Commentaren op Londense conferentie. Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford gaat heen. DE KERN. Nederlandse reactie op republikeins memorandum. Naar orde en rust in Midden-Java. Begroting Overzeese Gebiedsdelen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Droppings in Frankrijk. De eeuw van Yalta is voorbij. i Koos Koen over onderhuur. De Belgische Koningskwestie. H.M. eerste burger in Zeelsnd leidde de provincie met vaste hand en vooruitziende blik. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstras* 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD le JAARGANG No. 825 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wooiïd WOENSDAG 17 DEC. 1947 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. fl.FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWET te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.44 u., onder 16.29 u. Maan op 12.41 u., onder 22.16 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 18 December: 5.19 u. 1.72 m., 17.47 u. 1.79 m. Tegenover het massaprobleem poneren wü de positie van de kern. Wat is een kern? Zien we het goed dan zeggen we dat de kern het binnenste deel van een geheel is, dat het leven ervan uitmaakt. Zij is de pit van de,vrucht die de voort planting in zich draagt. Zij is het zoutende zout, de gist in het deeg. In de kern komt dan ook de kracht van de persoonlijkheid tot uiting. Eén flinke vent houdt ze ker 50 zwakkelingen op de been en omgekeerd 50 zwakkelingen houden het tegen een vent met ruggegraat niet uit. Een natie zonder een kern is een futloze verzameling van men sen, die men als een bal ginds en weder slingeren kan. Het is een „speelding" van verenigde naties, waarbij men beurtelings zegt dat de één haar macht mis bruikt om met het ding te spe len en waarbij de ander de „slap pe Tinus" demonstreert en zich als speelding laat gebfuiken. Het is duidelijk te zien, dat er tussen de kern en de massa in deze wereld een voortdurende spanning bestaat. Een spanning, die om een oplossing roept en in het beweeg van deze tijd zoekt en staat het christendom naar de juiste oplossing. Tn de loop der eeuwen heeft de ^revolutie verschillende oplossin gen aan de hand. gedaan. Bijna schreven we: ze werden aan de lopende band afgewerkt. Om maar niet verder terug te gaan, dan zien we bij de Franse revolutie in !795 de eerste mis lukking. De in de 16e en 17e eeuw opgekomen, in de vorm van een regentenstand, werd onderst boven gelopen en het volk, de massa, verkreeg de hooggeroem de „Vrijheid, gelijkheid en broe derschap'.' In wezen veranderde er echter niets. Een machteloze groep nam de leiding over en het einde was de dictator Napoleon. Nauwelijks was diens macht gebroken of in Nederland wer den onder toejuiehingen de aan zienlijken aan de regering ge bracht en het volk, de massa, kreeg een vrolijke dag op ge mene kosten. Wat daaruit vportkwam weten de ouderen onder ons nog. Het oppermachtig Liberalisme heeft de massa er onder gehouden en in sociale onbewogenheid, heeft deze „kern" het volk getyranni- seerd. „Het volk achter de kie zers" had te aanvaarden wat de heren decreteerden. Via het cen- sus-kiesrecht hielden ze de macht in handen. Erger dan dit was het Natio- naal-soeialisme, dat als kern de massa liet juichenden meelopen. De elite regeerde, "de staat was absoluut, de massa was dom en had te volgen. Wie niet volgde werd vernietigd. Zo mogelijk nog erger zal het Communisme zijn, het toegepaste Marxisme. Rusland is het voor beeld. De macht in handen van de opperste kameraad, no. één, die alles decreteerd. Met angst- aanjaging regeert men. De boe