal verbazen. Iemand die met tussenpozen 35 jaar de hitte van Afrika verduurt, moet daar de gevolgen wel van ondervinden. Schweitzer heeft het voornemen om ook Nederland te bezoeken; in verschillende plaatsen hoopt hij regeling van alle geschillen tus sen Pakistan en India te komen met vreugde zou begroeten, doch dat niet een aparte kwestie uit het verband gelicht kan worden. Volgens de minister is Pakistan bereid naar vermogen bij t e dragen tot het herstel van de orgelbespelingen te houden. Zijn hartelijke en vriendschappelijke vrienden hier te lande koesteren betrekkingen met India, dat echter enige vrees, dat hij aan dit moct"*Tnzien, dat een gelukkig voornemen geen gevolg vermag te en voorspoedig Pakistan niet al geven. Schweitzer beweegt zich leen een bron van kracht voor niet meer zo gemakkelijk als India zal zijn, doch de voor- voorheen. Het is trouwens de j naamste voorwaarde voor de vraag of hy Lambarene los kan veiligheid in dit land moet vor laten. men. Vrijstelling of verlaging invoerrechten. In de Staatscourant is een be-De hierboven omschreven vrij- schikking opgenomen van de mi- stellingen resp. gedeeltelijke vrij- nister van Financiën, waarin goe- stellingen van invoerrecht wor- deren zijn aangewezen, welke, in- den enkel verleend voor goederen dien zy van oorsprong zijn uit de welke bij afzending uit de over- Belgische Congo 'uit door de Bel- zeese gebieden reeds bestemming gische staat beheerde gebieden hadden om in Nederland of in van Afrika, of uit de Nederlandse het gebied van de Belgiseh-Lu- overzeese gebiedsdelen, onder ze- xemburgse economische unie te kere voorwaarden in Nederland worden ingevoerd en voorts onder en in het gebied van de Belgisch- j de voorwaarde, dat voor de goe- Luxemburgse economische unie deren bij invoer een certificaat ten invoer zullen worden toege laten met vrijstelling van invoer- van9 oorsprong wordt overgelegd, geviseerd door de autoriteit, daar- recht of tegen betaling van een toe voor elk der overzeese gebie- lager invoerrecht dan voor die goederen is voorzien in het tarief, dat deel uitmaakt van de Neder- lands-Belgisch-Luxemburgse dou ane-overeenkomst. Er wordt de aandacht op geves den in het bijzonder aangewezen. o Merkwaardige geboorte- gevallen. Volgens de statistieken, aldus wordt uit Rome gemeld, waar tigd, -dat de vorenbedoelde prefe- het IfaHaaiis eenootschar. van r^°tSkv« tweeüngèn? dat meerdanV^S tweelingparen als lid heeft," met belang ls. Voor sommige^ twèelingparen Kerstfeest van deze goederen, namelyk: on- gebrande koffie, gekristalliseerde suiker, ongebrande cacaobonen, hout (ander dan naaldhout) en kel overlangs gezaagd, fineer- en triplexhout, is de heffing van het invoerrecht met ingang van 1 Fe bruari 1948 tijdelijk geheel opge schort. Deze maatregel is mede van kracht ten aanzien van de opgesomde goederen, van oor sprong uit de hogergenoemde overzeese gebieden,in verband waarmede de preferentie ten be hoeve van deze goederen voor de duur van de genoemde opschor ting geen practische betekenis heeft. Van directe betekenis ls daar entegen de aanwijzing, in de mi nisteriële beschikking, van: ba nanen, ananassen, sinaasappelen en mandarijnen en van plantaar dige vluchtige oliën. Indien deze goederen van oor sprong zijn uit de hierboven ver melde overzeese gebieden zullen zij de volgende preferentie kun nen genieten: 1. Bananen en ananassen: ge hele vrijstelling. 