Arabieren zullen strijden tegen verdeling. Conferentie voor Europese eenheid. Amsterdam kreeg nieuwe vlag. BUiïENUUM Gewogen en... te licht bevoniien. Distributie-fraude. Berlijn reageerde op Molotofs terugkeer. DE DUITSE ROVER LEEFT NOG. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zal de kwestie naar het Internationaal Hof gaan? Een Technische Hogeschool in Brabant Toekomst van atoombom bezegeld De Borneo wordt afgeleverd. Het Kerstverlof voor de bouwvakarbeiders. Nog sigaretten vóór Kerstmis Duitse nachtegaal wordt geboycot. Afleveringsverbod chocolade. Heldhaftig - vastberaden - barmhartig Uitgave Stichting „Zceuwsch Drgblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2430, Giro 27428'J. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Z5s0s bekend, heeft Nederland n verband met de eisen voor schadevergoeding op Duitsland enige zeer bescheiden grenscor recties vastgesteld. In verband daarmede maakt „Trouw" in een hoofdartikel melding van een rapport van een Duits grenscoml- té over deze zaak. Het heeft daar in, aldus schrijft het blad, de Ne derlandse eisen over de gehele linie afgewezen. En hoe? Na een platonische verklaring, dat het Duitse volk zich tot herstel, van de tijdens de oorlog aangerichte schade verplicht voelt, worden alle Nederlandse voorstellen afge wezen. En dat met een redenerin gen ln deze trant, dat winst voor Nederland, schade aan de Euro pese economie betekent, dat de Nederlandse afwijzing van de Duitse dumping-politiek „kort zichtig" is. Dit alles culmineert in een be toog, dat het meer voor de hand zou liggen, wanneer de Neder landse regering haar wensen tot vergroting van haar grondgebied zou richten naar voormalige de len van het Koninkrijk (België en Luxemburg). Tevens geven deze Duitsers als hun mening te kennen, dat Ne derland bij de grensvaststelling in 1816 en 1817 te zeer bevoor recht ls geweest en dat eigenlijk plaatsen als Zevenaar, Bleijer- heide, Eygelshoven, Wijlre, Sit- tard, Mook, Afferden en nog een dertigtal andere Nederlandse plaatsen, Pruisisch behoorden te zijn! Als we dit lezen, dan is men toch eigenlijk te verbaasd om er boos over te worden. Niets geleerd en niets vergeten! Het is toch wel uiterst merk waardig, dat deze Duitsers, na eerst hun plicht tot schadever goeding te hebben erkend, daar na doodgemoedereerd het advies geven aan Nederland om de scha devergoeding maar te zoeken op zjjn mede door Duitsland uitge plunderde en geterroriseerde bond genoten! En wat willen die goede en schuldbewuste Duitsers dan wel doen om zich van hun schuldige plicht te kwijten? Het comité denkt aan Duitse arbeid voor Nederlands wederopbouw en aan het herleven van handelsbetrek kingen en commerciële deelne mingen. Dit heeft echter met het vol doen aan schuldverplichtingen niets te maken. Herstel van in ternationalen handel is èn voor Duitsland ên voor Nederland van gelijk belang. Uit hetgeen van dit Duitse me morandum bekend werd, blijkt nog steeds de brutaliteit van de rover en de bedriegelijkheid van de bankroetier. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 826 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooed DONDERDAG 18 DEC. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HCIZENGA, Middelburg, Ds J. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.44 u„ onder 16.29 u. Maan op 12.55 u„ onder 23.27 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 19 December: 6.00 u. 1.55 m„ 18.34 u. 1.63 m. De Palestijnse kwestie. Tien dagen lang heeft de oorlogsraad van de Arabische Liga besprekingen gevoerd over de hou ding, die zij in zal nemen ten aanzien van de ver deling van Palestina. In een communiqué werd be kend gemaakt, dat de Arabieren tegen de verdeling zullen strijden. Volgens dit communiqué be rust de verantwoordelijkheid voor „de toekomstige troebelen, waar van de omvang onbekend is", bij „degenen, die besloten hebben Palestina te verdelen zonder re- kenning te houden met de ge volgen". Volgens kringen, die nauw bij de besprekingen betrokken waren, vormt de vrees voor com- i munlstlsche Infiltratie ln het Midden-Oosten de achtergrond van de besprekingen. De raad zou volgens dezelfde bron be langrijke besluiten hebben geno men, welke „wellicht enige ver rassingen zullen brengen". Men ls te Cairo van mening, dat, hoewel de Arabische Liga besloten heeft de Palestijnse kwestie niet aan de Veiligheids raad voor te leggen, een niet- Arabische natie, die ln de Vei ligheidsraad vertegenwoordigd is, de zaak te berde zal brengen en dat de V.N. de kwestie dan misschien naar het Internationa:.! gerechtshof te Den Haag zullen verwijzen. Dit hof zou dan mis schien juridische termen vinden, waardoor het verdellngsbesluit ongedaan zou worden gemaakt. Te Cairo wordt vernomen, dat een Arabische delegatie naar Europa is vertrokken om wapens te kopen „voor de verdediging van Palestina". De toestand in Palestina. Vliegtuigen van de R.A.F. heb ben gistermiddag een verken ningsvlucht gemaakt boven het district Bersheba, in het Zuiden van Palestina, in verband met onbevestigde berichten, dat daar botsingen tussen Joden en Ara bieren zouden plaats hebben. Gisteren zijn in een der meest zuidelijk gelegen Joodse neder zettingen in Palestina twee Jo den door Arabische sluipschut ters gewond. Via de geheime radio van de Joodse verzetsbeweging Irgoen Zwal Leoeml is een oproep ge daan tot het voeren van een aan valsoorlog tegen de Arabieren en tot voortzetting van het verzet tegen de Britse strijdkrachten, teneinde het Britse terugtrekken uit Palestina te bespoedigen. De radiozender „De stem van het strijdende Zlon" heeft aan gedrongen op onmiddellijke vesti ging van de Joodse voorlopige regering, die de Joodse kwestie zo nodig voor de Veiligheidsraad der V.N. zou moeten brengen. De Bond van Mohammedaanse geestelijken ln Syrië heeft op alle Arabieren aldaar een beroep ge daan „met geld en ziel" te strij den voor het handhaven van de eenheid van Palestina en zijn Arabisch karakter. Tweede Kamer. Inlichtingen gevraagd. Bij het behandelen van de be- groting der Overzeese gebiedsde len constateerde de heer Schou ten een gemis aan inlichtingen en mededelingen van de regering. Er was z.L een onstellend tekort aan uitwerking en concretisering van het beginselprogramma van Linggadjati. Hij verzocht daarom met aan drang om meer inlichtingen te geven. Dat de regering daarover niet beschikt kan de heer Schou ten niet aannemen. Betogend dat het overheidsgezag niet gebaga telliseerd kan worden beveelde spreker de heer Romme zelfon derzoek aan, inplaats dat deze zijn onrust af zou reageren op de A.R.-fractie. Hij herstelle, aldus spreker, wat mede door zijn houding verkeerd ws preen ^edaan. QUmöGt Geoigu iuarshall, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, is voornemens Vrij dagavond het Amerikaanse vol* voor de radio verslag uit te bren gen van de conferentie te Londen. Naar een woordvoerder van 't Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, is er geen voorstel voor het sluiten van een veiligheidspact tussen de drie westelijke mogendheden door de Britse, Franse of Ame rikaanse regering naar voren ge bracht, zoals werd gesuggereerd. Duitse invoer van ijzererts. Naar verluidt zullen in 1948 in West-Duitsland 1.250.000 ton ijzererts worden ingevoerd, ten einde in de Brits-Amerikaanse zone een staalproductie mogelijk te maken van 4.800.000 ton. Volgens Dr H. Schlangescliö- ningen, het wnd. hoofd van de Duitse voedseladministratie in de Britse en Amerikaanse zone, zal Duitsland van de overwinnende mogendheden een lening van 700 millioen dollar ontvangen. Door het Amerikaanse Huis