De politieke toestand in Indië. De Nederlandse Spoorwegen in 1947. Nadere toelichting gewenst. Komende dagen van beslissende betekenis. Het kan vriezen en dooien. Republiek aanvaardt nieuwe voorstellen. Vorming van een nieuwe partij in Amerika. Communistische successen. Petroleum 2 ct. duurder. Nazi-complot in Oostenrijk. Minister Beel bedoelde geen ultimatum. Goederentrein ontspoord. Dekking van de Belgisclie munt verzekerd. ll. M. de Koningin terng in de Hoofdstad. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In het „Vrije Volk" van Woens dag 24 December 1947 kan men in een artikel van de hand van de heer M. van der Goes van Naters, aangekondigd onder de titel „Grof werk" lezen, „dat zich bij de begroting van Overzeese Gebiedsdelen een ongehoord feit heeft afgespeeld. Twee dagen voor de uiterst belangrijke missie van Minister Jonkman naar In donesië wordt er door de oppo sitie stemming gevraagd niet voor de begroting zelf en dus over het beleid maar over de post voor het salaris van de Minister. Een uiterst persoonlijke geste dus, waarvan, naar ik aan neem, niet de gehele oppositie zich rekenschap heeft gegeven". Men vraagt zich af, of de be doeling van de schrijver is ge weest te suggereren, dat allen, die hun stem hebben gegeven aan het voorstel om de post voor het salaris van de Minister te schrap pen en dat zijn alle partijen in de Volksvertegenwoordiging, met uitzondering van de 2 Regerings partijen dit hebben gedaan uit een persoonlijke geste tegen de Minister. De schrijver moet toch wel beter weten. Hij moet weten, dat van de oppositie-partijen in ieder geval de Christelijk-Historische bijna vanaf het optreden van het te genwoordige kabinet, het gevoer de Indische Regeringsbeleid af gekeurd hebben. De Christelijk-Historischen zijn toch steeds van oordeel geweest, dat het Indische Regeringsbeleid volkomen verkeerd is geweest. Zij zijn van oordeel, dat de dood van honderdduizenden der Indische bevolking, en van vele Nederlandse jongens, die bij de vervulling van hun militaire plicht dag in dag uit sneuvelen en dat ook de ontzaggelijke toe neming van onze financiële ver plichtingen jegens Indië, die vol gens de mededeling van de Mi nister van Financiën in de mil- liarden lopen, dat dit alles het gevolg is van het door hun afge keurde Indische beleid der Rege ring. Daar komt nog bij, dat zij zich evenmin kunnen verenigen met de wijze waarop door onze Rege ring het Indische beleid wordt gevoerd. De Regering heeft zich over de gang van zaken in Indië moed willig in een geheimzinnig duis ter gehuld. In plaats van de Volksvertegenwoordiging opening van zaken te doen over de In dische aangelegenheden en deze in de gelegenheid te stellen haar oordeel uit te spreken over het beleid der Regering vóór dat dit een voldongen feit was gewor den, heeft deze Regering steeds het tegendeel gedaan. Ondanks de herhaalde malen, dat bezwaren geuit zijn tegen deze wij) e van regeren, is deze Regering doorgegaan de Volks vertegenwoordiging de kennis te onthouden van wat in Indië ge beurde, vóór dat dit een fait accompli was geworden, waarop niet meer kon worden terugge komen. Deze dagen zien wij weer het zelfde gebeuren. Vier Ministers bevinden zich in Indië. Waar voor, dat weet niemand en ook de Volksvertegenwoordiging wordt zorgvuldig overal buiten gehouden. De Volksvertegenwoor diging wordt zo verhinderd haar Grondwettelijke plicht jegens het Nederlandse Volk „de controle op het Regeringsbeleid", behoor lijk uit te oefenen. De Kamerleden, die het Indi sche Regeringsbeleid afkeuren, die afkeuren de wijze waarop de Regering het Indische beleid voert, door in strijd met de geest der Grondwet aan de Volksver tegenwoordiging de kennis van de gang van zaken in Indië te onthouden, mogen aan dit aldus gevoerde beleid geen instemming betuigen door te stemmen voor de begroting voor de Overzeese Gebiedsdelen, nu de Regering in haar houding volhardt. De Chris telijk-Historischen wilden daar om hun stem niet geven aan deze begroting uit wantrouwen in en afkeuring van het Indisch