ken spreken een duidelijke taal. Het is nodig scherp en duide lijk zien hoe ook het perso- nalistisch-socialisme in de tegen stelling kern en massa vastloopt. De klassestrijd aanvaardt men niet. Die heeft afgedaan. Het Marxisme is losgelaten. Men de railleert echter als men de plaats voor de persoonlijkheid zoekt. Banning, die we de geestelijke vader van het personalisme in Nederland mogen noemen zegt ergens: „Het probleem van deze tijd is: Hoe in personalistische geest leiding te geven aan de totaal ontwortelde mensen-mas sa. De weinigen, die nog uit de begenadiging van de gemeenschap met het rijk des Geestes en der waarden van het ware, goede en schone leven, hebben de roeping fle massa te leiden naar dit licht." Via déze gedachte komt Ban ning dan tot de theorie van de „aristocratie des geestes". Hier voelt ge de weg die leidt naar de. dictatuur van het intellect. Zelfs al erkennen we dat de draagster van het personalisme in Nederland, de Partij van de Arbeid, zo ver nog niet kwam, het gevaar zit in de kiem. Per sonalisme loopt uit op dictatuur, op de vernietiging van de enke ling, die de leiding naar het licht ■niet aanvaardt. De lijn van de dictatuur is bij de revolutie onmiskenbaar, met welk adjectief men het socialis me dan ook siert. De revolutie erkent de kern nooit. De revolutie heeft de oplos sing van de spanning tussen Kern en massa niet. Die zullen we moeten zoeken bij de reformatie., Rr. Naar ,te Parijs wordt verno men, hebben drie jagers gezien, dat ten Noordoosten van Saint Maixant bg Niort, in West- Frankrijk, drie parachutes zijn uitgeworpen. De jagers verklaar den, dat zij aan de valschermen duidelijk drie „Containers" heb ben gezien, zoals die tijdens de oorlog bij het uitwerpen van wa penen voor de ondergrondse strijdkrachten werden gebruikt. Dergelijke geheimzinnige, „drop pings" zijn in Frankrijk door de pers reeds meer gesignaleerd. Internationale stemming. Met ontstellende nuchterheid beschouwen vele kringen het uiteengaan der 4 ministers als een defi nitieve breuk. De vorming van een staat West- Duitsland wordt door' vele onvermijdelijk geacht. Het verdagen van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken heeft niemand te Washington verrast, zo verklaart men aldaar in politieke en diplomatieke kringen. Sinds Zaterdag stond het particuliere vliegtuig van Truman al gereed om de Ameri kaanse delegatie uit Londen te halen. De reacties in de Amerikaanse van het uiteengaan der vier mi- pers zijn niet mals. De „New- York Times" wil de Raad der ministers van buitenlandse zaken opheffen en alle toekomstige onderhandelingen door een alge mene vredesconferentie laten voeren, omdat volgens genoemd blad de tijden van Potsdam en Jalta voorbij zijn. De „New-York Herald Tri bune" schrijft: „De eeuw van Jalta is voorbij en wij zien ons thans voor twee werelden ge plaatst. Het is beter het feit te accepteren dan het nog langer te doen voorkomen, alsof het niet bestaat". In kringen van het Ameri kaanse Congres bleek men in het algemeen van mening, dat de Verenigde Staten thans tezamen met Engeland en Frankrijk' tot een stabilisering in West-Europa moeten trachten te kom'en, zon der hulp van de Sowjet-Unie. In de commentaren van de Britse pers komt de opvatting tot uiting, dat niets een verde ling van Duitsland In tweeën meer kan voorkomen. Wel wijst de „Times" er op, dat de Raad der ministers blijft bestaan, evenals de bestuursraad te Ber lijn. De „Daily Herald", het blad van de Labourpar'tij, noemt de mislukking te Londen een' trage die van wereldbetekenis, veroor zaakt dijor de houding van Mo-' lotof. Zowel de