ZEEUWSCH DAGBLAD Koning Michaël van Roemenië afgetreden. Drie ministers naar Nederland terug. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 't Jaar heeft haast zijn loop volbracht 1947—1948. Roemeense volksrepubliek uitgeroepen. Ontruiming van na 20 Juli bezette gebieden. In Griekenland woedt de strijd voort. 'BI JEN LANDS JOURNAAL Souburg protesteert tegen Vlisslngen's annexatieplannen. DE BILT ZEGT: Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274280. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Kefte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 834 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG SI DEC. 1047 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI,SE te Goes, Ds R. SEOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op -en ondergang van Zon en Maan. r.mderdag: Zop op 8.48u., onder 10.38 u. Maan op 23.12 u„ onder 12.24 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 1 Januari: 5.03 u. 2.21 m„ 11.38 u. 2.10 m. Op de oudejaarsdag hebben we meer dan gewoonlijk de nei ging om terug te zien op de tijd die voorbijging. En ook is er dan vaak het pogen om het voorbije jaar te karakteriseren en het te rubriceren onder de goede of slechte jaren. Nu ls dat altijd een min of meer gevaarlijk ondernemen, omdat wij van alles wat gebeurt slechts een klein onderdeel waarnemen en wij in onze menselijke kleinheid het vermogen missen om het geheel te overzien en een juiste waarde bepaling toe te passen. Iemand heeft eens de opmer king gemaakt, dat wij niet moe ten spreken van „goed" of „slecht" weer, zoals wij gewoon zrjn te doen,- maar van ander mooi Daarin schuilt een element van waarheid. Zal het de landbouw goed gaan, dan moet niet altijd de zon schijnen. Storm en regen zijn eveneens nodig. Wat wij „slecht weer" gelieven te noe men, moet vaak als een bijzondere zegen worden gezien, waarbij het danklied mag worden gehoord. En zo is het ook als wij op oudejaarsavond de gebeurtenissen van het wegstervende jaar over denken. Dan is er misschien veel in ons leven waarover wij treuren en wat ons verkeerd schijnt, ter wijl het in werkelijkheid met ho- gere maatstaf gemeten, juist goed was. Maar goed is niet altijd zoet. En Gods wegen zijn anders en hoger dan onze wegen en Zijn gedachten hoger dan onze gedach ten. Hier past dus voorzichtigheid en bescheidenheid. Dit neemt niet weg, dat voor zover wij daarover thans kunnen oordelen, het afgelopen jaar voor Nederland in vele op zichten ver van gunstig was. De strenge vorst in de maanden Januari en Februari gaf niet al leen moeilijkheden in verband met de brandstoffenvoorziening, maar was ook oorzaak, dat de wederopbouw in niet geringe mate stagneerde. De lucht klaarde echter een weinig op, toen in Maart de heer Neher bij zijn optreden als minis ter van Volkshuisvesting en We deropbouw met veel fanfares werd begroet, omdat hij de man heette te zijn, die in staat werd geacht om hier orde op zaken te stellen en een vlotter verloop van bouw en herbouw te verzekeren. Teleurstellend was echter, dat deze minister hoewel hij Indië niet persoonlijk kende al spoe dig werd geproclameerd tot In disch specialist, met het gevolg, dat hij niet in staat was zijn tijd en kracht voor Volkshuisvesting en Wederopbouw beschikbaar te stellen, wat misschien één der oorzaken is, dat de wederopbouw slechts in langzaam tempo vor dert en dat de volkshuisvesting in tal van streken nog zoveel te wensen overlaat. Eén der oorzaken. Want hier werken ook andere factoren, als het nijpende gebrek aan materia len, en het niet minder groot ge brek aan arbeidskrachten, aan bouwers, bereid al hun krachten in te zetten om tot een betère toestand te geraken en niet te vergeten de verstikkende bureau