Plan-Marshall wekt vele reacties. Verweer tegen communisme neemt toe De Republiek gelooft er niets van WxuzbAeid en teuqen. Algemene mening- Men zal het aanvaarden. De reacties in de Pers Politieke situatie in Sovjetzêne spitst zich toe Manifest van vooraanstaande Britten Reis in 't geluk begon met noodlanding. Reorganisatie van Bouw- en Woningtoezicht op komst? Afscheid Jhr Ir J. de Ranitz De jongens die terugkeren Oostkapelle bracht Jhr Mr de Casembroot een serenade De P.R.A. te Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168: Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De communistische pers heeft voortdurend getracht ons in de waan te brengen, la t in Rusland het .land van belofte zo ongeveer een paradijstoestand heerst. 't Was niet gemakkelijk deze beschouwingen te controleren, omdat er geen land ter wereld is, waar een zo strenge censuur wordt toegepast. Slechts weini gen gelukt het een kijkje achter het „ijzeren gordijn" te nemen en dan nog altijd zeer opper vlakkig. Wat er echter uitlekte bewees reeds, dat de toestand daar vol strekt niet zo ideaal is, als de communistische pers het gelieft voor te stellen. Hoe kan het ook anders. Rusland heeft door de oorlog ontstellend geleden. Verschrik kelijke verwoestingen werden er aangericht. De oorlog heeft ook daar op elk gebied ontwrichtend gewerkt. Dat alleen is reeds voldoende om van een soort paradijstoe stand niets te geloven. Wat vermoed kon worden is nu werkelijkheid gebleken. De regering heeft krasse maat regelen aangekondigd. Er is te veel geld in omloop, met het gevolg, dat ondanks de streng geleide economie, de pro ductie van consumptiegoederen steeds groter wordt en dat de marktprijzen soms tot het vijf- tienvoudige zijn gestegen. Om hieraan een einde te ma ken is een geldsanering aange kondigd, die niet mis is. Van de bankdeposito's wordt kleine bedragen uitgezonderd niet minder dan 90 pet. afgeschreven. Bovendien wordt de distributie afgeschaft, ten einde zoals „De Waarheid" onthult de zwarte handelaren en de specu lanten te treffen. Uit het feit, dat zo krachtige middelen nodig worden geacht, blijkt wel, dat het kwaad ern stige afmetingen heeft verkre gen. De leugen kan soms zeer snel zijn. Maar er komt een moment dat zij door de vaak harde waarheid wordt achterhaald. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 829 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprys 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooiTd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 22 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.47 u., onder 16.31 u. Maan op 13.46 u., onder 3.08 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 23 December: 10.00 u. 1.35 m„ 22.39 u. 1.58 m. Marshall's 17 milliard Dollar-plan heeft in Ame rika heel wat beroering verwekt. Zoals begrijpelijk, was het commentaar van de Amerikaanse pers ver schillend van aspect. Senator Taft, de republikeinse leider, verklaarde, dat het plan de Amerikaanse economie te gronde zou richten. Ervaren congresleden hebben echter het volste vertrouwen, dat het plan-Marshall, on danks de republikeinse critiek bij het begin van de behandeling, door het congres zal worden aanvaard Senator Taft noemde het door Truman genoemde bedrag van 17 milliard dollar voor hulp in het kader van het plan Marshall te hoog, betogend, dat het congres slechts voor een jaar machti ging tot hulp aan Europa moest verlenen. „De regering heeft de ernst van de toestand in de oude wereld te zwart getekend", al dus Taft. „Het komt niet voor, dat volken ten onder gaan. Ze zullen heus wel het leven houden". De New York Times schrijft, dat Truman stelling genomen heeft ten aanzien van wat een der meest omstreden punten van het voorstel schijnt te zullen worden. De New York Daily News be twijfelt, of het programma der hulpverlening West Europa van het