Noors scbip met 26 opvarenden vergaan. Zal het vuren spoedig gestaakt worden? Kerst- en Nieuwjaarsboodschappen. DANSWET. BUITENLANDS, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een lid der bemanning gered. In 1948 f450.000 voor vliegvelden in Zeeland. Italië's koning overleed in ballingschap. K.L.M.-vliegtuig vloog tegen toren. Groot verlof dienstplichtigen lichting 1945. Nederlandse communisten willen aansluiting bij „Kominform". Generaal Spoor sprak „als soldaat tot soldaat". Feestelijke ontvangst van de Willem Ruys" te Batavia. Nederlandse Ministers in Indië. BINNENLANDS J70URNAALI M.O. en voorbereidend H.O. erW zending Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraab Telefoon 2052. Naar werd aangekondigd is een z.g. Danswet op komst. Uit wat hieromtrent werd mee gedeeld, blijkt, dat het o.a. In de bedoeling ligt het beroep van dansleraar te beschermen. Dit kan van betekenis zijn, niet alleen voor de betrokken leraren, maar ook voor de dansgelegen heden. Met belangstelling zien wij het wetsontwerp tegemoet. Misschien kan het meewerken de danswoede te beteugelen en het danskwaad en het dansgevaar, dat volgens ingewijden niet gering moet wor den geacht, te beperken. Toegegeven kan worden, dat ook hier van negatieve maatrege len, van verboden enz. niet teveel moet worden verwacht. Zal dit kwaad worden bezwo ren, dan moet het in de wortel worden aangetast. Hier ligt een taak in de eerste plaats voor de gezinnen en voor de kerk. Daarnaast echter kan ook het optreden van de Overheid die tot taak heeft de goede zeden te be schermen en het kwaad te straf fen, van betekenis zijn. De gemeentebesturen hebben op dit gebied reeds enige zjj het be perkte bevoegdheid. Wij spreken de hoop uit, dat ook het aangekondigde wetsont werp zal meewerken om bestrij ding van het danskwaad te bevor deren. ZEEUWSCH DAGBLAD ■je JAARGANG No. 832 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooltd MAANDAG 29 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u. Maan op 19.54 u., onder 11.21 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 30 December: 3.20 u. 2.35 m., 15.48 u. 2.46 m. Noodlottige scheepsramp. Een overdadige sneeuwval te New York en omgeving heeft aan ten minste 55 personen het leven gekost. De sneeuw lag in de stad plm. een*halve meter dik en het opruimen zal naar schatting 21/& a 3 mlllioen dollar kosten. Boven en ondergronds treinverkeer ligt zowel als het auto en vliegverkeer geheel stil; van ongeveer 2000 autobussen weet men zelfs de verblijfplaats niet. Een Dakota met 19 passagiers aan boord en een bemanning van vier personen is twintig minuten na het vertrek uit Karatsjl neer gestort. Er zijn geen overleven den. Het toestel was op weg naar Bombay. De oorzaak v? n de ramp is nog niet bekend. Aan boord van eew Chinese rivierboot Is brand ui/tgebroken. Er ontstond een paniek onder de 700 passagiers en de meesten hun ner sprongen in de ijskoude rivier. Men vreest, dat 50? personen het leven hebben verteren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. De utewwe republikeinse grond wet van Italië, die 1 Januari in werking treedt, is door de Itali aanse president Enrico de Nicola getekend: Te Rome is tijdens een bijeen komst van vertegenwoordigers van uiterst linkse partijen, die van de Italiaanse regering zijn uitgesloten, een democratisch volksfront voor arbeid, vrede en vrijheid" opgericht ter redding van Italië van het neo-fascisme. Zes en twintig Noorse zeelieden, opvarenden van het 1950 ton metende sehip „Skoghaug" van de rederij Alf Lindoe te Hagesund.zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag op de Noordzee voor de Nederlandse kust, ter hoogte van IJmuiden, om het leven gekomen .doordat een ontploffing op het schip plaats vond. Meer dan 12 uur na de ramp spoelde de enige overlevende, de 30-jarige stoker Arnt Rokka bij Kamperduin aan op het strand. Of het schip op een mijn is gelopen, of dat een ketel of nog andere ontploffing heeft plaats gevon den, is nog niet opgehelderd. Hiernaar wordt door deskundigen ;een onderzoek ingesteld Oorzaak nog onbekend. Het drama moet zich lil enkele minuten hebben voltrokken. S.O.S.