conservatieve „Daily Telegraph" als de Libera le „Manchester Guardian" schrij ven, dat de oorzaken van de mis lukking dieper liggen dan de kwesties, welke door <je minis ters besproken zijn. Volgens de „Manchester Guar dian" wil de Sowjet-Unie ver hinderen, dat Duitsland en Oos tenrijk liberale democratieën worden. Een versplinterd Duits land? In Duitsland beschouwt men de mislukking der Londense confe- rentoe als een historische ge beurtenis. Zowel van Communis tische- als van andere zijde ver wacht men, dat de consequentie Te Jammu (Kasjmier) wordt vernomen, dat de troepen van India zes K.M. ten Zuiden van Oeri (ten Westen van Baramoe- la) een aanval van ongeveer 1000 Invallers (o.m. uit de Pendsjaab) hebben afgeslagen. Zij doodden hierbij 200 aanvallers en ver wondden er 100. nisters zal zijn een zelfstandig West-Duits staatsbestel. In dit verband schenkt men bijzondere aandacht aan de bij zondere conferentie, die vóór 20 December door de generaals Clay en Robertson te Frankfort is bij eengeroepen, om piet de acht minister-presidenten der twee zones de moeilijkheden, die tot nog toe bij de samenwerking tussen de bizonale organen en de landsbesturen zijn 'voorgeko men, te bespreken. Ofschoon van Duitse zijde officieel wordt vast gesteld, dat deze conferentie niet samenhangt met het afbreken der Londense besprekingen, wordt aangenomen, dat de breuk tussen de Geallieerden van grote invloed op de te Frankfort te nemen beslissingen zal zijn. Russisch venijn. Een eventuele onafhankelijke West-Duitse bondsrepubliek is in het officiële orgaan der Sowjet- bezetting gekarakteriseerd als een „kolonie van Wallstreet". Al le iü de Russische zóne verschij nende bladen schuiven eensgezind de schuld op Marshall. Volgens het Russische Nieuws bureau Tass zou de Amerikaan se delegatie ter conferentie ge komen zijn met de vastgestelde bedoeling, ondanks alles. West- Duitsland „onafhankelijk" te maken. De Tass-correspondent zegt verder, dat er een „geheime over eenkomst" tussen de Westerse delegaties bestond, die beoogden de Sowjet-Unie te belasten met Naar aanleiding van het op 1 Februari in werking treden van de nieuwe huren-beschikklng iri geval van onderhuur zal op Don derdag 16-December te 19.45 uur over Hilversum I in de rubriek: „De regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt" een populaire uiteen zetting worden gegeven over de berekening van huren en onder huur, waarbij Koos Koen op de bekende wijze zijn visie op deze schikking zal geven. de verantwoordelijkheid voor een in net afgelopen weekeinde rede opbreken van de conferentie en - voor een fiasco van het voor bereidend werk aan het vredes verdrag met Duitsland. Bidault achtte beëindiging gewenst." De Franse mmister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, heeft gisteren op een persconferentie te Londen verklaard, dat, hoewel hij de mislukking van de conferentie der vier ministers betreurde, waardoor de wederzijdse betrekkingen nog meer moei lijkheden zouden kunnen opleveren, het daarom gewenst was, een einde te maken aan de onvruchtbare discussies. Op de vraag of de Frandfe zóne zich bij de andere twee Westelijke zones zou aansluiten, antwoordde Bidault, dat zulks mogelijk, doch niet onvermijde lijk of noodzakelijk was. Hij wei gerde hier verder op in te gaan en zeide: „Er ls hierover nog niets besloten of besproken". „Frankrijk zou een fusie kun nen aangaan, die voordelen biedt of in het geheel geen. Ik zal het eerste kiezen", zeide Bidault. Hij had een moeilijke en pijn lijke taak te vervullen tijdens de conferentie, omdat er ook met de waardigheid rekening gehouden