ZEEUWSCH DAGBLAD Hulp voor gedemobiliseerde soldaten. Hèt persgesprek met Generaal Spoor. Franse Regering zal haar gezag laten gelden. Vertrek Nederl. ministers uitgesteld. Beweerde wantoestanden bjj bet Centraal Distributiekantoor. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistisch gevaar. HET HANDVEST. Financiële voorstellen ingetrokken. Het stellen van de vertrouwenskwestie. H.M. de Koningin ontvangt corps diplomatiek. £-e(/efr&g6ftade>. Nieuwe prijzen voor Casao- en Chocolade- 4 producten. 'BINNENLANDS] 70URNAAL UJtgave Stichting „Ssewsch Digblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, TeL 2138, Giro 274289. Kanter-oiVlisslngen. Istraat 83, Til. 168; Middelburg. 1 arte ïftwdstiaat 35, Tel. vlmini- «y-orCSe 2009; Telefoon redactie 294T; Ten euzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 836 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 3 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLÓFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.48 u., onder 16.41 u. Maan op 1.34 u„ onder 12.46 u. Hoogwater te Vllssingen. Zondag 4 Januari: 7.52 u. 1.48 m., 20.35 u. 1.58 m. De communistische partij heeft te Amsterdam een kerstcon gres gehouden. Of liever een zonnewende-con gres. De voorzitter kwam er toch, zonder er doekjes om te winden, rondweg vooruit, dat hij niet wil de spreken van kerstfeest, maar van zonnewende-feest; het mid winterfeest van de oude heidense Germanen. Wat dit betreft sloot hij zich dus volkomen aan bij de nationaal-socialisten. Het congres eindigde met het met algemene stemmen aanne men van een resolutie, waarin aan het partijbestuur o.m. werd opgedragen: „het gehele partij-apparaat te doordringen van de belang rijkheid van het werk op het platteland, van het werk onder de middenstand, de vrouwen en de jeugd." Deze resolutie bevat een ern stige waarschuwing. De communistische partij, die bij de jongste verkiezingen enor me winsten boekte, zocht tot nu toe haar kracht in de grote ste den. Maar dat wordt nu anders. Het gehele partij-apparaat zal in beweging worden gebracht om ook het platteland te bewerken en de plattelandsbevolking in be roering te brengen. Dit heeft ons iets te zeggen. In Prot. Christelijke kringen zijn er velen, die weinig voelen voor de politiek. Zij trachten hun positie te ver beteren, hun zaak omhoog te werken, geld te verdienen en een „goed leven" te krijgen, maar de rest kan hun gestolen Worden. Op z'n best zijn ze lid van een kiesvereniging, mcar meer mag van hen dan ook niet verwacht worden. Zij „doen niet aan poli tiek". Toen in de jaren voor de oorlog voortdurend gewezen werd op het gevaar van de doorwerking der nat.-socialistische beginselen, ble ven ze onaandoenlijk. Zij ont kenden niet het gevaar, maar zij waren niet bereid daartegen iets te doen. Tot het te laat was en de nat.- socialistische vloedgolf ook ons land overstroomde. Nu dreigt een soortgelijk, mis schien nog ernstiger gevaar. Zal het nu anders worden? Zal men nu bereid zijn mee te werken om de dijken en de dam men te beschermen? Wij bedoelen dat niet in deze zin, dat nu een anti-commu nistische actie op touw gezet zou moeten worden. Er is iets anders en iets beters te doen. Wij zullen moeten inzien, dat wij hier van Godswege een taak hebben. Dat wij geroepen zijn niet alleen de belangen van ons gezin en van onze zaak te behar tigen, maar ook het algemeen belang te dienen, door mee te ar beiden aan de doorwerking van de Christelijke beginselen. Als de communisten alle krach ten inspannen om hun heilloze leuzen tot werkelijkheid te ma ken, laten dan zij, die zich voor het Woord Gods wensen te bui gen, niet achter blijven. Wanneer wij de pretentie voe ren testaan voor een hetere zaak, laat dan ook onze inspan ning groter, onze geestdrift die per en sterker zijn. De gevaarlijke denkbeelden van Prof. Schermerhorn en de partij die achter hem staat, zyn dit behoeft geen nadei betoog vierkant in stryd met de be