„Durf christelijk te zijn." Als de meelproducten weer op de bon zijn. Het Vreemdelingenverkeer in nieuwe lianen. CjlW(HtM*t Strijd ivmnid docï xljn cjfms GEMEENTERADEN Jhr Mr J. W. Quarles tot de Zeeuwen Aan het einde van de Dinsdagmiddag gehouden vergadering der Prov. Staten heeft de Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, met een kort, doch indrukwekkend woord officieel afscheid genomen van de Staten en zich voor de laatste maal tot de gehele Zeeuwse bevolking gewend. De Commissaris gaf allereerst uitdrukking aan zijn gevoelens van leed, na een ambtsperiode van bijna 2T jaren, die slechts werd onderbroken door enige moeilijke bezettingsjaren, die hij als balling bulten Zeeland moest doorbrengen, thans zijn arbeid te moeten be ëindigen. „Toch voert", aldus de Commissaris, „in de diepste grond mijns harten, oprechte dankbaarheid te boventoon. Allereerst jegens God, Die steeds de Bron van mijn licht en kracht was; waarvoor ik Hem ootmoedig dank en ere breng. Hij schenke mij Zijn genade voor al mijn tekortkomingen". lukklge zijn geweest. Hij wenste tenslotte allen een rijk gezegend Kerstfeest en een voorspoedig 1948, daarbij de wens uitsprekend, dat de Zeeuwse bevolking het Licht van Kerstfeest voor haar gehele leven mag geloven en aan vaarden. Dat Licht alleen zal geluk, vrede en voorspoed brengen. De Commissaris besloot zijn toe spraak met een „leve de Konin- ging, leve het Vaderland, Zeeland". Hoe verloopt dan de distributie. Vervolgens bracht hij eerhiedlg dank aan H. M. de Koningin voor het grote vertrouwen in hem ge steld.. Voor de grote sympathie en vriendschap der Zeeuwen dankte de Commissaris eveneens. Het was hem reeds spoedig gelukt waarachtig vertrouwen te ont vangen en dat heeft hem in staat gesteld zijn schone, maar moeilij ke taak te volbrengen. Het grote geluk was hem beschoren de ach tergrond van de Zeeuwse mentali teit te doorgronden en daarbij is hem duidelijk gebleken, welk een diep geestelijk fundament deze bevolking heeft, doordat zij de oppermajesteit van Hem, Die het heelal regeert, erkent „Durf Christelijk Zijn", zo las gpr. onlangs in een der Zeeuwse bladen en dit woord wilde hij alle Zeeuwen toeroepen, in het bij zonder de Zeeuwse jeugd. Vooral by haar zal uit getrouwheid aan de Christelijke beginselen in deze tijd van ernstige crisis baar moed moeten blijken en zij zal daarbij de grootst mogelyke verdraag zaamheid voor de mening van an dersdenkenden in acht moeten nemen. Wat de Commissaris ook steeds opnieuw is gebleken is de tronw der Zeeuwen aan het Oranjehuls. Dank bracht de Commissaris ook aan allen, met wie hij mocht samenwerken, speciaal de Prov. Staten. De leiding viel hem bijna steeds gemakkelijk door de waar dige toon der besprekingen en de sfeer van onderling begrip. Steeds stelde hij zich op het standpunt, hier vertegenwoordiger van het hoogste regeringsgezag te zijn en niet zozeer voorzitter van Ged. Staten. Ook Ged. Staten, de Grif fier, burgemeesters, wethouders, polderbestuurders enz. hadden dankwoorden ln ontvangst te ne men. Met bijzondere waardering gewaagde spr. van de arbeid van het ambtenarencorps, speciaal de prov. ambtenaren; het was hem een trots hun chef te mogen zijn. Wat ln de laatste 25 jaren is be reikt, is voor een belangrijk deel hun werk. Wat bereikt werd. Vervolgens ging de Commlsaris wat dieper in op hetgeen geduren de zijn ambtsperiode tot stand is gekomen. Reeds bij de vaststelling der begroting van 1921 werd ge sproken van een zorgwekkende toestand. Altijd is gewoekerd met een te kleine beurs en moesten de belangen tegen elkaar worden af gewogen. Het vervoer over de stromen onderging ingrijpende veranderingen: van raderboot tot moderne ferryboot. Werden in 1921 over de W.