BENELUX treedt in werking. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND McPiacunte 1 Jan. 1948. Belangrijke bprage in Staats-inkomsten. Internationale Handelsconfe- rentie te Havanna beëindigd. Gevolgen voor betlr^s- leven en consument. Rondeiafel conferentie begint 21 Jan. DeTimes" over toestand in Indië. Ongelukkige transactie van Handelsdelegatie. Regering zegt: „Bevredigend" Ondervakgroep: „Wat doen we er mee? Terreur-organisatie moest uitgeroeid worden. P. Z. E. M.-statuten aan de orde Leon Degrelle weer actief? Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274280. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168: Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang van Zon en Maan. 3e JAARGANG No. 830 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooird DINSDAG 23 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZlïIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HCIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 14.03 u., onder 4.29 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 24 December: 10.59 u. 1.51 m., 23.33 u. 1.78 m. In „Vrij Nederland" schrijft dr G. W. Oberman in verband met de onderhandelingen aan boord van de „Renville" o.m.. „En wat denkt ge hiervan: c',e.t ook wij Nederlanders op 17 Nov. i j.l. ons het volgende moesten laten gezeggen door de Com- missie van Drie in het Engels Nederlands en Indonesisch via radio-Batavia en -Djocja: „Onttrekt U niet aan Uw ver antwoordelijkheid. Neemt Uw aandeel om de vrede te herstel len in dit deel der wereld. God alleen weet wat de dag van morgen brengen zal, maar alleen dit doel zal worden bereikt door overleg en niet door geweld.'. Toen ik dit las op de morgen van 18 November schaamde ik mij diep." Het is ons niet recht duidelijk waarom dr Oberman zich bij het lezen van deze op zichzelf be* hartigenswaardige woorden, diep zou hebben te schamen. Zeker, er is door de na-oor- logse Kabinetten, daarin ge steund door de regeringspar tijen ontzaglijk veel verknoeid, met het gevolg, dat onnodig veel onschuldig bloed is gevloeid. Maar de eigenlijke oorzaak van dit alles ligt toch in de eerste plaats, _bij wat niet ten onrechte genoemd is „de roo- versbende te Djocja". Door Hare Majesteit de Ko ningin werden reeds in de jaren 1941 en 1942 verstrekkende en bindende toezeggingen gedaan inzake de zelfstandigheid van de Indische bevolking. En er was in Nederland geen enkele partij die er ook maar aan dacht, deze beloften niet volkomen te vervullen. De oproermakers te Djocja, door minister Logeman aange duid als de opstandelingen-re- gering-Soekarno", gaven echter de voorkeur aan een geweldda dige revolutie. Op 18 October 1945 verklaar de minister Logeman, dat „hier is een tegen het wettig gezag op standige beweging" en hij voeg de hieraan enkele dagen later nog toe, dat „de toestand van anarchie van dien aard is, dat zonder wapengeweld de bevei liging van de bevolking èn van Nederlanders èn van Indone siërs niet te verzekeren valt". Terecht merkte dezelfde mi nister verder op: „Contact op nemen met het Soekarno-regicm als zodanig is voor de regering uiteraard uitgesloten". Ondanks deze stellige uitspra ken heeft de regering, inplaats van haar plicht te doen en tot heil der bevolking het gezag te handhaven, gepoogd door ein deloze onderhandelingen en door al maar toe te geven, tot 'n vreed zame oplossing tê komen. Daarover hebben wij ons te schamen. Tegenover de inlandse bevolking die aan de verschrik kelijkste terreur van rampok- kende benden werd blootgesteld en tegenover de Nederlandse soldaten, die dank zij deze heil loze politiek leven en gezond heid in de waagschaal moesten stellen. De slappe houding van de regering