van afgevaardigden is het wets ontwerp, dat 509 millioen dollar als tussentijdse hulp aan Oosten rijk, Italië en Frankrijk ter be schikking stelt, alsmede 230 mil lioen voor de Amerikaanse be- zettingskosten van Duitsland, Korea en Japan, aanvaard. Afgezien van de totale uitslui ting van China heeft de vermin dering met 88 millioen dollar geen belangrijke veranderingen in het wetsontwerp teweeg gebracht. Enige tijd geleden heeft de voorzitter der Nederlandse Tech nische Commissie, Jhr. Mr. van Vredenburgh, de Nederlandse voorstellen t.a.v. de order „staakt het vuren" gepubliceerd. Zij behelsden o.a.: Onmiddellijk staken der vijandelijkheden; eva cuatie van het republikeinse leger uit de „zakken", achter de Neder landse linies. Uit betrouwbare republikeinse bron verneemt Reuter, dat de re publiek het Nederlandse voorstel om bovengenoemde veranderin gen aan te brengen in de order om het vuren te staken heeft ver worpen. De Republikeinse tech nische commissie heeft verklaard, dat zij bij haar besluit wenst te blijven om alleen de onvoorwaar delijke en oorspronkelijke voor stellen te accepteren, welke door de Commissie van goede diensten zijn gedaan, daar zij van mening is, dat deze rechtvaardig en uit voerbaar zijn. (Van onze Haagse corres pondent.) Het tekort aan ingenieurs wordt voor een deel veroorzaakt door de te geringe capaciteit van de Technische Hogeschool te Delft. Vandaar dat onmiddellijk na de bevrijding de roep om een tweede Technische Hogeschool ontstond, die steeds dringender werd. Van betrouwbare zijde verne men wij thans, dat de plannen om te komen tot de oprichting van een tweede Technische Ho geschool nog in een stadium van voorbereiding zijn, waarin het zelfs gewaagd is te spreken van plannen. Wel heeft een commis sie kort geleden over dit onder werp rapport uitgebracht. Minis ter Gielen zou in principe niet afwijzend staan. Verwacht wordt dat hij binnenkort in de Tweede Kamer nadere mededelingen zal doen. In het Zuiden is inmiddels een stichting gevormd, die de op richting van een katholieke Hoge Technische School zal bepleiten. Het bestuur heeft subsidie ge vraagd aan de provincies Lim burg en Brabant. Breda en Eindhoven worden genoemd als de steden, die even tueel in aanmerking zouden ko men de school te huisvesten. De vooraanstaande geleerde, Professor A. M. Low, heeft op een vergadering te Londen ver klaard, dat over twintig jaar slechts fabrikanten van pijlen en bogen belang zullen stellen in atoomenergie als oorlogswapen. Wij zullen veel meer te maken hebben met radio-actieve vergif ten, die veel beter en goedkoper zjjn. De Arabische leiders van Lybië, Syrië, Arabië, Egypte, Irak en Transjordanië en Jemen hebben in Cairo een bijeenkomst gehou den om hun houding te bepalen ten aanzien van de beslissingen van de Uno inzake de verdeling van Palestina. Tijdens de conferentie. EIND MEI: Congres zal in Den Haag samenkomen. Het congres voor Europese eenheid, uitgaande van enige samen werkende federalistische organisaties, zal tegen het einde van Mei te 's-Gravenhage gehouden worden. Op het ogenblik wordt onder handeld over geschikte gebouwen, waarin het congres zou kunnen samenkomen. Ruw geschat verwacht men ongeveer duizend afge vaardigden uit alle Europese landen. Behalve de Europese landen, federaal georganiseerd Europa waar reeds federalistische ver- met behoud van de nationale enigingen bestaan of in oprich- j waarden der deelnemende landen, ting zijn, krijgen ook Europese Ten behoeve van het te hou- landen, waar deze niet bestaan den congres hebben enige orga- de uitnodiging een delegatie te nisaties, namelijk de „Onafhan- zenden. Discriminatie wordt in elk opzicht vermeden. De delegaties zullen worden samengesteld uit vertegenwoor digers van allerlei bevolkings groepen. Men denkt aan parle