communisme zal „wegkopen" en dringt er op aan, waarborgen te stellen, dat de hulpverlening niet wordt een combinatie van UNRRA en „Works pragress ad ministration" (werkverschaffings lichaam, opgericht onder de new deal na de crisis van 1929). De New Yorkse Daily Mirror (het communistische orgaan) noemt het plan „het grootste gekkengokje dat ooit met een uitgestreken gezicht aan een verstandige natie is voorgesteld". De Chicago Tribune schrijft in een artikel onder de kop: „Chan tage verwacht", dat er geen ge- Canada gaat accoord. De Canadese minister van we deropbouw, Howe, heeft ver klaard, dat, indien het Ameri kaanse congres het programma voor d< hulp aan Europa goed keurt ii de zin zoals president Truman het programma heeft voorgesteld, Canada naar ver mogen bij zal dragen tot het herstel der Europese economie. De minister legde er de na druk op, dat de aankoop van Ca nadese p-oducten in Amerika in het kader van het plan-Marshall Canada in staat zou stellen zijn productie, voornamelijk van ta bak, eieren, fruit, granen, kunst mest, waaraan Europa zulk een grote behoefte had, uit te brei den. Canada zou zich eveneens richten op de verhoging van de productie van vracthauto's en hout. De commentaar van de Ameri kaanse pers op de indiening van het plan-Marshall bij het con gres is verschillend van aspect. De New York Herald Tribune noemt het plan de neerslag van de meest grootse poging tot het scheppen van een internationale economiscle planning welke ooit is ondernomen. makkelijke en voor zichzelf spre kende verklaring bestaat voor de houding van de regering der Verenigde Staten tegenover de noodlijdende Europese naties. „Klaarblijkelijk zal het schen ken van 15 tot 20 milliard dol lar die naties niet tot stabilisa tie en welvaart doen komen", al dus het blad. „Thans bestaat er veel reden om aan te nemen, dat ons land reeds in 1938 met Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Nederland samenzweerde met het oog op 'n oorlog. Het is zeer waarschijnlijk dat Ejlle geschreven bewijsstuk ken hiervoor in dit land reeds vernietigd zijn. De feiten zouden alsdan echter bekend zijn op de departementen van buitenlandse zaken in Europa en zeer ge schikte gelegenheid tot chantage opleveren". Nieuwe bruidegom brengt uitkomst. Het 21-jarige Italiaanse meisje Maria Formicola verkeerde wel in een heel onplezierige toestand, toen zij enige dagen geleden te New York aankwam. Haar aanstaande echtgenoot, een gedemobiliseerde Amerikaan se soldaat, bLek te zijn overleden en de Amerikaanse autoriteiten waren van mening, dat er geen reden meer bestond om Mai'ia in de V. S. toe te laten. Een jonge New Yorkse mu ziekleraar, Alfridi geheten, die Maria's foto in de krant zag, schijnt nu uitkomst te brengen. Hij heeft haar een huwelijksaan zoek gedaan en zij heeft het aan vaard. Alfridi is er reeds in geslaagd haar de verlovingsring aan de vinger te schuiven, doch Maria's bevrijding uit het immigratie station Ellis Island kan hij nog niet bewerksteiligen. Maatregelen in Frankrijk BINNENLANDS JOURNAAL „Een laatste uitdaging". Minister Beels rede Vrijdagavond, waarin hij een „laatste be roep" op de Republiek deed, heeft het repahlikeinse ministerie van voorlichting in een op Zaterdagavond gegeven verklaring „in feite een laatste uitdaging" over de hoofden van de vertegenwoor digers van de Commissie van Goede Diensten heen" genoemd. Het „Dagblad" te Batavia schreef, dat deze rede niet zou nalaten overal, en wel bijzonder te Djogja, diepe indruk te ma ken. Het Dagblad geloofde, dat Beels beroep op de republiek goede kansen maakte, omdat de Republiek een „rechtmatige" plaats zou worden opengelaten. De republikeinse reactie was anders dan wat uit bovenstaan de blijkt. Men noemde zowel ,,'t tijdstip van het uitspreken dezer verklaring van de „hoogste Ne derlandse autoriteit" als de in houd en de formulering ervan nauwelijks in overeenstemming, noch met de fase, het karakter en de belangrijkheid der huidige onderhandelingen, noch met de Zin voor verantwoordelijkheid, welke in de huidige omstandig heden zou kunnen verwacht wor den". Met betrekking tot het deel nemen aan de onderhandelingen Tien ton chocolade verdween spoorloos met de vrachtwagen van de Belgische Transport Be- vrachtingsdienst die op 6 Decem ber uit Praag naar Antwerpen is vertrokken en sinds dien tijd nog niet is aangekomen. Men vermoedt, dat gewapende benden de wagen hebben overvallen. 