Truman vraagt 17 milliard dollar voor Europa's herstel. Jhr Mr de Casembroot aan het woord. Duizend emigranten vertrokken Algemene Vergadering der Z. L. M. DE JEUGD. „H Marshall in Washington terug. Het advies van de Radio-raad. 7000 staan nag op de lgst. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In het belang van de vrede. Nederlandse artsen doen belangrijke ontdekking. Advth-t. iv. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ftr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD oe maak ik", zo vroeg ons onlangs een meelevend „een communist Ghris- meisje, ten". Afgedacht van het feit, dat men een Christen niet „maken" kan, moet de goede bedoeling van deze vraag worden onder kend. Zie er niet in de beke ringswoede van een fanatiste, doch de bewogenheid van de jeugd met het lot van de massa. „Waarom", zo vroegen onlangs in ons blad een tweetal jonge Middelburgers, „nemen wij niet de leiding van de huidige volks hogeschool. Waarom springen we er niet middenin?" Zie hier opnieuw geen fana tici, doch innerlijke bewogen heid van de jeugd tot de weg zinkende massa.' Deze bewogenheid is alom waarneembaar. Het is heel moeilijk om te voorkomen, dat op dit punt niet iets moois wordt stukgeslagen. Daarom versta men ons niet verkeerd als we betogen, dat hier de roeping van de jeugd, als jeugd, niet ligt. De oplossing van de spanning" tussen kern en massa ligt hier, dat de kerk haar opdracht vervult. Zij moet de boodschap kennen en uitdragen. Zij moet uitgaan en de wereld tot discipelen van Christus ma ken. Als we staatkundig de weg zinking van ons volk in revo lutionaire richting gadeslaan, dan moeten we begrijpen, dat de kern van het staatkundig le ven ligt bij de historisch ge groeide politieke partijen. Bij haar ligt de roeping heel het volk en de overheid op te roe pen tot de gehoorzaamheid aan Gods geboden. Boven de staat het Evangelie. Dat is de inhoud van de Chris- telijk-nationale gedachte. Daar in is de redding van heel de natie begrepen. Nu mogen we ons gerust enige zorg maken over de bewo genheid van de jeugd in onze tijd. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat de jeugd daar door haar roeping niet scherp meer ziet. Dit moet onder ons vaststaan, dat de eerste jeugdtaak niet is prediken, andere winnen, mas sa-beïnvloeding, doch kernvor ming. De jeugd moet zich voorbe reiden voor de taak die komt een taak die zal inhouden, van uit de kern tot de massa gaan. Nergens vinden we de op dracht van de jeugd tot redding van de massa. Men begrijpe ons goed. De jeugd behoeft niet in een iönjuist isolement te krui pen, met een boekje in een hoekje. Zij behoeft de aanra king met het leven niet te schuwen. Het zal haar niet eens lukken trouwens. Maar haar jeugdtaak is voorbereiden, stu deren. Ligt dit niet in het karakter van de jeugdperiode opgeslo ten? In het maatschappelijke leven twijfelt niemand daaraan. Meij geeft jonge mensen eerst opdrachten na degelijke voorbe reiding. Vader ligt jaren krom voor de opleiding- van zijn kin deren. En voor moeder is het pen oorzaak van veel zorg. Voor (beiden moet het zijn een zaak van veel gebed. Kerkelijk stuurt men de jon feling noch het meisje op huis ezoek. Geen gezinshoofd, dat zichzelf respecteert, geeft aan de jeug dige gezinsleden opdrachten tot het oplossen der gezinsmoeilijk heden naar buiten. Waarom doet men dit dan wel als de grootste van alle aan de mens gegeven opdrachten moet worden uitgevoerd in de bood schap aan de massa, kerkelijk, maatschappelijk, staatkundig? T—I iermede zetten we geen domper op jeugdige activi teit. Als er veel te doen is zal men de jeugd inschakelen. Bij grote acties, bij verkiezingen of bijzondere gebeurtenissen. En- m een noodsituatie. Als de golven de dijken beu ken, dat ze dreigen te bezwij ken blijft geen jongen en geen meisje thuis. Ze zullen naar de bedreigde punten snellen, om het gevaar te bezweren. Als het nodig is zullen ze mee doen. In de oorlog, als het verzet plicht is, zullen als het