heeft in geen enkel op- zich baat gebracht. De „republiek" gaf en geeft nog steeds, blijkens de aanhou dende terreur- en moordpartijen, de voorkeur aan geweld. Wij hebben ons ongetwijfeld ten opzichte van Indië over veel te schamen. Er is in de loop der tijden veel gedaan wat nage laten en veel nagelaten wat ge daan had behoren te worden. Wij hebben ons te schamen over de houding der Kabinet ten na de bevrijding en over zoveel meer. Maar niet hierover dat er niet geweest is en nog is, een ernstig pogen om een oplossing te zoeken niet door geweld, maar door overleg. Zoals bekend, zal het tarief van invoerrechten, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst, met ingang van 1 Januari 1948 in werking treden. Thans zullen te rekenen van deze datum af niet alle in dit tarief vermelde invoerrechten dadelijk worden geheven. Tussen de regeringen van de drie landen zijn besprekingen gevoerd inzake de tijde lijke opschorting van de heffing van enige invoer rechten. Hierbij heeft onder meer als overweging gegolden, dat ten aan zien van een aantal goederen de prijsverhogende werking, welke de heffing van een invoerrecht zou kunnen uitoefenen, bepaald ongewenst is. prijs nauwkeurig zullen worden bezien, teneinde vast te stellen, of daar niet bepaalde verlagingen gerechtvaardigd zijn. Het is zo doende denkbaar, dat in sommi ge gevallen geen of een geringere prijsverhoging dan met de hoogte van het invoerrecht overeenkomst zal worden toegestaan, daar ge constateerd wordt, dat in overige kostprijs-elementen nog voldoen de marge zit om dit invoerrecht op te vragen. Uit het bovenstaande zijn ook wat de tweede vraag, de beteke nis van het tarief voor de kos ten van levensonderhoud, bepaal de conclusies te trekken. Ongetwijfeld zullen de prijzen van verschillende consumptiegoe deren een zekere verhoging on dergaan. De omvang hiervan dient men echter niet te over schatten. In de eerste plaats immers worden op tal van goederen, n.l. grondstoffen en halffabrikaten geen of slechts zeer lage rechten geheven. Voorzover voor die goe deren bovendien België en Lu xemburg als leveranciers optre den (en dit is in zeer belangrijke en nog steeds toenemende mate het geval) blijft heffing van in voerrecht geheel achterwege. Voor alle van deze goederen ver vaardigde producten komt in de De commissie voor werkgele genheid en economische activi teit van de conferentie voor handel en werkgelegenheid der V.N. heeft haar werkzaamheden voltooid. De taak dezer commis sie bestond uit het behandelen van de rapporten van de sub commissies en het formuleren van de tekst van de bepalingen van het ontwerp-handvest, voor zover hierover overeenstemming is bereikt. De commissie voor handelspolitiek heeft haar be sprekingen voortgezet over het verzoek van de industrieel on ontwikkelde landen en het ge bruik van quantitatieve handels- beperkingen, zoals invoerquota en preferentiële tariefsyste men toe te staan, teneinde nieuwe industriën te bescher men en op deze wijze de indus triële ontwikkeling te bevorde ren. Ceylon, Ierland, Argenti nië, Pakistan, India, Italië, Tur kije en Perzië pleitten voor het maken van dergelijke uitzonde ringen door de internationale handelsorganisatie, terwijl Noor wegen en Canada zich er tegen verklaarden. In verband met dit tarief rijzen bij het publiek uiteraard twee met elkaar samenhangende vra gen. Van de zijde van het be drijfsleven: wat zijn positie zal zijn na invoering van het nieuwe tarief, met andere woorden in hoeverre voor de aan invoerrecht betaalde bedragen in de prijzen zullen mogen worden berekend. Van de zijde van de consumen ten: in hoeverre dit tarief tot stijging van de prijzen en dus van de kosten van levensonderhoud