2. Plantaardige vluchtige oliën: vermindering tot 4 pet. 3. Sinaasappelen en mandarij nen: recht tot: 714 pet." gedurende de periode van 15 t.m. 31 Octo ber, 10 pet. gedurende de periode van 1 Nov. t.m. ultimo Februari, 714 pet. gedurende de periode van 1 Maart t.m. 15_April. heeft gevierd, wordt 'öp elke 80 bevallingen minstens 1 tweeling geboren. Een vrouw uit Sicilië heeft met gunstig gevolg 22 tweelingparen ter wereld ge bracht. Een buitengewoon merk waardig geval is in Zweden voorgekomen, waar een vrouw, zelf é'én van een vierling, uit hoi huwelijk met een man, die tot een tweeling behóórt, 32 kinderen kreeg, te weten 2 vier lingen, 6 drielingen en 3 twee lingen. i o 10 pet. stemmen voor Wallace? Volgens welingelichte poli tieke waarnemers te Washing ton zal Wallace bij de presi dentsverkiezingen in November niet meer dan 5 millioen stem men (10 pet. van het totaal) op zich kunnen verenigen. Zo tersluiks werpt ze al eens een blik op de marmeren pen dule op de schoorsteen, maar dat ontgaat Siem ten enen male. De wijzers draaien al naar half acht. .Siem vouwt rustig het bin nenblad open en leest verder. Francien houdt het niet lan ger uit. Op andere avonden is Siem al lang weg, en nu zit hij nog rustig hier. „Zeg Siem, hoe is het. Moet je niet uit, vanavond?" Siem kijkt niet op. Daar heb je het. nu. Dokters schijnen nooit op tijd te kunnen zijn! „Ja, zeker!" Hij leest schijnbaar zeer ge ïnteresseerd verder. Francien geeft het niet op. „Maar 't is zo half acht!" „Och ja, Stans heeft zich ze ker wat verlaat." Vraag nou as-je-blieft niet verder, Francien! Ja.... „Hoe zo? Jij haalt hem toch altijd af?" „Och hij moet hier in de buurt zijn bij een patiënt. Daarom komt hij hierheen." Siem verdiept zich weer in z'n krant.- 't Kan best met eep halve waarheid. Als Francien nou maar niet verder vraagt! „Gaat hij dan zo laat nog op bezoek? Zo'n drukke praktijk heeft hij toch niet?" Daar zit je Siem! ,,'k Weet niet, een bijzonder De Franse spoorwegen. Bij de Franse spoorwegen wordt een prijsverhoging van kracht .van 35 procent voor vrachtgoed en van 10 proeent voor passagiersvervoer eerste en tweede klasse, als onderdeel van de prijsverhogingen in over eenstemming met de politiek van de regering de prijzen aan te passen aan de onlangs toege stane loonsverhoging. geval zeker!" Zwijg nou as-je-blieft! „Weet hij dat dan vooruit?" De krant schuift nog wat ho ger op, zodat Siem er geheel achter schuil gaat. 1 „Ja, hoor eensaarzelt hy. Dan gaat de bel over. „Daar zal je hem hebben", zucht Siem opgelucht. Hij vouwt de krant dicht en staat alvast op. Even later opent Lien, na een bescheiden tikje de deur, en dient dokter Stans aan, die bijna ge lijktijdig de kamer instapt. Na een korte verwelkoming loopt Siem de kamer uit. Hy weet niet welke houding hy moet aannemen. Francien doorziet de opzet na tuurlijk. Maar 't is haar toch niet zo erg onwelkom, dat ze met de dokter alleen gelaten wordt. Innerlijk heeft ze zich aan Siems opzet gewonnen „gegeven. Als deze na enkeïe minuten de kamer weer binnenkomt, is Fran cien al in druk gesprek met de dokter. „We moeten gaan, dokter," onderbreekt Siem het gesprek. De dokter staat op. „Laten we dan afspreken, dat ik morgen even aankom." „Best dokter." Voor Siem de kamer verlaat, knikt z'n vrouw hem lachend toe. Hij weet, het oneerlijke in z'n houding van deze avond is hem vergeven. Dat is hem een opluch ting. Tijdens de algemene jaarverga dering der ,,Nyverheidskamer van Antwerpen" heeft de voorzitter, de heer A. Martougin tijdens een toespraak verklaard, dat de in komsten van België- aan „harde munt", nog stammend uit 't ver blijf van de geallieerde troepen op Belgisch grondgebied, thans zijn ingeteerd. Spreker wees er op dat de Belgische