- Schelde 344.000 personen overge zet, in 1947 (11 maanden) wat dat niet minder dan 1.783.000 en 202.960 auto's. De landwegen lie ten steeds veel te wensen over. Doch ook hier is grote vooruit gang te constateren: 82 km. pro vinciale weg in 1921 en 230 km. thans. Kort na spr.'s komst in Zeeland werd de luchtlijn Vlissin- genHaamstedeRotterdam ge opend. De brug over de Eendracht kwam tot stand. Samenwerking van polders werd bereikt. Aan de zeeweringen werd veel aandacht besteed, waarvoor de Commissa ris speciaal wijlen de hoofdlng. van Leeuwen hulde bracht. Op het gebied der electrlciteitsvoorzie- ning kwam zeer veel tot stand. De commissaris hoopte, dat de uitvoering van het 25 mlllioenen- plin der P.Z.E.M. tot heil van Zeeland moge strekken. Ook de watervoorziening werd verbeterd. En al kon door de ongunstige fi nanciële toestand niet voldoende worden gedaan voor sociale en culturele doeleinden, tal van sub sidies werden niettemin verstrekt. Zes lagere landbouwscholen en vele instellingen op agrarisch ge bied werden gesticht. Ook het vreemdelingenverkeer had de aan dacht van het prov. bestuur. Nog vele zorgen. Al is er reden tot erkenteljjk- Burgem. Kodde antwoordt. Als tolk der vergadering heeft burgemeester D. Kodde de Com missaris toegesprowken. Na herinnerd te hebben aan een woord uit Prediker, zei spr.: „God heeft U begiftigd met rijke talen ten van hoofd en hart. U hebt Zeeland het meeste gegeven, wat U geven kon, n.l. Uzelf. Zeeland had in U een stoere werker en de tekening van Uw persoon als de meeste arbeidzame magistraat, die Zeeland kende, is juist. Wij danken U ook voor Uw vaste lei ding. Bij de behandeling van voor stellen trad U op de achtergrond en liet U Ged. Staten het woord, tenzij er dreigingen waren. Dan nam U zelf het woord en de ver- j gadering moest meestal erkennen dit is de weg. U zult niet kunnen klagen, dat wij te weinig woorden i aan Uw voorstellen hebben ge heid voor hetgeen tot heden werd I WIJd' mafr °nft™ljfeld zfu,tU bereikt, de opbouw gaat te lang- I SedaCbt b6bben: Wbt ff1 zaam en de materiële zorgen d? "J^gen nog oppervlak- drukken te zwaar. Het is een ere- I kifW« bfben TtT niet s,«fts plicht van het Nederlandse volk ontmoet als vertegenwoordiger de noodlottige gevolgen van het van Konlnf?m' maar.ook als oorlogsgeweld ta Zeeland onge- eerste burger onzer provincie en daan to maken. Zeeland was één als llcbt??d der schoonste parelen aan de ^beeld. Wij danken U voor Uw kroon van H M. de Koningin, j fr™ Met ontroering zei spr„ deze parel U g e e 3 „„„„i„j 1 v geven en de mogelnkheid om als niet ongeschonden te kunnen Sud-Commlssaris nog vele dingen overdragen maar hij sprak de to dnB* hoop uit, dat zyn opvolger in staat voor Zeeland te doen. God schen ke U de vrede, dis alle verstand g f onze Provin- te boven gaat en een ruime toe- cle opnieuw een ereplaats m de, t t genadetroon". I I™" gewesten te N|mens 3de gpTOV statenieden doen innemen. j bood de heer Kodde daarna de De Commissaris gaf de verze-Commisarls een fraaie bloemen- kering. dat de jaren in Zeeland mand aan, waarvoor deze getrof- voor hem en zijn gezin zeer ge- fen dankte. Wie Marken en Volendam gezien heeft kent Nederland nog niet. (Van onze speciale verslaggever.) Wij kunnen niet spreken van een algemene Nederlandse cultuur. De cultuur die wij hebben is opgebouwd uit verschillende delen. Het heeft geen zin om te streven ndar één cultuur voor heel Nederland. Want in de dorpen van Brabant en Friesland bij voor beeld, zou een cultuur welke in Amsterdam of Den Haag was „uitgedacht" volstrekt geen ingang vinden. Het is trouwens over bodig om van Nederland en museumpje te maken. Het nabootsen van historische bouwstijlen en het invoeren van oude kleder drachten die ongemakkelijk zitten is waardeloos voor onze cultuur. Aldus liet Mr J. Linthorst Ho- sei en Gelderland mag men nog man uit Groningen zich uit op een niet van een eigen cultuur spre- contactvergaderlng van Over- j ken. Wel kent Groningen zijn Na 1 Januari a.s. zullen meel- producten op enkele uitzonderin gen na, maar alleen op bon ver krijgbaar zijn. Zoals reeds bekend is, worden de meelproducten bin nen het raam van liet broodrant soen gebracht doordat elke week leve een daarvoor speciaal aangewezen broodbon voor 400 gram (keuze bon) desgewenst voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meelproducten