mentsleden, vakverenigings-af- gevaardigden, vertegenwoordi gers van werknemersorganisa ties, jeugdbeweging, vrouwen organisaties, boerenbonden, ker ken, enz. Per delegatie zal ge streefd worden naar een door snede van ieder deelnemend land. De conferentie zal zich bera den over mogelijkheden tot sa menwerking tussen de Europese volkeren op sociaal-, cultureel- en economisch gebied. De doel stelling is te geraken tot een Volgende week zal het motor schip „Borneo", in aanbouw brj de Kon. Mij „De Schelde", voor rekening van de Stoomvaart Mij Nederland, de werf te Vlissingen verlaten en in Amsterdam afge leverd worden. De bouw werd op gedragen op 5 December 1939, de kiel werd gelegd op 5 Nov. 1940. De gehele bouw werd door de oorlogsomstandigheden zeer vertraagd en na enige tijd werd het schip door de Duitsers in be slag genomen. Na de afloop op 9 Juli 1943 werd het casco naar Dordrecht gesleept, waar het enige tijr in de zeehaven gelegen heeft. De Duitsers slaagden er niet in het schip af te bouwen. Het werd na de bevrijding in kelijke Liga voor Europese Sa menwerking", onder presidium van de Belgische minister Paul van Zeeland, de Franse raad voor Verenigd Europa onder lei ding van de diplomaat en politi cus Edouard Herriot, het „Uni ted Europe Comlttee", opgericht door Winston Churchill en de Europese Federalistische Unie, v/aarvan Dr H. Brugmans voor zitter is, een commissie ad hoe gevormd. Oud-minister p.- Ker sten, lid dezer commissie, zal de leiding van de congres-organisa tie hebben. Indien hun werkzaamheden zulks toelaten zullen, naast vele anderen, Winston Churchill en Paul van Zeeland aan het con gres deelnemen. (Van onze Haagse corres pondent.) Berichten, welke de indruk wekken dat de bouwvakarbei ders in de noodgebieden een Kerstverlof zouden krijgen van 23 Dec. tot 5 Januari zijn on juist, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De alge mene regel is, dat de bouwvak arbeiders verlof hebben vanaf 23 Dec. tot 29 Dec., dus dat zij al leen de „derde" Kerstdag vrij hebben. Om evenwel moeilijkhe den uit de weg te ruimen heeft het College vaii Rijksbemidde laars besloten de mogelijkheid te scheppen dit verlof uit te brei den tot 5 Januari, aangezien uit kringen der arbeidersorganisaties een dergelijk kerstverlof werd gevraagd. Nader vernemen wij nog, dat het merendeel der werkgevers (o.i. terecht) niet bereid is dit verlof te geven. De vorst kan thans iedere week in treden en daarom zou het jam mer zijn als we de z.g. bouwda gen niet ten volle zouden gebrui ken. (Van onze Haagse corres pondent.) Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen zal nog vóór Kerstmis het gebruikelijke ta baksrantsoen worden aangewe zen, zodat we de aanstaande feestdagen niet rookloos behoe ven door te brengen. De aanwij- i zing zal geschieden op 23 Dec. De Duitse coloratuurzangeres Erna Sack, bijgenaamd „de Duit se Nachtegaal", ondervindt op haar tournee door Zuid-Amerika grote moeilijkheden. In Uruguay werden haar con certen door een aantal politieke verenigingen geboycot, terwijl in Buenos Aires zeer weinig toe hoorders aanwezig waren. Erna Sack genoot in het der de rijk de bijzondere bescherming van het ministerie voor propa ganda. (Van onze Haagse corres pondent.) Op 20 Dec. wordt een afleve ringsverbod van chocolade van kracht. Na die datum mogen de chocoladefabrikanten tot nader order niet meer afleveren. Ten departemente worden thans be sprekingen gevoerd over de chocolade-distributie. Vermoede lijk zal het resultaat zijn: min derslechterduurder. Een flink briesje deed de nieuwe Amsterdamse vlag met de wapenspreuk „heldhaftig, vastberaden, barmhartig" vrolyk wappe ren aan de vlaggenmast recht voor het voorlopig nationale monu ment in het Amsterdamse Damplantsoen. Kort voor half vier kwam een kleine stoet vanuit de