nodig is, de jonge mensen het verzet voeren en de besten zullen het leiden. Mits men de opleidingstaai niet vergeet. Laat Gods klacht nooit be hoeven te weerklinken over deze lage landen by de zee: Daar gaat Mijn volk verloren, omdat het geen kennis heeft! Rr Hij betuigde zijn spijt. Bij zijn .terugkeer in Washing ton hebben President Truman en zijn gehele kabinet de minis ter van buitenlandse zaken der V. S., George Marshall, verwel komd. Truman schudde Marshall de hand, toen deze uit zijn vlieg tuig stapte en zei (naar men meende te horen): „Mij dunkt, dat u goed werk hebt gedaan" Marshall betuigde zijn spijt over i. uitblijven van bruikbare re sultaten. Hij verklaarde, dat de Amerikaanse delegatie 7"-'? sterk en veel arbeid heert ver richt. Se JAARGANG No. 828 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal AdvertenUeprjjs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woond Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ZATERDAG 20 DEC. 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HCIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.46 u., onder 16.30 u. Maan op 13.20 u., onder 0.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 21 December: 6.48 u. 1.38 m„ 19.29 u. 1.48 m. President Truman heeft op de laatste dag van de speciale zitting het Amerikaanse congres in een boodschap verzocht zijn goedkeuring te hechten aan het voor 4V4 jaar geldende programma van 17 milliard dollar voor het herstel van Europa, „ten einde te voorkomen, dat aan de vrede, het evenwicht en de wereld een slag wordt toe gebracht, die het gevolg zou zijn van het tot totalitarisme vervallen van de wereld". Hij verzocht om speciale toewijzing van 6.8 milliard dollar voor de eerste vijftien maanden. Truman verklaarde in zijn boodschap onder meer het vol gende: „Herstel van Europa is van direct belang voor het handhaven van een beschaving, waarin de Amerikaanse levenswijze ligt geworteld." ZIJN PROGRAMMA. De President verklaarde, dat het programma-voor-bijstand beoogde 1. werkelijk herstel binnen een bepaalde tijd en niet hulp tot in het oneindige; 2. het doelmatigste gebruik van fondsen en goederen voor het herstel van Europa; 3. verlaging van de kosten voor de Verenigde Staten zonder dat de Europese landen daardoor al te drukkend belast worden; 4. behoud van de Amerikaanse natuurlijke hulpbronnen en minimale invloed op de staatshuishouding der V.S.; 5. overeenstemming met andere internationale verplichtingen der Verenigde Staten; 6. Uitvoering van de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. DE VERDELING DER GELDEN. Naar verluidde zou het Britse aandeel voor het eerste jaar wel van 1.800.000.000 dollar worden teruggebracht met pl.m. 15 pet. Men is te Washington echter zeer terughoudend ten aanzien van de verdeling der totaal ter beschikking te stellen som over de verschillende landen, en wel, omdat men zich wat betreft de uitvoering van het plan een zo groot mogelijke vrijheid van han delen wenst voor te behoude». Dit niet alleen met het oog op- de van maand tot maand veran derde economische situatie en het onderling verband van land tot land wat betreft deze verande ringen, dooh ook om In staat te zijn het hoofd te bieden aan de politieke factoren. Het aan ieder land afzonder lijk toe te wyzen bedrag zal ten slotte misschien afhankelijk ge steld worden van voortdurend overleg tussen de administrateur van het program en het betrof fen land gedurende de vier-en- een-kwart jaar waarover het plan is geprojecteerd. Trumans boodschap vertoont vele concessies aan de opvattin gen, welke tijdens de voorlopige debatten aan het licht gekomen zijn. Vele passages van de bood schap, welke in Europa weinig bijval zullen ontmoeten en door de tegenstanders van het plan het meest zullen worden uitge buit. betekenen dergelijke con cessies aan een congres, dat, met een meerderheid van republikein se tegenstanders van de huidige regering, niet al te sympathiek staat tegenover het plan. o Het is