betalingsbalans niet meer in evenwicht is en dat de landen, die België moeten be voorraden met levensmiddelen en grondstoffen ln de dollarzone lig gen „Om het gevaar te keren", aldus de heer Martougin, „zal België spoedig zijn handelspoli tiek moeten herzien. Deze is te eenzijdig gericht op de invoer uit de Verenigde Staten en de uitvper paar landen 'met zwakke deviezen. o Gevecht tussen vos en ganzen. Een vos van flinke afmetin gen, die in de nacht van oude jaarsdag een omheining was binnengeslopen, waar zich 14 ganzen bevonden, werd, aldus een bericht uit Londen, de vol gende morgey door de ganzen- eigenaar morsdtfod met wegge pikte ogen en opengereten zij den aangetroffen. De eigenaar van het moedige gevogelte, dat op die dag geslacht had moeten worden voor de dis van oude- jaarsavondvierders, besloot een gent en drie ganzen te sparen om dit strijdlustige ras niet uit te laten sterven. De overstromingen in de Moezelvallei nemen catastrofale afmetingen aan. Volgens de laat ste berichten staan de meeste dorpen thans onder water, Te Schengen en te Grevenmachter staat het water in de hoofdstra ten een meter hoog. Ook Remich staat geheel blank. Talrijke dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Het spoorwegverkeer tussen Luxem burg en .Metz is evenals de tele foonverbindingen onderbroken. Het verkeer met Zwitserland ligt volledig lam. Verwoestingen op de Philippijnen. Volgens verlate berichten, die Woensdag in Manilla binnenkwa men, hebben zware aarbevingen en typhonen op 't schiereiland Bicol, ten Zuiden van Luzon, hele ste den en dorpen weggevaagd. In de haven van Legaspi werden zie: kenhuizen, coprapakhuizen, dok ken en huizen vernield. Het cen trum van de hoofdstad van het eiland Leyte, Tacloban, werd dóór een geheimzinnige brand met de .grond gelijk gemaakt. ruwe huid Purol 50 ct. PUROLIN (verfijnd preduer voor de vrouw). Doc~> 40 ct. Samenwerking met België en Luxemburg. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betref fende de begroting van Econo mische Zaken merkt de minis ter ten aanzien van de samen werking met België en Luxem burg op, dat deze medebrengt, dat eenzijdige besluiten in vele opzichten moeten worden ver meden. Dit geldt b.v. voor het inschakelen van de vakbewe ging bij de voorbereidingen van de economische samenwerking tussen de -drie landen. Dit wil daarom niet zeggen, dat een der drie landen hiertegen is, doch slechts, dat tot een zodanige in schakeling slechts met instem ming van alle drie deelnemers kan worden besloten. Een en ander vormt dan ook een punt van bespreking, waarover vermoedelijk binnenkort na dere beslissingen kunnen wor den verwacht. Loonsverhoging Franse ambtenaren. In een circulaire van het Franse ministerie van Financiën is-bekend gemaakt, dat aan alle ambtenaren in het moederland een loonsverhoging van 20 pet., met ingang van 1 Januari, is toe gekend. (Ingez. Med.) BESTRIJDT DE RATTEN. Door deze winter de bestrij ding van de bruine rat krachtig door te voeren, verwacht men de vele millioenen guldens- schade, welke jaarlijks aan onze voedsel voorraden worden aangericht door deze knaagdieren, tot een minimum te beperken. En het is wel zeer nodig dat dit ..gebeurt, want de rat vreet juist" graag, wat ook voor men selijke consumptie geschikt is. Een bescheiden schatting geeft aan, dat de minstens 6 millioen ratten in Nederland per dag 6 millioen maal 30 gram opvreten of verrfielen. Dat is dus 180.000 kg. voedsel, dat voldoende, zou zijn om 100.000 mensen te voe den! Wanneer men zich deze schade realiseert, die aan ons dagelijks voedselpakket