moet worden. Hij deelde mede, dat hij hedenavond, na eerst een beleefdheidsbezoek aan Bevin ge bracht te hebben, naar Frank rijk zou vertrekken. Aangaande de wenselijkheid, dat de drie Westerse mogend heden voort zouden gaan met het voorbereiden van een regeling of dat zij de hangende kwesties, moesten laten rusten tot het ogenblik waarop overeenstem ming tussen de vier mogend heden mogelijk zou zijn, zeide Bidault niet te kunnen spreken uit naam van de drie westelijke mogendheden. Zijn indruk was, kiezingen toelaat. Een volksraad- pleging zou, naar hun mening, schade kunnen berokkenen aan 't J prestige der wetgevende kamers, hebben op een oplossing van de tijdschrift „Syndicate" het kwestie van het Saargebied te wachten", aldus Bidault. Het was hem niet bekend of er misschien in Washington be sprekingen tussen de drie wes Koningsgezinde» geven pogingen niet op. De Belgische koningsgezinden geven hun pogingen om Leopold weer op de troon te krijgen niet op. Nadat zij tijdens de laatste kamerzitting tegenover de socia listen, dreigden hun medewerking te zullen ontzeggen bij het tot stand komen van het vrouwen kiesrecht indien de katholieke volkspartij haar houding ten aan zien van de Koning niet wilde herzien, hebben moeten zwichten, Deze feiten immers kunnen bereiden zij thans een nieuwe slechts leiden tot de conclusie, aanval voor. Vrijwel alle Katho- dat de Rep. regering aan de ene lieke ministers hebben namelijk kant tracht met haar verzoek -j de onderhandelingen te belern- voeringen gehouden, waarin zij meren en te vertragen en an- hun toehoorders duidelijk maak-1 derzijds er op uit is haar eco- ten dat er nu nog slechts één op-1 nomische positie te versterken lossing voor de koningskwestie met de bedoeling eveneens door mogelijk is: de volksraadpleging. economische maatregelen tegen- De socialisten zijn hiertegen erg i gekant. In hun ogen is een ple-i O bisciet in strijd met de grondwet, die slechts nieuwe algemene ver- Mr Dieleman mag geen Op 26 Nov. overhandigde de vice-premier der republiek, Se- tiadjit, aan de commissie voor goede diensten een memoran dum over de economische posi tie der republiek, die naar het daarin heette „wordt aangetast door ongewettigde mi litaire actie van Nederlandse zijde". De Nederlandse delega tie, die aan de onderhandelin gen op de Renville deelneemt, heeft hierop een antwoord in gediend. Aan dit antwoord ontlenen we het volgende: „In het Rep. memorandum beweert men zich ter verkrij ging van economische hulp uit sluitend op humanitaire over wegingen. Gezien in hetlicht der werkelijk plaats gevonden hebbende feiten, moet de juist heid van dit beroep aan twij fel onderhevig worden geacht orgaan van het algemeen Bel gisch vakverbond, heeft er intus sen nog ,eens aan herinnerd dat het „alle middelen, de algemene staking inbegrepen, zal gebrui- telijke mogendheden zouden wor- *en ?e terugkeer van Koning den gevoerd. Leopold te verhinderen". „Maar misschien weet ik niet alles", voegde hij *ër aan toe. De toekomst van Oostenrijk achtte hij onzeker door de huidige si tuatie. Men kon zich moeilijk voorstellen op welke wijze men uit de impasse zou kunnen ge raken. Hij achtte het absoluut onmogelijk, dat er wijzigingen zouden komen in de geallieerde bestuursorganisatie te Berlijn. Post voor militairen De opvarenden-* van het s.s. „Zuiderkruis", dat vandaag met militairen naar Indlë vertrekt, kunnen in Port Said post ont vangen, mits deze uiterlijk 19 December a-s. gepost is. Voor uitreiking bij aankomst in Ba tavia dient men uiterlijk 4 Ja nuari a.s. te posten. openbare ambten bekleden. Het Middelburgse