kan worden be steed. Personen van 21 jaar en ouder le week 2600 gram brood plus keuzebon; 2e week 2400 gram brood plus keuzebon; 3e week 2400 gram brood plus keuzebon; 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 414 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon; 2e week 2000 gram brood plus keuzebon; 3e week 2000 gram brood plus keuzebon; 4e week 2200 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 14 jaar: le week 1000 gram brood plus keu zebon; 2e week 800 gram brood plus keuzebon; 3e week 800 gram brood plus keuzebon; 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 01 jaar: le week 600 gram brood plus keuze bon; 2e week 400 gram brood plus keuzebon; 3e week 400 gram i brood plus keuzebon4e week 600 gram brood plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen geven recht op bet kopen van 400 gram brood of 300 gram ver micelli, macaroni, spaghetti, z.g. noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maïzena, 'tarwezetmeel, aardap pelmeel, geoxydeerd aardappel meel, aardappelsago, aardappel- tapioca, of 400 gram vermicelll- soep (droge soepen, die of de ver- mlcellivorm hebben dan wel voor ten minste 75 uit vermicelli be staan). De voor de tweede en vierde week aangewezen keuzebonnen geven recht op 400 gram brood of ca. 280 gram beschuit (2 hele rol len), of 300 gram biscuits, of 300 gram wafels (ongevuld), of 300 gram crackers, of 300 gram mat- ijselse verenigingen voor vreem delingenverkeer, die dezer dagen in Zwolle werd gehouden. Bp de bespreking van de sociaal-cultu rele zijde van het vreemdelingen verkeer, herinnerde Mr Linthorst Homan er aan, dat er in Neder land een stroming was die meende dat in het Westen van ons land cultureel de toon werd aangege ven. De rest zou „maar achter land" zijn. Mr Linthorst Homan ontpopte zich als een hartstochte lijke tegenstander van die opinie. Hg achtte de stad Amsterdam ln haar geheel een cultureel monu ment van betekenis. Doch daar mede heefc men Nederland niet gehad! Wie alleen Pargs bezocht, mag nitt zeggen dat hij Pranrgk kent; er zgn Immers delen van Frankrijk waar een geheel eigen cultuur heerst. De electrische dorpsklok. Naast Amsterdam, dat met Marken en Volendam aan de spits schijnt te staan, hebben wij ln Nederland enkele provincies, die zich in het bezit van een uitge sproken afzonderlgke cultuur mo gen verheugen. Het zijn Friesland, Brabant en Limburg. In deze ge bieden kent men een eigen dicht kunst, schilderkunst, bouwstijl. Voor Groningen, Drente, Overijs- schilders en dichters; men heeft er zelfs een eigen woordenboek en er is sprake van een moderne Groninger architectuur maar toch Groningen noch Drente voldoen aan de eisen van Friesland en Brabant. De provincies Overijsel eu Gelderland liggen te Weinig concentrisch om een eigen cul tuur te bezitten. Wat Zeeland betreft, men vraagt zich wel eens af of de slag die de Zeeuwen trof niet te zwaar is geweest. Want na de bevrijding valt er op cultureel gebied van Zeeland weinig te bespeuren. Kan men de provinciale cultuur bevorderen? Mr Linthorst Homan was van mening dat juist de plaatselijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer daar veel aan kunnen doen. Maar dan moe ten zij zich verheffen boven het niveau van het „plaatselijk be lang". Wanneer men iemand rond leidt gaat het helemaal niet om de electrische dorpsklok, om de nieuwe verkeersweg of om het moderne doktershuis. Men moet dieper graven en naast de werke lijke bezienswaardigheden ook de cle het schone van him eigen streek te Ieren zien. Dat de olie boringen in Schonebeek belangrijk zijn voor Nederland, weet ieder een. Toch moet de blijdschap voor deze nieuwe industrie getemperd worden door de wetenschap, dat dank zg die olieboringen een prachtig deel van Drente cultu reel naar de haaien is! Daar be hoorde iedereen van overtuigd te wezen. Want ons land is klein en het natuurschoon verdwgnt. Voorts hebben de provinciale en plaatselijke organisaties voor vreemdelingenverkeer een concre te taak te vervullen ten aanzien