Regeringsbeleid, uit wantrouwen en afkeuring van het beleid van de verantwoordelijke Minister der Overzeese Gebiedsdelen. Het is dan ook volkomen on juist wanneer de heer Van der Goes van Naters in zijn boven aangehaald artikel in het „Vrije Volk" meent, dat de oppositie door geen stemming aan te vra gen over de begroting, maar al leen over de post over het sala ris van de Minister geen oordeel zou hebben willen uitspreken over het beleid van die Minister. Wij Christelijk-Historischen hebben echter onze stem niet willen uitbrengen tegen de be groting in zijn geheel, omdat zon der een toegestane begroting niet kan worden geregeerd en er op iedere begroting posten voorko men, ik denk bijv. aan de sala rissen der ambtenaren, die men nu eenmaal niet mag verwer pen, wil men niet alle regeren onmogelijk maken. Wij Christelijk-Historischen hebben daarom niet gestemd te gen de begroting in zijn geheel, maar tegen de post betreffende het salaris van de Minister. Dat was niet een persoonlijke geste tegen de Minister van Overzeese Gebiedsdelen 2 dagen voor zijn uiterst belangrijke missie naar Indonesië, zoals de heer Van der Goes van Naters schrijft in het „Vrije Volk" en waarmee hij ken nelijk bedoelde, dat men daarom ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 833 Abonnementsprijs 3.50 p. lcwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooird PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 30 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI-SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op -en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.37 u. Maan op 21.25 u„ onder 11.45 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 31 December: 4.08 u. 2.33 m., 16.43 u. 2.43 m. Naar Aneta meldt, heeft Hadji Agoes Salim, sprekend over de stand der onderhandelingen, deze als volgt gekenschetst: „Het kan in de komende dagen vriezen en dooien. Indien het vriest, zal het kraken en als het dooit, zullen binnenkort de bloemen zichtbaar worden." Gisteren zijn de leden der re publikeinse delegatie en de repu blikeinse technische commissie uit Djokja naar Batavia terug gevlogen. De vice-premier Setiad- jit en de heer Leimena, voorzit ter der technische commissie, lie ten zich in dezelfde geest als Agoes Salim uit. Ook zij achtten de komende dagen van beslissen de betekenis voor de onderhan delingen. De republikeinse delegatie had het antwoord bij zich op het tweede ontwerp der commissie voor goede diensten, dat in een Zaterdag j.l. gehouden kabinets zitting te Djokja is besproken. Tot dusver zijn hierover van re publikeinse zijde geen medede lingen gedaan. Ook van Neder landse zijde wordt over het Ne derlandse antwoord op de nadere voorstellen der commissie voor goede diensten het stilzwijgen be waard. Er kan alleen worden gemeld, dat volgens welingelichte Neder landse kringen, het Nederlandse standpunt in ieder geval ongewij zigd is gebleven. Het Nederland se antwoord werd Zaterdagavond laat aan boord van de „Willem Ruys" aan de commissie voor goede diensten bekend gemaakt. In een critiek stadium? De „Nieuwsgier" (Batavia) is van mening, dat de onderhande lingen thans een critiek stadium hebben bereikt. Mocht, meent het blad, de laatste poging der com missie voor goede diensten tot mislukking zijn gedoemd, dan zal de commissie zich vermoedelijk langzamerhand moeten gaan af vragen, of zij zich voorgoed te Batavia zal vestigen, dan wel of zij er goed aan zal doen, het vertrekprogramma der luchtlijnen te raadplegen. Gisteravond is e«n Deens passa giersvliegtuig, dat van Parijs kwam, op een halve kilometer af stand van het vliegveld Kastrup in het water gestort. De machine verdween gedeeltelijk onder wa ter, doch de elf personen, die zich aan boord bevonden, konden ge red worden. Op de interzonale conferentie der Chr. Democratische en Chr. Socialistische partijen in Duits land hebben de afgevaardigden met algemene stemmen hun ver trouwen uitgesproken in de twee in de Sowjet-zóne verwijderde Christelijk democratische leiders, Jacob Kaiser en Ernst Lemmer. Bij bomaanslagen in Palestina werden 9 Arabieren en 2 Britse agenten gedood, terwijl 27 Ara bieren gewond werden. In het Saargebied hebben de overstromingen ten gevolge van het stijgen van de Saar „catastro fale afmetingen" aangenomen. Na de regenval gedurende het week end Is het peil van de rivier het hoogst gestegen sinds 150 jaar. Volgens een voorzichtige schat ting beloopt de schade reeds vijf mlllioen mark. Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat het republi keinse kabinet besloten heeft de nieuwe voorstellen van de com missie voor goede diensten be treffende het staken der vijan delijkheden te accepteren, echter „met enige amendementen". ONTMOETING BEELSETYADJIT. Gistermiddag vier uur plaatse lijke tijd, heeft op het Amerikaan se consulaat generaal een infor mele ontmoeting plaats gehad, tussen de minister-president, Dr L. J. M. Beel, en de republikeinse vice-premier, Setyadjit. De ont moeting was oorspronkelijk be paald tussen Dr Beel en de repu blikeinse eerste minister. Mr Amir Sjarifoeddin op verzoek van laatstgenoemde. Wegens onge steldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Naar verluidt was de commis sie voor goede diensten van de ontmoeting op de hoogte. Soekarno niet optimistisch. In een bijeenkomst van journa listen in de verblijfplaats van Soe karno op 21 December, verklaarde Soekarno volgens „Antara" o.m., dat de republiek momenteel we derom een gespannen ogenblik In haar geschiedenis doormaakt. De republiek is nu door de Nederlan ders omsingeld, niet slechts op militair en economisch gebied, doch ook op politiek gebied, door het separatisme, dat de Neder landers uitoefenen met het op richten van marionettenstaten. Soekarno zeide, dat de actie, die de Nederlanders tegen de re publiek voeren een deel is van de actie, die over de gehele wereld door de imperialisten en reaction- nairen gevoerd wordt. De Nederlandse verliezen. Van officiële zijde wordt ge meld, dat de Nederlandse ver liezen van 18 tot 22 December vijf gesneuvelden en vier gewon den hebbèn bedragen, terwijl een militair door verdrinking om het leven kwam. Op Java en Suma tra werden wederom aanvallen op Nederlandse posten en pa trouilles gemeld. Op 27 en 28 December bedroegen onze verlie zen zes gesneuvelden en veertien gewonden. Wallace candidaat voor presidentschap. Henry Wallace, de vroegere vice-president van de Verenigde Staten heeft de vorming van een nieuwe partij in Amerika aange kondigd, waarvan hij het hoofd zal zijn. Tevens heeft Wallace ge zegd, zich beschikbaar te stellen voor de presidentsverkiezingen, maar dan ais onafhankelijk candidaat. Deze derde partij, zou volgens ingewijden, geen zetels in het Congres willen veroveren, maar zich concentreren op het president schap. Nadat reeds van andere zijde mededelingen waren gedaan over een op te richten nieuwe derde partij in Amerika, heeft Henry Wallace deze bevestigd. Wanneer de oude partijen voos worden, zeide Wallace, heeft het volk recht zijn stem te doen ho ren door middel van een nieuwe partij. De nieuwe partij moet uit komen met een program van overvloed en veiligheid, niet, van Schaarste èii Oorlog. Wij zijn niet voor Sowjet-Rus- land en niet voor het communis me, doch wij herkennen de Hit- leriaanse methodes wanneer Wij die in ons eigen land aangewend zien worden. Wallace zeide, geen tegenstelling te zien tussen Tru man en een republikein. Beiden staan een politiek voor, welke de deur openzet voor nog een oorlog bij leven van onze ge neratie en deze zeker maakt voor onze kinderen. „Ik herhaal, dat de Verenigde Staten niet geheel vei lig zullen zijn tenzij bij een wer kelijke vrede tussen dit land en Sowjet-Rusland en bij het bestaan van een internationale politie macht, sterker dan het militaire apparaat van enig land, met In begrip van de Sowjet-Unie en de V.S.". Hij verklaarde zich tegen de Trumandoctrine en het plan- Marshall, zoals die naar voren worden gebracht, daar deze „Europa verdelen in twee kam pen". Geen kans als president? Men gelooft, over het algemeen niet, dat Wallace, die een der laatste