zal leiden. Wat het eerste punt betreft, uiteraard dient het invoerrecht als kostenfactor beschouwd te worden. In de meeste gevallen laten de voor importeurs bestaan de prijsregelingen automatisch toe de verkoopprijzen met het in voerrecht te verhogen. In de be trekkelijk weinig gevallen, waar in dit niet zo is, zal de toestem ming van de bevoegde instanties (het Directoraat-Generaal van de Prijzen) gevraagd moeten wor den, die normaliter ook wel zon der bezwaar verkregen zal wor den. Eveneens belangrijk zijn hier naast de gevallen, waarin bepaal de producten hier te lande wor den vervaardigd, terwijl voor de vervaardiging grondstoffen of onderdelen uit het buitenland be trokken worden. De verhoogde prijs van deze geïmporteerde be standdelen zal nu tot stijging van de kostprijs van het binnenlands product leiden. Mag deze stijging in de verkoopsprijs worden door berekend In bepaalde gevallen zal dit inderdaad zonder meer kunnen, n.l. daar, waar het aan de fabri kant zonder meer is toegestaan alle wettelijke geoorloofde stijgin gen van zijn inloopsprijs in de verkoopsprijs tot uiting te bz-en- gen (z.g. calculatieschema's). Daarnaast zijn echter een groot aantal goederen, waarvoor dit geldt, doch waarvoor een bepaal de maximum-prijs is vastgesteld, die slechts na goedkeuring door de bevoegde autoriteiten kan worden verhoogd. In deze laat ste gevallen zal men dus weer een aanvrage tot prijsverhoging bij het directoraat-generaal van de prijzen moeten indienen. Wat de inwilliging van deze aanvragen betreft, in beginsel zal men weer liet invoerrecht als kostenfactor wordt erkend hier niet afwijzend tegenover staan. Men zal er echter wel re kening mede dienen te houden, dat zoals bij elke aanvrage o.m. prijsverhoging gebruikelijk is, niet alleen naar de oorzaak van kostprijsverhoging zal wor den gezien, doch tegelijk ook de andere onderdelen van de kost- Per 1 Januari 1948 zal het gemeenschappelijk tarief van Invoerrechten voor Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Unie in werking treden. Beide gebieden zullen dus voortaan tegenover het buiten land dezelfde rechten heffen, terwijl ln hun onderling ver keer de heffing van invoer rechten komt te vervallen (hetgeen nog niet het wegval len van de onderlinge douane- grens betekent). Slechts voor goederen, die voor een zeer belangrijk deel uit ge- importeerde onderdelen zijn sa mengesteld of die geheel gereed uit het buitenland worden inge voerd, zal de prijsverhoging van groter betekenis zijn. In het Bud get van de grote massa der con sumenten is de relatieve beteke nis van deze goederen echter niet groot, terwijl bovendien ook hier nog rekening gehouden moet worden met het feit, dat Belgi sche en Luxemburgse goederen niet in prijs verhoogd worden. Tenslotte moet dan nog reke ning worden gehouden met de waarschijnlijkheid, dat, zoals hierboven uiteengezet, de verho ging van het invoerrecht niet tot prijsstijging zal leiden, omdat uit anderen hoofde de prijs gedrukt kan worden. Op deze gronden is het aan nemelijk, dat de invloed van het tai-ief op het prijsniveau voor de consument normaliter slechts weinig voelbaar zal zijn. Ook deze kleine stijging kan men nog betreuren. Hiertegen over dient men dan echter in aanmerking te nemen: 1. De belangrijke voordelen, die deze douane-unie op de duur voor ons land zal opleveren, voordelen, die ook voor de con sument voelbaar zullen zijn. 2. Dat dit tarief een zeer be langrijke bijdrage zal zijn in de staatsinkomsten en zodoende zal prijs dus geen of geen noemens- medewerken tot herstel van ons waardige wijziging. financieel evenwicht. Benoeming Nederlandse delegatie binnenkort te verwachten. (Van onze Haagse