Tribunaal, zitting houdende in Goes, heeft gisterochtend advies gewezen in de zaak tegen de 74-jarige Mr P. D. Dieleman, oud-waarne- mend-commissaris der provincie Zeeland, die 14 dagen geleden voor het Tribunaal was versche nen. Het Tribunaal heeft ln zijn advies in overweging genomen, dat het ten laste gelegde niet volledig kon worden bewezen en dat beschuldigde door zijn uit sluiting als advocaat en procu reur reeds een zware straf heeft ondergaan, reden waarom het Tribunaal als enige maatregel adviseerde tot ontzetting uit de bevoegdheid om openbare amb ten te bekleden. De beslissing is gevallen: vanaf 1 Februari 1948 zal de provincie Zeeland Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford als haar Commissaris, vertegenwoordiger dat" men de deu'r voor verdere van H. M. de Koninqin moeten missen. nndnrViondoHno'An van dp vlf»!* v i i riet is een bericht, dat door de Zeeuwse bevol- king met een zekere ontroering zal worden ontvan gen. Men kan zich, na een ambtsperiode van ruim 26 jaren, de figuur van deze Commissaris niet ge makkelijk losdenken van Zeeland. onderhandelingen van de vier mogendheden wil open laten. Hij legde er de nadruk op, dat de kwestie van het Saargebied niet open gelaten zou worden. „Ofschoon wij van mening zijn, dat het vredesverdrag doo# de vier mogendheden moet wor den opgesteld, betekent dit nog niet, dat wij er niet genoeg van Verklaring van Front Nasional Djakarta. In het vruchtbare, zeer volkrijke gebied ten Zuiden van Goenoeg Slamat (Midden-Java), keert orde en rust in steeds groterq mate terug. Gedurende de laatste weken worden steeds meer Indonesi sche ambtenaren, ook in de hogere posities, bereid gevonden tot medewerking. De Desabeesturen en dit kan als maatstaf van veiligheid gelden hebben zich reeds ln grote getale gemeld en worden als vereniging van alle partijen te Batavia, die streven naar de handhaving van de republiek In donesië, heeft, met betrekking weer aan het werk gezet. Maar tot het begin der onderhandelin- ook de intellectuelen, zoals de gen tftsen de republikeinse en onderwijzers en de doktoren, heb- Nederlandse delegaties, haar ben zich bereid verklaard tot standpunt uiteen gezet, medewerking. j Zij verklaart alle bijstand te Het bestuur, met de heer Stok, willen verlenen aan de regering resident te Poerwokerto, aan het van de republiek Indonesia als hoofd, heeft contact'gezocht met middelpunt van de nationale de verschillende Indonesische j strijd en aan haar delegatie ter geroepen. Hierbij is gebleken, dat handhaving van de republiek In- bij de ontwikkelde Indonesiërdonesia als volmaakt souverein een grote behoefte bestaat om gebied, voorgelicht te worden over de j •politieke gang van zaken in dit gewest. Het bestuur is bezig met liet scheppen van een mogelijk heid daartoe. Een daerah-polltle voor dit ge west is reeds ln opleiding. Overigens komen in de rand- Het bestek van dit artikel laat niet toe de persoon van de straks scheidende eerste burger van ons gewest breedvoerig te belichten en daarom willen wij slechts in het kort wijzen op enkele karakter trekken van deze beste kenner van het Zeeuwse land en volk. Juist deze onvoorwaardelijke onderwerping aan Hogere Leiding behoedde hem voor het minach ten van anderer overtuiging; met handigheidjes hield hij zich niet op; beginsel stelde hij, als het moest, tegenover beginsel. „Goed Zeeuws, goed rond": geen Zeeuw van origine, heeft hij ook daarin zich een groot voorbeeld voor de Zeeuwen getoond, heeft hij beter dan velen, die voor geven het Zeeuwse volk te ken nen, bewezen de achtergrond van het zo gecompliceerde, door godsdienst