hoofd ingang van het Paleis op de Dam. Deze begaf zich tussen de haag van Amsterdammers, die zich op de kleine steentjes van de Dam en op de straatweg tot het Damplantsoen hadden opge steld. Aan het hoofd van de stoet liepen vier leden van de voor malige binnenlandse strijdkrach ten met hun blauwe overalls en zwarte helmen, twintig meter achter hen drie boden van het Amsterdamse stadhuis met steek en staf. Een hunner droeg het dundoek. Achter hen volgde de Lands vrouwe met aan haar zijde bur gemeester Mr Am. J. d'Ailly. De kleine, waardige stoet werd besloten door het voltallige Am sterdamse gemeentebestuur. Daar, waar het Damplantsoen begint, hield de Vorstin stil. De vier B.S.-ers namen de vlag van de stadhuisbode over en beves tigden het doek aan het touw van de vlaggenmast. Onder het spelen van het Wil helmus zagen de Vorstin en de vele aanwezigen Amsterdams nieuwe vlag met haar nieuwe spreuk zich ontvouwen aan de mast. De Koningin gegaf zich, nadat de mannen van de B.S. de vlag in top gehesen hadden, naar de mast in het plantsoen en reikte de vroegere verzetsman nen de hand. Tezamen met bur gemeester d'Ailly begaf zij zich daarop terug naar het Paleis. Even later verscheen zij met de burgemeester op het balcon, waar zij luid door de duizenden werd toegejuicht. Het was niet voor de eerste maal, dat de vlag ontvouwen was. Reeds had zij enige tijd daarvoor geprijkt aan de wand van de burgerzaal in het Paleis, waar Hare Majesteit gisteren middag om half drie de vlag aan de gemeente Amsterdam heeft overgedr: i. Onderzoekingscommissie voor Bakkersbedrijf ingesteld. In verband met een distributie fraude is het de Haagse econo mische recherche gelukt, in sa menwerking met de politie-bui- tendienst van het C.D.K. een 10- tal distributieambtenaren uit 's-Gravenhage te arresteren, die samen met 19 andere personen een „beroep" gemaakt hadden van het verkopen van distributie bescheiden. Het onderzoek, dat zich ook buiten 's-Gravenhage uitstrekt wordt met kracht voort gezet. Papieren barrière tussen Westelijke en Oostelijke sector der stad. Op doorreis naar Moskou I kele malen reeds is voorgeko- heeft Molotof verscheidene uren men, was thans evenwel geen te Berlijn vertoefd waar bij be- sprake. Wel bleven de Berüj- sprekingen heeft gevoerd met 1 ners in deze dagen weer bij de Sowjet-Kussische bevelheb-voorkeur spreken over het pak- ber Sokolofski. Zijn bezoek ken van hun koffers voor een De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft thans de comn tssie geïn stalleerd, welke aan hem rapport zal uitbrengen aangaande de bedrijfsultkomsten in het bakke- rijbedrijf. Nagegaan zal worden, of er ln dit bedrijf zodanige moeilijkheden bestaan, dat daar aan binnen het kader van het algemeen beleid ten aanzien van lonen en prijzen tegemoet moet worden gekomen. In hoe verre deze moeilijkheden voort vloeien uit de getroffen maat regelen, te weten de verminde- Rotterdam in half gezonken toe-ring van de subsidies op het ge stand terug gevonden. Men was mengd meel en het opheffen van echter ln staat het schip te lich- de subsidie op patentbloem, zal ten en na betrekkelijk geringe eveneens bestudeerd worden, reparatie weer in orde te bren-1 De commissie, welke uit 8 per gen. De „Borneo" is een enkel schroef-motorvrachtschip met accomodatle voor 32 passagiers. Het heeft een draagvermogen van ongeveer 12.000 ton met een maehinevermogen van 8.000 as P.K. De „Borneo" zou in Janu ari de eerste reis maken, ver moedelijk naar Amerika. sonen bestaat, is nog niet voltal lig; een vertegenwoordiger van de raad van vakcentralen zal nog In de commissie zitting nemen. schijnt als gevolg gehad te heb ben, dat de beslissing t.a.v. de Christelijke leider Jacob Kaiser, op wiens terzijdestelling reeds sedert enkele weken van Sow- jet-Russische zijde