van de jeugd. Negatief gezien valt dat wel binnen cultureel bestek. Het is toch een ramp, dat nergens op de wereld de baldadigheid van de jeugd zo groot is als ln Neder land. Onlangs verklaarde een Chinees, die tien jaarlang als pindaman op dezelfde plek in een Nederlandse stad had gestaan, dat er werkelijk geen dag voorbij was gegaan waarop de jeugd hem niet had gehinderd! En elke buitenlander die Neder land bezoekt kan ervan getuigen, dat hij ln ons land direct als een vreemdsoortig wezen wordt aan gegaapt en dat men zo mogelijk nog poogt zijn auto te bekrassen. Tenslotte moeten ook de plaat selijke VW's er iegen waken, dat hier of daar een vreemdeltngenin- dustrie ontstaat, zoals men dage- lgks op het eiland Marken kan aanschouwen. Zakelijk is dat na tuurlijk het beste aanknopings punt. Vooral de Amerikanen ko men graag naar Marken en Vo lendam. Nationaal kunnen we met Marken eigenlijk niet voor de dag komen. Niet het sterkst en krach tigst levend deel van het Neder landse volk woont daar. Ook om die reden dient het re- uitingen van het volksleven tonen.gionale vreemdelingenverkeer met Verdwijnend natuurschoon, i krackt lbe,Y°r1derd te w°rden; °P- I dat de buitenlander weet, dat Ne- Het verdient zeer veel aanbeve-derland niet ophoudt bij Amster- ling om de bewoners der provin- dam, Marken en Volendam. Feuilleton. door H. Lourense. 78) „kWeet best, hoe 'ter uit ziet, Van Beurde. 'kBin d'r on- derlest mit 'et bootje langs ge- komme. Je vrouw is d'r dichter bij dan jij. Maar dat ken me niks schele. 'kWou 'et toch late verandere, voor me d'r in trekke." „Wat zeg 'ie me daar? Gaan jullie van „Ouwerzege" af valt de vrouw in. „Wel, wel", er. haar gevulde gestalte wiegelt zacht heen en weer. „Daar hè me nog niks van gehoord." „Dat ken, want me benne d'r vandaag pas an gaan denke. Maar nou Janna en ik 'et d'r over eens benne, wille me door zette ook. Kom, Van Beurde, vraag is geld voor die puinhoop, zoas je vrouw 'et noemt." „Nou, puinhoop mót je niet zegge, boer. D'r valt ordentelijk wat an te ripperere, maar daar mee is alles gezegd. De mure ben nog hecht en sterk, en ie mót niet vergete, dat d'r om trent twee morrege grond bij legge." „As-ie d'r maar medeen „veel al rietland", bij zegt". „Nou ja, d'r mag dan een rietdammetje bij weze, maar dat stukkie te Noorde, is beste bouwgrond. Daar haal'ie heel wat af." „Ja, ja, 't is een stukkie van PER DOOS 25 CT zes, of 300 gram toast, of 400 gram speculaas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taal, of 560 gram Amsterdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gr. bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eer ste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zgn na de week, waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weken geldig. >/7ay 3^ ud jsny a/. aoes (Ingez. med.) (lngez. j„. dat stukkie achter 'et huisie. Maar dat is alles." „En wat doen jullie mit „Ouwerzege". „Verkope?" mengt de vrouw zich weer in het ge sprek. „'k Denk 'et te verpachte, as 'teffe ken. Maar vraag is wat Van Beurde?" De slager licht de pet, en krabt tussen de weinige haren, die zijn schedel sieren. „'t Is zo ik zeg, boer. Twee j van." morrege grond, en een fatsoen-1 „Da's lijk huisie. ders is te weinig, nooit an gedocht :et te ver kope. Ik ken d'r al z'n leve meer voor krijge. Nou ja, ik 'eb een prijs genoemdVoor vijf hon derd daalders, omdat je d'r zelf in wil trekke." „Je ben d'r niet mis mee, Van Beurde, 't Is bijna de helft meer dan 'k in me gedacht had. Maar me zelle d'r geen martgesjacher van make, ik geef 'ie zeshonderd guide. Da's meer dan genog voor die puin hoop en dat stukkie rietland, k Heb er al z'n leve een hekel de hele zaak voor mijn part niet door!" De boer staat op. „Ik ga meteen maar. Me kenne toch niet tot zake kom- me, denk ik! boer. Dan ken jij ook de zaak mit de notaris bespreke." „Zo as 'ie wil, hoor. Maar nou mót ik gauw gaan. De bui komt terug, geloof ik." kDoch 'et al. Hij dreef pal Nou, nou, boer, loop 'ie al- i na 't Weste. As de zee zulk weer tijd zo