-seinen heeft men blijk- baar niet kunnen geven. Geen van de kuatstationa althans, noch ln de omgeving varende schepen hebben noodaignalen opgevangen. Onmiddellijk na de ontploffing heerate aan dek een onbeschrijfe lijke chaos, te midden waarvan de kapitein het bevel gaf de twee goed geoutilleerde reddingsboten te laten zakken. Veracheldene le den van de 27 koppen tellende be manning waren door het geweld der ontploffing te water geslin- gerd, anderen gedood. Nauwelijka waren de twee red dingsboten te water of het schip verdween in de golven. Reddingspogingen. Nadat de stoker Rokka 'a middags ln een sloep bij Kamperduin was aangespoeld, trokken de Dorus Rijkers en de Neeltje Jacoba van de N.Z.H.R.M. de zee op. De mel ding was vrij laat gekomen, zodat de belde reddingsboten eerst na het Invallen der duisternis hun vergeefse speurtocht begonnen. Een nog onopgehelderde vraag betreft het aantal leden der be manning, dat nog kans gezien heeft aan boord te komen van de twee reddingssloepen van de „Smoghaug". Rokka meende vlak na de ontploffing een vrij groot aantal in de tweede sloep te heb ben opgemerkt. In deze sloep, die ruim 24 uur later bij Callantsoog aanspoelde, werden echter slechts twee stoffelijke overschotten aan getroffen. Voor zover bekend zijn tot dus ver de lichamen van 10 der slacht offers aangespoeld. Tot heden heeft men nog slechts drie der lichamen kunnen identi ficeren. Onderzoek naar de oorzaak. Omtrent de oorzaak van de scheepsramp tast men nog steeds in het duister. De veronderstel- ling van de stoker, dat de explosie i op het schip veroorzaakt werd door een ketel-ontploffing, vindt alsnog bij Nederlandse scheep vaartdeskundigen weinig geloof. Het is de marine-routerlngs- dienst uit Den Haag, die een on derzoek Instelt, dat zich in hoofd zaak richt naar de plaats, waar het schip is vergaan. Zouden de resulaten bewijzen, dat dit ln de z.g. vrije vaargeul is geschied, dan is er reden om te onderzoeken of in deze geul ten gevolge van de storm losgeraakte mijnen verzeild zijn geraakt. Mocht het schip buiten de geul zijn geraakt, dan is het zeer waar schijnlijk, dat de explosie door een mijn is veroorzaakt, Buiten de geul bevinden zich in de Noord zee n.l. nog vele mijnen. Anderzijds wordt de mogelijk heid van een explosie in de lading van het sehip, of van een ketel ontploffing onder ogen gez'en. De minister van Verkeer en Waterstaat deelt in de Memorie van Antwoord over de begroting voor 1948 van de Nederlandse luchtvaart mede, dat voor Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen plannen voor luchtvaartterreinen in voorbereiding zijn. Het vlieg veld op Walcheren zal komen ten Oosten van O.-Souburg en ten Noorden van Ritthem. Waarschijnlijk kan reeds in 1948 een begin met de uitvoering van dit plan worden gemaakt. Het vliegveld in Z.-Vlaanderen zal komen in de Wijckhuijsepol- der. Het Walcherse vliegveld zal een oppervlakte van 86 h.a. be slaan. (Het voormalige vliegveld te Vlissingen was slechts 55 h.a. groot). De oppervlakte van het Z.-Vlaamse vliegveld is nog niet vastgesteld. Van de voor 1948 aangevraagde 20 millioen gulden zal, naar ge raamd wordt, voor het vliegveld Haamstede f 150.000.- bestemd worden, voor Vlissingen f 100.000 en voor het voorbereidend werk aan het Z.-Vlaamse vliegveld f 200.000.