50 personen zijn er in Oosten rijk gearresteerd in verband met het ontdekken van een illegale nazi-organisatie. Het proces van de Wilhelm- strasze is begonnen te Neuren berg, waarbij 21 voormalige Duitse diplomaten terecht zullen staan. Sir Bernliard Spilsbury, de be kende Britse patholoog, die op sensationele wijze tal van mis dadigers heeft weten te ontmas keren, zou volgens de Britse po litie zelfmoord hebben gepleegd. Men heeft hem n.l. in zijn labo ratorium te Londen gevonden, waar hij om het leven was ge komen door gasverstikking. De lichtgasleiding naast een bunsen brander was afgebroken en men acht een ongeluk uitgesloten. Voor politiek verraad en aan slagen op de onafhankelijkheid van de staat zijn 19 personen in Zwitserland veroordeeld tot von nissen, variërend tot 16 jaar dwangarbeid. Vreselijke ontploffingen in on- over de toekomstige federatie wordt gezegd, „dat het program ma voor het uiterlijk naar voren werd gebracht door een aantal personen van het Komité Indo nesia Serikat, maar kennelijk 't programma van de Nederlandse regering zelf was. Met nadruk werd verklaard, dat de republiek bereid was te spreken over de vorming van 'n federatie van souverein en de mocratisch karakter bij de on derhandelingen op de Renville, doch van mening was, dat de activiteiten van de Nederlanders een poging betekenden om de huidige onderhandelingen voorbij te gaan en tegenstrijdig te doen zijn aan de methode van oplos sing, waarmede de Nederlandse regering zelf accoord ging". De republikeinse regerings verklaring voerde verder aan, dat de Nederlandse federatieve acties plaats vonden op het ter rein waar de republiek de facto gezag uitoefent, welk gebied on langs met geweld van wapenen werd veroverd. De Nederlandse Spoorwegen heeft geen gelden verspeeld, al dus luidde het antwoord, dat de Min. van Verkeer en Waterstaat aan de heer v. Lienden gegeven heeft n.a.v. diens vraag over de inrichting van kantoren, welke over de 100.000 gulden gekost zouden hebben. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag het nationale monument, dat in het voormalige concentratiekamp Vught, ter na gedachtenis van de gevallenen, is opgericht, plechtig onthuld. H. M. de Koningin heeft na een rit door Amsterdam-Zuid Zater dagmiddag een onofficieel bezoek van een uur aan Schiphol ge bracht waar haar een grote mand met diverse soorten fruit en bloe men werd overhandigd als een geschenk van de jongens over zee. Indien de voortekenen niet be driegen, zal er gedurende de laatste maanden, onder de druk van de veevoederpositie, opnieuw een grote aanvoer van slachtvee komen, zodat we er op mogen rekenen in Februari of Maart weer extra vleesrantsoenen te krijgen. Door de steeds grotere stijging van de caeaoboonprjjzen is het noodzakelijk gebleken de omvang der aankopen te verminderen, deelt het Min. v. Landb., Visserij en Voedselvoorzinening mede. Dientengevolge zal de voorzie ning aan de fabrikanten minde ren, zodat in het versnaperings assortiment een verschuiving naar suikerproducten zal plaats hebben. Een aantal vooraanstaande Britten hebben een manifest te gen „totalitaire en politionele staten" gepubliceerd. Zij betogen, dat Communisme, Fascisme en Nationaal-Socialis- me loten van dezelfde stam zijn en menen, dat het Communis me thans reeds sterker in de we