aanhangers van Roose- velts „New Deal" is, kans maakt president der V.S. te worden. Hij zal echter steun aan Tru- Staal-tekort en deviezennood belemmeren vlugger herstel. De voor-oorlogse lengte van ons spoorwegnet, die 3159 km bedroeg, is met de tegenwoordige van 3129 km weer bijna bereikt. Verscheidene voormalige d u b - belsporige baanvakken hebben echter nog slechts enkel spoor, hetgeen meermalen aan leiding geeft tot treinvertragin- gen. Alle voor de oorlog g e 1 e c- trificeerde lijnen, met uitzondering van Amsterdam Utrecht en Utrecht-Arnhem-Nij- megen, zijn thans weer in gebruik Er werd een bescheiden begin ge maakt met de electrificatie van de lijnen EindhovenMaastricht Heerlen en DordrechtLage Zwaluwe. In 1939 mat het elec- trisch net 556 km. thans 496 km„ waarbij mag worden opgemaakt, dat het herstel in Mei 1945 uit de nul-stand is begonnen, daar im mers de Duitsers geen kilometer electrisch baanvak intact hadden gelaten. zijn gezag zou hebben willen on dermijnen. Maar wij hebben willen uit drukken, dat het ons Christelijk- Historischen aan alle vertrouwen ontbreekt in het Indisch beleid van de Regering en van de Mi nister van Overzeese Gebiedsde len. Dat en niets anders was de betekenis van ons stemmen tegen de post voor het salaris van de Minister. W. F. E. v. d. FELTZ. (Het bovenstaande geldt even eens van de Anti-Revolutionnaire en Staatk. Gereformeerde frac ties. Red.). Bruggen en treinen. Op één na alle in de oorlog ver nielde grote spoorbruggen en ook de meer dan duizend kleine brug gen zijn weer ln dienst. Vele brug gen zijn echter slechts enkelsporig en tijdelijk gerepareerd en hebben geen lange levensduur. Voor het definitieve herstel vormen de staal- en deviezennood de voor naamste belemmering. Het aantal beschikbare zit plaatsen bedraagt nauwelijks de helft van 1939, waardoor de trei nen thans veel korter zijn. De to tale vervoerscapaciteit heeft daarom nog lang niet het peil van 1939 bereikt. Van de thans aanwezige Ne derlandse locomotieven zuilen er in de komende jaren vele bulten dienst moeten worden gesteld we gens volledige slijtage. De Engelse locomotiven, die na de oorlog werden overgenomen, zijn voor oorlogsdoeleinden en dus voor korte levensduur gebouwd. De aflevering van nieuw bestel de electrische- en Diesel-electrl- sche locomotiven ter vervanging geschiedt in een tempo, dat de N.S. gaarne veel hoger zouden zien. Het tekort aan goederen wagons is bekend. Het vooroor logse aantal is nog lang niet be reikt. Aan electrisch materiaal is slechts ongeveer de helft beschik baar van het park in 1939. Er is goede hoop, dat in 1948 ongeveer een vierde deel van het bestelde nieuwe stroomlijn-materiaal zal worden afgeleverd. Dit zal echter pas plaats vinden na het ingaan van de zomerdienst in Mei. man onttrekken, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat er een re publikein president zou worden. Wallace's sterkste aanhang, zo redeneert men, bevindt zich in de staten New York en Californië. Als Truman hier geen meerder heid verwerft, dan zouden de re publikeinen in deze twee staten de meerderheid krijgen en met hun verdere aanhang zouden zij dan het presidentschap kunnen veroveren". Al geniet Wallace van vele zij den steun, o.m. van de uiterst linkse vleugel der vakverenigings leden, zijn loyale houding tegen over Rusland doet hem niet goed. Vakbondleiders en de meerderheid der vakverenigingsleden zullen wel niet achter hem staan, terwijl zelfs gemeend wordt, dat de ge middelde aanhanger van de „New Deal" evenmin op hem zou stem men. o Naar verluidt hebben de com munistische strijdkrachten Maan dagnacht alle spoorwegverbindin gen tussen Peking en de rest van China afgesneden. Er vinden he vige gevechten plaats ten Zuiden Noorden en Westen van Peking. De regering heeft versterkingen gezonden. In Mandsjoerije vinden de ge vechten thans plaats op 20 km ten Z.W. en 15 km ten W. van Moekden. De positie der regerings troepen zou iets verbeterd zijn. De communistische radio-om roep meldt, dat de communisti sche troepen zich van de stad