en natuur sterk be ïnvloede Zeeuwse volkskarakter te begrijpen, is hij getrouw ge bleven aan de spreuk van zijn geslacht: De adelaar jaagt niet- op vliegen. Geleid door Gods hand. Jhr Mr Quarles van Ufford is de magistraat van nature. Wie met hem in aanraking' komt, heeft dat reeds na de eerste ogenblikken gevoeld en hij weet i'emand tegenover zich te vinden, die de grote lijn in het leven, ook in dat van onze provincie, ziet en hij onderwerpt zich gaar ne aan zijn oordeel. Niet, omdat hij zijn mening oplegt, doch om dat wat hij zegt, altijd wèl over dacht, bezonnen en logisch is en een dusdanige kennis van zaken verraadt, dat men, ook al is men het met zijn opvattingen niet eens, heel vaak tot eenzelfde conclusie zal komen. Daarbij gaat van de figuur van deze Commissaris een zekere rust uit, die vooral in deze voor Zeeland zo ontvettend zware tijd i hem weldadig aandoet en die doet be seffen, dat hij zich niet aan al lerlei Illusies overgeeft, maar zijn weg gaat naar het vast voor ogen gestelde doei. Ruim 65 jaar is Jhr Mr Quar les van Ufford thans. Hét zal ongetwijfeld zwaar vallen zijn werk thans aan een ander te moeten overgeven, maar hij ma^ terugzien op een periode, waarin Zeeland omhoog kon wor den gestuwd en een waardige De bezettings- gebieden meer en meer groepen - -- 2„_ J. rr,„TT _,-u v.:.' autoriteiten in Oostenrijk heb- tijd gehouden, omdat bij hem de 1 Van van de T.N.I. zich bij de Neder- Amerikaanse riten in Oos landse posten aanmelden; soms i j)en Joego-Slavigche repa zelfs onder leiding van een offi- j friermgsofficier aldaar medege- cier, deeld, dat er voortaan in haar Verklaring Front Nasional j zor^e. 8een Joego-Slavische pe Djakarta. Wij betreuren het, dat juist ln plaats in de rij der provincies ■leze moeilijke tijd voor Zeeland Kon innemen. Op het gebied der de Commissaris heengaat. Wij electriciteitsvoorzjening, van het hadden hem gaarne nog enige vervoer over de Zeeuwse stromen, van de aanleg en verbetering belangen van het Zeeuwse van het wegennet, van de drink- Het „Front Nasional Djakar ta" (Nationale Front Batavia), riodieken meer mogen worden gedistribueerd, aldus meldt het Joego-Slavisch persbureau. Dr H. Scharer plotseling overleden. Uit Bandjermasin bereikt óns het bericht, dat aldaar plotseling is overleden, tengevolge van. een I vele volk veilig waren en hij dag en nacht gereed stond om hier en in Den Haag te pleiten voor wat hij zag als recht voor onze pro vincie. Wie zijn opvolger zal worden, is officiëel nojg niet be kend. Het zal, ook wanneer hij watervoorziening, van de land bouw, "Van do, provinciale finan ciën, enz. is mede door zijn door tastendheid en initiatief enorm veel tot stand gebracht. De bezettingsperiode was ook zangeres, heeft de concerten, die zij deze week te Atlanta en Havanna zou geven, afgelast. Dit is geschied, nadat de plaat selijke bevolking telefonisch protesten tegen haar optreden infectie, Dr H. Scharer, voorzit- doen horen, omdat zij tij ter van de Conferentie van Zen- 1 ^ens de oorlog naar Noorwegen delingen van Borneo. i was teruggekeerd. Dr Scharer, die voor de Base- Kirsten Flaffstad Hp Nhnr-P een man ls met geliJke capaci- voor hem persoonlijk een diepte- ivirsten J?lagstad, de Noorse mint. Plotseliner werH zHn w*rk lor zending van 1932'39 op Z. Borneo arbeidde, kwam in 1939 naar ons land voor het maken van bepaalde studies en promo- Een Amerikaans C-45 Beach- praft toestel, dat sedert eergis teren werd vermist, is 20 K.M ten zuiden van Wiesbaden ge veerde in Juli 1946 bijNProf. Drvonden. De twee inzittenden J. P. B. de Josselin de Jong aan werden dood aangetroffen, de Leidse universiteit, op een proefschrift getiteld: „Die Got-1 Radio-Moskou deelt mede, dat lesidee bei den Ngadjoe-Dajaks". 