correspondent.) Een? dezer dagen is een Ko- tevens het presidium vervult. Als ninklijk Besluit te wachten waar bij de leden van de Nederlandse delegatie voor de aanstaande Ronde Tafel Conferentie met Su riname en Curagao zullen worden benoemd. De delegatie zal bestaan uit 11 personen, waarvan 3 K.V.P., 3 P. v. d. A., 2 A.R., 2 Chr. H. en 1 P. v. d. V. Uit goede bron vernemen wij, dat zijn aangezocht: K.V.P.: Prof. Romme, Prof. v. d. Brink en Dr de Kort; P. v. d. A.: Prof, Loge man, Prof. Kranenburg en Ir Al- barda; A. R,: J. Meyerink, Prof. W. de Gaay-Fortman; Chr. H.: H. Tilanus en Prof. J. de Zwaan. Enige personen zullen in ver band met andere werkzaamheden evenwel niet disponibel zijn, zo dat daarvoor thans plaatsvervan gers worden gezocht. Het betreft Prof. Kranenburg en Prof. de Gaay Fortman. Nader vernemen wij, dat de Ronde Tafel Conferentie op Woensdag 21 Januari a.s. in Den Haag zal beginnen. De opening zal geschieden door minister Jonkman, die als minis ter vice-voorzitter zal vermoedelijk Prof. Romme fungeren. Secreta ris wordt Mr Th. Both. De gedelegeerden van Nederland Suriname en Curagao zullen ter zijde worden gestaan door specia listen van de voornaamste depar-, tementen, die een adviserende fuctie zullen krijgen. DEN HAAG WEET VAN NIETS. (Van onze Haagse correspondent) Reuter meldde dezer dagen, dat de Britse bezittingsautoriteiten hadden bepaald, dat Nederlanders voortaan in beperkte mate zon der visum, dus alleen met een geldig paspoort Duitsland konden Inr elzen. Informerend ter bevoegder plaatse vernemen wij echter, dat de Nederlandse autoriteiten nog geen berichten hebben ontvangen met deze strekking. Ook de British Permit Office in Den Haag geloofde niet, dat deze bepaling reeds van kracht was. Wel neemt men aan, dat In een hoofdartikel, gewijd aan de Indonesische kwestie, schreef de „Times" van gisteren over „de misslagen van de re gering der republiek Indonesia, die" zegt het blad „alle pogingen in het werk stelt, om van buitenlandse zijde de steun te verkrijgen, welke haar onbe kwaamheid haar binnenslands in steeds sneller mate doet ver liezen". Het blad vervolgt: „Zon der de tussenkomst der verenig de naties zou het Djokjase be wind reeds thans zijn ineenge stort, zowel tegengevolge van de door de Nederlanders uitge oefende druk als door zijn eigen onbekwaamheid". De republi keinse regering kan thans nog slechts spreken namens een deel van de bevolking. De Times releveert tenslotte het streven der Indonesia-Serikat beweging en het succes, dat de Nederlanders hebben in hun poging tot stichting van de In donesische unie en meent, dat de reis der ministers kennelijk ten doel heeft, de ontwikkeling in deze richting te bespoedigen. Vis-importeurs ontevreden. Ter versteviging van de handelsbetrekkingen met IJsland maak te een semi-officiële handelsdelegatie in September een reis per speciaal K.L.M.-toestel naar Reykjavik. Na een week keerde deze delegatie terug met een concept-handelsverdrag, dat slechts door de Nederlandse regering goedgekeurd behoefde te worden. Het handelsverdrag betreffende ln stijgende lijn bevindt. de aankoop van vis en visproduc ten werd goedgekeurd, doch heeft naar wij van de ondervakgroep van vis-import vernemen, grote ontevredenheid verwekt onder de vis-importeurs. Er is namelijk door de delega tie een partij van 5 millioen kg visfilets aangekocht, waarvan niet alleen de prijs 30 cent per kg boven de wereldprijs ligt, doch die ook onmogelijk opgeslagen kan worden omdat koelhuis-ruim te er voor ontbreekt, terwijl bo vendien dfc aanvoer plaats vindt in een periode, waarin ook de eigen aanvoer van verse vis zich De Nederlandse actie in het Krawangse. Aan een van officiële zijde gegeven