bij lange na nog niet zeker, dat het plan door het con gres aanvaard zal worden. Enige van de voornaamste vra gen, waaromtrent de republikein se leden van het congres ophel dering zullen verlangen, zijn: of de Europese landen ernstig van plan zijn hun eigen bijdrage aan een gezamenlijk Europees herstel plan tot een maximum op te voeren. Verder of de Verenigde Sta ten een dergelijke omvangrijke bijdrage aan Europa kunnen le- -veren zonder hun eigen economie zodanig onder spanning te zetten, dat er inflatie ontstaat. Tenslotte of een hulpverlenings program Europa uiteindelijk weer tot zelfbedruiping zal doen komen. 'BINNENLANDS .7ÖURNAAL Minister W. Drees is gister ochtend per K.L.M.-Constellation naar Indonesië vertrokken. De beide grote organisaties van oud-verzetsstrijilers, de federatie van Verenigingen van Oud-Ille galen In de provincies Noord en Zuid Holland enerzijds en de ge meenschap oud illegale werkers in hersteld verband anderzijds, hebben In een bijeenkomst te Utrecht besloten in den vervolge gezamenlijk op te treden. Aan Mr Dr G. A. W. ter Pelk- wjjk, is bij Kon. Besluit met In gang van 1 April, wegens het be reikt hebben van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als burgemeester van Utrecht, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewezen. De kaderschool van het C.N.V. zal Zaterdag 3 Januari a.s. offi cieel geopend Worden. Aan de opening zal 's morgens 10.30 uur voorafgaan een bidstond in de Pieterskerk, waarin ds Jhr J. L. A. Martens v. Sevenhoven, emeritus-predikant der Ned, Herv. Gemeente te Utrecht zal voorgaan. De officiële opening zelve zal plaats hebben in de aula der Ütrechtse universiteit Sprekers daarbij zullen zijn de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert en de rector der school prof. dr W. F. de Gaay Fortman. De N.V. Nederlandse vlieg tuigfabriek Fokker heeft van de Nederlandse regering opdracht gekregen 50 North American Harvard-lesvliegtuigen te bouwen voor voortgezette opleiding van de Ned. Luchtstrijdkrachten. De Ged. Staten van Noord- Holland hebben het gemeentebe stuur van Hilversum doen weten, dat er geen aanleiding bestaat om zich bezig te houden met de kwestie of de raadsleden Dr G. Stuyveling (Arb.) en Mr Dr H. J- R- Westerveld (A.R.) hun man daat ter beschikking moeten stel len op grond van hun leraarschap aan een Middelbare Onderwijs instelling. Van onze Haagse correspondent. In een vergadering van Patho logen te Utrecht is bekend ge maakt, dat twee Nederlandse artsen, Dr J. v. Gulik en Dr H. Mulder een zeer belangrijke ontdekking hebben gedaan op medisch gebied. Ze hebben n.l. een manier gevonden om voor de aanvang van een operatie vast te stellen of de zo zeer ge vreesde trombose zich na de operatie bij de patiënt zal voor doen. Deze ontdekking heeft grote voldoening gewekt in me dische kringen. Een minderheidsnota. De heren J. W. de Vries en J. Van Kieft, leden van de Ra- dioraad, hebben bij de minister van O., K. en W. een minder heidsnota ingediend, behorende bij het advies van de Radioraad inzake een wettelijke regeling van de radio-omroep in Neder land In deze nota wordt aanbevo len de stichting van een cen traal lichaam, opgebouwd uit de Omroeporganisaties, die een be langrijke geestelijke of maat schappelijke stroming moeten vertegenwoordigen, en die zelf standig over de hen toegewezen zendtijd beschikken. Voorwaarde tot toetreding is o.m. de inbreng (tegen vergoeding) van de stu diogebouwen enz. Als voorzitter van het stichtingsbestuur fun geert een vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W. De uitwerking van deze grond gedachten kan, naar de mening der adviseurs leiden tot een Ne derlands omroepbestel, dat in overeenstemming is met de wen sen van de grote meerderheid van ons volk, dat logisch aansluit bij de historische ontwikkeling en dat de eenheid-in-verscheiden- heid mogelijk maakt, die 't voor naamste kenmerk van onze ra dio-omroep dient te zijn. o Koning Michael van Roemenië is uit Lausanne