—. Gift voor Rode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis heeft via de Nederlandse gezant in Zuid- Afrika een bedrag van f 50.000 ontvangen van de gezamenlijke fondsen voor hulpverlening aan Nederland aldaar. De gezant heeft voorgesteld deze gift te gebruiken voor de bouw van een vleugel aan het orthope- disch-chirurgisch centrum voor Victor Emmanuel hielp het fascisme aan de macht. De 78-jarige koning van Italië, Victor Emmanuël is gisteren te Alexandrië in Egypte, waar hij als balling vertoefde, aan een hartaanval en een longverstopping overleden. Victor Emmanuël kwam in 1900 op de troon en heeft op vijf Juni 1944 zijn koninklijke bevoegdhe den overgedragen aan kroonprins Umberto, die het ambt van luite nant-generaal van het rijk aan vaardde. De koning heeft geen afstand gedaan van de troon, bleef de sta tie van koning van Italië voeren en bleef hoofd van het Huis van Savoye. Zijn koninklijke bevoegd heden bleven echter in handen van de kroonprins zolang deze leeft. Na het referendum van twee Juni 1946, toen de Italianen met 12.717.923 tegen 10.719.284 stem men vóór de republiek stemden, volgde Umberto zijn vader in bal lingschap naar Portugal. Victor Emmanuël was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verantwoordelijk, dat Ita lië ln twee wereldoorlogen van zijde is veranderd. Ofschoon hij gedurende het lange fascistische regiem algemeen werd beschouwd als een paradefiguur, vertoonde hij toch in twee opzichten een op merkelijke vasthoudendheidhij bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw Romeins keizerrijk. Hij zond conventionele felicita tietelegrammen aan Hitier en aan de keizer van Japan (o.m. toen deze laatste zich bij de As aan sloot) Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen gaf de koning zijn steun aan maarschalk oorlogsslachtoffers te Leersum. Badoglio, zijn nieuwe eerste-mi- H. M. de Koningin tot de troepen Op aeze foto ziet men de enige overlevende van de ramp, u.e het Noorse s.s. „Skoghaug" trof. Het is de stoker Arnt Rokka met de mannen die hem aan het strand vonden. De noodlanding: één kans op duizend. Eén kans op de duizend, noemde een luchtvaart-expert de ge slaagde noodlanding van het K.L.M.-lijnvliegtuig van de dienst AmsterdamLeeuwarden. Het vliegtuig vloog te laag en raakte de torenspits van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden, waardoor de linkervleugel gehal veerd werd en het vliegtuig een noodlanding moest maken. Er gebeurden geen persoonlijke ongevallen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in verband met de doorvoering van de gewijzigde vredesorganisatie, met ingang van 1 Januari 1948, dienstplichtigen van de lichting 1945, met inacht neming van de volgende normen met groot verlof dienen te wor den gezonden. gesteld. Zodra zij echter kunnen worden gemist of zodra vervan gers beschikbaar zijn, behoren ook zij met groot verlof te wor den gezonden. 3. Zij, die in de overzeese ge biedsdelen verblijven, of tijdelijk uit Indië in Nederland met ver lof zijn. De dienstplichtige moet ten minste, hetzij aaneengesloten, het- met onderbreking, 15 maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest. Vrijwillige dienst wordt hierbij buiten be schouwing gelaten. Zij, die 15 maanden of langer voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest, worden bin nen tien dagen met groot verlof huiswaarts gezonden, of, indien naar het oordeel van de korps commandant de dienstbelangen dit niet toelaten, zo spoedig mo gelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De overigen gaan met groot verlof, zodra de 15 maanden zijn verstreken. Voor de dienstplichtigen van de luchtstrijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe de wens te kennen geeft, kan door de korpscommandant, of degene, die als zodanig wordt beschouwd, worden vergund in werkelijke dienst te blijven gedu rende nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet in aanmerking: 1. Kaderleden (korporaals in begrepen), die een opleiding aan een kaderschool of een school voor reserve-officieren hebben ge noten. 