1 de Sowjet-troepen gisteren het Daarna opnieuw uitgezonden, had Bulgaarse grondgebied hebben hij tot taak de vorming en op- ontruimd, in overeenstemming leiding der zendelingen op Bor- met de clausules van het vredes- neo. verdrag. teiten als deze Commissaris, toch altijd enige jarenduren, voordat hij zich dermate heeft ingewerkt in de Zeeuwse toe standen als dit met Jhr Mr Quarles van Ufford het geval was. Met deze Commissaris gaat een man heen, die met vaste hand en vooruitziende blik Zee land heeft geleid. Hy. kon dat doen, omdat hy uitging van positief christe'yke beginselen, daaruit leefde en werkte. Het Evangelie schaamde hij zich niet en toen in Mei van het vorig jaar hij zyn 25-jarig ambtsjubi leum vierde, gaf hy daaraan uiting door te zeggen, dat het geloof in Gods hulp en goedheid hem dé hoop en de moed ge geven hadden om zyn zware ar beid te verrichten. Bij Koninklijk Besluit, in gaande 1 Februari 1948, is, onder dankzegging voor de vele door hem bewezen dien sten en wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag ver leend aan de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles /an Ufford. punt.Plotseling werd zijn werk afgebroken, omdat hij weigerde zich te onderwerpen aan de be velen van de bezetter. Hij kon dat niet, omdat het botste met zijn godsdienstige en politieke overtuiging en omdat hij onvoor waardelijk trouw wilde zijn aan Oranje. Doch het contact met de Zeeuwen en Zeeland werd niet verbroken. Nog voor het einde der bezetting was hij, illegaal, in de provincie terug. Na de bevrijding mocht hij zijn werk weer opnemen en het moet hem ontzaglijk leed hebben ge daan te zien, hoe zyn provincie er aan toe was. Met een vitali teit en een werkkracht, die Zee land niet zal vergeten, is hij aan de Opbouw begonnen en wat tot heden is.bereikt, is zeker niet in het minst te danken aan zijn de dag aan de bekomen verwon- doorzettingsvermogen. dingen is overleden. Zijn levensloop. Jhr Mr Quarles van Ufford is het langst Commissaris ge weest. Want slechts Mr E. Baron van Vredenburch bereikte een ambtsperiode van 26 jaar, nJ. van 1826—1852. Hij werd 7 April 1882 te Loosduinen op Oud-Rozenburg geboren. Nadat hij het Gymna sium had bezocht; studeerde hij rechten te Leiden. Daar promo veerde hij in 1906 tot doctor ln de rechtswetenschappen. Van 1907 tot 1910 was hij commies- redacteur op de gemeente-secre tarie van Rotterdam. In het laatstgenoemde jaar werd hij be noemd tot chef van een afdeling der Provinciale Griffie van Over ijssel te Zwolle. In 1917 werd Jhr Mr Quarles van Ufford Grif fier der Provinciale Staten al daar en deze functie bekleedde hij, tot hij met ingang van 1 Mei 1921 benoemd werd tot Com missaris der Koningin in Zee land. Jhr Mr Quarles van Ufford is Grootoffiej^r in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Deeuw, Grootkruis der Orde van Leo pold II van België, Grootofficier der Orde van de Kroon van Bel gië, Commandeur le klasse der Orde van de Poolster van Zwe den, Ereridder der le kiasse ln die Orde en Ergridder der Bal- lijen Brandenburgh der Johan- niterorde. Zeventigjarige vrouw doodgevallen. Gisteren is de 70-jarige vrouw M. R.van G. ln haar woning te Rotterdam van de trap gevallen en met het achterhoofd op een betonnen vloer terecht gekomen. Zij werd in bewusteloze toestand naar het hulpziekenhuis aan de Mecklenburglaan ver voerd, waar zij, in de loop van stand te bieden aan de pacifi cerende actie van Nederlandse zijde." Het Ned. antwoord behandelt