wordt aange stuurd, alsnog is uitgesteld. In leidende kringen der Chris- telijk-Democratische Unie houdt men thans rekening met de mo gelijkheid, dat de Sowjets niet tot de directe afzetting van Kai ser zullen overgaan. De met zo veel spanning verwachte ont moeting tussen de voorvechters der democratie en het Sowjet- Russische miliair bestuur werd volkomen overschaduwd door de indruk, die het afbreken der besprekingen te Londen gemaakt heeft. Uit commentaren en ver klaringen blijkt duidelijker dan ooit, dat slechts deze vraag de Duitse gemoederen op het ogenblik bezig houdt; of de af loop van de conferentie te Lon den niet een onherstelbare breuk tussen Oost- en West-Duitsland tengevolge zal hebben. De voorbereiding tot een po vere Kerstviering werd in Ber lijn verstoord door wilde spe culaties over de toekomst der stad. Van een paniek, zoals en- wegtrekken naar het Westen. De toeloop naar de bureaux voor interzonale passen is ech ter in de laatste dagen, in ver band met het Kerstfeest, aan zienlijk afgenomen. De herhaalde verzekeringen der westelijke bezetters, dat zij er niet aan denken de stad te verlaten, schijnen althans zo veel indruk te hebben gemaakt, dat met een snelle aftocht geen rekening meer gehouden wordt. Uitlatingen van het nieuwsbu reau der Sowj et-zone, als zou den de Amerikanen reeds bezig zijn aan de verhuizing van hun bureaux naar Frankfort, waren reeds bij voorbaat door de Ame rikaanse vertegenwoordiger in de kommandantur tegengespro ken. Wel wint de overtuiging veld, dat de stad in twee delen met afzonderlijk bestuur zal worden gesplitst en dat een pa pieren barrière zal worden op gericht tusseji de Westelijke en de Oostelijke sector. Kraanarm naar beneden gekomen te Vlissingen. i Door het breken van een kabei ls gistermorgen op het terrein van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, een 46 ton wegende stalende kraanarm, die tussen 2 ijzeren heftorens naar boven werd getakeld, om aan een grote in aanbouw zijnde kraan te wor den bevestigd, van een hoogte van circa 8 meter naar beneden gestort. Een der heftorens is als ge volg daarvan ongeveer halver wege vér doorgebogen; de andere werd enigszins ontzet. De schade aan de arm zelf schijnt te zijn medegevallen. Het gevaarte werd met tal van kabels vastgehou den, een ervan, die de verbinding met de bok „Sperwer" tot stand bracht, is geknapt. Men mag van geluk spreken, dat zich op dit tijdstip geen arbeiders onder de kraanarm bevonden. Door een delegatie van de Leuvense Universiteitsraad, welke onder leiding stond van de Rector Magnificus Mgr H. van Waayenberg, werd in het Kon. Paleis te Amsterdam het Ere- Doctoraat der Rechtsfaculteit van Leuven aan H. M. Koningin Wilhelmina aangeboden. Hefschroefvliegtuig boven Walcheren. Vele bewoners van Walcheren hebben gisterenmiddag staan kij ken naar een helicoptére, die een overiand-demonstratlevlucht maakte. Het toestel, dat 4 perso nen medevoerde, is tweemaal enige ogenblikken op het nood- sportveld bq de Keersluis te Vlis singen aan de grond geweest. Het was de PH-H.A.A. Sikorsky 51, een land-hefschroefvliegtuig met een rotor, van de Stichting Hefschroefvliegtuigen te Amster dam en het hoorde thuis op Ipenburg. Kerstmis in Amerika. Nu het Kerstfeest nadert, lig gen de New-Yorkse winkels vol speelgoed. Ondanks het feit, dat de prjjzen tweemaal zo hoog zijn als voor de oorlog, worden goe de zaken gedaan. Mechanisch speelgoed is wel het meest in trek. Het oorlogsspeelgoed is uit de mode; de Jeep is nog het enigste oorlogsoverblijfsel, wat men te zien krijgt, maar nu in vredeskleur geschilderd. In Ca nada zijn de prijzen niet zo hoog. Behalve Amerika en Engeland is hier ook Duitsland met speelgoed vertegenwoordigd. Deze keer is het „Made in U.S. zone of Ger many". De vlag is vervaardigd door de Gemeentelijke Industrie school voor Meisjes te Amster dam. Enige dezer meisjes en het hoofd dier school waren bij de plechtigheid ten Paleize aan wezig. De overige meisjes, die aan de vervaardiging van het doek hebben medegewerkt, ston den bij het Damplantsoen opge steld. o BONNENLIJST. Geldig van 21 December 1947 t.m. 3 Januari 1948. Bonkaarten KA, KB, KC 713. 