reld is dan eens het Fascisme. De Sowjet-Unie heeft volgens het manifest de controle over de atoom-energie onmogelijk ge maakt; daardoor wordt de we reld ten zeerste bedreigd. De ondertekenaars merken op, dat de tortuur door de Commu nisten „niet zo dik opgelegd, maar subtieler" dan door de Na zi's wordt toegepast. Zij waar schuwen tegen „de communisti sche vijfde colonne in Groot Bril- tannië". In een verklaring hebben de leiders van de Labourpa'rtij ge wezen op het gevaar van een tweede communistisch stakings offensief .Zij achten waakzaam heid geboden om te voorkomen, dat in Engeland de vrijheid niet onder de voet gelopen wordt zo als dat in andere Europese lan den is geschied. Anti-communistische maatregelen in Frank rijk. De Franse nationale vergade ring heeft het eerste artikel van een wet goedgekeurd, welke be oogd Communistische afgevaar digden het voorzitterschap van parlementaire commissies te ont nemen,' evenals het vice-presi- dentschap. Volgens het nieuwe artikel moeten vice-presidenten en voor zitters van parlementaire com missies voortaan aanvaard zijn door de meerderheid van de as semblee, terwijl ze tot dusver naar gelang van de sterkte der fracties werden aangewezen. Tegelijkertijd is men begonnen „met discrete verwijdering van Communisten uit sleutelposities in het bestuursapparaat", gelijlt blijkt uit de kolommen van de staatscourant. Twee communistische prefec ten hebben hun ontslag gekregen De communistische directeur van de genationaliseerde kolenmijnen heeft vorige maand zijn ontslag genomen en zijn opvolger, even eens een Communist, is thans verwijderd, na veroordeeld te zijn wegens handtastelijkheid jegens „een mijnwerker, die bezwaren had tegen de jongste staking". Ook de communistische burge meesters van een aantal gemeen ten binnen Parijs wil men ont slaan. Een reeks uitzendingen, die als „zuiver Sowjetpropaganda" wor den beschouwd, zijn uit de pro gramma's der Franse radio ge- schapt. Kaiser en Lemmer, respectie velijk voorzitter en vice voorzit ter der C.D.U., hebben geweigerd aan het Russische touwtje te lopen, en hebben, ondanks de aandrang van Russische officie ren en banvloek van Toelpanof, Sokolovsky politieke adviseur geweigerd ana het Volkscongres deel te nemen. Ze werden door de Russen ont zet en met hem Wilhelm Gries, de hoofdredacteur van het steeds minder papier krijgende partij blad der Christelijk Democraten „Neue Zeit". Het feit, dat Karl Brammer en 7 andere redacteur hun ont slag indienden heeft de Russen niets gedaan, want het partij-or gaan is thans onder nieuwe lei ding verschenen en propageert lustig voor het volkscongres, zo dat het duidelijk wordt, dat de nieuwe richting der partij een nauw samengaan met de socialis tische eenheidspartij nastreeft. De hegemonie van de laatste wordt onbetwist geacht. De Rus sen hebben bewezen, dat ze het congres, koste wat het kost, wil len doorzetten door prompt pa pier te leveren voor een oplage van 1 millioen exemplaren. Kaiser's houding heeft alge meen ontzag gewekt. Hij blijft in zijn verband, dat zich eensge zind met hem verklaard heeft, werken zolang het partijcongres hem niet afzet, zo heeft hij mee gedeeld. Berlijns positie accentueert zich. Indien de West Duitse sta ten een geheel worden, zal Oost- Duitsland tot het Oost-Europese blok gaan behoren en dus ook Berlijn. De Russen eisen de ge hele stad dan ook niet voor niets op. Een West-Europees propa ganda-centrum en een Oost-Eu ropees blok achten zij blijkbaar gevaarlijk. Wat zuilen de Anglosaksen doen? Voor millioenen Berlijners een vraag meer om over wakker te liggen. Terwijl twee soldaten van de 9e Veldcomp. Genie een oogje in het zeil houden, wordt door arbeiders van de spoorwegen de door extremisten opgebroken spoorlijn Baroeradja-Martapoera weer hersteld. Commissie van advies wenst decentralisatie. De gemeenschappelijke rege