Joengtsjeng, de laatste nationa listische basis in Zuid-Sjansi, heb ben meester gemaakt. Het garni zoen zou vernietigd zijn. Ook is van communistische zijde de ver overing van twee stations aan de spoorlijn Peking-Hankow ge meld. De regeringstroepen zou den 8 regimenten verloren heb ben. o De Turkse autoriteiten hebben langs de grens in het Zuid-Oosten strenge maatregelen getroffen om het overslaan der cholera uit Syrië te voorkomen. Daar de wereldmarktprijs voor alle aardolieproducten is gestegen en met ingang van 1 Jan. 1948 invoerrechten worden geheven, zal in ons land lichtpetroleum, trac- torpetroleum, speciale benzines, stookolie, minerale terpentijn en verfverdunner uit minerale ter pentin met ingang van 1 Januari 1948 duurder worden. De prijs voor lichtpetroleum zal met 2 cent per liter stijgen. De maximumprijs zal in de verschil lende zones f 0.14r>, f 0.15 en f 0.156 bedragen. Het te Graz verschijnende Oostenrijkse blad „Wahrheit" meldt, dat bijna 100 personen zijn gearresteerd in verband met een nazi-complot in Stiermar ken. Een woordvoerder van de De nadruk meer op „appel" dan op „laatste" Over de radio-rede van minis ter Beel te Medan schrijft de „Nieuwsgier" o.m., dat in de ver slagen van deze rede de nadruk wel wat eenzijdig is gevallen op het „laatste appèl", dat de minis ter-president bij deze gelegenheid tot de republiek heeft gericht. De minister-president gaf uiting aan zijn waardering en bewonde ring voor hetgeen ter Oostkust is Treinverkeer naar Zeeland ondervindt vertraging. Vannacht is tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een goederen trein in botsing gekomen met een Oostenrijkse regering heeft ver- losse locomotief en dientengevolge ontspoord. Beide sporen zijn ver sperd, zodat de reizigers van Dor drecht naar Lage Zwaluwe en omgekeerd per autobus vervoerd moeten worden. Reizigers voor Noord-Brabant en Zeeland en omgekeerd wordt aangeraden via Utrecht en Den Bosch te reizen (zonder bijbeta ling) De internationale treinen via DordrechtRoozendaal en Dor drechtVenlo v.v. rijden over Utrecht en Den Bosch. klaard, dat er een aantal arres taties zijn verricht in verband met pogingen van een illegale groep, bestaande uit Nazis, om haar activiteit door smokkelen te financieren. Terwijl uit andere delen van Europa koude en sneeuw gemeld worden is te Bergrado een onge wone warmte opgetreden, die veel weg had van een hittegolf. Het lijntoestel van de dienst AmsterdamLeeuwarden van de K.L.M., dat Zaterdag in een mistbank boven Leeuwarden kwam en met de linkervleugel de Bonifaciustoren raakte. De top van de vleugel brak af doch de piloot slaagde er toch nog in een goede buiklanding te maken op een weiland te Boxum. Hierbij verloor het zijn beide propellers. Het toestel na de landing. De financiële toestand in België. De heer Frere, de gouverneur van de nationale banken van België, heeft tijdens een" inter view met de correspondent van het blad „Metropole" verklaard, dat de Belgische goudvoorraad op het ogenblik meer dan 26 milliard frank vertegenwoor digt. Hierdoor is de dekking van de Belgische munt, die 30 pro cent moet bedragen, verzekerd. In dit verband was de heer Frere van oordeel, dat de schaarste aan dollars voor Bel gië slechts van ondergeschikt belang is. Wil België zijn ge zonde positie evenwel blijven innemen, zo zeide hij verder, dan zullen aan de staat geen voorschotten mogen worden toe gestaan, die boven het niveau uitgaan, dat in September 1945 werd vastgesteld. Dit met inbe grip van leningen aan het bui tenland in het kader van de be- talingsaccoorden. De leningen aan de Europese landen zullen de thans bereikte grens van 12 milliard frank niet mogen overschrijden. Deze lan den zullen thans, willen zij over Belgische franken kunnen be H, M. de Koningin ls gister ochtend om 10 uur van palels Soestdijk, waar zij de Kerstdagen temidden van het Prinselijk gezin heeft doorgebracht, op het Ko ninklijk palels te Amsterdam te ruggekeerd. schikken, hiervoor goederen of goud moeten leveren. Sedert Groot-Brittannië de omwisselbaarheid van