wordt toegebracht, dan zal men toch inzien, dat hier dient te worden ingegrepen. En dit kan thans gebeuren door de algemene actie te steunen. De overheid gaat hier voor: de ge meenten bekostigen het bestrij dingsmiddel, de Plantenziekten- kundige Dienst gééft overal voor lichting. Voor de gehéle bevol king is het thans tijd de ratwe- ring in de practijk te brengen. Dat wil zeggen: men moet de rat geen voedsel en geen nestelgele- genheid bieden door gaten en kie ren in de wanden van uw huis dicht te maken. Bovendien zul len eetbare afvallen in metalen vaten met deksel moeten worden gedeponeerd en vooral dient men geen voedsel op de grond te wer pen, zoals bij het voeren van vo gels maar al te dikwijls geschiedt. Gebruik dan liever voederhuisjes of bakjes en haal restanten 's avonds binnen. Particuliere handelaars hebben voorkeur. Krachtens een nieuwe politiek inzake verstrekking van export licenties, welke gisteren in wer king trad, zullen buitenlandse ko pers in staat worden gesteld Amerikaanse dollars te sparen. Terwijl de ultvoerlicenties tot dusvérre werden verstrekt aan handelaren op basis van hun voor-ooriogse zaken, zal de toe wijzing van ultvoerlicenties voort aan geschieden aan de goedkoop ste concurrerende exporteur, waardoor het bedrag aan dollars gemoeid metdeze export, zo ge ring mogelijk wordt gehouden. Voor de eerste drie maanden van 1948 zal deze nieuwe politiek van toepassing zijn op een gese lecteerde lijst van artikelen, wel ke onder de ui'tvoercontrole val len, met inbegrip van alle land bouwproducten, chemicaliën en geneesmiddelen, kolen, cokes en enkele houtproducten. Het ministerie zal aan parti culiere handelaars de voorkeur geven boven aankoop-missies van buitenlandse regeringen en (Ie, meeste bande! voor export in ge controleerde artikelen zal zich af spelen tussen particuliere Ameri kaanse exporteurs en particuliere buitenlandse importeurs. Ais ze buiten zijn, zegt de dok ter: „Je vrouw heeft wel wat lang gewacht, Aaks. Ze houdt zich beter dan ze in werkelijk heid is." „Denkt U dat werkelijk, dok ter." ,Nu ja, geen gevaar hoor. Maar ze heeft zich toch te veel ver waarloosd." „Ze wil niet ziek zijn". „Dat helpt over het algemeen heel weinig. Maar ik zal morgen wel eens zien." Het gesprek stokt. Siem overdenkt, wat hy zo juist gehoord hééft. Geen direct gevaar. Maar toch wel gevaar. „Ziet U het ernstig in?" „Och ernstig „Ik bedoel is er levensgevaar?" „Neen dat niet, maar ze kan levenslang hulpbehoevend wor-, den." Siem blijft staan. „Dus er is geen direct levens gevaar. „Absoluut niet. Denk je, dat ik het dan voor je verborgen zou hóuden!" „Neen, dat niet, maar sommige doktoren houden zo iets zo lang mogelijk voor zich, met de beste bedoeling, natuurlijk." ,,'t Is mogelijk. Maar ik zou je heus wel de volle waarheid zeggen, als je er zo op aandringt. Kom we moeten verder." ,Neen, we zyn er al. Dit' is óns eerste bezoek." (Wordt vervolgd.) Het bemestingsprobleem. In een voor de Groninger Mij. van Landbouw geliouden rede besprak de heer H. D. Louwes o.a. de bemestingsproblemen. Hij zeide, dat de Nederlandse boeren zich hebben af te vra gen, of het veraptwoord is grote massajs straat- en huisvuil door riolen naar zee of op andere wijze, nog langer verloren te doen gaan. Spr. bepleitte ln dit verband onderzoek van dit pro bleem op proefboerderijen. De correspondent van het Lon- dense avondblad „De Star" meldt uit Kopenhagen, dat Prinses An ne de Bourbon-Parma heeft ver klaard, dat zij ex-koning Michaël zou volgen, waarheen hij ook ging. Zy zeide niet te weten wat zijn