061 Melk: 4 L. melk. 064 Melk: 6 L. melk. 065 Melk: 6^ L. melk. 066 Vlees: 100 gram vlees. 067 Vlees: 300 gram vlees. 068 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 069 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 080 Algemeen: 120 gr. spijsolie. 081 Algemeen: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 082 Algemeen: 1 ei. 083 Algemeen: 100 gram kaa3 of 125 gram korstloze kaas. 084 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen. 085 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel. 086 Algemeen: 50 gram cacao. 087 Algemeen: 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. 088 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.). 089 Algemeen :500 gram sinaas appels voorinlevering) 073 Reserve: 800 gram brood (geldig tot 27 Dec. a.s.). 075 Reserve: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 076 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.). 030 Algemeen: 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. of 200 gram versnaperingen. Bonkaarten KD, KE 713. 564 Melk: 10 L. melk. 565 Melk: 11 L. melk. 566, 567 Vlees: 100 gram vlees. 568 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet. 569 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 580 Algemeen: 120 gr. spijsolie. 582 Algemeen: 1 ei. 583, 584 Algemeen: 250 gram sui ker of boterhamstrooisel, en*, of 500 gram jam, stroop, en*, of 250 gram versnaperingen. 585 Algemeen: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kinder meel. 586 Algemeen: 50 gram cacao. 587 Algemeen: 450 gram huis houdzeep of 360 gram toilet zeep. 588 Algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.). 589 Algemeen: 1 K.G. sinaas appelen (voorinlevering). 573 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.). 575 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 578 Reserve: 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 530 Algemeen: 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enzof 400 gram jam, stroop, enz. of 200 gram versnaperingen. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713. (Btfz. arbeid, a.s. en jonge moeders, zieken 1023 Brood: 800 gram brood. 1028 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1022 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 1024 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1021 Vlees: 300 gram vlees. 1026 Vlees: 200 gram vlees. 1027 Melk: 5 L. melk. 1029 Eieren: 5 eieren. 1025 Suiker: 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en Versnaperingen- kaarten QB, QC 711. U 01 Versnaperingen: 200 «gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. U OS Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop, enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 December a.s. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 22 December a.s. mag worden ge kocht. De bonnen voor sinaasappelen 089 en^ 589 algemeen moeten uiterlijk op 29 December a.s. in het bezit van de handelaar ln groente en/of fruit worden ge steld. Aflevering zal «plaats heb ben naarmate de handel bevoor raad wordt. Men houde er rekening mede, dat voor suiker en versnaperin gen eerst op 8 Januari a.s. (dus over drie weken) bonnen zullen worden aangewezen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting tot heden avond: Wisselende bewolking met en kele verspreide lichte buitjes. Meest matige wind tussen N.- Oost en Noord. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1