langen van ons Koninkrijk. En ze zijn zeer speciaal in strijd met de belangen,van de In dische bevolking, die reeds zoveel geleden heeft onder de terreur van de Soekarnisten. Maar ze zyn bovendien in strijd met het Handvest der V. N., waaraan onze regering zich vrij willig gebonden heeft. Artikel 73 van dit Handvest luidt aldus: Leden van de Verenigde Na ties, die verantwoorde lijkheden bezitten of aan vaarden voor het beheer van gebieden, wier bevolking nog niet een volledige maté van zelfbestuur heeft bereikt, er kennen het beginsel, dat de be langen van de inwoners van deze gebieden allesover heersend zün, en zij aan vaarden als een heilige op dracht de verplichting om naar hun beste krachten, binnen het door dit Handvest in het leven geroepen stelsel van interna tionale vrede en veiligheid, de w e 1 v a'a r t van de inwoners dezer gebieden te bevorderen." PI it is geheel iets anders dan 4—' Prof. Schermerhorn begeert. Hy wil de republiek de vrije hand laten, hoewel hij weet dat zij tot regeren niet in staat is, dat on gelukken niet uit kunnen blijven en dat de veiligheid en de wel vaart van de inwoners in gevaar worden gebracht. Een regering, die zich haar verantwoordelijkheid ook tegen over de V. N. bewust is, kan en mag niet gaan in de richting door Prof. Schermerhorn aangegeven. De Franse regering heeft besloten haar financiële plannen in te trekken; zij zal deze door nieuwe vervangen. Julet Noch, de minister van regel niet meer voldoende zijn. Binnenlandse Zaken heeft de volgende verklaring uitgegeven. De regering is van mening, dat de tekst van de financiële plan nen, zoals hij uit de besprekin- gen„van de nationale vergadering te voorschijn is gekomen, slechts geheel en al onbevredigende re sultaten zat opleveren. Onder de ze omstandigheden heeft de re gering besloten haar gezag te to nen en heeft zij volgend besluit genomen: jrij trekt haar tekst in. Zij zal er een andere voor in de plaats stellen, waarin opnieuw de maatregelen zijn vervat, waar van de aanneming onontbeerlijk wordt geacht. De regering zal verzoeken de ze nieuwe tekst met spoed te behandelen. Zy heeft de premier gemachtigd de vertrouwens kwestie voor het parlement te stellen, elke keer als hulp nodig zal zijn". Onmiddellijk na de kabinets zitting sprak Sehuman de natio nale vergadering toe. Hij ver klaarde, dat de regering by de discussie over de nieuwe tekst „haar bestaan op het spel zette". Hü verzocht de nieuwe tekst met spoed te bespreken en voeg de hieraan toe, dat volgens de oorspronkeiyke tekst van het regeringsplan ongeveer 150 mil liard fr. zouden zijn binnengeko men. De wijzigingen, die na de eerste lezing door de nationale vergadering en de raad van de republiek waren aangebracht, hadden dit bedrag met minstens 30 millioen fr. verminderd. De amendementen, die tot nu toe tijdens de tweede lezing door de nationale vergadering waren aan genomen, brachten de inkom sten tot minder dan 100 milliard Ir. terug. „Onder deze omstandigheden", zo vervolgde Sehuman, kan de door de regering ingediende maat- Autobus door trein gegrepen. Drie doden en verscheidene zwaar gewonden. Gisterenavond circa 8 uur is een Naco-autobus van de dienst Den HelderWieringen op de on bewaakte spoorwegovergang aan de Burgem. Lovinkstraat te Bree- zand door een uit Den Helder ko mende trein gegrepen. De gevolgen waren verschrikke lijk. De bus, die aan de achterzijde door de met vojlé snelheid rijden de trein werd gegrepen, werd tientallen meters meegesleurd over de spoorbaan en kantelde tenslotte van de spoordijk. Drie van de vijftien inzittenden kregen zulke zware verwondin gen, dat zij vrijwel direct over leden. Drie passagiers, w.o. de con ductrice, waren zeer zwaar ge wond. Vijf verden ernstig en vijf licht gewond. De trein, waarvan de voorkant van de locomotief werd - bescha digd, heeft na een kort oponthoud de reis voortgezet. De gewonden hebben anderhalf uur moeten wachten voor de eer ste ziekenwagen