plannen waren en het nieuws van zijn aftreding slechts door de radio gehoord te hebben. Zy noemde het bericht, dat koning Michaël met zijn moeder op weg was naar Zwitserland „het. beste nieuws, dat zy ooit gehoord had". Prinses Anne had 24 uur op een telefoontje van Michaël ge wacht, daar zij Boekarest niet telefonisch kon bereiken. Zij ver klaarde, dat niemand in Londen getracht had Michaël te overre den niet naar Boekarest terug te keren en noemde zyn daad heel dapper. Zij zeide, dat men te -Londen van liefde op het eerste gezicht had gesproken. Men verwacht ,dat de Prinses zich by de ex-kofiing zal voegen als hij .in Zwitserland zou aanko men, terwijl zyn moeder naar Kopenhagen zou gaan om de voorbereiding voor het huwelijk te treffen, aldus de correspon dent. Collegegelden militairen. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft goed gevonden het collegegeld, verschuldigd door de studenten, die ten genoegen van de minister van Onderwijs aan tonen, dat zij gedurende het stu diejaar 19471948 door het ver richten van militaire dienst slechts een gedeelte der lessen hebben kunnen bijwonen of kun nen bijwonen nader vast te stel len-op f32.50 per maand of ge deelte van een maand, geduren de welke zy het onderwijs aan de rijksuniversiteiten of de Tech nische Hogeschool te Delft heb ben kunnen bywonen of kunnen bijwonen, met die verstande, dat na 31 Maart 1948 steeds f97.50 verschuldigd is. Stadhouder Willem V was zijn tijd ver vooruit. Ik weet wel, in de schoolboeken staat het an ders. Daar leest men, dat hij oer conservatief was, zijn tijd niet begreep, etc. Maar dat is voor oordeel. Toen deze stadhouder op 18- jarige leeftijd zijn ambt aan vaardde, trad de hertog van Brunswyk-Wolfenbüttel op de achtergrond. Deze mijnheer had de Prins in zyn jonge jaren bij gestaan. en hem in zyn werk in geleid. Hy was voogd geweest en in de practijk méér dan dat. Maar nu ging de Prins zelf het bewind in handen nemen. Hy moest op eigen benen staan. Maar hij hield de Hertog als zijn perma nenten adviseur. De Hertog werd „consulent". Hij zou de Prins op diens reis door de provinciën ver gezellen en hem met raad en daad ter zijde staan. Maar hij zou géén verantwoordelijkheid dragen. Dit alles, zegt Fr. Dagblad, klinkt zéér modern. „Want in het vernieuwende Nederland van na 1945 heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ook zulk een consulent. Het is de oud-minister Bolkesteyn. Deze zeer bejaarde heer staat zyn veel jongere op volgers. met raad en daad .ter zijde. Maar hy draagt géén ver antwoordelijkheid. Het is precies geregeld als in de Acté van Con sulentschap. Alleen is er nu een salaris aan verbonden. De consu lent van de Minister ontvangt nu, afgedacht van het pensioen, dat hij geniet, en dat ongeveer f 6000 schijnt te bedragen, voor zijn consulentschap jaarlijks ^8100. Er is één troost voor wie over deze nieuwe hertog van Bruns- wyk wat verontrust mocht zijn. De Tweede Kamer was over de regeling ontsticht en het heeft zelfs geschenen, dat de begro tingspost zou worden verlaagd. De Minister heeft echter, toen een voorstel in die geest werd ingediend, beloofd, dat het con sulentschap spoedig zal eindigen. En daarbij heeft men het toen maar gelaten. De Minister van Landbouw werd steviger aangepakt. Hij had ook een adviseur, een politieke adviseur. Het was dan ook een partijgenoot, een ^choonzoon van de heer Schermerhorn. Deze con sulent was duurder dan de heer Bolkesteyn. Hy had f 12.000 per jaar. Maar het is afgelopen. Al leen de socialisten wilden deze uitgave uit 's Rijks kas bestendi gen