cratie. Nu zou de teleurstelling over de voortdurende afwezigheid van mi uister Neher beter te dragen zijn, 1 als in Indië de zaken door zijn toedoen beter hadden gemar cheerd. Dit was echter niet het geval Met de Indische kwestie zijn we hopeloos vastgelopen. Het Koninkrijk der Nederlanden verkeert ln een crisis als er nooit tevoren geweest is en de kans is niet gering, dat de band tussen Nederland en Indië, die voor bei der ontwikkeling en welvaart van zo grote betekenis is. geweest, tenslotte zal worden verbroken, Nog altijd wordt daar in Indië het revolutionnaire bedrijf voort gezet, gaat de bevolking gebukt onder een verschrikkelijke terreur en worden de Nederlandse en In dische soldaten geroepen het gezag te handhaven van een re gering die zelf geen ontzag blijkt te hebben nodeloos en naar te vrezen staat nutteloos opge offerd. Wij doen geen poging een vol ledig overzicht te geven van wat zich ln en om Indië afspeelde. Wij herinneren aan het werk van de Commissie-Generaal, dat bekroond werd met het heilloze verdrag van Linggadjati, waar door de oproermakers te Djocja officieel ln het zadel werden ge zet. En het ergste daarbij was, dat de C. G. de treurige moed had, na de ondertekening een tele gram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin zij als haar overtuiging uitsprak, dat daar mee op de meest doeltreffende en veelbelovende wijze uitvoering gegeven ls aan de 'richtlijnen, vervat in de Koninklijk rede van 7 December 1942 en het vertrou wen wordt uitgesproken in een duurzaam samengaan van Ne .Ier land en Indië onder het Huis van Oranje. Wij kunnen ons Indenk0/: dat de Soekarnisten zich over dit te legram niet weinig vrolijk heb ben gemaakt. Duurzaam samengaan! Al dadelijk begon de eindelo ze strijd over de interpretatie van Zo God de Heer niet bouwen gaat is al ons bouwen vruchteloos; en waken wachters nutteloos als de eeuwige God zijn wacht verlaat. Ja, wat de mens omhanden heeft. 't Is niets, als God geen zegen geeft. Linggadjati en intussen werden de terreur en de aanvallen op dc Nederlandse stellingen zonder vertraging voortgezet, zo, dat op 27 Augustus j.l. officieel werd verklaard dat de eerder gesloten wapenstilstand reeds 500 maal geschonden was. Een ogenblik was de regering op de goede weg, toen zij tenslét- te deed wat zij behoorde te doen en haar gezag liet gelden. Zij ver zuimde echter en belette onze sol daten de vuurhaard te Djocja te blussen én zo komen we, mede door de onrechtmatige inmenging van de Veiligheidsraad en het niet te verdedigen optreden van de commissie van goede diensten, geen stap verder. Het ziet er wat de verhou ding NederlandIndië betreft donker uit. Wij weten niet wat de toe komst zal brengen, maar er ls gegronde reden voor de vrees, dat we steeds verder zullen afzakken op de weg die Nederland en In dië, belde naar de afgrond voert. O zeker, er zijn hier enkele lichtpunten. Uit de tot ons ko prinsesje, met zoveel vreugde £)e hegj* A. D* M* Gleruiïl door schier het gehele volk be groet en aan het feit dat h. m. 1 Hoo£ding*'dirt Wederop- de Koningin na een korte onder- Nog één koning in de Balkan* bouw in Zeeland. Naar wij van welingelichte zyde vernemen, zal tot hoofdingenieur- directeur v*n de Provinciale Di rectie van de Wederopbouw, Bouwnijverheid en Volkshuisves ting in Zeeland worden benoemd de heer A. D. M. Glerum te Kessel (L.). De heer Glerum, die Jhr Ir. J. de Ranitz zal opvolgen, is het laatste anderhalf jaar in Limburg werkzaam geweest als hoofdinge nieur bij de wederopbouw en als breking, weer in staat was, de zware last van de regering op zich te nemen. Moge God onze geliefde Vorstin bij de voortduur sterken en haar geven dat zij straks met haar volk haar 50- jarige regering mag