arriveerde. Wei was kort na het ongeval direct medische hulp aanwezig. De oorzaak van het ongeval ls nog niet bekend. Nederlandse verliezen in Indië. Steeds weer nieuwe slachtoffers. Van officiële zijde wordt ge meld, dat de Nederlandse verlie zen op 31 December en 1 Januari bedroegen: 3 gesneuvelden' en 22 gewonden. Jegens Nederlandse posten en patrouilles vonden „de gebruikelijke vijandelijkheden" plaats. Ten Zuid-Oosten van Ga- roet beschoot een bende onrust stokers een Nederlandse afdeling met pijlen. In Oost-Java werd een aantal kwaadwilligen gedood en een aantal gearresteerd. In Noord-Sumatra, ten Westen van Katandjahe, vond een botsing met republikeinse strijdgroepen plaats. In Zuid-Sumatra kwamen bij Martapoera en Batoeradja schermutselingen voor. Het is absoluut noodzakelijk, dat er een som van ongeveer 150 milliard fr. wordt opgebracht". De nieuwe tekst vervat de oude op essentiële punten. Het is een tekst van verzoening, buiten wel ke de regering geen enkele con cessie meer kan doen. De rege ling zal haar bestaan van deze tekst laten afhangen". Het is noodzakelijk, dat het gehele land weet, dat de regering het parle ment achter zich heeft. Wij zullen niet een toestand aanvaarden, die hetzij in politiek of financieel opzicht slechter wordt. Veiligheidsraad bijeen geroepen. De Veiligheidsraad ls tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen ter behandeling van het beroep van India om „onverwijld op treden van de raad" ln ver band met het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir. De ambassadeurs en gezanten der bij het Nederlandse hof ge accrediteerde staten kwamen gistermorgen naar de hoofdstad, waar H. M. de Koningin hen ln de gelegenheid stelde haar hun nieuwjaarswensen aan te bieden. Meer dan 70 auto's brachten van half elf af de hoge verte genwoordigers, hun dames en de vele civiele en militaire attaché's naar het Konlnklijfi Paleis, Vele Amsterdammers dulden het Dam plein en sloegen het militaire schouwspel gade waarmee de pauselijke internuntius, de am bassadeurs van Engeland, Amerk ka, België, Frankrijk, China, Rusland en Canada, de vele ge zanten en ook de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Baron van Boetzelaer van Ooster hout werden ontvangen. - Telkens wanneer een der am bassadeurs zich van de auto naar de paleisingang begaf, werden hem de vaandelgroet en de proto- colaire eerbewijzen gebracht en speelde de Koninklijke Militaire Kapel de eerste strophe van de nationale hymne van diens land. Steun en voorlichting van de Overheid. In de eerste plaats zelf aanpakken. De minister van Oorlog, minister van Marine ad interim, luitenant-kolonel A. H. J. E. Fiévez, heeft op Nieuwjaarsdag voor de radio bekend ge maakt, wat zoal gedaan zal worden voor de manschappen van Landmacht en Marine, die straks uit Indië terugkeren en demobiliseren. Minister Fiévez kondigde een verlof aan voor iedere gedemo biliseerde, die in Nederland aan komt, van 14- dagen per vol jaar in de tropen, waarbij een periode van ruim een half jaar voor een jaar zal gelden.1- Voorts ontvangt men een demobilisatiebonus van f 100 alsmede f 10 premie voor iedere maand tropenverblijf met een maximum van 30 maanden. Verder krijgt de gedemobili seerde f70 plus punten voor kle ding en bovendien 130 textiel punten voor aankoop van onder goed, sokken e.d. Men kan deze goederen ook in daartoe aange wezen magazynen aanschaffen. Op grond van de verkregen in lichtingen worden de vraagstuk ken van arbeidsbemiddeling, scho ling, herscholing of omscholing aangepakt. Voorts kan men advies voor beroepskeuze krijgen. Er is een regeling getroffen voor de finan ciële voorziening tijdens de scho ling, Bovendien staat de moge lijkheid, open voor hen, die niet dadelijk in het arbeidsproces op genomen worden, om in een over bruggingsregeling te vallen. Kostwinners kunnen uiteriyk 6 maanden 80 pet. en daarna nog 6 maanden 60 pet. van hun mi litair inkomen ontvangen. Niet