2. Zij, die een speciale opleiding hebben genoten en uit hoofde van dien in een bijzondere functie zrjn tewerkgesteld (b.v. chauffeurs) en voor wie geen vervangers uit jongere lichting beschikbaar zijn. of beschikbaar kunnen worden „De Communistische Partij Ne derland zal ln contact treden met het onlangs door negen grote Communistische partijen opge richte internationale informatie bureau", zo deelde de heer Paul de Groot, partijsecretaris van de C.P.N. mede op het tijdens de Kerstdagen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden congres dier partij. Door deze mededeling werd dus duidelijk gemaakt, dat de C.P.N. streeft naar aansluiting bij de „Kominform". Communisten uit Grieks bestuursapparaat. De Griekse regering heeft be sloten het bestuur van „alle com munistische elementen te zuive ren". De minister van Justitie bestu deert, voorts, een wetsontwerp, waarbij de uitzonderingswet, die vroeger door Venizelos is afge kondigd, weer van kracht wordt. Volgens deze wet wordt de com munistische partij buiten de wet gesteld en de ontbinding bevolen van verenigingen en organisaties, die „zich bezig houden met anti nationale intriges". De toestand van koning Paul van Griekenland, die medio No vember een aanval kreeg van typheuze koorts, is verslechterd. Prof. Molaret uit Parijs en prof. Sterber uit München zijn ter be handeling van de koning ont boden. De noodlanding. Het K.L.M.-toestel PH TCV, dat Zaterdag in de dienst Am- sterdam-Leeuwarden-Gronlngen op het vliegveld bij de Friese hoofdstad zou landen, moest nabij het dorp Boxum een noodlanding maken, omdat het in aanraking was gekomén met de ongeveer 80 meter hoge toren van de St. Boni faciuskerk te Leeuwarden. Deze landing, welke met inge trokken wielen werd uitgevoerd, had voor passagiers en bemanning een gunstig verloop; het vliegtuig werd echter beschadigd. Door laaghangende wolken zou de landing op de daarvoor be stemde baan van het vliegveld met behulp van de gebruikelijke radiopeilingen gedaan worden. Toen de vlieger echter daarbij het vliegterrein niet tijdig voor zich kreeg trok hij de wielen ln en be sloot door te vliegen met de be doeling een nieuwe landing voor te bereiden. En het was tijdens deze hernieuwde poging dat het vliegtuig tegen de toren opvloog, welke plm. 3 kilometer van het vliegterrein verwijderd is. Vreemd schouwspel. Een luchtvaart expert verklaar de, dat de geslaagde noodlanding één kans op de duizend is ge weest. Hét grenst bijna aan het ongelovelijke, zeide hij, dat de pi loot het vliegtuig, na de botsing met de torenspits, in de lucht heeft weten te houden en het be wijst zonder twijfel een grote mate van bekwaamheid van de pi loot. Van het vliegtuig zijn belde propellers afgerukt. Het ligt ge heel horizontaal en de passagiers hebben het toestel volkomen nor maal kunnen verlaten. Extra vlees. Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak van heden tot 4 Januari 1948 de bonnen 060 algemeen en 581 algemeen zijr. aangewezen voor het kopen van 50 gram vlees. „Het was het vreemdste schouwspel, dat ik ooit gezien heb" zeide een ooggetuige. Het vliegtuig naderde met vrij grote snelheid, maakte een zwenking en voerde een buiklanding uit op de weide. Binnen een afstand van vijftig meter werden drie greppels „genomen", in de vierde bleef het toestel steken. H. M. de Koningin heeft de volgende Kerst- en Nieuwjaars boodschap gericht aan hen, die deel uitmaken van de strijdkrach ten, zowel hier te lande, als in Suriname en Curacao: „Aan allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zowel hier te lande als in Suriname en Cu racao, zend ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar. Ik weet, dat veel van u ge vraagd wordt, doch ik vertrouw, dat ieder zich met zijn gehele persoon en al zijn krachten zal wijden