hard? Maar me zelle 't zo terug geeft berg 'ie dan.' maar late. Zeshonderd dan. Ge luk d'r mee." „Goed dan. Maak d'r meteen maar een voorlopig ketrakkie immers helegaar niks Vijfhonderd daal-nodig, boer. Me vertrouwe me- k 'eb d'c kaar wel." „Me benne allemaal mense van een dag, Van Beurde." „Nou, as 'ie d'r dan zo op staat, best. Maar ik weet niet hoe dat mót." „Da's niet erg. Geef maar pe pier en ink." Even later wordt de stilte al leen verstoord door het gekras van de pen over het papier. De slager en z'n vrouw zien toe, hoe Marten het ene woord na het andere op het witte blad zet. Het is buiten donkerder ge worden, Het rommelen van de an gehad om plasboer te weze.donder klinkt luider dan te vo omdat je dan meest meer wa ren. De bui komt terug, ter as land 'eb. Nou zei ik et Marten is klaar. Met een sier- cp me ouwe dag nog gaan wor-1 lijke rul zet hij z'n naam onder den! Maar 't mót me niet te veel het stuk. koste. Sla je toe, of niet?" „Doet 'r vijftig guide bij, dan heb 'ie geluk." „Hebbe jullie d'r al iemand voor?" vraagt de vrouw weer. „Nee, ik zee toch dat me d'r vandaag pas over begonne benne? Maar je zee, vijftig gul- de d'r bij, Van Beurde? Man, een halleve morrege. En dan ik denk d'r niet over. Dan gaat „Nou mót jij je naam hier zette, Van Beurde, dan is de «aak in orde." De slager doet, wat er van hem verwacht wordt „En wie mót het nou beware?" „Net zo as 'ie wil, Van Beur de, 'et mot na de notaris. Jij ken dat ook doen, as 'ie wil" „Nee, neem jij 'et maar mee, De boer loopt naar het raam om naar buiten te zien. Haastig gaat hij naar de deur. „Jonge, 'tvalt me tege. Ik doch niet, dat 'ie al weer zo dicht bij was. 'k Zei me mótte haaste om thuis te komme." Fel laait een bliksemflits op. „Zou je niet effe wachte tot de bul wat over drijft? 't Is nog een heel eind voor je thuis bent." „Nee, vrouw Van Beurde, 'k vin 'et aardig van je, maar ik ga. Goeien avond." ,,'k Loop maar effe mee, boer, dan ben je gauwer weg." Samen zetten ze de schimmel voor de brik. Juist, als de boer wil instap pen, schiet een felle bliksem straal langs de hemel. „Jonge, wat eenroept Van Beurde, maar een knette rende, kort afgebroken donder slag belet hem z'n zin te vol einden. „As dat maar niet erges inge- slage is, Van Beurde." „Ja, 't zou kennen", stemt deze toe, maar vlug laat hij er op volgen: ,,'t Hoeft daarom nog geen huis te treffe. D'r staan gesplete bome genóg langs de wege, om dat te bewijze." (Wordt vervolgd.) De opbrengst van de N.I.W.I.N. Kerstpak- kettenactie. Zeeland aan de kop met f 29.006. Zoals bekend is in alle plaat sen van ons land en ook in onze provincie een actie gevoerd door de N.I.W.I.N. voor de aankoop van Kerstpakketten voor de jon gens in Indië. Dat verschillende gemeenten zeer goede resultaten hebben behaald met deze actie blijkt uit de onderstaande lijst, die een overzicht geeft van de bedragen, die in ieder dorp ge middeld per hoofd zijn ingeza meld. Zo heeft Meliskerke een ge middelde opbrengst gehad van f 0.83 per hoofd, waarmede dit Cunniv9ham aan gevaar pntsnapt. De hoge commissi]?® voor Fa ustina, Sir Alan t*ymiingham, ontkwam door een tg3§^ersc^' van ongeveer een half uur^n n hinderlaag der Arabieren tu§®^n Jeruzalem en Tel Aviv. v Cunningham was op weg naar Sarafand, het grootste Berlgnse legerkamp, voor inspectie. o NIEUWE RAKET VAN DE U. S. S. R.? Het Amerikaanse republikeinse congreslid Ellsworth heeft ver klaard, dat de U.S.S.R. een raket heeft, die een ontzaglijke snelheid zou kunnen bereiken en een „bijna onbeperkte actie-radius" zou heb ben. De raket zou worden voortbe wogen door explosies van stoffen, die in hulzen onder aan het pro jectiel zouden zijn bevestigd. Na iedere explosie zou er een huls af vallen.' dorp boven aan de ranglijst is komen te staan. De anderen zijn: Oud-Vossemeer f 0.71, Ouwer- kerk f 0.57, Puttershoek f 0.49, Koudekerke f 0.47, Breskens f 0.43, Veere f 0.38, Wolfaartsdijk f 0.38, Oudelande f 0.32, Renesse f 0.31, Tholen f 0.31, Stavenisse f 0.28, Kattendijke f 0.26, 's-Heer Arendskerke f 0.26, Kruiningen