herdenken. Wanneer wij het Interna tionale leven overzien, dan zijn de lichtpunten gering en de sombere schaduwen groot. De Veiligheidsraad, die bedoelt vrede en veiligheid voor de we reld te waarborgen, blijkt daartoe niet in staat. Van een vruchtbare z^anlg"'volledig bekend 'met alle samenwerking van de mogend- wecieropbouwproblemen. Hij zou heden die gezamenlijk het Duitse I 2ich z0 spoedig mogeiijk in Zee monster wisten te verslaan, ls Iand vestlg-en. geen sprake. Er is met name van de zijde van Rusland een geweldig wan trouwen ten opzichte van de vroegere bondgenoten. In plaats van mee te werken aan de bouw van een levenskrachtig en wel varend Europa, schijnt het er vooral op uit de houw te vertra gen of onmogelijk «te maken. En steeds duidelijker blijkt de opzet om de oude strijd om de wereld- genodigden met het personeel van revolutie ln volle scherpte te her- de P.R.A. Goes bijeen gekomen. Afscheid P.R.A. Goes. Zoals wij reeds uitvoerig meld den zal de P.R.A. te Goes (en ln andere plaatsen in Zeeland) met ingang van 1 Januari ophouden te £ens sommigen nauw samenhou- rlan mnt rrïi'n trrvrwn a.v. Ar, nw. bestaan. Ter gelegenheid van dit feit waren gisteren in „Tivoli" talrijke vatten. j Het hoofd van de afdeling de heer \toj moeten altijd voorzichtig C. Louisse gaf een overzicht van j nen de aanleiding is geweest, zijn met het doen van voorspel- de werkzaamheden, die direct na *n een proclamatie tot het Roe- lingen. de bevrijding in 1944 aanvingen. meense volk zeide de koning o.m. Maar hoe wij het ook wenden De afdeling droeg toen de naam j dat ingrijpende politieke, economi- of keren, de toekomst schijnt, me- Sectie internering politiezaken j sche en sociale wijzigingen in de als we letten op wat er gist van het Militair Gezag. Later de Roemeense staat de oorzaak mende berichten blijkt, d it on-1 en woQlt in de verschillende lan- j werd dit veranderd in Politieke "waren, dat het instituut van de danks alles het kerkelijke leven j 3en van Europa en daarbuiten, Opsporingsdienst en nog later in j monarchie niet langer past in het i Sowjet-Russen liet vechten. Toen in Indië opbloeit, dat de inlandse 1 SOmber én donker. Politieke Recherche Afdeling. Roemeense staatsbestel. de Sowjet-Russische legers op Christelijke bevolking gesterkt I En dat temeer, omdat bij al de De heer Louisse bracht het per- j „Aldus, mij ten volle bewust honderd kilometer afstand van .•.•t.ijj.sj z-n pajejs stonden, leidde Michaël een staatsgreep waarbij de natio- Koning Michaël van Roemenië heeft gisteren afstand geda'an van de troon, omdat, zoals hij het in een proclamatie omschreef ,,het instituut van de monarchie niet langer past in de levensomstandig heden van de staat''. Michaël blijft Roemeens burger onder een zelf te kiezen naam. De ex-koning heeft daarmee afstand gedaan van alle koninklijke rechten en liet het aan het Roemeense volk over de nieuwe staats vorm te kiezen. Het parlement heeft hierover gisteravond reeds beraadslaagd en een wet aanvaard, waarbij de Roemeense volks republiek werd uitgeroepen. Roemenië. In September 1940 .deed koning Carol afstand van de troon en werd hij door Michaël opgevolgd. Nu Michaël ls afgetreden, ls er in de Balkan nog slechts één mo narchie over. Het is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in Anril 1947 ls opgevolgd. Sinds 1939 zijn zes Zuid-Euro- pese vorsten afgetreden of verwij derd. Tijdens de bezetting van Roe menië door de nazi's was koning Michaël practisch een gevangene. Hij bood tegenstand aan de minis ters, die Roemeense divisies aan de zijde van de Duitsers tegen de „Weg met de monarchie". De aanleiding tot het aftreden van Michaël als koning, zou vol den met zijn voornemen om tegen de wil van de Roemeense regering met prinses Anne van Bourbon- Parma te trouwen. Anderen daar entegen menen, dat het weigeren om een regeringsdecreet te teke- en gestaald door de stormen van ^vogingen tot opbouw schier over- soneel en de verdere medewerkers van de belangrijkheid van mijn J4. I 1-„1. 