het pond sterling opschortte, heeft België krachtens de overeenkomst met dit land 13 millioen pond ster ling in goud ontvangen. De gou verneur van de nationale bank van België besloot met de woor den: „Ik meen, dat onze mone taire positie geenszins zorgwek kend is. Wij zullen echter geen nieuwe voorschotten aan de staat moeten geven". o Nieuwe wachtgeld regeling voor distributie ambtenaren. Uit goede bron vernemen wij, dat binnenkort een nieuwe wachtgeldregeling voor distribu tie-ambtenaren te verwachten is, welke de positie van de ontsla gen distributie-ambtenaar zal regelen. De beide eerste maanden na het ontslag ontvangen de gewe zen ambtenaren het volledige sa laris, daarna twee maanden 85 pet .en vervólgens gedurende nog acht maanden 60 pet. Bovendien worden er momen teel nog besprekingen gevoerd om het wachtgeld gedurende de laat ste acht maanden te verhogen tot 65 pet. of 70 pet. en om het wachtgeld uit te breiden met twaalf maanden van 50 pet. of 60 pet. Komt ook deze laatste uitbreiding er door, dan zal de maximum wachttijd dus twee volle jaren bedragen. Arnt Rökka vertelt van de ramp met de „Skoghaug" op Kerstnacht. ,,Ik was in mijn hut, zo ving de stoker zijn verhaal aan, die ik deelde met Peder Folleso, die ook uit Haugesund kwam. Ik zou nachts wacht hebben van vier tot acht en daarom wilde ik voordien behoorlijk slapen. Ik sliep in het bovenste bed en Folleso lag beneden. Ik kan me nog herinneren, dat de donkey man nog even bij ons is geweest. Om half elf des avonds kwam de explosie, alles werd in elkaar ge drukt en wij werden uit de kooi gesmeten. Met Folleso ben ik naar het dek gerend. Het was echter byna on mogelijk iets te zien, want er was een geweldige rookontwikkeling. Er waren twee reddingsboten aan boord, maar één, de motorboot, konden we niet los krijgen, we hebben daarom de andere sloep genomen en daar is de hele be manning in gegaan. Ik geloof niet, dat iemand is achtergeble ven. Ik had nog kans gezien een red dingsvest te bemachtigen en heb dat aangedaan. We waren een honderd meter van de zinkende „Skoghaug" verwijderd, toen de „prop" in de bodem van de sloep lossprong. Het water spoot om hoog en de boot sloeg om. Alleen de luchttanks, die aan beide ein den van de boot zaten, maakten, dat hij niet zonk. Alle mannen en ook ik, kwamen in het water te recht. De één na de ander kon het niet houden en verdween in de diepte. Een A.N.P. verslaggever heeft de enige overlevende van de ramp met het Noorse s.s. „Skoghaug" in het ziekenhuis te Alkmaar opgezocht. In een gesprek, dat ruim een uur duurde, heeft Arnt Rökka, de 24-jarige stoker uit Hauge sund, in zijn eigen taal precies verteld, wat er op Kerstavond is gebeurd met de „Skoghaug" en zijn bemanning en heeft daarmede de sluier opgelicht, die vele dagen over dit scheepsdrama heeft gelegen. Het verhaal van Rökka wijkt op vele punten af van de theorieën, die over de ramp zijn opgezet. Zo bleven er zeven levenden ln de sloep. Vier hiervan zijn overboord ge slagen. Toen we ongeveer een uur of vijf op zee hadden rondgedre ven zagen we de motorsloep, die zo dicht bij kwam, dat we hem konden grijpen. We zijn toen met ons drieën in die boot overgestapt. De boot was vol water en de pogingen om de motor op gang te krijgen hebben we maar laten varen. De twee anderen hadden de armen om el kander heengeslagen. Zo zijn ze samen gestorven. Toen de motor boot de kust naderde was Ik de enige die in leven was. De boot is toen tegen de strekdam gesla gen en de rest weet u. De tweede boot, die aangespoeld is, is de sloep, waarin wij eerst gezeten hebben. Ik geloof, dat het wel 20 mi nuten geduurd heeft, voor het schip gezonken is en zolang ben ik ook bijna aan boord geweest. Men denkt, dat de „Skoghaug" op een mijn gelopen is en het kan best zijn, maar ik dacht van niet". Aan het einde van het gesprek kwam een Nederlandse vrouw binnen met een groot pak fruit voor Arnt, die haar niet kende en ook de vrouw had hem nog nim mer gezien. Nu hij zo moederziel alleen lag, wilde ze hem toch iets brengen. Arnt was daardoor zeer