en Jhr van der. Goes van Maters ijverde er niet zonder fel heid voor. Maar de heren Stapel kamp en 'Romme weken niet en toen hield de Minister de eer aan zich zelf en schrapte de post, voordat de Kamer het deed. vi/m Onbeschaamd. Dadelijk na de oorlog was er sprake van annexatie van Duits gebied. De laatste tijd werd er niet ncyeer van gerept. Men sprak nu nog alleen van zekere grens correcties. Nu zijn we echter al zover, dat van Duitse zijde aanspraak gemaakt wordt op Nederlands gebied. Minister van Boetzelaer heeft de Britse .autoriteiten gewezen op de ongeapste passages in een memorandum van het Duitse grenscomité (de z.g. Bentheimer Grenzlandaus- sehuss), waarin sprake is, dat bepaalde Nederlandse plaatsen eigenlijk Pruisisch zouden moe ten zijn. Tevens werd verzocht in de toekomst publicatie van derge lijke onbeschaamde stukken te verhinderen. 't Kan verkeren. Maar dat de rollen al zo spoedig zouden worden verwisseld, had toch wel niemand verwacht. Onbeschaamd noemt de mi nister dit optreden. En zo is het. ONS LAND NIET GEBAAT MET TIJDELIJKE SUCCESSEN. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de de begroting van economische zaken noemt de minister de voor uitzichten met betrekking tot' de economische verhoudingen tol Duitsland nog steeds niet vol doende gestabiliseerd. Een rede lijk betrouwbare schatting van toekomstige afzetmogelijkheden en te verwachten concurrentie van de Duitse industrie kon een jaar geleden en kan ook thans nog niet wordejj opgemaakt, al dus de minister. Overigens wijst hij er nog op, dat bij het overnemen van voor malige Duitse exporten -een grote mate van omzichtigheid betracht moet worden. Met tijdelijke suc cessen is ons land niet gebaat. By tal van artikelen, welke voor ons grondstoffen-arme land in aanmerking komen, dient met herleving van Duits aanbod reke ning te worden gehouden. De aan een dergelijke productie verbon den risico's, o.a. in verband met conjunctuurgevoeligheid, zyn groot. De verhoudingen voor ons land zyn in dit opzicht veel on gunstiger dan voor Duitsland. Van de typische export producten der Duitse industrieën werd voor de oorlog gemiddeld 80 pet. in eigen land afgezet en slechts" 20 pet. geëxporteerd. Voor ons land zouden deze percentages in veel gevallen moeten worden verwisseld, dus 20 pet. afzet in eigen land tegen 80 pet. export. Dat neemt niet weg, dat ons land voor een aantal producten de vooroorlogse Duitse export zal kunnen overnemen. Hieraan wordt dan ook ten volle aandacht besteed. Weinig medewerking van de betrokken landen. De Balkan-commissie van de V.N. heeft uit Saloniki een rap port naar Lake Succes gezonden, waarin gezegd wordt, dat de loop der gebeurtenissen de commissie misschien er toe zullen brengen het bijeenroepen van een speciale zitting van de Algemene Vérga- dering aan te bevelen. In het rapport werd de afwe zigheid van twee leden van de commissie, namelijk de vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en van Polen, betreurd. Drie van de vier rechtstreeks bij de kwestie betrokken mogendheden, namelijk Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië, verlenen geen medewerking, aldus meldt het rapport. Daar door kan de commissie in het ge heel niet vorderen met haar werkzaamheden. In de huidige omstandigheden is het onmoge lijk tot een vreedzame oplossing van de kwestie te komen. De secretaris van de Roemeen se legatie te Londen, heeft zijn ontslag aangeboden uit sympathie voor ex-koning Michaël en uit protest tegen wat hij noemde de „communistische overheersing in Roemenië". Waarschijnlijk