1„ daad rif a ik stel in Trot hAlnnt»- de laatste jaren meer zelf- ai gedemonstreerd wordt, dat standlg en meer beslist kiest voor j men het wu stellen zonder God, de Christus der Schriften, en dat men naar Zijn Woord niet haar heil zoekt bij de LevensvorstiuiStert en zich aan Zijn wetten die alleen in staat ls de ware vrij- njet wenst te onderwerpen. heid te verzekeren. Ook met betrekking tot Neder land zijn er lichtpunten die niet onvermeld mogen blijven. Wij denken hierbij aan het her stel van wegen en bruggen, aan de verbetering van het verkeer, aan de langzame opbloei van het bedrijfsleven, aan de activiteit die ontplooid wordt op het gebied van land- en tuinbouw. Dit alles wordt echter weer in de schaduw gesteld door dé ont zaglijke financiële lasten waaron der de bevolking gebukt gaat, wat te erger is, nu de regering bij al de maatregelen die zij neemt, weinig oog blijkt te heb ben, voor de noodzaak om de bo demloze put waarin de belasting gelden verdwijnen, te dempen. Lichtpunten. En wij denken j aan de geboorte van ons jongste Zo blijft het donker. De nacht van de tweede we reldoorlog is voorbijgegaan; Maar het morgenlicht blijft uit en het zal eerst en ook alleen doorbreken, als men zich keert tot Hem, die gezegd heeft: „Ik ben het Licht der wereld". Het is oudejaarsavond. Een nieuw jaar breekt aan. Wat dit nieuv/e jaar zal bren gen, voor ons persoonlijk, voor onze gezinnen, ons land en volk, Nederland en Indië én voor de wereld in haar geheel, is voor ons verborgen. Maar één ding staat vast: de Here regeert. Zijn raad zal be staan, ook in 1948. En: wat de mens ook heeft 't Is niets, als God geen zegen geeft. dank voor het aandeel, dat zij ln j daad, die ik stel in het belang de werkzaamheden hadden, al 1van Roemeense volk, doe ik nale Boerenpartij, de Liberalen, konden zij niet geheel klaar ko- afstand van de troon en van alle t Socialisten en Communisten het men. De gemeentepolitie zal de 'j rechten, die ik genoot als koning j Fascistische regiem omverwier- afwikkeling ter hand van Roemenië, zowel uit naam pen en zich verenigden om de verdere nemen. Tenslotte reikte spr. de sleutel van de dossierkast over aan de burgemeester van Goes Mr W. C. ten Kate, als hoofd van de stede lijke politie. Nadat de burgemeester de heer Louisse en zijn staf dank had ge bracht voor de wijze waarop zij steeds hun werk hebben verricht, voerden nog het woord Mr W. Nleuwenhuyzen, vice-pres. van het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg; de voorzitter van het Tribunaal te Goes Mr M. Vla ming; de districts comm. der Rijkspolitie majoor van Heiten, de off. fiscaal Mr J. J. van der Peyll en de heer Sinke; de heer J, van Antwerpenkapt. Stoorvogel en tenslotte de heer W. Barten, /lie de heer Louisse een fraaie kalen der overhandigde. van mijzelf als van- mijn nakome lingen. Ik laat het aan het Roe meense völk over de nieuwe staatsvorm te ;ezen", zo eindig de de proclamatie. Koning Michaël. Ex-koning Michaël, zoon van koning Carol II en Prinses Helena van Griekenland, werd in 1921 geboren. Van 19271930 was hij onder een regentschap koning van overwinning te bespoedigen. Daarna werkte de koning mede aan het vormen van een regering, welke zowel voor de Sowjet-Unie als voor de Westelijke geallieer den acceptabel zou, zijn. Door de Sowjet-Russen werd hij onder scheiden met de eretekenen van de j „Orde der overwinning". Volgens radio Rome zou de ex- j koning vertrokken zijn naar An