ge roerd. „Tusen takk" zei hij, dui zend maal daifk. Binnenkort hoopt Rökka naar Trondheim terug te keren. bereikt. Hij achtte die ontwikke ling een belofte voor een betere toekomst en verklaarde vervol gens te vertrouwen, dat ook de republiek bereid is mede te wer ken aan de staatkundige opbouw. Maar, zeide de minister, dan moe ten wij aandringen op een spoe dige beslissing, gezien de vitale belangen die op het spel staan. „Het zou ten zeerste te betreuren zijn, indien dit appèl, dit laatste appèl, niet werd verstaan". Wie de gehele speech heeft ge lezen, krijgt niet de indruk, dat Dr Beel vanuit Medan een soort ultimatum tot de republiek heeft gericht. De nadruk viel meer op „appèl" dan op „laatste". Men mag wel aannemen, dat de minister zeker in geen enkel opzicht de bedoeling heeft gehad om bij deze gelegen heid ln de ontwikkeling van de onderhandelingen rechtstreeks in te grijpen". o Periode van zacht weer geëindigd. Weeroverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Dagen lang heeft een stroom van warme Oceaanlucht grote delen van Europa overspoeld. Thans is de warme luchtstroom geleidelijk meer naar het Zui den verschoven. De grenslijn of het front ligt nu boven Mid den-Frankrijk en Zuid-Duits- and. Aan het front trekken lïieine storingen met grote snel heid van West naar Oost. On der invloed van deze storingen zijn in de bovenloop van Rijn en Maas enorme hoeveelheden regen gevallen. De waterstand )n de rivieren vertoont dan ook een aanzienlijke was. De ver plaatsing van de warme lucht stroom naar Zuidelijker breed ten hangt samen met het door dringen van een koude van de Pool afkomstige luchtstroom, die gisternacht onze grenzen heeft overschreden. Hoewel de poollucht oorspron kelijk een temperatuur heeft van 10 tot 20 graden onder nul, is deze op zijn tocht over de Oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot omstreeks het vriespunt is opgelopen. Aangezien de winjl voorlopig nog blijft waaien tussen West en Noord zal de temperatuur in ons land overdag boven het vriespunt blijven, maar in de nacht kan, vooral hij heldere hemel en tijdelijk wat minder wind, plaatselijk flinke vorst optreden. Hoog water in Twente. Een gedeelte van Twente wordt door de grote aanvoer van water uit Duitsland en de he vige regens van de laatste da gen door hoog water geteisterd. Bij Vriezenveen moesten ver schillende boerderijen worden ontruimd, terwijl andere door het water werden geïsoleerd. Het water staat hier op de we gen, evenals in de Vriezenveen- se wijk, waar het over de ver keersweg AlmeloOmmen stroomt. Ook in andere gebie den in Twente is een hoge wa terstand. Bij de Dinkel wordt dag en nacht wacht gehouden om zo mogelijk direct in te grij pen wanneer gevaar dreigt. Aan gezien de regen Maandag min der was, ls het gevaar voor over stromingen belangrijk minder geworden dan het zich aanvan kelijk liet aanzien. Het materiaal op de lijn Dordrecht-Vlissingen. De opmerking, dat de Neder landse Spoorwegen het oudste materiaal op de lijn Dordrecht— Vlissingen zouden gebruiken, noemt Minister Vos in zijn M. van A. onjuist. Goede en slechte rijtuigen worden, zo zegt hij, ge lijkmatig over alle lijnen van het net verdeeld. Het is regel over het gehele land, dat zich in een trein gemiddeld één onverlicht rijtuig bevindt. Stoffelijk overschot vissersknecht Br. 27 aangespoeld. Zondag is aan de Noordwal te Borssele het stoffelijk overschot van de 38-jarige vissersknecLJ. Tanghe uit Breskens aangespoeld. Tanghe was een der opvarenden van de Br. 27, die in de nacht van Maandag 10 November door het stormweer op de Schelde is vergaan. Onderscheiding voor A. H. Geschiere J.Hzn. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, A. H. Geschiere J.Hzn. te Grijps- kerke. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot hedenavond. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind tussen West en Noord-West. Wisselend bewolkt met vooral in het Noordelijk gedeelte van het land regen-, hagel- of sneeuw buien. Koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1