ling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op ge meentewerken, waarmede de ge meentebesturen op Zuid-Beve land nu ongeveer twee jaar ge werkt hebben, daarbij steunend op Goes, waar de D.O.B. (dienst Openbare Bedrijven) ontstond, met Ir de Hoog, de directeur van gemeentewerken als leider, heeft in de practijk ITiet voldaan en zelfs tot vele klachten aan leiding gegeven. De ontevredenheid nam zelfs zulke vormen aan, dat men haar niet langer kon negeren. Vele stappen zijn door de commissie van toezicht uit de gemeentebe sturen, welke zich de belangen van de D.O.B. aantrekt, gedaan en heel wat conferenties met de betrokken autoriteiten gehouden; het resultaat was, dat men als enige oplossing zag totale reor ganisatie van de dienst, door zich los te maken van Goes en een sterke decentralisatie toe te pas sen. De Commissie van Advies, waarvan de heren A. A. Elen- baas, burg. van 's Heer Arends- kerke en J. C. Vogelaar, burge meester van Hoedekenskerke, dergrondse munitiekelders van Baarland en Oudelande, voorz. het leger bij het kleine spoor wegstation Blausee aan de lijn Bern-Simplon in Zwitserland, werden 50.000 kubieke meters aarde in de lucht geworpen, we gen vernield en huizen zo zwaar beschadigd, dat ze afgebroken moesten worden. en secretaris zijn, heeft daarom onlangs een schrijven gericht tot de gemeentebesturen op Zuid- en Noord-Beveland. In dit schrijven worden ver scheidene bezwaren naar voren gebracht, o.a. dat in een tijd als deze, nu de voorzieningen spoe dig getroffen moeten worden, niet altijd de beslissingen uit Goes worden afgewacht, terwijl de financiële offers welke de dienst eist, de geleverde presta ties niet dekken. Een groot bezwaar wordt te vens genoemd het minimum aan invloed, dat de gemeentebesturen kunnen uitoefenen op beslissin gen inzake uit te voeren gemeen tewerken, daar de districtsop zichters geheel afhankelijk zijn van Goes. Mede doordat de commissie de zelfstandigheid der gemeentep ernstig zag aangetast, heeft deze zich in verbinding gesteld met Ged. Staten. Dit college, zo wordt in het schrijven medegedeeld, kan zich de bezwaren indenken en is be reid medewerking te verleenen om de dienst op te heffen, mits daarvoor een andere, goed ge outilleerde dienst voor in de plaats komt. In verband met een spoedige oplossing heeft de commissie daarom de gemeenten een ont werpregeling doen toekomen. Deze gaat uit van samenwer king tussen de gemeenten, wel ke voordien onder Goes ressor teerden, zodat deze stad wordt uitgeschakeld. Er zou dan een centraal lichaam worden ge vormd, dat rechtspersoonlijkheid bezit en waarin alle gemeenten vertegenwoordigd zijn. Verder is het de bedoeling, evenals thans het gebied te ver- elk district een aparte commis sie wordt ingesteld, waarin alle gemeenten van dat district zijn vertegenwoordigd. De districtscommissie benoemt een harer vertegenwoordigers tot lid van het dagelijks bestuur van het centraal lichaam. Door middel van de centrale commissie met dagelijks be stuur en de districtscommis sies kunnen de gemeentebesturen dus invloed uitoefenen op de gang van zaken. Bij de verdeling van het ge bied in districten zal voor elk district een districtsbureau in gesteld worden en voor het ge hele gebied een centraal bureau, dat gevestigd zou moeten wor den te 's Heer Arendskerke waar ook de centrale commissie zou worden gevestigd. Hoewel er een groot verschil in bevoegdheden zal ontstaan, verschilt de nieuwe organisatie dus niet met de huidige. Alleen zal aan de districtsbu- reau's grotere zelfstandigheid toegekend worden terwijl 't cen traal bureau in hoofdzaak een meer adviserende taak zal krij gen. Met ingang van 1 April van het volgende jaar wil de commis sie van advies de nieuwe regeling in werking laten treden. In verband daarmede dringt zjj in het schrijven aan, dat de gemeenteraden voor 15 Januari een beslissing