kara, vanwaar hij via Zwitserland door zou willen reizen naar Enge land. Andere berichten houden in, dat Michaël wordt „vastgehouden" op het koninklijk buitenverblijf van Sinaia. Volksrepubliek uitgeroepen. Het parlement heeft gister avond in buitengewone zitting éénstemmig de wet aanvaard, waarbij de Roemeense volksrepu bliek werd uitgeroepen. De voor lezing van de abdicatie-verklaring geschiedde onder toejuichingen van de kamer en onder kreten als: „Weg met de monarchie, de erg ste vijand van het volk en de de mocratie". Volgens deze wet zal de wet gevende macht tot aan de ver kiezing van een constituerende vergadering worden uitgeoefend door de vergadering van afge vaardigden. De uitvoerende macht is gelegd in handen van een vijf leden tellende raad van state. De regering heeft bij deze raad van state collectief haar ontslag inge diend, maar is terstond door Pe- tru Groza opnieuw gevormd, in dezelfde samenstelling als voor heen en heeft de nieuwe eed op de onafhankelijkheid van de Roe meense republiek afgelegd. 10 Roemeense generaals zijn op de reservelijst geplaatst. Bodinaras de minister van Oor log, heeft inmiddels alle Roemeen se militairen verplicht de nieuwe eed van trouw af te leggen, en wel voor 31 December middernacht. Militairen met verlof moeten zich voor het afleggen van de eed mel den bij de dichtsbijzijnde garni zoenen. Het burgerlijk personeel bij de gewapende macht krijgt tot 2 Januari de tijd tot het afleggen van de eed. Aneta meldt, dat de njinisters Beel, Jonkman en Drees Zondag per vliegtuig' naar Nederland terug keren. Minister Neher zal voorlopig nog blijven. Officiële mededelingen over resultaten,, zullen naar, men verwacht eerst voor het forum van het parle ment in de vorm van een verklaring geschieden. Beslissende voorstellen J. M. Beel tijdens zijn onderhoud met de republikeinse vice-premier, Setyadjit, zyn „laatste appél" tot de republiek om zich aan te slui ten bij de Nederlandse plannen tot vorming van Verenigde Staten van Indonesië heeft herhaald. Nederlandse verliezen. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, bedroegen de Neder landse verliezen over de periode Volgens het Franse persbureau A.F.P. zouden de nieuwe voor stellen van de commissie voor goede diensten een regeling, mili tair en politiek van het conflict inhouden. De commissie zou voorstellen om als de demarcatielijn de z.g. „Van Mooklijn" te aanvaarden. De Nederlanders zouden dan als te genwicht de gebieden, welke na 20 Juli zyn bezet tydens een pe riode van drie maanden moeten ontruimen in afwachting van de nadere regeling van het conflict. De handhaving van orde en rust in deze gebeiden zou worden ver zekerd door de Indonesische bur gerlijke politie. Het valt op dit ogenblik nog niet te zeggen, zo zegt het Fran se persbureau, of deze burgerlijke politie alleen uit republikeinse of ook uit niet-republikeinse Indo nesiërs, d.w.z. uit hen, die ressor teren onder de door Nederland gecontroleerde gebieden, "zal wor den samengesteld. Voorts zal de commissie beide partijen voorstel len de order tot het staken van het vuren op 1 Januari 1948 af te kondigen. Zoals bekend, zou de re- publikelnse regering; de voorstel- keVk van Domburg heeft van de len, bijna ln hun geheel hebben Third chr Ref. church of Rose- Grenswijziging gemeenten in Zuid-Beveland. De commissie, die belast is met de voorbereiding van de grenswij ziging der dorpen in de zak van Zuid-Beveland, zal vandaag, 31 December, de gemeenten Hein- kenszand, 's-Heerenhoek en 's-H. Arendskerke bezoeken, teneinde omtrent de grensherziening be sprekingen te voeren met de ge meentebesturen. Directeur Opbouworgaan benoemd. Met ingang van 1 Januari 1948 is, naar wij vernemen, tot direc teur van het Provinciaal