toelichting inzake de actie der Nederlandse troepen in het Krawangse, waaromtrent het Repu blikeinse ministerie van voorlichting reeds eerder een verklaring uitgaf, wordt het volgende ontleend: het grensverkeer inderdaad wat van Overzeese Gebiedsdelen soepeler zal worden. Gedurende de eerste maanden na de beëindiging der politionele actie heerste er in het Krawang se een betrekkelijke rust. Allengs had er echter infiltratie plaats van republikeinse elementen., die een goed georganiseerde actie op touw zetten. Het was voor deze elementen niet zo moeilijk de ge hele bevolking onder hun dwang te brengen. Er werden op grote schaal vernielingen aangericht aan bruggen, rijstpellerijen en spoorlijnen, terwijl er ook tank vallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krachtige terreur uit. Zij, die niet met haar wensten mede te wer ken, liepen gevaar, te worden af gemaakt. Vele mensen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden geworpen. Zo werden uit de Tjitaroem reeds 28 ont hoofde lijken opgevist. Een slachtoffer, wiens nekslag niet goed aangekomen was, wist zich zwemmend uit de rivier te redden en meldde zich bij een Ne derlandse post, waarbij hij het hoofd met de hand moest onder steunen. De toename van al deze ter reurdaden maakte het noodzake lijk, op 9 December een actie in te zetten tot afsluiting van het ge bied, waarin zij werden gepleegd. Hierbij kwam vast te staan, dat de kampong Rawagedeh het cen trum was, van waaruit de bende opereerde. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de ben deleden het vuur op de Neder landse troepen, waarop deze 150 verzetslieden neerlegden en 8 ge vangenen maakten, waaronder een Voor-Indiër, die vermoedelijk lid was van de z.g. Internationale Brigade. Van Nederlandse zijde werd bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaardere wapens dan lichte mortieren. In de volgende alge hele doorzoekingen van het ter rein kwam het tot een reeks kleine gevechtsaanrakingen met vijandelijke benden, waarbij deze verliezen leden, meestal ter groot te van om en nabij de 5 man. De toelichting vervolgt: „Wanneer dergelijke benden bij de nadering der Nederlanders in de kampongs Vluchtten, staakten onze troepen het vuren, teneinde te voorkomen, dat onschuldigen zouden worden getroffen. Er zijn nergens geval len geconstateerd, dat dit toch is gebeurd". De actie is nog steeds niet ten volle beëindigd; zij heeft tot re sultaat gehad, dat de benden naar de Noordkust zijn gedreven. „De beschuldigingen over door de Nederlandse troepen bedreven roof en wreedheden zijn volkomen onwaar". De officiële mededeling besluit met te vermelden, dat ten behoeve van schootsveld rond bivaks van Nederlandse troepen, enige kam ponghuizen moësten worden in brand gestoken of afgebroken. Provinciale Staten. J. A. RINGERS UIT IN DIE TERUG. Gistermorgen kwam per fc.L.M. constellation uit Batavia op Schiphol aan oud-minister Ir J. A. Ringers, die ais waterbouwkun dig adviseur van de B.P.M. zes weken in Indië heeft vertoefd. Aan de orde kwam het voorstel van G.S. tot wijziging van de sta tuten der N.V. P.Z.E.M. De heer Mr H. B. Bouwman (Arb.) verklaarde de draagwijdte ervan niet te kunnen overzien en verzocht de behandeling uit te stellen tot in de zomerzitting, wanneer het door G.S. toegezeg de voorSjtel omtrent de regeling en verhouding tussen de Prov. Staten en de P.Z.E.M. in behande ling zal worden genomen. Het C.H. lid Mr W. F. E. Ba ron v. d. Feltz, zag geen voor deel in uitstel, terwijl ook de heer D. Metselaar (A.R.) zich voor stander verklaarde van directe behandeling, temeer daar er tijd genoeg was geweest voor studie en G.S. royaal aan de wensen van Prov. Staten tegemoet was geko men. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat dit ook met het andere voor stel het geval mocht zijn. De heer D. Kodde (S.G.) acht te de beslissing een moeilijk ge val. Hij zag in uitstel het bezwaar dat de toestand nog een half jaar zou worden bestendigd. Hij stelde derhalve zijn beslissing afhanke lijk van het antwoord op de vraag of straks de statuten opnieuw een wijziging zullen kunnen onder gaan. Het K.V.P.-lid, de heer Vercau- teren, achtte uitstel niet nodig en de heer Mr A. J. v. d. Weel, lid van G.S., was van mening, dat het hier twee verschillende zaken betrof en dat stemming voor de ze zaken onafhankelijk van el kaar stond. Het voorstel Bouwman werd daarna met 2510 stemmen ver worpen. De heer Kodde (S.G.) achtte de regeling niet compleet. Hij acht te met de statuten het terrein van publiekrechtelijke regelingen betreden door de bepalingen be treffende de vertegenwoordiging van de provincie en de gemeen ten in de vergadering van aan deelhouders. Hij wees op de diverse moeilijk heden in het mandaat en wilde alles dat in de statuten op ver- i houding P. Z. E. M.Prov. Staten wijst, schrappen. De heer P. Meliefste (A.R.) bracht G.S. een woord van lof en sprak zijn vertrouwen uit over de te volgen voorstellen. De heer A. H. S. Stemerding constateerde in het betoog van de heer Bouwman een begripsver warring. Z.i. zijn de bevoegdheden van de alg. vergadering van aan deelhouders voldoende geregeld in de ontwerp-statuten. Hij ver klaarde zich tegen een bindend mandaat, omdat, zo zeide hij, men evengoed een gramofoon in de vergadering kan plaatsen waar bij het wel eens kon voorkomen, dat, als de naald bleef hangen, men het woord „tegenstemmen" brj herhaling kon horen. De heer Bouwman antwoordde de P.Z.E.M. één te zien met de Prov. Staten. Slechts om organi satorische redenen heeft men met twee lichamen te maken. Hij stel de voor in de statuten een bepa ling op te nemen, dat Prov. Sta ten een niet-bindend prae-advies uitbrengen t.a.v. benoeming en ontslag van de directeur, de wijzi ging der statuten en de ontbin ding der N.V. Later op de middag werd dit voorstel met 1817 stemmen ver worpen. De heer Stemerding zag deze zaak niet zo eenvoudig; de voor standers van uitstel houden na melijk geen rekening met de pri vaatrechtelijke bedrijfsvorm der N.V. Mr v. d. Weel wees erop, dat het voorstel ontwerp-statuten van zuiver interne aard was. Hij acht te de oplossing van de heer Kod de een ernstige stap terug. ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING. Hierbij stelde de heer L. J. van 't Westende voor om Ged. Staten in een motie te verzoeken, liefst binnen twee jaar de verkoop van electrische artikelen door de P.Z. E.M. te doen beëindigen. De heer L. P. van Oorschot ver klaarde zich tegenstander, omdat hij in de P.Z.E.M. een bedrijf ten dienste van de verbruiker zag, dat door verkoop de stroomafna- me vergrootte. Hij geloofde, dat, wanneer de handel zich gedu peerd voelt, dit aan de handel zelf ligt, en was van mening dat de P.Z.E.M. nooit te hoge prijzen vraagt. De heer van 't Westende wilde hierop de clausule „binnen twee jaar" laten vervallen. Mr v. d. Weel wees er op, dat deze kwestie bij de begroting thuis hoort, doch achtte de mo tie van weinig belang, waarop de ze met 1817 stemmen werd aan genomen. PERSONEELSLID RAAD VAN BESTUUR. De heer F. Schets (K.V.P.) was teleurgesteld, dat er voor een lid van het personeel in de Raad van bestuur geen plaats was gelaten. Hij achtte dit volstrekt nodig om dat het de eerste schrede zou be tekenen op de weg der sociale en economische ontwikkeling en de bedrijfsdemocratie zou dienen. Hij wees erop, dat de samenwerkende bedrijfsbonden het voorstel schrif telijk