aan de opbouw van onze strijdkrachten. WILHELMINA". De Koningin heeft de volgende Kerst- enNieuwjaarsboodschap gericht tot de troepen in Indië: „Ter gelegenheid van het Kerstfeest en de jaarwisseling zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, mijn beste wensen een voorspoedig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar heeft aan u allen zware eisen gesteld, aan welke gij ten volle hebt voldaan. Ik verwacht van u, dat gij ook het nieuwe jaar uw taak op de zelfde voortreffelijke wijze zult volbrengen. Voor velen uwer is het uitstel van de terugkeer naar het vader land een ware teleurstelling. Ik vertrouw, dat ook diegenen, ondanks deze teleurstelling, met hun kameraden hun taak met de zelfde toewijding zullen blijven vervullen. WILHELMINA". o Grote staking te Bombay. Te Bombay is een algemene staking van 24 uur begonnen, waarbij 500.000 arbeiders betrok ken zijn. Indische troepen en po litie patrouilleren door de stad. De staking, die door socialistische leiders is afgekondigd en door de communisten gesteund wordt, is ondanks het feit, dat congreslei- ders verzocht hebben haar niet voor een gelukkig Kerstfeest en af te kondigen, toch doorgegaan. Naar uit welingelichte Nederlandse bron ver luidt, hebben de Nederlanders 80 a 90 procent van de nieuwe voorstellen met betrekking tot de staking van het vuren, die Vrijdag door de commissie van goede diensten zijn ingediend, aanvaard. De Nederlanders hebben na een Zaterdagavond gehouden in formele vergadering van de leden der commissie, Dr Beel en de Nederlandse delegatie, de commissie van goede diensten schriftelijk van hun standpunt ten aanzien van de voorstellen op de hoogte gesteld. In welingelichte Nederlandse kringen wordt er op gewezen, dat deze aanvaarding niet van toepas sing is op de politieke principes, die de eommissle van goede dien sten zou hebben vervat in haar plan, dat de basis moet vormen voor een regeling van het geschil. Tot dusver is van republikeinse zijde nog geen antwoord op de voorstellen van de commissie ont vangen. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de Nederlandse plan nen tot vorming van een federale Interim-regering een weinig zou den worden veranderd, indien het voor het nieuwe jaar zou komen tot een staking van het vuren en dus de politieke onderhandelingen op de Renville voortgang zouden kunnen vinden. Naar Onderzoek naar kwestie Krawangse. de correspondent van Juist op de dag voor Kerstmis, des morgens om acht uur, is Viissingens glorie, het 21.300 tons vlaggeschip van (je Kon. Rotter damse Lloyd, de „Willem Ruys", te Batavia gearriveerd, waarmede de eerste helft van de maidentrip is volbracht. Het sprookjesschip werd geës corteerd door de torpedobootjager „Bankert", die de „Ruys" tot het eiland Edam was tegemoet geva ren en het is een ontvangst be reid, die werkelijk koninklijk kan worden genoemd. „Het schip heeft zich prachtig gehouden en aan alle verwachtin gen beantwoord; de stemming aan boord was uitstekend", aidus vertelde ln een telefonisch onder houd de directeur van de Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys, die de gehele reis heeft meegemaakt. De ontvangst te Batavia noemde hij fantastiscfi. 9) De „Bankert" vuurde een salvo saluutschoten af bij het binnen varen vvn de haven Tandjong Priok en een escadrille vliegtui gen cirkelde over het schip, toen het statig en fier voor de eerste maal de kust van Java naderde. Alle schepen waren gepavoi- seerd en gaven een kwartier lang 'n fluitconcert. Nauwelijks lag de „Willem Ruys" voor de wal of enige muziekcorpsen op de kade zetten het volkslied in, gevolgd door vrolijke marsmuziek. Langs de kade stond een enthousiast pu bliek te juichen, kortom, de „Wil lem Ruys", het grootste schip, dat ooit de verbinding tussen het moederland en Indië onderhield, viel te Batavia een