f 0.26, Oosterland f 0.25, Drei- schor f 0.25, Scherpenisse f 0.23, Yerseke f0.21, Axel f0.21, We- meldingc f 0.21, Heinkenszand f 0.21, Baarland f 0.20, Kort gene f 0.18, Hoedekenskerke f 0.16, Goes f 0.16, Bruinisse f 0.15, Poortvliet f 0.15, Sluis f 0.14, Wissekerke f 0.13, Nieuwerkerk f 0.13, Kapelle f 0.12, Sas van Gent f 0.12, Biervliet f 0.11, Ter- neuzen f 0.10, IJzendijke f 0.09, Souburg f 0.08, Haamstede f 0.06, Zaamslag f 0.06, Rilland-Bath f 0.03, St. Annaland f0.03, St. Philipsland f 0.02, 's-Gravenpolder fO.Ol. Wat betreft de opbrengsten der steden Middelburg en Vlis- singen, hiervan is moeilijk een gemiddelde opbrengst te geven, wegens het hoge inwonertal en bovendien hebben verschillende randgemeenten met de acties in de beide steden meegedaan. Dit zou dus geen juist beeld geven. Voor Middelburg was de op brengst over het geheel f5110, terwijl wanneer voor Vlissingen toch de gemiddelde opbrengst zou nemen, dit neer komt op een bedrag van f 0.05 per inwoner. KAPELLE. Vorige week kwam de gemeen teraad voor de laatste maal in 1947 bijeen. Na goedkeuring van de notu len der twee vorige vergaderingen werden de mededelingen en inge komen stukken behandeld. Van Gedep. Staten was goed keuring ontvangen betreffende verkopen van gronden, en de aan koop van een perceel grond van de heer H. P. Ganseman. Door Gedep. Staten ls aan de gemeente een voorlopige onthef fing verleend van de vermakelijk heidsbelasting. De gemeentebegroting 1948 werd aangeboden met een nadelig saldo van f 83.000. Tevens werd de sluitende be groting van het Burgerlijk Arm bestuur gepresenteerd met een totaalbedrag van f 15.644,10. De commissies voor het nazien van de begroting en de rekening 1946 werden benoeirid. De verordening, art 4 Woon- ruimtewet, betreffende de verde- vastgesteld met een tekort van ruim f 21.000. De begroting over 1948 werd aangeboden, die een tekort aanwijst van ruim f 37.000. Overeenkomstig de voorstel len van het college van B. en W. werden tenslotte 13 nieuwe ge meentewoningen aan inwoners der gemeente verhuurd. KRUININGEN. Maandagavond vergaderde ds gemeenteraad. Aan de orde was het voorstel tot wijziging van de gemeentelijke financierings regeling woningbouw 1947, zulks naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten en opmerkingen, gemaakt door de Vereniging van Ned. Gemeenten. Na enige bespreking werden deze wijzigingen goedgekeurd. De aankoop van bouwgrond voor het uitbreidingsplan van 0,45 H.A. weiland a f 1 per M2. voor f 4500 van J. Cok en van Gebr. de Visser circa 750 M2. a ling van woonruimte, werd na een f 1,25 voor f 937,50 werd goedge kleine toelichting door de voorzit ter vastgesteld. Het voorstel om 3 perceeltjes bouwgrond en 12 perceeltjes tuin grond onderhands te verpachten werd goedgekeurd. Ook de pensioengrondslag van de heer Gelok als bode-aanplak ker en concierge van het gemeen tehuis werd goedgekeurd. Wegens benoeming in gelgke betrekking te 's-Gravenzande werd aan de heer J. Th. H. Koen- ders als hoofd der O.L.-school te Schore eervol ontslag verleend op nader te bepalen datum. Bij de rondvraag deden verschil lende raadsleden hun beklag over de straatverlichting. Volgens de voorzitter werd een spoedige vertebering belemmerd door materiaalschaarste en over belasting van het lichtnet. Aan het Schelpenwegje zal een trans formatorhuisje worden gebouwd. Op de vraag of er niet meer woningen kunnen worden ge bouwd, antwoordde de voorzitter dat ook hier de materlaalposltie dermate ongunstig is, dat het nog te bezien staat of de 42 in aan vraag zgnde woningen gebouwd mogen worden. Nadat o.a. nog gesproken was over verbetering van de hoek bg de Weegbrug, plaatsing van een bord aan belde kanten van de Noordstraat en riolering voor de Ooststraat werd de vergadering gesloten. 's-HEEK ARENDSKERKE. 