kostwinners krijgen dezelfde rechten voor twee maal 3 maan den. Per week kan hoogstens f75 worden uitgekeerd. Ten aan zien van schade hjdende eigenaars van middenstandsbedrijven of van bedry'ven in Landbouw of Visserij zullen bij gebleken levens vatbaarheid^ dezer bedrijven za kelijke tegemoetkomingen kun nen worden verstrekt bij wyze van aanvulling van inkomen. Ook in studie-mogelijkheden is voorzien, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen universi taire studie, vakstudie en cursus sen. Verder wijdde spr. aandacht aan de taak die de gedemobili- seerden zelf hebben. Hij zeide er op te vertrouwen, dat men ln de eerste plaats zelf zal aanpakken, omdat hiervan afhangt welke plaats men ln de toekomst zal innemen. Hiertoe wordt door de overheid steun, bemiddeling en voorlichting verleend, in dank voor trouwe dienstvervulling on- Critiek op het regeringsbeleid lag niet in de bedoeling. De minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. heeft, ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart betreffende een persge sprek met de luitenant-generaal Spoor, o.m. geantwoord, dat hy heeft kennis genomen van een persgesprek van de Bataviase cor respondent van het dagblad „Trouw" met luitenant-generaal Spoor, zoals dit in de editie van genoemd blad van 25 Augustus j.l. is weergegeven. Blijkens de door de legercom mandant op dit persgesprek nader verstrekte toeliéhting heeft hij er slechts op willen wyzerr, dat, uit sluitend van een militair stand punt bezien, een niet verdere voortzetting van de politionele actie in zover nadelig zou kunnen werken, dat de dientengevolge ontstane situatie onbevredigend zou blijven, zomede een grotere inspanning en meer verliezen zou medebrengen dan anders wellicht het geval zou hebben kunnen zijn. Het heeft bepaaldelijk niet in de bedoeling van generaal Spoor ge legen, om blijk te geven van zijn politieke inzichten over het rege ringsbeleid. Hij merkt hierbij op, dat, wellicht als gevolg van het in sterk beknopte vorm telegrafisch overbrengen van het interview, het artikel een aantal zinswendin gen bevat, welke de door hem ge bezigde beantwoordingen nlyt ge heel ln het juiste licht hebben ge steld. Afgezien van de vraag, of het der moeilijke omstandigheden. Men dient echter zelf van de stijgbeugel in het zadel te komen om „de weg terug" te voleinden. De minister eindigde zijn rede met woorden van herdenking voor degenen, die het vaderland en de hunnen niet zullen weer zien en van medeleven mei be ge wonden en zieken ln de hospita len hier en overzee. Woorden van waardering en dank richtte hy tot alle soldaten mariniers en matrozen In Indië. „Mogen 1948 uw Inspanning bekronen", zei.hij. In deze dank en zegewensen betrok hij tenslot te ook de strijdkrachten in Euro pa en de West. o v De strijd in China. Volgens correspondenten zijn de communistische troepen de Wes telijke voorsteden van Paotlng, de hoofdstad van de provincie Ho- pei, binnengedrongen. De commu nistische artillerie zou verschei dene hulzen in de stad hebben ver woest. Hevige gevechten woeden langs het Zuidelijk gedeelte van de spoorweg Peking-Paoting, waar de communisten zware ver liezen geleden zouden hebben. Volgens telegrammen van de regeringspers hebben de commu nisten zich tot 50 km van Moek- den teruggetrokken, tengevolge van een tegenoffensief van de re geringstroepen. Strenge vorst te New York. Verkeer ernstig ontwricht. 