naar Boekarest vertrokken. VOOR DE ZONDAG En Maria zeide: Ziede dienstmaagd des Heeren; mij geschiede naar uw woord". Lukas 1 SS. Het zal Maria wel won derlijk ie moede zia geweest toen de engel Gabriël haar de boodschap verkondigde, dat zij de moeder van Jezus Christus zou zijn. Een verwonderd wagen, hoe dit kon zijn, is dan ook haar begrijpelijke reactie. Het wird haar gezegd, dat God scheppend aan haar zou handelen, opdat Hijzelf uit haar gestalte zou aannemen als mens. Ongelofelijk klinkt deze aan kondiging cn onaanvaardbaar vanuit de mess gezien. Maar Mana heeft dat ge loofd en het aanvaard, De Heilige Geest maakte haar er toe bereid, op verborgen wijze. Op de voorgrond echter staat de mens Maria. Haar kleine en zwakke geloof krijgt versterking door een teken, dat zij zelf kan con troleren: haar oude nicht Elisabeth zal ook in haar ouderdom een zoon ontvan gen. En Maria aanvaardt de boodschap: „Zie, de dienst maagd des Heeren; mij ge schiede naar uw woord". Haar antwoord is geen uiting van onbedachtzaam heid en overmoed, maar zij is ootmoedig, in nederige ge hoorzaamheid. Ze weet, wat er komen gaat: de nieuwsgierigheid en de schande der mensen, de moeilijkheden metJozef, de vreemdheid van het v on der. Het zijn allemaal din gen die wij niet zwaar ge noeg kunnen tellen. Maar Maria heeft alle mogelijkhe den tot tegenspraak afgesne den en zichzelf gedwongen tot gehoorzaamheid, zo als Calvijn ergens zegt. Zij is volkomen bereid om haar Heer te ontvangen. En uw houding Wij gaan weer Kerstfeest vieren. En dit betekent meer dan een gezellig feest. Het is meer dan een heerlijk genie ten van de Kerstboom en de Hchtweerspiegeling ervan in schitterende kinder-ogen. Het Kerstfeest is er ook niet voor, opdat ge eens heerlijk kunt wegdromen, weg uit dit moeilijke, vlakke en dorre leven, naar een herinnering van toen, toen het nog zo goed was in uic jeugd. Op Kerstfeest hebt ge te vluchten naar de Heer, het Kind in de kribbe. Er is misschien heel veel, dat u kleinmoedig maakt en u belet om te geloven; mis schien zijt ge ook wel over moedig. Beide houdingen zijn af te keuren. Ge hebt ootmoedig te zijn, d.w.z. ge moet u dwingen tot gehoorzaamheid en geloof. Dat kost wat, ja, dat kost u zelf. Want de Heer wil al leen komen in de kribbe van een hart, dat zich in ootmoed aan Hem wil overgeven. Hij wil de leegte van, uw hart vullen met Zijn rijke gaven, met Zichzelf. Hij groet u, Hij begena digt u, Hij wil met u zijn, Hij wil in u geboren worden, in u gestalte aannemen, u bij staan en u helpen, u ver lossen en behouden. Wilt ge dat geloven en aanvaarden? Wilt ge uw kleinmoedigheid of uw over moed voor Hem neerleggen, omdat Hij kwam voor klein- moedigen en overmoedigen samen, om hen ootmoedig te maken en hun zo Zijn vrede te schenken? ,jNu hebt ge niet te vra gen, of God wel vrede biedt, „in mensen welbehagen", zo klinkt het eng'lenlied". Hij kwam voor u en Hij is er nog voor u: aan u daar om het antwoord of ge Hem in gehooraamheid ivilt ont vangen. K. St. L. In echt Hollandse mist en regen gingen gisteren 850 Neder landers en 150 buitenlaners, onder kaners, Zwitsers, Polen en Duitsers, de Nederlandse regering van de Lloyd" gecharterde m.s. „Sibajak", Afrika hun fortuin te gaan zoeken. wie Engelsen, Zuid-Af ri- aan boord van het door „Koninklijke Rotterdamse om in het zonnige Zuid- Het zijn geen avonturiers, maar allen mensen, die reeds een be trekking in de Unie hebben aan vaard, da.ar familie hebben of vaklieden zijn, waaraan in Zuid- Afrika grote behoefte bestaat. Vertegenwoordigers van bijna alle Nederlandse ambachten trof fen wij dan ook aan, terwijl daarnaast vele vrouwen de grote reis aanvaarden om zich bij hun echtgenoten te gaan voegen, die reeds eerder zijn vertrokken. „Ik ben Zeeuw onder de Zeeuwen!" Alle aandacht voor de uithoeken. (Van onze redacteur.) MIDDELBURG. In een gietbui rijd ik naar „Duinbeek" in Oostkapelle. Ik heb met Jhr de Casembroot afgesproken hem op te zoeken om een praatje te maken