hebben ondersteund. De heer Stemerding wees op de onjuiste verhoudingen die hier door zouden kunnen ontstaan, daar de directeur adviserend op treedt en het personeelslid een be slissende stem zou hebben. De heer Van Oorschot was het met de heer Schets eens. Als Antirevolutionnair was de heer Meliefste principieel voor stander van medezeggenschap in de bedrijven. Hij wilde echter het nieuwe wetsontwerp op de be drijfsorganisatie afwachten en ad viseerde de heer Schets zijn voor stel nog even aan te houden. De sheer Kodde ging met hem mee. Mr v. d. Weel wees er op, dat G.S. de factor „Arbeid" niet meer als „boekhoudpost" beschouwen en was van mening, dat wettelq- ke regeling dient te worden afge wacht. De motie Schets werd derhalve met 1916 stemmen verworpen. Het voorstel Bouwman tot ver hoging van het aantal leden van de Raad van Bestuur met 2 per sonen werd met algemene stem men aangenomen. Mr v. d. Weel schaarde zich aan de zijde van de heer Stemer ding, die bezwaren had tegen de motie-Van Oorschot, waarin voor gesteld werd dat de Provinciale Staten „uit hun midden"verte genwoordigers in de algemene vergadering van aandeelhouders benoemen, omdat hij van mening was, dat dit niet bindend behoeft te worden voorgeschreven. De motie werd met 2510 st. verworpen. Tenslotte werd de mededeling van G.S. voor kennisgeving aan genomen. IN LIMBURG. OPEREREN STRUIKROVERS In Belgisch Limburg maakt men zich ongerust over de activiteit van een nieuwe groep struikro vers, die op middeleeuwse metho de eenzame voorbijgangers aan randen en van hun geld en andere bezittingen snel, pijnloos en vak kundig beroven. Het goede, eenvoudige volk in deze streek werd onmiddellijk na de bevrijding geterroriseerd door de volgelingen van Schelmen Jef. Nadat men deze booswichten had „opgerold", kwam de bende van de Handschoen op de proppen en daarna de Bende van deDa meskous. Hoezeer de namen ook uiteen lopen, tactiek en doel was het zelfde. Eenzame fietsers werden onder bedreiging van vuurwape nen van hun bezittingen beroofd. De nieuwe bende heeft nog geen naam gekregen, doch dat zal wel niet lang meer duren. Vooral de laatste dagen zijn inwoners uit Eisden, Lanklaar, Hasselt, Maas eik, Asch enz. het slachtoffer ge worden. Daar de rovers Duits spreken neemt men aan, dat ze van de overzijde komen. „En dat komt alleen", zo be toogt de ondervakgroep, „omdat geen vis-deskundigen met de dele gatie waren meegestuurd. De voorzitter van de ondervak- groep stelt de Nederlandse land- bouw-attaché te Londen, Dr T. J. Bakker, aansprakelijk. Een oplossing zou volgens hei» zijn, hoewel het verlies zou op leveren de partij spoedig weer te exporteren. Ook de secretaris van de dele gatie, Dr E. D. de Meester, direc teur van het centraal orgaan voor de Nederlandse Economische be trekkingen in het buitenland, ver klaarde eveneens, dat de aankoop van de visfilets geheel door Dr Bakker behandeld was, die als regeringsvertegenwoordiger was opgetreden, terwijl de overige le den slechts export- en scheep- vaartbelangen vertegenwoordig den. Dr de Meester noemde de resul taten over het algemeen bevredi gend, doch gaf toe, dat de aan koop „een onaangename post" be tekende. Van regeringszijde werd mede gedeeld, dat de aankoop van een „bescheiden hoeveelheid' visfilets was toegestaan omdat deze was „gekoppeld" aan een partij vis meel en haringolie, waaraan ons land grote behoefte heeft. Men acht ten departemente de trans actie met de filets echter oofe „niet gelukkig". HET KAASRANTSOEN NIET VERHOOGD. Hoewel deze week voor 'teerst sedert maanden het vleesrantsoen niet hoger is dan het vroegere rantsoen van 200 gram per week, is het, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, de