Opbouw orgaan in Zeeland benoemd de heer J. Lijnzaad, thans werkzaam bij de Provinciale Gelderse Dienst van 5 Augustus tot 13 December, voor de Culturele verzorging van volgens een opgave van de mili taire geneeskundige dienst: 332 gesneuvelden, 999 gewonden en 25 vermisten. Maandag bedroegen de verliezen: 6 gesneuvelden en 16 gewonden. o Bon voor één ei. In de bonnenlijst, die op 8 Ja- Wederopbouwarbeiders, gevestigd te Arnhem. Regering neemt strenge maatregelen. In Griekenland woedt de strijd tussen de regeringstroepen en de opstandelingen onder leiding van de guerilla-generaal Markos on verminderd voort. Naar mén aanneemt zal de Griekse regering de kwestie voor de Ver. Naties brengen, wanneer er een staat is, die de tegen-regering van Markos erkent. Maandag heeft de Griekse re gering een wet van kracht doen worden, krachtens welke de com munistische partij in de ban wordt gedaan en zware straffen kunnen worden opgelegd aan personen, die de regering door geweld om ver willen werpen of streven naar afscheiding van enig deel van Griekenland. Deze maatregel moet worden gezien als antwoord op het vor men van een Griekse tegen-rege ring onder leiding van de guerilla- generaal Markos. Mocht er een staat zijn, die deze tegen-regering zou erkennen, dan verwacht men, dat de Griekse re gering deze kwestie voor de alge mene vergadering van de Verenig de Naties zal brengen.Naar men meent, zal zij hierbij op volledige steun van Engeland en de Ver. Staten kunnen rekenen. Overigens is de toestand te Ko- nitza, de stad bij de Albanese grens, die op Kerstavond door de Naar het A.N.P. verneemt, zal dé Rijksconferentie met de West op 21 Januari te 's-Grav.enhage beginnen. guerillastrijders werd aangevallen onveranderd, doch bevredigend. De opstandelingen zijn van de hoogten ten Noorden van Kalpak! teruggeslagen en trekken terug naar Barzanl, waarby zij zware verliezen lijden. o Bij de intrede van 1948 wen sen wij alle lezers, correspon denten, agenten en medewer kers, een gelukkig en door God rijk gezegend jaar. REDACTIE, DIRECTIE en ADMINISTRATIE. Henry Wallace, onafhankelijk candidaat voor de presidentsver kiezingen in de V.S., heeft een ze ven punten omvattend program, het „plan-Wallace", voorgesteld voor het herstel van Europa, dat door alle naties „die middelen be zitten" zou moeten worden gefi nancierd en door de V.N. zou moeten worden uitgevoerd. Het terugtrekken van het Brits burgerlijk bestuur uit Palestina, dat 15 Mei a.s. voltooid zou zijn, zal door hevige gevechten ernstig vertraagd kunnen worden. In Palestina duren de gevech ten onverminderd voort. Te Haifa werd een bom geworpen tussen een queue Arabieren. Kwestie ex-gem.-secretaris opnieuw aan de orde. In een scherp debat heeft de Souburgse gemeenteraad stelling nuari a.s. gepubliceerd wordt, zal 1 genomen tegen de in de VHssingse een bon worden bekend gemaakt, raad gevoerde discussies omtrent die voor alle leeftijdsgroepen 1 de noodzakelijkheid van annexatie recht geeft op het kopen van één' ei. Prachtige gift voor Geref. kerk te Domburg. De kerkeraad van de Geref. aanvaard. De Nederlanders zouden hier mee voor negentig procent ac- coord gaan. Het is practisch ze ker, zo gaat het persbureau ver der, dat de Nederlanders de „Van Mooklijn" zullen aanvaarden, maar het valt te betwijfelen of zij de geleidelijke evacuatie van de voormalige republikeinse gebieden door de Nederlandse troepen zul len aannemen. Daarom blijft 4n republikeinse kringen een zeker pessimisme met het oog op de toe komst voortbestaan. In leder ge val is men het in kringen, welke in nauw contact staan met de commissie van drie er over eens, dat deze voorstellen de laatste zijn, die zullen beslissen ofer al dan niet een oplossing