niet meer dan 85. Over het aantal textielpunten dat in 1948 zal wordenx aangewe zen doen verschillende geruchten de ronde. Naar de „N. Haagsche Crt." verneepit stelde het Rijksbureau Distex'onlangs de ministers voor in 1948 honderd punten geldig te verklaren. Er is n.l. genoeg voor raad in het land aanwezig om deze bonnen te honoreren. De minister durft dit voorstel echter niet te accepteren door de moeilijkheden op het gebied van im- en export. Het zou dan ook in* de bedoe ling liggen dit jaar niet meer dan 85 textielpunten aan te wijzen, de productie te beperken en wat boven het voor 85 punten benodigde voorradig is, uit te voeren. Deze puntenverminderlng zou met een gedeeltelijke her waardering gepaard gaan. Ex-Koning Michaël van Roe menië zal bij zijn vertrek uit Roe menië door een gevolg van 10 k 15 personen worden vergezeld. Waarschijnlijk zal hij Zwitserland als eerste bestemming kiezen. Hg zal in Roemenië terug kunnen komen, wanneer hij wil. Alle le den van de Koninklijke familie behouden het Roemeens staats burgerschap en blijven in het land. De kroondomeinen, die eigendom Van de staat waren en waarvan de kroon het vruchtge bruik had, blijven uitsluitend eigendom van de staat. Het per soonlek vermogen van de Koning blijft onaangetast. De Roemeense minister-presi dent heeft op een desbetreffende vraag van journalisten meege deeld, dat de ex-Koning door zui ver persoonlijk, niet door „senti mentele" motieven tot zijn ver trek gedrongen is. o Eervol ontslag Dr Loudon. Bij K. B. is aan Dr A. Loudon, in verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State, eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem onder moei lijke omstandigheden aan de Koningin en aan den lande bewe- Een B 29 van de Amerikaanse luchtmacht is in Alaska met ne gen inzittenden verongelukt. Op Cyprus zyn 693 illegale Joodse immigranten zonder inci denten ontscheept. 271 Joodse kinderen zijn door de Britse au toriteiten naar Palestina ver voerd. De regering van India heeft be sloten de kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad der V.N. te bren gen. Men verwacht, dat het rap port van India aan de Veiligheids raad ln het bijzonder melding zal maken van het deelnemen van Pakistan aan. hetgeen thans te New Delhi beschouwd wordt als .^vijandelijkheden zonder oorlogs verklaring tegen een bevriend na buurland". De Arabische legerleider zou< volgens betrouwbare berichten,; met 2000 guerillastrijders naar Palestina komen om de Arabieren bij te staan. In de laatste twee dagen zijn vijf Britse politie-agenten ge'du.. Op een olieraffinaderij werden twee tot bommenverwerkte vaten tussen Arabische arbeiders ge worpen, waarop een gevecht tus sen Arabische en. Joodse arbeiders ontstond,- dat aan 36 Joden en II Arabieren het leven kostte en vele gewonden veroorzaakte. De nederlaag van de Griekse guerillastrijders te Konitza is vol gens de laatste berichten op een algemene vlucht uitgelopen. Zij zijn overal op de terugtocht en verlaten overhaast de hardnekkig verdédigde stellingen op de heu vels. De guerllla-generaal Markos heeft voor de radia gezegd tot zijn soldaten, dat 1948 een jaar van roem en succes zal worden. Woensdag is ex-koning Victor Emmanuël van Italië met de eer bewijzen, die een heersende mo narch toekomen te Alexandrië be graven, ondanks de wens van de ex-konlng zonder tloemen en kransen en ln alle eenvoud begra ven te worden. Zijn zoon Umberto kwam te laat te Alexandrië aan om het lijk van zijn vader-nog te zien; de kist was reeds verzegeld.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2