vorstelijke ontvangst ten deel. De officier van piket heette gezagvoerder en bemanning officieel welkom na mens Admiraal Pinke. Direct na aankomst namen een vijftigtal Nederlandse, Indische en buitenlandse journalisten aan een persontbijt deel. Ook in de haven Belawan, waar een 60-tal Delianen aan boord werd ontvangen, en ln Singapore werd de „Willem Ruys" feestelijk ingehaald. In laatstgenoemde ha ven werd des avonds aan boord een cocktail partij gegeven, waar aan door 160 genodigden, meren deels van Engelsen huize, werd deelgenomen. Voor de komende dagen staan verschillende officiële ontvang sten aan boord op het program ma. Er zal voor een aantal geno digden een „proefvaart" worden gehouden. De jongeman, die op de uitreis ter hoogte van Malta in de nieuwe operatiezaal werd geopereerd aan de blindedarm, heeft het schip te Batavia volkomen gezond verla ten. Reuter uit republikeinse bron ver neemt, heeft de republiek tot de commissie van goede diensten het verzoek gericht tot het Instellen van een onderzoek naar de ge beurtenissen ln het Krawangse, alwaar volgens de republikeinse beweringen, bij de uitvoering van Nederlandse zuiveringsacties 300 Indonesische burgers werden ge dood en 200 gewond. Verliezen. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat op 23 December de Nederlandse verliezen bedroegen één gesneuvelde en drie gewonden. Toespraak Generaal Spoor. Op de avond van tweede Kerst dag heeft de legercommandant luitenant-generaal S. H. Spoor, van Indië uit gesproken tot de familie van de soldaten ln Indië en tot de soldaten zelf. In deze toespraak „van man tot man, van soldaat tot soldaat", wees hij er o.m. op, dat er in het afgelopen jaar veel is gebeurd. Aan velen ls droefheid en teleur stelling niet bespaard gebleven. Er zijn ook lichtpunten aan te wij zen. De soldaat in Indië ziet zijn aanwezigheid als de vervulling van een taak als Christen. Doel is Indië op te heffen, te helpen het land op te bouwen. Ons streven is er op gericht Indië te helpen zich te ontwikkelen en niet te laten afbrokkelen. Het land moet op een niveau gebracht worden, waarop het zich geestelijk, politiek, militair en economisch kan handhaven en daardoor de plaats kan innemen welke het toekomt in de ry der volkeren. De legercommandant bracht in herinnering, dat de strijd, die de Nederlandse soldaten in Indië hebben gevoerd en nog moeten voeren, gevoerd is op Christelijke grondslag. Hij is en wordt ge voerd om normale toestanden te herstellen, om de bevolking vei ligheid te geven tegen daden van terreur. Sumatra's Oostkust. Bij besluit van het Nederlands- Indisch gouvernement is bepaald, dat de staatkundige eenheid „Sumatera Temoer" wordt aan geduid als „Negara Sumatra Te- moer". De Nederlandse ministers Beel en Neher hebben Kerstmis niet te Batavia doorgebracht, doch bij de troepen aan het front, hetgeen door de Nederlandse soldaten ten zeerste is gewaar deerd. Dr Beel verscheen voor de troepen geheel onverwacht op eerste Kerstdag met zijn gezel schap in de streek van Salatiga. Te vier uur 's nachts maakten zij de nachtmis mee bij de voor post Kpeng op 300 meter afstand van de demarcatielijn in een ge ïmproviseerd kerkje, dat ver sierd was met dennegroen uit de bossen op de berghellingen. Voordien hadden de ministers aangezeten aan een kerstontbijt met de soldaten, die gelegerd zijn in het dorpje Getasan en hadden zij een protestantse kerkdienst en een nachtmis te Salatiga bijgewoond. Ook de ministers Drees en Jonkman hebben met Kerstmis een bezoek aan de troepen ge bracht. Op eerste Kerstdag ver schenen de beide ministers van de 7 December-divisie in het Buitenzorgse. Zij bezochten ver schillende troepenonderdelen en onderhielden zich met de man schappen. Toen buren van de te Apeldoorn wonende IJ. P. de B. deze in en kele dagen niet hadden gezien en de politie