zullen nemen. Zaterdagmiddag heeft het voormalige vliegveld bij Vlissin- weer onverwachts dienst ge daan. Om twee uur verscheen er bo ven het vliegveld een klein sportvliegtuig, waarvan de piloot blijkbaar met moeilijkheden had te kampen, want het daalde en streek aan de grond. De uitloop was niet erg geluk kig; het toestel, naar later bleek, een Engelse luchttaxi, type Per- cival Proctor, van een maat schappij te New Castle upen ty- ne, belandde in een greppel en liep een beschadiging op aan het landingsgestel en de propellor. De bestuurder, de 29-jarige ex- Royal Air Force officier John W. Villa, die er, evenals zijn 21-ja- rige passagier Irmgard Daburge uit Keulen, ongedeerd van af kwam, vertelde door het slechte weer tot landing genoodzaakt te zijn. Hij had opdracht met haar naar Lympe, een vliegterrein op de Engelse oostkust ,te vliegen, waar zij met de vroegere soldaat Thomas Graham uit Wallsend Upon Tyne in het huwelijksboot je zal stappen. Het jonge vrouwtje stond er Zondagochtend heeft te Rome een onbekend persoon bij een po litiek twistgesprek drie personen met een mes zodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Hij zelf delen in districten, terwijl voor wist te ontsnappen. „HANDHAVING RIJKSEEN HEID". Zaterdag werd te Goes een vergadering gehouden om te ko men tot de oprichting van een definitief provinciaal comité „Handhaving Rijkseenheid". Personen uit verschillende de len van de provincie en behoren de tot verschillende groepen van de bevolking, waren aanwezig. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van het voorlopig comité, de heer Zuide- ma, die na een kort openings woord dadelijk aan de orde stel de de vraag, of oprichting van een provinciaal comité wenselijk moet worden geacht. Na een korte toelichting van de heer Hemmers, vertegenwoor diger van het Nat. Comité, werd tot oprichting besloten. Er zullen een zevental kringen worden gevormd, die elk drie ver tegenwoordigers voor het provin ciaal comité zullen aanwijzen, n.l. Walcheren, Zuid-Beveland-Oost en -West, Noord-Beveland, Z. Vlaanderen, Tholen en St. Phi- lipsland en Schouwen-Duiveland. Zo spoedig mogelijk zal dit co mité vergaderen, teneinde overal een krachtige actie voor te be reiden. Medegedeeld werd o.m., dat Dr Feuilleteau de Bruine op 20 Ja nuari te Kruiningen hoopt te spreken, op 21 Januari te Rilland Bath en waarschijnlijk op 22 Ja nuari te Krabbendjjke. wat pruilend bij, geen wonder! De luchtreizigers hebben zich inmiddels met de Britse autori teiten in verbinding gesteld om te beraadslagen over het verdere deel van de reis. Dinsdagmiddag 20 Januari '48 zal voor de Zeguwse gemeentebe sturen en particulieren gelegen heid bestaan officieel afscheid te nemen van Jhr Ir J. de Ranitz, hoofd-ing. directeur van de Prov. Directie van de Wederopbouw, de Bouwnijverheid en de Volks huisvesting, die, zoals bekend, Zeeland op 1 Januari gaat ver laten, teneinde zich met een ar chitectenfirma in het centrum des lands te associëren. Het afscheid zal plaats vinden in Huize „de Sprenk" aan de Seissingel te Middelburg van half drie tot half vijf. Op de pasagierbgierslijst van het s.s. „Niéuw-Holland", dat 12 Dec. uit Batavia vertrok, en ver moedelijk 9 Januari te Amster dam zal ariveren, komen o.a. de volgende namen voor: Axel: A. F. de Jong, F. R. Die- leman. Bergen op Zoom: D. J. C. van Balen, H. J. v. Ekelen, J. L. Kuy- pers, H. W. v. d. Mast, A. P. Nee- len, H. P Reinders, C. C. Riet berg, J. Steenstra, J. v. Tienho ven, A. P. Veldhuizen, P. A. Weyts, C. Wierika. Coiynsplaat: D. Leendertse, P. K. Kieviet. Uit Goes: J. Beeken, H. Wolter- man, J. Korstanje, L. Melse, A. Verbeek, P. J, Wortman. Hoek: A. de Blaei. Hulst: E. T. Schillemans, J. J. der Wedune. KloosterzandeR. F. v. Krui sen. Kortgene: D. P. Kramer. Koudekerke: B. Klap-Koppe- jan, A. C. Klap, C. S. Klap, A* K. Klap. Kruiningen: W. de Jonge. Middelburg: J. J. Meyer, J. J. v. d. Ouden, A. J. Venteville, W. C. Wolf, A. C. du Bois, C. P. Houtepen, J. C. de Jong, J. A. Jonkheer, J. C. Meiboom, T. Ve- reeke, J. Bimmel, C. Hommes, echtg. en kind, M. de Kroon. .Nieuwland: P. Hoebeke. Oostburg: P. C. de Bruine. Oostkapelle: P. v. Breda, P. v. de Vreugde. Renesse: L. C. v. Felius. St Laurens: H. Hillebrand. Sas van Gent: J. K. de Leur. Oost- en West-Souburg: P. J. Baas, A. A. Bolleman, J. J. Jan sen. Terneuzen: A. v. Acker, C. A. Dees, M. C. Openeer, C. A. Vink, J. v. d. Wege, J. Willeboordse. Vlissingen: J. J. Provoost, J. M. Groen, W. M. Pennocks, P. J. Sikkes, A. L. Verrijzer, J. P. v. d. Vijver, J. J. d eBuck, J. P. v. Hoorn, W. Maas, J. Meyer. Walsoorden: T. Goossen. Wissenkerke: H. G. de Feijter (Burger). Westdorpe: L. D. Remmerij. Yerseke: A. W. de Kok, U. Lu- teyn, J. W. de Koeyer. IJzendyke: J. M. Kortvriend, echtg. en 2 kinderen. Zaamslag: J. Hamelink. De lijsten liggen op onze kan toren te Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen ter inzage. De bevolking van Oostkapelle heeft Zaterdagavond blijk gege ven van haar instemming met de benoeming van Jhr Mr A. F. C. de Casembroot door een se renade door een plaatselijk fan farecorps „Crescendo", o.l.v. de heer J. J. Laroes. De voorzitter der vereniging, d eheer A. Rotte, sprak namens de bevolking, en Jhr. Mr de Ca sembroot antwoordde hem ,zich erover te verheugen, dat de band tussen Oostkapelle en Westka- pelle is verstevigd als gevolg van de evacuatie. Hij dankte harte lijk voor het medeleven en no digde de muzikanten uit, iets te komen gebruiken. Op geestige wijze onderhield hij zich met hen en met het bestuur. Na afloop van dit samenzijn heeft het corps nog enige num mers ten gehore gebracht. Met ingang van 1 Jan. 1948 wordt de politieke recherche afdeling (P.R.A.) te Goes opge heven en gaat dan over naar de gemeentepolitie van Goes. In haar „Campagne tegen de misdaad" heeft de Parijse politie met 500 man een onderzoek naar identiteitspapieren ingesteld in het Afrikaanse stadskwartier La Goutte d'Or. Siciliaanse bandieten onder Salvatore Giuliano hebben Zater dag de industrieel Magrin uit zijn kaasfabriek te Carini bij Paler mo ontvoerd. MIDDELBURG. Beplanting P.Z.E.M.-terrein begonnen. Zaterdagmiddag is een begin gemaakt met de herbeplanting van het terrein voor het kan toorgebouw der P.Z.E.M. Direct na kantoortijd verzamel den zich afgevaardigden van het personeel met de directeur en enige leden van den Raad van Bestuur voor het gebouw, waar de voorzitter der personeelsver eniging, de heer C. v. Hoek, in een korte toespraak erop heeft gewezen, dat de volledige beplan ting met bomen en heesters van het voorterrein bekostigd kan worden uit hetgeen door het per soneel, samen met enige parti culiere giften is bijeen gebracht Er moest worden afgeweken van het oorspronkelijke plan, om aan beide zijden van de Poelen- öaleweg een rij bomen te plan ten. Op zijn verzoek plantte Mr A. J. v. der Weel, voorz. van het dag. bestuur, de eerste boom. De volgende boom was voor reke ning van Mr Dr R. W. v. Graaf v. Lynden, secr. van het dag. be stuur en de derde boom werd geplant door de directeur, de heer J. Slooves. Voordat deze daartoe overging richtte hij het woord tot de aan wezigen en zeide o.m., dat het beplanten van het terrein een in ternationaal karakter droeg, om dat uit Zwitserland en zelfs uit Australië van organisaties op 't gebied der electriciteitsvoorzie- ning giften zijn binnen gekomen. Tenslotte werden nog een 7-tal bomen door leden van het per soneel geplant. DE BILT ZEGT: Krachtige wind. Weersverwachting tot heden avond Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krach tige, aan de kust tijdelijk storm achtige Noordwestelijke wind. Aanvankelijk nog iets zachter. Later weer iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1