19 December kwam de raad o.l.v. burgemeester Elenbaas in vergadering bijeen. In verband met de grote onderhoudswer ken van de gemeente, die nu uitgebreid worden met de nieuwe gemeentewoningen, kwa men B. en W. met het voorstel een gemeentewerkman-timmer man aan te stellen in vaste dienst. De heer Wiskerke had hiertegen bezwaren. Vroeger waren er maar 2 gemeentewerk lieden en dit zou de vierde wor den. Ook was de heer Wiskerke van mening, dat er te veel amb tenaren ter secretarie waren. Nadat de voorzitter opmerkte, dat de heer Wiskerke een en ander moeilijk, kon beoordelen, kwam het voorstel in stemming. Met één stem tegen werd het voorstel aangenomen. Tot lid van het Groot Arm bestuur te 's-Heer Hendrikskin- deren werd herkozen dhr Joh. Schipper Mzn. Vastgesteld werden regelen omtrent de toepassing van de woonruimtewet 1947. De reke ning over 1946 werd voorlopig keurd. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat toestemming is verleend tot ver lenging van de Parellelweg aan de Rijksweg tot de woning van A. Kostense. Een langdurige be spreking volgde over het gem. sportterrein. De voorz. merkte op, dat er geen beter en groter terrein was dan dat dicht bij Hans weert ligt. Vele leden had den bezwaren tegen dit kleine veld, doch konden geen beter aanwijzen. Behalve practische bezwaren werden ook princi piële bezwaren aangevoerd. Enige leden voelden zich n.l. be zwaard door het feit, dat ook Zondag gespeeld zal worden. Tenslotte werd besloten het be treffende terrein te kopen. Bij de rondvraag werden nog enkele punten ter sprake gebracht Burgemeester M. Vogelaar deel de mede, dat dit de laatste ver gadering in 1947 was en dankte de raad namens de gemeente voor het vele werk dat ln dit jaar ver zet was, waarbij hij een overzicht gaf van wat ln 1947 tot stand was gebracht. De oudste wethouder beant woordde de rade der burgemees ter, waarna de vergadering werd gesloten. ELLEWOUTSDIJK. Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige ver gadering byeen. Ingekomen was een schrijven van. de gemeente Goes tot wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling tot toelating van kinde ren tot de openbare U.L.O.-school Besloten werd de gemeente Goes aan te wgzen voor publicatie in de Ned. Staatscourant. Aceoord werd gegaan met eén door G.S. voorgestelde wijziging jaarwedderegeling secretarissen en ontvangers, tot opneming in deze regeling van vergoeding voor verplaatsingskosten. Het aan deze gemeente gelega teerde bedrag door wijlen Mevr. A. A. van HattumDekker, groot f 10.000 werd aanvaard en het be drag zal overeenkomstig de voor waarden besteed worden aan de bouw van een Ned. Herv. pastorie. Voor het jaar 1948 zal een kas geldlening ad f 30.000 worden aangegaan. Een begrotingswijziging 1946 werd vastgesteld. Daarna kwamen de riolerings werken ter sprake, waarvan de uitvoering wacht op de nog bij D.O.B. in bewerking zijnde plan nen. Bij de aanbesteding zullen tevens de bestratingswerkzaam heden worden begrepeq. 1 De heren A. van der Hage en L. Paulusse werden herbenoemd tot Ud van het Burgerlijk Arm bestuur. Bij de rondvraag werd voorge steld voor kinderen, die in Goes naar school gaan, een speciale schoolbus in te stellen welke be ter op de schooltgden rijdt, zodat de kinderen niet zolang in Goes Jpoeten wachten. Zulks Is mede nobflzakelgk met betrekking tot het gSJÏpne personenvervoer aan gezien do~4elssen te veel passa giers vervoereh~tn_ derhalve ge vaar opleveren. VVEMELDINGE. Maandagavond vergaderde de raad. De voorzitter memoreerde het overlijden van de heer A. Domlni- cus, in leven ambtenaar van de burgerlijke stand, oud-raadslid en oud-wethouder. Mededelingen werden gedaan omtrent de woningbouw, de niet goedgekeurde verdieping van het bouwterrein in de Blerweg, het werk aan de verbetering der stra ten, de straatverlichting, waaraan weer enige uitbreiding kon wor den gegeven, de aanvulling ener vacature in de vrijwillige brand weer door de benoeming van de heer M. Schouwenaar Az. en de grondaankoop aan de Zuidelijke Achterweg. Een voorstel van B. en W. van Goes tot herziening der gemeen schappelijke regeling voor het verlenen van bgdragen in de kos ten van het M.U.L.O.