het republikeins verzoek punts gewijze, waaruit tevens blijkt, dat- de republikeinse regering zuiver met propagandistische bedoelingen werkte. Ook de republikeinse regering heeft een verklaring uitgegeven, terwijl de republikeinse minis ter van Binnenlandse Zaken, Roem, deze op een perconferen-- tie heeft toegelicht. Uit zijn verklaringen blijkt, dat de repu bliek bij de Veiligheidsraad een plebisciet voor geheel Indonesië zou aanvragen, indien de onder handelingen op de Renville zou den mislukken. Tweede Kamer. Bij de mondelinge debatten over hoofdstuk (Overzeese ge biedsdelen) in de Tweede Kamer sprak gistermiddag de -heer Meijerink (A.R.) zijn teleurstel ling uit over het feit, dat de mi nister slechts op herhaalde vra gen van de Kamer enige en dan nog onvoldoende Inlichtingen heeft verstrekt over het vertrek van de ministers Neher en Beel en 't republikeinse memorandum aan de commissie van goede diensten. „Er hangt thans een gordijn rond het beleid van de Ned. Indische regering". „De basis-artikelen van Lingga- djati hadden, volgens spreker, nog steeds onze volle instemming. Hij betoogde, dat de statenvor- ming van onderaf in Indonesië reeds voor de oorlog door dr Co- lijn werd verdedigd. Deze ont wikkeling der deelstaten tot auto nome gebieden en de verdere vor ming der verenigde staten van Indonesië heeft onze volle instem ming". Sprekers' fractie had slechts bezwaren tegen de erkenning van de reehtsbreuk, die in Aug. 1945 geschiedde. Door de opzegging van Ling- gadjati is het de facto-gezag van de republiek vervallen. Nu gaat de regering toch met de republiek onderhandelen. Dit dualisme van het regeringsbeleid maakt ons huiverig. Wij achten onderhande len met de republiek als revolu- tionnaire groep onaanvaardbaar. Aan de reehtsbreuk moet een einde worden gemaakt". De heer Meijerink ging verder uitvoerig ln op het z.i. ondemo cratische bewind van de lt.-gou- verneur-generaal en betoogde, dat de door minister Lieftlnk in zijn begrotingshoofdstuk genoem de cijfers betreffende de finan ciële toestand van Ned.-Indlë zeer onvoldoende zijn. Hij vroeg hieromtrent nadere gegevens. Spreker zou het verder op prijs stellen ingelicht te worden over de verdere staatkundige plannen van de regering. Britse onderscheiding voor H. Minkema. Als erkenning voor de zeer waardevolle diensten gedurende de oorlog aan de gealilëerde zaak bewezen, heeft de Koning van Engeland aan de heer H. Minkema te Zierikzee het am- bleem van de zilveren lauwertak toegekend. De heer Minkema onderhield gedurende vier maan den een radiotelefoonverbinding met de geallieerden op St.-Phl- lipsland. o Morgenavond vindt ln tegen woordigheid van de kerkeraad de officiële opening plaats van het rusthuis der Gereformeerd» Kerk aan de Westwal te Goes. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weerhverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kou der dan gisteren. o Nagekomen Advertentie. Heden behaagde het de Here, na een smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, van ons weg te nemen, ten huize van M. Mol te Oudelande, onze lieve, onvergete lijke Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer D. DE REGT, in de ouderdom van 67 jaar en bijna 10 maan den. Dat zijn heengaan vre de was, lenigt onze diepe smart. Geldermalsen N. A. DE REGT. J. J. DE REGT— DE DREU. DICK. Oudelande: M. J. MOL-DE REGT. M. MOL. MARIETJE. DICK. ADRI. Oudelande, 16 Dec. '47 De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Za terdag 20 Dec., des nam. half 2, op de Al gemene Begraafplaats te Kloetinge.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1