van het conflict zal gevonden worden zon der opnieuw bloed te vergieten. Republikeins antwoord overhandigd. Het republikeinse antwoord* op de voorstellen der commisie voor goede diensten is gistermiddag om zes uur-plaatselijke tijd over handigd. Toch een „laatste" appél. Reuter verneemt uit betrouw bare bron te Batavia, dat Dr L. land, Chicago Illinois, een gift van duizend dollar ontvangen voor de bouw van een nieuwe kerk en pastorie te Domburg. De gift ls geschonken met de bepaling, dat ze alleen voor dat doel mag wor den aangewend. van Souburg door Vlissingen. „Beneden alle critiek" noemde de heer W. A. Bouff (Arb.) Vlis- singens eisen. Hij verzocht B. en W. aan G.S. te berichten, dat Souburg geen landhonger heeft en dat, indien Ritthem niet bij Sou burg mocht komen, Souburg tóch bereid is grondgebied af te staan aan Koudekerke en Vlissingen. Fel protesteerde hij tegen eên uit lating van een ex-partijgenoot in de Middelburgse raad, die de Abeelseweg aan Middelburg wilde brengen. De eis tot een vesti gingsverbod van kleinindustrie te De heer G. Janse (C.H.) was van mening, dat de woningen aan de Parklaan in ieder geval bij Souburg moeten blijven en noem de de VHssingse eisen beneden gen. Souburg zal volgens de heer L. C. Janssen (Arb.) door ev. an nexatie van Ritthem nog noodlij- dender worden. De voorzitter wees erop, dat het niet ging om een debat in de Vliss. raad, maar om een voorstel van. G.S., die Souburg dankbaar moet zijn, dat zij aan de Vlissing- peil. Zijn fractiegenoot Roelse ge waagde van een marktpolitiek van Vlissingen qn vroeg zich af, welke schade Vlissingen heeft van de Souburgse klein-industrie. Denkt men daar soms, dat Sou- D*o w-jv i-'v.uni, uien uaai ouiiio, uai öuu- jir Souburg noemde hij vergaand en burg ook een grote werf wil bou- ambtenarenzaken schuldig bevón- niet geargumenteerd. 1 wen Mijne' tijden zijn in Uwe hand. Psalm SI 16a. Met een kalm en sterk ver trouwen zetten wij heden de eerste schrede op het nieu we pad, da t zic h voor ons opent. Goedsmoeds trekken wij op naar het onbekende land der toekomst. Angst en bezorgdheid zou den het licht van deze _dag voor ons doven, indien wij met ons wedervaren een speelbal van het grillige toe val of \an een harteloos noodlot waren. Een diepe vreugde is ech ter ons deel, nu wij weten, dat onze tijden in 's lieren almachtige trouwe, alles be sturende hand zijn! Het is een geweldige hand, zij be hoeft slechts de vingers te spannen om de maat 'der ma teloze hemelen te nemen. Maar 't is ook een genadige hand, die Hij uit de hoge in Jezus Christus naar ons uit gestrekt heeft om ons uit de diepste nood te verlossen. In zulk een hand liggen onze tijden. Niet alleen het aantal onzer jaren, dat door de eeuwige wijsheid bepaald des lex>ens, de kronen en de kruisen, de blanke bruids tooi en het sombere rouw kleed, het draagt alles het merkteken Zijner Goddelijke hand, en 't bereikt alles het huis waarvoor het bestemd is. Genade alleen kan ons le ren, die beschikkingen te ontvangen met een dankend of schreiend oog, dat zich opheft tot Hem, die ze naar Zijn welbehagen uitdeelt, is, maar eveneens de wisse- maar in wiens eeuwige hand lende lotgevallen, die deze onze voorbijsnellende tijden jaren zullen vullen. altoos veilig geborgen zijn. De vreugden en smarten BONNENLIJST. Van 4 t.m. 17 Januari 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 713. 091 Melk: 3^ liter melk. 094 Melk: 6 liter melk. 095 Melk: 6% liter melk. 096 Vlees: 100 gr.^ vlees. 097 Vlees: 300 gr. vlees. 098 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 099 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 114 Algem.: 100 gr. kaas of 125 korstloze kaas. 116 Algem.: 1800 gr. brood (gel dig t.m. 10 Jan. a.s.) 117 Algem.: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 118 Algem.: 125 gr. koffie (reeds aangewezen). 