regering niet mogelijk gebleken, de in Septem ber aangekondigde verhoging van 't kaasrantsoen doorgang te doen vinden. Dit zou een gevolg zijn van de ongunstige melkpositie. AMERIKANEN MOGEN ONS UIT DE BRAND HELPEN! „Amerikanen kunnen Nederlan ders kolen zenden" heeft Paul Comley French, de directeur van „CARE" (Cooperative American Remittances To Europe ine) op een persconferentie bekend ge kend gemaakt. De Amerikanen, die kennissen in ons land hebben, zullen van bovengenoemde instelling eenhe den van ongeveer twee en een halve mud steenkool voor tien dollar kunnen kopen en deze or ganisatie zendt de steenkool naar een door de koper aangegeven adres in Nederland. Aan een adres zal maximaal tien of twaalf mud kunnen wor den gezonden. De heren J. Lako te Sluis en J. H. de Vlieger te Noord- gouwe slaagden voor het inge nieursexamen voor scheikundig ingenieur. (Van onze Belgische correspondent.)"* De geruchten, als zou de voor malige Belgische Rexistenleider, Leon Degrelle, In San Sebastian in Spanje zijn opgedoken, nemen thans vastere vorm aan. Degrelle zou In San Sebastian aanvankelijk bar-planlst zijn ge weest, doch later de bar voor eigen rekening hebben gedreven. In Brusselse kringen meent men nu te weten, dat Degrelle van de ze bar, die werd gefinancierd door in Spanje vertoevende nazi-ele menten, een centrum van onder grondse nazi-activiteit heeft ge maakt. De bar van Degrelle zou het hoofdkwartier zijn van de „Inter nationale Organisatie voor hulp aan slachtoffers van het Marxis me". Deze nieuwe organisatie zou on der leiding staan van Leon De grelle. Zij zouden zich bezig hou den met het bundelen der nazi elementen in geheel Europa, spe ciaal in Duitsland, Frankrijk, Spanje, België enNederland. Ondergedoken Duitse of Europe se nazi's zouden via deze Degrel- le-organisatie financiële steun ontvangen. Men gaat te Brussel zelfs zo ver, dat men gelooft, dat de orga nisatie reeds cellen heeft in di verse landen en dat ook Brussel een filiaal rijk zou zijn. In dit ver band wijst men op het veelvuldige contact tussen Brussel en San Se bastian. Zo blijft België zich ongerust maken over mogelijke activiteit van Degrelle. VITAMINE „T" ONTDEKT. Na een jarenlang onderzoek heeft Dr Wilhelm Goetsch, hoog leraar aan de universiteit te Graz de vitamine ,,t" ontdekt. Tevens heeft deze geleerde de plaats van de vitamine „t" ten opzichte van de tot dusver bekende vitaminen kunnen bepalen. Bij vitamine „t" is sprake van een stof, waardoor de celvorming hij planten, gewervelde dieren en mensen bespoedigd wordt. PROCES TEGEN LEIDERS VAN CONCENTRATIEKAMP NORDHAUSEN. Tijdens het elfde en laatste pro ces in de Amerikaanse zone van Duitsland tegen leiders van con centratiekampen is tegen 19 Duit se functionnarissen van het con centratiekamp te Nordhausen (Thueringen), waar V 2's werden gemaakt, de doodstraf geëist. Volgens de eerste aanklager zijn honderden door mishandeling, verhongering en op andere wijze op het leven gekomen. Een der leiders had een Pools gevangene mensenvlees laten eten, waarna hij hem wegens kaniballsme dood de. De vonnissen zullen naar ver wachting voor het eind van Cj maand worden uitgesproken. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Weersverwachting tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtig toenemende wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Nagekomen Advertentie. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Moeder, Beh.-, Groot- en Overgrootmoeder DINA SINKE Wed. van J. Verdonk, in de ouderdom van 74 jaar en 8 maanden. Namens de Familie: J. VERDONK. 's-Gravenp. weg 21, Kloetinge. Helnkenszand, 22 Dec. 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1