over zijn grote liefde: Zeeland. Hij is nog maar pas thuis van zijn reis naar Den Haag, want hij had pech met zijn Jeep! Als ik tegenover hem zit in de grote kamer van „Duin beek", staat de telefoon niet stil: vrienden en ken nissen schijnen te staan wachten om hem te felici teren; telegrammen stapelen zich op en uit alles blijkt wel duidelijk hoe blij het Zeeuwse volk met zijn benoeming is. Uiteraard behoeft het gesprek niet zo gejaagd te zijn als Woensdag over de telefoon. We kunnen nu ook iets dieper op allerlei zaken ingaan. Jhr de Casembroot is iemand, die durft te zeggen, dat hij de een of andere kwestie nog niet beheerst en daarom zijn oordeel wil opschorten. Een karaktertrek, die hem siert. „Wat ik zo merkwaardig vind", zo vertelt hjj mij, „is, dat in Zeeland tal van niet-Zeeuwen zulke belangryke functies vér- vullen. Neem de wederopbouw en landbouwherstel. Hoe dat komt weet ik niet, ik moet dat eens onderzoeken. Het gekke van het geval is, dat een massa Zeeu wen hun provincie de rug toe keren en in andere landsdelen over 't algemeen toch zeer goed terechtkomen. Typisch is dat." „En de landbouw, burgemees ter?" „Als ik moest kiezen tussen fabrieksarbeider en landarbeider, dan koos ik direct het laatste. Wat is er nu mooier dan land- bouwwerk? Ja, de mechanisatie. Het moet, de tijden veranderen. Het is een kwestie van zelf behoud der boeren. De productie kosten moeten omlaag éta velen willen geen landarbeider meer zijn. Neem de jongens, die nu in Indië zitten; velen van hen wil len niet meer terug in de land bouw. Het zal moeilijk zijn allen onderdak te brengen. Maar dat het gebeuren moet, staat voor my vast. Wy zyn onze Zeeuwse jongens daar grote dank ver schuldigd voor hun voorbeeldige houding. Ik mocht gisteren twee minuten voor de militairen in In dië spreken en ik heb hun alle mogelyke hulp toegezegd. Daar op zal ik alle krachten concen treren. Ik ben altyd wat optimis tisch van aard en of het zal luk ken weet ik niet, maar ik zal niets onbeproefd laten." „Wat is Uw mening over het vreemdelingenverkeer voor Zee land, burgemeester „Natuurlijk ben ik daarvoor; het is een bron van inkomsten, die we nodig hebben. Maar altijd zal moeten worden bedacht, dat het vreemdelingenverkeer zich aan de streek en de plaats heeft aan te passen. Neem alleen maar het verschil tussen Zoutelande en Domburg als badplaats. Het is voor mij een andere vraag, of de Zeeuwse bevolking door dit vreemdelingenverkeer er moreel op vooruit zal gaan en of het goede en eigene van Zeeland niet verloren gaat, maar aan de an dere kant ben ik realist genoeg om te beseffen, dat de wereld nu eenmaal doordraait. Wat ik zo toejuich is het trekken onder goede leiding door de jeugd uit alle streken. Dat kweekt begrip voor Zeeland. Overigens: geluk kig is de tijd voorbij, dat Zeeland als een achterlijke uithoek werd beschouwd." „U hebt vele relaties in bin nen- en buitenland, niewaar?" „Inderdaad, ik vind het zo fyn, dat in iedere plaats van Zeeland één of meer vrienden van my wonen. Vooral In Enge land heb ik veel relaties. En Ik acht representatie ten aanzien van het buitenland van enorm veel belang. Dat schept goodwill voor onze provincie." Zeelands toekomstige Commis saris kent ook de gang van zaken op de Prov. Griffie. Hij heeft al eens in de keuken geneusd! Als lid van G.S., als burgemeester, als polderbestuurder heeft hij tal van zaken van verschillende zij den bekeken. „Natuurlijk weet ik niet, hoe precies de taak van de Commis saris is. "Voor mijn voorganger heb ik diepe bewondering. Ik hoop het ook te leren." Ik raak nog een ander punt aan, n.l. de moeilijke ligging van Zeeland i.v.m. de taak der Pro vincie. „Die is inderdaad veel groter door de kleine en intieme ge meenschappen dan in vele andere provincies. Ik juich die nauwe samenwerking tussen gemeente en provincie ten sterkste toe. Maar ik ben ook niet blind voor de bezwaren van kleine gemeen ten, die economisch te klein zijn en waarvan er wellicht zullen moeten