119 Algem.: 50 gr. thee (reeds aangewezen) 103 Res.: 800 gr. brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.). 106 Res.: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.). Bonkaarten KD, KE 713 594 Melk: 10 liter melk. 595 Melk: 11 liter melk. 596, 597. Vlees: 100 gr. vlees. 598 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 599 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 616 Algem.: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s). 617 Algem.: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 10 Jan. a.s.). 618 Algem.; 200 gr, brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.). 603 Res.: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.). 605 Res.: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF. MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.8. moeders en zieken), 1033 Brood: 800 gr. brood. 1038 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 1032 Margarine: 250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 1034 Kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 1039 Eieren: 5 eieren. 1037 Melk: 5 liter melk. 1031 Vlees: 300 gr. vlees. 1036 Vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Januari wor den gebruikt, met uitzondering aan te nemen. G. is ook door de van p0nnen voor melk, waarop Centrale Raad van Beroep voor eerst op Maandag" 5 Januari a.s. ambtenarenzaken schuldig bevon- mag worden gekocht. Een rant- den. Er ontstond een felle discussie, waarin dhr G. Janse (C.H.) zijn l bevreemding uitsprak over het feit, dat weth. de Priester ten i gunste van G. had getuigd. I De heer L. C. Janssen (Arb.) achtte de samenstelling der stuk ken zeer eenzijdig, waarop de J voorz. antwoordde, dat alle of ficiële bescheiden zijn overlegd. Nadrukkelijk verzocht hij, niet meer over de zaak als zodanig te i „De onbegrensde annexatie- zucht van Vlissingen gaat alle perken te buiten'*, aldus het A.R.- Iid A. J. Arendse. Vlissingen heeft uit de oorlog niets geleerd, toen de Nazis alle kleine landen onder hun despotisch juk wilden bren- se drang tot annexatie weerstand boden. Wat Ritthem betreft: Sou burg zal er nooit om vragen, maar Ritthems gem. best. staat ook op het standpunt, dat de men taliteit der bevolking ten nauwste bij die van Souburg aansluit. „Van koehandel is nooit ook maar in 't minst sprake geweest", aldus de voorzitter. De zaak Gabriëlse. Opnieuw kwam de zaak van de ex-gem.-secr. Gabriëlse aan v de orde bij het voorstel van B. en W. de op het geval betrekking heb bende stukken voor kennisgeving soen vermicelli e.d. bedraagt:. 300 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, maïzena, aardappelmeel, geoxydeerd aard appelmeel, tarwezetmeel, aardap- pelsago, aardappel tapioca, pud dingpoeder, custard, tarwegries of: 400 gram vermicelllsoep (d.l. droge soep, waarvan ten minste 75 uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft). Men doet verstandig door .bo- discussleren. Toen echter wethou- venstaande opgave uit te knippen der de Priester zich niet bepaalde en te bewaren. tot verdediging van zyn beleid en op de zaak zelf inging, werd j hem het woord ontnomen. Tot de heer Janse zei hij nog, hem uit te dagen in een openbare debat vergadering. 1 De minister van Oorlog zal op Nieuwjaarsdag over Hilversum I, voor de strijdkrachten hier te lande een Nieuwjaarsrede hou den. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Nog iets kouder. Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Plaatse lijk mist. Over het algemeen wei nig wind. Temperatuur op de meeste plaatsen beneden bet vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1