waarschuwden, vond deze in de hal van de woning het lijk van de man. Hem waren ver schillende wonden toegebracht, die oorzaak waren van zjjn dood. De Rijkspolitie te Schoort is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributiekan toor te Schagen, waarmede een bedrag van f 14.000 is gemoeid. In verband hiermede ls een drietal personen gearresteerd. nister, en beloofde de geallieerden te helpen, na Italië's onvoorwaar delijke overgave in September 1943. Te Alexandrië, waar drie ex- koningen verbleven van Italië, Albanië en Bulgarije leefde de koning in afzondering. Hij had aanzienlijk inzicht in militaire zaken en bracht dikwijls bezoeken aan Duitsland om inlichtingen en ideeën op te doen. VERSCHERPING TOELATINGSEISEN Naar gemeld wordt, overweegt de minister van Onderwijs, K. en W. over te gaan tot de instelling van een staatscommissie, die be last wordt met het instellen van een onderzoek naar het middel baar en voorbereidend hoger on derwijs. De resultaten van dit onderwijs zijn naar het oordeel van de mi nister bedroevend, eensdeels door het tekort aan leraren maar nog meer vanwege de te grote toe loop van leerlingen. Statistisch onderzoek heeft aan getoond, dat 50 van de leer lingen op de middelbare scholen mislukt, 25 van de scholieren behalen het diploma niet binnen de vastgestelde tijd en slechts met 25% ls dit het geval binnen de vastgestelde schooljaren. De regering vraagt zich, gezien deze feiten, af, of de ryksgelden, die voor het M.O. en het V.H.O. ter beschikking worden gesteld wel terecht zijn besteed en of geen maatregelen moeten worden genomen om de toelating te be perken. De ln te stellen commis sie zal moeten nagaan hoe het on derzoek naar de ontwikkelings mogelijkheden van de jeugd zal moeten zijn, en of de huidige ty pen van middelbare scholen hier aan dienen te worden aangepast. Voorts zal de commissie moeten nagaan welke beperkende voor waarden gesteld kunnen worden aan de toelating tot de middel bare scholen zonder de vrijheid van het individu aan te tasten. iw - i .i tJ nr Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herwijnen H. de Ruyter te Eek en Wiel. Aangenomen naar Zuidland, J. Mortier te Kruiningen; naar Ne- derlangbroek J. van der haar te Kamperveen. Bedankt voor Scheveningen, H. A. Labrie te Ermelo. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen-Rijswyk (N.-Br.) cand. G. Meijering Hz. te Leiden; te Nieuw-Lekkerland M. J. Arntzen te Oegstgeest-Morsch- Rijndijk. Bedankt voor Oostzaan en Tuindorp-Oostzaan (Amsterdam- Noord) J. A. Meijer te Pijnacker- Nootdorp. Geref. Gemeenten. Bedankt voor IJselmonde, M. Blok te Zeist. Ds D. Ringnalda. Ds D. Ringnalda, predikant der Geref. Kerk van Amsterdam, die als legerpredikant naar Ned.- Indië zou gaan, is afgekeurd voor de dienst in de Tropen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam zal thans een an dere predikant aanwijzen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Kouder. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Toenemende wind uit Westelijke richtingen. Daling van temperatuur. Nagek. Advertenties. Heden werd nog on verwachts van ons weg genomen onze zorgzame Vrouw en Moeder SARA PIETERNELLA BRAAM, Geb. Mlnnaard, in de ouderdom van 55 jaar en II maanden. J. BRAAM. G. BRAAM. W. BRAAM en Verloofde. 's-Heer Abtskerke, B 11 26 December 1947. De begrafenis zal plaats hebben op Dins dag 30 December a.s., des middags om 12 uur, op de Begraafplaats te Sinoutskerke. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden, onze innig ge liefde Dochter, Zuster en Schoonzuster Mej. S. P. BRAAM— MINN AARD. ln de ouderdom van bij na 56 jaar. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze diepe smart. Uit aller naam: W. MINNAARD. G. MINNAARD—DE BACK. Sinoutskerke, 26 December 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1