-onderwijs werd aangenomen. Het presentiegeld voor de leden van de raad is door G.S. vastge steld op f 3.per lid en per ver gadering. De door de Min. v. We deropbouw en Volkshuisvesting vastgestelde huur voor de ge bouwde woningwetwoningen be draagt f 4.30 per week. Met het voorstel van G.S. om het aan de Stichting Herstel Zee land toegekende subsidie na de opheffing dezer stichting over te hevelen naar de stichting voor Maatsch. en Cultureel werk en het Economisch Technologisch Insti tuut werd aecoord gegaan. Een adres van mevr. de wed. M. Noussen om een uitkering wegens het overlijden van haar man, die hoofd was van de luchtbescher mingsdienst werd breedvoerig be sproken. B. en W. stelden voop een. aan vulling te verlenen op de voor haar vastgestelde uitkering. Al dus wordt m.a.s. besloten. De ingekomen verzoekschriften om vrijstelling van reinigingsrech ten geven aanleiding tot een lang durige bespreking. Aangeboden werden de reke ning 1946 van het Burgelijk Arm bestuur en de gemeente rekening bestuur en de gemeenterekening Lv.ln. de van hogerhand ont vangen aanwijzingen tot herzie ning der legesheffing werd een nieuwe verordening vastgesteld. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd de heer M. C. Lln- denbergh herbenoemd. De heren C. N. F. van Sas en M. C. Ltndenbergli werden voor 1948 benoemd tot rasp. afgevaar digde en plv. afgevaardigde naar de algem. verg. van aandeelhou ders in de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland. Besloten werd tot herziening der verordening op de heffiag van begrafenisrechten; la principe ls de raad voor een reorganisatie der algem. Begraafplaats t.a.v. het onderhoud der begraafplaats en der graven. Besloten werd het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken een stuk grond tot een diepte van 35 M. aan de gemeente te verkopen, zulks behoudens hogere goedkeu ring. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot aankoop, ruiling of onteigening van enkele percelen grond in de Chezeeweg, waarbg de heer Lindenbergh vroeg, of de gemeente na de bouw van een 30- tai woningen hiermede niet kan volstaan en wees op de financiële consequenties voor de gemeente en op de hoge huurprijzen, welk standpunt door B. en W. werd ge deeld. Een door B. en W. voorgelegde ontwerp-regeling woonruimte voorziening werd vastgesteld. Besloten werd tot bouw van een 14-tal woningen aan de Zuidel. Achterweg, behandeld in besloten vergadering. De wenselgkheld werd bepleit om de onteigening der percelen aan de Wilhelmlnastraat, welke door een neerstortend vliegtuig werden beschadigd, ongedaan te maken en de percelen aan de oorspron kelijke eigenaren terug te geven. B. en W. werd machtiging ver leend tot het in gebruik geven van het sportterrein met de bepaling, dat hiervan op Zondagen geen ge bruik zal worden gemaakt. De heer D. M. de Jonge vestig de de aandacht van B. en W. op de verzakkingen in de gedempte sloot aan de Blerweg en op de wenselijkheid om tegen de komen de winterperiode de brandkranen tegen vorst te beveiligen. B. en W. hebben hierop reeds gelet. De heer Dominicus infor meerde naar de verzekering van het brandweerpersoneel tegen on gevallen en de heer J. de Jonge vroeg inlichtingen omtrent de vermoedelijke clandestiene vesti ging van een bepaald persoon. De voorzitter verstrekte de nodige inlichtingen. VEERE. Van G. S. was een schrijven ontvangen waarbij verzocht werd het verplaatsingskosten-besluit van toepassing te verklaren op de secretaris en de ontvanger. Voor het bouw- en woningtoe zicht zal met de gemeenten Vrou wenpolder, Serooskerke, Sint Laurens en Arnemuiden, een ge meenschappelijke regeling worden aangegaan. Aan het Zeeuws E.T.I. en aan de Stichting Herstel Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk zal een subsidie worden gegeven van f 0.10 per inwoner per jaar. Z. h. s. werd besloten de per ceeltjes tuingrond aan het kanaal voor 1948 weer te verpachten, deels aan de vroegere pachters, deels aan enkele andere gegadig den. Voor de bouw van de 9 wo ningwetwoningen werd op voor- (Vervolg: zie pag. 3)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2