verdwijnen." En dan zegt Jhr Mr de Ca sembroot, terwijl hij recht op zijn stoel gaat zitten: „U kunt ervan verzekerd zijn, dat mijn aandacht speciaal zal uitgaan naar de excentrische de len van Zeeland. Naar mijn me ning is een zekere neiging aan wezig om te denken, dat die delen worden vergeten. Dat is natuurlyk niet waar en ook nog nooit de bedoeling geweest. Wal cheren is een paradepaardje, maar vergeten we niet hoe ook Schouwen-Duiveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben ge leden!" Met de opmerking: „Betreurt U het, Westkapelle te moeten verlaten?" trap ik eigenlijk een open deur in! „Dat gaat mij ontzettend aan mijn hart en heus, de andere ge meenten moeten het me maar niet kwalijk nemen, dat West kapelle mijn voorliefde blijft hou den. Maar gelukkig hoef ik me nu niet zo te negeren als in '41, toen ik lid van G.S. werd en Westkapelle in de steek heb ge laten. Toen heb ik me ontzettend geschaamd, maar nu kan ik als Commissaris voor Westkapelle misschien nog meer doen!" „Een andere vraag, burgemees ter: ziet U niet op tegen de samenwerking met allerlei an dersdenkenden Spontaan komt het antwoord: „Niet in het minst! Ik zal nooit de levensovertuiging van een ander als belemmering voor samenwerking beschouwen. Ik geloof de speciale karakter eigenschappen van de volksgroe pen ongeveer te kennen. Ieder die voor Zeeland voelt en werkt, kan op mijn volle loyaliteit re kenen. Ik ben tenslotte een Zeeuw onder de Zeeuwen! En eerlyk gezegd: de mensen van de vroegere illegaliteit draag ik een zeer warm hart toe." „Uw mening over de verschil lende hulpacties voor Zeeland?" „Eigenlijk stuiten die mij te gen de borst. Ze moesten niet nodig zijn. Ik begrijp, dat vele Zeeuwen leen recht en geen gift. Maar nu andere regelingen niet be staan, moeten we ook zien, wat deze acties bereiken en boven dien, hoe spontaan andere Ne derlanders Zeeland willen helpen. Hoe fijngevoelig b.v. heeft de winkelwijk „Lombok" te Utrecht Westkapelle niet geholpen en met het Westland is het precies hetzelfde. Ook dat moeten we niet vergeten." „Indrapoera" het bewind voerde. Hij is de meest gedecoreerde ka pitein van de Rotterdamse Lloyd. Zes Nederlandse en vier Ameri kaanse onderscheidingen zijn hem verleend. De,, Sibajak" zal op de terug reis een deel van de bemanning van het vergane m.s. „BrastagL" meebrengen. Na deze reis zal de „Sibajak" in het kader van de Indië gaan, hoogstwaarschijnlijk tussen 10 en 18 Februari. Wij spraken de heer Kreuger, chef van de passage-afdeling van de Holafrik, bij wie adspi- rant-emigranten zich aanmelden voor de passagewachtlgst. Hij vertelde ons, dat nog circa zeven a achtduizend personen op deze lijst staan, terwijl per dag 50 j a 100 aanmeldingen binnen- komen. In Kaapstad heeft zich uit de daar wonende Nederlanders een commissie van ontvangst ge vormd, die geheel vrijwillig zijn diensten aan de immigranten 1 aanbiedt en hen eventueel met j raad en daad terzijde staat bij het zoeken naar een betrekking. De Zuid-Afrikaanse spoorwegen zullen in overleg rhet de Hola-1 frik bij aankomst voor extra trei nen zorgen. De zeereis zal onge veer 17 dagen in beslag nemen. De gezagvoerder van het schip is de heer J. van der Tol, die in de oorlog op het tr'oepenschip Kerstpuzzle in de bonnenlijst. „Bon 030 van de bonkaar ten KA, KB en KC 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of versnaperingen, maar die bon bestaat niet. Is dat geen vergissing?" zo werd ons van verschillende zijden gevraagd. Ter geruststelling van vele huismoeders zij vermeld, dat deze bon wel bestaat, maar op een plaats zit, waar men hem helemaal niet verwach ten zou, namelijk helemaal bovenaan de kaart, ongeveer in het midden. Helaas is er geen prijs uit geloofd voor het oplossen van deze puzzle Boeren moeten eensgezind optreden tegen Overheidsbemoeiing. Waar op de algemene verga dering van de Zeeuwse Land- bouw-Maatschappij, die gisteren in de zaal Krijger te Goes ge houden werd, zowel door de voor zitter Ir M. A. Geuze als door Ir G. P. F. Royackers, secreta ris van de Stichting voor de Landbouw bijzonder op werd ge wezen, was de verregaande over heidsbemoeiing in het bedrijfs leven, die funest is voor een goe de bedrijfsvoering. Ir Geuze kon in zijn openings woord op deze drukbezochte ver gadering geen waardering uiten voor de wijze waarop de belan gen van het bedrijfsleven, speci aal de landbouw, door de over heid worden behartigd. Het schijnt of de heren in Den Haag onbekend zijn met wat er op het platteland leeft. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat de landbouw van deze zijde niet op waarde ring, behoeft te rekenen. De voorzitter deelde na zijn toespraak mede, dat een tuin- bouwcommissie is ingesteld, waarin zitting hebben de heren P. J. J. Dekker te Wemeldinge en J. Warnes te Domburg. Tot hoofdbestuurslid is benoemd de heer J. L. J. van den Berge te Tholen, terwijl tot vertegenwoor diger van het Kon. Nederlands Landbouwcomité is benoemd de heer P. J. J. Dekker. De begroting, die na een korte toelichting werd goedgekeurd, gaf een totaalbedrag van f 75.000 aan. Daar verschillende posten op de begroting verhoogd moes ten worden, was het noodzake lijk, dat de contributies eveneens verhoogd werden. Besloten werd de contributie vast te stellen op f 3.50 per lid; voor niet-grond- bezitters op f 5.50, terwijl de contributie als bijdrage voor leden en grondgebruikers ver meerderd werd met f 0.25 als bijdrage voor de Stichting voor de Landbouw. De positie van de boer. De secretaris van de Stichting zeggen: wij willen al-voor de Landbouw, de heer Royackers, sprak vervolgens in een uitvoerige inleiding over „De boer in een veranderde wereld". Sprekende over de verhouding van de boer tot zijn bedrijf merk te de heer Royackers op, dat de boer in de eerste plaats moet produceren voor de binnenlandse behoefte en daarna voor de wereldmarkt. De volksvoeding brenging uit eigen bodem en de consument moet de productie af nemen tegen prijzen, die de kost prijs goed maken en de boer een redelijke winst laten. De doorbraak in het sociale leven heeft ook het boerenerf niet onberoerd gelaten, zeide de heer Royackers, to enhij sprak over het tweede punt. Hij legde er de nadruk op, dat uitvoering van de sociale maatregelen niet alleen moet steunen op orga nisaties, maar op sociaal besef bij boer en arbeider. De verhou ding van de boer tot zijn orga nisatie gaf spr. aanleiding op te merken, dat de Z.L.M. een der oudste boerenorganisaties is. Hy wees op het grote belang van het aangesloten zijn bij de stands organisaties. In de organisaties kunnen de boeren hun belangen bespreken en in overleg treden met de arbeidersorganisaties. Wat de-boer en zijn coöperatie betreft, betoogde spr., dat de sa menwerking in coöperatieve zin geboren is uit de nood der tijden; voor de boer zijn de verschillen de landbouwcoöperaties van gro te betekenis. Tenslotte gaf dhr Royackers een overzicht van de werkzaam heden van de Stichting voor de Landbouw, waarin de Nederland se landbouw zijn beste organisa tievorm heeft gevonden en c o een reëel eindpunt is in een ge zonde historische ontwikkeling. Spr. achtte de Stichting voor de Landbouw, die zo snel mógelijk omgezet moet worden in een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, een enige mogelijkheid om de maatschappelijke krachten in evenwicht te brengen en de staatsalmacht te breken. Nadat de voorzitter nog enkele mededelingen had gedaan sprak namens het Prov. Bestuur dhr C. Philipse een kort woord. Uit de vergadering werden tele grammen verzonden naar de Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, in verband met diens aftreding op 1 Febr. en aan Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die zijn op volger wordt. o DE BILT ZEGT Wisselende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regenbuiten. Meest matige, tijdelijk nog vrij krachtige Noordelijke wind. In het Zuiden iets zachtere tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1