24 uur vorst heeft het verkeer te New York ernstig ont wricht. Alle wegen zijn met een laagje ijs bedekt. Het spoorwegverkeer op sommige ondergrondse lijnen is gestaakt, daar de electrische stroom tenge volge van het neervallen van met ijs beladen bomen op het boven net ls afgesneden. Alle luchtver keer van en naar de beide vlieg velden is stilgelegd. Sneeuw en ijzel hebben vele millioenen dollar schade veroorzaakt, Meer dan 100 personen kwamen om het leven. Ex-koning Michaël zal naar Zwitserland vertrekken. Uit goede bron wordt vernomen, dat ex-koning Michaël van Roe menië Zondag a.s. per trein via Hongaars grondgebied naar Zwit serland zal reizen. De benodigde visa voor hemzelf en zijn gevolg zijn reeds bij de Hongaarse legatie te Boekarest aangevraagd. VOOR DE ZONDAG gestelde, dat een ln werkelijke dienst zijnde generaal zich dient te beperken tot het ten uitvoer brengen van de tiem door zijn su-, perieuren opgedragen taak, wel geheel op een legercommandant van toepassing kan worden ge acht is de minister inderdaad van oordeel, dat ook een legercom mandant zich zal hebben te ont houden van inmenging ln staat kundige zaken, welke niet tot het terrein der militaire competentie behoren. Minister Jonkman zal deze aangelegenheid tijdens zijn bezoek aan Indië nader met de legercommandant persoonlijk op nemen. Twee mensen komen het kind Jezus hun opwachting maken, als Hij op de veer tigste dag in de tempel aan de Here wordt voorgesteld. Een mam en een vrouw. De vrouw is stokoud. Ze heeft, zouden wij geneigd zijn te zeggen, zichzelf over leefd. Misschien hébben de Isra ëlieten dat ook wel gezegd van oude Anna. Er was dan ook wél reden voor. Zeven jaar is ze getrouwd geweest. Ze is al een men senleeftijd weduwe een dorre boom. Israels volksbestaan had van deze vrouw niets meer te wachten. Maar deze door het leed beproefde wouw kende Hem. die de man der weduwen wil zijn. Zij diende God onafge- En daar was Anna, een profetes, een dochter Fanu- éls, uit de stam Aser". Lucas 2 S6a. broken in de tempel, met vasten en bidden, dag en nacht. Daardoor ging Psalm 92 aan haar in vervulling„Die in het Huis des HEREN geplant zijn, dien zal gege ven worden te groeien in de voorhoven onzes Gods. In de grijze ouderdom zul len ze nog vruchten dragen; zij' zullen vet en groen zijn, om te verkondigen, dat de HERE recht is". Dat laatste deed ook deze vrouw. Ze wordt een profe tes genoemd. Stellig heeft ze, hetzij door rechtstreekse openbaring, hetzij door ge sprekken met Simeo-n, gewe ten, dat het laatste woord van Israels profeet: JSnél- tijk zal hij tot zijn Tempel komen die Here, die gijlieden zoekt", op het punt stond in vervulling te gaan. Naast Simeon wordt ook zij verwaardigd om de Mes sias te zien en van Hem te getuigen. Simeon krijgt, door lfèt. zien op Chjistus, van God stervensgenade. Maar Anna krijgt levensgenade. Ze is vier en tachtig jaar oud, maar ze trekt er nu op uit en spreekt over Jezus tot al len, die voor Jeruzalem ver lossing verwachten. Zo groot, zo rijk, zo ver scheiden is Gods ontferming in Christus. Ook vandaag, voor allen, van wat stand of staat of kwaiteit, die gelovig hun hals buigen onder het juk van Christus. Het juk, dat ons wij maakt jan de slavernij der zonde. Hoewel het vertrek der ministers uit Indië reeds op morgen was vastgesteld, is plotseling besloten nog enige dagen te blijven. Men schijnt dit week-end te willen gebruiken voor een conferentie met ver tegenwoordigers der deelstaten. Nadat het vertrek van de mi nisters reeds was vastgesteld op a.s. Zondag, werd op het laatste moment besloten Zaterdag en Zondag een vergadering te beleg gen tussen de ministers en ver tegenwoordigers der deelstaten. Naar-verluidt, geschiedt dit mede op aandrang van Indonesische zij de. Het laat zich aanzien, dat deze bijeenkomst, waar een vrije uit wisseling van gedachten zal zijn, uitermate belangrijk zal worden voor de a.s. vorming van de fede ratie. Aneta meldt, dat in verband met deze besprekingen het ver trek van de ministers Beel, Drees HfClvering van het caeaorantsoen. Zoals gemeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van ca caobonen een herziening van de prijzen van cacao- en chocolade producten noodzakelyk. Omdat in ons land evenwel nog partijen ca caobonen 'aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door deze partijen te zamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnenlandse pryzen niet evenre dig te zijn aan die van de wereld marktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste beperkt. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de prijzen maximaal mogen bedragen 100 gram: cacaopoeder, los uitgewogen 24 cent (18 cent); stukgoed (repen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent)wichtgoed ongevuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent); choco ladekorrels log uitgewogen 28 cent (22 cent). Voorts zullen bij dlze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwallteitsartikelen met uitzon dering van repen en ander stuk goed tegen hogere prijzen mo gen worden verkocht en wel cho colade ;aan stukjes voor-ten hoog ste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz. voor ten hoogste 63 cent (60 cent) per 100 gram. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt, dan wel uit z.g. toonbankdozen, worden verkocht met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de ver pakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet, tevens ten gevolge, dat er bezuinigd moet worden op het binnenlandse ver bruik, zodat, zonder wijziging van het versnaperingsrantsoen, in het ^versnaperingen-assortiment een /verschuiving naar suikerproduc ten zal optreden. Het cacaopoederrantsoen zal binnenkort tot ongeveer de helft moeten worden teruggebracht. Met de koenkelpot. De achtjarige Arie A. J. Koppe te Yerseke deelt ons mede, dat hij Dinsdag met de koenkelpot heeft gelopen, waarbij hij 3.42 heeft opge haald voor onze jongens in Indië, welk bedrag ons werd toegezonden. Hartelijk dank Ariel Onze soldaten in Indië zul len zeker met genoegen lezen, dat zelfs de jeugd met hen meeleeft. Flesjes met phosphor gevonden. Spelende kinderen vonden in Sassenheim een flesje, waarin zich, zoals later bleek, phosphor bevond. De kinderen zijn met het flesje gaan "spelen, met het ge volg, dat één ervan in brand ge raakte. Het kind liep brandwond den op. Een voorbijganger, die de plaats waar het flesje werd gevonden met een stok onderzocht, kwam ook in brand te staan. Hij liep ernstige brandwonden op. en Jonkman: naar Nederland is uitgesteld. Waarop Djogja speculeert. De „Nieuwsgier" is van mening, dat de plannen tot het vestigen van een interim-regering verder de aandacht van Djogja opeisen. De republiek speculeert op mis lukking dezer plannen op de na volgende punten. In de eerste plaats op de z.g. onwil der Indonesiërs om een der gelijke interim-regering te vor men, en in de tweede plaats het gebrek aan politieke leiders die op de volkswil kunnen steunen. Geruchten omtrent opmars naar Djogja. De „Sin Po" acht de hernieuw de geruchten omtrent een opmars naar Djogja niet plausibel. Eco nomisch is zulk een opmars niet noodzakelijk, en de republiek kan militair niet langer serieus wor den beschouwd terwijl zij ook niet capabel is om blijvend terreur uit te oefenen. Ook zou een opmars naar Djog ja wellicht de aanhang van het Komité Indonesia Serikat ongun stig beïnvloeden, aangezien deze veelal wel Voor samenwerking met Nederland, maar niet tegen Djogja zijn. Het buitenlands be grip voor het Nederlandse stand punt is gegroeid, en dé waarde van het federale streven en sa menwerking met de Nederlanders wordt erkend, maar dit is "nog geen bewijs (lat de Nederlanders daarmee een volmacht zou zijn gegeven om Djogja te liquideren, aldus dit blad. Zware brand te New York. In de buurt van „Times Square" in het Westen van New York in een hevige brand uitgebroken, die zich over twee huizenblokken heeft verbreid. Volgens de brand weerlieden ls dit de ergste brand, die zij in 20 jaar hebben meege maakt. Een aantal personen werd in nachtgewaad langs de ladders in veiligheid gebracht. Acht brandweerlieden verloren door os rook het bewustzijn. Prijsverlaging citroenen. De maximum verkoopsprijs voor citroenen, die thans op de ingele verde bonnen worden verkocht, bedraagt 74 cent per kg. (18% cent per 250 gram). De oude prijs was 84 et. per kg. Motorrijder aangereden en gedood. Gisterenavond omstreeks half tien trof een automobilist, die op de Rijksweg Amsterdam- Den Haag reed, op de weg het lichaam aan van een motorrijder, die zwaar gewond was. Een ontboden dokter consta teerde de dood. Het slachtoffer, dhr Pico uit 's-Gravenhage, ge huwd én vader van vier kinderen, is vermoedelijk door een vracht auto aangereden. Deze vracht auto is doorgereden. Ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Rijkspolitie te Hoofddorp. In verband met de abnormaal lage waterstand van onze grote rivieren moest de dienst van de Rijkswaterstaat ln de afgelopen zomer de scheepvaart beperkin gen opleggen door het afkondigen van een nachtvaartverbod en vaarbeperking, thans ls de wa terstand zo hoog, dat de scheep vaart van de snelle stroom groto hinder ondervindt. Geen aanleiding om maatregelen te treffen. De minister van Economische Zaken heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Haken in ver band met wantoestanden bij het C.D.K., welke bij de vaststelling van bonnenfraudes bij de Unilever aan de dag zouden zijn getreden. De minister zegt o.m. dat het juist is, dat de plaatsvervangend directeur van het C.D.K. in Fe bruari 1946 een geheime brief tot de chef van het bijkantoor te Hat- tem heeft gericht, waarin hij verplaatsing van dat kantoor naar het Westen des lands sugge reerde „omdat de stemming te Hattem niet gunstig was voor het C.D.K.". Het is na uitgebreid onderzoek gebleken dat deze brief uitsluitend geschreven werd met de bedoeling de burgemeester van Hattem er toe te bewegen de chef van het bijkantoor Hattem een woning toe te wijzen. Het bestaan van een verband met de door het perso neel te Hattem aangenomen hou ding inzake de vorenbedoelde fraudes is dan ook niet aanneme lijk. De minister heeft, evenmin als zijn ambtsvoorganger, aanleiding gevonden om maatregelen te ne men. Zoals reeds vroeger werd medegedeeld, was de niet voldoen de gecontroleerde bonnenvernieti ging deels het gevolg van een sa menloop van omstandigheden, deels van personeelsgebrek. De aangeboden partij rantsoenen was als _gevolg van de ongeregelde na oorlogse toestand buitensporig groot en kon door het plaatselijk distributiekantoor te Rotterdam en het bijkantoor van het C.D.K, te Hattem niet op de normale wij ze worden verwerkt. Men heeft toen genoegen genomen met een te gering aantal steekproeven. Tot het noemen van namen en functies der ambtenaren, die thans nog ln dienst zijn bij het C.D.K. en van de Unilever afkom stig zijn, kan de minister geen vrijheid vinden, aangezien hier door volkomen onverdiend een blaam zou worden geworpen op personen, aan wier integriteit niet behoeft te worden getwijfeld en aan wier medewerking het C.D.K. veel te danken heeft. Nieuwe frankeerzegel. In de serie frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) is nu verschenen het zegel van f 0.22%. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Doodslag te Retranchement. Op nieuwjaarsdagis overleden de 45-jarige loondorser A. V., die bezweken Is aan de bij een vecht partij opgelopen verwondingen. Deze vechtpartij geschiedde op eerste Kerstavond te Retranche- ment tussen V, en een ex-bewaker D., die, na in een café nog al veel gedronken te hebben, jeen woor dentwist kregen over de zuive ring. Op'straat voor het café ont stond een handgemeen. D. gaf V. een klap, waardoor deze viel en zo ongelukkig met zijn hoofd tegen een steen terecht kwam, dat hij bewusteloos bleef ligggen. De da der is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Meest zwaar bewolkt met tijde lijke regen of motregen. Matige,; nu en dan vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Nagekomen Advertentie. Heden overleed plot seling onze lieve Broe der ern Zwager, HUBRECHT v. d. MAAS, in de leeftijd van ruim 71 jaar. Zoeterwoude: J. K. v. d. MAAS. J. v. d. MAAS RIJSTENBIL. Tholen: N. B. v. d. MAAS. E. C. v. d. MAAS- BIEREN S. Kortgene, 2 Jan. 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1